44
צילום: יוסי אלטרמןצילום: יוסי אלטרמן

שרת הפנים שקד: "מתנגדת לפיקוח על השכירות"

על רקע המשך עליות מחירי הנדל"ן, הן לקנייה והן להשכרה, שרת הפנים איילת שקד ושר הבינוי והשיכון זאב אלקין מנסים להרגיע. "אנחנו הולכים להציף את המדינה בדירות", אמר אלקין, "כבר השנה אנחנו במספר שיא של שיווקים". שקד: "יש לעשות שינוי ברמ"י, שיטת המכרזים גורמת לעליית מחירים"

אורי חודי | פורסם:22/11/2021
מחירי השכירויות במגמת עלייה מזה שנים, ואחת לתקופה עולה האפשרות להחיל פיקוח על שכר הדירה. אולם הדיון בשכירות מפוקחת בישראל מעולם לא נשא פרי, ונראה כי גם בימי הממשלה הנוכחית אינו עומד על הפרק.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
"אני לא מאמינה בשיטה הזאת, ושוק חופשי לא צריך להיות בה. במדינות שעשו פיקוח על שכר הדירה, מצב הדירות רק הלך והידרדר", כך אמרה היום (ב') שרת הפנים, איילת שקד, במסגרת כנס של מרכז הנדל"ן בתל אביב. "צריך להגדיל את ההיצע - לא לפקח", הוסיפה שקד, שהדגישה כי היא "מתנגדת לפיקוח על מחירים".
שקד התייחסה בדבריה גם לנסיקה במחירי הדירות. "המצב בשוק הנדל"ן רע, בעיקר בגלל שההיצע נמוך מהביקוש. היו שנתיים של שיתוק פוליטי, שבהן היתה בנייה מועטה ושיווקו 50 אלף יחידות דיור בשנה במקום 80 אלף. מאז שקמה הממשלה, אנחנו עושים צעדים שישנו את התמונה. כבר השנה נשווק 80 אלף יחידות, הוותמ"ל חזר לעבוד והגדלנו את כמות העובדים בעוד 30 אלף".
"אנחנו מפשטים את הליכי התכנון והרישוי", אמרה שקד, וציינה את "רפורמת הרישוי העצמי, שאני מקווה שהשוק יתחיל להשתמש בה". שקד הוסיפה כי הם "מגדילים את כמות הוועדות, מקימים עוד ועדה מחוזית - ועדה מיוחדת מרכז דרום - כדי שדברים יהיו יותר מהירים". לדבריה, "היציאה מהמשבר תהיה עם התחדשות עירונית משמעותית".
עוד הוסיפה שקד כי התהליכים שנעשים להגדיל את היצע הדירות ישפיעו בעוד כשנתיים. "הגדלת ההיצע זה הדבר החשוב, אני פחות מאמינה בהשפעה על הביקוש", אמרה. "יש המון בנייני משרדים בתכנון שאין בהם צורך. אנחנו נשנה אותם לבנייני דירות, ונעשה את זה גם במקומות שבהם ראשי הערים לא ירצו בזה".
ומה לגבי מחירי הסגירה הגבוהים של המכרזים? על כך הסבירה שקד כי "אין כרגע שיטה אחרת לעשות את זה", ואף הודתה כי אכן "שיטת המכרזים של רמ"י גורמת למחירים לעלות או לפחות לא לרדת". שקד ציינה כי לדעתה "יש לעשות שינוי גדול ברמ"י אבל זה באחריות השר אלקין, ואנחנו עובדים ביחד כדי לפשט תהליכים".
בנוסף, שקד נשאלה כיצד ניתן לדרבן ראשי ערים לבנות עוד פרויקטים למגורים, והשיבה כי "יש כמה ראשי ערים שלא בונים אבל רובם כן ויש תנופת בנייה גדולה. במקביל, יש שורה של צעדים כדי להקל על ראשי הרשויות. בתמ"א 38, שלגביה נעביר בקרוב קריאה ראשונה, יש אפשרות לקבל היטלי השבחה או שימושים ציבוריים בקומת הקרקע. אני לא חושבת שהבעיה היא ראשי הערים, רובם משתפים פעולה. הליכי התכנון איטיים ומסורבלים, הבנייה איטית בשל מחסור בעובדים. אנחנו עובדים כדי לפתור את זה".

"אנחנו הולכים להציף את המדינה בדירות"

שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין, התייחס גם הוא לעליות מחירי הנדל"ן ולאופן שבו הממשלה פועלת על מנת לעצור או למתן אותן. "חצינו השנה רף של 90 אלף שיווקים, ויש סיכוי שנסיים עם 100 אלף שיווקים, כאשר מספר השיא עד היום היה 70 אלף שיווקים בשנה, בימי משה כחלון. המשמעות היא עסקאות רבות בשטח בשנה הבאה, ומשם להתחלות בנייה. אם השנה הגענו למה שהגענו, אחרי עבודה קשה ומאומצת, ברור שלא נעצור גם בשנה הבאה. אנחנו הולכים להציף את המדינה בדירות".
צילום: יוסי אלטרמן"קבענו שיא במספר השיווקים השנתי". שר הבינוי והשיכון, זאב אלקין (צילום: יוסי אלטרמן)
אלקין התייחס גם למחירי המכרזים וליזמים שניגשים אליהם, ואמר כי "מי שמהמר היום במכרזים ומציע הצעות גבוהות, מסתכן ולא קורא את המציאות, לפיה כמות הדירות שתצא לשוק תהיה במספרים מאוד גדולים". לדבריו, "יזמים מגיבים למה שקרה עד עכשיו אבל הם לא קוראים מספיק את המפה, לא מבינים לאן אנחנו הולכים. אני בעד שיבואו יזמים ויגישו הצעות במכרזים, אבל אני אומר להם: תחשבו טוב מה אתם מציעים, שלא תמצאו את עצמכם במשבר".
אלקין הוסיף כי "המספרים במכרזים על הקרקעות יֵרדו דרמטית, והיזמים ישלמו הרבה פחות על הקרקע כי רוב השירותים שאנחנו מציעים מעכשיו בתור מדינה הם דרך מחיר מטרה. המשמעות היא שיזם מתחייב מראש למחיר קבוע לפי שומה של שנת 2020, עוד לפני העלייה הגדולה, עם הצמדה למדד המחירים לצרכן.
"מדינת ישראל החליטה כאן החלטה לא פשוטה - ויתרה על הספסרות בקרקע ועל הכנסות של בין 13 ל-20 מיליארד שקל, כהכנסות צפויות, כל זה כדי שהדברים יתבטאו בהנחות לזוגות הצעירים. אני לא יודע להגיד אם המחירים ימשיכו לעלות ובכמה: יכול להיות שהשוק יגיב מייד, ויכול להיות שייקח לו זמן. זה תלוי גם בקצב מתן היתרי הבנייה".
לכתבה זו 44 תגובות
הוספת תגובה
44

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
34.

33.

32.

מס הכנסה כבד על השכרת דירה עשירית ומעלה ירחיק את המשקיעים החזירים

31.

הבנקים והקבלנים בעד הגדלת ההיצע כי הם רוצים להרוויח מבניה והמדינה תאפשר להם את זה משתי סיבות: כי זו הכנסה גדולה למדינה ממיסים וגם כי הקשרים הפוליטיים של הון-שלטון חזקים. תעצרו לחלוטין את הדירות להשקעה והיצע יגדל והמחירים ירדו. ואז אולי האזרח הפשוט, זה שאינו עשיר יוכל לרכוש דירה.

30.

זה רק מה אתם עושים גונבים מי את בכלל אין לך מקצועיות או מושג קלוש

29.

צריך לאשר רק פינוי בינוי ולא לנגוס עוד בקרקעות חקלאיות ושטחי טבע פתוחים. צריך לאשר בפינוי בינוי מגדלים גבוהים. זו הדרך היחידה בה ניתן לפתור את בעית המבנים הישנים המתמוטטים ולשמור גם על מעט הטבע שנותר כאן.

28.

comment-2-comment

לא עשו כלום עם העניין. פים היה דיור ציבורי של עמידר ושל העיריות וכבר אין הרבה מאוד שנים

27.

26.

25.

את מוכרת את עתיד המדינה לטובת רווח לטווח קצר

24.

23.

הפתרון חייב להיות משולב בקיצור בירוקרטיה.

22.

חובה על הממשלה לפקחח על כל חוזה שכירות ולהציב קריטריונים ברורים על גובה שכר דירה ,,, וכן להטיל מיסים של מדרגות המס על הכנסה זו כמו כל הכנסה אחרת. אם המקום לא ראוי למגורים לפי סטנדרטים מקובלים אסור להשכיר וזו תהיה עבירה חמורה למזכיר....

comment-2-comment

פיקוח מדרדר את הדירות. יזמים לא מקימים פרוייקטים. דיירים נתקעים באותה דירה הרבה שנים. רק היצע

21.

שקד במקום לעבוד למעם המדינה והעם ממשיכה את הקו הליכודי - להרוס לומר לא לכל דבר זקד היא השרה הגרועה ביותר בממשלת ישראל כיום

20.

19.

18.

17.

חדשות להשכרה, שייבנו ויושכרו על ידי המדינה או לפחות בפיקוחה. היצע גבוה של דירות יפתור ממילא גם את בעיית המחירים ואת דרישותיהם הבלתי הגיוניות, שאינן קיימות בשום מקום אחר בעולם, של בעלי הדירות.

16.

אינטרסים אישיים. אפשר בהחלט לפקח ולעצור את ההישתוללות המכוערת של עליית שכר הדירה.

comment-2-comment

ואתה בטח מאלה שרוצים להפוך אותנו לונצואלה

comment-2-comment

היא חיה בבועה

comment-2-comment

15.

comment-2-comment

14.

13.

גדל פה דור בלי עתיד ועם שפע של חובות, שלא לדבר על השינוי דמוגרפי. כול מי שיכול יברח ומי שלא ישאר בשיכונים סטייל בני ברק המדינה הזו בדרך להיות כמו כול השכנות פה מדינת עולם שלישי ענייה ופחות בכיוון אומת הסטארטאפ

12.

11.

10.

9.

comment-2-comment

8.

7.

עם אמירה שכזאת אינך מתאימה להיות שרה בממשלה. את זורעת יאוש נורא אצל חסרי הדיור.

6.

כל שר וחבר כנס בעלים של יותר מדירה אחת, למה שיעלו חוק שפוגע בהם?

5.

דירות להשקעה, יחד עם ההגנה שהם נותנים לבעלי ההון והמשקיעים, למה שזה יהיה באינטרס שלהם לשנות את המצב? הכל רקוב מהיסוד ועד שזה לא ישתנה, וזה בחיים לא ישתנה, אז כלום לא ישתנה

4.

שיחלוק איתכם את השמנת.

3.

איזה שוק חופשי... הממשלה ובנק ישראל עושים הכל כדי להגן על המשקיעים ולשמר את הביקוש הגבוהה. הדבר האחרון שאפשר להגיד על שוק הנדל"ן בארץ זה שהוא חופשי..

2.

comment-2-comment

1.

comment-2-comment

ממש התעניין במחירי הדיור, לא עניין אותו השוק הזה, השאיר את זה לכחלון וזהו, שום כלום ברמת הממשלה.

comment-2-comment

ואתה באמת חושב שהממשלה הנוכחית תעשה משהו?מצי תבינו אנחנו לא מעניינים את הפוליטיקאים המדושנים בבתי היוקרה שלהם,אף פוליטיקאי לא יעשה כלום,כל מה שהם עושים זה להתכונן לבחירות ולחרטט,חבורה של אוכלי חינם.

לכל התגובות
0