35

פרעות לוד נשכחו. נאלצתי לעשות מעשה

5 ימי פוגרום של ערבים בשכניהם היהודים התפוגגו מהשיח הציבורי. הבמאית שיזמה את הסרט "חמישה ימים במאי" מתריעה מהפעם הבאה שתיכף תגיע

מירי לביא | פורסם:26/11/2021
באירועי מאי בלוד – או בשמם העממי המדויק להפליא והעגום להחריד "פרעות תשפ"א" – היה כל מה שעיתונאי חולם עליו וכל מה שתוכניות תחקירים בטלוויזיה אוהבות לחבק בפרומואים דרמטיים: סכסוך לאומי מתפרץ, סכנת חיים מסמרת שיער ומתועדת מכל זווית, מחדל ממסדי שזועק לשמיים, פוגרומים אלימים בעצימות קיצונית, ואינסוף סרטונים של זיקוקים, אש ותמרות עשן ברחובות. תחקיר כזה למעשה כותב ועורך את עצמו. ולמרות זאת, אף גוף תקשורת לא טרח להרים את הכפפה שהמתינה במשך חודשים על הרצפה.
על הרקע הזה קיבלתי טלפון משרה העצני כהן, יו"ר תנועת "ישראל שלי" וחברה יקרה. דיברנו על הצורך להכין סרטון שיספר את הסיפור של לוד בימים הראשונים של מבצע "שומר החומות", אבל עד מהרה הסכמנו שסרטון טוויטר של שתי דקות לא יספיק. אז ערכתי שיחת זום עם כמה תושבים והצעתי להם להפיק את כתבת התחקיר שערוצי התקשורת הממסדיים – אלה עם התקציב וכוח האדם - היו אמורים להפיק וכשלו בשליחותם.
הטלפון הבא היה למאיר ליוש, תושב העיר שבימי הפרעות היה בעל מניות רבות בתיווך ההתפרצות האלימה של התושבים הערבים לתקשורת ולרשתות. הוא סייע לנו הן בסיפור הזווית שלו והן בליהוק מרואיינים. אחד מהם היה ידידיה צוקרמן, שהחזיק מבחינתנו באוצר: תיעוד מרוכז של סרטונים שצולמו לייב מהשטח בידי תושבים באזור. למרבה הצער, היה לו חומר למכביר. היה צריך רק לברור.
הבעיה מתחילה בתודעה: היו כוחות משטרה בשטח, אבל הם פשוט לא עשו את המוטל עליהם, ולא בהכרח בגלל חשש מהפורעים הערבים אלא מהשיח שיבוא אחר כך, מהשלכות משפטיות ומתיוג גזעני
לימי הצילום הגעתי במחשבה שאני יודעת מה התרחש שם. אני אמנם לא תושבת לוד, אבל הייתי צמודה לטלוויזיה באותם ימים, עקבתי אחרי הסיקור והרגשתי שאני שוחה בחומר. ובכן, טעיתי. התושבים תיארו מצב קיצוני בהרבה ממה שהשתקף בתקשורת. כן, בזמן אמת סיקרו את המתרחש בלוד, אבל לא הייתה אז פרספקטיבה שתסייע לתאר לעומק ובמדויק את תחושות האימה ואת חוסר האונים של התושבים מול המשטרה שהפקירה אותם.
זאת בדיוק הסיבה שבגללה עושים כתבות תחקיר אחרי שהעשן מתפזר. מול המצלמה שלנו התייצבו תושבים אמיצים שחלקם התקשו אפילו לשחזר את המאורעות בשל קושי נפשי. פוסט-טראומה של ממש שנגרמה מחמישה ימים תחת בקבוקי תבערה, ירי, שריפת מכוניות ויידוי אבנים קטלני.
אלה שכן שיתפו אותי בסיפורים, עשו את זה במטרה אחת: לנסות למנוע את הפעם הבאה, זאת שכבר נותנת את אותותיה. הם שרטטו סיטואציה שבמסגרתה הופר הסעיף הכי בסיסי בחוזה של המדינה מול האזרח - הזכות לביטחון. ישבתי מאחורי המצלמה, הקשבתי לדבריהם, וכל מה שעבר לי זה בראש זה: איך האנשים האלה עדיין מאמינים במדינה?
צילום: APלוד בזמן "שומר החומות" (צילום: AP)
הסיפורים שלהם גרמו לי לראשונה בחיי לפקפק בעתיד מדינת ישראל. הפגיעה בתושבי לוד הייתה משולשת: גם אלימות קשה מצד שכניהם הערבים, גם הפקרה בוטה של המשטרה וגם שיח האשמת הקורבן שהתנהל נגדם אחרי שוך האירועים ("קיצונים משני הצדדים", "מתנחלים שבאו לייהד את לוד" ועוד).
תושבי לוד מתארים בסרט בעיה לאומנית קשה, אבל הצרה האמיתית שהשתקפה ביישובים הערביים, בערים המעורבות בכלל ובלוד בפרט, היא קריסת רשויות האכיפה בזמן אמת. ואם רוצים לצלול יותר לעומק, הבעיה מתחילה בתודעה: היו כוחות משטרה בשטח, אבל הם פשוט לא עשו את המוטל עליהם, ולא בהכרח בגלל חשש מהפורעים הערבים אלא מהשיח שיבוא אחר כך, מהשלכות משפטיות ומתיוג גזעני.
כל המרואיינים התחננו להדגיש שהם מספרים את הסיפור שלהם כדי שמקרים כאלו לא יחזרו שוב בעוד ערים במדינה. אם לא נתעורר, הם זעקו למצלמה, המראות הללו יתפשטו לכל המדינה ובגלים מתעצמים. מה ששלשום קרה ביהודה ושומרון ואתמול בלוד, יקרה בפעם הבאה בתל אביב, כפר סבא, באר שבע ובנהריה.
הדבר היחיד שהחזיק את תושבי לוד בימי הפרעות – ואולי אף הציל את חיי חלק מהם - היה החיבוק שקיבלו מאזרחי ישראל מכל קצוות הארץ. חלקם הגיעו פיזית לעיר כדי לשמור עליהם, אחרים הזמינו אותם לבתיהם עד יעבור זעם והיו כאלה שפשוט שלחו אוכל ועוגות. הערבות ההדדית הזאת אכן מחממת את הלב. נחמת עניים שכזאת.
  • מירי לביא היא במאית ומפיקת סרטי דוקו והסברה בתחום הציבורי והפוליטי
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 35 תגובות
הוספת תגובה
35

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
27.

ההשראה לפרעות רחוב האלה- מצרפת וארהב. השתיקה וההנחיה להכיל - מלממעלה. תבדקו מה יש לבנט/לפיד להפסיד. כשאתה מחמם כסא פוליטי, זה מה שמעניין אותך. מזכיר לי את הבריטים בארץ שנתנו לערבים לפרוע ולרצוח.

26.

25.

לא יעזור כלום שוכחים תוך שנייה. למה ישראלים לא ממשיכים לטוס לטורקיה אחרי שנים שהם מחשיבים אותנו כאויבים?

24.

23.

מציאות עצובה

22.

אני לא ידעתי על הנאמר והמצולם פה, למרות שעקבתי אחרי החדשות. זו התקוממות על רקע לאומני והיא שטופת שנאה. כפי שהבנתי מחברת מועצת העיר זה היה רק פרומו. נכונו לנו עוד ימים רבים כאלה. אם משטרה כלשהי בעולם הייתה מתנהגת כך בהגנה על יהודים העולם היה מתקומם נגדה. איך אנחנו עברנו לסדר היום. כאילו כלום.

21.

אני מצטער להעלות את זה לאינטרנט אבל אין לי ברירה. האם מעולם לא האמנתי בכישופי אהבה או לחשים עד שפגשתי את הקוסם הזה כשביקרתי את חבר שלי באוקראינה לפסגת עסקים השנה. אני פוגש אדם בשם ד"ר ALABA היה ממש חזק, והוא יכול היה לעזור עם לחשים שיחזירו את האבודים, האוהבים וכסף הקסם, קסם או קסם עבור עבודה טובה או אושר. אני שמח עכשיו. אני מעידה כי הגבר שרציתי להתחתן איתו עזב אותי 5 שבועות לפני החתונה והחיים שלי התהפכו בגלל שהקשר שלנו נמשך 3 שנים. מאוד אהבתי אותו, אבל אמא שלו הייתה נגדנו ולא הייתה לו עבודה בשכר טוב. כשפגשתי את הקוסם הזה, סיפרתי לו מה קרה והסברתי לו את המצב. בהתחלה התלבטתי וחשדנית, אבל פשוט ניסיתי. ובעוד יומיים, כשחזרתי לגרמניה, התקשר אלי חבר (היום בעל) ובא אליי והתנצלתי שהכל סודר עם אמו ומשפחתו וקיבלתי ראיון עבודה חדש להתחתן. לא האמנתי כי ד"ר אלאבה רק שאל את השם שלי ואת השם של החבר שלי וכל מה שרציתי. ובכן, עכשיו אנחנו נשואים באושר ומצפים לתינוק הקטן שלנו וגם לבעלי יש עבודה חדשה והחיים שלנו השתפרו בהרבה. המייל שלו הוא: עכשיו אנחנו נשואים באושר ומצפים לתינוק הקטן שלנו וגם לבעלי יש עבודה חדשה והחיים שלנו נעשו הרבה יותר טובים. המייל שלו הוא: עכשיו אנחנו נשואים באושר ומצפים לתינוק הקטן שלנו וגם לבעלי יש עבודה חדשה והחיים שלנו נעשו הרבה יותר טובים. האימייל שלו הוא: dralaba3000@gmail.com אתה יכול גם ליצור איתו קשר דרך WhatsApp / viber עם המספר הזה +1(425) 477-2744

20.

הפרעות לא נשכחו, זה תקשורת שמרדימה את האזרחים. דו קיום לא היה ולא יהיה, זוהי המצאת השמאל וכל מי שחושב שהמוסלמים רוצים לחיות עם היהודים. עיוור מי שחושב שהפרעות לא יחזרו על עצמם.

19.

פרעות לוד הם רק פתיחה. בפעם הבאה יעשה גרוע יותר. אם הבעיה תטויח ולא תטופל ביד קשה.

18.

comment-2-comment

מה זה השתלטו....?

17.

16.

.משןא פנים.

15.

רק ירי על מנת הם מחבלים כמו אחיהם בשטחים

14.

שלא ירדנו בשמירה החלמאים שחושבים שם.

13.

אל תספרו לי על פרעות ביהודים באירופה מה שקרה פה לא מעניין אותכם אז מה שקרה בשואה לא מעניין אותי

comment-2-comment

12.

לא... הפרעות לא נשכחו מרוב הציבור... הם נשכחו מהתשקורת השמאלנית... שבכוונת מכוון נמנעת מאיזכור הנושא.. יש להם בקואליציה השמאלנית שלהם ...ערבים...לא רוצים "לפגוע" חלילה בערבים....

11.

comment-2-comment

10.

9.

ועוד יותר, הם התמקדו בכל מיני מקרי תגובה של יהודים במקום באלו שהתחילו את הפרעות, היו אפילו כאלו בפייסבוק שהאשימו את היהודים שגרים שם כפרובוקציה, כאילו הם מתנחלים אפילו שמדובר בעיר ברכז הארץ. גועל נפש מה שקרה פה

8.

ופתטית שיש להעמידה לדין על תת תפקוד

7.

חרם בכול הארץ חרם בכול עיר בישראל על עסקים של ערבים חנויות מסעדות שכולם יסגרו חרם כלכלי הכי גדול שהיה אי פעם בהסיטוריה עד לגירוש

comment-2-comment

מבחינתי שאף מוסלמי לא יקבל שקל ממני כל החיים

6.

ואותם גורמים שסייעו לו אז מסייעים לו כעת לערער את הלגטימיות של ממשלת בנט ולהביא לפירוקה האיש אובססיבי לחזור לבלפור יחד עם רעייתי ובני אבל את זה ה"בימאית" לא תאמר כמובן ב"סרט" שלה

5.

עד שהסתומים כאן לא יבינו שאין שום דרך חוץ מאשר יד קשה, אנחנו נמשיך לסבול מהטרור המוסלמי של אזרחי ישראל. שלא יבלבלו את המוח עם טיפולי שורש והכללות ושאר ביטויים נדושים ומכובסים. בעיות עם ערבים פותרים בכח בלבד, לא בהסברה ולא בחינוך. על מערכת החוק האיומה שלנו (על כל אגפיה) לקחת את עצמה בידיים ולטפל בבעיה. שלחו 1200 שוטרים ומסוקים, ותפסו 2 כלי נשק וכמה ק"ג סמים. אני אפילו הייתי מתבייש לפרסם את זה שביזבזו כל כך הרבה אמצעים (כסף שאנחנו משלמים במיסים) והשיגו כמעט אפס תוצאות. עוד מספרים לנו שזה ירתיע. הצחקתם את אלו שאמורים להיות מורתעים, ואנחנו נמשיך לבכות על מצב המדינה שלנו.

comment-2-comment

כל מילה בסלע

4.

הנרצח הראשון היה ערבי וראש העיר החזיר היהדוני והפנימייה היהודית של המתנחלים הם הסיבה לכל מה שהיה ...

comment-2-comment

ועוד משהו, הבחור היה בתוך קבוצה שתקפו תושבים אחרים רק בגלל שהם לא מאמינים בפדופיל האנס. לפני שמתפוצצים, שותים מים ונרגעים.

comment-2-comment

היו צריכים להיות 20 הרוגים ערבים. בכל הארץ כולל עכו ואז אולי הערבים היו נרגעים מאחד שהיה לו 35 שנים משרד הנדסי בלוד עבד גם עם האזרגות והאלטוריס וגם עם משפחת ההרוג חסונה שיש בהם אנשים טובים וגם עם הגרעין התורני למשרד השיכון זה שהפרעות נגמרו עם 5 הרוגים יהודים וידאו. עסקים שרופים ורק הרוג ערבי אחד. זה כשלון שלנו

comment-2-comment

וישנם ערבים חוליגנים שטופי מוח שהייתי מעביר במיידי לסוריה או ללבנון - כדי שינסו את הדווין שלהם שם. לצערי יש מספיק ערבים מטומטמים שחושבים שבכוח הם יקבלו את המדינה ויגרשו את היהודים.. בגלל זה הם ישארו דפוקים כל החיים.

comment-2-comment

3.

רוב הערבים שונאים אותנו ומרגישים שזה בסדר לרמות ולדפוק יהודים. מספיק להסתכל על רכב בכביש 6 - רוב הנהגים ידעו לזהות רכב שנוהג ״כמו ערבי״, וכמעט תמיד זה יהיה ערבי בפנים. הסכמי אברהם רק יביאו לזה שהערבים הנורמליים, המשכילים והעשירים יתעופפו מפה וישאירו אותנו עם כל הבררה שלהם.

2.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה