58
מורן אזולאי 850

הקואליציה של בנט שתלויה בסינוואר

הטרגדיה של סעיד אלחרומי אמורה דווקא להקל על הקואליציה במאבקי התקציב, אבל התקרבות המבצע הבא בעזה מגדילה את סימני השאלה. וגם: ההתנגדות בממשלה להעלאת הפנסיות בצה"ל יכולה להוביל לשינויים | פרשנות

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 27/08/2021
בשבוע הבא, בעיצומה של פגרת הקיץ, צפוי משרד האוצר להניח את חוקי תקציב המדינה על שולחן הכנסת. מליאת הכנסת תתכנס בשבוע שלאחר מכן לדיון והצבעות בקריאה ראשונה.
במקור, אירועי התקציב היו אמורים להיות מורכבים, אולי אפילו בלתי צפויים. לא בגלל חברי הכנסת הממלאים תפקידים מרכזיים בקואליציה ומאיימים כדבר שבשגרה שאם לא יתקיים X או Y יצביעו נגד. לרובם אין באמת חלופות בהתחשב בעובדה שהצבעה נגד התקציב פירושה הפלת הממשלה. הבעיות האמיתיות של הקואליציה התרכזו בעיקר בחברי כנסת עצמאיים שמאחוריהם אלקטורט לוחץ ודוחק, ששלמות הממשלה או פירוקה אינה מעניינת אותם כל עוד התסיסה בציבור שלהם גדולה.
דוגמה מובהקת לחברי כנסת מסוג זה הייתה סעיד אלחרומי מרע"מ, שמת השבוע באופן פתאומי מהתקף לב. אלחרומי אמנם נכנס לקואליציה עם ראש מפלגתו מנסור עבאס, אבל נמנע בהצבעה על הקמת הממשלה וסירב בתוקף לתמוך למשל ב"חוק האזרחות" שהעלתה הקואליציה (ונפל לאחר שהוא וח״כ מאזן גנאים נמנעו גם בהצבעה הזאת).
מנסור עבאס בסוכת האבלים לסעיד אלחרומי בשגב שלום (צילום: רועי עידן)
צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסתסעיד אלחרומי (משמאל) עם יו"ר הכנסת מיקי לוי (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
גם באירועי התקציב סביר להניח שהקואליציה הייתה נתקלת בקשיים מולו ומול מפלגה של ארבעה מנדטים שמציגה בדרך כלל שלוש עמדות עצמאיות (ח"כ וליד טהא נהג להצביע עם עבאס).
מלבד האבל המשפחתי ושל רבים בנגב על הטרגדיה, מותו של אלחרומי העלה תהיות לגבי השפעתו על קואליציה שנשענת על כיסאות מתנדנדים. בשורה התחתונה הוא צפוי להקל על התנהלותה של הקואליציה באירועי התקציב, עם חזרתה של חברת הכנסת לשעבר אימאן חטיב יאסין, הנחשבת מקורבת מאוד לעבאס ולא צפויה לצאת נגד עמדותיו.
רבות כבר דובר על הקשר בין העברת התקציב לבין יכולת הקואליציה הנוכחית לשרוד. נדמה שלפחות בנקודת הזמן הזאת, ואף שכנראה היו מעדיפים חיזוק בנסיבות אחרות, הקואליציה תתהדק מעט בטווח הזמן הנראה לעין.
אבל זה עוד לא אומר שהעתיד ורוד. הגזרה הבוערת בדרום והידיעה שסבב לחימה נוסף בעזה הוא שאלה של זמן, מכניסה שוב את כל המבנה העדין הזה לתוך מרחב של סימני שאלה. גשר שברירי, צר מאוד.
הביקורת הציבורית הנוקבת והצלילה של חברי כנסת ושרים לעומק סוגיית הפנסיות בצה"ל בימים האחרונים יצרה כנראה מצב חדש
צילום: אלכס קולומויסקיהמהלך של גנץ (משמאל) גרר תרעומת מצד סער, אבל לא רק (צילום: אלכס קולומויסקי)
בשבוע החולף סערו הרוחות סביב יוזמת שר הביטחון, בני גנץ, לטפל במסגרת התקציב בנושא העלאת תשלומי הפנסיה של משרתי הקבע. ההסדרה של מסורת "הגדלות הרמטכ"ל" לא מבחינה בין המקצועות - עתודאי כמו לוחם, אפסנאי כמו מפקד סיירת. כולם יוצאים לפנסיה בשנות ה-40 לחייהם והגדלת הקצבה תהפוך רשמית (גם אם תוריד לגרסת הצבא כמה אחוזים מהתשלום כפי שהיה עד היום).
העובדה שהיוזמה השנויה במחלוקת הגיעה במקביל ליוזמת האוצר להעלות את גיל הפרישה לנשים במסגרת חוק ההסדרים, הכניסה רבים בממשלה לאי-נוחות של ממש. יו״ר תקווה חדשה, שר המשפטים גדעון סער, הצביע נגד ההצעה בדיון בממשלה ויחד איתו שני שרי המפלגה, יפעת שאשא ביטון וזאב אלקין.
"ישראל עומדת בפני משבר פנסיוני ענק שיגיע תוך מספר שנים", נימק סער בדיון. "אנחנו מעלים את גיל היציאה לפנסיה בשל העלייה בתוחלת החיים, הקצבאות הפנסיוניות הולכות ונשחקות (בשל העובדה שתוחלת החיים עולה וכספי הפנסיה שנצברו נפרסים על פני יותר שנים - מ״א), ופה אנחנו הולכים הפוך", אמר.
לשיטת סער, אם היוזמה הייתה דיפרנציאלית, כזאת שמפרידה בין לוחמים למקצועות ספציפיים אחרים, היה תומך. "אינני יכול לתמוך בהסדר גורף, בו משפטן, עתודאי או בעל תפקיד אחר נכלל גם הוא בהסדר", הסביר. מאחורי הקלעים הדבר מעורר התנגדות גם בקרב גורמים נוספים בקואליציה שעד כה חששו לצאת נגד גנץ.
הביקורת הציבורית הנוקבת והצלילה של חברי כנסת ושרים לעומק הסוגיה בימים האחרונים יצרה כנראה מצב חדש. למרות הרצון לרצות את שר הביטחון ולהשלים את החקיקה, ההערכה היא שבכל זאת יידרשו התאמות ושינויים בחוק.
לכתבה זו 58 תגובות
הוספת תגובה
58

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
34.

33.

שוד הקופה הציבורית בידי קבוצה חזקה שיכולה לשדוד. הביזיון הוא שאין הבדל בין לוחם סיירת לבין ג'ובניק בקרייה.

32.

31.

הסיבה ליציבות הזו, שאולי מפתיעה עיתונאים מסויימים, היא שבממשלה הזו יש הדברות. אין פה קיסר שמרגיש כל יכול. כאן כולם יודעים שיש ויהיו מחלוקות וכולם גם יודעים שבשביל לפתור אותן צריך לדבר ולהתפשר.

30.

״זכינו״ בבנט כראש ממשלה כפרס על בגידתו במצביעיו.

29.

אזולאי, כל שבוע תאכלי לנו את הראש עם הקואליציה הזו תפנימי את והבבונים. יש ממשלה בישראל. תתקדמי כהר

28.

comment-2-comment

27.

26.

comment-2-comment

כמה יציאות מטומטמות יש לחסר הבגרות

comment-2-comment

25.

24.

comment-2-comment

23.

22.

comment-2-comment

comment-2-comment

השרץ מבלה על חשבון מיליארדרים אחרי שבחדר להם הטבות הוא משתין על על ישראל מהמקפצה והבייס שלו עוד מלקק לו.

comment-2-comment

21.

20.

שיהיו הגועליציה כולה אחד אחד אישית,כפרות של ביבי והליכודניקים. אמן

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

19.

הכול נכון גם אם התקציב יעבור הממשלה הזו תתפרק ואז ביבי יחזור עם שנתיים של שקט בגלל תקציב שאושר

18.

17.

כל מי שלא מפגרגן לשיטתם הוא שופר , ליכודניק , ביבוסט ועוד ועוד , תתאפסו על עצמכם , אנטי דמקורטים חסרי פנים

comment-2-comment

16.

היכן הממשלה הרקובה רק לברבר יודעים נראה אותם בתקציב יאשרו את הפנסיןת .בעוד העצמאים נאנקים תחת עול המיסים ועליות המחירים ךציבור הרחב היכן כול ופי הנפש מהשמאל רק דיבורים

15.

14.

13.

12.

11.

לא?

comment-2-comment

ממשלת השמאל הערבית המחורבנט של הנוכל השקרן הבוגד

10.

גישתך וכתיבתך חלולים המה. הולכת סחור סחור, כאשר ברור היום שהנוכל מרעננה הוא אדם קטין, מבוהל, מפוחד ונטול אישיות של מנהיג. לצדו לוזרים מגוחכים כגון יהיר לפיד וההוא שנשוי לגאולה אבן. פדוט הזייה.

comment-2-comment

9.

אין צורך שיחזור שישאר שם

comment-2-comment

.

comment-2-comment

8.

יכול להיות שמה שכתבת יהיה או שלא יהיה נחכה ונראה .אבל מאז שנ....הנבואה ניתנה ל.....תפנימו.

7.

comment-2-comment

comment-2-comment

עכשיו זה ברור מה יהיה ההישג הראשי של בנט. ויזת ההגירה לארצות הברית שבנט משיג עבור השמאל הבוגדני יש לכם הזדמנות עופו לנו מהקלפי.

6.

comment-2-comment

comment-2-comment

לוינסון (התאבד לפני הכלא) ידלין (כלא)

5.

לפני שמפרסמים כתבה עם "חישובי" תועלת ממותו של חבר כנסת, כדאי לפחות לחכות שבוע או יותר מאז המוות שלוץ איםה הכבוד שלכם? אי אפשר להתאפק קצת? הכל ציניות ופוליטיקה? זה פוגע בי, כאדם שחי במדינה הזאת, שאנשים מאבדים כל רגישות לזולת. ולא משנה מאיזו עדה הוא.

comment-2-comment

comment-2-comment

4.

לא מעניינת ניתוחים כושלים הכל הפול ממה שהיא כותבת. בקיצור עוד ליצנית חצר של נתניהו

comment-2-comment

3.

comment-2-comment

יאיר לפיד, בביקור ניחום אבלים אצל המחבל שמת מהתקף לב, סופד לו "נפל בקרב", אבל לבקר חייל שקיבל כדור בראש מטווח אפס, אין לו זמן. את זה לא תמצא.י בערוצי התעמולה, כבשה מהונדסת תודעה. ממשלת מנוולים, בתמיכת כבשים מובלות כצאן לטבח.

comment-2-comment

2.

1.

היכן תמונות ותגובות של בני המשפחה בנוגע לתנאי החופשה שלהם?

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה