100
צילום: איתמר אייכנרצילום: איתמר אייכנר

מלכוד ליברמן בדרך להרחבת הקואליציה

בנט רוצה לצרף את החרדים, וגם יו"ר ישראל ביתנו ישמח לנעול את נתניהו באופוזיציה, אבל היריבות עם דרעי עוצרת אותו. אולי מנדלבליט יעזור | פרשנות

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 12/11/2021
סיום אירועי העברת התקציב, שאליהם התרכזו בחודשים האחרונים כל האנרגיות והמאמצים של הקואליציה, דעכו השבוע ומטבע הדברים גררו נפילת מתח. יומיים מתוך שלושה שבהם מליאת הכנסת פעילה באופן מלא צומצמו באופן ניכר, וחקיקה חשובה נדחתה בגלל בעיות רוב. חוק העלאת מס רכישה, לדוגמה, שהקואליציה חפצה לקדם במרץ, לא עלה להצבעה למרות התוכניות. לכך התווספו שני ההפסדים שנרשמו בהצבעות ביום רביעי, שלפחות אחד מהם ייצר מבוכה רבתי: הצעת החוק להקמת בית חולים בסכנין, שעברה בקריאה טרומית בתמיכת ח"כ מאזן גנאים מרע"מ שמרד במשמעת הקואליציוניות.
הרוב הדחוק והסיטואציה המורכבת שבמסגרתם נדרשת הקואליציה לתמרן, כמו גם צמצום משמעותי של סדר היום במליאה בכל פעם שחבר כנסת זה או אחר חוטף צינון שגרתי, החזירה לסדר היום את השאלה אם הרחבת הממשלה מתקרבת באיזשהו אופן.
גורמים פוליטיים שמדברים בנושא עם בכירי ימינה מתרשמים שראש הממשלה נפתלי בנט ושותפתו השרה איילת שקד מתכוונים להשקיע בכך מאמצים בלתי מבוטלים. על המוקד: צירוף הסיעות החרדיות. המוקש: יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.
תמונה כללית
לליברמן יש במקרה הזה אינטרסים מתנגשים. מצד אחד הוא אמור לתמוך במהלך שייצב את הקואליציה וירחיב אותה, ובכך לבודד את יריבו המר, יו"ר הליכוד בנימין נתניהו. מצד שני, הרחבת הקואליציה באופן הזה תאלץ אותו לבלוע יריב מר אחר – יו"ר ש"ס אריה דרעי - ולוותר על רפורמות מרחיקות בתחומים שכבר שנים חולמים בישראל ביתנו לטפל בהם (גיור, כשרות, גיוס ועוד).
ליברמן נדרש לתמרן במשחק העדין הזה, אבל כלפי חוץ הוא משדר נחישות. כשנשאל השבוע בישיבת הסיעה אם העברת התקציב משנה את הנסיבות ופותחת פתח להרחבת הממשלה, השיב שהדבר לא אפשרי משום שעם המפלגות החרדיות לא ניתן להעביר את רפורמות התקציב. יומיים קודם הוא גם תקף את מנהיגי הציבור החרדי בטענה שהם מטפחים בורות ועוני.
צילום: אלכס קולומויסקיאריה דרעי ויעקב ליצמן. מחכים להכרעת היועמ"ש (צילום: אלכס קולומויסקי)
על פניו מדובר בסימנים שמעידים על כך שאין לו כוונה לחזור בו. גורמים פוליטיים בכירים מפרשים שהאופציה אינה אפשרית בגלל היריבות בינו לבין דרעי. גם יו"ר ש"ס, הם מתעקשים, שלא מוצא את עצמו בספסלי האופוזיציה, מסרב להיכנע ובולע מדי יום צפרדעים רק כדי לא לצאת כצד המפסיד במלחמה היצרית מול ליברמן.
אבל יש עוד משתנה בתמונה הזאת. הציר הכי חזק של ליברמן בכנסת בחודשים האחרונים הוא מול יו"ר יש עתיד יאיר לפיד, והשניים לא מדברים את אותה שפה בעניין החרדים. כנראה שלא במקרה. בשעה שליברמן תוקף בחריפות, לפיד משיב בעדינות, לא נועל את האופציה, לא מתגרה בש"ס וביהדות התורה, לא כולא את עצמו במצבים מורכבים. זה קשור להמשך מיצובו כ"לפיד הבלתי מתעמת" - במתכונתו החדשה מאז בחירות 2021 - אבל גם לעובדה שהתנהלות כזאת משאירה את האפשרויות פתוחות.
תמונה כללית
ובכלל, יש הטוענים שכל זה משחק אחד גדול שנועד למשוך זמן. כהונתו של היועמ"ש אביחי מנדלבליט מתקרבת לסיומה, ומשולחנו הוא צריך לנקות עוד שני נושאים שעשויים להשפיע באופן דרמטי על המערכת הפוליטית: ההחלטה אם להגיש כתבי אישום נגד אריה דרעי (בפרשיות המס) ויעקב ליצמן (בשתי פרשות שונות). מדובר מחד בשני ראשי המפלגות החרדיות שנאחזות ב"ביביזם" בכנסת, ומאידך בשותפות האפשריות היחידות להרחבת הממשלה.
יש גורמים בקואליציה שסבורים המשחק העדין של הקואליציה מול דרעי-ליצמן נועד למשוך את הזמן עד שמנדלבליט יכריע בענייניהם. אם יהיה זה סופם הפוליטי של השניים, המציאות תשתנה באופן דרמטי והמשחק הפנימי יתערבב מחדש. ליברמן יפרק את האינטרסים המתנגשים וישיג שניים במחיר אחד: הרחבת הממשלה באמצעות החרדים, פלוס אריה דרעי בחוץ (למריחת זמן הזאת יש עוד יתרון מבחינתו: הוא יסיים את שורת הרפורמות שהבטיח ויבוא עם הטיקט הזה לציבור מצביעי ישראל ביתנו).
במקביל, מי שיובילו את המפלגות החרדיות אחרי התרחיש התיאורטי הזה, ייחשבו למי שהצילו את הציבור שלהם מקטסטרופה גדולה בהרבה: האפשרות שהמערכת הפוליטית תתרגל למציאות של ממשלה ללא חרדים אחרי שנים שבהן לא ניתן היה לדמיין תסריט כזה.
לכתבה זו 100 תגובות
הוספת תגובה
100

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
61.

60.

59.

58.

פשוט עיתונאית בשקל

57.

56.

comment-2-comment

ושיעבדו לטובת המדינה וכל אזרחיה. עד היום החרדים התנהגו כאויב מבפנים

comment-2-comment

comment-2-comment

55.

לא ייתכן שציבור ענק יעמוד מחוץ לעולם המודרני ולא יתרום לעצמו ולמדינה. אנחנו מבזבזים כוח מוח אדיר כל שנה. תמו ימי גלות פולין ורוסיה, תמו ימי הגבירים.

comment-2-comment

בואו תלמדו אתם מהחרדים כל העולם שלכם קורס הילדים עושים חרם סמים רציחות ואתה רוצה שגם החרדים יוכלו אותה

54.

מה את רוצה מליברמן מורן אזולאי? הוא אמר בפרוש כמה פעמים שהוא יעזוב את הממשלה אם החרדים יכנסו לקואליציה. כל הספקולציות האלה שהחרדים רוצים לקואליציה הם שטויות במיץ עגבניות ובטח שלא אחרי דרך ההתבטאות שלהם על בנט ולפיד שהם רעל. אז למה הספקולציות? תישארי באמת ואל תחפשי נושאים שלא יתכנו כי זה נשמע כמו פייק ניוז.

comment-2-comment

53.

בנט הבוגד והנוכל עם האנטישמי ליברמן .לא יצליחו בחיים לצרף את החרדים .מכיוון שבניגוד לימינה לחרדים יש אידיאולוגיה

comment-2-comment

יא חמוצים דור שני

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לפיד מיתמנה לראש ממשלה בועט את ליברמן החוצה כמעשה ביבי מצרף תחרדים ומקפד את ראש הממשלה היוצא בנט ותם עידן הימין

52.

51.

יותר שינאה, יותר הסתה, יותר מיסים, יותר חוק נורבגי, הרבה יותר שקרים!

50.

לים.

comment-2-comment

comment-2-comment

49.

רק ביב עשה הפרד ומשול( והיום גם לא ומשול)

comment-2-comment

48.

בזמן שלטון השמאל החרדים ישבו יחד איתם ולא הייתה בעיה אך הם חייבים להשתנות לצמצם את האבטלה וכמויות תלמידי הישיבות בקרבם ואין ספק שהכשרות תשתנה איתם או בלעדיהם

comment-2-comment

החרדים הם עלוקות, אין ספק. אין באמת מקום לאידאולוגיה בזמן שהם רודפים אחרי הכסף, אבל לאורך ההיסטוריה הם תמיד הרגישו נוח יותר עם הימין.

47.

46.

הממשלה לא תשרוד עוד הרבה זמן? איזה הרחבה?

45.

מה נסגר למה אתם כל הזמן בוחרים צדדים? למה כל הזמן להציג רק את הצד של הבראנג'ה\אשכנז\נאורות (הכל לכאורה כן?) כלכך סולד ממכם יאו

comment-2-comment

comment-2-comment

גזען ובכיין

44.

הבעיה עם החרדים שהם לא רק דואגים לעצמם אלא גם לאיך שהחילונים צריכים לחיות,וזה לא בא בחשבון, זה יותר מהכסף שיקבלו או לא

43.

ביבי בקרוב יפרוש כי אין לו יותר מה לחפש בפוליטיקה והוא יהיה חייב לתת את הדין עם כל המשפטים שלו ואז יש כמה ליכודניקים שיערקו לקואליציה. לא צריך חרדים והמדינה חייבת לנסות לשקם את הנזק האדיר שממשלת נתניהו/חרדים האינסופית גרמה.

42.

מספיק עם הקשקוש הזה של חרדים לקואליציה . אין לזה היתכנות, זה לא יחזק אלא יחליש את הקואליציה וזה ימנע את התיפקוד המעולה של הממשלה המופלאה הזאת.

41.

החרדים לא יצטרפו נקודה . האידיולוגיה השמאלנית לא עולה בקנה אחד עם החרדים ואצליהם הכסף לא יענה את הכל

comment-2-comment

comment-2-comment

הכסף יענה אצלם על הכל

40.

39.

38.

37.

למה להכניס אותם? מה זה ייתן? רק עוד סחיטות ועוד תקציבים לפרזיטים.

36.

35.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

34.

33.

32.

עדיף ממשלת אחדות עם הליכוד ללא ביבי.

comment-2-comment

הליכוד חוזר לשלטון תוך זמן קצר. לולא ביבי הליכוד היה בשלטון היום. כל יתר התסריטים הם מצבי ביניים עד שיפרוש ה״מלך״

31.

30.

דמיונית זה החלום הורד אבל לא מציאותי ואם בכל זאת ילכו אז הם יעלמו כמוה המבנטט הלאומי

29.

28.

הרבנים קובעים ושמונה מיליון בחשבון בקפריסין והכל מסודר.

27.

26.

25.

וכעס כלפי השקרים של בנט ושות' לא יצטרפו לממשלה בשום קונסטלציה

24.

כמצביע שס אני מקווה שלא יצטרפו לממשלה הרעה הזאת

comment-2-comment

23.

וזה לא נאמר משנאה, אלא מקריאה פשוטה ואובייקטיבית של המציאות - האוכלוסייה החרדית מגדילה את חלקה היחסי באוכלוסייה משנה לשנה עקב ריבויה הטבעי העצום. עד 2065 שליש (!) מאזרחי ישראל צפויים להיות חרדים. האם מישהו חושב שמדינה ששליש מאזרחיה לא לומדים ליבה, חיים על קצבאות, לא עובדים ומתרבים כמו שפנים תוכל לשרוד בטווח הארוך? כדי להציל את המדינה חייבים להחיל שורה משמעותית של רפורמות בנושא, וזה לא יוכל לקרות אם החרדים ישבו בקואליציה. עצוב שליברמן הוא הפוליטיקאי היחיד שמגלה אחריות לאומית, בעוד כל השאר, מימין ומשמאל , דואגים רק לאינטרס הפוליטי הרגעי שלהם ומעדיפים לדחות את הטיפול בבעיה להבא בתור.

comment-2-comment

מוסת משטויות שאומרים בטמבלוויזיה.

comment-2-comment

22.

21.

בית המשפט חייב לדון בהאשמות נגד דרעי וליצמן

20.

תשאירו את הזבל במזבלה

19.

comment-2-comment

18.

מה עם לתת לאסיר משוחרר שישב על מעילה בכספי ציבור לנהל את הקופה הציבורית?

17.

ולברמן לא יקבל שוב את הקולות של משפחתי וחברי...

comment-2-comment

השקרנים הגדולים ביותר שהיו בפוליטיקה הישראל

comment-2-comment

במפרץ חיפה. ובסוף כשר האוצר לא אישר אפילו מנהלת קטנה שתקדם את העניין הזה. אני ומשפחתי שבענו מהבטחות השווא שלו, מי יודע היכן עוד יכזיב

16.

15.

ליברמן, התקפלות בפני החרדים, לא עובר את אחוז החסימה.

14.

13.

שיתפטרו מהכנסת ויכנסו במקומם הבאים ברשימה. אחרי הדברים שאמרו על ממשלת השינוי והתקווה והעומד בראשה לא ניתן לסלוח ולהבליג.מנקודת ראותי "טמאים פוליטית". שיעשו הסיעות החרדיות את חשבון הנפש שלהם ויגידו כמה סבל הם מוכנים שהציבור שבחר בהם יסבול באופוזיציה בשל חסרי דרך הארץ האלה שחרגו בחרפותיהם מכל מה שניתן לקבל בחברה תרבותית.אין סליחה ואין כפרה !!!

12.

מורן איך לך כל הבנה ביחסי חרדים ורודפיהם, עדיף לך להתעסק עם משבר האקלים עם תופעת הבננות הירקות, מאשר עם פרשנות טיפשית נטולת מעצורים. אגב הכתבה נראית יותר "משאלת לב" מאשר פרשנות!!

11.

10.

9.

דרעי_talkback_contentליצמן_talkback_contentביטן וחיים כץ הסרת חסינות ולמשפט

8.

7.

בכל מקרה במישור המדיני לא התקדמות. לפחות פנימה הוא יעשה סדר. זיהה את האיום הקיומי האמיתי של מדינת ישראל.

6.

רואים לכם. לא מאמינים לכם יותר שרפתם את התחום הזה שנקרא עיתונות. יקח המון זמן לשקם את מה שהרסתם בשנאה שלכם לימין וכל מה שמריח יהדות.

comment-2-comment

זה כמו לצפות מנתניהו לפתוח את הפה בלי לשקר

comment-2-comment

היא לא מספיק מקורית כדי לפעול ולהתנהל לבד

5.

אפשר כמו במשחק שחמט לתכנן שלושה מהלכים קדימה קודם מוציאים את ליברמן אחר כך מכניסים את החרדים ואחר כך גם חלק מהליכוד ויש קואליציה ל4 שנים

comment-2-comment

למה לא להתחיל לפורר את הליכוד של ביבי? יש בליכוד כמה ח"כים שמאמינים בהפרדת הדת מהמדינה, אינם "קהאי ארץ ישראח=ל השלמה ואינם לקקני ביבי. אלו מהווים מאגר פוטנציאלי להרחבת הקואליציה.

4.

comment-2-comment

זו הסתה אני מבקש מהמערכת למחוק את התגובה

comment-2-comment

comment-2-comment

רוסי תלמד לכתוב קודם

comment-2-comment

comment-2-comment

3.

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

1.

כנראה שבפוליטיקה כללית את מבינה טבל בנבכי המפלגות החרדיות והציבור החרדי, ליברמן הפך למוקצה מחמת מיאוס. ועוד יותר אם דרעי יהיה בחוץ!! אין תרחיש כזה הציבור לא ישאר איתם דקה אחרי. טעית וטעית בענק!! דווקא בדרך כלל מחזיק ממך....

comment-2-comment

הוא התנגדותו לחרדים

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה