122
רוסיה אוקראינה 850 מלחמה אינפוגרפיקה אינפוגרפיקה

על סף מלחמה באירופה: מה רוצה פוטין? שאלות ותשובות

רוסיה ריכזה 100 אלף חיילים בגבול אוקראינה, ובמערב מאמינים שתפלוש אליה. התירוץ: קרבות בין קייב למורדים הפרו-רוסים. המטרה האמיתית: לעצור את התפשטות נאט"ו מזרחה. מוטלים על הכף: עצמאות המדינות הבלטיות, מערכת הבנקאות הבינלאומית והרבה גז. סין מביטה מהצד, ויכולה לקבל רעיונות. מדריך

תמונה כללית
אייל להמן | פורסם: 23/01/2022
הודעתה של ארצות הברית בסוף השבוע כי היא מתחילה לפנות את משפחות הדיפלומטים שלה מאוקראינה היא איתות ברור: בוושינגטון מעריכים כעת באמת ובתמים שמלחמה בין הממשלה בקייב לבין רוסיה עלולה לפרוץ בכל רגע. גם משלוחי הנשק המגיעים בימים האחרונים לאוקראינה ממדינות נאט"ו וההודעה הלילית הדרמטית של בריטניה כי מוסקבה מתכננת הפיכה בקייב – מלמדים כי המצב נפיץ ביותר. הנה כל מה שצריך לדעת על העימות במזרח אירופה, שמאיים להביא להתנגשות של ממש בין רוסיה למערב.
צבא רוסיה בתרגיל ליד גבול אוקראינה, החודש (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס, EPAפוטין שלח רשימת דרישות. משמאל: טנק רוסי יורה בתרגיל - וריכוז כוחות רוסיים ליד גבול אוקראינה (צילום: רויטרס, EPA)

מדוע חוששים שתפרוץ מלחמה באירופה?

בחודשים האחרונים ריכזה רוסיה כ-100 אלף חיילים ליד הגבול שלה עם אוקראינה, כשבָּרקע טענותיה של מוסקבה כי הממשלה הפרו-מערבית בקייב נערכת למבצע נגד המורדים הפרו-רוסים בחבל דונבאס שבמזרח אוקראינה. בעולם מפרשים את הטענה הזו כהכנת הקרקע לפלישה של צבא רוסיה לשטח האוקראיני, כביכול כדי להגן על המורדים הפרו-רוסים. הקרמלין מכחיש שהוא מתכנן פלישה יזומה.
צילום: EPAכוחות שריכז צבא רוסיה בילנייה, לא הרחק מהגבול האוקראיני. ארה"ב: "סוכנים רוסים נשלחו לביים תקיפה" (צילום: EPA)
צילום: EPAנשיא אוקראינה זלנסקי מבקר בחזית במזרח בשנה שעברה. "אין דבר כזה פלישות קטנות" (צילום: EPA)
צילום: gettyimagesאזרחים אוקראינים שהתנדבו לצבא לקראת עימות אפשרי במזרח (צילום: gettyimages)
צילום: AFPתמונה של פוטין על שק במטווח צבאי במזרח אוקראינה (צילום: AFP)
הרוסים מתעקשים כי שמורה להם הזכות להניע את כוחותיהם להיכן שירצו בתוך שטחם הריבוני, וטוענים כי החיילים רוכזו בסמוך לגבול לצורך תמרונים בלבד – וישמשו את רוסיה לכל היותר להדיפת התקפה שתיזום אוקראינה בדונבאס. אלא שהמודיעין האמריקני טוען כי מדובר בהיתממות רוסית, וכי בפועל מוסקבה חותרת באופן פעיל לעימות: לדברי הבית הלבן רוסיה שלחה לדונבאס בחשאי סוכנים המחכים להוראה מהקרמלין כדי לביים שם מתקפה אוקראינית וכך לתת לצבא הרוסי תירוץ לפלישה, כזו העלולה להתרחב אל הרבה מעבר לגבולות החבל.

איזה אינטרס יש לפוטין באיומי המלחמה?

זו שאלה טובה שהתשובה עליה אינה חד-משמעית, אבל התיאוריה המרכזית במערב היא שנשיא רוסיה משתמש באוקראינה כקלף מיקוח, כדי לגרור את ארה"ב ובעלות בריתה בנאט"ו למשא ומתן נרחב יותר על פריסת הכוחות ואזורי ההשפעה ברחבי היבשת. מאז תום המלחמה הקרה ב-1991 התרחבה נאט"ו מארגון צבאי בן 16 מדינות לארגון של 30 חברות המשתרע ממש עד לגבולות רוסיה, תוך שהיא מצרפת אליה את רוב מדינות "ברית ורשה" לשעבר, הברית הצבאית המזרחית שהובילה רוסיה מול נאט"ו בימי המלחמה הקרה.
צילום: APפסגת ביידן-פוטין אשתקד. על הפרק: ניתוק הבנקים הרוסיים ממסלקת SWIFT (צילום: AP)
צילום: APמוסקבה: "תשובות בקרוב - או שנפעל". כוחות רוסיים בחצי האי קרים, החודש (צילום: AP)
רוסיה רואה בנאט"ו את האיום הצבאי הגדול ביותר עליה, וטוענת כי אחרי שהבליגה שוב ושוב על התרחבותו מזרחה – כעת הגיע "רגע האמת" והיא נאלצת לסמן קו אדום: ברשימת דרישות שהעבירה בדצמבר לארה"ב, ושעליהן היא דורשת תשובה בכתב, היא תובעת מוושינגטון שנאט"ו תסיג כוחות ממדינות במזרח היבשת שהיו בעבר חלק מהגוש הקומוניסטי – בהן פולין, רומניה והמדינות הבלטיות ליטא, לטביה ואסטוניה – ושהארגון יתחייב שלא לצרף אליו עוד ממדינות המזרח, ובראשן אוקראינה וגאורגיה. בתמורה הציעה רוסיה צעדים בוני אמון מצדה, כגון צמצום התמרונים שהיא מקיימת והפחתה של פעילותה האווירית בשמי אירופה. ארה"ב ונאט"ו דוחות את העסקה בתוקף, ומדגישות שאחד מעקרונות היסוד של הברית הצפון-אטלנטית הוא שכל מדינה העומדת בתנאי הסף של הברית רשאית להצטרף אליה.
אחרי שבועות של הסלמה במתיחות נועדו באמצע ינואר נציגי ארה"ב, נאט"ו ורוסיה בסדרת פגישות בז'נבה ובווינה, אבל הן הסתיימו בלי שום פריצת דרך, ורוסיה הזהירה כי אם לא תקבל תשובה "מועילה" על הצעותיה בתוך זמן קצר – היא תיאלץ לנקוט "את הצעדים הדרושים להבטחת המאזן האסטרטגי ולהסרת איומים בלתי-מתקבלים על הדעת על הביטחון הלאומי שלנו". היא ציינה כי הצעדים יהיו בעלי "אופי צבאי טכני", אך לא פירטה.
צילום: רויטרסמזכיר המדינה האמריקני בלינקן בביקור הזדהות בקייב בשבוע שעבר. פוטין טען: הרוסים והאוקראינים - עם אחד (צילום: רויטרס)
צילום: gettyimagesשלט בברלין נגד המלחמה. המערב לא ישלח חיילים, אבל שוקל סנקציות על פוטין עצמו (צילום: gettyimages)
יש לזכור כי ההתרחשויות באות אחרי שבשנים האחרונות המתיחות בין רוסיה למערב הגיעה ממילא לשיא שלא נראה כמותו מאז המלחמה הקרה. ארה"ב ואירופה מאשימות את מוסקבה בשורה ארוכה של פעולות ריגול בוטות, התנקשויות וחיסולים, מתקפות סייבר של צבאות-האקרים וניסיונות לשבש מערכות בחירות בדמוקרטיות המערביות. וושינגטון ובריסל אוכפות זה כמעט עשור סנקציות כבדות על רוסיה, שמצדה מאשימה את המערב בבחישה בענייניה הפנימיים ובמבצע תעמולה והכפשות אנטי-רוסי.

רגע, אז לרוסיה אין בעצם שום בעיה עם אוקראינה?

יש – ועוד איך. ראשית, נזכיר: בין רוסיה לאוקראינה יש קשרים היסטוריים ותרבותיים עמוקים, ועד צאתה לעצמאות ב-1991 הייתה אוקראינה חלק מברית המועצות – והחברה השנייה בגודלה בה מבחינת מספר התושבים אחרי רוסיה. היחסים בין השתיים עלו על שרטון בשנת 2014: הנשיא הפרו-רוסי של אוקראינה ויקטור ינוקוביץ', בלחץ רוסיה, חזר בו אז מהכוונה לחתום עם האיחוד האירופי על הסכם שהיה מקרב את קייב למערב, ובחר במקום זאת להדק את היחסים בין ארצו למוסקבה. בעקבות זאת פרצה באוקראינה מחאה עממית שהסתיימה בהפיכה שבה הודח ינוקוביץ' ונמלט לרוסיה.
תמונה כללית
צילום: APמניפים כרזת "אדולף פוטין" בתחילת המחאה שהביאה להפיכה באוקראינה ב-2014 (צילום: AP)
צילום: רויטרסהכיכר החרבה במרכז קייב בשיא ימי המהפכה בעשור שעבר (צילום: רויטרס)
ההפיכה הובילה לעליית ממשלה פרו-מערבית באוקראינה ולפרוץ מלחמה בין הצבא האוקראיני לבין מורדים פרו-רוסים באזורי לוגנסק ודונייצק שבחבל דונבאס, במזרח המדינה. רוסיה התגייסה לסייע למורדים במזרח אוקראינה בנשק ובחיילים, ובמלחמה שם נהרגו יותר מ-14 אלף איש. במקביל כבשה רוסיה מידי אוקראינה את חצי האי קרים וסיפחה אותו לעצמה. טענת הקרמלין הייתה כי עליו להגן על האוכלוסייה הרוסית הגדולה שחיה בחצי האי, וכי קרים, כמו אזורים אחרים באוקראינה, הוא שטח רוסי לכל דבר, שנמסר לאוקראינה באופן סמלי בימיה כחברה בברית המועצות והושאר בידיה שלא בצדק אחרי צאתה לעצמאות.
בשנים הבאות הפכו אוקראינה ורוסיה ליריבות מרות: השלטון החדש בקייב המשיך לקרב את ארצו למערב, ואף שהסכם מינסק הביא להפסקת אש במזרח המדינה, סבבי לחימה המשיכו לפרוץ שם מעת לעת. אוקראינה טוענת שבדונבאס פועלים כיום כ-35 אלף מורדים פרו-רוסים וכ-2,000 איש מצבא רוסיה. מוסקבה מצדה מכחישה את הדברים, טוענת כי לוחמים רוסים הנמצאים בשטח הם מתנדבים שהתגייסו ללחימה על דעת עצמם, ומתעקשת שקייב היא שאינה מכבדת את הסכם מינסק. רוסיה מאשימה גם כי הסיוע הצבאי שמגיש המערב לאוקראינה, בין השאר בדמות תמרונים משותפים, מפיח בממשלה האוקראינית תקווה לכבוש מחדש את אזורי המורדים בדונבאס ומעודד אותה לחתור לכך.
צילום: AFPתושבים פרו-רוסים בחצי האי קרים מפגינים בעד פוטין בימי סיפוחו של השטח הכבוש (צילום: AFP)
צילום: mctבמטוסים, במסוקים ובטנקים - זה פשוט לא כוחות. תרגיל רוסי בצל המתיחות עם אוקראינה (צילום: mct)
צילום: AFPצבא אוקראינה בדונייצק בתחילת המלחמה, ב-2014. מאז נהרגו כבר יותר מ-14 אלף איש (צילום: AFP)
צילום: רויטרסמורדים פרו-רוסים משתלטים על בנייני הממשלה בלוגנסק לפני 8 שנים. קייב טוענת: בדונבאס 35 אלף לוחמים של המורדים ועוד 2,000 חיילים רוסים (צילום: רויטרס)
צילום:רויטרסטקס אוקראיני בשבוע שעבר לזכר החיילים שנפלו בקרבות על דונבאס (צילום:רויטרס)
במערב טוענים שרוסיה השקיעה בשנים האחרונות מאמצים גדולים בחיזוק העילה שלה לפלישה עתידית אל חבל הבדלנים: מאז פרוץ המלחמה בדונבאס העניקה מוסקבה דרכונים רוסיים לכחצי מיליון מתושבי החבל, והעובדה שכעת הם אזרחיה יכולה לשמש אותה כדי לטעון שיש לה מחויבות להגן עליהם, ולכן היא נכנסת לשטח האוקראיני. בסוף השבוע דווח כי הפרלמנט הרוסי מקדם כעת גם הצעת חוק שתכיר באזורי המורדים בדונבאס כרפובליקות עצמאיות, וצעד כזה יאפשר למוסקבה לטעון אחרי פלישה כזו שהיא נחלצת לעזור לתושבי "הרפובליקות העצמאיות" הללו להדוף "כוח זר פולש" – צבא אוקראינה. גם כשפלשה לגאורגיה ב-2008 מוסקבה עשתה זאת אחרי שהכירה בעצמאות החבלים הבדלניים הגאורגיים אבחזיה וצפון אוסטיה, ואז היא הציגה את עצמה כמי שמגינה עליהם.
ברקע מזכירים במערב כל העת את הצהרותיו של פוטין לאורך השנים כי הרוסים והאוקראינים הם למעשה עם אחד, וכי קריסת ברית המועצות הייתה האסון הגיאופוליטי הגדול ביותר של המאה ה-20. הצהרות אלה נתפסות במערב כהכנת הנימוק ההיסטורי לאיחוד בכוח של המדינות.

אז מה הסיכוי שבאמת תפרוץ מלחמה?

הסיכוי נראה ממשי. רק בשבוע שעבר הצהיר נשיא ארה"ב ג'ו ביידן כי הוא מעריך שפוטין אכן יפלוש לאוקראינה משום שכעת, אחרי ריכוז כוחות ממושך כל כך, הוא "חייב לעשות צעד כלשהו". מזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג הצהיר בתום הסבב הכושל של השיחות עם רוסיה בז'נבה כי יש עתה "סכנה ממשית לעימות מזוין באירופה", ושר החוץ הפולני אמר שהסיכוי למלחמה במזרח היבשת לא היה גדול כל כך בשום שלב ב-30 השנים האחרונות.
צילום: AFPמזכ"ל נאט"ו ינס סטולטנברג. "סכנה ממשית לעימות מזוין" (צילום: AFP)
צילום: EPAכוחות רוסיים בוורונז', לא הרחק מהגבול עם אוקראינה, בדצמבר (צילום: EPA)
צילום: APצבא אוקראינה בחזית. נחיתות ברורה מול כוח הענק הרוסי, הגדול פי שלושה (צילום: AP)
עם זאת, אם רוסיה תממש את איומיה, קשה לחזות מה יהיה ההיקף של עימות כזה. ביידן העלה בשבוע שעבר את האפשרות שמוסקבה תצא לפעולה צבאית שלא תגרור מלחמה כוללת, אלא תהיה מצומצמת יחסית ותכלול "פלישה קטנה", כלשונו, לשטח האוקראיני. הצהרת ביידן, שממנה השתמע כי המערב לא יגיב על "פלישה קטנה" כזו באותו האופן שבו יגיב על פעולה נרחבת, עוררה זעם באוקראינה, ונשיאה וולודימיר זלנסקי השיב לביידן ש"אין פלישות קטנות". בממשל האמריקני ניסו להסביר את דברי ביידן, ואמרו כי הוא התכוון שרוסיה עשויה לנקוט מהלכים צבאיים פחות מובהקים מפלישה ממשית של הצבא הרוסי, למשל מתקפות סייבר או הפעלה של כוחות פרה-מיליטריים.
על כל פנים, בשדה הקרב צבא רוסיה נהנה כמובן מעליונות צבאית מוחלטת על יריבו האוקראיני: בעוד לצבא הרוסי יש כשלושה מיליון חיילי סדיר ומילואים, לאוקראינה יש רק מעט יותר ממיליון, והרוסים חמושים במטוסים, מסוקים, טנקים, משוריינים ותותחים רבים לאין שיעור מהצבא האוקראיני. עם זאת, כוחותיה של קייב עדיין מסוגלים לגבות מרוסיה מחיר דמים כבד.

מה מתכוונות ארה"ב ואירופה לעשות?

דבר אחד נראה ברור: המערב אינו מתכוון לשלוח חיילים לאוקראינה ולהתערב ישירות במלחמה בינה לבין רוסיה. במקום זאת, הוא נערך להזרים אליה נשק ויועצים צבאיים: ארה"ב אישרה לאחרונה סיוע בנשק בשווי 200 מיליון דולר לקייב, וחלקו כבר הגיע בסוף השבוע לבירה האוקראינית. לאוקראינה הגיע בימים האחרונים גם משלוח של טילי נ"ט מבריטניה ונשק מהמדינות הבלטיות. מדינות נוספות בנאט"ו הביעו נכונות לשלוח חיילים לרומניה ולבולגריה הסמוכות כדי להפגין מחויבות שלא להיכנע לתביעותיה של רוסיה.
צילום: רויטרסמשלוח של נשק נגד טנקים מבריטניה מגיע לקייב בשבוע שעבר (צילום: רויטרס)
תמונה כלליתפעילים אוקראינים מודים לממשלה בלונדון על הסיוע הצבאי
האיום הישיר הגדול ביותר של המערב על רוסיה הוא החרפה דרמטית של הסנקציות שהטיל עליה בעשור האחרון בצל סיפוח חצי האי קרים, מעורבותה במלחמה בסוריה ומתקפות הסייבר שביצעה לכאורה נגד מדינות מערביות. מחוקקים בארה"ב מקדמים כעת הצעה להטיל סנקציות גם על פוטין עצמו ועל אנשי המעגל הקרוב לו במקרה של פלישה לאוקראינה. הקרמלין הזהיר כי סנקציות על פוטין יהיו מבחינתו הכרזה על ניתוק היחסים עם רוסיה, ורמז כי בתגובה הוא עשוי לשקול לשלוח כוחות לקובה ולוונצואלה, בעלות בריתו השוכנות קרוב לגבולות ארה"ב.
בוושינגטון שוקלים ברצינות גם לנתק את הבנקים הרוסיים מהמסלקה הבינלאומית SWIFT וכך לבודד את רוסיה מהכלכלה העולמית, אם כי באירופה נלהבים פחות מהאפשרות הזו, הן בשל החשש מפוליטיזציה של SWIFT והן בשל ההערכה שבטווח הארוך רוסיה ממילא תמצא פתרונות לבידוד שכזה. מוסקבה גם עשויה להגיב על ניתוק מ-SWIFT בהפסקת הייצוא של גז ונפט למערב, וכל זאת בימים של משבר אנרגיה חריף באירופה.
צילום: רויטרסארה"ב, אוקראינה ופולין הזהירו: אירופה תיעשה תלויה ברוסיה. "נורד סטרים 2" (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרסטנק של צבא רוסיה יורה בתרגיל, החודש, בצל המתיחות עם אוקראינה (צילום: רויטרס)
צילום: APנשיא סין שי ג'ינפינג. בייג'ינג עלולה לקבל רעיונות (צילום: AP)
צעד נוסף שנשקל במערב כסנקציה אפשרית הוא ביטול פרויקט "נורד סטרים 2", הצינור להובלת גז מרוסיה לגרמניה שעובר דרך הים הבלטי ואמור לאפשר למוסקבה לעקוף את נתיב הייצוא האוקראיני ולהכפיל את כמות הגז שהיא מייצאת. הקמת הצינור כבר הושלמה, אבל הוא מחכה לאישור רגולטורי, וגרמניה אותתה בשבוע שעבר כי היא עשויה לעצור את הפרויקט אם רוסיה תפלוש לאוקראינה. פרויקט הצינור עורר מלכתחילה התנגדות עזה מצד מדינות כמו ארה"ב, אוקראינה ופולין, הטוענות שהוא יהפוך את אירופה לתלויה מדי בגז הרוסי.

איך תשפיע פלישה רוסית על העולם?

מעבר למחיר הדמים הכבד שישלמו רוסיה ואוקראינה, צעד נועז שכזה, במיוחד אם לא ייענה במהלומה צבאית מצד המערב, יוכל לעורר את התיאבון של רוסיה לפעולות דומות במדינות אחרות במזרח אירופה, כגון אסטוניה, לטביה וליטא. ברחבי העולם פלישה רוסית עשויה לטעת ביטחון במדינות נוספות הנחשבות ליריבות של המערב: כך למשל היא עשויה לגרום לסין לחוש שהבשילו התנאים לפלישה שלה אל האי טייוואן, שבו היא רואה חלק בלתי נפרד ממנה.
מבצע רוסי נרחב שיגרור סנקציות אמריקניות ואירופיות עשוי להשפיע גם על המשא ומתן המתנהל בווינה בין איראן למעצמות על החייאת הסכם הגרעין. כדי לקדם הסכם שם זקוקה וושינגטון לסיועה של מוסקבה. היום אחר הצהריים נשאל מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן אם עובדה זו עלולה לכבול את ידיה של ארה"ב בכל הקשור לאוקראינה, והשיב: "אפילו לא קצת".
לכתבה זו 122 תגובות
הוספת תגובה
122

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
66.

הכתבה מאוד מעניינת, התמונות והסרטונים למקום. עכשיו מאוד נשתמש במידע הזה בבתי ספר.

65.

64.

63.

62.

חוק עולמי- נשים לשלטון. רק אז יגמרו המלחמות

comment-2-comment

comment-2-comment

61.

60.

59.

מלחמה זה דבר כל כך מיותר וכך זה תמיד היה. אבל כיום זה גם כל כך מיושן.

58.

אולי תהיה פלישה או השתלטות בכל מקרה המשבר יסתיים בהתקפלות אמריקאית בדיוק כמו בכל הפעמים חבל על האזרחים והחיילים שיהרגו והאמינו שאמריקה תעזור להם.

57.

ביידן גילה חולשה כולל הנסיגה המבולגנת מאפגניסטן משדרת חולשה

56.

55.

comment-2-comment

54.

53.

52.

נאטו זה הרועה של העולם.. נטו מנצלים את אוקראינה כדי לקחת נקודה אסטרטגית מול רוסיה.. מבטייחים לאזרחים שם חלומות ואיפה הם? אין מה לאכול שם. הצבת כוחות רוסיה זו תגובה של פוטין לכל ארסנל הנשקים וחיילים שכירים שהציבו באוקראינה.. ביידן מתגרה בפוטנן ורוצכ להדליק את השטח בכוונה. מה אכפת לו הוא נמצא בקתה השני של העולם.. וככה תמיד היה.. הרסו מדינות שלמות אמריקאים

51.

50.

רוסיה וארה״ב הן האויב של העולם המפותח, דיקטטורים מושחתים שפועלים נגד האנושות

49.

comment-2-comment

48.

פוטין כמו ארדואן עם שגיון גדלות להשיב את העצמה ההסוביטית חזרה במתכונת חדשה. פוטין םוקר אבל תמיד נסוג בזוף ומפסיד. הוא הססן בתוכו ושואף לשקט אין לו יכולת באמץ להכיל ליץ מתמשך באמת.

comment-2-comment

47.

ברגע שתתחיל אני מציעה לשטח את עזה לכדי חניון ענק של "שפע יששכר". כל העולם יהיה עסוק באירופה,ואף אחד לא ישים לב שסופסוף עזה תהיה מתחת למים.

46.

איך ה"שוטר" של העולם נעלם לאט לאט...זו היא שקיעתה של הדמוקרטיה, משטרים כאלה כבר לא מתאימים לתקופה הזאת, רק רודנות ויד קשה ממגרים פשע מכל סוג שהוא

45.

אובמה הביא את "האביב הערבי" שהיה למרחץ דמים וביידן יביא את הכפור הרוסי. ורק השמאל שלנו היהודי "הנאור" לעד יתמוך במי שמדבר על שלום אך מוביל למלחמה! היהודים הארופאים אף פעם לא קראו את המפה הפוליטית נכון.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

ולכן נגיד להם תודה

44.

חסר החלק של אובמה. זכותה של אוקראינה להצטרף לנאטו, אבל גם לא צריך להתמם ולומר שארה"ב בזמן אובמה לא התערבה ישירות במדיניות הפנים האוקראינית. מה שמעניין יותר זה שפוטין לא עשה הרבה בזמן כהונת טראמפ, אבל כן בזמן כהונת אובמה, ועכשיו גם מחמם מנועים בזמן ביידן. אין ספק שפוטין הוא טורף, וכנראה הוא מריח פחד. וזה לא שטראמפ היה איזה אביר מגן זכויות של אנשים נגד רוסיה, אבל הוא היה לא צפוי. אז מה עדיף לאוקראינה? אחד שמדבר יפה, מוכן לשלוח נשק, אבל לא להתערב ישירות, או ליצן לא צפוי שרוסיה חוששת ממנו? כמובן חסר החלק של: "סין מסתכלת, בוחנת ומתכננת" (על טייוואן כמובן).

43.

comment-2-comment

comment-2-comment

42.

comment-2-comment

זיכרון קצר או סדו-מזוכיזם.. מי יודע. אני עוד זוכר את פרבדה ב"ימיה הגדולים"

41.

אנטישמים קומוניסטים

40.

נאט"ו בחיים לא יתקפו את רוסיה לא מאוקראינה ולא משום מקום אחר.

39.

comment-2-comment

comment-2-comment

אוקראינים הם העם האנטישמי שרצחו יהודים בבאבי יאר. לא נשכח ולא נסלח, יום הדין קרב ובא על אירופה כוללללה. תהרגו אחד את השני, כמו שהמוסלמים עושים, וניפטר מעונשכם, וסוף סוף יבוא השקט והשלוה על עם ישראל ואוהביו.

comment-2-comment

comment-2-comment

יש שם לא מעט יהודים, וגם ישראלים שדואגים למצוא פעוטות ופעוטים בכפרים האוקריאנים כשהם לעיתים קרובות ללא אב ואם (או שאחד מהם בכלא או שהם שיכורים ומסוממים) ולאסוף את הילדים לחיקם. הרבה מהילדים הללו זוכים להקים בית יהודי כאן בישראל!.

comment-2-comment

38.

comment-2-comment

37.

להזדהות עפ וטמן

comment-2-comment

מי יכבוש? כמה חיילים ימותו בשביל כלום? מה תעשה עם האוכלוסייה שם? ברגע שתצא החמאס או ארגון יותר גרוע יתפוס תשלטון שם. עדיף לתת את עזה למצרים או לשרוף אותה. לקבור שם פסולת גרעינית שאף אחד לא יוכל לחיות שם. כמו בצרנוביל

36.

35.

אוזלת היד של ארה"ב ונאטו, בנושא האיום הרוסי על אוקראינה

34.

33.

32.

comment-2-comment

31.

שיצרפו את רוסיה לנאטו

comment-2-comment

איך שברה"מ התפרקה רוסים ביקשו להצטרף לארגון אבל נאטו סירבו לבקשתם מאיזושהי סיבה.

comment-2-comment

30.

29.

28.

27.

26.

25.

24.

מה יש להם לחפש ליד גבול רוסיה?

comment-2-comment

תקרא שוב אולי תבין

comment-2-comment

לא לסרב לבקשות להצטרף אליה.

comment-2-comment

comment-2-comment

23.

comment-2-comment

comment-2-comment

תפסיק להפיץ את הפרופגנדה של פוטין.

comment-2-comment

comment-2-comment

22.

21.

comment-2-comment

20.

פוטין מוטט את הכלכלה הרוסית בכך שהוא וחבריו גנבו את כל הכסף מהעם הרוסי. עכשיו הוא לא רוצה ליפול לבד הוא רוצה למשוך אחריו את כל העולם.

19.

18.

כן הרוסים זו מעצמה ותפתח להם את השושנה אבל אם האוקראינים יחכו לרוסים.. אז יפתחו להם אותה בכל מקרה. חייבים להכות בפוטין ראשונים

17.

הם חייבים מישהו לקרוא לו "מלך"

comment-2-comment

אני בטוח שאתה חושב שהשמש זורחת לך מהעכוז, אבל הגיע הזמן שמישהו ינפץ לך את האשליה הזו...

comment-2-comment

comment-2-comment

16.

הצדדים.

15.

למה אף פעם לא מדברים על מה האנטרס של ארהב להיות בכל מדינה בעולם אל תספרו שנכנסו לעיראק בשם הצדק ובגלל הטרור

14.

בירופה מלחמה, אמריקה גוזרת קופונים. גירעון מצתצם. תרגיל יפה וידוע.

13.

האם צ"הל והממשלה היו מוכנים ש האירנים היו על הגבול!!!!! מזמן היתה פורצת מלחמה

comment-2-comment

12.

comment-2-comment

11.

מחזיק אצבעות לפוטין

comment-2-comment

comment-2-comment

יזמו האוקראינים. אח''כ שיתפו פעולה עם הנאצים. לא מתלהב מהם

10.

מדריך לא טוב, רק פייקים של אמריקקים

9.

8.

יש משהו נורא מוזר בזה שברוסיה ואוקראינה לא מרגישים שהתהיה פלישה קרובה ובלתי נמנעת, בעוד במערב מצהירים עליה כארוע שכבר קורה.

comment-2-comment

סך הכל רוסיה מרכזת כרבע מיליון חיילים ומעבה כוחות בהדרגה, סך הכל אוקראינה מקבלת משלוחי נשק, סך הכל החיילים הרוסים מתמקמים בבלרוס כדי לשכלל את התקיפה הרב-חזיתית, סך הכל אזרחים אוקראינים החליטו להתנדב לצבא אוקראינה וכעת עוברים אימון מקוצר לקראת לחימה. אף אחד לא מרגיש כלום. תראה, באזור הזה של העולם, דיי קר ודיי משעמם, לכן יתכן שאו הוודקה או הקיפאון אלחשו את החושים המסייעים להבנה והסקה.

comment-2-comment

7.

צבאיים ומודיעיניים, אפס התפתחות והתקדמות של המדינה עוד מימי סטאלין, רק גאווה סלאבית ריקה מתוכן

comment-2-comment

אולי כי יש חשש אמיתי מכוחה של רוסיה

6.

5.

שלא לצורך ודוחק את הרוסים לפינה. אם היה קצת רצון טוב, כל הצדדים היו יכולים להיות מרוצים כולל אוקראינה.

comment-2-comment

אתה תומך במי שהתיר את דמם של מפגינים נגד הבובה שלו. אף אחד לא מרוויח מול רוסיה ונשאר בחיים, פוטין חזק על חלשים.

comment-2-comment

לך!

comment-2-comment

בוט אוקראיני, תחזור לאוקראינה!

comment-2-comment

צודק ברית נאט"ו היא צפון אטלנטית ומשום מה כל הזמן מרחרחת בישבן של הפסיפי

comment-2-comment

comment-2-comment

אוקראינה תיהיה בובה שלהם.

comment-2-comment

אינעל העולם

4.

comment-2-comment

3.

comment-2-comment

יש מרק חם

comment-2-comment

2.

comment-2-comment

1.

comment-2-comment

שלטון פשיסטי עכשיו בקייב בראש יהודי שנמכר לנצים

comment-2-comment

מה קשר באבי יאר לאוקראינה חוץ מאיזור גאוגראפי?גרמנית ביצעו טבח שם ולא אף אחד אחר.אתה אפס מאופס,בוט רוסי.

comment-2-comment

כן כן פוטין יותר ויותר דומה להיטלר יופי תמשיך להעריץ אותו

comment-2-comment

comment-2-comment

האמת העולם צריך לעשות פריש מיש שיהיה עולם בלי אנסים בלי גנבים .מושחתים.שקרים תחבולות.מזימות. עולם ישר והגון

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה