74

דיפלומט רוסי התפטר: "מעולם לא התביישתי כל כך במדינה שלי"

התפטרות פוליטית נדירה במחאה על המלחמה של פוטין: בוריס בונדרב, דיפלומט בנציגות הרוסית במוסדות האו"ם בג'נבה, הגיש את התפטרותו. "לא יכול לקחת חלק בחרפה הטיפשית והמיותרת הזאת, לא רוצה להיות קשור לזה"

ynet והסוכנויות | פורסם:23/05/2022
דיפלומט שמכהן בנציגות הרוסית במוסדות האו"ם בג'נבה הודיע היום (שני) על התפטרותו, כמחאה על הפלישה של ולדימיר פוטין לאוקראינה. "מה שהממשלה שלי עושה עכשיו זה בלתי נסבל", כתב במכתב ההתפטרות, ומחה על "המלחמה התוקפנית שבה פתח פוטין נגד אוקראינה, ולמעשה נגד כל העולם המערבי". מדובר בהתפטרות פוליטית נדירה של גורם רוסי בעקבות המלחמה.
בונדרב בן ה-41 משמש כיועץ בנציגות הרוסית בג'נבה, ובתפקידו עוסק בהסכמי בקרת נשק. הבוקר הגיע לעבודה, הגיש את מכתב ההתפטרות שלו ועזב. "התחלתי לדמיין את זה לפני כמה שנים, אבל ההיקף של האסון הזה גרם לי לעשות את זה", אמר והתייחס לפלישה לאוקראינה ב-24 בפברואר.
צילום: EPAבוריס בונדרב והנשיא פוטין (צילום: EPA)
הדיפלומט סיפר שבכמה הזדמנויות הוא הביע בפני קולגות את עמדותיו ואת החששות שלו. "אמרו לי לסתום את הפה כדי למנוע השלכות שליליות", טען. "היום משרד החוץ לא עוסק בדיפלומטיה, אלא בחרחור מלחמה, בשקרים ובשנאה", אמר ל-AP, וציין שאין בכוונתו לעזוב את ג'נבה.
"במשך 20 שנות הקריירה הדיפלומטית שלי ראיתי תפניות שונות במדיניות החוץ שלנו, אבל אף פעם לא האמנתי שאני אתבייש כל כך במדינה שלי כפי שקרה ב-24 בפברואר השנה", כתב הדיפלומט הרוסי במכתב ההתפטרות שפרסם היום ברשת. "משרד החוץ הרוסי הפך לבית שלי ולמשפחה שלי, אבל אני כבר לא יכול לקחת חלק בחרפה הארורה, הטיפשית והמיותרת הזאת".
צילום: AFPמעצר מפגינים במוסקבה שמחו נגד המלחמה (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
צילום: רויטרס (צילום: רויטרס)
בראיון ל-BBC אמר בונדרב: "אני מתנגד בתוקף למה שהממשלה שלי עושה עכשיו, ועשתה לפחות מאז פברואר. אני כבר לא רוצה להיות קשור לדבר הזה". בונדרב אמר שמאז הפלישה הרוסית לאוקראינה, התפטרותו הייתה רק שאלה של זמן. "לא ראיתי שום אלטרנטיבה", טען. כשנשאל אם הוא מאמין שמוסקבה תתייחס אליו כבוגד הוא ענה: "אני חושב שהם כבר מגדירים אותי ככזה".
בחודש מרץ, בדיון במועצת זכויות האדם באו"ם, קראה קייב לדיפלומטים רוסים להתפטר במחאה על הפלישה. בונדרב לא מאמין שהוא מתחיל גל של התפטרויות. "אני מפחד שאני היחיד", אמר.
צילום: רויטרסאנטולי צ'ובאיס. התפטר בחודש מרץ מהקרמלין (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס (צילום: רויטרס)
קירה ירמיש, הדוברת של איש האופוזיציה הכלוא אלכסיי נבלני, בירכה על התפטרותו של הדיפלומט הרוסי. "נראה שיש רק אדם הגון אחד במשרד החוץ", כתבה ירמיש בטוויטר.
בחודש מרץ היה אנטולי צ'ובאיס לאדם הבכיר ביותר בקרמלין שמתפטר בגלל המלחמה באוקראינה. צ'ובאיס, שנחשב לאדריכל הרפורמות הכלכליות ברוסיה אחרי פירוק ברית המועצות, התפטר מתפקידו כשליח המיוחד של הקרמלין לנושאים סביבתיים ולטיפוח הקשרים עם ארגונים בינלאומיים. אחרי התפטרותו הוא עזב את המדינה. הקרמלין אישר שצ'ובאיס התפטר ומסר שעשה זאת מרצונו.
לכתבה זו 74 תגובות
הוספת תגובה
74

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
48.

הלוואי יתפטרו כולם

47.

פוטין צריך,לשלוח צוללות גרעיניות ולבנות בסיס גרעיני בקובה. שנית, להשליך שתי פצצות גרעיניות על אוקראינה כמו שהאמריקאים עשו ליפנים

comment-2-comment

אתה רציני?

46.

45.

היה אדם טוב..

44.

אז הוא החליט להישאר ולא לחזור לרוסיה, ועשה את זה בפומבי ולהיחשף כדי לקבל מכך "הון פוליטי" ומכך מימון מקרנות כלשהן מאשר להישאר אלמוני ולא לקבל כלום!...

comment-2-comment

אני בטוח שפוטון משלם לך היטב...איך נרשמים לעבודה הזו

comment-2-comment

מדבריך משתמע כאילו שמה שרוסיה עושה לא מספיק נורא בשביל להתפטר? זה פשוט משקף את עולם הערכים הנמוך שלך. יש אנשים הגונים שמתנגדים למלחמה ובורחים מרוסיה או כאלה שמתנגדים בתוך רוסיה ועוברים מסכת של התעללות משפטית שם. יש אנשים עם ערכים ברוסיה. לא צריך ללכלך איפה שנקי

43.

שיעיפו כבר את שלטון הרשע שלפוטין

42.

41.

40.

הוא לא מעניין. תפסיקו להמציא כותרות. תיכף תתנו כותרת שהמנקה של הנהג של לברוב החליטה שלא מתאים לה יותר

39.

תומכים ברצח העיתונאית הערבית. תומכים במשטרה הישראלית שביזתה לגמרי את ההלוויה שלה ותקפה את הנושאים של הארון שלה! איך אפשר לתמוך בזה זה חסר הגיוני לגמרי. לא צריך להיות שמאלני או ימני כדי לראות שמה שישראל עשתה פה הוא לא צודק לגמרי.

comment-2-comment

comment-2-comment

חבל

38.

37.

36.

comment-2-comment

35.

34.

33.

32.

31.

30.

29.

28.

27.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל הצבא שלנו הוא הצבא המוסרי ביותר בעולם.יש עבריינים אבל הם חריגים והצבא מעמיד אותם לדין

26.

25.

פוטין תברח לסין ותסיים המלחמה

comment-2-comment

24.

יהי זכרו ברוך

23.

אם פוטין לא יושב על ערימות של שורטים ומושקע חזק בנפט וגז לפני שיצא למלחמה הזאת. הוא עושה ערימות של כסף בזמן שיש דם על הרצפה

22.

comment-2-comment

היה נעלם ולא היית שומע מזה.

comment-2-comment

בדיוק

21.

20.

19.

comment-2-comment

comment-2-comment

18.

יש כאלה שמתביישים במדינה, כנראה בכל מדינה יש כאלה

17.

16.

15.

comment-2-comment

אפילו כולל טראמפ

comment-2-comment

אוטומאטית עולה לגרדום או נעלם בצורה כזו או אחרת, אחרי זה נדבר על השוואות.

14.

13.

12.

comment-2-comment

שהכתובת שלהם היא ישראל.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

מה אתה מעדיף מלחמה גדולה עוד שנתיים עם מאות הרוגים או התקפות ספורדיות על משאיות עם טילים?

11.

פוטין לא יסלח לו...

10.

9.

8.

comment-2-comment

אתה לא מבין עד כמה זה חמור יותר חמור שאתה חושב. ועד כמה הנקמה של פוטין יותר אכזרת

7.

בטח פוחד מהסנקציות שיקחו לו את כל הכסף אחרת אין הסבר

comment-2-comment

יש המון אנשים שמחשבים מסלולים ע"פ כסף, אבל יש גם כאלה שלא, כמו האחד הזה בכתבה.

6.

5.

4.

3.

2.

comment-2-comment

1.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה