86
צילום:, רויטרס, אבי מועלםצילום:, רויטרס, אבי מועלם

הניסיון להפוך לרבין מתחיל בראש העין

המטרה של בני גנץ: להנהיג את מחנה המרכז-שמאל. קהל היעד: הבייס של העבודה. האמצעי: פגישה ביתית עם אבו מאזן. היתרון: לפיד ממולכד | פרשנות

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 31/12/2021
השבוע אירח בני גנץ את אבו מאזן בביתו בראש העין. על הפגישה הוטלה צנזורה, כמקובל, עד הרגע שיו"ר הרשות הפלסטינית עזב את המקום, וגם לאחר מכן נמסרו רק במשורה פרטים על תוכן הדברים שהחליפו ביניהם – כל צד הדליף לפי הצרכים והאינטרסים שלו – אבל זה לא מנע מחברי המערכת הפוליטית להתחרות זה בזה בפרשנות של ההתרחשות. מי בזלזול, מי בקונספירטיביות ומי בראייה צינית אך מפוכחת של המציאות.
אבו מאזן, אמרו השבוע גורמים פוליטיים, הוא מזמן לא "סחורה" לשיווק ברחוב הישראלי. גם לא ברחוב הפלסטיני, כך נראה. "נון איוונט", הגדיר פוליטיקאי בכיר את הפגישה בכל הנוגע להשפעות האפשרויות על מדיניות ממשלת בנט-לפיד. "את מה שנאמר שם או ניתן שם אפשר היה לעשות באופן הרבה פחות דרמטי", אמר.
אז למה בכל זאת גנץ רצה את זה? כנראה שאין זמן טוב יותר למחזר את האמרה המפורסמת המיוחסת למזכיר המדינה האמריקני לשעבר הנרי קיסינג'ר, שלפיה לישראל אין מדיניות חוץ, רק מדיניות פנים. יותר ויותר גורמים פוליטיים משוכנעים שהפגישה השבוע – שהיא רק פרק אחד ביחסים החמימים-להפתיע בין יו"ר הרשות הפלסטינית לבין רמטכ"ל עמוד ענן וצוק איתן – היא בפועל אירוע פנימי של מחנה המרכז-שמאל במסגרת המאבק על זהות המנהיג הבא שלו.
(צילום: שחר גולדשטיין)
זה היה מהלך שמכוון לעיניים, לאוזניים וללב של קהל המזוהה עם מרב מיכאלי. זה לא רק שמפלגת העבודה בראשותה צמחה, בניגוד לציפיות, לשבעה מנדטים בבחירות האחרונות: בפן האישי שומרת מיכאלי על יציבות בכוחה בקרב האישי מול יאיר לפיד בשאלה מי יעמוד בשנים הקרובות בראש המחנה.
עדות לכך אפשר למצוא בהתבטאויות של גנץ מהתקופה האחרונה, שבמסגרתן הוא מבקש להשוות את עצמו ליצחק רבין. עדות נוספת ניתנה אחרי הפגישה השבוע, כשחוסיין א-שייח, השר הפלסטיני שלקח בה חלק, אמר שהם "מחפשים לעשות היסטוריה עם ממשלת ישראל - כמו שעשינו עם רבין".
אולי זאת גם הסיבה שהתגובות מהאגף הימני של הקואליציה היו רפות יחסית, ושאפילו ראש הממשלה נפתלי בנט לא התייצב על הרגליים האחוריות כדי לנתק עצמו מהאירוע. הוא ממילא הרגיש שזה לא קשור אליו. גם הוא יודע שגנץ ולפיד, שעל פני השטח מציגים מערכת יחסים תקינה לכאורה, עדיין מנהלים מאחורי הקלעים קרב על ראשות המחנה.
עבור לפיד זה מלכוד 22 קלאסי: הוא רואה לאן גנץ חותר ולא אוהב את זה, אבל הוא חייב את יו"ר כחול לבן לצדו כדי לממש את הרוטציה. הברירה היחידה שנותרה לו היא לספוג
העובדה שגנץ, מעבר לתפקידו השוטף כשר ביטחון, דוחס בלו"ז פגישות רבות בקו וושינגטון-מרוקו-ראש העין ועוד, מהווה לדברי גורמים בממשלה איתות לאלקטורט מסוים מאוד. לדבריהם, הוא נחוש לשקם את ההריסות שהותירה השותפות שלו עם בנימין נתניהו בממשלה הקודמת, ואיזו דרך טובה יותר לעשות זאת מאשר לקרוץ לציבור השמאלי באמצעות חיבוק חברי מדובר, מתוקשר ומדוברר ליו"ר הרשות הפלסטינית?
מי שמוצא עצמו נדחק לפינה הוא לפיד, שעליו נכפה משחק מורכב. זה מלכוד 22 קלאסי: הוא רואה לאן גנץ חותר ולא אוהב את זה, אבל הוא חייב את יו"ר כחול לבן לצדו כדי לממש את הרוטציה. הברירה היחידה שנותרה לו היא לספוג. הפתרון הקל – לריב עם גנץ – הוא לא אופציה. המצב עדין מדי לריבים כאלה.

גם הליכודניקים במלכוד קשה

ביום שני, מעט אחרי ישיבת ועדת שרים לחקיקה, התקשר שר החוץ לפיד לשר המשפטים גדעון סער וביקש להתעכב על "חוק ברקת" שהגיש ח"כ דודי אמסלם, אולי האיש שמעורר בממשלה הכי הרבה סלידה מקרב חברי האופוזיציה. זמן קצר קודם לכן אישרה הוועדה את הצעת החוק שלו להגביל את השימוש של מועמדים לפריימריז בכסף – חוק שמטרתו לבלום את הצרה הגדולה מבחינת בכירי הליכוד כיום, ניר ברקת.
אמסלם, האיש שחובט בקואליציה על בסיס יומי ולא בוחל באמצעים, לא עובר בגרון לרבים מחבריה. גם לא לסער, אדם קר רוח שפועל לפי השיקול הפוליטי בלבד. אפשר להעריך שהוא הוביל את אישור ההצעה כששקית הקאה לצדו, על כל מקרה שלא יהיה, למען המטרה של קידום חוק שמייצר הישגים אחרים. אלא שהבעיה, כאמור, התעוררה עם יש עתיד.
בין אמסלם לבין יו"ר הכנסת מיקי לוי (יש עתיד) מתנהלת לאחרונה מערכת יחסים טעונה שחוצה את גבולות השיח הפרלמנטרי הסביר אפילו בהשוואה לוויכוחים הסוערים ביותר בכנסת. השיא הגיע לאחרונה כשאמסלם כינה את לוי בדיון במליאה "סמרטוט רצפה", במחאה על מה שכינה "דורסנות הקואליציה" ועל העובדה שיו"ר הכנסת מוציא אותו מהמליאה כמעט על בסיס קבוע.
צילום: אלכס קולומויסקיח"כ דוד אמסלם. לא עובר להם בגרון (צילום: אלכס קולומויסקי)
"הכינוי 'סמרטוט רצפה' לא עובר אצלנו", הבהיר לפיד אחרי אותה ישיבה והודיע שלא יוכל לתת לאמסלם הישג ולהעביר את הצעת החוק שלו. גם שרים נוספים, בהם זאב אלקין מתקווה חדשה, התקוממו על ההישג שהקואליציה עומדת לתת לאמסלם, וזאת חרף רצונם לשבת בטריבונה וליהנות מקרב פנים-ליכודי שמחלק את המפלגה הגדולה בכנסת למחנות.
ללפיד ולסער היסטוריה משותפת קצרה בלבד בהשוואה לצירים אחרים מהסוג הזה, אבל לזכותם ייאמר: כמעט כל מהלך שהם ניסו להוציא לפועל יחד - עבד בלי להשתבש. זה החל בליל החניונים לפני שנה, אז חברו יחד לפזר את הכנסת הקודמת וכפו על נתניהו וגנץ מערכת בחירות. זה המשיך במהלכים העדינים – ועד אז בלתי נתפסים – שהובילו לממשלה הנוכחית, וחרף כל הקשיים הכניסו את בנט לאירוע מורכב ולקואליציה שנפרשת מימינה ועד רע"מ.
הסיפור של חוק ברקת, וההסכמה שצריך "לטפל" באמסלם ולהשיב לו כגמולו, הולידה אצל סער ולפיד תרגיל של הרגע האחרון: החוק של אמסלם אמנם הופל במליאה, אבל הסכסוך בליכוד ישומר באמצעות חוק זהה של ח"כ שרן השכל שאושר בקריאה טרומית באותו מעמד.
לקח לח"כים מהליכוד שניות ארוכות להבין מה קרה שם ומדוע החוק של אמסלם שאושר בוועדת שרים נופל במליאה. אבל המהות לא השתנתה והדילמה אצלם רק התחדדה: מצד אחד הצעת חוק של חברת קואליציה, מצד שני הרצון לחסום את ברקת במפלגה. איך ינהגו הליכודניקים? האם יצביעו בעד הצעה של השכל, שנטשה את המפלגה וחברה ל"קואליציה דורסנית שאסור לשתף איתה פעולה"? האם יתנגדו ויעשו לברקת את העבודה? ימים יגידו.
לכתבה זו 86 תגובות
הוספת תגובה
86

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
61.

הוא מאמין שאפשר להגיע להסדר עם הפלסטינים והוא יעשה הכל בשביל להגיע אליו.

60.

גנץ מעתיק מרעבין הכלב השיכור

59.

58.

אבל חייבים להבין שאחן עם פלסטיני וגנץ חי בללנד

57.

רק אתמול היה מצעד חמוש של פת"ח ברמאללה בקריאה לטרור נגד ישראל, כאשר אחד המשתתפים סחב על גבו טיל מקרטון. תעלי על הטיל שלו יחד עם גנץ ותעופו מפה

56.

55.

54.

אבל יש לו בעיה מהותית והיא שלמצביעי לפיד (שמתואם עם ליברמן) יש סנטימנט אנטי דתי וגנץ, לעומת זאת, מפלרטט עם החרדים.

53.

והידברות כלכלית בטחונית עם ראש הרשות נדרשת לבטחוננו. שר בטחון שהיה נמנע מהידברות לא היה ממלא תפקידו, ולא היה עושה כראוי

comment-2-comment

52.

מתבלבל בין שמאל ימין ונוכלות.

51.

היית כלום וניארת שום דבר. מזמין את רב המרצחים לביתו הפרטי עושה לו כבוד של מלכים. בעשר השנים האחרונות נחשב אבו מאזן למת החיית אותו בכדי לזכות ברייטינג ובנקודות. רואה רק את האנטרס הפרטי שלך.תומך בתומך הטרור הפלשתינאי.

50.

תמשיך בפועלך. זקוקים לבוגר אחראי ואמין

49.

תמכתי בונ,אבל אם עכשיו הוא יתן מדינה ,אז לא אוכל לתמוך בו

48.

זה האידאולוגיה של השמאל?

48.

47.

46.

comment-2-comment

לנו איש כמוך שישמור עלינו

45.

44.

הוא לעולם לא ינהיג שום מחנה

comment-2-comment

43.

42.

נחיה ונראה

41.

40.

אסור לשכוח שגנץ השאיר בעזה גופות חיילים שיעלה לנו ביוקר להחזירם ואישתו היא שמאלנית

39.

38.

שיהיה לנו בהצלחה רבה

37.

דאגה לפנסיות מפנקות של משוחררי צה״ל על חשבונינו ודאגה לקבוצות לחץ דווקא כן.

36.

35.

בנימין גנץ הוא אדם שאי אפשר לזהות את דעתיו הפוליטיות נכון שהרבה אנשים לעגו ועודם עשוים אבל הלוו להתעורר האדם הזה עוד יגיע רחוק ואיך שביבי שלט שנים הוא ישלוט שני עשורים לפחות תעלה ותצליח כבוד שר הביטחון גאה בך תמשיך בדרך שאתה מאמין בה

comment-2-comment

comment-2-comment

גנץ עושה המון למען בטחון המדינה יגיעה רחוק

34.

הנשיא סליפי ביקש התקדמות עם הפלסטינים תמורת משהו בנושא איראן אז נותנים לו בכאילו.

33.

גנץ ויועציו - לא תוליכו אותנו שולל לגנץ אין אידיאולוגיה ואין עמוד שדרה. רק רדיפת שררה מכוח האינרציה. איש לא מרשים. זה לא יקרה - לא תקבל את קולות השמאל.

comment-2-comment

32.

גנץ הוא אדם ישר , הגון , חרוץ ופוליטיקאי מנוסה . טובת ישראל לנגד עיניו. לצד קידום מערכת הבטחון על כל מרכיביה הוא צופה פני עתיד ומקדם פעילות מדינית .

31.

איך יכול להיות שהוא עשה מחוות בלי אישור מהממשלה¿??????????????

30.

יש שני גורמים. חמס ואבו מאזן. ביבי בחר בחמס. גנץ בחר באבו מאזן. פחות לוחמני יותר פשרני‼️

29.

comment-2-comment

28.

גנץ פועל כיו"ר ועד עובדי מערכת הביטחון ודואג להכשיר פנסיות לא חוקיות שהרמטכ"ל הבטיח להם. אדם ששירת כל חייו במערכת הביטחון מנותק מקשיי היומיום של אזרחי ישראל. החבירה לנתניהו הראתה שקשה להבין את קו החשיבה שלו ומכל מקום הוא לא היה ער או התעלם מהסכנה הפנימית של שלטון נתניהו. איש בלי בשורה

27.

יש עשירים ויש את כל השאר

26.

גנץ המלך. חכם. הכי ראוי להיות ראש ממשלה

25.

24.

הסיבה שהעבודה ומרצ כמעט נמחקו מהכנסת היא שגם בשמאל כבר לא מאמינים שיש פרטנר. הוא צריך לתפוס משבצת אחרת, לדוגמא מדינת רווחה. גדול עליו, אז הוא הולך להעלם.

comment-2-comment

comment-2-comment

ישראלים כל הזמן רוצים לעשות עוד כסף, קפיטליזם זה הדבר היחיד שיעבוד פה.

23.

המס על הוודקה לכן לא עולה

22.

אבל הוא לא יהיה מנהיג מפלגת העבודה משום שהוא לטאה פוליטית, אופורטוניסט מוחלט.

21.

20.

זה היה צפוי שממשלת השינוי לא תוכל לתפקד בגלל שתפיסות העולם שונות מאד, אבל בעלי ההון רצו שהיא תקום במקום ממשלת ימין עם לפיד כדי למנוע הורדת דירוג אשראי לישראל שהיתה פוגעת להם בערכי הנכסים.

19.

חבורה של ליצנים יושבים עכשיו בכנסת ומנהלים לנו את החיים, ממשלה מחורבנט תתפטרו

18.

אני מעדיף את דרכו של גנץ על דרכו של ביבי שלא הביא אותנו לשום מקום, רק סיפורים יצאו ממנו

17.

לכם בימין יש תיסכול לא קטן. המרוקאים הישנים משווים את החוקים לחוקי גרמניה. את משווה לרבין. הרצח הבא יגיע שוב מהימין.

comment-2-comment

16.

15.

הפלסטינים לא באמת רוצים מדינה, וכל עוד הם לא רוצים אי אפשר לעשות כלום בנידון.

14.

13.

מדיבורים אולי יצא משהו. וזה גם לא עולה כלום. ממלחמה לא יצא שלום אבל יהיו עוד חללים וכאב. אני לא מאמין שאני כותב את זה כי אני ימני. אבל החיים מובילים רק למסלול הזה, בכל ההיסטוריה. אז צריך לנסות.

12.

comment-2-comment

comment-2-comment

11.

comment-2-comment

לפי דברייך צריך לחזק את חמאס. עוד לא הבנתם את הנוסחה? המטרה של הממשלה לחזק את הרשות הפלסטינית ובכך להחליש את חמאס ולשחב כוחות יחד להעיף חמאס זה צעד חכם.

10.

גנץ אמנם לא משיחי הזוי כמו הליכוד אבל עדיין דעותיו רחוקות מאד מהשמאל ונמצאות לכל היותר בפינה הימנים של המרכז...

9.

8.

ממש משיח בן דוד. תהיו אתם והכי טוב שאפשר. לא אף אחד אחר.

comment-2-comment

7.

לא ניתן להתעלם משכיננו הפלשתינאים, לטמון הראש מתחת לשטיח, ולשחק בברוגז כמו ביבי שהתנהלותו רק סיבכה אותנו, שכן פעל לטובת עצמו והבייס שחלקו מעולם לא אחז בנשק וחווה את התוצאות של מלחמה אינסופית

6.

5.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

תתעורר, כל אחד שאיי פעם הצבעת לו הפר את מילתך, משום מה פה זה קריטי כי ביבי אמר

4.

מהפלסטינים.

comment-2-comment

תלמד קצת מה הקיצוניים הדתיים עוללו לעם ישראל לאורך ההיסטוריה, ואולי תבין

3.

2.

comment-2-comment

והיום כולם אוכלים את הכובע.

comment-2-comment

comment-2-comment

לא בגלל שיש לי איזה הערכה לאדם הנוראה הזה

comment-2-comment

בני גנץ אתה ראש הממשלה שלי ושכולם יקפצו

1.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה