"החדר של העכביש": פרסים לצלמים ישראלים בתחרות יוקרתית

גיל וויזן ורועי גליץ קיבלו מחמאות משופטי תחרות "צלם הטבע של השנה" של מוזיאון הטבע הבריטי. וויזן זכה במקום ראשון בשתי קטגוריות, וגליץ קיבל ציון לשבח. 50 אלף תמונות מרחבי העולם הוגשו השנה לוועדת השופטים בתחרות הבינלאומית

תמונה כללית
נעה פישר | פורסם: 13/10/2021
כבוד: הצלמים הישראלים גיל וויזן ורועי גליץ זכו אתמול (יום ג') בתחרות העולמית היוקרתית "צלם הטבע של השנה" (Wildlife Photographer of the Year). וויזן זכה במקום ראשון בשתי קטגוריות וקיבל "ציון לשבח" על שתי תמונות נוספת, וגליץ קיבל ציון לשבח.
© Gil Wizen, Wildlife Photographer of the YearSpinning the cradle (© Gil Wizen, Wildlife Photographer of the Year)
גיל וויזן, ישראלי שחי בקנדה, זכה במקום ראשון בקטגוריית "התנהגות חסרי חוליות" עם תמונתו Spinning the cradle, בה ניתן לראות עכבישה מכינה שק בו שוכנות הביצים שלה. הוא גילה את העכבישה מתחת לגזע עץ. על התמונה, וויזן סיפר כי "צילמתי את כל תהליך הטוויה הארוך עד לרגע הטלת הביצים. נזהרתי מאד שלא להפריע לעכבישה, משום שהיא פגיעה במיוחד בשלב הזה. כל הפרעה קטנה הייתה גורמת לה לנטוש את עבודתה ולפגוע בביצים. זו נקודה חשובה מאד, כצלמי טבע אסור לנו להתערב ולהפריע, ואנחנו מחויבים למנוע פגיעה בנושאי הצילום שלנו".
© Gil Wizen (3), Wildlife Photographer of the YearThe spider room (© Gil Wizen (3), Wildlife Photographer of the Year)
בנוסף לכך, וויזן זכה במקום ראשון גם בקטגוריה "בעלי חיים בסביבה עירונית", עם התמונה The spider room, של עכביש ארסי שמצא מתחת למיטה שלו. "זו תמונה שאנשים אוהבים לשנוא, אני יכול להבין את זה", אמר וויזן. לדבריו, "האם זה קצת מפחיד למצוא את אחד העכבישים המסוכנים ביותר בעולם מתחת למיטה? בוודאי. האם זה מנע ממני לישון במיטה הזאת? ממש לא. אני מעוניין שהתמונה הזאת תשמש נושא לשיחה. העובדה שעכביש הזדמן ונכנס אליך הביתה, לא אומרת שהוא יתקוף אותך. עכבישים עסוקים בלשרוד, אין להם זמן לחפש אותנו".
רועי גליץ, שנכח גם בטקס ההכרזה על הזוכים, קיבל ציון לשבח על התמונה "בטן לבטן" של לביאה ופילה. בריאיון ל-ynet סיפר כי "במרץ 2019 הייתי בשמורת טרנגירי שבטנזניה עם אשתי וחברים, ונסענו בג'יפ. תוך כדי הנסיעה, אנחנו רואים להקת אריות שוכבת על הרצפה עם בטן מלאה. הסתכלתי מסביב ולא הבנתי מה הם אכלו, לא ראיתי טרף. פתאום ראיתי שאחת הלביאות הצעירות קמה, הולכת כמה צעדים, ונכנסת לתוך שיח. עקבתי אחריה וראיתי אותה עם פילה מתה. צילמתי אותה מאוד מקרוב, מרחק של כ-5 מטרים. תוך כדי הצילום, הלביאה הצעירה הסתובבה סביב הפילה, ולבסוף הגעתי לזווית שבה נראה כאילו הפילה מחבקת את הלביאה. הפקחים של המקום מסרו לי כי הפילה עצמה מתה מנסיבות טבעיות".
Roie Galitz, Wildlife Photographer of the YearBelly to belly (Roie Galitz, Wildlife Photographer of the Year)
על תהליך הצילום, סיפר גליץ כי "ככל שיוצאים יותר פעמים לשטח, כך יש יותר 'מזל' לצילומים מוצלחים. כדי להגיע לתוצאות הרצויות, צריך הרבה מאוד סבלנות והתמדה. בטבע - דברים קורים כשהם צריכים להתרחש, ולא כשאנחנו רוצים. הצילום הוא תהליך לא פשוט. צלמי טבע הם אנשים עם הרבה מאוד משמעת, מאמץ, ואהבה לטבע".
תמונה כללית
רועי גליץ ליד התמונה שלו במוזיאון הטבע שבלונדוןבאדיבות רועי גליץ
הצלם גיל וויזן קיבל גם ציון לשבח בשתי תמונות בקטגורייה "התנהגות חסרי חוליות". בתמונה "תחנה לתדלוק חרקים" ניתן לראות פשפש ניזון מנוזלים של זחל. "הסיטואציה הזו מיוחדת משום שזחל העש למעשה לכוד בתוך הפקעת שטווה והוא חסר אונים כלפי הפשפש שניזון ממנו. אין לו אפשרות להימלט או להגן על עצמו מפני הפשפש", אמר וויזן.
© Gil Wizen, Wildlife Photographer of the YearFueling a caterpillar (© Gil Wizen, Wildlife Photographer of the Year)
תמונה שנייה שזכתה לציון לשבח היא "מוצץ דם יפה" (Beautiful bloodsucker), של יתוש שנחת על וויזן אך נותר ללא תזוזה, כך שהתאפשר לצלם אותו. לדב"היתוש המיוחד הזה הוא אולי היתוש היפה בעולם. פגשתי אותו מספר פעמים במהלך ביקוריי בדרום אמריקה, ופעמים רבות ניסיתי לצלם אותו. המטרה שלי הייתה להראות לאנשים שיתושים, למרות המוניטין הרע שלהם, יכולים להיות מאוד אטרקטיביים אם עוצרים לרגע להסתכל עליהם. אחרי חמש שנים של ניסיונות, הצלחתי להפיק את התמונה שרציתי".
© Gil Wizen, Wildlife Photographer of the YearPretty but deadly (© Gil Wizen, Wildlife Photographer of the Year)
50 אלף תמונות מרחבי העולם הוגשו השנה לוועדת השופטים בתחרות הבינלאומית, בה לקחו חלק עשרות אלפי צלמי טבע, מקצוענים וחובבנים מ-95 מדינות שונות. התמונות חולקו לקטגוריות, ביניהן:
התנהגות יונקים בטבע, התנהגות חסרי חוליות, בעלי חיים בסביבה שלהם, דיוקנות ועוד בעלי חיים, צמחים ופטריות, חיים מתחת לים ועוד. זו השנה ה-57 לקיום התחרות שהחלה את דרכה בשנת 1965 והיא מתקיימת מאז מדי שנה.
התמונה שזכתה במקום הראשון בכל התחרות היא "בריאה" (Creation) של הצלם הצרפתי לורן בליסטה (Laurent Ballesta). במשך חמש שנים, בליסטה והצוות שלו הגיעו שוב ושוב לאזור פולינזיה הצרפתית כדי לתעד את אירוע ההולדה השנתי של דגים מקריני סנפיר. לבסוף, המשימה הושלמה והתוצאה תועדה בתמונה.
© Laurent Ballesta, Wildlife Photographer of the YearCreation (© Laurent Ballesta, Wildlife Photographer of the Year)
כל התמונות הזוכות יוצגו במוזיאון הטבע והבריטי החל מ-15 באוקטובר. ההרשמה לתחרות של 2022 תחל ב-18 באוקטובר ותיסגר ב-9 בדצמבר. ניתן יהיה להרשם כאן.

תמונות נוספות שזכו בתחרות

© Zack Clothier, Wildlife Photographer of the YearGrizzly leftovers (© Zack Clothier, Wildlife Photographer of the Year)
© Justin Gilligan, Wildlife Photographer of the YearRich reflections (© Justin Gilligan, Wildlife Photographer of the Year)
© Majed Ali, Wildlife Photographer of the YearReflection (© Majed Ali, Wildlife Photographer of the Year)
© Adam Oswell, Wildlife Photographer of the YearElephant in the room (© Adam Oswell, Wildlife Photographer of the Year)
© Angel Fitor, Wildlife Photographer of the YearFace-off, from Cichlids of Planet Tanganyika (© Angel Fitor, Wildlife Photographer of the Year)
© Stefano Unterthiner, Wildlife Photographer of the YearHead to head (© Stefano Unterthiner, Wildlife Photographer of the Year)
© João Rodrigues, Wildlife Photographer of the YearWhere the giant newts breed (© João Rodrigues, Wildlife Photographer of the Year)
© Vidyun R Hebbar, Wildlife Photographer of the YearDome home (© Vidyun R Hebbar, Wildlife Photographer of the Year)
© Martin Gregus, Wildlife Photographer of the YearCool time (© Martin Gregus, Wildlife Photographer of the Year)
© Lasse Kurkela, Wildlife Photographer of the YearHigh-flying jay (© Lasse Kurkela, Wildlife Photographer of the Year)
© Javier Lafuente, Wildlife Photographer of the YearRoad to ruin (© Javier Lafuente, Wildlife Photographer of the Year)
לכתבה זו 20 תגובות
הוספת תגובה
20

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
15.

14.

comment-2-comment

יש ראש מסמר בפינה השמאלית של התמונה שנותן קנה מידה אמיתי

13.

אם תחפשו מידע על הצילום של העכביש, תוכלו לקרוא כי הצלם מספר שהוציא את העכביש מחוץ לבית לאחר שצילם אותו. מעניינים ההבדלים בין זה למה שכתוב כאן בכתבה.

12.

11.

10.

תמונות מקסימות אחת אחת

9.

8.

תמונות יפות, בא לי עוד

7.

6.

5.

אין דבר כזה עכביש לא ארסי. בניגוד לנחשים למשל, לכל העכבישים יש ארס. רובם המוחלט לא מסוכנים לבני אדם. ובלי קשר, אחלה תמונות.

comment-2-comment

מן הסתם הייחוס הוא לבני אדם. מתי ראית מישהו שאומר שעכביש זה הינו ארסי אך ורק לחרק זה או יונק זה? אגב קטנוני, רובם המוחלט אינו מסוכן.

4.

3.

חלקן עוצרות נשימה.

2.

comment-2-comment

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0