50

מחאה נגד הטליבאן בטלוויזיה האפגנית: גם גברים מכסים את הפנים

הארגון האיסלאמיסטי ממשיך בדיכוי הנשים ודורש מהמגישות לשדר בפנים מכוסות. היום החל לאכוף את הצעד, ובערוצים נראו נשים מכוסות מכף רגל ועד ראש. מנחים בשני ערוצים הביעו סולידריות והופיעו במסכות. המנחות מסרבות להיכנע: "ניאבק עד הנשימה האחרונה. נעבוד עד שיכריחו אותנו להישאר בבית"

ynet והסוכנויות | פורסם:22/05/2022
שלטון הטליבאן באפגניסטן החל היום (ראשון) לאכוף את ההוראה שהעביר ביום חמישי לערוצי הטלוויזיה, שבה דרש שהמגישות יכסו את הפנים בשידור. אחרי פרסום ההוראה רק כלי תקשורת מעטים יישמו את המהלך, אך היום כבר נראו רוב המגישות בטלוויזיה האפגנית בפנים מכוסות.
צילום: APמגישת הטלוויזיה קטרה אחמדי באולפן של ערוץ TOLO (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
צילום: AFPלבוש שחור ופנים מכוסות. מנחת הטלוויזיה טמינה אוסאמי (צילום: AFP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
דובר משרד המוסר והצניעות של הטליבאן, "המשרד לקידום מידות טובות ומניעת הפקרות", אמר בחמישי שמדובר ב"עצה" ולא בהנחיה - אך במקביל הוסיף שהמועד האחרון שבו יופיעו מגישות טלוויזיה בפנים גלויות יהיה ביום שבת, 21 במאי. הדובר טען שהצעד יתקבל בברכה באפגניסטן.
במאי בערוץ החדשות TOLO אמר שלערוץ לא הייתה ברירה ושלא מדובר ב"עצה". הוא סיפר: "צלצלו אליי אתמול ואמרו לי, במילים נוקשות, לעשות את זה. זו לא הייתה בחירה, אלא כפייה". לאות הזדהות עם המגישות החליטו הגברים שעובדים בערוץ TOLO לעטות מסכות באולפן בקאבול. כמה מנחים ב-TOLO וברשת החדשות 1TV מחו נגד הטליבאן בשידור – והופיעו עם מסכות על פניהם.
צילום: APסולידריות עם המגישות, ומחאה נגד הטליבאן (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
צילום: AP (צילום: AP)
צילום: AFP (צילום: AFP)
"כופים עלינו לעטות מסכה, וזה עלול לגרום לבעיה עבורנו בזמן שאנחנו מגישות את התוכניות שלנו", אמרה סוניה ניאזי, מנחה ב-TOLO. "היום הם כפו עלינו את המסכות, אבל אנחנו נמשיך במאבק שלנו באמצעות הקול שלנו. אני לעולם לא אבכה בגלל ההוראה הזאת, אני אהיה הקול של נערות אפגניות".
ניאזי אמרה שההנחיה של המשטר האיסלאמיסטי נועדה לגרום לעיתונאיות לעזוב את המקצוע. "זה כאילו שלוקחים ממך את הזהות שלך. בכל זאת אנחנו רוצות להשמיע את הקול שלנו. נגיע לעבודה עד שהאמירות האיסלאמית תרחיק אותנו ממקומות ציבוריים, או תכריח אותנו לשבת בבית".
צילום: APסוניה ניאזי. "לעולם לא אבכה בגלל ההוראה הזאת" (צילום: AP)
צילום: רויטרס (צילום: רויטרס)
עד כה נדרשו המגישות בטלוויזיה האפגנית להופיע בכיסוי ראש (חיג'אב). כעת, אחרי ההנחיה החדשה של הטליבאן, הן חוששות שהשלב הבא יהיה לאסור עליהן להופיע בטלוויזיה. לימה ספסאלי, מגישה ברשת 1TV, סיפרה שקשה להמשיך בעבודה תחת שלטון הטליבאן – אך היא לא מתכוונת להיכנע. "נמשיך במאבק שלנו עד נשימתנו האחרונה", אמרה דקות ספורות לפני שהתחילה בשידור.
פארידה סיאל, מגישה נוספת בערוץ TOLO, אמרה ל-BBC: "זה בסדר שאנחנו מוסלמיות, אנחנו עוטות חיג'אב ומסתירות את השיער, אבל קשה מאוד למגישה לכסות את הפנים במשך שעתיים או שלוש שעות ברציפות ולדבר". היא אמרה שהקהילה הבינלאומית צריכה ללחוץ על הטליבאן לחזור בו.
צילום: EPAצופים בשידורי הטלוויזיה האפגנית בקנדהאר (צילום: EPA)
צילום: EPA (צילום: EPA)
צילום: EPA (צילום: EPA)
הטליבאן העביר את הדרישה לערוצי הטלוויזיה ימים ספורים אחרי שהורה לנשים ברחבי המדינה לכסות את פניהן כשהן יוצאות מהבית, וקבע שמותר להן לחשוף בציבור רק את עיניהן. בצו שפרסם החודש נכתב עוד כי אם לנשים אין עבודה חשובה כלשהי לעשות בחוץ – מוטב שיישארו בבית.
רוב הנשים האפגניות עוטות כיסוי ראש מסיבות דתיות, אבל באזורים העירוניים של אפגניסטן - כמו הבירה קאבול - נשים רבות אינן מכסות את פניהן ברעלה, ומסתפקות בכיסוי השיער.
צילום: shutterstockהטליבאן, שהבטיח לכבד זכויות נשים, מחזיר את הבורקה (צילום: shutterstock)
צילום: AP (צילום: AP)
צילום: shutterstock (צילום: shutterstock)
בתקופת שלטונו הראשונה של הטליבאן, מ-1996 עד 2001, הוא דרש מהנשים ללבוש את הצ'דרי - בורקה כחולה שמכסה את גוף האישה מכף רגל ועד ראש. כשעלה הקיץ לשלטון הוא התחייב לכבד את זכויות הנשים והצהיר שהן "ישמחו" לחיות תחת חוקי השריעה. החלטותיו האחרונות מראות שהארגון האיסלאמיסטי לא שינה את דרכו, וממשיך בדיכוי הנשים.
לכתבה זו 50 תגובות
הוספת תגובה
50

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
28.

והאפגנים בכלל לא נלחמו, קיוו שהאמריקאים יהרגו בשבילם. הם ידעו מה יקרה כשהטאליבן יעלה לשלטון אבל הם העדיפו להיכנע אז שיסתמו את הפה.

27.

ככה פחות בגידות,פחות סטיות,במקום להתרכז בעבודה או במשפחה מתעסקים בשטויות אז עדיף ככה ,פרמיטיבים פרמיטיבים אבל זה הסגנון חיים הכי טוב עם שקט נפשי.

26.

25.

חכו שביבי יחזור לשלטון, הוא יפצה את החרדים מעולה.

24.

כוכב הקופים

23.

comment-2-comment

בישראל יש תהליך של הקצנה משני הכיוונים.

22.

טאליבן זאת כת וצבע הרשע של האיסלם הוא המנוע שלו. העם האפגני שסבל שנים ממלחמות קשות וזוועות רגיל כבר לחיות בצל הדיכוי. לפני עשרים, שלושים ומאה שנים היה בדיוק אותט הדבר. הגיעו האמריקאים ושלחו את טובי הכוחות לאפגניסטן ובזבזו שנים יקרות של לחימה והגנה על קומץ של אנשים חסרי יכולות מנהיגות. דקה וחצי לפיזור הכוחות צפו כוחות הטאליבן שהמתינו והתארגנו בתוך המנהרות וההרים. הם המתינו בסבלנות, אגרו כוחות ונשקים וביום האמת ידעו בדיוק מה התוכנית לכיבוש אפגניסטן בצורה חלקה. האפגנים היום כל כך חלשים שצבא גרילה כבש מדינה בכמה שעות. בהצלחה לעם האפגני והלוואי שיצאו לחופשי במהרה.

21.

לבין מידת החופש שהחברה הזאת נותנת לנשים.

20.

comment-2-comment

זה עניין של ריכוז.. באפגניסטן, באירן הן דוגמאות מובהקות.. אבל בוא.. אצלינו למשל מאה שערים היא לא דוגמא לקידמה...

19.

זה מזעזע ממש. דיכוי והשפלה. שלילת זכויות הכי הכי בסיסיות. ממש עצוב ומקומם. הלוואי והעולם יעמוד לצידן של האפגניות

comment-2-comment

אם הם לא נלחמו בשביל עצמם למה שהעולם ילחם?

18.

17.

מקבלים מה שמגיע להם.

16.

15.

14.

comment-2-comment

comment-2-comment

13.

12.

comment-2-comment

11.

comment-2-comment

comment-2-comment

את לא יוצאת טוב מכך שהיתחתנת עם ארס פרימיטיבי......

comment-2-comment

10.

comment-2-comment

וכמובן מר אבישי בן-חיים...

9.

הלווי יהיה אצלנו כך חחחחח זה גאוה גדולה

comment-2-comment

דגנרט

8.

הכל סגור בשבת אבל הכל עד הקיוסק ..ומשטר של חסידוס קיצוניס ישתלט כמו מאז שחרדים קיבלו כוח וריח שליטה על כלל הציבור!!

comment-2-comment

comment-2-comment

תשלם מס גולגולת

7.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

את כל הפרימיטיביים שחושבים שביקורת על החרדים הפסיכוטיים הללו זו אנטישמיות

comment-2-comment

אתה מייצר שיח אנטישמי הרי אתה לא מכיר את התורה ואת דרכיה השינאה שלך נובעת רק מהבית הרי לקרוא לחרדים שהם יהודים שומרי מצוות פסיכופטים זה כבר מעיד על מי שאתה ועל הגזענות שלך האמת אני מעדיף את המוסלמי המאמין באלוהים ולא אותך שונא את האל

comment-2-comment

שתיהן דתות מונותאיסטיות והשוואה בינהן, ובין ההשלכות של שלטון על ידי הקיצוניים ביותר בדתות האלו היא השוואה לגיטימית ולא אנטישמית כלל. ואם כבר יש שנאה היא ממש, אבל ממש לא לאלוהים. אלא לרוע המתאפשר בשם אלוהים כאשר קיצוניים לוקחים בעלות על הדת ועל אלוהים עצמו.

6.

5.

היה להם מספיק זמן לבנות את צבא חזק, אבל לא שכל ולא מוטיבציה.

4.

3.

2.

בכל מקרה לעולם לא יחסרו כמה פחות פדופילים עם בד על הראש.

1.

נתן לבני האדם פנים מלאים יכולת הבעה מדהימה והם מכסים אותם?

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

וזה בדיוק מה שהם רוצים.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה