61
צילום: מוטי קמחיצילום: מוטי קמחי

בין השוטה של חז"ל לחולי הנפש של אולמרט: כשתיוג הופך לנשק

חז"ל הדירו אנשים מסוימים ממשימות קהילתיות רבות דרך הגדרתם כ"שוטים", וראשי הממשלה לשעבר התקוטטו השבוע באופן שמנציח את היחס לסבל נפשי כאות קלון. הבחירה לקשור בין מצבים נפשיים לעמדות דתיות ופוליטיות נובעת מפחד ומבורות

פרופ' רוחמה וייס | פורסם:16/06/2022

מחלה פוליטית

"מחלת נפש" היא מושג פוליטי ולא באמת רפואי. מדע הרפואה עוסק בגוף, והנפש? היא לא מושג כמו "יד" או "עמוד שדרה", אין הסכמה לגבי עצם קיומה ובוודאי לא לגבי מיקומה.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
קיימות אינספור מחלות ורבות מהן, כשהן מתפרצות, משפיעות לרעה על הרגשות והתפקוד שלנו; פריצת דיסק, שבר ביד או כיב קיבה יכולים להפריע לכושר הריכוז והשיפוט שלנו. הם יכולים להפוך אותנו לעגמומיות ועצבניות. גם ההפך נכון: ההנחיות התדירות של רופאות, "תשתדלי לשמור על אורח חיים רגוע", מעידות על קשר ששב ומתגלה במחקרים, בין המצב הרגשי לחוסן הגופני.
כן, יש לנו עולם רגשי, והוא מושפע מהבריאות הפיזית שלנו ומשפיע עליה. אבל האם "רגשי" ו"נפשי" הם מונחים זהים? ומה גורם למחלה מסוימת להיכנס לקטגוריה הלא-מחמיאה של "מחלת נפש", בעוד אחרות נחשבות למחלות "רגילות"?

המחלה העתיקה ביותר בעולם

השבוע נסחבנו בידי שני ראשי ממשלה לשעבר, לדיון שהבהיר עד כמה המונח "מחלת נפש" הוא כלי משחק פוליטי. השימוש הציני בסבל האנושי לא התחיל במשפט המביך של ביבי ומשפחתו נגד אולמרט. הוא החליף שמות וצורות, אך ימיו עתיקים כימי התרבות האנושית. בספרות חז"ל המונח האמורפי "שוטה" מקביל חלקית ל"מחלת נפש" של מאות השנים האחרונות. שני המושגים גרים בערפל סמיך, ודווקא משום כך קל להשתמש בהם ככלי נשק קהילתי.
החכמים הדירו את ה"שוטה" ממשימות קהילתיות רבות, ולכן היה צורך להגדירו. הנה אחת ההגדרות הקדומות שנתנו לו (תוספתא תרומות א, ג): "איזה הוא שוטה? היוצא יחידי בלילה והלן בבית הקברות והמקרע את כסותו והמאבד מה שנותנין לו". קל להבין שהתוספתא מבקשת להגדיר אדם שמתנהג בצורה מוזרה, אולי גם מסוכנת, והתנהגותו מעידה על כך שאינו כשיר לקיים מצוות שדורשות שיקול דעת, הבנה ואחריות כלפי הקהילה.

הפוליטיקאי שלא רוצה להעליב חולי נפש

רגע... הרי זה בדיוק מה שניסה אולמרט לטעון: "מה שלא בר שיקום זו מחלת הנפש של ראש הממשלה ושל אשתו ושל בנו. בתנאים רגילים כל רופא פסיכיאטר שיש לו מצפון... היו אומרים לך שצריך להוציא להם צו אשפוז". ומכאן כמובן מסקנתו, המקבילה לזו המופעלת במקורות ביחס לשוטים: "מחלת נפש היא מחלה, היא טעונה טיפול ולא צריך להעליב אנשים חולי נפש. אני רק לא רוצה שהם ינהלו את מדינת ישראל ויקבלו החלטות בעניינים הגורליים ביותר".
אלא שההתנהגויות שעליהן סומך אולמרט את טענתו שונות בתכלית מההתנהגויות של ה"שוטה" המתוארות במקור שלפנינו. אף אחד ממשפחת נתניהו לא יוצא לבד בלילה, להפך, הם אוהבים להקיף את עצמם במאבטחים. הם לא לנים בבית הקברות אלא בדירות מפוארות, אין ספק שהם לא קורעים את הבגדים של עצמם, ופרשות רבות הקשורות בשמם מעידות שהם לעולם לא מאבדים את מה שנותנים להם.

המעמד קבוע, המחלה משתנה

לפנינו עדות מדהימה לקטגוריה חברתית שנשארת יציבה, גם אם שמה ואף תכניה משתנים. דוגמה נוספת ומפורסמת היא היחס הפסיכיאטרי להומוסקסואליות. עד לשנת 1973 הוגדרה הומוסקסואליות כהפרעה נפשית ב־DSM, המדריך לאבחון ההפרעות הנפשיות. והיום, תודה לאל, אנחנו צועדות במצעדי הגאווה, חוגגות את החופש לחיות בהתאם לנטיות המיניות שלנו ומוקיעות גורמים מטפלים שמנסים "לתקן" נטיות מיניות.

לא יחדלו משוגעים מקרב הארץ?

הקטגוריות "מחלת נפש" או "שוטים" הן קטגוריות ריקות, פנויות לשאת כל משא שהקהילה תבחר להניח על כתפיהן. הקהילה לא באמת מנסה להגן על עצמה מ"חולי נפש", ההפך הוא הנכון – היא משתמשת בנשים וגברים סובלים כדי לייצר קטגוריה חברתית מאיימת ומנדה. הקבוצה החברתית המומצאת הזו היא כלי שליטה בידי קהילה רודנית.
אם אזרת עוז והתלוננת על פגיעה מינית בתוך המשפחה, רבים הסיכויים שיקראו לך "חולת נפש", יגלגלו עיניים לשמיים, ילטפו את ראשך ויעשו כל מאמץ לשלוח אותך לאשפוז כפוי. אם אתה מספר על התעמרות במקום העבודה, יש סיכוי שיקראו לך "משוגע", "הוזה" או "חולה נפש". אתה אולי תזכה לרחמים, אבל טענותיך לא יזכו ליחס רציני. כך משתיקים אותנו, ובאותה עת מעמיקים את מצוקתנו. חלק מאיתנו באמת יזדקקו בסוף לאשפוז, אבל זה לא מפני שהזינו את ההתעללות, אלא מפני שהקהילה נקמה בנו על שגילינו את האמת.

בואו נדבר רגע על "זונות"

המנגנון הקהילתי המופעל נגד ה"זונות" דומה למנגנון הקהילתי המופעל נגד ה"משוגעים". השבת נפטיר את קריאת התורה בסיפורה של מי שמכונה "רחב הזונה". רחב הייתה אישה נבונה ואמיצה, שידעה לשמור על משפחתה וגם עשתה לבני ישראל טובה די גדולה. למרות זאת, מכל תכונותיה ומעשיה בוחר המספר המקראי להצמיד לה את התואר "זונה". בחירה אכזרית שגורמת גם היום למבוכה, לעג ובדיחות גסות בשיעורי התנ"ך העוסקים בפתיחת ספר יהושע.
התוכן של התואר "זונה" משתנה מתקופה לתקופה ומקהילה לקהילה. לא דומה ההגדרה המשפטית של ה"זונה" האסורה לנישואי כהן, ל"זונה" הספרותית של אגדות חז"ל. "זונה" או "בן זונה", בדיוק כמו "משוגע" ו"חולת נפש", הם תארים ריקים שתכליתם ביזוי – והם משמשים כלי נשק מול מי שמערערים על שגרת חייה של הקהילה.

לא אות קלון

כל מחלה יכולה ליצור סבל גופני או רגשי, כל מחלה יכולה להשפיע על שיקול הדעת שלנו. כל מחלה יכולה להפוך אותנו לבלתי כשירות לתפקידי הנהגה. למרבית המזל הרפואה מתקדמת ויש ביכולתה להציע מזור, גם אם חלקי, למחלות רבות.
שום מחלה לא צריכה לשאת קלון, ואלה המכונות "חולות נפש" לא אמורות להיות מנודות מחוץ למחנה. משפחת נתניהו הייתה יכולה לגלות מנהיגות ולחשוף את התיקים הרפואיים שלה, בין אם הם מכילים טיפולים פסיכיאטריים או לא – ותחת זאת היא בחרה להותיר את "חולות וחולי הנפש" מושפלים.
הגיליון הרפואי של ביבי או אולמרט לא צריך לעניין אותנו. השאלה היחידה שעל פיה יש לבחון את מנהיגותם היא איכות ההחלטות שהם מקבלים, ואם יש משהו שהמשפט העלוב הזה מלמד הוא ששניהם לא ראויים להנהגה.

ובבית המדרש של הטוקבקים

כמעט מדי שבוע אני מקבלת המלצות מאחת החברות לפנות לפסיכיאטר. ממליצות יקרות מבית המדרש של הטוקבקים, יש לכן ממי ללמוד, שהרי זו בדיוק שיטת אולמרט: דעתי לא מוצאת חן בעינייך? משמע אני "חולת נפש", ולכן את פטורה מהתמודדות רצינית עם דעותיי, שהרי ההתמודדות צריכה להיעשות בבית חולים ולא בשיחה עניינית. אלא שזה לא יעזור, הדעות שלנו ימשיכו להיות שונות והדעה שלי, כמו שלך, תמשיך להיות מלומדת ומבוססת. כל אחת מאיתנו צריכה לבחור אם לשוחח או לאיים בהוקעה. אני ממליצה על הדרך הראשונה.
תמונה כללית
רוחמה וייסצילום: דבי קופר Debbi Cooper Photographer
הנה גילוי נאות וגם נעים: במשך רוב חיי אני נעזרת בטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים, ואני לוקחת תרופות כשאני חושבת שהן יכולות לעזור לי. אני ממליצה לכל מי שמתמודדת עם אתגרים רגשיים לקבל טיפול שיקל על סבלה. הבחירה לקשור בין מצבים נפשיים לעמדות דתיות ופוליטיות נובעת מפחד ומבורות, והלוואי שננצח את הפחד גם בעניין הזה.
שבת שלום!
לכתבה זו 61 תגובות
הוספת תגובה
61

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
47.

אפשר ללמוד ולהפנים מתשובותיך למגיבים הרבה מאד. אני חושב שכדאי לנו לתרגל אורח מחשבה כפי שאת מייצגת פה בתשובותיך ל " תוקפים " אותך. זה יכול לעזור בתחןמים נוספים. את עונה עינינית , לא גולשת לכעס ועלבונות את מתיחסת לענין גופו ובצורה רציונלית מאד. כדאי ליישם זאת גם בתחומים אחרים בחיינו.

46.

להפוך העלבה וכינוי אדם ומשפחתו כחולה נפש לדבר לגיטימי בגלל דעותיך הפוליטיות זה חמור מאוד ומי את שתגידי שמחלת נפש זה דבר רגיל תתביישי לך

45.

להקביל בין התוקף לקורבן. תתביישי

44.

אולי התקלקל לו המחשב? אולי צונזר? אולי חלה במחלה משונה? אולי התפתח אללו שבריר של מוח? מכל מקום אנחנו דואגים וחרדים.

43.

מחלת נפש מסביר הכל לא צריך דוגמאות מחלת נפש היא קשורה לבעיה רגשית הפוגעת התפקודם. אולמרט במכוון רצה לפגוע בביבי ובשרה לכן קרה להם חולה נפש . אנשים הסובלים ממחלה הזאת נמצאים בבתי חולים המחלקות סגורות והם במעקב. שמא יפגעו פיסית בגופם או יפגעו בכל מי שנמצא בקרבתם עד כדי סיכון. רופא לפני כמה ימים נפגעו מחולה נפש. זרק מילה שהיא קשה חביבי ושרה. אולמרט לא התנהג בצורה הולמת כראש ממשלה לשעבר התנהג כלא אגם אחראי. כיוון כל מי שחולה נפש שומע איך יצא רק לצחוק עליהם גרם בושוץ לו וכל מי שנותן לו במה כי הוא התנהג כילד קטן רק לפגוע ובדרך בעוד אנשים. לדעתי טוב שתבע אותו. למה שידהר עליו עוד מושחת שישב בכלא ו מה תקשורת נותנת לו במה.

42.

לא יאומן ....להגן על סצנה מצמררת..בה ילד יורד על ברכיו בישיבה של מקבלי החלטות גורליות על תושבי המדינה וצורח על ראש הממשלה... ומבייש אותו?

41.

תודה לך רוחמה. כתבת בבהירות מול החושך הרב שהמשפט הזה מייצר. קול חשוב שמזכיר את העובדה שהתמודדות נפשית היא חלק מחיינו וחלק מהחברה שלנו. כשאנחנו זורקים רפש על התמודדות נפשית אנחנו תמיד נמחוק משהו בתוכנו ואנשים שקרובים לנו שאולי לא סיפרו לנו הכול.

40.

39.

לא ברור למה נותנים לדבר הזה במה ?

38.

ומי שטוען שהוא לא הוא ככל הנראה שקרן פתולוגי.

37.

נהנית תמיד לקרוא את דברייך המנומקים והאמיצים להביע דעה אחרת. תודה

36.

כתבה מצויינת. מזדהה עם כל מילה. כתבת באומץ, בכנות ובתבונה.

35.

בושה, אסיר לשעבר מכנה ראש ממשלה חולה נפש. שתובעים אותו מה המסקנה ב"ידיעות" כמובן ביבי אשם ולא ראוי להנהגה. מעניין אם היו מכנים את לפיד חולה נפש היו פותחים במהדורות מבית חולים אברבנאל. את הנתבע היו במקרה הטוב מחרימים...

comment-2-comment

34.

comment-2-comment

33.

32.

אולמרט בן אדם חול אובססיבי דוחה הזויי ובזויי. ולדעתי אפילו גרוע מכך אם אפשר היה לרשום.

31.

30.

אולמרט מבזה את עצמו בהתנהגותו...אתה לא מעניין אף אחד תפסיק לקושש כותרות על מנת שיזכרו אותך...זוכרים תקופה מבישה...דיייי

29.

דיברי ההבל של אולמרט וחבר המגויסים .יתנו לנתניהו את השילטון.

28.

כשנתניהו תבע מאולמרט פיצוי כספי הוא חסף את עצמו.אולמרט צריך להתגונן וביקש לחשוף את התיקים הרפואיים של משפחתו משסרב נתניהו,אמירתו של אולמרט מתחזקת.כנראה אצל שרה.

27.

26.

זו מאמר של פרופסור? לא רוצה בכלל לדעת על מה היא עשתה פרופסורה. אנחנו יודעים לקרוא בין השורות, אך את השנאה שלך לביבי רואים כבר מתחילת המאמר, בו את משתמשת בביטויים מעליבים כלפיו וכלפי נסיונו הצודק לצבוע את עלבונו ואת עלבונם של מתמודדי הנפש. אנשי כת רקלאביבי יהפכו עולמות כדי להצדיק את השנאה שלהם.

25.

כעו"ד ברור לי שהטענה בכתבה שגויה.

24.

23.

22.

..רוב המגיבים כאן הם ביביסטים סתומים ולכן פטורים מהחובה הזאת

21.

אולמרט הוכח שחור על גבי לבן שלא נהג ביושר הואשם ניצל את שולה זקן אשר מקווה שהיא לא מסתירה עוד פרטים לכאורה על אישיותו. נתניהו למרות כל ההתנפלות עליו ועל משפחתו שלטונו היה יציב. רוחו לא נפלה ומכאן הקינאה. הכלכלה פרחה , מדיניות החוץ בשיאה 70 מנהיגי עולם הגיעו לכאן ועוד. אני מקווה שהשופטים ישפטו לחומרה את מר אולמרט כדי לא להכפיש לשווא ובקלות חולי נפש. הקלות בה משתמשים במושג זה ומנציחים את העלבתם של ציבורים הסובלים באמת כאילו זו היתה צרעת מדבקת שצריך להתרחק ממנה. היום בניגוד לימים עברו רבים האנשים הנעזרים בתרופות הרגעה כדורי שינה שהם גם פסיכאטרים שיחות עם מאמנים יועצים פסיכולוגים ופסיכאטרים. על פי התיזה של אולמרט צריך להכניס את רוב האנשים תחת הביטוי חולי נפש . בושה וחרפה.

20.

comment-2-comment

מי בכלל ניתן לאולמרט במה אדם ממורמר מתוסכל מדבר שטויות הוא לא מפסיק לציית וכל צוות מראה כמה הוא כישלון אחוז קינאה שינאה והסתה

comment-2-comment

19.

אולמרט הקנאה בבינימין נתניהו העבירה אותך על דעתך. חמור גרם.

18.

17.

האל חנן אותך במתנה יקרה ואת משתפת את הרוצים בכך באומץ רב נביאה מודרנית תודה על האפשרות לקרוא את מחשבותי

16.

מסכים איתך. ראוי גם למחוק את השימוש במילה הומופוביה. זו לא פוביה

comment-2-comment

זו תופעה שכיחה. מדוע למחוק את המילה?

15.

14.

את המושג ׳משיגנע׳ המציאו הזקנות הפטפטניות, וכמאה שנים לאחר מכן החליטו חזליינו זכרונם לברכה לנכסו.

13.

תודה לך על דברים אמיצים ונוכחים, אנחנו "חולים" בהתנשאות כאשר אנחנו מלגלגים על מי שהחיים המרו איתם

comment-2-comment

מה זה "ירר" ?

12.

11.

נתניהו ניפגע תדמיתו המנופחת ניכתמה והוא משתלח אחרי חצי אדם שפלט כמו שכולם פולטים בארץ בשיחת רחוב…אולי הוא צודק.

10.

תודה שהארת לנו את השבת. והרבה בריאות למשפחות נתניהו ואולמרט.

9.

והבורות חוגגת. !

comment-2-comment

8.

7.

comment-2-comment

דברים ריקים. חשוב למנוע את הסיכוי שהמשפחה הבעייתית לא תשתלט מחדש על מוקדי הכח במדינה. כל הברברת הזאת מיותרת.

6.

צחקתי בקול. הערה - רחב הזונה - מוכרת דברי מזון. (המונח זנות מופיע בפירושים שונים. בקריאת שמע "אשר אתם זונים אחריהם" הולכים אחריהם. למה כולם זונים? מה קרה?

5.

פרופסור וייס היקרה, הארת באור נגוהות פרשה ״חולי הנפש״ העכשוויים.

4.

בטוח לא קראתי את התעמולה הרפורמית של הכתבת שכל שבוע מזלזלת בחזל ומפרשת פירושים של עם הארץ . פשוט קלסיקה של ערב רב אל דאגה יש לך פנטאווס בבאר שחת והסקה לנצח נצחים

2.

1.

משפחת נתניהו מתנהגת כאילו ביה"מ עובד אצלה. היא מעסיקה את בתי המשפט בישראל ללא הפסקה. הגיע הזמן שמישהו ישים לזה סוף.

comment-2-comment

לולא טען כך היה מקום לפרשנות, אבל הוא עשה לנו טובה והבהיר את עצמו רשמית

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל תסכים איתי שאולמרט חלאת אדם ועבריין מורשע

comment-2-comment

מזל שחז"ל לא מנהלים את המדינה ובבתי החולים לחולי נפש לא עובדים לפי הפרשנות שלך... אני מציע לך להתייעץ עם הרב ברנלד. בטוח יציע לך לך שימוש " במנטוס" תמורה ככה וככה חי שקלים ×.......

comment-2-comment

יש לי את סנטה שלי והוא לוקח אותי לשם . אין צורך, תודה אמרה לו.

comment-2-comment

הגיע הזמן שיעמידו לדין את הגנב במעטפות כסף כולל הפרקליטות וברואש ניצן ומנדלבלופ עשו הפיכה הרסו בעצמם את אמון הציבור בבית המשפט חרבו הכל ובאים בטענות . מסיתים וגזענים לא תגיעו לקצה הציפורן של משפחת המלוכה חלאות מי אתם תחזרו למקומכם כאן מדינת היהודים אכזרים הרסתם את המדינה תחזרו למקומות המתאימים לכם

comment-2-comment

מי שלא אמור לתת דיאגנוזה , אז שלא יתן.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה