17

בשל משבר האקלים: סכנה לגידולי התירס ברחבי העולם

מחקר, שנערך בהובלת נאס"א, מצא כי הסכנה לגידולי התירס ברחבי העולם תגדל באופן משמעותי - בשל אירועי מזג אוויר קיצוניים, שנובעים משינויי האקלים. האזורים שבסכנה מוגברת: המערב התיכון של ארצות הברית ומרכז אירופה

יוגב ישראלי | פורסם:08/05/2022
עולם ללא תירס, נשמע דמיוני? מסתבר כי שינויי האקלים שהובילו להקצנה של אירועי מזג אוויר, צפויים לפגוע בייצור התירס העולמי. מחקר חדש, שנערך בהובלת נאס"א, קובע כי עד שנת 2100 יוכפל הסיכון לקציר התירס לפחות בשלושה מתוך ששת אזורי גידול התירס הגדולים בעולם.
צילום: APשדה תירס מיובש (צילום: AP)
הפאנל הבין-ממשלתי לשינויי אקלים - גוף בינלאומי שמנסה לכמת את שינויי האקלים שהתרחשו מתחילת המאה ה-20 ולהציג את הסיכונים הנובעים מהם - הזהיר באוגוסט שעבר כי העולם עומד לקראת השלכות מסוכנות של שינויי אקלים שישפיעו על החיים והפרנסה בקנה מידה עולמי. כעת, דוח חדש מציג כיצד אספקת המזון צפויה להיפגע כאשר כדור הארץ חווה אירועי מזג אוויר קיצוניים, שילכו ויחריפו עם השנים בשל פליטת גזי חממה על ידי בני אדם, דבר שגורם להתחממות כוכב הלכת שלנו.
על פי המחקר, שפורסם בכתב העת Environmental Research Letters, אירועי מזג אוויר קיצוניים כמו שיטפונות וגלי חום יהיו תדירים וקיצוניים יותר, ויגדילו את הסיכונים לנזק ביבול, בין אם בשל יובש ושריפות ובין אם בשל גשמים עזים ומרוכזים בפרקי זמן קצרים. החוקרים, בהובלת קולין ריימונד מהמעבדה להנעת סילון של נאס"א בדרום קליפורניה, בדקו את האזורים במרכז-צפון אמריקה, צפון-מזרח ברזיל, דרום אמריקה, מרכז אירופה ודרום ומזרח אסיה, שמהווים כ-55% מייצור התירס העולמי, והגיעו למסקנה שעד שנת 2100, עלייה בגלי חום, באירועי בצורת ובכמות גשמים רבה בזמן קצר, יכפילו את הסיכון לכשלים בקציר תירס הקשורים לאקלים בלפחות שלושה מששת אזורי גידול התירס הגדולים בעולם באותה שנה, כשהמערב התיכון של ארצות הברית הוא הפגיע ביותר כחלק מאירוע הרסני מסוג זה (ארצות הברית היא מגדלת התירס המובילה בעולם, וקצרה כ-419 מיליון טונות תירס ב-2021).
צילום: Shutterstockבצורת בשדה תירס (צילום: Shutterstock)
מחקרים קודמים רבים דגמו שינויים במדד אקלים יחיד, כמו מספר הימים שבהם נמדדו מעל 38 מעלות צלזיוס באזור מסוים. עם זאת, ההשפעות הגדולות ביותר מגיעות בדרך כלל כאשר קיצוניות בתנאי האקלים מתרחשת בו זמנית או ברצף קרוב. לדוגמה, ישנן מדינות רבות שמכירות יותר מדי את התרחיש שבו תנאי שרב ובצורת קשה מציתים ומלבים שריפות, ואחריהן יורדים גשמים כבדים שמייצרים סכנה חדשה של מפולות או הצפות באזור שעלה באש.
מדעני האקלים עמלו במשך שנים כדי להבין את השרשראות המורכבות הללו של מודלי האקלים, אך רק בשנים האחרונות נראה כי ישנה פריצת דרך בנושא. החוקרים השתמשו במודל אקלים (המאפשר לחקור את השתנות מערכת האקלים), כדי להריץ 100 סימולציות בין השנים 1991 ו-2100. המודל הצליח לדמות אירועי מזג אוויר קיצוניים בין 1991 ל-2020, בדומה לאירועים שמהם מתריע המחקר.
צילום: APשדה תירס (צילום: AP)
סימולציות המודל הראו שעד שנת 2100, גלי חום קיצוניים ברחבי העולם הנמשכים לפחות שלושה ימים יתרחשו פי 2 עד 4 מאשר המצב כיום, בעוד שקיצוניות של שלושה ימי גשמים תגדל בדרך כלל ב-10% עד 50% בתדירותם. החוקרים גם ניתחו כיצד האירועים המוגברים הללו יתקבצו בזמן ובמיקום. לאחר מכן הם בדקו כיצד כל השינויים הללו יחד יכולים להשפיע על קציר התירס בעתיד.
להערכתם, במצב הטוב נראה כי הסיכוי שמקבץ אירועים יגרום לפגיעה חמורה בתנובת התירס בלפחות שלושה מששת האזורים הפרודוקטיביים ביותר בעולם לגידולו באותה השנה, כמעט יוכפל, מ-29% ל-57%, עד שנת 2100. חמור מכך, הסיכוי שהיבול ייהרס בחמישה מבין ששת האזורים בשנה אחת, צפוי לגדול באופן משמעותי מ-0.6% ל-5.4%. כאמור, המערב התיכון של ארצות הברית הוא המקום הפגיע ביותר ואחריו מרכז אירופה.
לכתבה זו 17 תגובות
הוספת תגובה
17

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
13.

ותירס בכלל לא מתעכל..

12.

ובסיפורי סבתא מלפני 3,000 שנה

11.

אבל היי מה פתאום, נאצ"א אמרו אז אנחנו מאמינים

comment-2-comment

למזלכם לא תהיו בחיים ב2100.. חבל רק שאתם מתרבים וילדיכם יסבלו

comment-2-comment

זה שבשבילך זה "פתאום" רק אומר שאת הבלה שלא יודעת כלום.

10.

9.

8.

גורמים רק נזק מתועלת עם הנדסת האקליח שלהם

comment-2-comment

הם נשלטים על ידי השבבים שאילון מאסק שתל להם במוח באמצעות החיסון לקורונה בהוראת אנשי הלטאה.

7.

במשך חצי שנה לאכול כאילו אתם בבונקר, זה יגרום להרבה חברות חמדניות לפשוט את הרגל, אבל אבל אבל אבל אבל אבל ראיתם ישראלי שחוץ מפקה-פקה עושה משהו לטובת הכלל?

6.

כל שני וחמישי יש כתבה דומה ובנוסף לזה הריקולים מחנויות מזון

5.

ימשיכו לזהם את העולם וליצור עוד אפקט חממה ואז כשיבינו את גודל הנזק אז זה יהיה מאוחר מידי

4.

להפסיק לייצר אנרגיה מתירס, ולהמיר אותה לאנרגיית גז או גרעין

3.

2.

עם כל ההרעבה המכוונת והמחסור הצפוי, חייבים להזיז את חלון אוברטון עוד קצת... אין ברירה, בני האדם חייבים לשלם את המחיר (תודה לכם שופר יקר, בסוף גם לכם תגיע הקבלה). הכל ניתן לשליטה, ברגע שנחליט שהם לא האדונים שלנו (מה שנכון... נולדנו חופשיים), זה ייגמר.

comment-2-comment

1.

כל העולם תלוי במעשיהם של 10,000 לוביסטים ואנשי מפתח מתחומי האנרגיה, רכב, חקלאות וכד'.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה