131
מורן אזולאי 850

תפילתה של אופוזיציה מסונדלת

בליכוד משוכנעים שבנט הוא בובה של לפיד, עבאס ושות', אבל יודעים שיתקשו להפיל אותו מבחוץ. מה עושים? מהנדסים תודעה ומתפללים | פרשנות

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 18/06/2021
דקות ספורות אחרי השבעת ממשלת השינוי ביום ראשון האחרון התפנו בכירי הליכוד לנתח: את יתרונותיה של הממשלה החדשה, את חסרונותיה, את הקריירה הפוליטית שלהם, שמושפעת במידה רבה מיכולתה של הממשלה לשרוד, ואת הקריירה הפוליטית של ראש האופוזיציה בנימין נתניהו, שמשפיעה גם היא באופן ישיר על עתידם. מצד אחד, הם ראו את יו"ר ימינה, נפתלי בנט, מהמר על כל הקופה, חוצה רוביקון עמוס צפרדעים ומקים ממשלה כנגד כל הסיכויים. מצד שני, סבורים חלקם, ייקח זמן עד שבליכוד יוכלו לחגוג שוב.
בניתוח הקר של האופרטור הפוליטי מספר אחת בזירה היום, נתניהו, ולפי שיחות שהוא מנהל, בנט הוא דמות במשחק לגו שהרכיבו עבורו יאיר לפיד ושותפיו האחרים. הוא הוצב בראשות הממשלה, אבל לא הרכיב אותה. הוא עומד בראשה אבל הוא נעדר יכולת תמרון ויכולת השפעה. כלל לא ברור אם יוכל להטיל מרות על מי מחברי הממשלה הזאת.
צילום: רויטרסעכשיו אני כי ההוא. ראש הממשלה בנו ונתניהו, אחרי ההשבעה (צילום: רויטרס)
ההנחה בליכוד היא שהוא לא יקבע בכלכלה של אביגדור ליברמן, במדיניות החוץ של לפיד או בביטחון של בני גנץ. לא תהיה לו השפעה בענייני משפט, חינוך ושיכון של גדעון סער, ואפילו לא בבריאות של ניצן הורוביץ או בתחבורה ובביטחון פנים של מרב מיכאלי.
ואם כל זה לא מספיק, תמיד ירחף מעל בנט הצל של ראש הממשלה לשעבר, שממשיך לערער על הלגיטימיות שלו. לא בכדי ממשיכים חבריו של נתניהו למפלגה ולגוש לכנות אותו, ספק בטעות ספק במכוון: "ראש הממשלה". ככה מקבעים תודעה ציבורית. שלא לומר מהנדסים. בנט, לשיטתם, ימשיך לאורך כל הקדנציה הקצרה או הארוכה שלו לסחוב איתו את הנפיצות והבעייתיות של השותפות עם מנסור עבאס ועם רע"ם ואת הכנסת מרצ לקבינט המדיני-ביטחוני.
תמונה כללית
השאלה המרכזית מבין אלה שנותרו פתוחות היא אם התפקיד יעשה את האדם, כמו שכבר קרה בעבר לראשי הממשלה לוי אשכול, גולדה מאיר, יצחק שמיר ובתקופה מסוימת אפילו אהוד אולמרט, או שנסיבות הגעתו לתפקיד כל כך חריגות, עד שתפקיד ראש הממשלה כשהוא מאייש אותו יאבד ממשמעותו.
כדי שזה לא יקרה, הוא יצטרך לייצר כלים שיעזרו לו להנהיג ולקבוע את סדר היום האמיתי של הממשלה שבראשה הוא עומד. אם לא יהיה דומיננטי ומשפיע בתחומים המרכזיים הנוגעים לחיי הישראלים, הוא ייבלע בתוך מה שהגדיר נתניהו השבוע מעל בימת הכנסת "שעטנז פוליטי".
סערת החפיפה (צילום: ירון ברנר)
ואחרי כל זה, צריך להזכיר: שרידות הממשלה, ובעיקר כוחה, מתבססים על העובדה שבישראל הפלת ממשלה נעשית באמצעות הצבעת אי אמון קונסטרוקטיבי המחייב הצגת מועמד אלטרנטיבי שיקבל 61 תומכים.
בכנסת הנוכחית אין ממשלה חלופית ואין מועמד שיכול לרכז סביבו 61. להיפך, יש 67 ח"כים – בתוכם חברי הרשימה המשותפת - שלא יסמנו את השם נתניהו בהצבעה כזאת. במקרה כזה אולי גם בליכוד תצוף מחדש הדרישה להעמיד במקום נתניהו מועמד שיכול להרכיב ממשלה.
אפשרות אחרת להפלת ממשלה היא כמובן מניעת העברת התקציב. המבחן האמיתי והרציני לשרידות הקואליציה יהיה כנראה אז, סביב תחילת נובמבר.
תמונה כללית
את השבוע הראשון לתפקיד העביר בנט בעיקר בפגישות ביטחוניות. מעט מאוד פוליטיקה, הרבה תחזוק שוטף. המוקש הראשון שסימן לעצמו לצלוח היה מצעד הדגלים בירושלים - ירושה מנתניהו שהבשילה יומיים בלבד אחרי הכניסה לתפקיד, ובלי רגע אחד להתרווח על הכיסא. ביום שני, על מדשאות בית הנשיא, תשומת הלב של בנט לא הייתה בצילום המשותף של ראשי המפלגות אלא באירוע הנפיץ שתוכנן להתקיים למחרת והיה למבחן הראשון של ממשלתו. אם היה מתפוצץ, ידע בנט, היה מספק לאופוזיציה דלק לחודשים קדימה.
דקות לאחר התמונה המסורתית הוא אסף לשיחה על מדשאות הבית את שר הביטחון גנץ ואת השר לביטחון פנים עמר בר לב, כדי לדון איך נכון להתייחס לאירוע שבסופו של דבר עבר בשקט בהשוואה למה שהתרחש כשנתניהו פיקח עליו. מיד לאחר שהסתיים האירוע הוא צלצל למפכ"ל המשטרה קובי שבתאי וגם לבר לב כדי לשבח אותם. מהלך מרענן במציאות שבה עד היום כולם הקפידו לקחת קרדיט ולא לחלק אותו.
במובנים מסוימים מחברים קווי דמיון בין כניסתו של בנט ללשכת שר הביטחון לפני שנה וחצי, לבין כניסתו ללשכת ראש הממשלה השבוע. אז, עם שלושה מנדטים ומציאות שכפתה את כניסתו לשם, והיום עם שישה מנדטים ומציאות שגלגלה אותו ללשכה הבכירה בישראל.
אפילו בנט, שהבקיע כמה פעמים בחייו העסקיים בחוץ, ומי שהמזל שיחק לו בפוליטיקה יותר מפעם אחת, לא האמין שכך זה ייגמר: הרגע הזה אחרי ישיבת הממשלה הראשונה, בעודו יושב עם הצוות המצומצם שלו, שצעד איתו במדבר האופוזיציוני ובבית ברעננה, כשלידו שרת הפנים איילת שקד - עד לא מזמן פרסונה נון גרטה בכל משרדי הממשלה ובבלפור – הרגע הזה שבו נכנס אחד מעוזריו הוותיקים ואומר לו: "ראש הממשלה, הנשיא ביידן על הקו".
לכתבה זו 131 תגובות
הוספת תגובה
131

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
87.

כפירתה של קואלציה מקולקלת כל מה שלא רצו רוב רוב העם כולל אלה שלא רצו ביבי בטח אלה שרומו ע''יי בנט

comment-2-comment

והוא מצומצם

86.

הליכוד וראש הממשלה לשעבר עלולים במידה ויצליחו להביא עלינו חורבן בית שלישי ע"י גרימת לשנאת חינם. יוני היה מתבייש במעשיו של אחיו. ליכודניכים אל תהרסו את מורשתכם במו ידיכם.

85.

ישראל חוזרת לפסים.

84.

סמרטוטה...

comment-2-comment

83.

רק המונח המונפץ ״גוש השינוי״ שפתאום כבמטה קסם החלו להשתמש בו כל אמצעי התקשורת ביחד הוא האמאמא של הנדסת התודעה. אתם גמל שלא רואה את הדבשת של עצמו, אפילו שהיא בגודל של פירמידה.

comment-2-comment

82.

כמו תמיד,הטיפשונת השמאלנית

comment-2-comment

81.

comment-2-comment

אבל אין לא כיפה

80.

אבל אל דאגה, עוד מעט הוא ימצא את עצמו בפנים, להרבה שנים

79.

78.

ציפיתי שיכנע לחמאס ויבטל את מצעד הדגלים, וולאק בנתיים ברוך השם הכל תקין. רק שבוע אבל נראה בנתיים בסדר

comment-2-comment

77.

דעות לא עובדות לה

76.

בהמה גסה וחלולה לא יעזרו לך כל ליקלוקי העכוז השמאל האשכנזי תמיד יראה בך בהמה גסה

comment-2-comment

אולי לישראל כץ או לשטייניץ? או לאדלשטיין? כולם מזרחיים ידועים.

comment-2-comment

75.

בניגוד לנתניהו שמבעיר את המדינה בשביל להתחמק מלשבת בכלא.

74.

הליכוד היה נאמן לאמת ולצדק עד שחברו לחרדים!

73.

comment-2-comment

מסכים לחלוטין. מנהל אמור לנהל, להתעסק במאקרו ולא במיקרו. תקופתו של נתניהו התאפיינה בעיסוק במיקרו, ובשחיתות. לכן אנחנו נראים איך שאנחנו נראים ולכן גם כל סוחרי השוק והעבריינים שלו רצו לרצות אותו. (כבר לא) כפיים!

comment-2-comment

כל ה"חולשות" שמזדעקים לגביהן בליכוד נשמעות הרבה יותר כמו תיקונים לעיוותים של ביביימחשמו.

72.

71.

70.

כשמפרקים הרבה מוקשים, פעם אחת המנגנון מתפוצץ לך בידיים ובפנים ואז נשארים בלי ידיים עם פגיעות קשות בפנים ובגוף. איך אומרת אופירה לבנט, יאללה תתקדםםם...

69.

ביבי עוד חושב שהוא ראש ממשלה

comment-2-comment

68.

ביבי פסססססה

67.

comment-2-comment

66.

65.

ביבי כבר לא יחזור. הדור החדש עובד ברמה אחרת. הכלים של ביבי בפוליטיקה כבר מיושנים. תרבות הניהול היום היא אחרת. ביבי. אתה פג תוקף. שתה את המשקאות בששת אלפים שקל. תהנה מהפנסיה.

comment-2-comment

ועוד חחח אחד.

comment-2-comment

64.

לפי התגובות פה יותר ממצביעים שנשארו לה...

comment-2-comment

הרבה פחות מביבי והג׳וניור שלו

63.

comment-2-comment

מי הסית וקילל? לפידיסט.

comment-2-comment

62.

זאת ממשלה מכובדת ומכבדת,אתם תראו שהיא תצליח ,עובדים בשקט בלי פרסום ובלי שחצנות .והעיקר שיצא הגנב מבלפור..עד מתי יהיה שם??

comment-2-comment

הגנב והנוכלת לא יעזבו את בלפורר הכל הצגות

61.

60.

כמה חודשים תתפרק ממשלת הכלום הכל חרטא

59.

כמה ימים והבייתה בנט.רע"מ עוד יפילו אותך

58.

שבת שלום ומבורך! ואלוהים איתכם

57.

56.

55.

54.

53.

קוראים לביבי עדיין ראש הממשלה... חאלס תפנימו שהוא ראש האופוזיציה. במקום לסגוד לו ולנסות להכשיל את המדינה בשביל להחזיר את הסולטאן אולי הגיע הזמן להסתכל במראה? חבורת הפטטים ליצמן,דרעי,אמסלם,רגב,אוחנה וזהר ממליץ לכם לקנות דוגלי.

52.

ראש הממשלה שלי היה ונשאר ביבי!!!!

comment-2-comment

51.

הוא בעצם "פינקס הקטן" או פנקסי הליכוד,כך הם היו לפני החלפת השלטון אבל פה הם ממש הלכו על כל קופת הטימטום ,עוד לא התעוררו או שאין להם עדיין את הכוח של אישה מוכה שהחליטה להגיב ולעצור את הרוע.

50.

כמה רוע ורעל פזרו אהבת חינם זה חינם

49.

צחוקים איתך

comment-2-comment

48.

החוק הנורווגי הוא השחיתות הכי גדולה בממשלה החדשה, מצד אחד הבטיחו שינוי מצד שינוי מצד שני רואים שהם מושחתים ובזבזנים כפי שלא היה בעבר, די לסיסמאות ריקות מתוכן, כולם שם עם אגו ורצון לקבל גוב. שינוי לטובה לא יהיה כי הכל על חשבון הציבור, הציבור טיפש והציבור ישלם.

comment-2-comment

אם ייושם כראוי, מאפשר לנו ח״כים בכנסת שיכולים להתמקד כראוי בעבודה הפרלמנטרית, ושרים שמתפנים כראוי לעבודתם הממשלתית, ולכן מסייע דווקא להפרדת הרשויות. תקרא קצת לפני שאתה מנפנף באוטומט בסיסמאות.

47.

בנט אדם אמיץ וישר. ראוי להנהיג אדם שאוהב את הבריות את הארץ והמדינה. תם עידן נתניהו !! תודה לך נתניהו

46.

comment-2-comment

דרך צלחה!

comment-2-comment

comment-2-comment

45.

חזק ואמץ כי אתה תנחיל את העם!

44.

43.

אז ביבי, אל תוותר ותמשיך ללכת עם הראש בקיר.

42.

41.

40.

השמאל הוא זה שמהנדס את התודעה

39.

זבל זבל זבל

comment-2-comment

38.

‏אנשי הליכוד שימו לב ביבי מפחד ‏אין לו אימון בכם . ‏אתם סתם פיונים במשחק שלו . ‏היום הוא מחליט מקפיץ מעל לראשכם את יוסי כהן . ‏לפי התנהגותו של ביבי אתם כלום ואפס. ביבי לא דואג לך חבר ליכוד ביבי דואג לביבי לעצמו . חייבים להתמרד נגד ביבי ביבי נהפך לטרוריס נגד מפלגתו .

37.

למה צריך ראש ממשלה שמנצל את המדינה וחבורה של לקקנים

36.

מעניין אם מישהו יתעורר סוף סוף

35.

הקואליציוניים? בממשלה כל כך לא סומכים זה על זה שכולם שם מסנדלים אחד את השני

34.

שביבי הוא המחרב מספר 1. משאיר אדמה חרוכה מקנא בממשלהההחדשה ומבין שילך בקרוב. חלק מחבורתו יתנדף במהרה וכל הרעש והצלצולים יתאדו כמוהו. אמן

33.

32.

שר אוצר - ליברמן מול ישראל כץ. שר חינוך יפעת שאשא ביטון מול יואב גלנט. שר לביטחון פנים עמר בר לב מול אמיר אוחנה. שרת התחבורה מרב מיכאלי מול מירי רגב. שרת הפנים איילת שקד מול שר הפנים אריה דרעי. שר השיכון אלקין מול ליצמן. וכך הלאה וכך הלאה. כבר מזמן הבנו שנתניהו בוחר את השרים לפי קריטריון אחד - שהם הכי פחות מתאימים לתפקיד, בניגוד לשרים שנבחרו לממשלה הזו.

comment-2-comment

היום יש אנשים מתאימים בתפקיד שבאים לעבוד עבור עם ישראל ולא עבור ביבי

31.

30.

מאוד מעניין לעקוב אחרי אנשי הליכוד הבכירים איך הגלגלים בראש מסתובבים ואיך הם מתכננים את עתידם. בחנפנות או בבידול .יש מי שרואים שאין להם עתיד בלי ביבי ויש מי שיפתחו (אולי) עמוד שידרה.

29.

גם אם הוא יכנס עכשו לבית.יכול להישאר רק כמה חודשים אבל חייבים להוציא את ביבי ...

comment-2-comment

28.

27.

26.

שהליכוד מרכז בתוכו קבוצה של אנשים נטולי עמוד שידרה, שלליכוד "מנהיג עליון", שבליכוד שכחו מה זאת דמוקרטייה אמיתית וכל דרך פעולה מקדשת את חזרתם לשלטון ומעל הכל שבליכוד שכחו מה זה "ימין", ובמיוחד ששכחו שהם עצמם היו במגעים מתקדמים עם עבס והמשותפת ועכשיו יודעים לתקוף את מי שהצליח לעשות את מה שהם לא אלה איבדו רלוונטיות. קופסת השרצים שנוצרה היום במפלגה הזאת פשוט לא נכונה להיות בשלטון. שהליכוד התנקה מכל הטינופת הזאת יהיה סיכוי להצבעה חוזרת. בינתיים ז'בוטינסקי היה מתבייש במה שהליכוד מיצג היום. מקווה שלממשלה שנוצרה היום באמת תהיה היכולת לשנות ולהוכיח שלא "רק ביבי".

25.

מקווה מאוד שישארו באופוזיציה עד ‏שה ‏הקואליציה תתחיל לזייף, מקווה שישארו שנים רבות ,

24.

סוף סוף ניפטרנו מהסיגנון הבוטה, העלוב, המשסה של נתניהו וחבורת הלקלקים, אולי היגיע הזמן שגם התקשורת תפסיק להשמיע את כל הגיבובים השיקריים והמכוערים של החבורה הזו. היגיע הזמן לעבור לשפה נקיה, מכובדת ומכבדת, ומי שלא מתאים עצמן לסגנון החדש- ישן פשוט התקדורת תתעלם ממנו. תנו לחיות בשקט ובנעימים!!!

23.

22.

comment-2-comment

סתם להכפיש ולזרוק תארים כדי להנמיך מבלי שיש לך על מה להסתמך, שווה לך לנמק כדי לדעת אם להזדהות. שבת שלום

comment-2-comment

ייזכר ע"י כל ילדי ישראל כבוגד בעם, בציבור הבוחרים, שרימה בעזות מצח תוך מניפולציה חמורה, תוך זילות בערכים חשובים ושורשיים של הבוחרים... הוא דוגמא שלילית לילדי ישראל ומסמנת כיצד אסורלנהוג‼️

comment-2-comment

תאכל תחת. תתמודד

comment-2-comment

נקווה הרשע שיזם את המלחמה יחזור בתשובה כשירצה את עונשו

comment-2-comment

comment-2-comment

בטח נתניהו לא אפס מאופס , בובה על חוט של המשוגעת והבן האינפנטיל !!

comment-2-comment

21.

בנט, כל הכבוד תראה לביבי השרלטן מאיפו משתין הדג...

comment-2-comment

comment-2-comment

20.

comment-2-comment

גם אני יודע לצטט את ברדוגו

comment-2-comment

כבר אי אפשר לצפות בערוץ 13 - אילה חסון שסותמת את הפה לכל מי שלא מתאים לדףהמסרים של בלפור, שרון גל, אבישי בן חיים שמנסה ללבות שינאה ולעורר את השד העדתי לטובת דרעי וש"ס צבי יחזקאלי שחזר לערוץ 13 לנסות ולהפחיד את ציבור השומעים כי בערוץ 20 לא היו לו צופים בקיצור, למעט רביב דרוקר, אביעד גליקמן אור הלר שהולך בין הטיפות ואולי עוד כמה כבר כמעט ואין כתבים שאפשר להקשיב להם כי הם מנסים לנתח את המצב ולא להוות את השופר של ראש הממשל היוצא נתניהו ובני ביתו ולזרוע הרס ושינאה.

comment-2-comment

גם לכלב שלי קוראים שון,הוא לא הכלב הכי חכם בעולם,חמוד אבל, אבל הוא עדיין יותר חכם ממך.

19.

18.

על חבורת הזבל שניהל. פה את המדינה עם אוסף כשלונות

17.

16.

ביבי יחזור בקרוב מאוד. מנסים להוציא אותו מהמשחק בכוח, משתדלים מאוד לצרוב בתודעה שנתניהו סיים, אבל------לא יעזור לכם! השטח חי ובועט. נתניהו לגמרי במשחק והוא חוזר. בושה של כוחניות כזו מעיתונאים שאמורים להיות אובייקטיבים. בושה וחרפה!! יום אחד יחקרו את כל שטיפת המוח שנעשתה על ידיכם.ואת נסיונות ההשפעה וההתערבות הבוטה כל כך בחיי אנשים ובבחירתם. אתם אלופי הנדסת התודעה.

comment-2-comment

comment-2-comment

15.

14.

"יתקשו להפיל אותו"? בית הקש הזה של הקואוליזציה יפול מעצמו. אפחלו "פוווו" לא צריך לעשות. הממשלה מסונדלת לחלוטין ע"י עאבס. אפילו את החוק הראשון שהם מנסים להעביר, חוק האזרחות, הוא פוסל להם והם מתחננים לאופוזיציה שתעזור. ממש פטתי.

13.

היא שחצי עם בעד נתניהו רובו ברמה של סגידה והחצי השני לא. אבל כול מה שמחבר את החצי שנגדו זה הרצון להחליף אותו,חוץ מזה אין להם הרבה במשותף. נוסיף לזה את המגלומן בנט שחטף את ראשות הממשלה בלי תמיכה ציבורית ובלי גב פוליטי ודיי ברור גם הכאס מהצד השני וגם שקל לתחזק את זה לאורך זמן לא יהיה. בהצלחה לעם ישראל.

12.

וכולנו כולל הכתבת הנחמדה שמהללת את בנט יודעת שימחה של הממשלה הזו ספורים , וימיו של המותק החדש שלהם בנט כח״כ ספורים , לא מאין בך ולא באתר שלך אם את מנסה למצוא חן בעיני מישהו כבנט ואט למצוא חן בעיני החמאס אני בטוח שיש לך אצלהם נקודות זכות תודה לאל שיש מספיק אתרים לראות ולשמוע את האמת .. ( מקורב לבנט ואת זה את לא שמעת אומר שהוא בעצמו יודע שימיו בממשלה הזו ספורים ציפי להפתעות הקב״ה מחליט ולא את ) כדאי להמשיך ללקק

comment-2-comment

הוא אמר לי שממשלת בנט דווקא תפתיע לטובה ותאריך ימים. הקב"ה מחליט, ולא אני :-)

11.

ביבי יעזוב את הזירה הפוליטית כאשר הוא יבין שהממשלה הזו נשארת לאורך זמן ואין דרך להפילה. כל מה שחברי הקואליציה צריכים לעשות, זה לנשום עמוק ולצלול כמה שאפשר. תשתדלו להיות חכמים ולא ליפול לפחים שיציב לכם ביבי, הראשון זה התקציב.

10.

הליכוד מהנדס תודעה? למי אתם מנסים לגנוב את הקרדיט? לאבי אבות מהנדסי התודעה שכבר 12 שנה אוכלים לנו את הראש ומנסים לשכתב "עובדות"? לטעון שהליכוד מהנדס תודעה זו הנדסת תודעה לכשעצמה

9.

8.

7.

6.

מי שמנסה להדס תודעה זה אתם זה לא הולך לכם כי הציבור ברובו ימני לבנט אין שום כח ושום ממלכתיות

5.

כל עוד הליכוד, החרדים וסמוטריץ' ימשיכו לצרוח ולהטיח אגרופים בקרקע משל היו ילד בן שנתיים שלקחו לו את הצעצוע, אין לממשלה החדשה יותר מדי מה לדאוג. אולי היא "תובך" בהצבעות - אם הצבעה שמראה שלאופוזיציה חשוב יותר להפיל את השלטון מאשר טובת המדינה יכולה להביך מישהו פרט לאופוזיציה - אבל היא לא תיפול. ברגע שישתרר שקט והאופוזיציה תתרכז במהלכים שאשכרה יכולים להפיל את הממשלה במקום "להביך" אותה תהיה לממשלת השינוי סיבה אמיתית לדאגה.

4.

comment-2-comment

גבר, אתה יכול להיות ליכודניק גאה ולהודות בדבר אחד- ביבי מנסה להרוס הממשלה עוד מהשניה הראשונה שלה, מצעד דגלים היה חשוב? להתנגד לחוק נגד איחוד משפחות פלסטיניות זה ימין??? ביזיון!!! ביבי רק לטובת ביבי, ולכן עד שיפרוש מהחיים שלנו נמשיך להיות נגדו. יש אחלה ממשלה, תקבלו אותה בכבוד! שמעון פרס חנך את בייביביבי במשך ימים. ביבי נתן 30 דק... זה תקין???

3.

2.

כנופית הנדסת התודעה במשך 20 שנה האחרונות מאשימה את הליכוד , נו נו , על זה נאמר הרצחת וגם ירשת

1.

comment-2-comment

לפחות השמאל עושה צבא ומשלם מיסים לא כמו הבטלנים והמשתמטים של הימין

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה