106
באדיבות כאן 11באדיבות כאן 11

"הוא אמר שאני לא הבת שלו יותר": המסע של גל רובין בעקבות אביה

ההחלטה של גל לצאת בשאלה גרמה לאביה החרדי להתנכר אליה. על העלבונות היא לא הגיבה: "משהו בחינוך החרדי לכיבוד הורים בכל זאת נשאר". במסגרת העונה השנייה של הסדרה "עוד ניפגש" בכאן 11, היא יצאה למסע נואש בניסיון לחדש את הקשר איתו ולהתפייס: "לקחתי את זה ללב, זה שינה אותי"

טלי פרקש | פורסם:06/03/2022
כשגל רובין החליטה לעזוב את העולם החרדי ולצאת בשאלה, אביה שמעון אמר לה בצורה חד-משמעית: "אם את לא הולכת בדרך הדת, את לא הבת שלי יותר. את הבת שלי רק בתעודת זהות". מטבע הדברים, המסע בניסיון לאחות את הקרע ולחדש איתו את הקשר לא היה פשוט.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
העונה החדשה של הסדרה "עוד ניפגש" (כאן 11, שני ב-21:15) מפגישה בין בני משפחה שנפרדו על רקע יציאה בשאלה. לעיתים אלה ההורים החרדים שמחפשים את הדרך חזרה לבן או הבת שעזבו, ובמקרים אחרים אלה הילדים שעזבו את אורח החיים החרדי ומעוניינים לחדש את הקשר עם בני משפחה שהתרחקו. רובין (31) היא ללא ספק אחת הדמויות המסקרנות בעונה השנייה. היא גרושה ואם לשישה ילדים ממעלה אדומים. הקשר שלה עם אביה החרדי, כאמור, נותק – והמסע בסדרה מתחיל ברצון לפגוש אותו מחדש.
קראו עוד בערוץ היהדות:
"אני מתה מפחד לראות את עצמי על המסך", מודה רובין, שבימים כתיקונם חורשת את השטח כשהיא רוכבת על אופנוע במדבר יהודה, "אני לא יודעת אם אני מוכנה לזה שכולם יראו אותי כזאת חלשה".
"יש מצב שהילדים הקטנים שלי לא יזהו את סבא שלהם": הצצה לעונה החדשה
באדיבות כאן 11גל ואביה לפני היציאה בשאלה. הייתה מקור לגאווה (באדיבות כאן 11)
למה חלשה? ראיתי אישה חזקה ועוצמתית. "בזום-אאוט אני יכולה להגיד לך שאני שלולית בתוכנית הזאת. לקחתי את זה מאוד-מאוד ללב. עברתי מסע. אני חושבת שאוי ואבוי אם לא הייתי עושה את התוכנית הזאת. עזבי התוצאה, זה דווקא לא בהכרח מה שמעניין. יש פתאום הסתכלות אחרת על החיים, אני התבגרתי מזה. יצאתי משם אחרת. זה הולך איתי קדימה. אני כל הזמן פוגשת אנשים שעוברים את הדרכים והמסעות האלה".
מי שליוותה את גל במסעה אל אביה היא הודיה גונן, מטפלת באמנות מירושלים, שחיה בעולם הדתי. "זה קשר מפתיע. בהתחלה הוא היה בנוי בעיקר על סטיגמות שלי עליה", מספרת רובין. "אני מדברת עליה בצורה ישרה מאוד ולא סבבה בהתחלה, אבל זה משתנה בהמשך. היא הייתה האוזן הקשבת בסיפור הזה. היא גם שאלה אותי הרבה שאלות לא קלות, כמו על הקעקועים שלי, אבל כשהייתי נכנסת לאיזה התקף היא הייתה עוזרת לי לפרק אותו. הייתי רגילה עד אז לשמור הכול בפנים. יש לה יכולת מדהימה לתרגם אנשים, ורק שתדעי, אני עדיין בקשר איתה גם עכשיו. אנחנו מדברות כל יום".
באדיבות כאן 11נשארו בקשר. הודיה גונן עם רובין, מתוך הסדרה (באדיבות כאן 11)
צילום: רועי סרוסירובין. עלו שאלות על הקעקועים (צילום: רועי סרוסי)

"אבא היה מבסוט שלקחתי את הצד שלו"

רובין גדלה באור יהודה, לאם מסורתית ולאב שהלך והתחזק מבחינה דתית עם השנים. כשהייתה בת 13, נפרדו הוריה של גל, ואביה הלך והפך לחרדי. גל עצמה, שגדלה והתחנכה במוסדות החינוך החרדיים של "בית יעקב", הייתה מבחינת אביה מקור לגאווה. "כל השנים גדלתי עם אמא שיצאה בשאלה אחרי הגירושים, ועדיין הייתי בחינוך דתי. לדעתי הוא גם התעקש על זה בהסכם הגירושים. אבל יצא לי לפגוש את כל העולמות".
"כשהתחתנתי כבר לא הייתי ממש דתייה, אבל דניאל הגרוש שלי היה דתי, ומתוך היכרות וכבוד חזרתי בתשובה גם כן. אבא שלי היה כל כך מבסוט שלקחתי את הצד שלו ולא את הצד של אמא שלי. התחתנתי בגיל 17, היום אני יודעת להגיד שזה הגיע במידה רבה ממקום של חסך באב, בנוכחות משפחתית. אחרי הגירושים אמא שלי הייתה עסוקה במאמצים למצות את החיים שלה ולפרנס אותנו, ואבא שלי בחר בדת. הוא פשוט התחרד בצורה קיצונית".
משבר בדרך: קטע מתוך "עוד ניפגש", עונה 2 (באדיבות כאן 11)
צילום: Shutterstockזוג חרדי. התגובות לעזיבה היו קשות: "היו מצביעים עליי, חשבו שהשתגעתי" (צילום: Shutterstock)
הרצון "לתקן" את תקלות הילדות הוביל את רובין לחלום על משפחה גדולה. "התחלתי להביא ילדים, וזה ממש מילא אותי. הלידות, ההתעסקות סביבי ובגוף שלי בהיריון, העגלות והקניות – זה היה כיף וממלא, ולאט-לאט הם גדלים", היא מספרת. הכול התקדם על מי מנוחות, עד שבאה התפנית. "אני זוכרת שהיה יום שבו שלחתי את כל הילדים למסגרות, שלחתי את הבעל עם סנדוויצ'ים מטורפים, היו כבר עשר צנצנות של עוגיות על השיש, ארוחת צהריים מוכנה – ואז חשבתי לעצמי: ומה עכשיו? הייתי בת 21, עם שלושה ילדים כבר. אמרתי לעצמי: עשיתי הכול בשביל כולם, ומה עכשיו?"

רצון בעצמאות

הרצון בעשייה ובפרנסה לא צץ משום מקום. "הגרוש שלי היה אומר לי: 'אני הבאתי אותך בלי כלום מהבית, אז אל תקני מה שאת רוצה, והאשראי בסופו של דבר עובר בדיקה שלי'. אז רציתי גם משהו שהוא משלי באמת", לדבריה. "התחלתי כמטפלת בילדים, עברתי מעסק לעסק, עד שהגעתי לתחום האיפור והשיער. נהייתי קצת קרייריסטית וראיתי שאני יכולה לעשות לבד הרבה דברים. זה עזר לי להבין שהנישואים שלי לא מעלים אותי, אלא שואבים אותי למטה – והחלטתי לפרק את החבילה".
צילום: אסתי דוד"הבנתי שהנישואים לא מעלים אותי, אלא שואבים אותי למטה". רובין (צילום: אסתי דוד)
"אבא שלי קיבל הכול משמועות, והשמועות היו ממש רעות. קיבלתי ממנו הודעות טקסט בסגנון 'מה קורה לך?' או 'השתגעת ויהיו לך מחלות, יבואו אלייך שדים', וגם 'אסור לך לפרק את המשפחה, אל תעבירי את הילדים שלך את מה שהעברנו אותך'. לא הגבתי בכלל"
התגובה של אביה לגירושים וליציאה בשאלה, שהתרחשו במקביל, הייתה קשה. "זה נוסף על כל החברים שהתרחקו. הייתי הולכת בקניון ואנשים היו מצביעים עליי, חשבו שהשתגעתי. אבא שלי הגיב קשה מאוד. הוא התעלם מהקיום שלי לחלוטין".
"נכון שהייתי עם פאה והכול, אבל לא ראיתי דווקא בזה את הדת", היא מתארת. "הייתי כן מתאמצת אפילו יותר ליד אבא. הייתי אדם מאוד מרצה. הייתי שייכת לקהילה מסוימת שגם פרנסה אותי. המודל המושלם איך אפשר להיות גם דתייה, גם אישה שנראית טוב, גם קרייריסטית וגם עם המון ילדים – ונשבר לי מזה. רציתי להיות פשוט אני".

ללמוד להפקיד צ'ק

עזיבת הדת הייתה דרמטית. "עשיתי את זה בצורה מאוד חותכת, זה קרה ברמה של כמה ימים. כשדניאל עזב את הבית, זרקתי הכול. הבנתי שעד עכשיו התאמצתי לחינם. בסופו של דבר נשארתי אותו בן אדם גם בלי הפאה, אני פשוט מעיזה יותר. אני זוכרת שאמרתי לעצמי כשהוא עזב את הבית: את רק בת 27, כל החיים לפנייך. את גם בת של הורים גרושים ויצאת בסדר, את יודעת להימנע מהטעויות שעשו איתך ולתת לילדים מודל שהם יוכלו להתגאות בו – וזה מה שהיה מאז. אני לא צריכה להתפשר יותר".
באדיבות כאן 11רובין ב"עוד ניפגש". החליטה לא להתפשר עוד (באדיבות כאן 11)
"לא היה לי אפילו חשבון בנק. באתי לפקידה בבנק ואמרתי לה, 'אל תצחקי עליי, אבל תלמדי אותי להפקיד צ'ק'. למדתי הכול מאפס. העברתי את העסק שלי על שמי. לפני כן לא היה לי כלום, לא הייתי כלום"
הדרך הלאה לא הייתה פשוטה. "לא ידעתי כלום, לא היה לי כלום. לא היה לי אפילו חשבון בנק, לא ידעתי איך מפקידים צ'ק", היא מודה. "באתי לפקידה בבנק ואמרתי לה, 'אל תצחקי עליי, אבל תלמדי אותי להפקיד צ'ק'. למדתי הכול מאפס. העברתי את העסק שלי על שמי. לפני כן לא היה לי כלום, לא הייתי כלום. במהלך שלי – להיות לשם שינוי מרוכזת בעצמי, ללמוד ולהתקדם – כולם שנאו אותי, חשבו שנדפק לי השכל, לא הבינו איך אני עוזבת אדם שכביכול מפרנס אותי ודואג לי".
ומה קרה עם אבא שלך באותה תקופה? "אפילו לא הספקתי לדבר עם אבא שלי כמו שצריך על כל מה שהיה. הוא קיבל את הכול משמועות, והשמועות היו ממש רעות. חברים קרובים, משפחה, שפשוט חשבו שנדפק לי השכל – וזה המסר שהוא קיבל. לא הייתי בעמדה שבה אני יכולה לספק הסברים, אלא הייתי עסוקה במאמץ לשקם את עצמי. קיבלתי ממנו הודעות טקסט בסגנון 'מה קורה לך?' או 'השתגעת ויהיו לך מחלות, יבואו אלייך שדים', וגם 'אסור לך לפרק את המשפחה, אל תעבירי את הילדים שלך את מה שהעברנו אותך'. לא הגבתי בכלל. משהו בחינוך החרדי לכיבוד הורים בכל זאת נשאר".

הכעס דעך, אבל לא נעלם

היא מספרת שמאותו שלב הייתה צריכה ללמוד לשרוד לבד עם שישה ילדים. "הגרוש שלי בשלב הראשוני פשוט נעלם. נשארתי לבד בלי עזרה בכלל, אפילו לא טלפון. ככה הוא התמודד אז", היא מספרת בכאב. "לא יכולתי להתמודד במקביל עם כל הסביבה. היו לי התקפי בכי וחרדות, לא ידעתי איך להסתדר ומה עושים בבתי משפט ועם עורכי דין, ואז פשוט התנתקתי מכל העולם הדתי בצורה טוטאלית. אנשים מהקהילה פשוט התרחקו. לא רציתי להסביר, לא רציתי לכבס כביסה מלוכלכת בחוץ. אז אף אחד גם לא ממש ראה מה קורה".
באדיבות כאן 11רובין בסדרה. "היו לי התקפי בכי וחרדות" (באדיבות כאן 11)
היום, ארבע שנים מאוחר יותר, הרגישה רובין שהגיעה השעה לפיוס – ומשם הדרך לצילומי התוכנית הייתה סלולה. ספוילרים איך המסע נגמר לא נספק פה, אבל לדבריה "זה שינה אצלי המון. ראיתי דברים מעוד זוויות. ואם עד התהליך הזה הייתי לגמרי בקובייה שלי, באמת שלי, פתאום יצא לי לראות דברים מעוד כיוונים. שמו אותי במצבים שבהם דימו לי במידה מסוימת את הצד של אבא שלי, דרך אנשים אחרים. הפגישו אותי עם אמא ובת שהיו בסיטואציה דומה, והאם סיפרה מה היא עברה כשהבת שלה יצאה בשאלה. זו אחת הסצנות הכי קשות שהיו לי שם".
הכעס על העולם החרדי התפוגג? "הכעס ירד, אבל לא לגמרי. יש לי דעות מוצקות בגלל החוויות שעברתי, ואף אחד לא יפספס את זה. אני בן אדם שמפרק כל דבר לחתיכות, לאטומים. העברתי הכול החוצה. אחד הדברים המדהימים הוא שזה באמת מאה אחוז דוקו. הכול היה מאה אחוז אני".
לכתבה זו 106 תגובות
הוספת תגובה
106

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
50.

49.

comment-2-comment

יש לה אמא מקסימה

48.

47.

אלוהים אוהב אותך

46.

כל הכבוד מתוקה - אל תתני לרעשי רקע להפריע לך - את יפהפייה, צעירה ומוצלחת. אין עלייך - חזקי ואמצי - אם תרצי סיוע כלשהוא תפני אלי כאן ואשמח. את נ ה ד ר ת - ויפהפייה. בורכת מתוקה. שיהיה לך כל טוב ולכל אהובייך. ליבי איתך.

45.

הדרך שלך מלאה מכשולים אבל תמשיכי,זה הצד המכוער של הדת.ברגע שילד או הורה משנים כיוון הצד החשוך מנדה אותו. תהיי חזקה .אבא שלך מנדה אותך כי הוא חלש,הוא לא מסוגל להכיל את הילדה שלו בגלל שהיא לא כמותו

44.

מאמינים בך ותומכים בך. החרדים ועסקניהם זו מכה שלא כתובה בתורה. צריך לטפל דחוף בלשכות הרווחה באיזורים החרדיים שנשלטים בידי עסקנים במקום בידי אנשי מקצוע.

43.

נו ומה הקעקועים הוסיפו לך לחיים? יכלת ללכת לאבא שלך גם בלי טלויזיה...הכל עושים בשביל כסף ופרסום היום כל אחד מוכר את נשמתו לשטן הרייטינג

42.

למה כולנו צריכים לחגוג עם אישה, שהחליטה לעזוב את בעלה כדי לחיות חיי הפקרות.. העולם החילוני חולה במוחו...בנות מסתובבות ערומות ברחוב ואז אומרות..למה מיחסים אלינו כאל אובייקט מיני?? חיי נשואים ללא שום אימון.. ואז גירושים..

comment-2-comment

comment-2-comment

רק מכבסים את החרא בבית

comment-2-comment

נפלת חזק נשמה. יש עוד זמן להיות בן אדם לפני שאתה דתי.

41.

comment-2-comment

40.

מלאים עם סיפוק אמיתי. הכל הבל הבלים אמר קהלת החכם באדם . ברור שתרגיש בדידות רבה וחוסר וריקנות.

comment-2-comment

39.

קרובת משפחה שלי... חוץ מהאגואיזם הבולט שהיא לא הצליחה להסתיר בכתבה, המניע העיקרי שלה לפרק את הנישואים היו בגידות מצידה בבעלה, שהודתה עליהן לו בצחוק לפנים, כשהחליטה שנמאס לה, ובא לה הרפתקאה חדשה. הוא נתן לה את הנשמה והקים לה עסק מאפס, כל מה שהתחשק לה הגשים, ניהל את הלוגיסטיקה כי לא היה לה כוח להתעסק בטכני... אחרי הגירושין הילדים מוזנחים שכואב הלב, והוא מטפל ומעניק להם כמה שהוא רק יכול, מבחינת טיפול ואהבה וכסף... מי שמנסה לנתק בכל הכוח זו היא. ומה שהכי עצוב, שמבחינתו הוא היה נשאר איתה עם כל מה שעשתה לו... אהב אותה ממש, הטמבל. בגדול, אישה מפונקת ואגואיסטית ברמות שלא הכרתי ומקווה שלא אכיר, ועכשיו כמסתבר גם שקרנית. ולגבי האבא, שמעתי שהיא זו שניתקה קשר מהאבא, אבל את הפרט הספציפי הזה אני מכירה משמועה, לא מכלי ראשון.

comment-2-comment

אז תגידי מה הסיפור

comment-2-comment

להוציא כביסה של אחרים בחוץ מעיד עלייך על רמת האמינות וההכלה הרגשית שלך. חוק בחיים זה לא לתת אוזן קשבת לאדם המוציא את דיבתו של האחר. ואת בטח גם קוראת לעצמך חרדית… זה האם׳ ב׳ של הדת

comment-2-comment

1. מי שהוציאה לעז זו היא, ששינתה את כל הסיפור 180 מעלות כדי לזכות באמפתיה שהצד השני ראוי לה. אני לא חושבת שלהיות בנאדם טוב הכוונה לתת לרוע לנצח, זו תפיסה מעוותת. אני גם לא חושבת שלהכיל שקר זו הכלה רגשית... זו בעיקר טפשות. להיות אדם זה להגן על האמת ולהגן על הנפגע, וזה מה שעשיתי. 2. אני ממש לא חרדית. לא הכל בחיים זו מלחמה של אנחנו או הם... יש אמיתות אנושיות שהן מעבר לחברה או תרבות. 3. טוב לענות לגופו של עניין ןלא לגופו של אדם...

comment-2-comment

comment-2-comment

גל בחורה עדינה ומקסימה, היא היתה מגיעה לבית אבות שעבדתי בו לעשות טיפולים קוסמטים לנשים, הכל כחסד, תמיד נעימה וקשובה, מחריד לחשוב שאדם כמוך מעלילה ומסלפת, בושה לך

38.

כל אחד בוחר בדרכו/ה בסופו של יום

37.

36.

הייתי יכול להבין אם הרביצו לך או סיפור קשה אחר. אבל מה רצית בסך הכל? סתם אגואיסטית.

comment-2-comment

אלו שני דברים שונים לגמרי. לא עשתה דבר שהוא הפקרות.

35.

צריך גם לשמוע את הצד השני לפני ששופטים. מה יש לאבא שלה לומר. לאמא. ובכלל היא לא גדלה כחרדית אלא התגלגלה לזה בגיל מבוגר יחסית. שנשמע בשורות טובות. אמן.

34.

להורים שהתנתקו מהילדים שכל העוול שלהם שהם לא מוכנים לקבל את הכפייה הדתית - מגיע להורים הללו את כל אש הגיהינום, בתור אחת שעבדה בפנימייה לילדים ראיתי איך הורים זרקו את הילדים באופן האכזרי ביותר, להורים הללו אין זכות להיות הורים, ההפסד העיקרי הוא שלהם, הם מיטב החלאה האנושית שהדת יצרה!!!

comment-2-comment

יש הרבה ילדים שחזרו בתשובה והמשפחה לא קיבלה את זה.. מה אז גם נשלח לגהנום.. צריך להבין שזה משבר של חלום שהיה לך לילד והוא מחליט אחרת

comment-2-comment

אדם שנפל לדת. פתאום לא מגיע להוריםכי האוכללא כשר, כי אין מזוזה. כי כי כי...

comment-2-comment

comment-2-comment

33.

סליחה אבל התנהגות כל כך אגואיסטית וחסרת רגישות ואחר כך עוד להתפלא שכועסים עליה??? זה לא קשור מי האבא או הבעל הם בוודאי שניהם השקיעו בה רבות וכפיות הטובה הזו ברגע אחד... ממש הזוי. מה שנקרא צריך לחשוב לפני.

32.

לא מבינה איך אפשר לנדות ילד. דמות דימיונית יותר חשובה מילד שלך בשר מבשרך עדיף שתעשה קריעה ותתפלל לעילוי נשמתו שאין לו. הקיצר אבא זבל

31.

כל הכבוד לך!

30.

וצריך גב כלכלי...

29.

comment-2-comment

28.

אדם צדיק שכל היום לומד ומלמד תורה גבוהה מאוד . לי הוא עזר אישית ביעוץ ושיחות כיוון להמשך החיים .אדם מקסים. בעזרת השם שיפגשו ויחזרו להיות בקשר אמן

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הוא לא ניתק שום קשר, ההיפך הוא הנכון היא זו שניתקה עימו קשר, ואח"כ הולכת ומכפישה אותו קבל כל העולם .:(

comment-2-comment

אדם צדיק שכלל לא ניתק קשר עם ביתו ואפי' ניסה ליצור עמה קשר, ההיפך הוא הנכון היא ניתקה עמו קשר למרות נסיונותיו, ומוסיפה חטא על פשע בהכפשת שמו לעיני רבים. תמיד תקשיבו לצד השני, אל תתפתו להאמין לכל סיפור.

27.

ממנו היא צריכה לבקש סליחה אותו הוליכה שולל

comment-2-comment

היא החליטה לשנות את אורח חייה, הוא לא הסכים, אז הם נפרדו, כמו אלפי זוגות אחרים כל שנה. זה לא עושה אותו מסכן. הגרוש שלה בוודאי התחתן שוב, וילד ב4 שנים 3 ילדים.

comment-2-comment

comment-2-comment

כשמתחתנים לפני שהאישיות מעוצבת רוב הסיכויים שאחד מבני הזוג ישתנה ויתפתח לכיוון אחר או לחילופין ישאר ויהיה אומלל

26.

מאחל לה שתמשיך להיות מאושרת

25.

כמוך יש עוד המון נשמות מדוכאות בעולם החרדי שכמהות להיחלץ מהסבל והעול שנכפה עליהן ולא עוזרות מספיק אומץ. אני מכירה כמה באופן אישי

comment-2-comment

24.

אפילו אם זה אבא, אף אחד לא חייב לכלול בחיים שלו אנשים שמאמללים אותו וצריך למצוא כוחות נפשיים דווקא להתנתק.

23.

ותשאב מהקה"ב את כל הכוחות להתמודד. אשה מרשימה וחזקה.

comment-2-comment

22.

comment-2-comment

21.

אבא יעדיף לספוג ולצאת לא טוב באמצעי התשקורת, והעיקר שהילדים שלו לא יפגעו.

20.

ובלי מטרה בחיים, לעולם לא תרגיש את מה שמרגיש יהודי מאמין,

comment-2-comment

comment-2-comment

יש לה שישה ילדים, יש לה מקצוע, פרנסה טובה שהיא נהנית ממנה. היא עושה מה שטוב לה ולא דופקת חשבון לרכלנים מסביב. כל הכבוד לה

comment-2-comment

19.

בתור אחת שהייתה איפה שאת היום לא מקנאה בך חוץ מדכאון וחרדות אין שם כלום האושר האמיתי נמצא ליד אלוקים. כל אחד והדרך שלו אין דרך אחת אבל יש אלוקים אחד!

comment-2-comment

לחרדים אין בעלות על האמת. גם לא על התורה. הקיצוניות של חלקם מעוררת חלחלה. היכולת של הורה למחוק את ילדיו רק בגלל שהם חושבים אחרת או מאמינים אחרת מצביעה על הרייקנות של העולם החרדי. דרך אחת, מחשבה אחת חוקים לכל דבר ובעיקר הקצנה, ואי ראית האחר. אפשר להאמין ולחשוב ולהתנהג אחרת. העיקר להיות אדם.

comment-2-comment

שיר את בוט חרדי

comment-2-comment

18.

מביאים רק צד אחד של העולם החילוני "הנאור" ואפס תגובה /דעה מצד שני, הכפשות והשמצות בשיא

17.

הורה חייב לאהוב ולקבל את הילד שלו ללא תנאי, אהבה שאינה תלויה בדבר. אבא שלה נכשל בדבר הכי חשוב בחיים, בהורות שלו. הוא נטש, הפקיר חילל את התפקיד הכי קדוש בחיים שלו. הוא היה צריך לנהוג בדיוק הפוך, לחבק, להכיל, לקבל, להקשיב ובעיקר לאהוב . איך אבא מסוגל לנטוש את הבת שלו, זה כל כך נורא ומראה שהוא לא אדם דתי ורוחני.

16.

אל תוותרי לכל השדים שרוצים למשוך אותך למטה.

15.

בתורה מצווה "כבד את אביך ואת אימך" לא מצווה" אהוב אותם".. אין צה לאהוב אבא מתנקר.את אדם טוב יותר ממיליון חרדים.תמשיכי בחייך

14.

היי גל. את נראית אישה עם ראש על הכתפיים. בבקשה אל תשימי לב לרעשי הרקע של אלו שקוראים לך בשמות. זה באמת מיותר לשם לה לכל אותם ממורמרים שמנסים לזרוע בתוכך רשום אשם על ההחלטות הפרטיות שלך בחייך. בסופו של יום, את חיה את חייך באופן ואורח החיים שאת בעצמך אוהבת. לא משנה מה אבא, אמא, או השכנים רוצים. כל עוד את אוהבת את זה - את תהיי מושלמת.

13.

comment-2-comment

היא נראית בסדר גמור, אחרי ארבע שנים. אישה חזקה ומרגשת. כל הכבוד על האומץ וההליכה עם הלב

12.

את מושלמת, והכי חשוב שלמה !!! עופי על עצמך, כל החיים לפנייך, את אם למופת, מקסימה, אינטליגנטית, עוצמתית ועמוקה . חיבוק גדול

11.

comment-2-comment

להיות דתי, זה לא אומר לחיות בכת. כמו שנהג לא נוסע בכביש איך שבא לו. כך להבדיל דתי חי עם חוקים בני אלפי שנים שאקטואליים עד היום והלאה. מי שנתן אותם לנו ודרכינו לכל העולם ידע בדיוק מה לתת ובאיזה מינון. אל תהיי חרדית אבל הקיצוניות השניה רעה יותר.

comment-2-comment

כל ההלכות והפלפולים הן תולדה מאוחרת וברובם לא אקטואליים. החלטת שמי שנתן אותם ידע את המינון. הבעיה היא עם המתיימרים בעבר ובהווה לדעת את כוונותיו שהגזימו בכל כיוון ועושים זאת עד היום

10.

כל השטויות האלה לא מעניינות על כל אחת כזאת שאתם "חוגגים" יש אלפי בעלי תשובה ואתם רק מראים את האנשים החלשים האלה בשביל לגרום לאחרים לעזוב את הדת ואת התורה לא יעזור לכם אלפיים חוזרים אל אבינו שבשמים ואתם ערב רב רשעים כבר יטפלו בהם כולם בסוף מקבלים את מה שבישלו

comment-2-comment

חלשים הם אלה שלא מסוגלים להתמודד אז בורחים לתוך החיים העלובים וחסרי המעוף האלה של הדת הרקובה.

comment-2-comment

comment-2-comment

והרבה מסתובבים עם תחפושת חרדית כלפי חוץ וכבויים וריקים מבפנים.

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

יש עולם הזה ויש עולם הבא ולכולנו היהודים יש בחירה לבחור בחיים על פי הצו האלוהי שנמצא בתורה הקדושה או לחיות חיים מערביים גשמיים ללא תכלית עם סיפוק מיידי שהוא לא רצון אבינו בוראנו.. חרדי כיפה סרוגה כזה או אחר זה לא משנה , המושג חילוני הוא מושג חדש יחסית ביהדות , יהודים תמיד היו בחיבור עם האלוהים שאותנו כל כך אוהב , בגלל זה נשארנו , שרדנו ולא נכחדנו , להאמין זה לרצות וחיצוניות נגמרת לבסוף נשאר הלב והלב הוא כואב כי הוא רחוק מהאמת האחת והיחידה שיש עולם הבא ותיכף הוא מגיע ושם מעבר למסך הגוף יש נשמה שרוצה קשר עם בוראנו עם אביה עם ילדיה , קשר של אמת של שיר שמתנגן 4000 שנה ללא הפסק מלא אהבה..

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל אלוהים לא היה מחובר אליהם וגם לא כל כך אהב אותם.

comment-2-comment

בתורה אין שום התייחסות לעולם הבא. כל מקום שמתייחס לשכר ועונש, הם בעולם הזה. הרעיון של עולם הבא הוא זר ליהדות, ואומץ מהגויים.

8.

comment-2-comment

למה אנשים חושבים שבגלל האנונימיות של האינטרנט מותר להביא להם כל דעה מיותרת? בעולם האמיתי אתה אומר לזרים "למה השחתת את עצמך עם קעקועים"?

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לא אמרתי את דעתי על הקעקועים שלה כי זה לא ענייני להגיד לה מה אני חושב על איך שהיא נראית. כי זה מיותר וסתם פוגע. לא לי ולא לך יש איזושהי סיבה לדבר על הקעקועים שלה. היא רצתה לעשות אותם. אתה אוהב או לא זה לא עניינך לספר

7.

6.

5.

מגיע לך את כול הטוב

4.

comment-2-comment

3.

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

שהבעיות שמתעוררות בחברה החרדית, מתחילה בחוזרים בתשובה, ושם הן גם מסתיימות. הבעיות הללו החלו לבעבע בסוף שנות ה-80, לאחר שהחוזרים בתשובה החלו לבסס את מעמדם בקהילה הדתית. ואת הממצא הזה אף אחד לא לוקח בחשבון. לא המגזר החרדי, ולא המגזר הכללי.

comment-2-comment

נו הכי קל להשליך הכל עליהם במקום לעשות חשבון נפש אמיתי. עם גישה כזאת רק תמשיכו להדרדר

comment-2-comment

החוזרים בתשובה נכנסו בסטטיסטיקה של המדינה כחרדים וזה ממש עולם אחר.

comment-2-comment

לכולם יש דעות קדומות, לכולם יש הנחות, לכולם יש אינטרסים. ולכולם יש גם טעויות.

comment-2-comment

בעיתוני הילדים כל חילוני שפוגש חרדי-חוזר מיד בתשובה שלמה. אתם מתגאים בכל אדם מפורסם שחזר בתשובה.

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה