96

3 חודשים לפלישה: כך משפיעה המלחמה על החיים ברוסיה

המלחמה באוקראינה נמשכת, ואיתה הבידוד הבינלאומי של רוסיה - שספגה סנקציות חסרות תקדים בגלל הפלישה של פוטין. חברות ענק הצטרפו לחרם והפסיקו את הפעילות. המערב סגר את השמיים לטיסות מרוסיה, שסולקה ממוקדמות המונדיאל וגם מהאירוויזיון. זרים ובעלי אמצעים ברחו מהמדינה, וכך גם צעירים שחוששים מגיוס. הקרמלין חסם רשתות חברתיות ואתרי חדשות, ומאיים לשלוח למאסר ממושך את מי שיפיץ "פייק ניוז". תמונת מצב

AP | עודכן:23/05/2022
כשוולדימיר פוטין הודיע ב-24 בפברואר על הפלישה לאוקראינה, לא היה ברור כיצד תשפיע המלחמה על החיים ברוסיה. כעבור כמה ימים החלו הרוסים לחוש את השלכות המלחמה – לא על-ידי ירי טילים ופצצות מרגמה מאוקראינה, אלא באמצעות סנקציות חסרות תקדים שהטילו ממשלות המערב, וחברות ענק שהודיעו על הפסקת הפעילות ברוסיה.
רוסיה הושעתה מתחרויות ספורט בינלאומיות, כולל מוקדמות המונדיאל, וגם מהאירוויזיון - שבו זכתה אוקראינה בפער גדול, בהצבעה שנחשבת להבעת סולידריות בקייב והתנגדות למוסקבה.
צילום: APקניון שומם במוסקבה בחודש מרץ האחרון (צילום: AP)
צילום: AFPסניף מקדונלד'ס בקניון במוסקבה לפני חודשיים. בהמשך הרשת הפסיקה את הפעילות לצמיתות (צילום: AFP)
צילום: EPAעסקים שנסגרו במוסקבה (צילום: EPA)
צילום: EPA (צילום: EPA)
שלושה חודשים עברו מתחילת המלחמה, ורוסים רבים סובלים מהמכות הכלכליות שנחתו על מדינתם, מכות שפוגעות בחיי היומיום של רוסים מן השורה ובמצב רוחם. את השפעות המלחמה ניתן לראות גם בקניונים הגדולים במוסקבה, שהפכו למקומות שוממים למדי, שבהם חנויות נטושות עם תריסים מוגפים. באותן חנויות, לפני המלחמה, היו סניפים שוקקים של רשתות מערביות.
ב-1990 הגיעה לרוסיה רשת המזון המהיר מקדונלד'ס – מסמלי הקפיטליזם המערבי. בעקבות המלחמה באוקראינה היא הודיעה על השעיית פעילות הסניפים ברוסיה, ובהמשך החליטה להפסיק לצמיתות את הפעילות. חברות ענק נוספות הודיעו על השעיית הפעילות, בהן איקאה וקוקה-קולה.
צילום: APבסניף של מקדונלד'ס במוסקבה ב-1990. סמל הקפיטליזם המערבי (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
אתמול הצטרפה לחרם על רוסיה גם רשת בתי הקפה סטארבקס, שהחליטה לסגור את 130 הסניפים שלה ברוסיה. סטארבקס נכנסה לשוק הרוסי ב-2007. בתחילת מרץ, אחרי הפלישה הרוסית לאוקראינה, היא הודיעה שתשאיר את החנויות ברוסיה פתוחות – אך תתרום את הרווחים לסיוע הומניטרי לאוקראינה. כעבור כמה ימים – אחרי שקוקה-קולה, מקדונלד'ס וחברות נוספות הודיעו על הפסקה זמנית של הפעילות ברוסיה, גם רשת בתי הקפה החליטה להשעות את הפעילות.
כעת, כמו מקדונלד'ס ובניגוד לרוב החברות, החליטה סטארבקס על הפסקה לצמיתות של הפעילות ברוסיה. בעקבות סגירת החנויות של חברות הענק המערביות עשרות אלפי רוסים, שהיו שכירים ועבדו בעבודה קבועה, נמצאים כעת במצב של חוסר ודאות.
חברות תעשייתיות גדולות – חברות האנרגיה BP ו-Shell וחברת הרכב רנו - הפסיקו גם הן את פעילותן ברוסיה, למרות השקעות הענק שלהן במדינה. Shell העריכה שהיא תפסיד כ-5 מיליארד דולר בניסיון להיפטר מהנכסים שלה ברוסיה.
צילום: AFPסניף סטארבקס במוסקבה. רשת בתי הקפה מפסיקה פעילות ברוסיה (צילום: AFP)
צילום: APסניפים סגורים של אדידס וריבוק בסנט פטרבורג (צילום: AP)
בעקבות השפעות הסנקציות והחרם העולמי הזרים עוזבים את רוסיה, וכך גם אלפי רוסים שמצבם הכלכלי מאפשר להם לעשות זאת. אותם רוסים בעלי אמצעים חוששים מצעדים נוקשים של השלטון, צעדים שקשורים למלחמה – ועלולים להפוך את רוסיה למדינה טוטליטרית במלוא מובן המילה. גם גברים צעירים עזבו את רוסיה במהלך המלחמה. לא מן הנמנע שחלקם עשו זאת מחשש שהקרמלין יכפה עליהם גיוס חובה והם יישלחו למלחמה.
צילום: EPAכרזות תמיכה במלחמה במוסקבה (צילום: EPA)
צילום: EPA (צילום: EPA)
צילום: APתחנת רכבת תחתית בסנט פטרבורג. ברקע האות Z - סמל הלחימה באוקראינה (צילום: AP)
הבריחה מרוסיה הפכה למשימה קשה בהרבה ממה שהייתה בעבר. 27 המדינות באיחוד האירופי, וגם ארה"ב וקנדה, אסרו על טיסות לרוסיה ואליה בגלל הפלישה לאוקראינה. עבור הרוסים, טאלין בירת אסטוניה הייתה עד לאחרונה יעד מבוקש לחופשה בסוף השבוע – מרחק של 90 דקות טיסה ממוסקבה. בעקבות סגירת השמיים הפכה טאלין ליעד שכדי להגיע אליו מרוסיה דרושות לפחות 12 שעות, במסלול מפרך שעובר דרך איסטנבול.
טורקיה נחשבת לאחד היעדים האהובים על התיירים הרוסים. לקראת חופשת הקיץ, לאור הביקוש הגדול ובגלל ביטול הטיסות הישירות למדינות אירופה, חלה עליית מחירים בטיסות לטורקיה. יעדים נוספים בקיץ הזה עבור הרוסים, יעדים יקרים לא פחות, הם האיים המלדיביים, איחוד האמירויות וסרי לנקה. רוסים רבים שרגילים לטוס לחו"ל בקיץ יישארו הפעם בבית – או ינפשו בחופים של חצי האי קרים, שרוסיה סיפחה מאוקראינה ב-2014.
צילום: רויטרסצעירים רוסים שעברו לאיסטנבול, במחאה נגד המלחמה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרסשדה התעופה הבינלאומי במוסקבה (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרסחוף הים השחור בחצי האי קרים ב-2018. במים: פילים שהובאו מקרקס (צילום: רויטרס)
לא רק השמיים נסגרו עבור הרוסים, אלא גם הרשתות החברתיות. בחודש מרץ חסמה רוסיה את הגישה לפייסבוק ולאינסטגרם, וטענה שהרשתות מאפשרות לגולשים להסית לאלימות נגד רוסים. את החסימה ניתן לעקוף באמצעות VPN – רשת פרטית וירטואלית. בנוסף החליטה מוסקבה לחסום את הגישה לאתרי תקשורת זרים, כולל ל-BBC.
בראשית המלחמה הודיעו הרשויות ברוסיה על חוק חדש, שמאפשר למדינה לגזור עונש מאסר של עד 15 שנה על פרסומים שכוללים "פייק ניוז" על ה"מבצע הצבאי המיוחד" (הגדרת הקרמלין למלחמה באוקראינה). בעקבות החוק החליטו כמה מכלי התקשורת העצמאיים והבולטים להפסיק את פעילותם. אחד מהם הוא העיתון "נובאיה גאזטה" – שהעורך שלו, דמיטרי מורטוב, הוא חתן פרס נובל לשלום.
צילום: APדימטרי מורטוב, זוכה פרס נובל לשלום 2021 (צילום: AP)
צילום: AFPשוטרים עוצרים מפגינים במוסקבה (צילום: AFP)
צילום: EPA (צילום: EPA)
צילום: EPA (צילום: EPA)
קשה למדוד את המחיר הכלכלי והנפשי של ההגבלות שהוטלו על האזרחים הרוסים, ואת ההשפעות על צמצום ההזדמנויות שעומדות בפניהם כעת. גם מידת ההתנגדות למלחמה לא ברורה לחלוטין, מכיוון שהקרמלין מקפיד לדכא את המחאות נגד פוטין ועצר המוני מפגינים. חלק מסקרי דעת הקהל ברוסיה מראים שהתמיכה במלחמה באוקראינה גדולה, אך ההערכות הן שרבים מהנשאלים שמתנגדים למלחמה מעדיפים שלא להביע את דעתם.
אנדריי קולסניקוב, פרשן מ"מרכז קרנגי-מוסקב", מאמין שהחברה הרוסית נמצאת כרגע במצב של "כניעה אגרסיבית", וחושש מהקיטוב בחברה על רקע המלחמה באוקראינה. "מי שמשמיע דעה אחרת הוא 'בוגד', ואתה מחשיב אותו לבן אדם נחות. אתה יכול, כמו רוב הגורמים הבכירים במדינה, לתהות בחופשיות ובנינוחות מה הסיכויים למלחמה גרעינית. זה משהו שלחלוטין לא היה מותר בתקופת ברית המועצות בזמן 'פקס אטומיקה' (כינוי למתיחות בין המעצמות בתקופת המלחמה הקרה), כששני הצדדים הבינו שהנזק שנגרם כתוצאה מכך הוא לגמרי לא מתקבל על הדעת. עכשיו ההבנה הזאת פוחתת, וזה סימן נוסף לאסון האנתרופולוגי שרוסיה מתמודדת איתו".
צילום: APחנות להמרת מטבע חוץ ברוסיה, פברואר 2022 (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
בימים הראשונים של המלחמה איבד הרובל, המטבע הרוסי, מחצית מערכו. בעקבות מאמצים של השלטון הרובל התחזק, והגיע לרמה גבוהה מזו שהייתה לפני הפלישה. כריס וויפר, פרשן לכלכלה רוסית, מציין שבמונחים של פעילות כלכלית "זה סיפור אחר לחלוטין". מדבריו עולה שעדיין לא ניתן לראות את ההשפעות הכלכליות במלוא עוצמתן, אך המגמה ברורה.
"אנחנו רואים עכשיו הידרדרות בכלכלה במגוון רחב של מגזרים. החברות מזהירות שהמלאי של חלקי החילוף אוזל. חברות רבות מעבירות את העובדים שלהן למשרה חלקית, ואחרות מזהירות אותם שהם חייבים לסגור לחלוטין. יש חשש אמיתי שהאבטלה תעלה בחודשי הקיץ, ושתהיה ירידה גדולה בצריכה, בקמעונאות ובהשקעות", הוא אמר ל-AP.
צילום: APתור לכספומט בסניף בנק במוסקבה, ב-27 בפברואר (צילום: AP)
אם המלחמה תימשך עוד חברות צפויות לעזוב את רוסיה לצמיתות. וויפר אומר שחברות שהשעו את פעילותן - ולא החליטו לעזוב את רוסיה - עשויות לחדש את הפעילות אם יושג הסכם הפסקת אש באוקראינה, אך הדגיש שחלון ההזדמנויות הזה עלול להיסגר.
"אם אתה הולך בקניונים במוסקבה אתה יכול לראות שחנויות אופנה רבות, רשתות מערביות, פשוט הורידו את התריסים. המדפים עדיין מלאים, האורות עדיין דולקים, הו פשוט לא פתוחות. אז הן עדיין לא עזבו. הן מחכות לראות מה יקרה". וויפר העריך שבקרוב החברות המערביות יפעילו לחץ כדי לפתור את הפלונטר שבו הסניפים שלהן ברוסיה נמצאים כרגע. "אנחנו עכשיו מגיעים לשלב שבו לחברות מתחיל להיגמר הזמן, או שאולי נגמרת להן הסבלנות".
פורסם לראשונה: 22:45, 23.05.22
לכתבה זו 96 תגובות
הוספת תגובה
96

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
41.

תמשיכו לקפוץ לרוסיה שלא סופרת אף אחד!

40.

ייזכר בעיקר כדיקטטור האחרון שהעלים את רוסיה מהמפה העולמית וגרם לה לנזק יותר מכל נשיא רוסי איי פעם רק בגלל מחלת נפש ותאוות כוח לא מוסברת ולא מובנת וכמו כל דיקטטור סופו יהיה ליפול

39.

מנסים לכרסם מהשטח הרוסי, מתכננים לבנות צבא מאיים מאות קמ ממוסקבה.הוא לא יכול להרשות לעצמו.

38.

37.

36.

הקניונים מלאים כמו מלפני המבצע, מחירים התייקרו טיפה בסופרמרקט אבל הכל רגיל החנויות שנסגרו התחלפו בדברים דומים זה לא שיש קניון עם חנויות סגורות הם התחלפו לא נמאס לכם מפייק ניוז?

comment-2-comment

comment-2-comment

35.

34.

comment-2-comment

comment-2-comment

הייתה רק נאצלנד

33.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

עזוב אחי, אתה עיוור

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

קונים מסין

32.

מענישים כרגיל את האדם הפשוט והממוצע שפשוט חיי את חייו, המשטר בנתיים מקבל מאות מיליונים על בסיס שבועי כתשלומים על הגז שרוסיה מעבירה למערב. על זה לא עושים סנקציות וגזפרום בנק חוגג, המערב בעצם במידה מסויימת ממן את המשך הלחימה.

comment-2-comment

נפגעים בדומה לאזרחים שנפגעים בהפגזות במלחמה קונבנציונלית. ליבי איתם

comment-2-comment

בהפגזות, מפגיזים את הצבא, את בסיסים ואת החיילים. כאן, הסנקציות הכלכליות מופנות אך ורק כלפי האזרחים.

comment-2-comment

אונסים, בוזזים, מפגיזים.

31.

30.

29.

29.

מנהיג אמיתי יודע מה טוב לבוחריו החרדים. יעשה הכל לביתו ולמקורביו

28.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

27.

comment-2-comment

comment-2-comment

26.

25.

גורבי הגרב בסנדל

comment-2-comment

24.

comment-2-comment

comment-2-comment

לא מפתיע בתור דור ההמשך לנאצים הגרמנופשיסטים

23.

שחושבים שהם יכולים להשתולל ואף אחד לא יגיב נגדם. וגם בשדה הקרב הם חוטפים מכות קשות, חשבו שייכבשו את כל אוקראינה בתוך יומיים.

comment-2-comment

אתה לא מבין כלום.רק תעמולה מערבית הגפוקה.רוסיה יכולה להרוס את אוקראינה תוך שבוע.היא מרחמת אל אזרחים ולא כמו פשיסטים אוקראינים

comment-2-comment

שם עד היסוד בהפגזות ארטילריות והפצצות מהאוויר.

comment-2-comment

רוסיה התגלתה כמאוד חלשה וסוף סוף כול העולם רואה את זה. בסוף אוקראינים ינצחו אותה. לא סתם נשיא אוקראינה הוא אחד האנשים המשפיעים בעולם ופוטין תסם אחד שחולה סופנית. מקווה שילך מהר עולם הבא....

22.

פוטין זרוק כמה פצצות גרעיניות והכל יגמר,תלמד מטרומן,אל תשים קצוץ על אף אחד

comment-2-comment

ואת הבידוד המדיני, גם אם לא תפרוץ מלחמה גרעינית. גם מעט המסחר שעוד יש איתם ייפסק לחלוטין, הם יהיו מנודים בכל העולם ויישארו בלי כלום.

comment-2-comment

comment-2-comment

21.

20.

הרי הם חכמים וגדולים וחזקים ויודעים הכל... שידאגו לעצמם ללא המערב. עם דפוק בשכל שמחזיק מרוצח מנהיג..

19.

מה שקורונה לא עשתה הוא משלים בחיסולים,רוצח בינלאומי. גיטלר

18.

סוף סוף יש לשונאי ישראל משהו אחר לדבר עליו. לשנוא את פוטין זו האופנה. אותנו עוזבים בשקט.

comment-2-comment

וגם זה ע"י טרוריסטים, וכל העולם רוקד את אותו ריקוד שנאה מוכר

17.

comment-2-comment

comment-2-comment

16.

comment-2-comment

אין להם סכום אינסופי, ברגע שהכסף יילך וייגמר לתמיכות בעסקים אז תתחיל הקריסה האמיתית. ככל שיותר חברות יצאו מרוסיה ככה ייגבר הנטל הכלכלי על הקרמלין והתקציבים ייגמרו מהר יותר

comment-2-comment

15.

14.

13.

12.

11.

comment-2-comment

לעשות חרם על כל מדינה שתנסה לעזור לרוסיה.נקודה.

comment-2-comment

10.

אנא מכם

comment-2-comment

אוקראינה חרבה.. השיקום עם כל עזרת המערב יקח שנים רבות. במידה ותישאר אוקראינה אחרי נטישת המערב

comment-2-comment

ואוקראינה תשוקם עם כסף שהמערב יגבה מהרוסים המטונפים

9.

8.

כשיגמר המלאי ברוסיה אז יתחיל הבלגן וחישוב קיצו של פוטין לאחור, זה עבד באפגניסטן זה יעבוד גם הפעם

comment-2-comment

7.

ליבי על הרוסים שנאלצים לאכול את הפרופגנדה של הקרמלין. הרוסים במערב שמכירים את האמת ועדיין תומכים בפוטין - אותם צריך להביא לדין.

6.

תקבלו רק 60 רובל ליורו. או במילים אחרות - הרובל התחזק פי 2 ממה שמראים בתמונה

comment-2-comment

5.

על בסיס מקום פנוי תהיה משרה בצבא הרוסי. על האטום אפשר לדבר חופשי. פתרון לאבטלה. נוסח 1939

4.

חזרתי ל רוסיה אחרי 25 שנה בישראל, רק טוב עשו הסנקציות, הרובל התחזק ב 30% , יש הרבה הזדמנויות חדשות - אני בתחום החקלאות המצב מעולה , החיים פה פי כמה ייתר פשוטים מישראל. ישראל זה רק לחץ ו אנשים פסיכים ויהירים

comment-2-comment

תהנה במדינה החשוכה והסמתכותנית שלך רוסופשיסט

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אלכסנדר, הוא בוט של שגרירות רוסיה בישראל. מנסה לשכנע את "הרוסים" לחזור למולדת שקורסת.

comment-2-comment

comment-2-comment

ארס

comment-2-comment

ויש לך חלקה שמחכה שתעבוד אותה ברוסיה? נו באמת קרמלין.... תתפרו את הסיפורים שלכם יותר טוב

comment-2-comment

comment-2-comment

גם אני לא מתגעגע. כל העולם חי בסרט ואוכל כל מה שמציגים לו בחדשות ובכתבות כאלו. סוף סוף מקום שבו אפשר לחיות. שימשיכו להאמין לכל מה שנאמר ולא יבואו לפה ויהרסו את מה שיש פה.

3.

אין ריח לכסף

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

ושהרוסים בכלל לא צריכים את המותרות המערביים ומייצרים תחליפים נפלאים בתוצרת עצמית. אם אתם רוצים באמת לדעת מה קורה, תקראו את הפוסטים של מישה פירר מקואורה. בחור אמיץ ממוסקבה שמדווח דיווחי אמת עם מצלמה נסתרת

comment-2-comment

comment-2-comment

להם אתה בוחר לא להאמין? לי אישית אין מושג מה קורה ברוסיה ובאוקראינה חוץ מזה שיש הרבה סבל וארה"ב אפילו לא מנסה לפייס

comment-2-comment

אני מחכה לך

1.

משלמים את מחיר הסרטן

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה