69
צילום: באדיבות "כאן 11"צילום: באדיבות "כאן 11"

"יש לי אמא טרנסית ואמא לסבית. בזמנו לא היה לי זמן לעכל כלום. פחדתי להתפרק"

אגם הייתה בת 10 בלבד כשעמית יצאה מהארון כאישה טרנסית והוריה התגרשו. באותם ימים היא הרגישה שאחיה סומכים עליה ושאסור לה להתפרק, ורק בדיעבד הבינה כמה מורכבת הייתה התקופה ההיא. היום היא ועמית הן הרבה יותר מאמא ובת. יש ביניהן קשר טוטאלי ומעורר השראה. "לקח לי זמן להבין שלא רק אני עושה תהליך, גם אחרים עוברים תהליך משל עצמם, ולכל אחד יש את הזמן שלו", משתפת עמית

אופיר סגרסקי | פורסם:10/01/2022
יש משפחות שבורחות מאור הזרקורים ויש את עמית ואגם צוק, אמא ובת שהתפרסמו לראשונה כשעמית (48) יצאה מהארון כאישה טרנסית בסרט "משפחה בטרנס". הסרט, שיצא ב-2017, זכה בפרס הסרט הטוב ביותר בפסטיבל "דוק-אביב", ועסק בעמית וגלית צוק, הורים לארבעה ילדים מנהריה. בני הזוג נישאו בשנת 1996 לאחר שהכירו כשהיו בני 15, ובשנת 2016 עברה עמית ניתוח לשינוי מגדרי בתאילנד.
מאז "משפחה בטרנס", לא פספסו השתיים שום הזדמנות לחשיפה ציבורית, בין אם זה בהופעות אורח בתוכניות הבוקר, פעילות ענפה ברשתות החברתיות והרצאות. היום אפשר כבר לומר שעמית ואגם (18) הן אושיות רשת לכל דבר, עם ממים שמככבים בפייסבוק ובטיקטוק.
כשנחשפות מקרוב לאינטראקציה ביניהן (במילה אחת, "פוֹרָח"), אפשר להבין למה הקהל אוהב אותן. לאחרונה הצטלמו לתוכנית "משפחה בהסעה", דוקו ישראלי שמשודר בכאן 11 וחוזר הערב (ב') לעונתו השנייה. הסדרה מתעדת שיחות של ילדים עם הוריהם בזמן שהם נוסעים ברכב, ואגם ועמית הסכימו להשתתף כדי להמשיך להעביר את מסר הסובלנות וקבלת השונה שהן נושאות איתן בכל הפלטפורמות.
טוב, לא רק בשביל זה. הן הצטלמו גם סתם בשביל הצחוקים. "ביקשנו מהם להביא חטיפים. הם רצו שנדבר על דרמות, אבל באנו לאכול", אגם מספרת ומתפקעת מצחוק. "היה כיף", מוסיפה עמית. "דיברנו על המון דברים, דברים שאנחנו לא מדברות בדרך כלל". "אבל זה לא שחידשתי לך משהו", מתערבת אגם. "טוב, לא התעלפתי משום דבר כי אני יודעת הכול", עונה עמית.
אין ספק שזה לא קשר סטנדרטי של אמא-מתבגרת. הפתיחות ביניהן טוטאלית, הן עוקצות זו את זו ויורות תשובות ללא מעצורים. אפשר לומר שהן יותר 'בסטיז' מאשר אמא ובת, ויש להן אפילו קעקוע משותף. "בחרנו חלק של פאזל שחסרה בו חתיכה בצורת לב, ועל החתיכה הזו כתובה האות A, שהיא האות הראשונה בשם שלי ושלה", מסבירה עמית.
אבל חוץ מצחוקים יש משהו מעט מאיים בסימביוזה ביניהן. כשהן יחד, כמעט בלתי אפשרי לאדם מבחוץ להשחיל מילה. אחרי שתי דקות שלמות, במהלכן הן התווכחו כיצד להעמיד את התאורה אל מול מסך הזום, אני מבינה שעליי להיות אסרטיבית יותר כדי להוביל את הריאיון ליעדו. אני קוראת אותן לסדר, אך בו זמנית מתחשק לי להרים ידיים, להישען אחורה וליהנות מתוכנית הריאליטי שהן מייצרות לי בלייב.

"אחרי הגירושים אמרתי די. אין לי כוח יותר"

אגם היא לא עוד נערה טיפוסית בת 18. היא מדברת כמו אדם מבוגר ובשל, ולא בכדי. סיפור החיים המטורף שלה הכריח אותה לקפוץ כמה שלבי התבגרות בבת אחת. היציאה מהארון של עמית התרחשה כשאגם הייתה בת 10 בלבד. זמן קצר לאחר מכן, עמית ואמה של אגם התגרשו. האם, גלית, עזבה את הבית והיום היא חיה עם אישה אחרת. זה הרבה לעכל, בלשון המעטה, בטח כשאת בת 10.
לדברי עמית, הגיל של אגם שיחק תפקיד משמעותי באופן בו ספגה את השינוי. "יובל, הגדולה, במהלך התהליך הייתה בצבא", היא מסבירה. "הגדול שלי, ירדן, היה אז בן 17, ובעיקר בילה עם חברים שלו. פלג הייתה קטנה מכדי להבין, ורק אגם הייתה זו שספגה את הכול".
"לא היה לי זמן לעכל כלום", אומרת אגם. "למרות שהאחים שלי לקחו את זה יותר קשה ממני. פחדתי להתפרק. אמרתי, 'וואו, הם סומכים עליי, ומה אם ירדן יראה אותי בוכה?', אבל אחרי הגירושים כבר אמרתי די, אין לי כוח יותר. אני רוצה לשחרר".
צילום: באדיבות עמית ואגם צוק. הפתיחות ביניהן טוטאלית (צילום: באדיבות "כאן 11")
היום, מספרת עמית, כל הילדים מתמודדים עם השינוי בהצלחה. "כל המשפחה שלנו 'צוקים'", להגדרתה. "הילדים הם לידרים מטורפים בחיי החברה שלהם, מצחיקים וסוחפים אחריהם את כולם, וזה עזר להם".
בקלות אפשר להבין על מה היא מדברת. כשיש לך אמא לסבית ואמא טרנסית (לראשונה הם קוראים "אמא", לשנייה "אימי", א"ס), כדאי לך להיות מקובלת חברתית. אחרת, זה עלול להיות אכזרי. "ברחתי לשגרה של החברים שלי כי זה הציל אותי", נזכרת אגם. "העדפתי להיות עם אנשים, ליצור סביבה יותר טובה. גם היום יש לי מלא חברים, אבל זה לא נחוץ לי כי אני כבר יודעת להסתדר לבד". "יש לה גם בן זוג", מתגאה עמית, "עוד מעט שנה וחצי".
איך הוא התקבל במשפחה?
אגם: "אוו ווה, בזרועות פתוחות".
עמית: "אצלנו זו צלילה לבריכת כרישים".
אגם: "בא ביישן, רגוע. מיד קפצו עליו עם שמות חיבה, נתנו לו תפקידים בבית. הוא כבר הספיק לזרוק את הזבל".

"חשבתי שעם שתי אימהות יהיה להם קל יותר להתמודד"

היציאה מהארון הטרנסי לא מתרחשת ביום אחד אלא לאורך שנים, בעזרת טיפולים הורמונליים וניתוחים שמפרים את השגרה ללא הרף. התהליך ארוך ואכזרי, וגורר השלכות משמעותיות הן על האישה שעוברת את השינוי והן על סביבתה. צוק החליטה לעבור את התהליך במהירות ששברה שיא ישראלי, וסיימה אותו תוך שנה וחצי בלבד. "רציתי להביא את הבית הזה כמה שיותר מהר למצב שיש בו שתי אימהות, כי שתי אימהות זה סבבה היום", היא מסבירה. "חשבתי שעם שתי אימהות יהיה להם קל יותר להתמודד מאשר עם אמא ואבא טרנסג'נדרית".
אבל לתהליכים מואצים יש את המחיר שלהם, ובמקרה של עמית הוא לווה בגירושים. "הגברתי את ההורמונים למקסימום, תוך כדי שהייתי צריכה לדאוג לפרנסה ולמשפחה בת שש נפשות, והכול בזמן שלא ישנתי בלילה מרוב בכי. הייתי צריכה המון-המון אנרגיה, והיו גם את אלה שהתרחקו ממני באוטומט. לקח לי זמן להבין שלא רק אני עושה תהליך, גם אחרים עוברים תהליך משל עצמם, ולכל אחד יש את הזמן שלו".
צילום: סלפיעמית ואגם צוק. כל אחת במשפחה עברה תהליך משלה (צילום: סלפי)
לאורך כל התקופה המשיכה צוק לעבוד בכל הכוח, "עם קוצים ולק אדום", לדבריה. היא ממנכ"לת בית תוכנה גדול, מנהלת תחום במכללת ג'ון ברייס, כותבת מערכי שיעור ומבחנים לתמ"ת, משמשת כעדה מומחית מטעם בתי משפט, מופיעה בכל הארץ עם ההרצאה "ברוך שעשני אישה", ומשתתפת מעת לעת בפאנלים לסרט "משפחה בטרנס", שעדיין ממשיך להכות גלים ברחבי העולם. "אנשים שואלים אותי, 'היית עושה את התהליך הזה עוד פעם'? וואלה, אני לא יודעת", היא מודה ביושר.
הדרמה שהתחוללה בחייה של עמית הביאה עמה השלכות עמוקות על הילדים. "מאז התהליך הגירושים הבנתי שיש לי בעיית תקשורת עם אמא שלי גלית", מסבירה אגם בבגרות האופיינית לה. "היא לא הבינה אותי, אני לא הבנתי אותה, הרגשתי שהיא מתרכזת בעצמה, בזמן שאני רציתי לנוח ולהישען. לא היה לי כוח, סליחה על המילה הקשה, להרגיש כמו נטל". היום מתקיים ביניהן קשר רופף. "בגלל שהיא פספסה את השנים הבאמת משמעותיות שלי, נוצר בינינו פער. אז אנחנו מדברות והכול בסדר ואני אוכלת אצלה בשישי הזה, אבל אין 'פוש'".
בינתיים מממשת אגם את אהבת הבמה שלה בטיקטוק, עם קהל יפה של כ-17 אלף עוקבים. ולמרות שהיא מדברת בפתיחות על הקשיים והמורכבות של חייה, את הפלטפורמה הזו היא שומרת נקייה מדרמה. "זו פלטפורמה של קלילות", היא מחייכת. "גם אם אני מצלמת את עצמי בוכה, בסוף אני נקרעת מצחוק כי זה קורע אותי לצלם את עצמי ככה".

להפסיק לגדל תינוקות עד גיל 50

דמות מפתח בסיפור המשפחתי שטרם הוזכרה פה היא שירלי, בת זוגה הנוכחית של עמית. את הזום הן עושות מתוך הקליניקה הטיפולית שלה, מחוות בגאווה על התעודות שתלויות על הקיר ומרעיפות עליה מחמאות. "תרשמי, שירלי היא אהבת חיינו", מכתיבה לי אגם.
שירלי הצטרפה אל התא המשפחתי כשהייתה רווקה בת 30, ונחתה הישר אל עין הסערה. "כשאגם חזרה מאמא שלה ואמרה שהיא נשארת פה בבית, שירלי כמעט חטפה דום לב", מספרת עמית. "היא הגיעה לפה צעירונת, והאוויר שלה היה המשמורת המשותפת. אך האוויר הזה הצטמצם לאט-לאט".
היום, מספרת עמית, שירלי היא "הבסטי של הילדים" ומתפקדת כאמא לכל הילדים שנותרו בבית, שמתקשרים אליה בכל עניין. "ברור, כי היא תמיד מסכימה", מסבירה אגם. "'שירלי, אפשר לצאת מבית ספר?', 'שירלי, אפשר ללכת לבית קפה?', היא זורמת, לא כמוך". "טוב, אני בכל זאת אמא", מתגוננת עמית. "חשוב לי שתסיימי בגרויות כמו שצריך".
צילום: סלפיעמית, אגם והקעקוע המשותף. אבל מה עם הבגרויות? (צילום: סלפי)
אל הבית הצפוף הצטרף לאחרונה גל, בנן המשותף של עמית ושירלי. בימים אלה, שנה וחצי בלבד לאחר שנולד, שירלי נמצאת בטיפולים להבאת ילד נוסף. "ואז יהיה לנו אוטו של 'נה נח נחמן מאומן'", צוחקת אגם. "כן, ונעצור ברמזורים ונרקוד!", צוחקת עמית ומיד מרצינה: "אנשים אומרים, 'חכו קצת, תנו לזה זמן, אבל אני עוד מעט בת 48, ואני רוצה להפסיק לגדל תינוקות עד גיל 50. אני רוצה חדר מוזיקה עם כל הכלים שאני מנגנת עליהם ועם סאונד מטורף, ולשם אני אברח".
"אני מחכה לגיטרה כמו שבן אדם מכור מחכה לסיגריה, זאת התרפיה שלי". "בטח שזאת התרפיה שלך, כי את סחית", קוטעת אותה אגם. "כלום היא לא שותה - לא בירה, לא בריזר". "קבלי את ההסבר האקדמי", פונה אליי עמית, "אני חושבת שזה קשור לצורך שלי להיות בשליטה כל הזמן, להיות אחראית על כולם. אין לי בעיה שהם יאבדו שליטה, אבל אני לא מצליחה ולא נותנת לעצמי".
שתיהן משתמשות בטרמינולוגיה של בריחה: בריחה לטיקטוק, לעישון, למוזיקה. שתיהן זקוקות לבריחה הזו כי תחת ההומור שמהווה עבורן ערוץ בריחה נוסף ואתנחתא מנושאי שיחה כבדים, הן נושאות משקל רב על הכתפיים. אגם לקחה על עצמה אחריות של אחות בכורה כלפי האחים האחרים, ועמית צריכה להישאר תמיד עם הרגליים על הקרקע, להחזיק ולפרנס את הבית חרף כל הטלטלות.
למרות זאת אפשר להרגיש, גם דרך מסך הזום, שמדובר במשפחה שמחה. אפשר להרגיש את החום, את הקרבה ואת התקשורת הפתוחה. עמית מגדירה אותן כ"משפחה רגילה" ואגם כ"בית משוגעים". אני הייתי אומרת שהן משפחה בלתי רגילה במובן הכי טוב שאפשר. "יש איזה דיבור שאימי ושירלי רוצות לעבור למושב", מספרת אגם כשאני שואלת אותה על תוכניותיה לעתיד. "אני רוצה לגור שם עם חבר שלי, ושבעזרת השם תהיה לי תעודת הנדסאית. אני רוצה שיצא ממני משהו, וכסף, בוכטה של כסף".
"מאוד אוהבים פה כסף", מדגישה עמית. "אם למישהו יש יותר מדי כסף, תעבירו", מוסיפה אגם, ועמית לא נשארת חייבת, "אנחנו נשמור עליו". יאללה, שמישהו כבר ייתן להן ריאליטי.
לכתבה זו 69 תגובות
הוספת תגובה
69

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
56.

זו הגדרה חברתית-תרבותית וגם אישית. יש 1000 ואריאציות בעולם הזה של מי אני ואיך להיות, פעם פשוט כבלו, הגדירו ולא איפשרו. היום זה אחרת. נראה נורמלי הרבה יותר שאר המשפחות ה"לכאורנ" נורמטיביות

55.

סיפור יפה, משפחה יוצאת דופן, כן קשה לילדים מן הסתם אבל הם עוברים את זה וזה רק מחזק, כל אלה עם התגובות הרעות שיתביישו, אנשים רדודים וטיפשים

54.

שלום , שמי רחל ממרכז הדיווח של אגודת הלהט"ב, שמטרתו להיאבק בשיח פוגעני כלפי קהילת הלהט"ב. ראיתי כאן תגובות שהיה נעים לקרוא וראיתי גם תגובות אחרות. חשוב לי לכתוב כי כאשר האימהות במקרה הזה או בכלל , הורים באופן כללי מרגישים שלמים עם עצמם ועם מי שהם גם הילדים שלהם ירגישו טוב יותר ושלמים עם עצמם . בפן האישי אאחל לכל הורה ללמד את ילדיו סובלנות וקבלת האחר . ולמי שהרגיש נפגע מהדברים ניתן לפנות אלינו ברשתות החברתיות - מרכז הדיווח של האגודה למען הלהט"ב

comment-2-comment

53.

52.

comment-2-comment

51.

50.

מדור המבול ועד לדור הזה לא היה כדבר הזה

49.

משפחה למופת

48.

זה נראה לכם נורמלי?

comment-2-comment

47.

היא טרנסית זאת אומרת בלי רחם

comment-2-comment

אישה יולדת, גבר מוליד.

46.

האבא מרגיש אישה וחי כאישה אך הואהיא לכל הפחות אינטרסקס, לא באמת אישה.

45.

זכיתי להכיר לאורך השנים את עמית, שירלי וילדיהן. קסם של משפחה, מאחלת יחסים נפלאים שכאלה למשפחות רבות.

44.

אבל למה תעודת הנדסאית ולא תעודת מהנדסת? אגם תחלמי בגדול :))

43.

42.

41.

זה לא מובן מאליו בגיל הזה. בהצלחה.

40.

מעוררת השראה שגם טרנסים יכולים להיות הורים נפלאים

39.

38.

אולי יש אנשים בקהילה שיעלבו מהדעה שלי ואין לי שום דבר נגד אבל אני חושבת שלהביא ילד בצורה כזאת זה פשוט לפגוע בחיים שלמים של בן אדם. הילד גדל עם רגשי נחיתות עם מוזריות עם בושה מהחברה למה לעשות דבר כזה לילד?? זה פשוט מ"הרצון שלי להביא ילדים, הרצון שלי לא להשאר לבד, הרצון שלי למשפחתיות, הרצון שלי לעזרה כשאזדקן, הרצון שלי להמשכיות" ויש עוד המון דברים שמניעים אותך להביא ילדים.. אבל במקרה כזה זה רק בשבילך כי אתה הרי יודע שלילד לא יהיה טוב. אתה יודע שהוא יעבור הרבה רע אז אל תעשה את זה בשביל עצמך אל תהיה אגואיסט. זה נשמע שהסאב טקסט של זה זה "אל תביאו ילדים" ואז זה נשמע חריף מדי אבל.. בואו... זה מה שזה מה לעשות. הילדה לא אשמה והיא לא צריכה לעבור דברים כאלה בגלל בחירות שלא היא בחרה! בהצלחה לכולם

37.

איזה כיף לכן שיש לכן זו את זו - אתן מקסימות!

36.

נהניתי לקרוא. קבלה, הכלה והרבה אהבה. זה המפתח לאושר

35.

זה פשוט עבר כל גבול האנוכיות של ההורים פשוט בלתי נסבלת .

34.

33.

32.

העולם השתגע אנשים מוצאים לעצמם זהויות ביזאריות

31.

אתם שוכחים את עובדה שזה בעצם גבר ביולוגי שמעמיד פנים שהוא אישה כמו שאני אגיד שפתאום אני אריה ים זה משהו שלא ניתן ביולגית גם זה לא ניתן גבר לא יכול להיות אישה ואישה לא יכולה להיות גבר כמו גם שלא ניתן להזדהות נגידמשהו שהוא בן 20 מחליט פתאום שהוא מזהה כמו משהו בגיל 60 שלא יכול להיותנכון אז גם לא יוכל להיות.

30.

29.

28.

27.

comment-2-comment

26.

25.

מה לעשות, גם טרנסים, גם לסביות, גם סטרייטים, גם הומואים.. כולם רוצים לחוות אמהות או אבהות, ילדים הם החיים, אז למה שהם יוותרו על זה? זה הטבע, הרצון והכמיהה לילד. הטבע לא מבדיל במגדרים. נכון שהילדים נפגעים מזה לעיתים אבל כולנו נפגעים בחיים ממשהו.

24.

אשר להחלפת מגדר, אני חושבת שעדיף להימנע מזה. נולדנו בגוף מסוים, אבל את ההתנהגות אפשר לשנות כמה שרוצים. לא צריך בשביל זה לערוך שינויים גופניים כאלה. (אבל זה כבר חלב שנשפך במקרה הזה.)

23.

סיפור חיים חשוב ומלמד אהבה עצמית קבלת האחר. שינויי היכולת להיות שונה ולהאהב. תכלס דיי נדיר. רוב האנשים מדחיקים את היותם וכאן יש אספקט אמיתי. תצליחו

22.

21.

20.

ילדה שלא יודעת עד כמה היא מסכנה

19.

מאחלת לך שתהיה לך משפחה אחראית כי אחראית וכל מה שספגת יהיה לך למקפצה לכלים יפים לקבל או אלוקי פנימה.

18.

17.

16.

15.

בטח טראנס פצצות

14.

יש בעולם שלנו נשים גבריות וגברים נשיים זה לא אומר שצריך להכניס אותם למשבצת המסכנה הזאת של הומו\לסבית אפשר למצוא את הגבר\האישה הנכון לכל אחד ולחיות חיים מאושרים וחיי משפחה נורמלים ולהביא לעולם הזה ילדים בדרך הטבע

13.

כי לגדל משפחה עם אבא ואמא שרבים כל היום, ובוגדים אחד בשני ועבדים מבוקר עד ערב יותר טוב? המסכן אומר שאחרים מסכנים כדי שירגיש טוב עם מסכנותו.

12.

תעמדו לבד מול המראה תסתכלו לעצמכם בעיניים ותשאלו "האם זה מה שילדה בת עשר צריכה לעבור?" איפה האחריות של ההורים? החלטתם להביא ילדים לעולם, תדאגו להם, תדחו סיפוקים וחלומות שישאירו בהם צלקות לפחות עד שהם יגדלו ואחר תעשו מה שאתם רוצים.

11.

כל האמצעים כשרים על מנת להשיג את המטרה- עושים ילדים וזורקים את האישה.

10.

עכשיו יש לה אבא שהוא גם אמא, 2 במחיר אחד.

9.

העולם השתגע, בן משותף לשתי אמהות... עבודה בעיניים, את הטבע אי-אפשר לשנות

8.

שתי אמהות שאחת הכניסה את השנייה להריון. בעוד כמה שנים שתי האמהות יחליטו שהן בעצם שני אבות, שאחד מהם הכניס את השני להריון... הזוי לחלוטין

7.

בעבודתיו של קרל גוסטב יונג. עניין הטרנסיות זה פסיכולוגיה נטו - חוסר ההבנה של תפקיד האנימה אצל הגבר (והאנימוס אצל האישה) הוא ככל הנראה המפתח להבנה של התופעה הזו. אין בזה שום דבר גנטי, כמו שגם בהומוסקסואליות אין שום דבר גנטי. יש עוד הרבה מה לחקור בו כדי להגיע לשורש של הנושא הזה, אבל הפיכת השחתת הגוף למען מימוש פנטזיה למשהו נורמטיבי (כמו ניתוחים פלסטיים קוסמטיים רגילים) זה לא משהו שצריך להיעשות.

6.

5.

4.

שזה תקין ואני רק מדמיין שזה מטורף?

3.

comment-2-comment

כל אחד שם את עצמו לפני הכל וכך גם העולם הזה נראה. אם הוא רוצה שיעשה מה שהוא רוצה אבל אחרי שהילדים כבר מספיק גדולים

2.

הוא רק מסתובב ללא. אם מילה אחת שלו מספיקה לגרום לך לסדר את החדר - אזי הכל תקין.

comment-2-comment

1.

איזה הפקרות

comment-2-comment

comment-2-comment

מה צילק אותך כל כך?

comment-2-comment

כמו אצל הרבה זוגות סטרייטים ? פתיחות, והפנמה של מורכבויות רק יכולות לשדרג משפחות, ולא לגרוע מהן

comment-2-comment

comment-2-comment

שאוהבת אותה. בהרבה משפחות "נורמטיביות" יש צרות גרועות פי כמה

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה