19
צילום: APצילום: AP

היסטוריית העסקים המלאה של אילון מאסק

אילון מאסק רכש אתמול את טוויטר תמורת 44 מיליארד דולר, ויצא המנצח מאחד הקרבות העסקיים המותחים שראינו לאחרונה. לפני שהיזם הסדרתי רצה לנהל רשת חברתית, אלו החברות שהוא ניהל, הקים והשקיע בהן עד היום

אושרית גן-אל | עודכן:26/04/2022
אחרי סאגה מלאת תהפוכות, אך מהירה למדי, האיש העשיר בעולם, אילון מאסק, הפך אתמול לבעלים של טוויטר. לרגל הוספת החוליה החדשה בשרשרת החברות של מאסק, זה זמן טוב להיזכר בשאר החברות שלו שתרמו לכך ששוויו מוערך היום במעל 268 מיליארד דולר.

עוד בנושא:

Zip2

החברה הראשונה שמאסק הקים, בשנת 1995, יחד עם אחיו קימבל. המוצר של החברה היה מדריך עירוני לעסקים שכלל מפות ואיפשר לבצע בו חיפוש, ולקוחות החברה היו עיתונים, בהם הניו יורק טיימס. לדברי מאסק, באותה תקופה הוא ואחיו לא יכלו להרשות לעצמם אפילו לשכור דירה, ולכן שכרו משרד קטן וישנו על הספה. השניים אף חלקו מחשב. אך מצבם הכלכלי השתנה במהרה: החברה נמכרה ארבע שנים אחרי הקמתה, ב-300 מיליון דולר לחברת Compaq Computer. מתוכם, 22 מיליון דולר הגיעו לכיסו של מאסק.

פייפאל

במחצית מהכסף שהרוויח מאותה רכישה עבור מניותיו בחברה, מאסק השתמש כדי להקים חברה נוספת ב-1999 - X.com, חברה שסיפקה שירותים פיננסיים אונליין. בשנת 2000 היא התמזגה עם סטארט-אפ פיננסי נוסף בשם Confinity, ולאחר מכן החברה הממוזגת שינתה את שמה לפייפאל. עם המיזוג מאסק הפך למנכ"ל, אך לאחר מכן הודח מתפקידו בעקבות חילוקי דעות בינו לבין שאר ההנהלה. פייפאל נרכשה ב-2002 על-ידי איביי תמורת 1.5 מיליארד דולר, ומאסק, מחזיק המניות הגדול בחברה, הרוויח הפעם מהרכישה 165 מיליון דולר.

SpaceX

ב-2002 מאסק הקים את החברה שהוא משמש מנכ"ל שלה עד היום - SpaceX, באמצעות מאה מיליון דולר מכספי הרכישה של פייפאל. SpaceX היא חברת חלל פרטית, ומטרתו של מאסק הייתה להוזיל את עלויות הטיסות לחלל. החזון ארוך הטווח של החברה אפילו אמביציוזי יותר - ליישב את מאדים על-ידי בני אדם. החברה מאופיינת בחדשנות שמתבטאת בין היתר בפילוסופיה שלה לפיה יש לעשות שימוש חוזר בכלי תעופה שטסים לחלל. היא חתומה על הסכם עם סוכנות החלל האמריקאית, נאס"א, הנוגע להטסת אסטרונאוטים לחלל. שווי החברה מוערך במאה מיליארד דולר.

טסלה

חברת הרכב החשמלי, והחברה המזוהה ביותר עם מאסק היום, למעשה כלל לא הוקמה על ידו. אבל ב-2004, שנה אחרי הקמתה, הוא השקיע בה 6.5 מיליון דולר, הפך לבעל המניות העיקרי וליו"ר החברה. בנוסף, הוא לקח חלק בפיתוח הרואדסטר, המכונית הראשונה שלה. ב-2008, מאסק אף הציל אותה מפשיטת רגל כשהשקיע בה 40 מיליון דולר והלווה לה 40 מיליון דולר נוספים. באותה שנה, מרטין אברהרד, ממייסדי החברה, הודח מתפקיד המנכ"ל ומאסק החליף אותו. ב-2018 הוא הסתבך עם הרשות לניירות ערך בארה"ב בעקבות ציוץ שבו טען כי השיג את המימון כדי להפוך את החברה לפרטית, ובמסגרת הסכם פשרה פרש מתפקיד יו"ר החברה. בשנה שעברה הוא שינה את תיאור תפקידו בחברה ל"טכנו-קינג" במסמך רגולטורי רשמי. לחברה שווי שוק של מעל טריליון דולר.

SolarCity

מאסק הגה את הרעיון לחברת אנרגיה סולארית וב-2006 העניק לשני בני דודיו, פיטר ולינדון רייב את ההון כדי להקים את סולאר סיטי, שעסקה בהתקנת מערכות אנרגיה סולארית. ב-2016, טסלה רכשה אותה תמורת 2.6 מיליארד דולר. גם במקרה הזה מאסק הסתבך משפטית, כשחלק מהמשקיעים הביעו ביקורת על העסקה, בין היתר בשל הקשרים האישיים של מאסק והמייסדים, הבעיות במוצר, והעובדה כי היה יו"ר החברה ומחזיק המניות הרבות ביותר בה.
צילום: AFPהחברה המזוהה ביותר עם מאסק. טסלה (צילום: AFP)

The Boring Company

ב-2016 מאסק הקים את החברה הזאת, שעוסקת בתחום הבנייה והתשתיות, והפעם במטרה לפתור את בעיית עומס התנועה בערים בצורה חדשנית. Boring למעשה חופרת רשת של מנהרות שיאפשרו תחבורה מהירה ללא פקקי תנועה בערים גדולות. במרכז החזון של מאסק מערכת בשם הייפרלופ - רכבת מהירה במיוחד שנוסעת בתוך מעין ואקום, ויכולה באופן תיאורטי לנסוע מלוס אנג'לס לסן פרנסיסקו בתוך 30 דקות. ההייפרלופ אמורה לשמש למרחקים ארוכים בתוך המנהרות, ואילו רכבים פרטיים ייסעו בהן למרחקים קצרים. ב-2021 החברה הציגה פרויקט במרכז הכנסים של לאס וגאס, ויצרה שתי מנהרות, שבכל אחת מהן רכבי טסלה העבירו נוסעים ליעד הרצוי.

OpenAI

הפעם מדובר בארגון ללא מטרת רווח, שאותו מאסק הקים ב-2015. זהו ארגון מחקר בתחום הבינה המלאכותית, שהוקם שנה אחרי שמאסק אמר כי בינה מלאכותית "עשויה להיות מסוכנת יותר מנשק גרעיני". מכאן, מטרתו להבטיח שהבינה המלאכותית תפותח בצורה שתיטיב עם האנושות. ב-2018 מאסק פרש מדירקטוריון החברה כדי להימנע מניגוד עניינים, מאחר שטסלה מפתחת בינה מלאכותית עבור טכנולוגיית רכב אוטונומי. למרות זאת, הוא עדיין אחד התורמים הבולטים של OpenAI.
אילוסטרציה: Shutterstockבינה מלאכותית (אילוסטרציה: Shutterstock)

Neuralink

חברה שמאסק הקים ב-2017, ונמצאת בבעלותו. המטרה של Neuralink היא לפתח מכשירים שיושתלו ויוטמעו במח האנושי. הרעיון הוא ששתלים כאלו יאפשרו להרחיב את היכולות האנושיות, על ידי תקשורת בין המח למכשירים שונים כמו מחשבים, אך גם לרפא מגוון מחלות ומצבים נפשיים שונים, כמו שיתוק, עיוורון ודיכאון. טענות אלו נחשבות שנויות במחלוקת.

טוויטר

מאסק לא מסתפק בניסיונותיו להגביר את יכולות המח האנושי, ליישב את מאדים ולשפר את התחבורה על כדור הארץ, ולאחרונה סימן את היעד הבא שלו - רשתות חברתיות. באופן ספציפי יותר, טוויטר, כשהצעד מלווה כרגיל בהצהרות גדולות והפעם - חשיבות חופש הביטוי, שלדבריו נרמס בפלטפורמה. המהלכים שמאסק ביצע כדי להפוך למעורב יותר בניהול של טוויטר הלכו והקצינו במהרה בתקופה האחרונה, והובילו לבסוף לרכישה. בתחילה הוא ביקר את התנהלות הפלטפורמה בחשבונו האישי והפעיל מאוד, לאחר מכן חשף כי רכש 9% ממניותיה. בשלב הבא הוא הצטרף לדירקטוריון החברה אך במהרה חזר בו, ולבסוף הציע לרכוש אותה ולהפוך אותה לפרטית.
בתחילה דירקטוריון החברה ניסה לבלום את מאסק, והכריז על תוכנית שהציעה מניות מוזלות למשקיעים הקיימים באופן שידלל את אחזקותיו של מאסק, אם ינסה להרחיב אותן ל-15%. אבל תותחי הקרבות שקטו במהרה, ותמורת תג מחיר של 44 מיליארד דולר, האיש העשיר בעולם רכש אתמול את אחת הפלטפורמות המשפיעות בעולם. יש לנו הרגשה שזו רק ההתחלה.
פורסם לראשונה: 07:00, 20.04.22
לכתבה זו 19 תגובות
הוספת תגובה
19

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
10.

מיידית

9.

מיזם הלווינים השאפתני של מאסק שעתיד לרשת את החלל מסביב לכדור הארץ באלפי לווינים ובכך לתת גישה לאינטרנט חופשית ומהירה מכל נקודה בעולם ללא קשר לאנטנות. מיזם פורץ דרך שיתן למאות מליוני אנשים את היכולת להתחבר לאינטרנט בזול במקומות שבהם אין קליטה בגלל קשיי התחברות או בגלל שהמדינה לא השקיעה בתשתיות מתאימות.

8.

7.

6.

5.

למה הוא צריך את הכאב ראש בבעלות רשת חברתית, רק שונאים אפשר להרוויח מזה. הוא מוזמן לשאול את הנמסיס שלו צוקרברג.

4.

הוזה והזוי גם יתר המ יזמים ייכשלו ויתרסקו בעלויות כבדות מאוד

comment-2-comment

כל המיזמים שלו הפכו לחברות חיווחיות ואף מיזם לא פשט רגל. בכלל קראת את הכתבה?

comment-2-comment

comment-2-comment

הכל בחיים

comment-2-comment

comment-2-comment

או שסתם מבלבל את הבייצים?

comment-2-comment

3.

2.

כי כולם יראו בדריקטריון כקבוצה שלא בהכרח דואגת למחזיקי המניות, במיוחד כאשר לוקחים בחשבון שטוויטר לא רווחית.

comment-2-comment

ברגע שהוא קנה את החברה היא הפכה לפרטית ולא תסחר יותר

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל כשהעלו את המחירים יצאתם להפגנות ברחובות? שב בשקט

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה