22
צילום: רויטרסצילום: רויטרס

משרד הבריאות: בדיקת הסלמונלה באבקת החלב ממפעל תנובה נמצאה חיובית

לפי המשרד, הבדיקה נעשתה במסגרת חקירת הזיהום במפעל שטראוס לאחר שעלה חשד לזיהום בקו הייצור של אבקת חלב של תנובה. משרד הבריאות הנחה את תנובה לבצע החזרה יזומה לאבקות חלב מתאריכים 9-25 באוגוסט 2021. עם זאת, מדובר במוצר שאינו משווק לציבור הרחב אלא למפעלים ומוסדות בלבד

מירב קריסטל | פורסם:13/05/2022
אבקת החלב הגיע לשמונה מפעלים ומפיצים מירב קריסטל מדווחת (צילום: אסף חן)
משרד הבריאות הודיע לפני זמן קצר כי הבוקר (ו') נמצאה בדיקה שנעשתה בקו הייצור של אבקת חלב של תנובה חיובית לסלמונלה. הבדיקה נעשתה במסגרת חקירת הזיהום במפעל שטראוס, שהעלתה חשד לזיהום בקו הייצור.
במשרד מבהירים, כי מדובר במוצר שאינו משווק לציבור הרחב אלא למפעלים ומוסדות שממשיכים בעיבוד של המוצר. לפי המשרד, "בדיקות של מוצרים סופיים שהשתמשו באבקת החלב כחומר גלם יצאו עד כה תקינים וללא זיהום".
במשרד הבריאות מדווחים, כי "כרגע יש עדות לזיהום באצווה אחת שיוצרה ב-9 באוגוסט 2021".
משרד הבריאות ציין כי הוא ביצע עשרות רבות של בדיקות במעבדות שונות על מנת לוודא את היקף הזיהום. "בדיקות סביבתיות עדכניות במפעל תנובה נמצאו תקינות", נמסר בהודעה.
משרד הבריאות הנחה את תנובה לבצע החזרה יזומה לאבקות חלב מתאריכים 9 באוגוסט ועד 25 באוגוסט 2021. "בתאריכים אלו האבקות שווקו רק למפעלים ללא שיווק למוסדות", מסר המשרד. "שירות המזון הארצי ממשיך חקירה מול מפעלים שקיבלו את האצוות בתקופה זו".
בנוסף הנחה משרד הבריאות את המוסדות המקבלים אבקת חלב לא להשתמש במוצר כמקדם בטחון עד לסיום התחקיר. "משרד הבריאות ממשיך בבדיקות ובתחקיר האירוע ויעדכן את הציבור בממצאים", נמסר בהודעה.
תזכורת: "חברה שמוכרת מזון צריכה להבטיח את מוצריה" (צילום: גיל יוחנן, משי בן עמי)
אבקת החלב במפעל תנובה, משמשת חומר גלם למוצרים רבים בשוק, כולל מוצרי שטראוס. האבקה משמשת בין השאר לייצור גלידות וממתקים. יש לציין כי תנובה היא היחידה בישראל בעלת מפעל לייצור אבקת חלב מחלב גולמי, ולמעשה היא ספקית אבקת החלב הבלעדית לכל התעשייה.
אתמול, מסר משרד הבריאות כי "במסגרת חקירת הזיהום בשטראוס אנחנו דוגמים עוד מפעלים. במסגרת הבדיקות במפעל שטראוס, היה גם דיגום של אבקת חלב מתוצרת תנובה שהגיעה למפעל בשטראוס. בדיגום ראשוני משקיות שנדגמו במפעל המזוהם יצאה תוצאה חיובית שלא הייתה לה משמעות כי שהתה במפעל שהיה בו כבר זיהום. לכן דגמנו גם שקיות ישירות מהמפעל בתנובה ומצאנו אצווה אחת שיש בה חשד לזיהום.
"לכן אנחנו בודקים חשד שיש סלמונלה בפס הייצור של אבקת החלב. אין סכנה לבריאות הציבור כי בייצור של המוצרים נעשה טיפול תרמי מחממים את אבקת החלב והחימום הורג את החיידקים. עד כה לא מצאנו סלמונלה במוצרים סופיים שעושים שימוש באבקת החלב של תנובה". היום כאמור החשד התאמת.
יש לציין כי תנובה ידעה על החשד לזיהום בשקים מהתוצרת שלה שנמצאו בשטראוס כבר מספר ימים, והתוצאה החיובית מהתרבית במפעל שלה הגיעה אתמול. במשרד הבריאות הסבירו אתמול כי לא הנחו עד כה על ריקול מכיוון שמדובר עדיין בחשד ולא בתוצאה ודאית, זאת בניגוד למה שקרה בשטראוס. בהודעה היום כאמור הוציא המשרד הנחיה לביצוע ריקול של אבקות חלב.
במשרד הבריאות אמרו אתמול שאם יגלו בוודאות שיש זיהום בקו, יתכן שיידרשו להיבדק מוצרים גם של מחלבות אחרות ומפעלים נוספים, למרות שרוב המוצרים שעושים שימוש באבקת חלב מפסטרים אותה, ועל כן הסיכוי לזיהום חיידקי שם נמוך.
לכתבה זו 22 תגובות
הוספת תגובה
22

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
15.

משום שכל אבקת החלב עוברת פסטור כחלק מהפיכתה לנוזל. לא סתם עובר החלב פסטור. האם את שותה חלב לא מפוסטר גברת קריסטל? משום שמה שעושה משרד החולי הוא התגלמות השם שלו, ואת מגבה אותם. כך שאת לא פחות חולה מהם.

14.

13.

12.

comment-2-comment

11.

10.

בגלל הכניעה למוסד הרבני המושחת וההמצאה הקרויה "מהדרין". חלש שאין הבדל בינו לחלב כשר רגיל ונועד רק לקחת עוד כסף מאנשים קשי יום לטובת כמה רבנים מושחתים.

9.

החברה נקייה,מוצריה מהטובים בשוק סתם ספין של משרד הבריאות דיי להלחיץ את ציבור הצרכנים,תנו לנו לנשום ,עברנו את הקורונה ונעבור גם הסלומנלה.

comment-2-comment

8.

7.

במקום בכשרות תשקיעו כסף בבדיקות איכות אמיתיות

6.

5.

שוב סלמונלה האם משרד הבריאות מפקח בכלל על הבקרות שלהמפעלים או שיטת מצליח

4.

האם המפעלים המיצרים שומגים על הייגינהאם אישית ואם בכלל ומה עם בקרות איכת יומיות זה מתגלה כהזנחה או שיטת מצליחבקיצור עובדים עלינו ואין פיקוח בכלל

3.

comment-2-comment

יש מוצרי מזון שפשוט אין אפשרות לזהם אותם בגלל תהליך הייצור שלהם.

comment-2-comment

רק על הרעיון לצרוך את הגועל נפש הזה.

comment-2-comment

אין קשר

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

בישול בשר הורג את החיידק, אבל קשה לבשל חסה

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה