52
צילום: AFPצילום: AFP

פרופ' סיריל כהן על הזן החדש: "אח לאומיקרון", פרופ' בליצר מרגיע: "לא להיכנס למחול שדים על כל וריאנט חדש"

"מבחינת ההידבקות בו, נראה שהוא יותר מהיר מאומיקרון", אומר באולפן ynet פרופ' סיריל כהן. פרופ' רן בליצר דווקא מרגיע: "וריאנטים היו ויהיו, וזה חלק מהתפתחות טבעית של מחלה שמתפשטת אצל מיליוני אנשים"

תמונה כללית
אטילה שומפלבי | פורסם: 23/01/2022
מומחה באולפן פרופ' סיריל כהן (צילום: נויל האריס)
בקושי הספקנו להתרגל לאומיקרון, וכבר מגיע וריאנט חדש של הקורונה, המכונה BA2. "אפשר לקרוא לו 'האח הקטן של האומיקרון'", אומר היום (א') לאולפן ynet פרופ' סיריל כהן, מומחה למערכת החיסון מאוניברסיטת בר אילן. "הוא הגיע כנראה מהודו, עבר לסין ומשם התפשט. רואים אותו במדינות מסוימות, כמו דנמרק. כשחשבו שם שהגיעו לשיא עם האומיקרון, פתאום הגיע BA2 והתחיל להשתלט. עכשיו הוא מהווה 50% מההדבקות בדנמרק".
קראו עוד:
לשאלה אם הזן החדש יותר אלים מהאומיקרון, השיב פרופ' כהן: "מבחינת ההידבקות נראה שהוא יותר מהיר מהאומיקרון".
לדבריו, הדבקה מהירה יותר היא חיובית, "כי היא יכולה להאיץ את התהליך שמביא אותנו למצב שבו אנחנו פחות דואגים", אומר פרופ' כהן. "היום צריך להסתכל פחות על מספרי ההדבקות. בבתי החולים בדנמרק המצב הוא סביר: יש שם רק 50 אנשים במצב של הנשמה, למרות הווריאנט החדש. אבל עוקבים אחריו. רואים אותו מתפשט במדינות אחרות: קנדה, ארצות הברית. בפיליפינים הוא נעשה הזן השולט".
פרופ' כהן נשאל אם יש התקדמות בפיתוח החיסון הבא, והשיב: "אנחנו יודעים שפייזר אמורה לקבל עוד חודשיים תוצאות של החיסון המעודכן לאומיקרון. עד אז, מי יודע איזה וריאנט יהיה. מצד שני, אם הווריאנטים החדשים הם תולדה של האומיקרון, אולי בכל זאת יהיה ערך לחיסון הזה. צריך לעבוד על חיסונים שניתנים בדרך אחרת, כמו דרך האף, מה שמחקה את ההידבקות בווירוס ולכן יוצר חסינות באזור דרכי הנשימה".
על התו הירוק אמר: "הוא מאבד מהמשמעות שלו בעידן האומקירון, גם בגלל ההדבקה הרחבה וגם משום שהחיסון לא כל כך מונע הדבקה. צריך לחשוב אולי על דברים ספציפיים כמו הגבלת התקהלות במקומות רגישים כמו בתי אבות. במרחב הציבורי התו הירוק מאבד מהערך שלו היום".
פרופ' סיריל כהן: "התו הירוק מאבד מהמשמעות שלו בעידן האומקירון, גם בגלל ההדבקה הרחבה וגם משום שהחיסון לא כל-כך מונע הדבקה. צריך לחשוב אולי על דברים ספציפיים כמו הגבלת התקהלות במקומות רגישים כמו בתי אבות"
גם פרופ' רן בליצר, ראש קבינט המומחים, התייחס באולפן ynet לווריאנט החדש. "כל המדינות מסתכלות עכשיו על הווריאנט הזה וגם על אלה שיבואו אחריו", הוא אומר. "עדיין לא ברור אם הוא צריך לעורר דאגה. הוא שונה, יש הבדלים בינו לבין האומיקרון, אבל אין עדות לכך שהתנהגותו ומאפייניו מחייבים להתייחס אליו באופן שונה. המידע עדיין נאסף. אנחנו לא יכולים להיכנס למחול שדים בכל פעם שיש וריאנט חדש. וריאנטים היו ויהיו, וזה חלק מהתפתחות טבעית של מחלה שמתפשטת אצל מיליוני אנשים".
פרופ' בליצר הוסיף שהוא מוטרד ממצב הרפואה בקהילה. "היא נמצאת תחת עומס חסר תקדים, שלא ראינו כמוהו מאז פרוץ המגפה", אמר. "הרפואה בקהילה צריכה לטפל כרגע ביותר ממיליון נדבקים בו זמנית. זה אתגר שמעולם לא עמדנו מולו, ועומדים בו באופן מעורר השתאות והערכה רבה".
בנוגע לתו הירוק הוא אומר: "בעידן האומיקרון הוא לא משיג את המטרה הבסיסית שלו, שהיא יצירת סביבה בטוחה מהדבקות לאוכלוסייה בסיכון". צפו בדבריו:
מומחה בכיר פרופ' רן בליצר (צילום: נויל האריס)
לכתבה זו 52 תגובות
הוספת תגובה
52

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
32.

31.

אלה חצי מכחישי קורונה.

30.

29.

כמה הזיות תמציאו עוד כדי להשתלט לנו על החיים?

comment-2-comment

כן אני חושב

comment-2-comment

אתה אדיוט שבתקופת העבדים לא היו צריכים למכור אותך,אתה היית מוכר את עצמך לעבדות.

comment-2-comment

28.

האח הקטן של אומיקרון

27.

26.

עכשיו אני כבר מאמינה שאין מגיפה שיש סדר עולמי חדש כמו שאמרו הקונספרטיים ולא רצינו להאמין להם

comment-2-comment

יכול להיות שהזנים החדשים לא מסוכנים, אבל זו מגיפה, אולי לא קטלנית ואולי אפשר לחזור לשיגרה אבל עדיין מגיפה. לפני כן היו כאן זנים משמעותית יותר מסוכנים כאשר אחוזי התמונה למבוגרים היו ממש גבוההים. איך הגעת למסקנה שאין מגיפה לא ברור לי. כמו שאמרתי, אין שכל אין דאגות

comment-2-comment

comment-2-comment

חד משמעית

25.

comment-2-comment

אני חושב שבארץ הווריינט המסוכן ביותר הוא בנט עם הממשלה השמאלנית שעוזרת לאוייב להכחיד את מדינת ישראל על אזרחיה.הגיע הזמן להתעורר,לקום בעשרות אלפים ולהעיף ממשלה זאת לכל הרוחות,ולהעמיד לדין את הבוגדים ועוכרי ישראל

comment-2-comment

24.

דיי כבר להמציא כמו שפעת רק שניפחו אותה כדי לעשות מאיתנו כסף גם משפעת רגילה מאושפזים קשה ומזה לא עושים עניין

23.

22.

תפסיקו להפחיד חולה נפש .למדתם רפואה הפוכה

21.

יש מזל שאין מספיק סינים להאיץ את הסערה של הוירוס

20.

19.

יא פחי אשפה בואו תלמדו איך לחיות בפלורידה

comment-2-comment

אתה לא יותר מנפולת

18.

להעמיד את כל המפחידים ממשרד הבריאות והמדיה לועדת חקירה עכשיו.

comment-2-comment

17.

16.

זה לא מדויק בכלל שהרפואה צריכה כרגע להתמודד עם מיליון נדבקים בו זמנית, מכיוון שרוב הנדבקים אינם חולים עם תסמינים שדורשים התערבות רפואית.

comment-2-comment

15.

14.

לא מאמין לכם

13.

ואף אחד לא שמע עליהם או עסק בהם מעולם פרט לרופאים מומחים בתחום הוירוסים. אז תספיקו לקרקר סביב כל אח של ווריאנט זה או אחר- זה לא מעניין את הציבור בפרט כאשר ברובו המכריע מחוסן! להמשיך את החיים לצד הנגיף.

comment-2-comment

12.

11.

10.

לא סוגרים מדינה בגלל שטות כזאת!

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

8.

7.

בנט תזמין מבורלה עוד סט

6.

5.

הסינים אשמים תתקפו אותם באטום מספיק הגיע הזמן הם מרמים את כול העולם אם נמשיך לפחד זה הסוף של האנושות צריך להטיל פצצות אטום על שנגאיי בניגנג

comment-2-comment

אתה ממש אוהבי סרטי אפוקליפסה אה, רוצה לחיות אותם מקרוב אני מבין.

4.

comment-2-comment

על אח של אומיקרון. היום יש דיון על הארכת מצב חירום וסמכויות מיוחדות בועדת החוקה, חוק ומשפט

3.

comment-2-comment

יופי של חוש הומור

2.

1.

comment-2-comment

comment-2-comment

למי שנמאס, פשוט להפסיק לעקוב אחר החדשות ולשחרר אותנו מחוסר-הסבלנות והלחץ שלכם. מה לעשות, המציאות כעת כזו ודורשת התייחסות עניינית כזו.

comment-2-comment

מי שבלחץ שישב בבית ויתן לאחרים לנהל את השגרה

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה