32

להציע לחמאס את הכל

לפני העימות הבא כדאי לישראל להציע הפסקת סגר, שיקום עזה והקמת נמל – תמורת פירוז הרצועה. חמאס יסרב, אבל נקבל נקודות רבות במישור הבינ"ל

בן-דרור ימיני | פורסם:10/05/2022
צילום: APארכיון. הרס בעזה אחרי תקיפת צה"ל (צילום: AP)
השאלה היא לא אם יהיה עימות נוסף עם חמאס, השאלה היא מתי, ואיך הוא יתנהל. הרי כבר היינו ב"עופרת יצוקה", ב"עמוד ענן", ב"צוק איתן" וב"שומר החומות". חמאס נפגע שוב ושוב, אבל לא הובס. נכון שיש ירידה משמעותית בשיגור רקטות ובלוני תבערה, אבל יכולתו לפגוע בישראל לא נפגעה. זו לא רק יכולת. הוא גם פוגע. הוא מסית. הוא מעודד טרור. וזה לא חשוב אם למבצעים יש שיוך ארגוני כלשהו. הרי קולו של יחיא סינוואר נשמע ברמה. הרי חמאס עומד גם מאחורי המהומות בהר הבית. הרי דגלי חמאס הם שמתנוססים שם ובכל רחבי יהודה ושומרון. כך שהצניחה בשיגור הרקטות חשובה, אבל היא רק חלק מהתמונה.
הבעיה היא שאם ישראל לא תכין את עצמה, אז העימות הבא יהיה תסריט חוזר וידוע מראש של כל העימותים הקודמים. ישראל תפגע ותשמיד. חמאס ישגר רקטות שעולות גרושים וישראל תשגר אין-ספור טילים של כיפת ברזל, שעלות כל אחד מהם כ-50 אלף דולר. בשלבים הראשונים רוב מדינות העולם החופשי יקבלו את התגובה הישראלית בהבנה. ואז יעברו ימים בודדים, כמו במבצעים הקודמים, או יממה אחת בלבד, כמו במבצע לפני שנה – והקמפיין האנטי-ישראלי ייכנס לפעולה. מ"בצלם" ועד "הניו יורק טיימס" תהיה התגייסות כללית שתציג את ישראל כפושעת שבאומות.
מפלס האנטישמיות יעלה. הלחץ הבינלאומי יגבר. מעגל ההפגנות יתרחב וילך. והפעם תהיה תוספת שלא הייתה בפעמים הקודמות. כל בניין שייפגע ברצועת עזה יזכה להשוואה לבניינים שנפגעו באוקראינה. ישראל תהפוך לרוסיה, אף שהפלסטינים נמצאים יותר, הרבה יותר, בצד של איראן ורוסיה. הלחץ הבינלאומי יעשה את שלו. ישראל לא השלימה את המלאכה בעימותים הקודמים. היא לא תשלים אותה בעימות נוסף.
על רקע ההתגרויות החוזרות ונשנות של סינוואר, ועל רקע העובדה שהוא מצליח לחמם את השטח ולדרבן פיגועי טרור, צריך לשקול שוב: האם כדאי להיכנס לעימות כזה, שהתוצאה שלו ידועה מראש? הבטן אומרת כן. הראש צריך לחשוב. אלברט איינשטיין כבר אמר: "טיפשות היא לחזור על אותה פעולה ובכל פעם לצפות לתוצאה אחרת". ניסינו כבר שלוש פעמים. אין טעם לנסות פעם נוספת.
על הרקע הזה עלו בשבוע האחרון קריאות חוזרות ונשנות, לא רק מצד ימין, לבצע סיכול ממוקד לסינוואר. ייתכן שזה אפשרי. האם זה מה שיועיל? גורמי הביטחון, לפי הפרסומים, מתנגדים לחיסול. אפשר להניח שהם יודעים בדיוק מה שכל בר-דעת אמור לדעת: התוצאה, בוודאות גבוהה, תהיה עוד עימות עם החמאס, שאין סיבה נראית לעין שיהיה שונה במשהו מהסבבים הקודמים.
(צילום: שמוליק דודפור)
הכישלון הידוע מראש נובע, בחלקו, מכך שישראל נתפשת ככוח החזק והמדכא, מול חמאס שנתפש כגורם חלש שמצוי תחת המגף הישראלי. מדובר כמובן בשקר. רוב מוחלט של הישראלים יודעים שזה שקר, אבל דעת הקהל בעולם חושבת אחרת. האם אפשר לשנות משהו? בקרב שונאי ישראל הקבועים, ו"ארגוני זכויות" שהפכו לחלק מקמפיין השנאה – המאמץ מיותר.
העניין הוא שיש רבים אחרים. הם לא יודעים. הם לא שונאים. הם נסחפים. זה כולל חלקים מיהדות ארה"ב, שהיא משענת כוח אסטרטגית למדינת ישראל. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לאבד אותם. וכדי שזה לא יקרה, ישראל חייבת לעשות הרבה יותר לפני שהעימות הבא עם החמאס מגיע. זה אומר לשנות כיוון. זה אומר להציע לחמאס עולם ומלואו: הפסקת הסגר, שיקום, הקמת נמל ימי, ועוד ועוד. כל הטוב הזה תמורת דבר אחד: פירוז הרצועה.
תמונה כללית
בן-דרור ימיני
אנחנו יודעים מראש מה תהיה תשובת חמאס. הרי הקוורטט (ארה"ב, רוסיה, האו"ם והאיחוד האירופי) כבר הגיש לו הצעה דומה. גם האיחוד האירופי, בנפרד, הגיש הצעה דומה. התשובה הייתה שלילית. בין בנייה ורווחה להרס וחורבן – חמאס מעדיף את האופציה השנייה. אז מדוע להגיש הצעה שכבר נדחתה? משום שספק אם יש חצי אחוז מקרב אלה שאינם שונאי ישראל שיודעים על ההצעה. וכדי שההצעה תהיה ידועה, ותחדור לתודעה, יש צורך בהרבה יותר. ישראל אף פעם לא עשתה את המאמץ הזה, שלא יעלה לה כלום.
העימות בין ישראל לחמאס מתנהל בשתי חזיתות. הצבאית והתודעתית. זה לא חשוב כמה ישראל חזקה בחזית הראשונה, בסופו של דבר היא נכנעת ומקפלת את הזנב בגלל החזית השנייה. מה עוד צריך לקרות כדי שראשי המדינה יפנימו את תודעת החזית הכפולה? ובעיקר – מה יש להם להפסיד? זה לא שהצעה דרמטית מצד ישראל תשבית את המחאה נגד ישראל. ממש לא. אבל היא תחליש אותה. ובעידן החזית הכפולה – יש לעניין חשיבות אדירה.
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 32 תגובות
הוספת תגובה
32

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
24.

חייבים להדגיש עם מי יש יש לנו עסק

23.

מאפוא הבאת את זה ימיני למה שיסרבו ? הם ייקחו את הכול וירצו עוד והרי אנחנו חיים במציאות הזו יום יום. רשום לפניך ימיני כל עוד הם מצליחים בטפשוטנו להדביק לנו את הכיבוש למרות שהם תקפו פעמיים והפסידו ידם על העליונה

22.

21.

להציע להם שוטפות במדינת ישראל להציע להם צבא משותף . להציע להם משטרה משותפת באום אל פחם. כן הכל כולל למנות אותם דירקטורים במשרדי ההייטק שילמדו איך לנהל עסקים ולא רק איך לבנות טילים. כן כן נשאר לנו להיות כאן עד שנת 2040 כמו שהקציבו לנו מאיראן. טיפשות ועוד טיפשות. זה שלא למדנו לקח. לנצח משמעותו השמדת האויב

comment-2-comment

20.

19.

הכי טוב לתת להם את כל האליטאה השמלאנית שלנו יחד עם כל הזרים שהביאה האליטאה.. וכך יהיה שקט אה...גם נמל ורציפי פריקה לתחמושת

18.

מאיפה באת? - משבדיה?

17.

comment-2-comment

16.

מה דעתך דרור בן ימיני אולי, להעביר לחמאס את התדתיות של ישראל, אולי להעביר חשם את החקלאים שיבנו לעזתים חקלאות מניבה, ואלי גם את משרד הבריאות ונבנה להם בתי חולים ורשת כבישים, ואולי בכלל כל משפחה ישראלית תתרום מחצית מהכנסותיה לחמאס עם הבטחה שבקרוב נעבור לגור על הים ונשאיר להם את המדינה חא לפני שציחצחנו אותה למענם.. מה דעתך, רק כדי שהחמאס יהיה מבסוט

15.

למה לא לתת להם כמה טנקים ומטוסים,?איפה נולדת,?

14.

13.

המהלך הנכון והדחוף לשיפור תדמיתנו בעולם הוא להגדיר את המצב ביננו ובין הפלסטינים כמות שהוא באמת. לאמור: שהפלסטינים פתחו נגדנו בשתי מלחמות השמד (ב1947 7 ב 1967 ) על פי הצהרות מנהיגיהם מעל כל במה ומששרדנו והדפנו אותם ותפסנו את השטחים שבהם הם נערכו למלחמות ההשמד נגדנו והם טרם השלימו עם קיומנו כאן בגבולות בטוחים וטרם שילמו את מחיר תוקפנותם אזי כל פעולותינו כאן הן פעולות של הגנה עצמית לכל דבר ועניין המותרות על פי כל חוק ובני המיעוט המוסלמי החי בתוכנו הם בני מיעוט עוין לכל דבר ועניין גם אם יש ביניהם כאלו שהשלימו עם קיומנו כאן ועד בוא השלום. וכששכניך הם אויביך מי ימנע ממך להגן על עצמך ?

12.

אתה פשוט גאון איך לא חשבו על זה

11.

אם ישראל לא תסתפק בסינוואר אלא תחסל את כל ההנהגה ומקורביהם של החמאס מה שעד עכשיו לא עשינו אז התוצאה תהיה שונה ובא לציון גואל

10.

בן דרור-אתה כל כך תמים...לא למדת שהערבים תמיד ימצאו תירוצים ודרכים לתקוף שוב ולא משנה מה תתן להם? מה עוד צריך לקרות כדי שסוף סוף תפנים שמדובר בסכסוך דתי-לאומני?

9.

תקבל נקודות כאשר תשחק מטקות עם אמנון

8.

כתבה מעינינת מאוד כל מילה נכונה של עיתונאי מעולה

7.

להרוויח נקודות? לא משחקים משחקים עם אויב. לא לתת להם כלום או להציע כלום. אין להם רצון לשלום.

6.

האדם הישר והחכם ביותר הכותב היום בישראל כל מאמריו כתובים ברהיטות ומשכנעים כל אדם רציונלי אשר אינו שמולני או ימני.

comment-2-comment

לא קיים אדם כזה.

5.

בן דרור ימיני בסדר בדר"כ, אבל להגדיר את מבצעי צה"ל השונים בעזה ככשלון, זה קצת מוגזם. לפעמים, בטח כשמדובר בחמאס, יש ערך כשלעצמו לתגובה קשה כלפיהם, ללא קשר להגדרות שטחיות של בדיעבד, בנוסח "כשלון" וכיו"ב, במיוחד כשמדובר בעזה. לכן, גם אם המבצע הבא יהיה דומה לקודמיו, אבל יסב נזק לחמאס, לא צריך למהר להתאכזב ולתת ציונים בנוסח "נכשלנו". בעזה אפשר בקלות להיכשל בכל פתרון חדש שיוצע. קצת צניעות ובעיקר סבלנות וידיעה פשוטה שלא בכל דבר אפשר להצליח. נזק גדול לחמאס כל כמה שנים הוא בהחלט סוג של הצלחה בעיניי.

comment-2-comment

איך היינו צריכים לקרוא לביקורי הבית הדחופים שלנו בעזה? הצלחה כבירה?

4.

כותב המאמר יודע שאם היה ממש בהצעה הוא היה מציג אותה למי שצריך, אבל מאחר וכנראה העניין הזה נבדק ונמצא לא ריאלי, אז סתם מפרסמים גיבובי מילים, כי צריך לכתוב טור שבועי בעיתון.

3.

שישראל תשקיע מליארדים במלחמה הפסיכית פסיכולוגית שמתנהלת אולי שישראל תהיה ערוכה עם אנשי קריאיטב שידעו לנהל את שפת הביבים של הרשתות היום זה בטח יהיה יותר יעיל .ועדיף שיהי גם רעיל כלפי החאמס תתחילו ב ללמוד ערבית .משהו קטן באמת ללמד את השמאל ההזוי ערבית

2.

1.

את המדינה -אתה כנראה לא מכיר אותם -נושכים את היד שמאכילה אותם -כל ויתור מתפרש כחולשה . זו הפרשנות שלהם ,

comment-2-comment

comment-2-comment

זוכר מה נאמר לפני שישראל עקרה ישובים מעזה? עכשיו אם תעוף רקטה , נשבור אותם. כלום לא קרה. ההתנגדות לקיום ישראל לא קשורה לפלשתינאים - הם רק תירוץ

comment-2-comment

comment-2-comment

זה כל כך פשוט,למה להסתבך ?

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה