79

עמודי המקדש ושולחן לחם הפנים: המטבע הנדיר של בר כוכבא

במערה שבמדבר הסתתרו הלוחמים המותשים של בר כוכבא, ושם מצא ד"ר דביר רביב את אחת התגליות החשובות: מטבע עשוי כסף טהור שעליו דגם המקדש, כמה שנים לאחר חורבנו – וארבעת המינים לפי שיטת רבי עקיבא, תומכו של בר כוכבא. אסף קמר יצא למדבר יהודה בעקבות מערות מסתור אפלות – ומורשת קרב בת אלפיים שנה

אסף קמר | פורסם:19/05/2022
המטבע הנדיר של בר כוכבא (צילום: נדב אבס)
מטבע כסף נדיר מתקופת מרד בר כוכבא התגלה במעמקי מערת הנר, הממוקמת על מצוקיו הנישאים של נחל תקוע, עשרה קילומטרים דרומית לירושלים. יצאנו במנהרת הזמן אל העבר, ואל ימיו האחרונים והטראגיים של מרד בר כוכבא ברומאים, עם הארכיאולוג ד"ר דביר רביב, שמצא את המטבע המרגש.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
צילום: נדב אבססלע כסף עמודי בית המקדש עם חפץ שאולי הוא שולחן הפנים (צילום: נדב אבס)
שעת בוקר אביבית, אנחנו יוצאים בהליכה רגלית מהיישוב נוקדים שבגוש עציון. מעלינו משקיף מבצר ההרודיון המפורסם, ששימש בסוף דרכו, לפני כאלפיים שנה, כמפקדה הראשית של בר כוכבא. נוף הקדומים של מצוקי נחל תקוע התלולים ומדבר יהודה הפראי, כמעט שלא השתנו במרוצת השנים, ויש להניח כי אותם מראות כבירים של מדבר נידח ועוין, קיבלו את פניהם ואת כאבם של אבות-אבותינו - לוחמים ופליטים, נשים וילדים, שנמלטו מרחבי הארץ כדי להסתתר כאן מאיימת הכובש הרומי האכזר.
קראו עוד בערוץ היהדות:
מראש מצוק מרשים המשקיף על הוואדי העמוק של נחל תקוע, מסביר ד"ר רביב כי "לפני אלפיים שנה היה האזור שאנחנו נמצאים בו לב-ליבה של ארץ יהודה. במחקר האקדמי הארכיאולוגי הכרנו את מבצר הרודיון והכרנו מגילות מהתקופה, אבל בנחל תקוע לא היו מוכרות מערות מפלט מתקופת מרד כוכבא".
תמונה כלליתמערת הנר על המפה

מאחורי פתח אפל ונסתר

ד"ר רביב, חוקר באוניברסיטת בר אילן ואיש שטח בולט בתחום (שאף גילה מבצר חשמונאי בשומרון), החליט לנסות ולגשר על הפער המחקרי. עם חוקרים מ"בר אילן" ומהאוניברסיטה העברית, הוא יצא לעשות סקר שטח ארכיאולוגי במערות נחל תקוע. "בסקר ארכיאולוגיה אין רישיון לחפירה, אלא לחיפוש אחר ממצאים מעל לפני השטח, כמו חרסים ומטבעות", הוא מסביר.
צילום: נדב אבסד"ר דביר רביב, הארכיאולוג שמצא את מטבע הכסף מתקופת מרד בר כוכבא (צילום: נדב אבס)
בהמשך הדרך ד"ר רביב מוביל אותנו דרך "נאקב", שביל מדרגות קדום שנחצב במדרון הסלעי, וניתן להשקיף ממנו על גבי המים המלאים המנצנצים בקרקעית הקניון, מקור חיים הכרחי לפליטים היהודים שהתחבאו כאן במערות נסתרות. "הפליטים של בר כוכבא בחרו את המערות עם הפתחים הנסתרים", הוא אומר. "מערת הנר שבה מצאתי את מטבע הכסף, מימי מרד בר כוכבא, נמצאת ממש כאן".
אבל גם כשהוא מצביע לכיוון המערה, לא ניתן לראות את פתחה האפל, ואנחנו מטפסים אחריו בקטע צר לאורך מצוק תלול, עד שמתגלה לפתע פתח שחור ומטריד של המערה שבה התגלה האוצר. הפתח נמוך ורצפת המערה מלאה בגללי חיות ישנים ומסריחים, והיא רוחשת קרציות. ניתן להתקדם בה רק בתנועה כפופה הנמנעת ככל שניתן ממגע הגוף ברצפה המטונפת.
צילום: באדיבות פרופ' בועז זיסו, אוניברסיטת בר אילןהמטבע משני צדדיו (צילום: באדיבות פרופ' בועז זיסו, אוניברסיטת בר אילן)

"הבנו שיש לנו תגלית מאוד חשובה"

במערה אולם כניסה רחב שממנו יוצאים פתחים נוספים של מסדרונות שונים. בניגוד למערות הגיר החצובות בסלע, מעשי ידי אדם מתקופת המרד הגדול, המוכרות בשפלת יהודה - כאן מדובר במערה מסוג אחר, מערה טבעית.
צילום: נדב אבסהפתח של מערת הנר. מערת מפלט נסתרת, צמודה לתהום (צילום: נדב אבס)
האולם הפנימי הגדול של המערה האפלה, מאובק ומסריח. הקיר הפנימי מזכיר פתחים של כוורת, וד"ר רביב מסמן עם הפנס על אחד הפתחים הנמוכים. "באחד החללים הפנימיים של המערה מצאנו שברי כלי חרס, שברים של קנקנים בעיצוב רומאי מתקופת מרד בר כוכבא, בנפח של 15 עד 20 ליטר, ששימשו לאגירת מים ומזון כמו פירות יבשים", הוא מספר. "כשאני מזהה את החרס הראשון, אז אני מבין שיש כאן פוטנציאל לעוד ממצאים, ואז הדמיון מתחיל לעבוד: איפה מסתתרים כלי הנשק? המטבעות? התעודות? אחרי שעתיים של סקר וזחילה בתוך המערה, באחד החדרים צץ לו המטבע".
ד"ר רביב עדיין מתרגש כשהוא משחזר את התגלית: "אני מחפש ככה עם הידיים, ובין שברי חרסים רואים מטבע. אנחנו מרימים אותו, מזהים שמדובר במטבע בר כוכבאי ומבינים שיש לנו כאן תגלית מאוד חשובה".

ארבעת עמודי המקדש

באור הפנסים אנחנו מתבוננים בהתרגשות בד"ר רביב מוציא מהתיק קופסה קטנה ובתוכה מעטפה. בתוך המעטפה יש מעטפה קטנה עוד יותר - בה מסתתר המטבע הנדיר, המכונה בתלמוד "סלע כסף". מדובר במטבע גדול וכבד יחסית.
צילום: נדב אבסאסף קמר וד"ר דביר רביב עם המטבע במערת הנר (צילום: נדב אבס)
צילום: אסף קמרד"ר דביר רביב חושף את המטבע באור הפנסים במערת הנר (צילום: אסף קמר)
"המטבע הוא 97% כסף טהור", מסביר החוקר. "אנחנו רואים עליו את דגם חזית המקדש, ובצד השני את דגם ארבעת המינים. מדובר במטבע עם סממנים יהודיים קלאסיים וסיסמאות תעמולה. בר כוכבא ניסה להפיח רוח לאומית בעם, לעורר גאווה, לגייס מורדים - והוא הצליח. המטבע הוא סמל למשילות, ביטוי מוחשי לעצמאות המדינה היהודית הבר כוכבאית".
על המטבע ניתן לזהות בקלות את ארבעת עמודי בית המקדש שחרב בשנת 70 לספירה, 65 שנים לפני הטבעתו. בין העמודים המפוארים מצויר חפץ לא ברור. "יש חוקרים שהציעו שזה 'שולחן לחם הפנים' - אחד החפצים בבית המקדש", הוא אומר. "מעל המקדש רואים דגם של כוכב, אולי של בר כוכבא. בכתב עברי קדום כתובות האותיות: ש מ ע ו נ, שמו הפרטי של שמעון בן כוסבא, נשיא מדינת ישראל. בצד השני שלו רואים את ארבעת המינים, כנראה לפי שיטת רבי עקיבא, התומך של בר כוכבא: לולב, הדס, ערבה ואתרוג - והכיתוב בכתב עברי קדום הוא 'לחירות ירושלים', סיסמה אופיינית לשנים השלישית והרביעית למלחמה".

פעם היה עליו מטבע רומי

המטבע העתיק הוא אולי סמל פיזי ורוחני גם יחד, לכך שמדינת ישראל המודרנית לא נוסדה יש מאין, ושאנחנו חלק משרשרת ארוכה ומתמשכת של משפחות וקהילות מימי בית ראשון ובית שני - המשכם הישיר של אבות-אבותינו, שקראו לדרור תחת מגפי הכובש הרומאי האכזר.
צילום: אסף קמרהפתח של מערת הנר (צילום: אסף קמר)
מדינת יהודה החופשית, בהנהגת בר כוכבא והמורדים, שרדה במשך שלוש שנים וחצי בלבד, ולכן, ככל כנראה, לא הספיקו להקים מטבעה מלכותית. בשונה מרוב מטבעות העולם העתיק, אנשיו של בר כוכבא לקחו מטבעות רומיים שהיו במחזור, והטביעו עליהם את הסמלים והסיסמאות של המרד. באור הפנסים, ד"ר רביב מצביע על קווים זעירים ושריטות במטבע הנדיר.
"במטבע הזה ניתן לראות את שרידי הדגם המקורי של המטבע הרומי: השערות של נירון קיסר ששלט בתקופת המרד הגדול, ומהצד השני של המטבע שרדה העין, המקור והכנף של נשר - הסמל של רומא", מסביר ד"ר רביב. "בימי המרד, המטבע הזה היה שווה הרבה. יש לנו תעודות שמדברות על שני סלעים (מטבע כסף) שבעזרתם היה אפשר לרכוש בית. אמנם זה היה בשלב האחרון של המלחמה, כשהמחירים ירדו, אבל זה מראה את השווי הגבוה של המטבעות".
צילום: אסף קמרמבצר ארמון ההרודיון משקיף מלמעלה. פעם זו הייתה המפקדה של בר כוכבא (צילום: אסף קמר)
צריך נחישות והרבה מזל כדי למצוא מטבע כסף נדיר בתוך מערה קרסטית מסועפת ומלאה בקרציות. "הסיבה המרכזית לפרוץ מרד בר כוכבא היה הרצון לשחרר את ירושלים, שהרומאים הפכו לאיליה קפיטולינה. מטרת המורדים הייתה להקים את בית המקדש שחרב. אנחנו נמצאים בימי ספירת העומר, ימי זיכרון למותם של 24 אלף תלמידי רבי עקיבא. כשאני אוחז את המטבע הזה, הוא גורם לי להתחבר לתקופת מרד בר כוכבא".
אזהרה: הביקור במערת הנר ללא הדרכה מקצועית מסוכן. המערה ממוקמת מעל מצוק נישא, והגישה מסוכנת. בתוך המערה יש קרציות מערות שיכולות להדביק באמצעות עקיצתן במחלה קשה. מבחינה ביטחונית, אזור נחל תקוע מוגדר כשטח B, ומומלץ להתייעץ עם גורמי ביטחון ומדריכי טיולים לפני הכניסה.
לכתבה זו 79 תגובות
הוספת תגובה
79

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
40.

39.

זה לא נשר, זה עיט!! נשר הוא עוף דורס אוכל נבלות. העיט הוא עוף טורף שהפך לסמל של גופים רבים.

38.

37.

להמצאה הזאתתתתתת

comment-2-comment

36.

המטבע שימו לב חדש מידיי מישהו מנסה למכור לכם היסטריה חדשה בלבוש ישן המטבע לא עובר "קופה"

35.

התלמוד בוחל בבר כוכבא אבל הלאומנים הדתיים (הרבה יותר לאומנים מדתיים, מסתבר) שכחו מה כתוב שם והם מעריצים אותו...

comment-2-comment

האשמים הם רק הרבנים אותי המציאו ל מען העתיד שבו אתם נמצאים

comment-2-comment

34.

שבאה משמיים לחיות ולסבול תחת נטל השלטון הרומי מבלי למרוד, בית המקדש היה קיים עד היום ולא היינו יוצאים לגלות 2000 שנה, הכל היום היה שונה...

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

33.

ההיסטוריה של הארכיאולוגיה באזור הזה מאוד פוליטית כפי שהיה תמיד (יגאל ידין למשל) . כמי שהיה בחפירות של שוקרון ושל רינה אבנר משהו מריח לי לא טוב בסיפור ולו בגלל ששכבת הקרקע במערה שלא מותירה בדרך כלל ממצא בצורה הזו. חפרתי במערות של סלעי גיר ותמיד היה צורך לרדת עשרים סנטימטר אפילו בשביל עצמות בעלי חיים.

comment-2-comment

32.

31.

בר-כוכבא, רבי עקיבא והרשב"י, המיטו את הגלות והחורבן עלינו! לקח לנו כמעט אלפיים שנה להתאושש מהטעות החמורה של המרד! אז איך זה יוצא שמי שהנהיגו אותנו לגלות וחורבן יוצאים כאלה גיבורים וחכמים?! אני פשוט לא יכול להבין את זה ?!

comment-2-comment

comment-2-comment

30.

אשמח לשאול האם יתכן ובר כוכבא ולוחמי המרד יצרו מציאות בה ניתנה להם שליטה על הכסף המקומי. אם הם טבעו את סמלי המרד על מטבעות כסף .. הן לא סביר שניתן לשלם עם המטבעות לגורמים רישמיים של הממשל הרומי. ומכאן שהטבעת המטבעות על הכסף הרומאי מקנה למורדים שליטה על הסחר המקומי. בעקיפין הם יכלו לכפות על בעלי בריתם היהודים להמיר את כספם למטבעות המרד ובכך להשטלת על הסחר המקומי. ברור שבעלי מטבעות זהב לא היו רבים וכפי הנראה לא אפשרו למורדים להשטלת עליו. טוב.. זו רק תאוריה. אשמח להבהרה.

29.

היינו פה לפני 2000 שנה אז הארץ שלנו, רק מקוה שהיבוסים לא יזכרו פתאום שהם היו קודם...

28.

27.

הערה- בביה"ס בתקופת המנדט - אני בת 88 - לימדו אותי שלרבי עקיבא היו 12,000 תלמידים בלבד.

comment-2-comment

מעניינת הסמליות של המספרים.

comment-2-comment

comment-2-comment

מכאן כנראה הבלבול. עוד שנים רבות!

comment-2-comment

12,000 זוגות של תלמידים.

comment-2-comment

סך הכל 24000 הומואים כשרים למהדרין

comment-2-comment

26.

אחד המקרים הבודדים שסלע מתקופת בר-כוכבא נמצא באתרו. ידוע גם על מטמון מטבעות כאלו ואחרים ממערת התאומים ,בהם השתתף בועז זיסו בעצמו.

25.

comment-2-comment

יפה. זה מוכיח שיהודה ושומרון תחת השליטה של היהודים. והגיע הזמן להודיע לכל העמים. שיתנו לבנות את בית המקדש השלישי.

24.

23.

22.

אנשים שהסמלים שלהם נופצו במרד הראשון אבל שרדה כאומה, התאבדו במרד חסר סיכוי במרד השני והפכו לפליטים ל 2000 שנה אומה שלא ידעה להתפשר , להתכופף קצת כדי להזדקף בסופו של דבר, שהסמל חשוב מהחיים

21.

לא מבין אין שום "איזכור", לפלשתינים איפה ההיסטוריה שלהם. הא שכחתי פלשתין זו המצאת המאה

comment-2-comment

comment-2-comment

האיסלם למעשה עדיין לא נוצר.

comment-2-comment

20.

19.

כשלון המרד גרם לחורבן יהודה שעלה על חורבן הבית. ירושלים נחרשה והגלות התעצמה!!

18.

ממש דוגמה אישית

17.

comment-2-comment

16.

תודה רבה על התוכן המעניין.

15.

חחחחחחחחחחחחח

14.

וואלק - היהודים שכחו מה זה להיות יהודים, שכחו את שפתם ומדברים וכותבים בשפה אחרת. בגלל זה אלוהים לא מבין אותנו

13.

כמדומני מה שרואים שם היה סגנון בנייה דיי נפוץ באותה התקופה, העמודים בתבליט יכולים להתאים גם להרבה מבנים אחרים.

comment-2-comment

אותי מעניין הרבה יותר דווקא דבר אחר... מעניין אותי לקבל הסבר לציורים של בית המקדש שהם טוענים וארבעת המינים לכאורה, איך זה הגיוני שמטבע שנעשה לפני כמה אלפי שנים מקבל תחריט מאוד מאוד מדויק כאילו נעשה בהדפסה של בנק ישראל? בשנים האלה בקושי ויכלו לצקת את צורת המטבע, המטבעות נראו יותר כמו אבנים מאשר מטבעות כתוצאה מחוסר הדיוק בתהליך היציקה, משהו פה ממש לא אמין.

comment-2-comment

המטבע הזה כמעט לא היה בשימוש מקסימום שלש שנים ואח"כ המתין 2000 שנה

12.

comment-2-comment

11.

וכל שאר עשרות הישובים הפלסטינים בקושי נראים. טוב שלא פשוט כתבתם Israel über alles בשחור על גבי לבן. אגב, בתוך הקו הירוק או מחוצה לו? שאלה רטורית...

10.

"זה אל אקצה" רגע.......בעצם זה כן בית המקדש הקדוש של היהודים. אז יש לנו "אל פיקציה" לא "אל אקצה" איזה בעסה.

9.

שיט, לא היו אז (וגם לא היום) פלסטינאים...

8.

7.

6.

5.

4.

comment-2-comment

איך מחקו את הבנים הבכורים : קין, ישמעאל, עשיו,

comment-2-comment

כל מקום שדרכה בו כף רגל יהודית הוא שלנו? אפשר גם להגיד שאם הרומאים כבשו את המקום אז זה שלהם, לא? למה אתה מתנחל על אדמה רומאית? או יבוסית, או חיתית, או אדומית, או כנענית, או ניאנדרטלית....? זה לא שלך, זה שלהם. אתה סתם זמני פה.

comment-2-comment

תעיין שם, נאמר בפירוש "כי ביצחק יקרא לך זרע"...ועוד רבים נוספים על בחירת אבותינו.

comment-2-comment

אתה צודק .השאלה היא למה אתה ממשיך לגור במדינה שכנראה לא שייכת לעם היהודי .תעבור כמה שיותר מהר למדינה אחרת

3.

המטבע אמנם לא מצוי, אך מטבעות כאלו נמצאו ונחקרו באופן מקיף. הכותרת של הכתבה "ושם מצא ד"ר דביר רביב את אחת התגליות החשובות: מטבע עשוי כסף טהור שעליו דגם המקדש", חסרת בסיס ביחס למטבע המדובר.

comment-2-comment

פעם נוספת מוצאים דרישת שלום מאבות אבותינו, שחיו פה, משלו פה, נלחמו פה, התפללו פה והעמידו את ירושלים ומקום המקדש בראש מעיניהם. וכל הניסיונות לחדש ולהמציא יש מאין היסטוריה לערבים המוסלמים שטובחים ופוגעים בנו כבר מאות שנים, נועד לכישלון.

comment-2-comment

comment-2-comment

בדיוק ככה

comment-2-comment

אין בך אמונה אם אתה יהודי אתה חייב להאמין.

2.

comment-2-comment

שתי הנקודות הן שני המוטות לנשיאת ארון הברית מצד אחד של הארון

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

גם כשאני ראיתי את זה חשבתי על זה, הכרובים שכנפיהם פרושות אחד אל השני הטבעות לבדים בצידי הארון . וגם אם זה לא היה בבית שני, זה היה סמל יהודי לאומי כמו שהיום המנורה למרות שאין לנו את מנורת המקדש. אפשרות נוספת חשבתי שאולי זה הכניסה להיכל שהייתה נראית בין העמודים

1.

וטוענים לבעלות על הארץ הזו. משעשע.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה