39

דוח בתי החולים המזוהמים: וולפסון ואסף הרופא בראש, סורוקה הכי פחות מזוהם

4,000 עד 6,000 מאושפזים מתים בבתי החולים מדי שנה בגלל זיהומים. דוח עדכני של משרד הבריאות לשנת 2021 מגלה באילו בתי חולים יש סיכון גבוה יותר לזיהום. עוד נמצא כי שיעור הזיהומים הכללי בבתי החולים עלה בשנה האחרונה

תמונה כללית
אדיר ינקו | פורסם: 23/05/2022
שיעור הזיהומים בבתי החולים עלה בין השנים 2020 ל-2021 כאשר בתי החולים אסף הרופא (שמיר) ו-וולפסון הם המזוהמים ביותר בישראל: כך נמצא בדוח משרד הבריאות לשנת 2021 שבדק את שיעור הזיהומים בבתי החולים, אשר הגיע לידי ynet. בית החולים סורוקה בבאר שבע נמצא עם שיעור הזיהומים הנמוך ביותר. הדוח מבוסס על בדיקות שערך משרד הבריאות בשנה זו באמצעות תרביות קליניות שבדקו את שיעור הזיהומים השכיחים בבתי החולים השונים ("חיידקי התראה").
קראו עוד:
על פי הדוח, בית החולים אסף הרופא נמצא בראש טבלת הזיהומים מבין בתי החולים הגדולים ומרכזי העל במדד המשולב, שמאגד את כלל חיידקי ההתראה, עם שיעור גבוה של 219 מקרים נרכשים לכל 100 אלף מאושפזים. אחריו ניצב בית החולים הדסה עין כרם, עם שיעור של 193 מקרים לכל 100 אלף מאושפזים, ולאחר מכן שערי צדק ובילינסון.
בית החולים הגדול שבו נמצא שיעור הזיהומים הנמוך ביותר הוא סורוקה בבאר שבע.
בקבוצת בתי החולים הבינוניים נמצא כי וולפסון הוא בית החולים עם שיעור הזיהומים הגבוה ביותר: 123 מקרים לכל 100 אלף אשפוזים. לאחר מכן בתי החולים כרמל וברזילי, הממוקמים במקום השלישי ברשימה. בית החולים שבו נמצאה רמת הזיהומים הנמוכה ביותר בקבוצה זו הוא קפלן ברחובות.
בקבוצת בתי החולים הקטנים יותר נמצא כי בית החולים לניאדו הוא המזוהם ביותר, ואחריו בית חולים השרון בפתח תקווה. בית החולים הקטן בו נמצאה רמת הזיהומים הנמוכה ביותר הוא יוספטל באילת.
shutterstockבית החולים אסף הרופא נמצא בראש טבלת הזיהומים מבין בתי החולים הגדולים ומרכזי העל (shutterstock)

אלפי מאושפזים מתים מזיהומים מדי שנה

הנתונים בדבר מספר המאושפזים שמתים מדי שנה בישראל כתוצאה מחשיפה לזיהום בבתי החולים אינם חד משמעיים, אך ההערכה היא כי מדובר על 4,000 עד 6,000 איש בשנה. ישנם שלושה סוגים עיקריים של זיהומים הנפוצים בבתי החולים:
1. חיידקי CPE - על פי הגדרת משרד הבריאות, מדובר ב"חיידקים העמידים למרבית התרופות היעילות, ומתפשטים כמעט אך ורק במערכת האשפוז. תחלואה בחיידקים אלו גורמת לתמותה גבוהה". כשבוחנים את קבוצת חיידקי CPE בלבד, בית החולים המזוהם ביותר הוא הדסה עין כרם, ואחריו שערי צדק, שיבא ואיכילוב.
2. חיידקי VRE - "בעלי פוטנציאל התפשטות גבוה בבתי חולים", מגדיר משרד הבריאות. "כשהם מתפשטים לאוכלוסיות מוחלשות כגון מושתלי מח עצם ואיברים, חולים לאחר ניתוחים גדולים וחולים בטיפול נמרץ - הם עלולים לגרום לתחלואה קשה".
3. בקטרמיה - על פי הגדרת משרד הבריאות, "בקטרמיה (אלח דם) היא מקרה קיצון של זיהום ומבטאת לעיתים קרובות סיבוך של זיהום באתרי גוף שונים, כגון דלקת ריאות או זיהומים בדרכי השתן. אלח דם מוביל לתחלואה קשה ולתמותה בשיעורים גבוהים".
מבתי החולים אסף הרופא ולניאדו טרם נמסרה תגובה.
מבית החולים וולפסון נמסר בתגובה: "המרכז הרפואי וולפסון נמצא מעל הממוצע הארצי בתחום מניעת החיידקים העמידים. בוולפסון מקיימים באופן קבוע הדרכות, סימולציות וישיבות מרובות בנושא מניעת הזיהומים והנושא נמצא בסדר עדיפות עליון".
פרופ' אברהם בורר, מנהל היחידה למניעת זיהומים בסורוקה, מסר בתגובה: "ההישג שלנו מחייב הקפדה יתירה על תהליכי מניעת זיהומים מצד כל אנשי הצוות במרכז הרפואי. מניעת זיהומים מחייבת מצוינות של כל המעורבים בטיפול: היגיינת ידיים, חיטוי וניקיון מיטביים של יחידת המטופל ושל הציוד בו נעשה שימוש, הכנת המזון, מיזוג האוויר, הכנת תרופות ועוד. לצד אלה נדרשים ניטור ומעקב, הפקת לקחים ושיפור תהליכי העבודה, אשר התעצמו בתקופת הקורונה ובייחוד בגל החמישי".
מהמרכז הרפואי שמיר נמסר: מדובר במדד "משולב" שאינו משקף ומייצג את כמות המקרים הנרכשים במציאות, בשל תקלה באיסוף הנתונים לשנת 2021, אשר התגלתה בדיעבד ותוקנה. המרכז הרפואי שמיר עושה מאמצים גדולים על מנת להפחית את כמות הזיהומים בבית החולים לאורך כל ימות השנה, ומאמין כי בשנה הבאה תוצאות הדוח יראו תמונה שונה וטובה יותר, התואמת את המציאות בשטח.
לכתבה זו 39 תגובות
הוספת תגובה
39

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
23.

משרד הבריאות ביזיון! את האנרגיה שהשקעתם בהלפחיד תציבור עם קורונה תשקיעו בעבודה האמיתית שלכם, מערכת הבריאות בישראל. מאחל לכם רק רע, הציניות והזלזול שלכם עולה בחיי ישראלים רבים!

22.

מי חיבר ומי בדק אמיתות הנתונים ,רק עם נציגות ציבור רב תכומית אולי ניתן יהיה לאמת את נתונים

21.

מובן שנדבק במשהן.

20.

19.

בי"ח גרוע. יחס קטסטרופלי של הרופאים למטופלים. לא מבין איך יש לבי"ח הזה זכות קיום.

comment-2-comment

עברתי שם לאחרונה שני ניתוחים. עשו עבודה מצוינת וקיבלתי יחס טוב. מספיק עם שנאת חינם

comment-2-comment

אמרתי פעם לאשתי לא בצחוק אם חלילה קורא לי משהוא אפילו אני בתוך וולפסון תעביר אותי לאיכילוב

18.

17.

בבית חולים.ככמו בקרונה אוף

comment-2-comment

comment-2-comment

ומה עושים עם זה? שום דבר. התנהלות "שכונתית" קטסטרופלית, ומשרד הבריאות לא עושה עם זה דבר, פרט לפרסום הנתונים הללו. מה זה עוזר לנו???

16.

15.

הזינו ים הם בפירוש בגלל הזנחה והקפדה על קבלנים מניסיון מר הם מחפשים בניקיון בהחלפת מצעים ומזלזלים בחולים ושום תירוץ של כח אדם לא יצדיק. לא טורחים אפילו לנקות ולחטא מיטות ומצעים בתחלופה של חולים

14.

בית החולים סורוקה הוא טוב מבחינת הנקיון היחס והרפואה. אין טענות אבל צריך עוד בית חולים בדרום. אנחנו אזרחים שווי זכויות

13.

זה לא חשוב להם כל כך

comment-2-comment

וזאת הבעיה

12.

גמרתם אותי.

comment-2-comment

11.

בית חולים בני ציון מחלקת נוירולוגיה המקום ממש נקי ומצוחצח כל הכבוד לצוות הניקיון

10.

תחזירו את צוותי ניקיון סביבת החולה, ויהיה נקי יותר. צוות הסיעוד לא יכול לעשות הכל.

9.

בחיפה. כשיצא המטופל שלפני, הרופא לא שטף ידיים, ואני בספק אם הוא שוטף ידיים אפילו פעם אחת במשך היום. לפי מבטא ושם לימודי הרפואה מארץ סובייטית לשעבר, אבל זה לא שהקולגות שלו ילידי ישראל טובים ממנו בהבט ההקפדה על היגיינה. מיד כשיישבתי, לפני שאפילו שאל אותי על מה בעייתי, ניסה לשלוח ידיים לתוך העיניים שלי. עצרתי אותו בשאלה: אתה לא משתמש בכפפות? הוא התרגז ואמר לי לא ללמד אותו איך לעבוד. עניתי שעדיף מאוחר מאשר לעולם לא. הוא התרגז וסירב לטפל בי עם כפפות. יצאתי ולאחר דיון עם האחות במרפאה נכנסתי לרופא אחר צעיר יותר, שהשתמש בכפפות מפני שביקשתי, אבל הרופא האחר וכן אחות כבר הבהירו לי שאלו לא כפפות סטריליות (ותוך כדי הסבר נגעו בכפפות בידיים לא שטופות וכן השליכו את הכפפות על שולחן העבודה המזוהם שלהם). הרופא האחר גם טרח להבהיר לי ב"גאווה" שבמשך כל לימודי ההתמחות שלו (בחו"ל) הוא מעולם לא השתמש בכפפות בעת בדיקת מטופל.

comment-2-comment

לא צריך כפפות וכפפות הן לא סטריליות. פשוט צריך לשטוף ידיים

comment-2-comment

כפפות נועדו להגן על המטפל. אבל אחריות המטפל לשטוף ידיים ולחטא לפני המגע במטופל.

comment-2-comment

ניקיון היד החשופה קשה עד בלתי אפשרי כפפות חובה זה משהו אלמנטרי ניקיון וחיטוי בקיטור ובמיסות התזה כל משטחים על בסיס פורמאלדהיד חובה כולל רצפת בתי החולים בקיטור גם השירותים על המבקרים את החולה לעטות כפפות

8.

אני ניצול מזיהום אחרי ניתוח בשיבא.

7.

6.

comment-2-comment

comment-2-comment

5.

לשים מסיכה בזמן הקורונה והיום לא מצליחים לשתוף ידיים.

comment-2-comment

comment-2-comment

לא מביאים אותם אנשים מבחוץ

comment-2-comment

כשאלו הנתונים במשך שנים ובשנתיים האחרונות אנשים רבים דווקא כן חויבו לשים למרות שאין הוכחה מחקרית ליעילות... ובכלל מדובר כאן על חיידקים ספציפיים מאוד ולא על ווירוסים

4.

comment-2-comment

3.

2.

אבא שלי נפתר בטיפול נמרץ עקב זיהום קשה ,מי יחזיר לי את אבא

comment-2-comment

נפטר מזיהום אחרי ניתוח בבלינסון

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה