15
צילום: מיכה בריקמןצילום: מיכה בריקמן

סיפור של 1,500 שנה: בית הכנסת בטירת כרמל שהיה פעם כנסייה ומסגד

המבנה העתיק של בית הכנסת "אם הבנים" היה אתר נוצרי בתקופה הצלבנית, ובית תפילה מוסלמי בתקופה העות'מאנית. לאחר קום המדינה הוא הפך לבית הכנסת המרכזי בעיר – ולאחרונה המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל הכריזה עליו כאתר מורשת

תמונה כללית
ליאור אל-חי | פורסם: 22/05/2022
היסטוריה מקודשת: בית הכנסת "אם הבנים" בעיר טירת כרמל – מבנה בן 1,500 שנה עם סיפור היסטורי מרתק, ששימש בעברו גם ככנסייה וגם כמסגד – הוכרז כאתר מורשת בידי המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
לבית הכנסת משמעות היסטורית ואדריכלית יוצאת דופן: ממצאי חפירות ארכיאולוגיות שנערכו בסביבתו מעידים על התיישבות רציפה במקום, החל בתקופת הברונזה ועד לתקופה הביזנטית. עדויות היסטוריות נוספות מצביעות על קיומו של כפר נוצרי במקום בתקופה הצלבנית, שהיה ידוע כ"סנט ג'ון דה טירה" המוזכר כמקום עלייה לרגל. במקום אף נבנה מבנה מרכזי ששימש כמוקד שלטוני, וכלל מבצר וכנסייה.
קראו עוד בערוץ היהדות:
בתקופה העות'מאנית התפתח במקום הכפר המוסלמי "אל טירה", שבמהלך המאה ה-19 היה מהגדולים באזור חיפה, ובמרכזו המסגד ("אלג'אמע אלכביר"). החוקר ויקטור גורין, שביקר במקום בשנת 1870, טען כי לפני הפיכתו למסגד שימש המקום ככנסייה צלבנית או כמבנה ציבורי אחר.
צילום: באדיבות עמותת המבנה מבחוץ, צילום ארכיון משנות ה-50 (צילום: באדיבות עמותת "אם הבנים")
צילום: מיכה בריקמן"מבנה בעל משמעות עצומה". בית הכנסת "אם הבנים" בטירת כרמל בימינו (צילום: מיכה בריקמן)
בהמשך, בשנת 1906, החוקר השווייצרי אברהרד פון מולינן שביקר במקום איתר מעל פתח הכניסה הצפוני המוביל לאולם התפילה כתובת בערבית, שמורה היטב, שבה מצוינת שנת 1579 לספירה כשנת בנייתו או הקדשתו של המבנה כמסגד. בכתובת צוין: "בשם אללה הרחמן והרחום, ציווה על בניית זה המקום המבורך האמיר עסאף בן נמר ביי בשנת 987" (שהיא שנת 1579 לספירה, לפי לוח השנה ההיג'רי).

הפך לבית כנסת עם קום המדינה

עם סיום מלחמת השחרור התרוקן הכפר מרוב יושביו הערבים, ולאחר הקמת מדינת ישראל השמישו העולים החדשים ממרוקו את המתחם הגדול והנטוש, והפכו אותו לבית הכנסת המרכזי בטירת כרמל.
צילום: באדיבות עמותת הכתובת בערבית שבה מצוינת שנת 1579 לספירה כשנת בנייתו/הקדשתו של המבנה כמסגד (צילום: באדיבות עמותת "אם הבנים")
צילום: באדיבות עמותת אחד העמודים המעוטרים בבית הכנסת, צילום ארכיון משנות ה-50 (צילום: באדיבות עמותת "אם הבנים")
טקס ההכרזה הרשמי על המבנה של בית הכנסת כאתר מורשת, היה השלב הסופי בהליך ממושך, שבו שותפות עיריית טירת כרמל, המועצה לשימור אתרי מורשת בישראל והעמותה המפעילה את בית הכנסת ומנהלת אותו. הטקס הרשמי התקיים ביום חמישי.
צילום: מיכה בריקמןבית הכנסת בטירת כרמל (צילום: מיכה בריקמן)
צילום: מיכה בריקמן"האלמנטים שרדו את השנים ללא נזק ניכר" (צילום: מיכה בריקמן)
"אני מודה למועצה לשימור אתרי מורשת בישראל על ההכרה החשובה בבית הכנסת 'אם הבנים'", אומר ראש העיר טירת כרמל, אריה טל. "מדובר במבנה בעל משמעות עצומה להתפתחותה ההיסטורית של טירת כרמל, שהפך לאחד מסמליה של העיר במאה ה-21. ברכות ותודות לכל העוסקים במלאכה".
סגן ראש העיר ומחזיק תיק התיירות, דוד שחר, ציין כי מבנה בית הכנסת הוא אחד המבנים העתיקים ביותר שנשתמרו באזור ושימש כמבנה דת, מוסלמי ויהודי, במשך כ-450 שנה. "האדריכלות של המבנה מרשימה ביותר, וכוללת עיטורים קלאסיים מהתקופה הצלבנית והרומית, מלפני כ-1,500 שנה. האלמנטים הללו שרדו את השנים ללא נזק ניכר".
לכתבה זו 15 תגובות
הוספת תגובה
15

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
8.

הכפר הערבי לא התרוקן מתושביו. זה לא בקבוק מים שיש בו חור ומתרוקן, תושביו גורשו והפכו לפליטים , על הבתים עלו עם בולדוזרים ומחקו אותם ואת כל החיים של האנשים שחיו שם בשלווה מהיקום.

comment-2-comment

במקומות שהם ניצחו - גוש עציון למשל - הלוחמים נטבחו.

comment-2-comment

ולחזור תוך פרק זמן קצר לאחר השמדת היהודים.

comment-2-comment

המנהיגים הטפשים של מדינות ערב ושל הכנופיות המקומיות הבטיחו להם שהם יזרקו את כל היהודים לים, פתחו במלחמה והפסידו. אם היתה להם (למנהיגים) ראיה נכונה של המציאות היו מבינים שאפשר לחיות פה בדו-קיום ובשלום.

7.

למה לא צויין בכתבה? רוצים לבקר בו.

comment-2-comment

הפלמ"ח 12 טירת כרמל

6.

5.

מנסור עבאס והאחים המוסלמים יחזירו עטרה ליושנה. לפיד ובנט יהיו חייבים להפוך המבנה למסגד,אחרת הממשלה תיפול.

4.

3.

את כל הערבים המוסלמים מהארץ

2.

1.

comment-2-comment

למה מה קרה לבתי הכנסת בתימן בעיראק בלוב בפולין בליטא בהונגריה...? נ.ב. גם בעכו יש ביכ"נ שהפך למסגד ובטבריה ביכ"נ שהפך לכנסיה.

comment-2-comment

comment-2-comment

אם כבר אתה רוצה לצאת יפה נפש היום על תוצאות של מלחמה בשנות ה 40, הייתי כותב לך שאי אפשר להיות צדיק יותר מהאפיפיור. אבל איפה היה האפיפיור כשהשמידו את העם שלך?

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה