35

עיראק נצבעה בכתום: "תוצאה של שינויי האקלים"

בריאיון לאולפן ynet, חוקר האקלים ד"ר ברוך זיו הסביר כי סופות החול שפוגעות בעיראק בשבועות האחרונים הן תוצאה של התייבשות צמחייה בגלל החום ופחות חקלאות. ומה הסיכוי שמצב כזה יהיה גם בישראל?

אלכסנדרה לוקש, רויטרס | פורסם:18/05/2022
חוקר האקלים, ד"ר ברוך זיו, בריאיון לאולפן ynet (צילום: שמוליק דודפור)
השמיים נצבעו בכתום: לפחות סופת חול אחת בשבוע פוגעת בעיראק בשבועות האחרונים, ובמדינה אומרים כי מדובר ברצף הכי קשה שהיה בעשורים האחרונים. בשל המצב הקשה הכריזו אתמול (יום ג') הרשויות בבגדד על יום חופש במוסדות השלטון במדינה, כולל מוסדות החינוך. רק שירותי הבריאות, המטפלים במאות בני אדם הסובלים מקשיי נשימה כתוצאה מסופות החול, פועלים כרגיל.
בבגדד ובערים בדרום המדינה, אובך כתום-אדום של אבק וחול הפחית את הראות לכמה מאות מטרים בלבד. "זה קורה כל שלושה או ארבעה ימים עכשיו", אמר נהג המונית אחמד זמאן, בן 23. "זה בבירור תוצאה של שינויי אקלים והיעדר גשם. בכל פעם שיש רוח - יש גם אבק וחול".
צילום: APרחוב בבגדד, השבוע (צילום: AP)
צילום: רויטרסגשר בבגדד, השבוע (צילום: רויטרס)
לפי האו"ם, עיראק היא המדינה החמישית הכי פגיעה בעולם למשבר האקלים, וההשלכות של המשבר המאיים על כדור הארץ נראות היטב במדינה. בצורת וטמפרטורות קיצוניות מייבשים שטחים חקלאיים והופכים חלקים נרחבים של המדינה לכמעט בלתי ראויים למגורים במהלך חודשי הקיץ. במדינה נמדדה בשנים האחרונות טמפרטורות שיא של לפחות 52 מעלות צלזיוס.
בריאיון לאולפן ynet התייחס חוקר האקלים, ד"ר ברוך זיו מהאוניברסיטה הפתוחה, לסופות בעיראק: "אני חושב שיש הרעה במצב של השטח בעיראק ובכלל של ארצות ערב, שמזרחה לנו. ישנן סופות מדי שנה, גם באביב וגם בקיץ, אבל כנראה שיש פחות ופחות שטח צמחייתי. ברגע שהצמחייה איננה או מתייבשת, בגלל חום או פחות חקלאות, התוצאה היא שיש יותר שטח חשוף, חול חשוף ולכן יש יותר סופות חול".
צילום: נאסצילום לוויין של סופת החול הענקית (צילום: נאס"א, AFP)
צילום: APדייג בעיר הנמל בצרה, השבוע (צילום: AP)
ד"ר זיו קשר בין משבר האקלים לסופות החול הקשות בעיראק. "תנאי החום גורמים לצמחייה הטבעית להתייבש יותר מהר", הוא אמר. "יש גם טענה שמקורות המים מתדלדלים, גם מקורות המים בנהרות, וגם כמויות הגשם שיורדות שם. לכן יש לזה קשר ישיר לשינויי אקלים. לכן, גם אם נניח שמשטר הרוחות לא משתנה, השינויים בקרקע הם גם תוצאה של שינוי אקלים, כך שניתן להאשים את שינויי האקלים בעניין".
מחקרים בעבר הזהירו מתופעת המידבור, גם בישראל. על הסיכוי שסופות חול כאלו ישתוללו גם אצלנו, אמר ד"ר זיו: "אנחנו עלולים להיפגע ממשהו שהוא קצת מצומצם יותר. למעשה, האבק שמתרומם ממזרחה לנו מגיע אלינו לעיתים יותר רחוקות. דווקא לאחרונה היה אירוע אובך, שמקורו בסופה מירדן וייתכן שבתנאים קצת יותר טובים מבחינה חקלאית היא לא הייתה מתרחשת. רוב האובך שיש לנו מקורו בכיוון דרום מערב, שם המדבר שולט. לגבי ישראל עצמה, דווקא אצלנו יש שיעור די נרחב בצפון הנגב ולכן מצבנו די טוב והסופות לא אמורות להחמיר בכלל".
צילום: EPAאזור שהתייבש, ליד נהר החידקל, סמוך לבגדד (צילום: EPA)
ד"ר זיו הוסיף כי "יהיו יותר אירועי אובך בישראל שבאים ממזרח. היה אירוע די חריג בספטמבר 2015. דברים כאלה יהיו קצת יותר שכיחים, אבל זה עדיין לא הופך את החיים שלנו למצב כמו שבעיראק".
הוא אמר כי הסופות אינן יכולות להגיע לישראל. "הסופה הספציפית שם היא ההמשך למשהו שקרה בכינרת. זה אירוע חולף שנע מזרחה בדרך כלל, אבל יהיו שם כנראה עוד אירועים. הרוחות בקיץ אצלנו הן כל הזמן מכיוון מערב, כך שבקיץ אנחנו יכולים לסבול בשקט רק מהלחות והחום ולהיות רגועים בנושא האבק".
לכתבה זו 35 תגובות
הוספת תגובה
35

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
23.

comment-2-comment

אפוקליפסה במיטבה.

comment-2-comment

22.

21.

אם היו שמים תמונה של גחבונה בביקני עם סייד בוב היו לכתבה הרבה יותר קוראים.

20.

19.

comment-2-comment

הפרופסור חושב...בסעודיה יש עלייה בגשמים בעשור האחרון. מישהו מזכיר את זה?

18.

17.

16.

וואי כמה פאניקה מנסים להחדיר לנו, כל דבר מקבל את התירוץ הזה וכאילו אסור להתווכח... אז זהו שכן אפשר ורוב האמירות הגדולות הן השערות! לא הוכחות

15.

14.

אחד שיודע..

13.

יש תמונות כאלה ממלחמת המפרץ הראשונה של חיילים אמריקאים מסתתרים בתוך ענני ענק.

12.

פחות מים, יותר סופות חול. עד שמכחישי השינוי האקלימי לא יתעוררו ויעשו משהו אנחנו בכיוון להרס כולל.

11.

חם מדי- שינויי אקלים, קר מדי- שינויי אקלים, אין גשם- שינויי אקלים, יש גשם- שינויי אקלים

comment-2-comment

comment-2-comment

הוא שינוי באקלים. זו משמעות המילה אקלים...

comment-2-comment

10.

העיקר שיראה טוב בכותרות ומתאים למזג האוויר. שקטטטטטטטטטטטטטטטטטט

9.

8.

7.

6.

5.

לא נמאס לכם לפמפם?

comment-2-comment

comment-2-comment

זה לא מה שאישתך אומרת לך?

4.

3.

comment-2-comment

2.

1.

טכנולוגיה מבוססת על חלקיקים, תדרים והקשר בניהם...צאו לימדו

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה