19

מושתל הריאה המבוגר בישראל: יעקב בן ה-80 "מחכה לחדש המנוי לחדר הכושר"

השתלת ריאה שבוצעה השבוע בבית החולים בילינסון הפכה את יעקב אלפייר לאחד מהאנשים הבודדים בעולם שבגופם הושתלה ריאה בגיל זה. "אני מודה למשפחת התורם - בגיל 80 קיבלתי את החיים במתנה"

קורין אלבז-אלוש | פורסם:20/01/2022
החיים מתחילים (גם) בגיל 80: השתלת ריאה שבוצעה לפני מספר ימים בבית החולים בילינסון ביעקב אלפייר בן ה-80 הפכה אותו למושתל הריאה המבוגר ביותר בארץ, וכן לאחד מהבודדים בעולם שבגופם הושתלה ריאה בגיל זה.
צילום: יריב כץ"במשך שנה וחודשיים לא יצאתי מהבית". יעקב אלפייר לאחר השתלת הריאה (צילום: יריב כץ)
לחתימה על כרטיס אדי - לחצו כאן
אלפייר, תושב ראש העין, אב וסב לנכדים, סיפר: "לפני קצת יותר משנה חליתי בפיברוזיס ומאז הייתי מחובר לבלון חמצן 24 שעות ביממה. לא יכולתי ללכת יותר משני מטרים. עד אז הייתי מתאמן כל יום במכון כושר. התאשפזתי לפני כשבועיים בגלל שפעת שהחמירה את המצב".
קראו עוד:
אלא שאז הגיע הטלפון המיוחל. לאלפייר נמצאה תרומה דרך מרכז ההשתלות. צעיר בן 30 נפטר ומשפחתו הסכימה לתרום את איבריו. "פשוט לא האמנתי", אלפייר מספר, "אני יודע שבגילי לא עושים את זה וגם כשבדקתי במקומות אחרים בעולם, לא החזירו לי שום תשובה".
"בדרך כלל בגיל הזה לוקח הרבה זמן להתאושש מניתוחים, אבל אצל יעקב הגיל לא משנה. ביולוגית הוא בן 60. זה תענוג לראות את זה. הוא קיבל הזדמנות ולקח אותה בשתי ידיים"
לפני מספר ימים עבר אלפייר את ההשתלה וכעת היא מתאושש. "בגיל 80 קיבלתי את החיים במתנה", הוא אומר. "עצם זה שאין לי צינורות באף, שאני נושם רגיל, זה לא מובן מאליו. זה ישנה לי את החיים מקצה לקצה. במשך שנה וחודשיים לא יצאתי מהבית. אני כבר מחכה לחזור להתאמן בחדר הכושר".
צילום: יריב כץאלפייר במרכז עם רופאי המחלקה, פרופ' ערבות (מימין) ופרופ' קרמר. "ההשתלה הייתה מאתגרת אבל הניתוח עבר מהר וההתאוששות שלו מדהימה" (צילום: יריב כץ)
אלפייר הוסיף שלו היה פוגש במשפחת התורם, "הייתי אומר להם תודה. תודה שהבן שלהם הציל את חיי. תרומת איברים זה דבר חשוב מאין כמוהו". פרופ' מרדכי קרמר, מנהל מערך הריאות בבילינסון, הוסיף: "בזכות אותו תורם, הושתלו עוד איברים בגופם של חולים. ברגע שהם יתאוששו אני מאמין שנפגיש את המושתלים עם המשפחה. זה רגע מאוד מרגש שגם נותן נחמה למשפחה.
"השתלת ריאה בגיל הזה היא אירוע מאוד נדיר", מסביר פרופ' קרמר, "הגבלת הגיל בוטלה בישראל וההחלטה תלויה במצב החולה. זה שמור לחולים באמת מיוחדים כמו יעקב, שרק כרונולוגית הוא בן 80. אנחנו עובדים לפי שיטת ניקוד, וחוץ מהגיל שלו, שהוריד לו מעט את הניקוד, יעקב עמד ביתר הקריטריונים".
ד"ר תמר אשכנזי, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות, מציינת שהעלייה בגיל המושתלים מקבילה לעלייה גם בגיל התורמים. "זו הדרך של המרכז להשתלות למצות את פוטנציאל התורמים מן הצד האחד, ולהגדיל את האפשרות להציל חיים מן הצד השני".
פרופ' דן ערבות, מנהל מערך לב וחזה בבילינסון שניתח את אלפייר, הוסיף: "ההשתלה הייתה מאתגרת אבל הניתוח עבר מהר והתאוששות שלו מדהימה. בתוך יום אחד בלבד יעקב כבר התיישב בכיסא והחל לנשום לבד. יום למוחרת הניתוח הוא כבר הסתובב לו במחלקה. בדרך כלל בגיל הזה לוקח הרבה זמן להתאושש מניתוחים, אבל אצל יעקב הגיל לא משנה. ביולוגית הוא בן 60. זה תענוג לראות את זה. הוא קיבל הזדמנות ולקח אותה בשתי ידיים".
לכתבה זו 19 תגובות
הוספת תגובה
19

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
11.

נדהמתי לשמוע שאחרי הניתוח הוא כבר ישב על כסא דיבר והתבדח. מאחל ליעקב המון בריאות ושיהנה מהנס שהאל נתן לו במתנה.

10.

שיהיה רק בריאות ואושר

comment-2-comment

מעל 90 אחוז הצלחה.....תירגע

comment-2-comment

בארץ חיים מאות אנשים שבגופם הושתלו ריאה אחת או שתיים וחיים חיים מלאים ושמחים

9.

comment-2-comment

8.

7.

פניו מאירות .החלמה מהירה

6.

בגיל כזה שווה להתחיל ללמוד רפואה או הנדסה

5.

הבנאדם לא שילם לאף אחד ויש מחסור בתורמים... אבל כנראה שהתמזל מזלו והתורם התאים לו יותר מלכל הממתינים האחרים להשתלת ריאות. השתלה נקבעת ע"פ רשימה וע"פ סיכויי הצלחה! לא משתילים איבר לאדם רק בגלל מיקומו ברשימה. משתילים איבר לאדם שלו הסיכוי הטוב ביותר לחיות עם האיבר המושתל... לכך יש פרמטרים רפואיים מאוד ברורים! מה גם שבמקרה של האדון הנ"ל נראה שאכן מצבו הבריאותי טוב מכפי גילו! אהבת חינם כשמה כן היא! מה כואב לכם לפרגן לו על מזלו?! מר אלפייר היקר, מאחל לך רפואה שלמה, בריאות מעולה ושתהנה מחיים מלאים וארוכים! אמן ואמן!

comment-2-comment

4.

3.

עד שמצבו הדרדר,קיבל התקף לב כי לא השגיחו עליו במחלקה ואחרי צינתור מתבקש זרקו אותו למות במחלקת קורונה בתוך יום למרות היותו מחוסן ולמרות שמי שהדביק אותו לכאורה נשאר במחלקה... לאבא שלי לא היה קשרים,אבל הוא עשה למען המדינה יותר מכל המטכ"ל ביחד..................................

comment-2-comment

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

נשמע כיאילו שנמצאה התאמה של כלייה…

1.

comment-2-comment

ברשימות המתנה לאיברים תמיד יש העדפה של מי שצפוי לחיות הרבה שנים, מי שמציית לטיפול רפואי טוב. יש לפעמים צעירים שהצפי שגם עם השתלת ריאה לא יחיו הרבה, או צעירים יותר שיש להם היסטוריה של אי לקיחת תרופות ואז ייתכן שהשתל יידחה.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה