צילום: אלעד גרשגורן
צילום: אלעד גרשגורן

מאות שקלים למשפחה? כמה באמת תחסוך התוכנית לביטול המכס על הביצים

במשרד האוצר מדברים על חיסכון של 840 שקל בשנה למשפחה אבל מבדיקה עולה שבתרחיש האופטימי ביותר, בביצים מדובר בחיסכון של כ-3.6 שקלים לחודש. יבואן ביצים: "תרדו מהביצה. אף אחד לא אומר שהוא לא קונה ביצים כי יקר לו. עכשיו כשמתחיל יבוא לראש השנה כבר העלו לנו את המחירים בחו"ל"

מירב קריסטל | פורסם:21/07/2021
האם פתיחת השוק תביא לירידה במחירי הביצים כפי שטוענים במשרד האוצר? משווקים טוענים: יש פער של 10% בלבד במחירי הביצים בין ישראל לאירופה והוא משתנה לפי היצע וביקוש ומחסורים שונים. כלומר, הפער קטן מדי והוא לפעמים גם מתהפך, כשבישראל גובים מע"מ על ביצים.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
באוצר טוענים: פתיחת השוק לייבוא של ביצים, ירקות ופירות יחסוך לצרכן 840 שקל בשנה. כל זאת בעוד שאין ערובה שיבואנים יגלגלו הנחות לצרכנים.
מחישוב עולה כי בביצים מדובר בחיסכון זניח: מספר הביצים שנמכרו לצרכן ב-2020 עומד על 1.19 מיליארד לפי נתוני חברת סטורנקסט. הן נמכרו ל-2.6 מיליון בתי אב, לפי נתוני הלמ"ס, כשממוצע נפשות לבית אב עומד על 3.28. מחיר ביצה גודל L כולל מע"מ עומד על 94 אגורות. צריכה שנתית לבית אב עומדת על 458 ביצים, בעלות 430 שקל. אם ייפתח השוק לייבוא, בתרחיש אופטימי המחיר יירד ב-10% - כ-8 אג' לביצה. זה חיסכון של 3.6 שקלים לחודש למשפחה. לאדם בודד: זה יחסוך שקל אחד בלבד. למשפחה לשנה מדובר בחיסכון של 43.2 שקל. לפי נתוני 2019, מדובר בחיסכון של 3.2 שקלים לחודש למשפחה, כלומר 38.4 שקל בלבד לשנה. בתרחיש פסימי, המחירים בחו"ל גם יכולים לעלות.
חלק מהמשווקים מתנגדים להרס השוק המקומי, למרות שמדובר במשווקים שיכולים בקלות להפוך לייבואני ביצים: הם כבר היום מייבאים ביצים בתקופות של מחסור בארץ. למעשה, כל המשווקים הגדולים: בין היתר גליקסמן, תנובה ומ.לסר מייבאים ביצים לארץ. מכאן שאפשר להביא להוזלה ב-8 אג' מקסימום באמצעות יבוא, אבל כיוון שזה מוצר רגיש יתכן שהצרכנים בישראל ישלמו יותר על ביצים בעקבות פתיחת הייבוא. בנוסף, לטענת המשווקים, השוק כעת במצב טוב.
אחד המשווקים גדולים אמר ל-ynet: "תרדו מהביצה. היום פיקוח המחיר והתכנון בענף גורם לכך שאין הפקעות מחיר. מתי בפעם האחרונה צרכן התלונן על ביצים יקרות? הביצה היא לא מה שמייקר את הסל. מישהו לא אוכל ביצים כי זה יקר לו? הרי ישראל היא מקום ארבע בעולם בצריכת ביצים לנפש. זה המוצר הכי זול ומזין. חוץ מפופוליזם זול אין פה כלום. דווקא רוב הדברים שמייקרים לך את הסל מיובאים".
באוצר טענים: יבוא ותחרות מורידים מחירים. "פקידי האוצר עסקו פעם בייבוא ביצים? כרגע ההובלות הימיות התייקרו מאוד והייבוא לפעמים משתלם יותר, לפעמים משתלם פחות. תלוי במה שקורה בעולם. היו פעמים שהרווחנו הרבה מאוד בייבוא, היו פעמים שהרווחנו קצת והיו פעמים שהפסדנו הרבה מאוד. לפני שלוש שנים הייבוא היה מאוד לא משתלם. לפני שנה בשיא הקורונה הייבוא לא השתלם.
"לפני שלוש שנים היה משבר גדול באירופה שחיסלו הרבה עופות וכל הביצים נשאבו לשם. לא יכולנו להשיג ביצים בכלל. זה לא היה המחיר, היה מחסור. עכשיו יש עודף של ביצים בארץ.
"כשהביקוש לייבוא עולה - גם המחיר בחו"ל עולה. לקראת ראש השנה פתחו מכסה של 10 מיליון ביצים ללא מכס. פניתי למגדלים בחו"ל, וכיוון שאני השלישי שפניתי אליהם: הם נתנו לי כבר מחיר גבוה. ביצה זה עניין של היצע וביקוש, בעולם זה מחיר בורסה שבועי. בקיץ מחירים נמוכים יותר, לפני הפסחא המחירים בשמיים".
הקמעונאים נותנים הנחות לצרכנים על ביצים? "לא. יותר מכך: אנחנו נותנים הנחות לרשתות השיווק על ביצים, אבל הן לא מגולגלות לצרכן. מ-2016 ההנחות לקמעונאים גדלו ב-3% בממוצע על כל השוק ולא ראית שמשהו התגלגל לצרכן, מעולם אין מבצעים על ביצים מפוקחות, אלא רק על מיוחדות שמחיריהן לא מפוקחים. למה נתנו להם הנחות? כי הגדילו המכסות יותר מדי והיה עודף. אם תורידו את המכס תהיה הצפה של ביצים כי פתאום משווקים שאין להם מגדלים יוכלו לעשות יבוא.
"הפער הכי גדול מול העולם זה מע"מ. בישראל הוא עומד על 17%, בבריטניה אין מע"מ על ביצים ובממוצע באירופה גובים 5% מע"מ על ביצים. כלכלת האי שלנו עובדת בזכות השוק הסגור. אירופה הראשונה לחסום אותנו כשיש משבר. הם הראשונים להפסיק למכור לנו. כל מדינות אירופה וארה"ב מגינות על החקלאות, בישראל החליטו לפגוע במגדלים. אני אשרוד את זה, לצרכן זה לא יועיל".
56

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
40.

מעבר לאיכות, רווחת בע"ח, מחיר הביצה... בואו נדבר על מכסות הביצים. מכסות הן למעשה הזכות שהמדינה נתנה לחקלאי מסויים לייצר ביצים בהיקף מסויים. מצויין! אבל מה הבעיה? כאשר המדינה נתנה את הזכות לחקלאי בצפון לייצר ביצים, היא נתנה לו פעילות חקלאית לצורך פרנסה. אותו חקלאי, שלימים נפטר, העביר את המכסה בירושה לילדיו. ילדיו אינם חקלאים. אחד אולי רופא, השני עו"ד והשלישי פקיד ממשלתי. את המכסה הם החליטו למכור או להשכיר, כי חקלאי שמתפרנס מייצור ביצים אינו יכול לגדול ללא מכסה ואז הוא נדרש לקנות או לשכור מכסות מבעלי מכסות שהיום אינם חקלאים. וכמה עולה מכסה? מיליונים!!! אז לפני שאתם טוענים נגד הרפורמה של משרד האוצר, תטענו נגד מדיניות מכסות שחקלאים לשעבר סוחרים בזכויות שהמדינה נתנה להם.

39.

38.

הרוסי יוסיל,אם יוזיל,את המחיר של הביצים ב-7%....מדוע?כי זאת היתה העליה לפני מספר שבועות.ראו הוזהרתם!

37.

בעיה הי ש מיסים מאות גבוהים עם זה עירייה אחזרק אוטו כי אצלנו תחבירה ציבורית על ה פנים כמו מדינה עללם שלישי אוכל יקר הכל מה ממשלה יכולה לעשות כלום הכל ב ידיים פרטי

36.

35.

34.

עד מתי נהיה בני ערובה של מיעוט בעלי הלולים?

33.

עדיף שהמדינה תממן את החקלאים ולא את הפרזיטים בחל"ת. אם לא תהיה חקלאות לא יהיה כלום.

comment-2-comment

32.

האיכות של הביצים בארץ נמוכה ביותר ואין שום פיקוח

31.

כל כך הרבה שטויות, הכתבת מגויסת ואפילו לשקר בצורה אינטליגנטית לא יודעת. גיבוב של שטויות, אין טיפה אחריות לצרכן? עד מתי נצטרך לממן את הקומוניזם הזה?

30.

האם שמואל לסר מפחד?

29.

אפרסק מישמיש אבודו וכ מדינה של גנבים מגעילים

28.

27.

תנו לחקלאים קטנים לשווק ביצי חופש בלי שיצטרכו מכסות. זאת תחרות אמיתית

comment-2-comment

26.

25.

comment-2-comment

24.

23.

22.

comment-2-comment

בתור חקלאי אני אומר לך שאצלי עושים ביקורות כל חודשיים שלושה.הביצים שאת קונה עוברים ביקורת מדגמית במיקרה הטוב.ולפעמים גם פוסחים על זה

comment-2-comment

מה גם שכל הביצים בארץ מלאות בסלמונלה. כבר אמר את זה הוטרינר הראשי בדוח שהוא הוציא.

21.

מה מצבה של מדינת ישראל כמדינה במצב חירום שנמשך מקום המדינה אין צורך להסביר. את הצורך להבטיח ייצור מקומי של מזון וכל מוצר חיוני אחר ואת הצורך להקטין ככל האפשר את התלות בייבוא, במיוחד בשעות חירום, כמו שהיו לנו בשנים האחרונות, אין צורך להסביר. מדינת ישראל חייבת להבטיח עצמאות כלכלית, או לייתר דיוק, אי תלות בייבוא של מוצרים חיוניים, ולכן חשוב הרבה יותר להבטיח תעסוקה, ייצור עצמאי מספיק ואי תלות בספקים מחו"ל וכמובן זמינות של כל המוצרים החיוניים, גם אם מחירם יקר יותר מהייבוא. זו המשמעות של בטחון לאומי וחבל שבאוצר לא ערים לכך במידה מספקת.

comment-2-comment

בארצות הברית מחיר תריסר ביצים הוא דולר בערך למה בארץ עולה יותר

comment-2-comment

20.

שר אוצר גרוע וגם שר החקלאות. שניהם ללא מושג בשיט במקצוע ללא ראיה עתידית. אווי ווי!

comment-2-comment

למה שנסבסד ענף כושל...

comment-2-comment

ביטחון תזונתי זה האתגר של המאה הקרובה

19.

טוב שלא מראיינים את עובדי הנמלים על האם להכניס נמלים חדשים ולמה זה רע, או את עובדי חברת חשמל על למה תחנות כוח פרטיות זה רע. גנבים שדואגים לעצמם ולחברים שךהם על חשבון הציבוק. אנחנו המדינה היקרה ביותר חוץ מדרום קוריאה בביצים, ממש ממש הרבה מעל המע"מ. אפילו שבדיה ונורבגיה היקרות זולות יותר מאיתנו. ומחיר הביצים משפיע גם על מסעדות ויצרני מזון שמשתמשים בביצים, נניח פסטה.

comment-2-comment

18.

17.

מחירים הזויים על פירות וירקות למה שאנחנו צריכים לממן אותם אם זה משהו לא רווחי בתחרות חופשית אז אין צורך לגדל כאן, בארץ צריך לגדל רק זנים שחיונים למקרה משבר וחסימת הספקה במקרה מלחמה שזה תפוח אדמה חיטה דגנים שונים בעלי שטח חקלאי קטן ובעילי קלוריות גבוהות

16.

15.

רמי רוצה לייבא ביצים זולות מאירן? קצת מזומנים ויש לו אישור. שום הוזלה לצרכנים ועוד ענף משק בסכנת הכחדה.

14.

13.

משרד האוצר הורס את המדינה

12.

11.

10.

9.

comment-2-comment

8.

בגדול זה נכון אבל צרכנים קונים ביצים גם באופן עקיף דרך מוצרי מזון אחרים כמו עוגות גלידה ועוד בקניה עקיפה החסכון כמעט בוודאות לא יגיע לצרכן הסופי

7.

איך תוך חודש שהם בשלטון הם כבר מכירים את הבעיות ויש להם פתרונות. זה לא רציני בעליל. לא בדקו, ולא יודעים עלויות גידול, מחירי מים, הובלה ואריזה, אין להם שום מושג על פערי תיווך של חברות השיווק השייכות לרשתות השיווק, אבל הם כבר יודעים שהאשם בחקלאי.

6.

הזוי שאחרי דקה בשלטון מישהו מנסה למוטט ענף שלם בלי ללמוד את השטח ואת החקלאים של מדינת ישראל

comment-2-comment

רקוב ב-60 שקל לקילו כשאת הסחורה הטובה מייצאים לחו"ל. אגב בחו"ל במקרה הרע זה עולה חמישה שקלים. אתה רוצה לסבסד את החקלאים הבכיינים גונבי הדעות? בהצלחה, לא אני. תחרות ועכשיו.

comment-2-comment

5.

4.

משרד האוצר, כמה ביצים נמכרות לבתי אב? כי יש צריכה ענקית של המסעדות ושל המאפיות. האם הם יורידו מחיר בעקבות זאת? בטוח שלא. אז כנראה שהכנסתם אותם גם לחישוב שהלא הגיוני שלכם

comment-2-comment

ככה זה שוק חופשי

3.

הביצים בארץ יקרים ביותר ממאה אחוז מבאירופה. בגרמניה ובבריטניה ביצה בגודל M נמכרת בסופר במחיר של 48 אגורות . בצ'כיה 43 אגורות בישראל 1 ש"ח . זה לא רק המעמ. אכן בבריטניה אין מע''מ בגרמניה 7% על כל המזון ו 19% על מה שלא אוכלים. בצ'כיה 11% על מזון ו 21% עמה שלא אוכלים. בישראל אין מע''מ דיפרנציאלי וזה תורם אולי 10%. אך הפער הוא כמעט 100% ולא כפי שנטען בכתבה.

comment-2-comment

2.

הוא רוצה להוזיל עלויות לאזרח,שיבטל את תאגידי המים.ויוריד את המעמ שמשלמים על המים.שיוזיל את האגרות השונות שהתוספו בשנים האחרונות.שינגיש תחבורה ציבורית כדי שלא כל בית יצטרך 2מכוניות.ואז האזרח באמת ירויח.לא בהורדת מכסים על מוצרים שמיוצרים כרגע גם בארץ ובעוד 5 שנים הם יחוסלו,ואז המחירים יקפצו פי10

comment-2-comment

1.

כל המדינה הזו קומבינות ומאבקי כוחות. מחירי המזון בשמיים! והשכר על הפנים. לאן מועדות פנינו?

לכל התגובות
0