42

מימי בית שני ועד מרד בר כוכבא: 1,800 מטבעות שנשדדו נתפסו במודיעין

ברשות העתיקות אמרו כי מדובר באחת התפיסות המשמעותיות של היחידה למניעת שוד בתקופה האחרונה. על פי החשד, סוחר העתיקות התכוון למכור את הפירטים לחו"ל. בין החפצים שנמצאו ברשותו: מטבע הנושא את שמו של "שמעון", מנהיג מרד בר כוכבא

ynet | פורסם:19/05/2022
כ-1,800 מטבעות עתיקים, תכשיטים וחותמות, לוחות חרס עם כתב יתדות, ופסלון ברונזה קדום, נתפסו השבוע בביתו של תושב מודיעין. בין החפצים שנתפסו גם מטבעות נדירים, בעלי חשיבות מדעית וערכית רבה. בין השאר, נתפסו מטבעות כסף קדומים מהתקופה הפרסית, מטבעות מימי החשמונאים, מימי המרד הגדול, מטבע שקל כסף מהמרד הגדול, ומטבעות הנושאים את שמו הפרטי של מנהיג מרד בר כוכבא - שמעון.
מטבעות עתיקים שנגנבו נמצאו בבית במודיעין (צילום: רשות העתיקות)
החיפוש בביתו של החשוד, שנערך על ידי מפקחי היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות בסיוע שוטרי תחנת מודיעין, בוצע בשל חשד שהאיש עוסק בסחר בעתיקות ללא רישיון. במהלך החיפוש, הבחינו מפקחי רשות העתיקות כי על חלק מהמטבעות והפריטים קיים עפר טרי. על פי החשד, חפצים אלה הגיעו לאחרונה מחפירות בלתי חוקיות מאתרי עתיקות ברחבי המדינה.
המטבעות שנתפסו מתוארכים לתקופות שונות; בין השאר, מטבעות עשויים כסף מהתקופה ההלניסטית, מטבעות ברונזה מהתקופה הרומית, וכן מטבעות יהודיים משלל תקופות - מהתקופה הפרסית, מימי בית המקדש השני, מזמן ממלכת החשמונאים ומימי המרד הגדול ומרד בר כוכבא.
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקותחלק מהמטבעות שנתפסו אצל החשוד בסחר בעתיקות. במרכז התמונה שקל כסף קדום (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקותחלק מהמטבעות שנתפסו בבית במודיעין (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
בחדר העבודה של החשוד נתפס מטבע כסף מיוחד, מסוג "שקל" כסף. זהו מטבע יהודי מימי המרד הגדול - שנת 67 לספירה, עליו מופיע מצידו האחד הכיתוב "ירושלים הקדושה" עם עיטור של שלושה רימונים באשכול, ומצידו השני - הכיתוב "שקל ישראל שנה ב'" מעל עיטור גביע. ניכר שהמטבע היה באמצע ניקוי, ורק מחציתו נוקתה עד כה. בחדר אחר בבית נתפסו עשרות מטבעות בתוך מעטפות דואר נושאות כתובות לנמען, מוכנות למשלוח לחו"ל.
"מחמיץ את הלב לחשוב על אתרי העתיקות הרבים שנהרסו לשם בצע כסף של סוחרים בערכי מורשת", אמר אילן חדד, המפקח על המסחר בעתיקות ברשות העתיקות. "מדובר בהסטוריה של כולנו, שכבר אי אפשר יהיה לשחזר".
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקותמטבעות עתיקים. בחזית התמונה מטבע ממרד בר כוכבא (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקותמטבעות עתיקים. בחזית התמונה מטבע ממרד בר כוכבא (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
לדברי חדד, "פעילות היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות יחד עם משטרת מודיעין, אפשרה את סיכול הברחת הפריטים הקדומים מישראל לשווקים בחו"ל. על פי החשד, האיש סחר בעתיקות, לכאורה, ללא רישיון ובניגוד לחוק במשך תקופה ארוכה. החשוד פעל תוך טשטוש עקבותיו, ועל פי החשד הבריח באופן שיטתי אלפי מטבעות מישראל לחו"ל. החשוד, שעסק בסחר בעתיקות לפני שנים רבות, בקיא בהוראות החוק אך הוא בחר לפעול במודע כנגדו".
ברשות העתיקות אמרו כי בחקירתו הודה החשוד בסחר בלתי חוקי, בהברחת מאות מטבעות לחו"ל ובקניית מטבעות משודדים וסוחרים לא חוקיים בשטחים, והכנסתם לישראל בניגוד לחוק.
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקותטבעות עתיקות (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקותפסל של האל הרמס (צילום: יולי שוורץ, רשות העתיקות)
מנהל רשות העתיקות, אלי אסקוזידו, אמר: "מפקחי רשות העתיקות נאבקים מדי יום ולילה בתופעת שוד העתיקות ובסחר הבלתי-חוקי בעתיקות. הממצאים הקדומים שייכים למדינה ולציבור; לכל מטבע ומטבע סיפור ייחודי באמצעותו ניתן ללמוד על ההיסטוריה והמורשת של הארץ. סוחרים בלתי מורשים בעתיקות שרוכשים מטבעות משודדים וגנבים, מעודדים את שוד העתיקות, שנתלשות מסיפורן ההסטורי. רשות העתיקות תמשיך לפעולה בשיתוף גופי אכיפה נוספים, לסיכול הסחר הבלתי חוקי בעתיקות".
מהיחידה למניעת שוד עתיקות נמסר כי בשבועות הקרובים תורחב החקירה על מנת לחשוף את מי שסיפקו את המטבעות לחשוד. בסיום החקירה יועבר התיק ללשכה המשפטית של רשות העתיקות, לבחינת הגשת כתב אישום נגדו.
לכתבה זו 42 תגובות
הוספת תגובה
42

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
29.

28.

ברור לכולם מי השודדים ואיך פועלים ללא הפרעה כמות כזו של מטבעות לא מוצאים במקבץ אחד זה עבודה שיטתית לאורך תקופה ארוכה ללא פחד ללא יראה ובאין מפריע לפי סוג המטבעות נראה שנבזזו במרכז ישראל וסבירות גבוהה שמדובר בעבודה מאורגנת של שבחים שהסתננו

27.

כאשר בתמונה בשער האתר רואים מטבעות מתקופה מאוחרת יותר. נפלאות.

26.

לידיעת המוסלמים הפלסטינים. לפני שיצאתם מהביצה לאויר העולם היתה פה ממלכת יהודה של היהודים היה בית מקדש ולשמחתם לא היו פלסטינים. עשו טובה עופו לנו מהחיים אתם מפריעים לעולם להיתפתח.

25.

על מה שוד בנאדם עמל בשביל למצוא לא משמנ מי לימי זה שייך מי מוכיח בעלות בסדר רעיון יחוייה בראיון זהוא

comment-2-comment

24.

23.

מי צריך את זה בבית? זה לא יפה במיוחד ובטוח שלא מסמל כלום אפשר לקחת את הזהב אולי וזהו אבל כמה זהב יש במטבע כזה בכלל? יותר עצוב שיש לזה קונים, צריך לטפל בכל מי שיש לו כזה מטבע בבית במאסר כדי להקטין את השוק אז יווצר מצב שמי שכבר קנה כזה דבר לא יוכל להשויץ בו לאף אחד

comment-2-comment

comment-2-comment

22.

21.

אדמה זו לנו היא,וכל חופר שגונב יודע זאת,ושיתקחשו ויספרו שקרים שהר הבית וכל פיסת אדמה שלהם. כל מקום שתחפור בו תיראה את זכר העם היהודי במשך אלפי דורות בארץ ישראל מים עד ים וגם מעבר הירדן.

comment-2-comment

20.

19.

בלי ההקשר של חפירות מסודרות אי אפשר יהיה ללמוד מהמטבעות על העבר וההיסטוריה כמעט כלום. לעומת מציאת המטבעות בחפירות ארכיאולוגיות מסודרות. מלבד המטבעות כמובן שנעשה נזק חמור לאתרים שבהם נמצאו המטבעות. עדיין אותו אדם יפסיק לגרום נזק בזמן הקרוב. ואולי כמה אנשים שעובדים בהרס העבר של ישראל יורתעו.

18.

מה יקבל? מקסימום חודשיים עבודות שרות על מיליונים שעשה אבל אם יחלטו את כל רכושו זה ישמש גם דוגמא לאחרים וגם לו שלא כדאי לעבור על החוק

17.

מהסוג שהסוחרים/מבריחים משתמשים!

comment-2-comment

אין הרבה טעם בלאסוף מטבעות מאתרי עתיקות. מטבע בלי ההקשר של תפירה מסודרת זאת חתיכת מתכת יפה שמלמדת מעט מאוד על העבר

16.

15.

comment-2-comment

14.

עם כל ההייטק וצה"ל הגדול אנחנו בדרך לפירוק

comment-2-comment

13.

comment-2-comment

comment-2-comment

12.

11.

האינדיאנים מנסים לטשטש לנו את ההיסטוריה גם כשהם מהגרים לתוך ערינו

10.

9.

ומה עם כל הפדופילים שמנהלים את המדינה?

comment-2-comment

8.

עם השקר לא מפסיק לספר סיפורים,

7.

6.

comment-2-comment

האוסף של דיין נקנה על ידי המדינה בהרבה כסף מאישתו השניה.

5.

מי שמתכחש או מזלזל או מוכר חלקי הסטוריה של עם ישראל, כאילו מתכחש לזכותינו ומצטרף לאוייבינו שמתכחשים לזיקה שלנו לארץ אבותינו, העונש צריך להיות חמור, מרתיע, ויטופל על ידי שב"כ והמודיעין כמו כל פעולת טרור נגד המדינה

4.

כשיצא יצטרך לעבוד קשה מאד כדי לשכור דירת חדר.

3.

2.

המטבעות נותקו מהמיקום ההיסטורי שלהם ולא ניתן יהיה לדעת את ההקשר ההיסטורי שלהם.

comment-2-comment

אולי גם אם הם היו נשארים איפה שנמצאו המקום שהם נמצאו לא בהכרח המקום ההיסטורי הנכון שלהם והם הוזזו לשם מהמקום המקורי בעבר הרחוק. אי אפשר לדעת בודאות

comment-2-comment

על המטבעות חרוטים כל הסימנים שמאפשרים לנו לדעת לאיזו תקופה המטבע שייך, מיקום המטבעות בשלב הזה אינו רלוונטי למרות שהרשות יכולה לחקור ולהגיע לאתרי החפירה של הרשעים ואוהבי בצע!

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה