51

שמרו מרחק: הנחש הכי ארסי בישראל

אורכו עד 85 ס"מ ועובי גופו בבגרותו הוא כאגודל. למרות ששרף עין גדי מוגדר כבעל הארס החזק מבין נחשי ישראל, מקרי המוות מהכשתו נדירים ביותר – ויש לכך לא מעט סיבות

גיא חיימוביץ | פורסם:14/05/2022
בישראל 41 מיני נחשים, מתוכם תשעה מינים המוגדרים כארסיים. מדובר בצפע מצוי, צפע חרמון, עכן קטן, עכן גדול, עכן חרטומים, אפעה, שפיפון, פתן שחור וצפעון שחור, הידוע גם בשם שרף עין גדי.
צילום: גיא חיימוביץשרף עין גדי (צפעון שחור) (צילום: גיא חיימוביץ)
הצפעון השחור נפוץ בעיקר באזורים מדבריים או חצי מדבריים, ממורדות הגלבוע בצפון, דרך בקעת הירדן ועד מדבר יהודה, הנגב והערבה. אורכו הוא עד 85 ס"מ ועובי גופו בבגרותו כעובי אגודל של אדם בוגר. צבעו שחור אחיד לחלוטין ומבריק. הראש מחודד בקצה ורוחבו של הראש אינו עולה על רוחב הגוף. העיניים שלו קטנות ושחורות.
הצפעון השחור התגלה באזור עין גדי בשנת 1944 על ידי הינרייך מנדלסון, פרופ' לזואולוגיה. הזואולוג, שלא הכיר את הנחש, לכד אותו לצורך התבוננות מקרוב. ליתר ביטחון הוא אחז בנחש מאחורי ראשו.
מה שפרופ' מנדלסון לא ידע, הוא שלנחש שלכד יש מנגנון הכשה שונה לחלוטין מכל נחש שפגש עד אותו יום. הנחש הזיז את ראשו הצידה ומבלי לפתוח את פיו, הכיש את הפרופ' באצבע. פרופ' היינריך זכה באותו היום גם לתעד מין חדש של נחש וגם לתעד את ההכשה הראשונה של אותו מין במכה אחת. הפרופ' שרד את ההכשה ולמעשה סבל מתסמינים ארוכי טווח רק באזור האצבע, שאותה הכיש הנחש.
הנחש שאותו גילה אז פרופ' מנדלסון היה הצפעון השחור, או בשמו הלא רשמי - שרף עין גדי - על שם המקום שבו תועד לראשונה. כיום אנחנו יודעים שמדובר בנחש שמבלה את רוב זמנו במחילות מתחת לפני הקרקע, שם הוא נוהג לצוד את טרפו, בעיקר לטאות קטנות.
צילום: גיא חיימוביץשרף עין גדי (צפעון שחור) (צילום: גיא חיימוביץ)
כיוון שהמחילות שבהן נמצאות הלטאות צרות וצפופות, קשה מאוד להכיש את הטרף בפה פתוח. כדי להתמודד עם הבעיה הזו, התפתחו בצפעון כמה התאמות שהופכות אותו למומחה לציד במחילות צרות. בלוטות הארס שלו ארוכות במיוחד, עד כחמישית מאורך הגוף, מה שמאפשר לראשו להישאר ברוחב הגוף, בניגוד למשל לראש ה"משולש" של הצפע.
כמו כן, מבנה שיני הארס של הצפעון מאפשר לו לשלוף שן ארס בודדת, מבלי לפתוח את הפה ולדקור את טרפו במין תנועת נגיחה הצידה. שיטת הכשה זו יחודית לצפעון מבין כל הנחשים הארסיים בישראל.
למרות היותו הנחש בעל הארס החזק בישראל (על סמך מדידות שנערכו בעכברי מעבדה), מקרי מוות של בני אדם מהכשת צפעון שחור בישראל נדירים במיוחד, שניים עד שלושה מקרי מוות מאז קום המדינה. הסיבות למיעוט מקרי המוות רבות. כיוון שהוא חי באזורים מדבריים שאינם מאוכלסים בצפיפות ואת רוב זמנו הוא מבלה מתחת לקרקע הוא אינו פוגש הרבה בני אדם. בנוסף הוא אינו אגרסיבי ואינו ממהר להכיש, גם כשמטרידים אותו. אך הסיבה המשמעותית ביותר נעוצה, תרתי משמע, במבנה שיני הארס שלו שלרוב לא חודרות הרבה מעבר לעור.
צילום: גיא חיימוביץכאשר הצפעון מרגיש מאויים, הוא נוטה להתגלגל מסביב לעצמו ולהחביא את ראשו מתחת לגוף (צילום: גיא חיימוביץ)
במקרה שנתקלים בצפעון בבית מומלץ לקרוא ללוכד נחשים מוסמך, שילכוד את הנחש וישחרר אותו הרחק ממגורי אדם. אם נתקלים בו בטבע, ניתן לשמור על מרחק ביטחון של מעל למטר ולצפות בו בביטחון, מכיוון שמדובר על נחש איטי ולא אגרסיבי, שכמו כל נחשי ישראל הארסיים אינו יוזם מגע כל עוד לא מתגרים בו או מפתיעים אותו.
חשוב לציין שכל נחשי ישראל הם בעלי חיים מוגנים על פי חוק ואין לפגוע בהם באף צורה.
גיא חיימוביץ הוא חוקר זוחלים חובב, צלם טבע וממחברי הספר "זוחלים ודו-חיים בישראל – מדריך שדה".
לכתבה זו 51 תגובות
הוספת תגובה
51

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
35.

34.

33.

תמשיך ללמד אותנו עוד עליהם!

32.

נחשים הם בעלי חיים מוגנים .הרואה נחש בסביבתו. חובה עליו להתקשר ללוכד נחשים מוסמך לצורך לכידה . החוק מחמיר עם לכידות פראטיות או הרג נחש . חשוב מאוד להזמין לוכד מוסמך.

31.

ל 25 השמאלני תתבייש.

comment-2-comment

הרי ביבי הוא קוסם,אז בטח נחש זה כלום בשבילו

30.

הכי בטוח נעליים לא כפכפים .להיות עירניים ולהסביר גם לילדים

29.

למה אני כאזרח לא מוגן?

28.

השר עומר בר לב זה הנחש הכי גדול ומסוכן צריך כבר ליזרוק אותו קיביני מט מהתפקיד הוא כבר חולה ועושה רק נזקים

27.

26.

25.

comment-2-comment

עדיף נחש ארסי מאשר שפנפנים כמוך וחבר רעיך

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אני שמח שבכל נושא ביבי בא לך בחלום

24.

מכל החיות המוגנות , יש חיה אחת לא מוגנת , האדם.

comment-2-comment

אם התכונת לנחש נחש אז אתה בור בנושא.2אם התכונת לעמלקים שטבחו בזקנים וילדים שהיו בסוף הקבוצה אז אתה צודק.שבוע טוב לך.

23.

בעל החיים הכי מסוכן זה ההומוספיאנס. שאר בעלי החיים הרבה יותר טובים.

22.

.

comment-2-comment

21.

comment-2-comment

ההשפעה שלו היא רק אחרי ההכשה.

comment-2-comment

למין הספציפי הזה אין נסיוב, זה נחש נדיר שחי במדבר ואת רוב זמנו מבלה בפעילות מתחת לפני הקרקע כך שכמעט ולא נתקלים בו. לנחשים הארסיים הנפוצים, צפע ואפעה יש נסיוב.

20.

אבא שלי הוכש על ידי נחש עין גדי בשנת 2002 ומת לאחר 40 דקות מקרה המוות היחיד בישראל נחש מסוכן מאוד ממליץ לה לגעת ולא להתעסק

19.

18.

17.

16.

קיץ חם נורא בחוץ הם יוצאים מתוך אדמה...נחשים תמיד הם סכנה לציבור לברוח מהם . לא לטייל בפארק יש מלא עצים או שיחים (לא לומר ....לי זה לא יקרה )

comment-2-comment

קר, כשקר מדי הם קופאים, כשחם מדי הם מתים מחום, לכן, רוב הסיכוי שנראה פעילות של נחשים בשעות ביניים לא חמות ולא קרות, כמו לפנות ערב ומוקדם בבוקר בשעות החמות, אם לא מזיזים אבנים ולא דוחפים אצבעות למקומות שלא רואים מה נמצא מתחת אז אין סכנה, בכלל, נחשים לא מסוכנים אם לא דורכים עליהם או מתעסקים איתם

15.

רצוץ מוחו חוץ משחור חמוד

14.

בשירותי הצבאי במלחמת ההתשה,ארבע קילומטר מקו התעלה בגיזרה המרכזית חפרתי בור בעומק מטר בחולות, נתקלתי בנחש דומה הזהירו אותנו שיש נחשים ארסיים שחורים בעומק האדמה.

13.

טוב שהגדירו את אזור מחיתו ...

12.

11.

9.

זה גם שחור אבל יותר קטן וארסי

8.

comment-2-comment

יש לך ד"ש משפיפון פרסי.

comment-2-comment

7.

5.

4.

דרך אגב יש 10 מינים ארסיים בארץ. צפע מצוי, צפע חרמון, עכן קטן, עכן גדול, עכן חרטומים, אפעה, שפיפון, פתן שחור, צפעון שחור וביבי

comment-2-comment

comment-2-comment

3.

הם כנראה חיות מוגנות...

comment-2-comment

נחשים כשאתם רואים נחש אתם ניזהרים אבל יש כאלו שאתם לא יודעים איזה נחשים מסוכנים הם כמובן נחשים על 2 כמו ניצן כמו אלשייך והרבה כאלים נבלות

2.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה