48

המבצע המסוכן לחילוץ ניצולת השואה מקייב לישראל

ליליה ולדירובנה (78) נותרה לבדה בקייב בעיצומה של המלחמה, ונאלצה לעזוב את הבית שבו נולדה בזמן מלחמת העולם השנייה. מתנדבים ישראלים התגייסו להוציא אותה מאוקראינה, וחילצו אותה ללבוב, שנמצאת כ-600 ק"מ מהבירה. בימים הקרובים היא תנחת בארץ: "מרגישה שההיסטוריה חוזרת על עצמה"

אליאור לוי, שליח ynet ו"ידיעות אחרונות" ללבוב | עודכן:13/03/2022
ליליה ולדירובנה מגיעה עם המתנדבים הישראלים ללבוב (צילום: גיל נחושתן)
המצור שהטילו הכוחות הרוסיים על קייב כפה על ליליה ולדירובנה להסתגר במשך יותר משבועיים בביתה, מבלי לצאת ממנו, כשהיא נמצאת לגמרי לבדה. ליליה, ניצולת שואה בת 78, התגוררה בבניין במרכז הבירה האוקראינית. היא נולדה לתוך מלחמה וכעת, בערוב ימיה, היא עזבה את המקום שבו נולדה כתוצאה ממלחמה כאשר היא יודעת שככל הנראה היא כבר לא תשוב אליו יותר.
"מרגע שהחלה הלחימה לא יצאתי מהבית משום שזה מה שהורו לנו", סיפרה ל-ynet ו"ידיעות אחרונות". "בכל פעם ששמעתי את האזעקות, ברחתי לחדר המדרגות ושמעתי את קול הפיצוצים". ליליה מתקשה ללכת וגם כאשר היא צעדה לעברנו, היא נעזרה במישהו שתמך בה. היא מספרת כי בשל הקושי ללכת, היא לא תמיד הספיקה להגיע למקום מוגן יותר.
צילום: גיל נחושתןליליה ולדירובנה (צילום: גיל נחושתן)
צילום: גיל נחושתן (צילום: גיל נחושתן)
מרגע שההפצצות באזור קייב הפכו תכופות יותר ויותר, והסכנה לחייה ולבריאותה של ליליה גברה, ניסה בנה שכבר עזב קודם לכן את אזור קייב, למצוא דרך לחלץ אותה. המקרה הקשה הגיע לאוזניו של שמעון סבג, מייסד עמותת "יד עזר לחבר" אשר נמצא באוקראינה עם הצוותים שלו, ועוסק בחילוץ יהודים וישראלים שנתקעו באזורי הקרבות במזרח אוקראינה ובצפונה.
הרגישות הגדולה של המקרה, והעובדה שליליה היא ניצולת שואה שחיה בגפה בעיר המופגזת, הובילו למבצע חילוץ מסוכן שמטרתו להגיע אליה ולחלץ אותה בשלום מאוקראינה לפולין. סבג גייס צוות מקומי שיצא בסוף השבוע מלבוב לקייב, מרחק של 600 קילומטרים, אין ספור מחסומים ואזורים רבים שמותקפים באופן תדיר בידי צבא רוסיה, כדי להגיע לליליה ולהוציא אותה מהתופת.
"הדרך היתה ארוכה מאוד" שחזרה ליליה. "נסענו יותר מ-13 שעות בדרכים עוקפות וביערות, הייתה תנועה כבדה מאוד מערבה, לכיוון פולין, אבל לא עצרנו לרגע". שלשום (שבת) בשעה 01:00 בלילה הגיעה ליליה עם מחלציה ללבוב, שוכנה מיד במלון מקומי והתקשתה להסתיר את התרגשותה. בבוקר היא כבר התאחדה מחדש עם בנה ונכדה שהגיעו לסייע לה במעבר לפולין.
צילום: גיל נחושתןליליה ולדירובנה בהגעה ללבוב (צילום: גיל נחושתן)
צילום: גיל נחושתןבחדר המלון. בימים הקרובים תגיע לישראל (צילום: גיל נחושתן)
"אני רוצה לפני הכל להודות לאנשי ''יד עזר לחבר'' שסיכנו את חייהם והגיעו אלי עד לבית כדי לחלץ אותי", סיפרה ליליה כשהיא נחנקת מדמעות. "אני נמצאת כעת במקום בטוח וקשה לי להביע את התודה שלי במילים".
את פניה של ליליה במלון קיבל סבג. הוא הביע סיפוק גדול מההצלחה, אך גם דאגה מכך שישנם להערכתו ניצולי שואה נוספים שעדיין לא הצליחו להגיע אליהם באזורי הקרבות ולהציל אותם. "המטרה שלנו היא לסייע לחסרי ישע שלא יכולים לדאוג לעצמם. לשם כך שכרנו צוותים מקומיים ואנחנו ממשיכים בכל יום מחדש להביא להצלחות חדשות".
ליליה יצאה אתמול לגבול פולין, ומשם היא תטוס בימים הקרובים לישראל. היא אומרת שאינה יודעת אם אי פעם בחייה תזכה לשוב לביתה בקייב, אך היא ביקשה לחזק את המאמצים שעושים הישראלים ביוזמות פרטיות או בחסות המדינה כדי לדאוג לכלל היהודים שנמצאים במצוקה בכל מקום בעולם. "נולדתי בשנת 1944 בקייב כשהעיר הופצצה כל העת. אבא שלי נהרג בקרבות לקראת סיום מלחמת העולם השנייה בלחימה לצד ברית המועצות, ובחיים שלי לא חשבתי שהעם הרוסי יתקוף את אוקראינה. עכשיו אני מרגישה כאילו ההיסטוריה חוזרת על עצמה ואפילו בצורה גרועה יותר".
פורסם לראשונה: 22:11, 13.03.22
לכתבה זו 48 תגובות
הוספת תגובה
48

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
19.

comment-2-comment

היא ילידת 1944,שיא המלחמה

comment-2-comment

18.

חטפו זקנה (שלפי גילה כנראה אינה ניצולת שואה) מביתה ומתכננים להביא אותה למדינה שמעולם לא רצתה להיות בה והכל-הכל על חשבון האזרח הפשוט שעובד, הולך למילואים וגם משלם מיסים.

comment-2-comment

comment-2-comment

17.

למה אנשים אומרים שההיסטוריה חוזרת על עצמה? הם לא למדו היסטוריה או שזה סתם דבר שנשמע מלא במשמעות? מן הסתם, כל מצב חדש שנוצר הוא ייחודי ומקורי בהיסטוריה של האנושות. מספיק עם זה כבר.

16.

איך לעזאזל היא ניצולת שואה????

comment-2-comment

comment-2-comment

ויהיה כאן התבוללות לפחות שיעברו גיור במקרים אחרים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

15.

14.

comment-2-comment

ועכשיו היא עולה חדשה.

13.

12.

comment-2-comment

כמה עולב ורשעות. כן היא נזכרה עכשיו כשישבה לשתות את תה אחר הצהריים על הכורסה לצלילי באך. היא בסכנת חיים איומה ואתה עושה ניהול חשבונות קטנוני.

11.

עכשיו גם מי שעבר את המלחמה נקרא ניצול שואה?

10.

אני מבינה שמדיניות זניחת הקשישים של הקורונה מסתיימת. שוב לא זונחים זקנים "שבמילא הולכים למות"...

9.

comment-2-comment

comment-2-comment

האם את דוריה היית בגיל מבוגר עוזבת מדינה בה חיית כל חייך??

comment-2-comment

8.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

7.

פוטין יגמור תסרף כבר

comment-2-comment

6.

comment-2-comment

מוזמן לסכן את הילדים שלך

comment-2-comment

5.

4.

comment-2-comment

3.

לעשות את כל המאמצים ולהביא את כל היהודים לארץ כמה שיותר מהר.

comment-2-comment

צודקת

comment-2-comment

כבר ככה צפוף, וישראלים נהנים גם לחיות בחו"ל. תתרכזו בלהפוך את ישראל למדינה תרבותית טיפה יותר, לא לשדל אנשים לחזור לגן החיות הזה

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

מדהים

1.

מרגש ביותר

comment-2-comment

ממש מרגש

comment-2-comment

האזרח הקטן כאן עושה מעל ומעבר בניגוד לממשלה שכל הזמן מערימה קשיים על העולים שסבלו וסובלים בלי טיפת אמפתיה ורחמנות כל הזמן משנים תנאים לקבלה לארץ אנשים שסבלו וסובלים פשוט לבכות

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה