21
צילום: רויטרס, AFPצילום: רויטרס, AFP

עסקת טוויטר-מאסק הולכת ומסתבכת

דירקטוריון טוויטר ואילון מאסק אמנם הסכימו על רכישה תמורת 44 מיליארד דולר, אך כעת כבר לא בטוח בכלל שאותה עסקה תצא לפועל. אחרי שורת התבטאויות בנושא כמות הבוטים בפלטפורמה, מאסק צייץ כי כרגע "העסקה לא יכולה להתקדם". האם הוא מנסה לרכוש במחיר נמוך יותר או לסגת לחלוטין?

אושרית גן-אל | פורסם:18/05/2022
האם אילון מאסק עדיין מתכוון לרכוש את טוויטר? למרות שבין האיש העשיר בעולם לבין הרשת החברתית נחתם הסכם על רכישה תמורת 44 מיליארד דולר, בימים האחרונים הוא מבקר את החברה ללא הרף ואף טוען שהעסקה עשויה להתבטל. הסיבה לדבריו היא מספר המשתמשים המזויפים בטוויטר.

עוד בנושא:

כבר בשבוע שעבר הצהיר המיליארדר כי הוא משהה את העסקה, עד שיחשב את מספר החשבונות המזויפים בפלטפורמה, שלפי הערכות החברה עומדים על פחות מ-5% ממשתמשיה. מאז, מאסק המשיך להתבטא בנושא, להטיל ספק בהערכת החברה ולבקר אותה ואת בכיריה. בכנס טכנולוגיה שנערך במיאמי הוא העריך כי לפחות 20% ממשתמשי הפלטפורמה הם בוטים.
מאסק אף קרא לרשות לניירות ערך האמריקאית (ה-SEC) לבחון את נושא מספר המשתמשים המזויפים בפלטפורמה. מאסק פרסם סקר בטוויטר בו כתב "בטוויטר טוענים שיותר מ-95% מהמשתמשים היומיים הם אמיתיים. לעוד מישהו יש כאן חוויה כזו?". כשאחד מעוקביו הציע שהרשות תתחיל לחקור, מאסק תייג את חשבון הטוויטר שלה וכתב "מישהו בבית?".
מנכ"ל טוויטר הנוכחי, פרג אגרוול, פרסם שורת ציוצים שמפרטת את מאמצי החברה במאבק מול חשבונות בוטים שמפיצים ספאם. בין היתר, כתב כי לא ניתן להיכנס לכל פרטי התהליך מכיוון שהם כוללים מידע פרטי. מאסק הגיב בצורה ביקורתית ומזלזלת לציוציו, ואמש פרסם כי "מנכ"ל טוויטר סירב להראות הוכחה פומבית לכך שיש רק 5% בוטים. העסקה לא יכולה להמשיך ולהתקדם עד שיעשה זאת".
למרות הצהרותיו של מאסק, שעות לאחר שצייץ כי העסקה לא יכולה להתקדם, דירקטוריון טוויטר פרסם מסמך רשמי לבעלי המניות שבו צוין כי בחברה מעוניינים בסגירת העסקה "מהר ככל האפשר". הצהרה נוספת של הדירקטוריון פורסמה ב-CNN, ולפיה "אנו מתכוונים לסגור את העסקה ולאכוף את הסכם המיזוג", כך שמשתמע שייתכן וצפויות פעולות משפטיות.
לא ברור בשלב זה האם מאסק אכן מנסה להתחמק מהעסקה, או להמשיך עם הרכישה, אך בסכום נמוך יותר. סכום הרכישה הנוכחי מתבסס על סכום של 54.2 דולר למניה, אך בעקבות ההתפתחויות האחרונות, המניה של טוויטר צנחה, זאת מאחר ומשקיעים רבים מוכרים את המניה מחשש שההסכם לא יכובד. לכן אחת ההשערות היא שפעולותיו של מאסק הן ניסיון מכוון להביא להערכת שווי נמוכה יותר של החברה. גם בכנס במיאמי בו דיבר, אמר כי הוא עשוי לשקול עסקה תמורת מחיר נמוך יותר.
צילום: טוויטרפרג אגרוול (צילום: טוויטר)
לפי טור של העיתונאי מאט לוין מבלומברג, "לאילון מאסק לא אכפת מבוטים. וזו לא הסיבה שהוא מנסה להתחמק מהעסקה. הם הסיבה שהוא חתם על העסקה. הוא פשוט רוצה לשלם מחיר נמוך יותר". לעומת זאת, האנליסט דן אייבס מבנק ההשקעות וודבוש העריך היום כי "יש סיכוי של מעל 60% שמאסק יפרוש מהעסקה וישלם את הקנס על כך". הקנס המדובר עומד על מיליארד דולר. בעוד שמדובר בסכום גבוה מאוד, הונו של מאסק מוערך היום במעל 230 מיליארד דולר. אם העסקה אכן לא תושלם, אחד התרחישים האפשריים הוא שטוויטר תימכר לחברה אחרת, במחיר נמוך יותר.
בינתיים, מגמת העזיבות בטוויטר ממשיכה. אמש פורסם כי שלושה בכירים עזבו את החברה - איליה בראון, סגן נשיא ניהול מוצר, קתרינה ליין, סגנית נשיא תחום השירות טוויטר, ומקס שמייסר, ראש תחום מדע נתונים. בשבוע שעבר עזבו את החברה שני בכירים נוספים - ראש תחום המוצר לצרכנים, קייבון בייקפור, וראש תחום הכנסות המוצר, ברוס פלק. בייקפור צייץ בעקבות העזיבה כי היא לא הגיעה בשל החלטה שלו, אלא בעקבות בקשה של המנכ"ל הנוכחי, פרג אגרוול. בנוסף בחברה הודיעו על הקפאה של רוב גיוסי העובדים וצמצום בהוצאות. אגרוול אמר בשבוע שעבר כי הוא אמנם מאמין שעסקת הרכישה תושלם, אך נערך לכל תרחיש - כולל כזה שבו הוא ימשיך להוביל את טוויטר.
לכתבה זו 21 תגובות
הוספת תגובה
21

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
9.

לא מעניין אותו בוטים, הוא יודע מה הערך של טוויטר, אבל הוא מנסה לקבל הנחה משמעותית. מבחינתו טוויטר היא ביצה שמטילה ביצי זהב ולאו דווקא מזומנים. מה שמעניין אותו זה לשלוט בפלטפורמה.

8.

מאסק פרסם תמונה מזוייפת בה הוא נראה צועד לצד רודנים ממלחמת העולם השניה בתור ברכה למינוי אגרוואל.

7.

האיש הזה הוא נוכל פיננסי. מריץ מניות ומטבעות קריפטו כרצונו ומרוויח מליארדים

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל הוא עשה יותר נזק (לחברות ולאנשים פרטיים) מאשר בזוס וגייטס ביחד! כל מה שהוא עושה זה להריץ מניות או קריפטו. אפילו טסלה לא באמת רעיון שלו...הוא קנה אותם! סתם פריווילג ממשפחה עשירה עם הסטוריה (מאוד מודרנית) של ניצול עבדים.

comment-2-comment

6.

5.

4.

שחוסמים אנשי ימין בלבד.

comment-2-comment

חחחחחחחחחחחח

comment-2-comment

comment-2-comment

ברור שזה נכון. טוויטר רחוקה מלהיות אובייקטיבית מרחק שנות אור. אבל זו חברה פרטית, אין בזה בעייה חוקית. אבל אני גם לא רואה שום בעייה במה שמאסק עושה. מצידי שישמיד את החברה לא יהיה לי אכפת כלל, כי אין לי שום חיבה מיוחדת לחברות ענק (וגם לא למאסק בהקשר זה), ואני לא חי בסרט שמישהו פה עושה משהו לטובתי. בנאדם עשיר משמיד חברה עשירה, שכל תרומתה לאנושות זה רשת חברתית (ע"ע זבל). שיהיה להם בכיף במשחקים שלהם.

comment-2-comment

ניו יורק.

3.

כל חברות התקשורת זה מנגנון מהונדס לשלוט על החלטות הלקוח. הכל זה הצגה למען החברים שמשלמים. אתם בובות בקרקס הכי גדול בהיסטוריה. אשליה זה מתנה אלהם. צאו מהסרט הצבעוני. די לקומבינה.

2.

comment-2-comment

והאמת שזה טרול מצויין. מנהלי החברה לא רצו למכור אותה. אם זה היה נסגר שם, זה היה סתם עוד נפיחה מבית מאסק. אבל בעלי המניות של טוויטר לחצו. עכשיו המניות שלהם שוות שליש ממה שהיו. מי שחמור אוכל קש. החמדנות שלהם גרמה לכסף לברוח להם מהידיים.

comment-2-comment

לא רק "מי שחמור אוכל קש", אלא גם "כל מי שמאמין למילה שיוצאת למאסק מהפה, הוא חמור".

comment-2-comment

1.

מי יציל אותה? מי יציל אותנו?

comment-2-comment

comment-2-comment

חופש הביטוי זה כל הביטוי, דעות רעות מנצחים עם דעות טובות וטיעון טוב. לא על ידי צנזורה סטייל סטאלין. הבנת? סמאלן קטן

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה