53
צילום" APצילום" AP

ביידן בהצהרה חריגה: נגיב צבאית אם סין תפלוש לטייוואן

ארה"ב שמרה שנים על מדיניות של עמימות בנוגע לאופן שבו תגיב אם בייג'ינג תנסה להשתלט בכוח על האי האוטונומי, אך כעת אמר הנשיא האמריקני שיהיה מוכן להגן עליו באופן צבאי: "סין מפלרטטת עם סכנה". בבית הלבן מיהרו להבהיר: "אין פה שינוי מדיניות". בייג'ינג הגיבה: "אל תמעיטו בנחישות שלנו"

ynet והסוכנויות | פורסם:23/05/2022
באחת מההצהרות הנחרצות ביותר של תמיכה אמריקנית בטייוואן זה עשרות שנים, נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר הבוקר (שני) כי ארצו תגן עליה בכוח צבאי במקרה שבו סין – הטוענת לבעלות על האי בעל השלטון הדמוקרטי – תנסה לפלוש לשטחה. ההצהרה החריגה עוררה זעם בבייג'ינג, שם מסרו כי אל לביידן ולאמריקנים להמעיט בהיקף הנחישות שלה בכל הנוגע לטייוואן. עוד לפני התגובה הסינית, בבית הלבן מיהרו לפרסם הודעה שבה הובהר כי אין בדברי ביידן שינוי כלשהו במדיניות האמריקנית כלפי טייוואן.
צילום: רויטרסהנשיא האמריקני במסיבת עיתונאים היום בטוקיו, לצד ראש ממשלת יפן פומיו קישידה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס (צילום: רויטרס)
למרות ההבהרה מצד הבית הלבן, ההצהרה של ביידן לא תואמת את המדיניות האמריקנית של "עמימות אסטרטגית", שבה נהגו ממשלים שונים בוושינגטון לאורך שנים ארוכות, ובמסגרתה האמריקנים לא הבהירו אם יהיו מוכנים להגן על טייוואן בכוח צבאי, ולא להסתפק רק בסיוע לשלטונות האי באמצעות הספקת כלי נשק והכשרות צבאיות.
את ההצהרה ניפק ביידן במהלך מסיבת עיתונאים שערך בטוקיו, במסגרת הביקור שהוא עורך כעת במזרח אסיה, וכאשר נשאל על ידי אחד הכתבים אם ארה"ב תגיב צבאית לפלישה סינית לטייוואן, השיב בחיוב. ביידן הבהיר כי אינו צופה שתרחיש שכזה יתממש. "זו ההתחייבות שנתנו", אמר הנשיא, אף שכאמור ארה"ב שמרה על מדיניות של עמימות בכל הנוגע לתגובה צבאית מצדה. "הרעיון שאפשר לקחת אותו (את האי) בכוח, סתם ככה בכוח, זה פשוט רעיון לא ראוי", הוסיף.
ביידן הוסיף כי אתגר ההגנה על טייוואן הופך כעת לסבוך יותר בעקבות הפלישה הרוסית לאוקראינה, שעוררה חשש בקרב שלטונות האי האוטונומי מאפשרות שתעודד התנהלות תוקפנית יותר גם מצד סין, בעלת בריתה הקרובה של מוסקבה. ביידן הוסיף שכבר עתה סין "מפלרטטת עם סכנה" בכל הנוגע לטייוואן, והתייחס לפעילותה הצבאית שבשנים האחרונות הפכה לנועזת ותוקפנית יותר: טאיפיי מדווחת מעת לעת על מטוסי קרב סיניים שמתקרבים למרחב האווירי שלה, כשמספר תקריות כאלו שנרשמו באוקטובר אשתקד עוררו אז חשש גדול מאפשרות של פלישה סינית.
תמונה כללית
צילום: EPAדגל טייוואן בבירה טאיפיי. לא רוצים את הקומוניזם הסיני (צילום: EPA)
צילום: APמטוס קרב סיני שהתקרב למרחב האווירי של טייוואן, בשנה שעברה (צילום: AP)
טייוואן, נזכיר, הוא האי שאליו נמלטה ממשלת "הרפובליקה של סין" אחרי שנחלה תבוסה ב-1949 במלחמת האזרחים מול המפלגה הקומוניסטית של מאו דזה-דונג. רוב תושבי טייוואן מביעים מאז התנגדות לחיים תחת שלטון המפלגה הקומוניסטית של סין. ממשלת טייוואן מדגישה כי רק לתושבי האי יש הזכות לקבוע את עתידם, והיא דוחה בתוקף את הלחצים שמפעילה עליה בייג'ינג. המשטר הקומוניסטי בסין מעולם לא זנח רשמית את האפשרות שבייג'ינג תשתלט על טייוואן בכוח הזרוע, ואף שהנשיא שי ג'ינפינג קרא בשנה שעברה לנהל תהליך של "איחוד בדרכי שלום", הוא הבהיר כי השתלטותה של סין על טייוואן היא "בלתי-נמנעת".
ארה"ב לא מכירה רשמית בטייוואן, וכחלק ממה שהיא מכנה מדיניות "סין האחת" היא מכירה רק בממשלה סינית אחת – זו שבבייג'ינג – אולם מדגישה כי היחסים מול סין היבשתית מושתתים על הציפייה שעתידה של טייוואן ייקבע אך ורק בדרכי שלום. על פי חוק מ-1979, הממשל האמריקני מחויב לספק לטייוואן אמצעים להגן על עצמה, אך החוק הזה לא כולל חובה להתערבות צבאית. ביידן, יצוין, סיפק הצהרה דומה כבר באוקטובר האחרון, כאשר אמר כי לארה"ב יש "מחויבות" לסייע לטייוואן להגן על גבולותיה. גם אז מיהרו בבית הלבן להבהיר כי לא מדובר בשינוי של המדיניות האמריקנית כלפי האי.
ביידן מבקר כעת במזרח אסיה במסגרת החשש מהתעצמות ההולכת וגוברת של סין, הן בהיבט הצבאי והן בהיבט הכלכלי. זהו ביקורו הראשון באזור מאז החלה כהונתו, ולפני יפן ביקר גם בדרום קוריאה. במהלך הביקור ביפן הוא שיבח את מחויבותה של טוקיו לחזק את יכולותיה הצבאיות, ומהבית הלבן נמסר כי ביידן וראש ממשלת יפן פומיו קישידה התחייבו לפעול יחדיו על מנת להגיב להתנהלותה של סין, שלפי אותה הודעה נהפכת ליותר ויותר כוחנית – ומנוגדת לחוק הבינלאומי.
צילום: EPAביידן לצד קישידה, הבוקר בטוקיו. יפן תגביר את יכולותיה הצבאיות (צילום: EPA)
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: רויטרס (צילום: רויטרס)
במסיבת העיתונאים המשותפת הבוקר בטוקיו, קישידה סיפר כי אמר לביידן שיפן תשקול מספר דרכים שמטרתן לחזק את יכולותיה הצבאיות – כך שתהיה לה גם היכולת להגיב לפעולה תוקפנית כלשהי – בעדות נוספת לכך שיפן מתנתקת מהמדיניות הפציפיסטית שבה נקטה מאז תום מלחמת העולם השנייה. "יפן חזקה, וברית אמריקנית-יפנית חזקה, הם כוח לטובה באזור", אמר ביידן. קישידה ציין כי ביידן אמר לו שהוא תומך בצירופה של יפן כחברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם, ושהנשיא האמריקני תומך גם ברפורמה בגוף הזה על מנת לחזקו.
במסיבת העיתונאים הבוקר ביידן התייחס גם לתוכנית שיוזם כעת ממשלו, במטרה לחזק את יחסיה הכלכליים של ארה"ב עם מדינות האזור האינדו-פסיפי, ושאמורה להוות סוג של משקל-נגד להסכם הסחר החופשי TPP, שממנו פרשה ארה"ב תחת דונלד טראמפ, ושאליו מבקשת כעת להצטרף גם סין. לדברי ביידן בתוכנית החדשה, המכונה "המסגרת הכלכלית האינדו-פסיפית" (IPEE), יהיו חברות מלבד ארה"ב 12 מדינות: יפן, אוסטרליה, ברוניי, הודו, אינדונזיה, דרום קוריאה, מלזיה, ניו זילנד, הפיליפינים, סינגפור, וייטנאם ותאילנד.
היועץ לביטחון לאומי של ביידן, ג'ייק סאליבן, הבהיר אתמול שטייוואן לא תהיה חברה בתוכנית החדשה, ושהיחסים הכלכליים מולה יישארו בילטרליים. התוכנית החדשה אינה הסכם סחר חופשי, ולא תכלול הפחתת מכסים בין המדינות החברות בה. עם זאת, היא תכלול הסכמים שונים שיאפשרו לדברי הממשל האמריקני שילוב רב יותר בין כלכלות המדינות, בתחומי סחר דיגיטלי, שרשרות הספקה, אנרגיה ירוקה ומאבק בשחיתות.
לכתבה זו 53 תגובות
הוספת תגובה
53

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
33.

שאין להם מה להפסיד חחחח

comment-2-comment

32.

אבל בהחלט, במקרה כזה על המערב לחמש את הטאיוואנים ולהטיל סנקציות כלכליות על הסינים בדומה לרוסים, ומי שחושש, העולם יכול להסתדר בלי הסינים, כן, זה יפגע בכולנו אבל אפשר להסתדר. הבעיה היא שכנראה סין יכולה להסתדר גם בלי ארה"ב והמערב. זה יפגע, כן, אבל פחות מרוסיה, סין היא לא רוסיה.

31.

ארהב נמר מנייר

30.

29.

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל ארה"ב היום כבר לא יכולה להכניע אף אחד.

28.

27.

comment-2-comment

comment-2-comment

ולסובב העולם במלחמה

comment-2-comment

26.

25.

עבור ביידן זה כבר לא חריג... זה יהיה חריג אם הוא יגיד משהו חכם ולא מתלהם. מעניין שמול איראן הוא לא מראה את אותה הנחישות כביכול.ליצן. הוא ומנהיגי אירופה כולם ביחד מקשקשים עצמם לדעת בלי לחשוב על העתיד. נשיא ככ גרוע לא ראינו מזמן וזה עוד אחרי טראמפ ואובמה ..אין להם אנשים נורמטיבים שם???

comment-2-comment

24.

רק לא ילמד לקח גם עלינו

23.

ביצור טסלה בסין.

22.

אני מבין שביידן הפעם תומך במלחמת עולם.

21.

חשבתי שכבר כל הדברים האלה נגמרו במאה ה21 אבל נראה שעדיין בעלי איבר קטן מלאי אגו ורוצים להוכיח שהאיבר שלהם לא קטן. תנו לחיות בשקט!

20.

19.

טיוואן לא הייתה סינית לעולם ולסינים אין מה לחפש שם.

comment-2-comment

טאיוואן הייתה חלק מהקיסרות הסינית עוד מתקופת שושלת צ'ינג לפני יותר מ-300 שנה. הרוב המוחלט של התושבים באי הם סינים (חאן), השפה הרשמית במדינה היא סינית סטנדרטית (כמו בסין). הסכסוך שם מתחיל עוד ממלחמת האזרחים בסין השלטון המובס של ג'יאנג קאי-שק ברח לשם והקים את המדינה שאתה רואה שם היום. לכן, יש לסין הרבה מה לחפש שם, בדיוק כמו שיש לטאיוואן טינה כלפי המפלגה הקומוניסטית של סין. שווה להשקיע דקה ולקרוא את ההיסטוריה ולהבין מה קורה שם. זה לא פשוט והדברים של ביידן ממש לא במקום, במיוחד בהתחשב שהוא מתיימר לקיים את ההסכמים שעליהם המדינה שלו חתומה. לסין יש זכות להגן על האינטרסים שלה, בדיוק כמו ישראל, ארצות הברית או כל מדינה אחרת. ראינו מה קרה במשבר הטילים בקובה, בעירק, קוריאה וויאטנם כשלארצות הברית היה אינטרס.

18.

17.

הסינים לא רוצים מלחמה.

comment-2-comment

על הפרת האמנה מ-1997 וחוק היסוד בהונג קונג עם הפלישה הסינית לעיר לפני כשנה שמעת?

16.

comment-2-comment

15.

14.

שאין מאחוריהן דבר. זוכרים את הקו האדום של אובמה בסוריה? על ארה"ב אין לסמוך, כי היא אריה של נייר, לדבר ולהבטיח קל. מה גם שביידן, שאין לו דבר וחצי דבר מועיל או חיובי שעשה בקדנציה שלו, כל מה שנותר לו זה ליצור משברים ופרובוקציות להסיח את דעת הציבור בארה"ב מהמשבר האמיתי אליו נקלע.

13.

נגיב צבאית חחחחחח מצחיק הביידן הזה.

12.

11.

זה בסדר שביידן שם את הקלפים על השולחן למקרה שסין תאיים, אבל הסינים לא מעוניינים להכנס לעימות עם ארה"ב ואירופה. זה יזיק להם כלכלית וטאיוואן, על שהם משוכנעים שהיא חלק מסין, לא שווה להם את זה. סין מעולם לא שאפה להיות אימפריה ימית ולא איימה של שכנותיה אלא אם הייתה משוכנעת שמדובר בשטחים שלה (והם בטוחים שטיבט והונג קונג צריכות להיות שלהם) אבל לא החזיקה מושבות ואיים ולא שאפה להשתלט על העולם. סין אינה קולוניאליסטית ומעולם לא הייתה. ההשקעות שלה כיום מעבר לים מונעות על ידי סחר ורצון אמיתי לידידות עם ארצות אחרות. אין לה שאיפה לכבוש את יפן או קוריאה ולכן העימות מוגבל לטאיוואן בלבד (ולמצב זכויות האדם בחלקים מסין כמו שנג'יאנג, טיבט והונגקונג - אזורים שהם בתוך סין עצמה והיא לא מקבלת התערבות בינלאומית לגביהם). לכן, סין גם לא מתערבת ישירות בעימות בין ישראל לפלסתינים ולא נשמע ממנה שום ציוץ על כל התנחלות שנבנית אלא עמדה עקרונית רק כשממש מכריחים אותה לומר אותה והמטרה של העמדה הזו היא להרגיז כמה שפחות את הצדדים ולא להכתיב להם מה לעשות. סין לא מתיימרת להיות המצפן המוסרי של העולם.

comment-2-comment

פוטין בטוח שאוקראינה צריכה להיות שלו ובריטניה היתה בטוחה שהודו צריכה להיות שלה אבל לא שואפים לכלום...

comment-2-comment

הסינים מעוניינים לשלוט בעולם. ככה התכניות שלהם מראות. וטוב שהאמריקאים מעמידים אותם בגודל הטבעי שלהם

10.

ביידן לא איים באגרסיביות כזאת כלפי סין, כאשר טען שהמקור במעבדה בווהאן. מסקנה , לא באמת חשב כך. לכן, מכאן ברור המקור האמיתי של קוביד19 (לא במקרה מעבדת פורט דטריק קיבלה צו סגירה מה- CDC ביולי 2019, כאשר ה- CDC הסתירה את הסעיבה מ"טעמי ביטחון לאומי").

comment-2-comment

comment-2-comment

מהיוצרים של הלייזרים נגד טילים ומל"טים, של פוטין

9.

8.

זה לא יכול להמשך ככה, אחת בבוקר ואחת בערב, אסור לדלג.

7.

6.

5.

4.

3.

את כל הפמינסטיות עם הציצי הנפול, הקוקסינלים, חסידי זכויות האדם והחשישניקים מקליפורניה, ניו יורק, וושינגטון ומסטצ'וסס להילחם ולמות. הרפובליקאים הטמבלים מלואיזיאניה, טקסס ואיידהו הולכים למות בשם הפרוגריסביות אשר הארורים שלא מתגייסים מקדמים.

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

חה חה חה, הנשיא הסיני יצא למלחמת עולם שלישית בשביל טיוואן?

comment-2-comment

אנחנו בישביל שטח קטן כמו מזרח ירושלים כבר מדממים עשרות שנים, אתה חושב שסין לא תצא למלחמה בישביל שטח שלה היסטורית ועוד אסטרטגי, במיוחד מדינה שאין לה שום קשר לטייואן ונמצאת בצד השני של כדור הארץ מתערבת ונדחפת ועוד מאיימת? חכה תיראה,

1.

להעמיד את ארהב במבחן.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הכניס מחסנית לנשק. אחרי שהצבא הרוסי יסיים את תהליך הגריסה, גם צבא ליכטשנטיין יוכל לכבוש את רוסיה. אז כרגע נראה לי שהאמריקאים ושאר העולם חוששים יותר מסין מאשר רוסיה. כמו שאמר פעם אדם חכם, כשהמלחמה בין אוקראינה לרוסיה התחילה הצבא הרוסי היה השני בעצמתו בעולם, היום הוא השני בעוצמתו באוקראינה.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה