189
מורן אזולאי 850

זו בעצם ממשלת נתניהו

נתניהו הוא מחולל האירוע. הוא היחיד שיכול לגרום לאנשים כה שונים להתכנס סביב מטרה אחת ולצאת עם תמונה שהיא בבחינת מדע בדיוני | פרשנות

מורן אזולאי | פורסם:04/06/2021
צילום: רויטרס, United Arab List Raam/Handoutבתמונה: מדע בדיוני (צילום: רויטרס, United Arab List Raam/Handout)
ביום רביעי אחרון, בשעות אחרונות למנדט של יאיר לפיד וכשהדרמה הגיעה לשיא סביב קשיים משמעותיים שעלו בחדרי המו"מ ואיימו להקריס את המיזם החדש של נפתלי בנט ויו"ר יש עתיד, התרחשו ברקע אירועי הצבע האמיתיים, אלה שמבשרים על עידן חדש לגמרי, דווקא במליאת הכנסת.
אנשים שעד לפני חודש וחצי לא ניהלו ביניהם שום אינטראקציה, התכנסו לשיחות צפופות ומתועדות להפליא בפאתי מליאת הכנסת. בני גנץ ולפיד, שני יריבים מרים שהאיבה הפוליטית ביניהם בשנה האחרונה חלחלה גם למערכת היחסים האישית, הסתודדו ארוכות. בנט ומרב מיכאלי, שעד כה בקושי הייתה היכרות ביניהם, צולמו משוחחים מחויכים. כך היה גם עם איילת שקד ותמר זנדברג והרשימה עוד ארוכה.
ח"כים מספרים שבשלב מסוים, כשהתברר שהאירוע רחוק מסיום והמליאה לא תקבל באותו יום את ההודעה על הקמת הממשלה, היחיד ששמר על קור רוח היה לפיד, שסינן לעבר בנט: "זה יקרה ביום שני".
ממשלה מהסוג הזה, עד לרגע השבעתה, יכולה להתפרק בכל רגע. החוליות החלשות באירוע הזה, לשיטתו של נתניהו, מצויות בימינה ובתקווה חדשה ושם מופעל עיקר הלחץ
הביטחון של לפיד ביכולת להוציא אל הפועל את התוכנית הוא כנראה תוצר של הפנמת האינטרסים המשותפים. לאף אחד מהמעורבים פשוט כבר אין בריריה אחרת. זו לא ממשלת החלומות של לפיד, בטח ובטח לא של בנט, אבל כל החלקים שבה התכנסו לאירוע לטובת ריסטארט למערכת, יציאה מהלופ המסחרר של סדרת מערכות בחירות והיעדר הכרעה.
תמונה כללית
יותר משצריך להתפעל מכוחם של כל המעורבים בממשלה המסתמנת להסכים לפשרות וללכת יחד, צריך להתפעל מהיכולת של ראש הממשלה בנימין נתניהו לייצר אירוע בסדר גודל היסטורי.
הוא היחיד שיכול לגרום למעורבים השונים כל כך להתכנס יחד סביב מטרה אחת. עם כל הכבוד ליכולות הפוליטיות של כולם, נתניהו הוא מחולל האירוע. בחסות הרצון להחליף אותו - כל אחד מסיבותיו הוא - יוצא לפועל אירוע מורכב ומסובך שעד לפני שנה נראה היה כמו סרט מדע בדיוני.
ישיבה ארוכה ושעות של דיונים בכפר המכבייה, חלקן במצב רוח טעון וחלקן באווירה מבודחת, הסתכמו בסוף בתמונה שאף אחד לא יכול היה לדמיין אותה: סמל הציונות הדתית בנט, נציג מעמד הביניים החילוני לפיד ויו"ר התנועה האיסלאמית מנסור עבאס - יוצאים יחד לדרך חדשה.
הפגנה מול ביתה של איילת שקד בתל אביב (צילום: נדב אבס)
החתימות האחרונות על המסמכים הקואליציוניים התבצעו במקביל לגמר גביע המדינה בכדורגל, שבו נכח נשיא המדינה ראובן ריבלין. כמה סמלי היה הדמיון בין הסיום מורט העצבים של משחק הכדורגל (מכבי ניצחה) לבין רגעי ההכרעה הקריטיים בכפר המכבייה. שתי הדרמות התכנסו לכמה דקות של מתח וכסיסת ציפורניים.
כשבבלומפילד נכנסו הקבוצות להארכה, סינן מי שסינן את ההערה המתבקשת באווירת הפאניקה: "מה יקרה אם נצלצל לנשיא והוא יהיה תקוע שם ולא יענה?". בסוף זה קרה. לפיד, אוהד מכבי, הרים טלפון, וריבלין עם מצלמה צמודה ירד לקבל את השיחה בחדר ההלבשה. בעולם הספורט קוראים לזה דאבל.
תמונה כללית
אלא שגם עכשיו, לא כל הקשיים נפתרו. ממשלה מהסוג הזה, עד לרגע השבעתה, יכולה להתפרק בכל רגע. החוליות החלשות באירוע הזה, לשיטתו של נתניהו, מצויות בימינה ובתקווה חדשה ושם מופעל עיקר הלחץ.
כאן נכנס מבחן המנהיגות הראשון של בנט וסער. השניים שלראשונה עומדים במקביל בראש מפלגה עצמאית, עם דרך פוליטית עצמאית ובלי כבלים של מפלגות אם ובת.
היכולת שלהם לצופף את השורות מאחוריהם, לדאוג שכל חברי רשימותיהם צועדים אחריהם, היא קריטית להצלחת המהלך. וגם במקרה הזה, נדמה שעד הרגע האחרון לא באמת נדע.
לכתבה זו 189 תגובות
הוספת תגובה
189

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
114.

מחולל האירוע כביכול לא בוודאות מרוצה מהאירוע או מתוצאותיו, שלא ברור אם נכח בו בכלל (הרי אינו חלק מהקולאיציה) ואם כן למה.

113.

ממשלה שמקיימת את כל מרכיבי התקווה והעתידה טוב והעצמת הציונות הוא היפוכה של ממשלה שיש לה רק שלושה הישגים אותה ניהל נתניהו: הישרדותו וחיסול הליכוד ופגיעה אנושה במגזר החרדי.

112.

שלטון מביא בהכרח לשחיתות שלטונית. שלטון ממשוך מביא בהכרח לתופעות כגון פוטין ולוקשנקו. הפטרון הוא מניעת הימשכות שלטונית ממפגלה אחת. חילופי השלטון התקופתיים הם ערובה לקיום הדמוקרטיה.

111.

110.

109.

108.

ללא אגו וחשבונות אישיים! כל מעשיו, נטו למען המדינה! ליכוגניק בעבר, לפיד לעתיד?

107.

106.

ביבי לא יוכל להיות ראש ממשלת מעבר לנצח נצחים כמו שהוא מתכנן.

105.

בהחלט ממשלת השינוי המשונה עד מאד היא "הבייבי של ביבי"!

104.

103.

כמה נסינות פטתים להמשיך לנשוף אדים על הגחל השרוף הזה, ביבי נתניהו, שריסק את המדינה לרסיסים. גם כן פרשנית, את צריכה להתחתן עם יאיר נתניהו, אחלה שידוך בשבילך.

comment-2-comment

102.

הרצון לשנות ולהעיף את המנהיג בעשור האחרון גבר על האיבה וחוסר האמון בין אנשי הקצוות.כשנמאס אז נמאס וחייבים להעיף את העריצות המניפולטיבית של הליכוד והבטלנים במגבעת.

101.

שאלה גם הקיסר חתר לערבים כשהיא השקדיה בדרך לשרת המישפטים אצל הקיסר גם היתה מיתמהמת צחכה היתה רצה לקיסר מה ריכפת היה לה מערבים היא היתה רצה לא מחכה לרגע האחרון לכי לכי שקדיה

100.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

99.

אז ברור שתלביני כל דבר.מביך

98.

comment-2-comment

97.

96.

95.

בלי שום ביסוס. כל שמוק עם תזה פוליטית מקבל במה פה?

comment-2-comment

94.

נתניהו לא חולל את הממשלה הזו. קישקוש אמיתי. קיומו שלו, הביא לכך. לוגיקה. ואולי תתנו קצת רוח גבית לשינוי ולא לשחיתות.

comment-2-comment

93.

92.

91.

90.

89.

comment-2-comment

88.

comment-2-comment

87.

איזה עלבון לאינטיליגנציה

86.

הממשלה הזו עם יותר מכנה משותף מכל הממשלות בעשור האחרון, קוראים לזה אמן ורצון לשפר ולעשות טוב. גם התקשורת צריכה ריסטארט לדעתי

comment-2-comment

85.

אני בעד שינוי במיוחד במצב שלנו היום אבל ויש אבל בנט לקח קולות של אנשים של חלק מהעם שרוצה ורצה לראות ממשלת ימין בהנהגת נתניהו זאת האמת היה פה רמיה רימו את הבוחרים לדעתי הוא לא רשאי לעשות את המהלך הזה מה גם שלדעתי הוא לא מתאים לראשות הממשלה המנדטים האלה זה לא רכוש פרטי שלו שהוא יכול לעשות מה שהוא רוצה הוא קיבל אותם להשלים לנתניהו ככה תשעים אחוז מבוחריו חושבים ושבעים אחוז מהעם רוצים את נתניהו כראש ממשלה

comment-2-comment

comment-2-comment

גנץ נכנס לממשלה בשעת משבר בהתחלת הקורונה שהכל היה מעורפל הוא נכנס למטרה טובה נכנס מתחת לאלונקה במשבר עולמי כאזרח אני מאוד אהבתי את זה ובעיניי הוא העתיד לא בנט לא לפיד לא ליברמן לא סער בנט להבדיל מגנץ אם היו מציעים לו להיות שני ברוטציה הוא לא היה נכנס אני בטוח

comment-2-comment

בסופו של דבר אם תפר את כל ההסכמים שחתמת אף אחד עם שכל לא יחתום איתך על הסכם. וזה בדיוק למה ביבי מבטיח את העולם למי שיערוק ואף אחד לא עורק כי מילה של ביבי היא כקליפת השום

84.

לתרבות הפשע והאלימות של ביבי והמטורפים

83.

סוף סוף עכשיו יהיה בכנסת רוב לסיפוח יהודה ושומרון

82.

comment-2-comment

comment-2-comment

מגוייסים למאבק

81.

שהצלחת לגשר בין ימין מרכז שמאל וערבים... רק חבל שהדתיים לא במשוואה..

80.

79.

78.

הכתבת הפוליטית הכי טובה שיש.

77.

ורואים לך. במיוחד ביומיים האחרונים. התחילי להמר על סוס אחר. האחד הזה... גמור

76.

75.

comment-2-comment

74.

comment-2-comment

איך אתם קונים כל השטויות על אידיאולוגיה?!

73.

72.

comment-2-comment

נכון מאד

71.

comment-2-comment

comment-2-comment

אני חושב שביבי יפרוש ואז גנץ ימונה במקומו רק לא לתת לממשלת האנטי ביבי לקום.

70.

תעשו הפגנה בכנסת או מול מעון רה"מ, הם מקומות רשמיים. אבל לא בבתים הפרטיים. הפרות גבול.

69.

68.

comment-2-comment

67.

שיכול לאפשר ממשלת ימין על מלא וזאת לאחר שיתפטר לאלתר ויודיע כי משך ידו מניהול המדינה

66.

כיתה א של עיתונות

65.

אצל נתניהו באיזשהו שלב נוצרה האמונה שהוא שליח האל לתפקיד ראש הממשלה. ואם האל יחליט שהוא כבר לא, הוא ישלח את האל לחשוב פעם שנייה. האיש הזה וכנופיית החנפנים הנרצעים שלו חייבים להיות מורחקים ממוקדי השלטון, אותם הם הורסים במרץ בכל יום שיש להם את האפשרות לעשות כך.

64.

בטח לא ממשלת נתניהו, הגברת אזולאי

comment-2-comment

comment-2-comment

63.

אישום לראש ממשלה מכהן.

62.

comment-2-comment

61.

comment-2-comment

אני דווקא בעד שתקום ממשלת שיסוי, לשבועיים, ואז תתרסק ויהיה צדק פואטי:)

comment-2-comment

אין,אין,הרגת.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

60.

59.

ביבי הפך המצב למצב משברי. במצב זה מדחיקים את הכבוד האישי ומתמקדים בהוצאת המדינה מהמשבר. כמה יותר מהר שיכנס ביבי לזמן עבר, כך נוכל לצאת מהמשבר מהר יותר וחזקים יותר.

58.

כבר אתמול, נו באמת, תחדשו משהו יאללה

57.

הם פשוט מנסים לחפות על הבגידות.על חוסר האמת לאורך כול הדרך.על ההבטחות שלא מומשו.תודו שהצלחתם לנצח את נתניהו דרך הדלת האחורית.נקודה.אני אישית לכול הממשלה החדשה יש מילה של עמידר.

56.

עידן נתניהו הגיע אל קיצו

55.

זה כמו להגיד שהיטלר תרם להקמת מדינת ישראל

comment-2-comment

comment-2-comment

54.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לא מסכים עם הניסוח. כך או כך נתניהו כבר עשה זאת לפניהם

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אבו יאיר

comment-2-comment

אבו עייר

53.

קרנפים, שונאי אדם וישראל, מאוהבים באלימות ומונעים ברגשות נחיתות קשים.

comment-2-comment

52.

רק מי שלא מכיר כלל את לפיד יכול לאמר שזו אינה ממשלת החלומות שלו. מהות עיסוקו ואופיו של לפיד זה לגשר בין דעות מקצוות שונים, בין אם בפודקאסטים שלו, או בשיחות מאחורי דלתיים.

51.

וללא חוט שדרה. הכתבה הזאת זה בעצם ישראל היום

comment-2-comment

50.

comment-2-comment

בניגוד לממשלת ביבי שמביטה נגד כול מי שלא מיישר קיו עם ביבי.

comment-2-comment

תירגע

49.

הקואליציה הזו לא יכלה לקום? זה הרי מובן מאליו, שקול לאמירה שעכשיו בקר, וכפי שאנו לא מצהירים כל בקר ש"עכשיו בקר" אז אין גם צורך... אגב, כדאי מאוד שתומכי נתניהו (וככל שאנו רואים עדין קיימים כאלה) ישימו לב גם לזה.

48.

comment-2-comment

47.

המסר: 'רק האהבה תנצח.' שלטון עשוי לטעות ולתהות אבל אין לו קיום כשהוא מבוסס על.שנאה, איבה ומריבה!

comment-2-comment

46.

45.

comment-2-comment

comment-2-comment

44.

הליכוד האמיתי הוא חלק אינטגרלי בממשלה הזו... מפלגת ביבי היא שלא מיוצגת והחרדים שסוחטים את ביבי כבר שנים

comment-2-comment

צו השעה לאהבת ישראל אמיתית

43.

42.

נתניהו לא גרם לכלום. שנאת דרך נתניהו היה הכוח המניע ועודנו. כתבה סתמית

41.

40.

comment-2-comment

39.

מריצים שהפעם יש ראש ממשלה דתי אך שקרן ולא עפ"י תורתנו הקדושה אנחנו בחרנו בו ולא צפון תא לא נישכח ולא נסלח לעד

comment-2-comment

38.

הטענה הקבועה היא שהביבי מפלג משסע. הסית בין יהודים לערבים, בין חילונים לדתיים, בין ימין לשמאל. ביבי מלכד. אחרי 12 שנים של גועל הנבל עשה משהו מועיל. תודה ולהתראות

37.

בהצלחה , הגיע הזמן לממשלה יציבה ,שויונית , לכלל האוכלוסייה , ממשלה שתתקן את כל השסעים בחברה במדינה .

36.

הבטחתי לכם ממשלת אריות - הינה קמה ממשלת האריות. אמיצים וישרים, בעייני האלוהים חיים. אומץ הלב ואורך הרוח, שלוות הנפש הפנימית של האריות - ינצחו את הרעה הגדולה הזו. כמו מדג עמוס עצמות חדות - עצם אחר עצם יסולקו המיכשולים. הצבועים והתנים ישובו לבלוס נבלות באישון ליל - וגם זנב השועל ילך בראשם. ביום הכרזת הממשלה תחל המדינה להגמל מקללות הדור. תיכלה ממשלה וקיללותיה, תחל ממשלה ובירכותיה. נפתלי, זה עוד גיבוש קטן...לא? זה גיבוש גדול - הכי גדול שהיה אי פעם בהיסטוריה שלנו. היום אתה מצית את האש בכור ההיתוך הישראלי מחדש - והמלאכה קשה ומרובה. מלאכת הקודש היא, וכל הכבודה הזו עליך, ועל כולכם! ואתה תעמוד בראש ממשלת האריות. וה׳ יישאג מציון - מי לא יירא? בהצלחה.

comment-2-comment

בהצלחה לממשלה החדשה של בנט ולפיד

35.

גם אם ממשלת השינוי לא תצא לפועל, וגם אם נלך לבחירות, הפוליטיקה הישראלית הישראלית השתנתה לנצח. ראשית, הערבים הפכו לשחקן לגיטימי ופעיל בשילטון, כולל הרשימה המשותפת. שנית, ניתן להקים קואליציות בלתי אפשריות, ועניין המחנות והגושים ייעלם. שלישית, בבחירות החמישיות, אף אחד לא יחתום על נאמנות לנצניהו.

34.

זו ממשלת השינאה , אשר הוקמה רק מסיבה אחת: שינאה

comment-2-comment

comment-2-comment

33.

32.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

31.

או הצ'יפים, יראה שיקבל יותר אם יערוק.

30.

29.

28.

27.

העם מפוצל עכשיו לדעות שונות, וזאת התוצאה. אתם בכזאת אובססיה על נתניהו, שאתם לא מצליחים לראות שום דבר אחר.

26.

26.

יושבי ראש הכנסת היו בדרך כלל אנשים נעימי הליכות. מיקי לוי, המועמד של הקואליציה החדשה לתפקיד יו"ר הכנסת, מזכיר בהתנהגותו את ניר קלינגר, מאמן הפועל תל אביב.

comment-2-comment

עם כל הביובים ששם שם בכיסא

25.

זה לא ביבי, זה ביביסטים שממשיכים ללכת אחרי ביבי למרות שהוא מחריב את המדינה, למרות שכבר יותר משנתיים הוא לא ניצח בבחירות מצד שני, המפלגות החרדיות אכן ממשיכות ללכת אחריו אפילו שזה יעניש אותן אחכ

comment-2-comment

comment-2-comment

24.

יאללה שלום שלום לבלפן מבלפור. איך ביום שלמחרת ההכרזה עלה, בידי שוב ביבי מצא לדבר על איראן. כל כך צפוי. אני בהלם שיש עוד מעריצים שמאמינים לו בכלל. סאקרים. אתם משעממים אותנו בפתיותכם וברדידות שלכם. אבל היי ככה ביבי אוהב אתכם.

comment-2-comment

23.

של התפרקות תוך חודש (ומכאן הביטחון של כל המשתתפים שהיא תקום)ואז לבא מעמדה אחרת ואולי לקוות שנתניהו לא יהיה בזירה הם לקחו בחשבון את הפירוק והבינו שבכל מצב ילכו לבחירות ,אך כעת הם מגיעים מעמדת שילטון

22.

comment-2-comment

21.

comment-2-comment

אני רואה בזה הרבה יופי. האם חילונים, דתיים, שמאלניים, ימניים וערבים לא עובדים ביחד? גרים בשכנות זה לזה? לומדים ביחד, עושים צבא ביחד... אז מה אם חלוקים בנושאים שונים? דווקא בגלל זה היכולת לעבוד יחד, לראות זה את זה על אף השוני ולהגיע לפשרות היא בעיניי המטרה החשובה מכולן. הלוואי ומפה באמת יגיע השינוי.

comment-2-comment

20.

comment-2-comment

19.

18.

אין גבול ליכולת החנופה והליקוק במחנה הביביסטי

comment-2-comment

17.

16.

15.

שהגיע לתת הוראות לממשלת ישראל ולחמס בתום הסבב האחרון ב25 למאי

14.

comment-2-comment

comment-2-comment

13.

אולע יעזור עם המינוס שהוא עשה לכולם פה

comment-2-comment

comment-2-comment

12.

11.

כתבה מטומטמת

10.

איפה השטח איפה הסניפים? הולכים כצון לטבח? איפה ראשי העריות וראשי המועצות? ככה מוותרים על שילטון? נותנים במתנה? לא עשינו הכל בשביל רוהמ? הכל. מה נלך לאופוזיציה סתם? הלו זה פרנסה של משפחות! תתעוררו על עצמכם. שילטון מפרנס הרבה מאוד משפחות לאן נלך? השתגעתם? איפה ההנהגה? למה שותקים?

comment-2-comment

מה זה אומר נותנים במתנה? זה שלכם? רוב העם בחר לא-ביבי ארבע פעמים.

comment-2-comment

9.

comment-2-comment

8.

7.

שהיטלר היה רב-מג וקוסם שרק הוא הצליח לאחד בין המערב לבריה"מ ולהניעם לפעולה משותפת.

6.

comment-2-comment

5.

4.

3.

comment-2-comment

2.

שנתניהו יצא לנו מהחיים

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה