26

העולה המזרחי לא ברשימת המיוחסים

הפינוי מגבעת עמל ב' מזכיר מי נשארו מחוץ לאתוס הישראלי. הרחק מאחורי הקיבוצניק, המושבניק והמתנחל, הם ממשיכים להיאבק על סיפורם כחלוצים

מרב בטיטו | עודכן:16/11/2021
צילום: מוטי קמחיפינוי שכונת גבעת עמל בתל אביב, אתמול (צילום: מוטי קמחי)
מעמד הסיום של שכונת גבעת עמל נכתב אתמול (יום ב') באותיות שחורות שאין הולמות מהן לתיאור של 74 שנות הזנחה והונצח בתמונות קורעות לב שאין סמליות מהן לסיפור הטרגי של משפחות המפונים: קשישים בודדים מול מאות שוטרים חמושים, פעילים חברתיים מול שוטרי יס"מ, מתיישבי 1949 מול טייקוני 2021, אזרחים עקורים מול נציגי שלטון – כולם נציבים דלי שכר במחזה הג'נטריפיקציה הזוחלת כשהם בסך הכל ממלאים את תפקידם.
בעלי הבית – מיליארדרים שיקבלו לידיהם את בלוק הזהב 6107 המכונה בפי פשוטי עם "גבעת עמל ב'" – בונים על זה שאף אחד לא זוכר את הפרקים הקודמים בעלילה הציונית שהחלה אי-אז בסוף שנות ה-40 בארץ צעירה שותתת דם. הם מעדיפים שנשכח את מה שאירע שם בשכונת ג'מאסין הבוצית והמסוכנת בעיצומם של קרבות העצמאות. רק כך יקל עליהם לתלוש את דפי ההיסטוריה שנרשמו בידי 360 משפחות עולים מתימן, מעיראק ומסוריה, להפר ביודעין הבטחות שניתנו על ידי ראש הממשלה דוד בן גוריון ("כל אלה שהתיישבו בג'אמסין בהסכמת המוסדות המוסמכים, יוכלו להישאר במקומם עד שישוכנו במקומם הקבוע"), ואז עוד לשלוח אותם לארץ גזירה בעלת ערך נדל"ני נמוך ושוממה מכל צדק חברתי.
החזקים לא לבד, המדינה עומדת לצידם ומסייעת בפינוי דרכם אל פסגת המגדלים, מלטשת עבורם את היהלום שבכתר האורבני, מעודדת ייבוא של מטרים רבועים משיש תוצרת איטליה. משך עשרות שנים הותירה המדינה את תושבי גבעת עמל בודדים מול יזמים וכרישי נדל"ן עמוקי כיס, צפתה מהצד איך הם מציפים אותם בתביעות, מפקיעים מהם זכות ראשונים ומכנים אותם "פולשים", והניחה לטבע האנושי ולתנאי השוק לעשות את המוות לטובי בניה.
גם פסק דין שחייב את המדינה ועיריית תל אביב לשלם הוצאות משפטיות לתושבי שכונת גבעת עמל, אף שמרביתם כבר פונו ופוצו, לא ניער את מדינת ישראל האדישה מקיפאונה
גם פסק דין של בית המשפט המחוזי, שחתם תובענה ייצוגית מ-2016 נגד המדינה ועיריית תל אביב, וחייב אותן לשלם הוצאות משפטיות לתושבי שכונת גבעת עמל, אף שמרביתם כבר פונו ופוצו, לא ניער את מדינת ישראל האדישה מקיפאונה.
תמונה כללית
מרב בטיטו
קביעותיה הנחרצות של השופטת ד"ר מיכל אגמון-גונן הדהדו שוב את העוול ההיסטורי שנעשה להם: "סיפורה של גבעת עמל הוא אולי תמצית המהות של משפט ועוני, המפגש בין אנשים החיים בעוני לרשויות, בניסיון לעמוד על זכויותיהם. אנשים החיים בעוני שפשוט לא הקשיבו להם, על אף שניסו ופנו וביקשו במשך למעלה מ-70 שנה. ואולי ניתן לראות את התמצית בדבריו של סגן ראש עיריית תל אביב, מר י' רבינוביץ', בישיבת מועצת העיר בשנת 1960, כשציין: 'החומר האנושי של גבעת עמל שונה מזה של נורדייה'".
אירוע הפינוי של תושבי השכונה מבתיהם, טרם בוצע פסק הדין שהורה להעביר להם 60 מיליון שקל ולפני שחולצו כספיהם ממלתעות הבירוקרטיה הבין-משרדית, הוא תזכורת לכך שהעולה המזרחי עדיין נמצא מחוץ לרשימת המיוחסים של האתוס הישראלי. הרחק מאחורי הקיבוצניק, המושבניק והמתנחל, הוא נאלץ להמשיך ולהיאבק על הסיפור האמיתי שלו כחלוץ לוחם למען המדינה, ולהשיג את ההכרה ואת קורת הגג שמגיעות לו.
  • מרב בטיטו היא עיתונאית "ידיעות אחרונות"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
פורסם לראשונה: 10:05, 16.11.21
לכתבה זו 26 תגובות
הוספת תגובה
26

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
18.

למה לא נותנים להם דירות במגדלים שבונים בשטח שהם מפונים ממנו?

17.

יש שני סוגים של אזרחים לבן ושחור מדינה של לבנים גנבים רמאים אם תחפושת של צדיקים בושה בושה בושה להנהגה של העם שלנו

comment-2-comment

16.

comment-2-comment

תחשבו מה היה קורהאם הם היו אשכנזים ואל תיסתמו פיות

comment-2-comment

לפני 60 שנים היו יוצאים בכוחות עצמם מהמקום הנעים הזה שנתקעו בו והיו בונים עתיד אחר לילדים שלהם.

15.

הכותבת צודקת שקבוצה זו לא טופלה בצדק ובחמלה המגיעים. אך כרישי הנדל"ן גם הם מזרחיים. יתכן ונכון לבנות בנייני דירות גדולים על השטח. אך הפתרון איננו פיצוי זעום כמוצע, שלא יאפשר רכישת דירה, אלא מתן דירות במגדלים שייבנו ותשלום שכר דירה עד שייבנו. מדוע לא חשבו על זה?

14.

בזמן שיהודי המזרח חיו בבתהן הגיעו חלוצים לארץ- עיבדו את האדמה, יבשו ביצות, נלחמו בערבים, הקימו מדינה, לחמו במלחמת השיחרור ומיכספי המיסים שלהם העלו את יהודי המזרח וקלטו אותם. עכשיו, בואי נשווה את זה לכמה משפחות שקבלו אדמות בחינם בצפון תל אביב וחיו שם עשרות שנים. האם בכל השנים האלו לא יכלו לעשות מספיק כסף כדי לצאת מהמקום הזה?

comment-2-comment

נכון הביאו את המזרחים לעבוד בחקלאות בפתוח הארץ לפני קום המדינה עבדו בכל עבודה ןלא התלוננו מלח הארץ

comment-2-comment

נכון זרקו אותם למעברות

comment-2-comment

א"י ועוד לא קמה מדינת ישראל. אם הקיבוצים הביאו אלה היו חבריהם מתנועות הנוער שלהם. מלוש,לכי ללמוד קצת ואל תביישי אותנו בבקשה.

13.

12.

רוב ראשי המשק הבנקים והנדלניסטים הם מזרחיים.המפלגה הכי "לבנה" זאת הליכוד- תתקדמי

11.

משפטי בחן את הטענות. ממילא אף אחד לא נזרק לרחוב. הם מקבלים הרבה כסף כפיצוי

10.

הקחיבוצים הם חלוצים ותושבי גבעת עמל הם פולשים?נו באמת כול הכבוד מירב.

9.

אם נכון שמקבלים 3 מילין שח למשפחה , אז זו הפקרות תשובה לא פראייר

8.

7.

בושה למדינה. וזה מאוד עצוב

6.

מגיבים חולי נפש איפוא הגרמנים ???????

5.

העולה המזרחי כבר מזמן השתלט על המדינה, הורס אותה בשיטתיות, זורע גסות רוח, אלימות וקולניות כל פינה, נפוטיזם, פרוטקציונריות, שכלול שיטות מפא"י והכל תוך הפקרה של חלק מהמזרחיים, כמו אלו שמפונים עכשיו. על הערבים הם מתנשאים ואומרים שמי שלא טוב לו בתנאי האזרחות סוג ב', יכול ללכת לאחת ממדינות ערב שם התנאים פחות טובים. ואני אומר שכל מזרחי שמתחרט, יכול לחזור לארצו ולחיות תחת מלך כפי שהוא רוצה לעשות כאן

4.

המאבק אולי מוצדק ואולי לא, אבל שלא יספרו לי שזה סיפור מזרחי. זה סיפור של קבוצה עניה וחסרת כח פוליטי מול טייקונים. חלאס עם ההתבכיינות המזרחית. אפשר לחשוב שפולנים ורומנים שהגיעו לאחר קום המדינה קיבלו משהו שונה מהם. אימי הפולניה שהוריה עבדו בעבודות פיזיות למחייתם, מימנה ארועים וטיולים שנתיים של ילדי שכניה המרוקאים, שם האם (שענדה תכשיטים רבים ויפים) לא טרחה לעבוד, מפאת פחיתות כבוד.

3.

הקבלנים לא קיבלו את הקרקע הם שילמו למדינה. המפונים מקבלים פיצוי , השאלה רק האם לכל הדורות מגעים פיצויים או רק לדור הראשון ןהשני. האם של משפחות שגרוצ בחושה אחת מגיע פיצויים כפול שלוש אותו הפיצויים רק לפי יחידת דיור. בסופו של דבר לא אתוס ולא השכחה , רק שאלה של כסף וכמה כסף.ף

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

יש כל כך הרבה מיליונרים מזרחיים אבל גברת בטיטו לא מדברת עליהם , כל מה שמעניין אותה זה האשכנזים המצליחים . בטיטו תוכלי את הלב כל פעם שתראי אשכנזי מצליח . את פשוט גזענית דפוקה.

1.

את התושבים המפונים יש לשכן לאחר בניית המגדלים בדירות במגדלים!!! בושה וחרפה למדינה!

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה