62

אל תזרקו אותנו: חובה לשנות את יחס המגזר החרדי ליוצאים בשאלה

התופעה הזו מוכרת משחר ההיסטוריה, וגדולי הפוסקים החרדים הבהירו שאסור להרחיק ילד שיצא בשאלה – אבל העסקנים ממשיכים בשלהם, והורים מנתקים קשר עם ילדיהם שעזבו את אורח החיים החרדי. הוריי החרדים קיבלו אותי כמו שאני, למרות האכזבה מכך שלא אהיה רב או אברך, אבל בשטח המציאות עגומה

יוסי קלאר | פורסם:31/03/2022
תחושות העלבון והכישלון של הורה חרדי, כאשר בנו עוזב את העולם החרדי – הן עצומות, ואין לו מי שיסייע לו להתמודד איתן. אם כל משאת חייו היא להעמיד דורות ישרים מבורכים העוסקים בתורה ובמצוות, אזי עזיבתו של ילד את המסגרת היא מכה אנושה – ואין לזלזל בכך. החשש מהעונש שייגזר בעולם הבא על ההורה, היות שלא חינך את הילד כפי שנדרש ממנו, וכן החשש מההשפעה "הרעה" של הילד על אחיו ואחיותיו האחרים, מציבים את ההורה החרדי בפני דילמה כמעט בלתי אפשרית.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
עם כל האמור לעיל, הקלות שבה האצבע מונחת על ההדק וקורעת את מערכת היחסים העוצמתית כל כך שבין הורה לבנו או בתו, קשה מאוד להבנה. כן, גם עבורי, כמי שגדל במגזר החרדי ומבין היטב את אורחותיו ואת המניע אותו. קשה שלא לנוע באי-נוחות כאשר צופים באמהות החרדיות שהסכימו להשתתף בתוכנית "עוד ניפגש", המתארות על מה ולמה ניתקו קשר עם ילדיהן.
קראו עוד בערוץ היהדות:
חשוב מאוד שהקולות הללו יישמעו. חשוב שניחשף כולנו לקול ברור וצלול המראה עוול נורא שמתרחש רק בגלל עמדות ודעות שונות, אורך החצאית, זוגיות ואהבת נעורים או היחלשות הרמה הדתית. הרי אין כל צידוק להתנהגות הזו. מבחינה מוסרית ודאי שלא, וגם לא הלכתית. גירוש מהבית איננו הפתרון. לא הגיוני ולא מתקבל על הדעת שהורה יוותר על ילדו רק מפני שלא ענה על ציפיותיו ודרישותיו ממנו. הכאב, הצער והייסורים הנגרמים מהניתוק הזה לא תורמים דבר – לא להורה ולא לילד, שיוצא לעולם ללא כל גב ותמיכה.

אותי קיבלו, אבל מה עם אחרים?

מרבית גדולי הפוסקים החרדיים מדברים על כך שילד שסר מהדרך – יש לקבלו ללא תנאי. הגדיל לעשות פוסק הדור החרדי, הרב גרשון אדלשטיין, שפסק שגם אם יחלל שבת בפרהסיה מתחת לבית עם טלפון נייד שאתה קנית לו, אסור לנתק איתו מגע או לפגוע בו, ויש לנהוג בילד היוצא "בכבוד ובידידות"!
באדיבות המצולםיוסי קלאר והוריו ביום חתונתו. אפשר גם אחרת (באדיבות המצולם)
ולא רק הוא; הרב עובדיה יוסף, "הנתיבות שלום" מסלונים, הרב שטיינמן והרב קניבסקי, הרב אשר וייס, החזון איש, הרבי מלובביץ', האדמו"ר מסערט ויז'ניץ, הרב משה פיינשטיין, הרב דן סגל, רבי מאיר ברנדסדופר, אפילו אדמו"ר ה"דברי יואל" מסאטמר ועוד רבים מגדולי הציבור החרדי לאורך השנים, פסקו והכריעו שאין מקום לנתק קשר ולזרוק ילד מהבית.
אני בר מזל. זכיתי בהורים מדהימים. הורים שלרגע – ולו הקטן ביותר – לא חשבו שהקשר בינינו תלוי במצבי החרדי, הדתי או האמוני. הם קיבלו אותי כפי שאני, למרות האכזבה מכך שלא אהיה רב או אברך חרדי, והבינו תמיד שהרצונות ואורח החיים שלי אינם צריכים להשפיע על התא המשפחתי. אני זכיתי, וכמוני יותר ויותר יוצאות ויוצאים לשינוי, הבוחרים לעזוב את אורח החיים החרדי ולהשתלב בזרמים השונים של החברה הישראלית, מדתיים לאומיים ועד חילונים גמורים.
באדיבות המצולםיוסי קלאר עם הוריו בבר המצווה שלו. ההורה החרדי עומד בפני דילמה כמעט בלתי אפשרית (באדיבות המצולם)
הזכות הזו היא הדבר הבסיסי והאנושי ביותר שאדם זקוק לו – שורשים ויסודות מוצקים של משפחה מחבקת ואוהבת. אבל כל אלה לא מובנים מאליהם כאשר מדובר במגזר החרדי, שבו הרחקת הבעיה הרי היא כפתרונה וכאילו לא הייתה קיימת, לפחות בסוגיה זו.

הניתוק לא טוב לאף אחד מהצדדים

אחיי החרדים, איך תוכלו להמשיך ולהתעלם, להמשיך לקבל ולהצדיק מציאות כזו? האם הגיוני בעיניכם שעסקנים שונים, בשם אדמו"רים ורבנים, ימשיכו להורות על פגיעה כזו? הגיע הזמן לשינוי אמיתי ביחסה של החברה החרדית כלפי תופעת היציאה מהמגזר.
לפי נתונים שפורסמו במחקר שערך המכון הישראלי לדמוקרטיה בסיועה של עמותת יוצאים לשינוי, למעלה מ-3,000 צעירים וצעירות עוזבים את המגזר החרדי מדי שנה. מדובר על עשרות-אלפי צעירים וצעירות החיים בישראל, שבחרו בדרך אחרת מהמגזר. ההתעלמות מהם והניכור כלפיהם לא פותרים את התופעה ולא מפחיתים מעוגמת הנפש.
הקלות שבה האצבע מונחת על ההדק וקורעת את מערכת היחסים העוצמתית כל כך שבין הורה לבנו או בתו, קשה מאוד להבנה. כן, גם עבורי, כמי שגדל במגזר החרדי ומבין היטב את אורחותיו
הגיעה השעה להכיר בתופעה הזו, שכפי שאתם יודעים, התקיימה לאורך כל שנות ההיסטוריה היהודית. יש לקבל את העובדה שילדים לא ילכו בדיוק בדרכי אבותיהם, ושאין רחמים גדולים יותר מרחמיו של אב על בנים ומשל אם על בנותיה.
לפני כמה שבועות, בעיתון "משפחה" החרדי, ראיין עורך המגזין, אריה ארליך, את הרב שמעון שנייבלג, בן אדמו"ר מזידיטשוב, על יציאת בנו מהמגזר החרדי – ובחירתו להמשיך לאהוב אותו ולהיות קשור אליו. זהו קול אמיץ מאוד האומר את המובן מאליו, קול מרענן שלקח עשרות שנים עד שיישמע בריש גלי. קול המבהיר שניתוק קשר עם ילד זה לא בלקסיקון, ואסור שיהיה.
אבל פריצת הדרך הזו היא גם תעודת עניות גדולה המעידה על קלקול גדול – שהוא לא הלכתי, לא מוסרי ולא יהודי. מי ייתן ויקרב היום שבו ההנהגה החרדית תאמץ את הקול הזה, קול שלפיו היא עצמה נוהגת ופוסקת, ותהפוך אותו למצב הרווח והנורמלי. כך היא תמנע סבל רב מבניה ובנותיה – הן מההורים והן ממי שבחרו לצאת.
  • הכותב הוא חרדי לשעבר שגדל בירושלים בחסידות סלונים ונצר למשפחה ירושלמית שורשית (משפחת בלוי). ניהל בעבר את עמותת "יוצאים לשינוי" כמנכ"ל שותף, והיום משמש בה כחבר ועד.
לכתבה זו 62 תגובות
הוספת תגובה
62

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
40.

תפסיקו להסתכל רק על עצמכם...

39.

38.

37.

אני מדבר כאב חרדי לילדים שנהיו חילונים. האם הכתב הנכבד באמת מאמין שחוץ ממני מישהו בציבור החרדי קורא את הכתבה הזאת? אז חוץ מפרובוקציה שגוררת בעקבותיה עוד קללות על החרדים, מה השיג הכתב הנכבד בכתבתו? והאם מישהו מאמין שזורקים ילד מהבית, או שהוא פשוט לא מוצא את מקומות יותר בבית חרדי?

36.

הנקמה המתוקה של הילדים האלה -כשאותם הורים יתבגרו ויזדקקו לילדים האלה לידם, אותם ילדים ישלחו את ההורים האלה לכל הרוחות!!! אתם לא יודעים כמה שזה קורה, ילדים חרדים שיצאו מהטירוף החרדי, הצליחו במקום שאף אחד לא נתן להם סיכוי התנתקו טוטאלית מההורים המטורפים!!! והמשיכו את החיים שלהם ללא הטירוף החרדי הצליחו מעל ומעבר ככלית. את ההורים האלה שהשליכו אתה הילדים שלהם הייתי שולחת לאש גיהינום!!! לא מגיע להם להיות הורים גם לא מגיע להם לקום בבוקר ולראות את אור השמש....

35.

הרבה פוקחים עיניים, ורוצים לחיות בדרכם. החברה החרדית טוטאליטרית ומגבילה להפליא. הרבנים יודעים שבלי הפחדה וכליאה רוחנית לא ישארו להם כבשים בדיר... אז מספרים סיפורים וגוזרים גזירות, אותם גאונים שלא מצליחים לחדש כלום בתורה יכולים בקלות למרר חיי צאן מרעיתם ובלבד שישארו שליטים כל יכולים. אם היה אלוהים - היה ניכלם ומתבייש בקטנים אלו

34.

החליט להתנצר או להתאסלם (הוא לא שונא יהודים ולא מבצע פגועים אבל סתם החליט להמיר את דתו כי לדעתו הוא נמצא בדת הלא נכונה)?

33.

האם היית כותב את אותו דבר גם אם הבן היה בוגד בעמו , אם היה מצטרף לחמאס או כל ארגון דומה. היחס של ההורים הוא לא רק אכזבה וכשלון אלא יחס כאל בגידה דרך אגב הגישה לנתק קשר היא מושג ה"לשבת שבעה" שמקורה בספרות ההלכתית , ולא עסקנים אלו או אחרים חשוב לציין כי הכותה הוא אחיין של מו"ה הערשל קלאר שליט"א לוחם מלחמות ה' בעמלק

32.

31.

כשאני מביטה "מהצד", נראה לי שארגונים הפועלים כדי לתמוך, כביכול, בחוזרים בשאלה, מזיקים יותר ומביאים לפירוד ולניתוק בכל מחיר ובלבד שלא תעלה בהם המחשבה להתחרט.

comment-2-comment

שכחת להוסיף את המילה "גמורה". חילונית גמורה

comment-2-comment

תגובתך נובעת מחוסר ידע. הארגונים = ה.ל.ל ויוצאים לשינוי ממש מצילים נפשות (!). ל-ה.ל.ל מתקבלים רק כאלו ששלמים עם התהליך ועם כל השלכותיו, מגיל 18 ומעלה. לא מתקיים שכנוע או ניסיון להוציא א.נשים מהכת החרדית. מה שאת כותבת כאן - זה בדיוק מה שאנשי הכת החרדית אומרים, כדי להפחיד את החרדים/היראים שגם ככה מוחם שטוף וחיים בפחד וחשש...

30.

שנהפך לכהניסט. ואז תדמינו אותו מתעקש לבוא לביקור עם חולצת כהנה צדק. ובמערכת בסלון הוא משמיע את הנאומים המסיתים שלו. תדמינו לכם ואח"כ תקראו שוב את הכתבה. בתור אחד שפעיל בתחום ברוב מכריע של המקרים של התנכרות הורית מדובר על יוצאים שלא מוכנים לכבד את אורחות החיים של הבית החרדי, ושטופים באמונה (שארגוני החזרה בשאלה מעודדים) שחייבים לקבלם איך שהם גם בבית ההורים. וליוצא התורן אני אומר- תכבד! אל תקרע להם את הלב בכל הזדמנות

comment-2-comment

אבל קח דוגמא יותר טובה, יהודי שהופך לטרוריסט ערבי. למה לא?

comment-2-comment

מארגוני החזרה בתשובה. יש ארגונים שמסייעים לאלו ש*בחרו* לצאת לעולם החופשי. אין ארגון ממוסד בישראל שהוא אקטיבי בתחום. להבידל - יש ארגונים חזקים וממומנים על ידי המיסים שלנו = שפועלים להחזיר בתשובה. והם רבים ובכל מקום... צא ולמד!

29.

ואשריך שזכית בהורים כאלה

28.

27.

אין כאן ניטרליות או מאמין או כופר או ירא או בוגד כל מי שלא נשאר חזק סימן שהוא חי בשקר לעצמו

26.

שומרי תורה ומצוות. דרכם לא דרך התורה אלה דרך רבם שהוא האליל שלהם כל אחד והאליל שלא בקיצור עובדי אלילים. צריך לחזק את החוזרים בשאלה במיוחד מנטלית ונפשית בתחילת דרכם. חוזרים בתשובה יש להם שאלות ולא מקבלים תשובה. חוזרים בשאלה יש תשובות לכל השאלות.

25.

24.

תודה על הכתבה. ועוד נקודה - ממש כפי שפיקוח נפש דוחה שבת, ומצוות שבין אדם וחברו גוברות על מצוות שבין אדם ומקום, הרי זה רק טבעי שההגיון ההלכתי יפסוק לטובת שימור הקשרים בין בני אדם, ועוד בני משפחה.

23.

הכותב אינו מבחין בין חרדים שהפכו לדתיים כלליים ובין חרדים שעזבו לחיים שאין בהם תורה ומצוות, בדרגות שונות (חילונות, מסורתיות, נאו רפורמיות ומה שביניהם). לא נכון להכליל את השיפוט וההטפה בלי לעשות זאת, כאילו כולם הם "עוזבי חרדיות" לענין הספציפי של תופעת הנתוק. גם לא נכון ליתיחס רק למקרים בהם ההורים יוזמים את הנתק. תופעת הנתק קכמעט שלא קיימת לגבי חרדים ההופכים לדתיים כלליים. לגבי מי שעברו לחיים שאין בהם נאמנות לתורה ומצוות - יש להבחין בין מקרים שונים. אם מדובר במי שהשארותו במשפחה עלולה להסב דמורליזציה בקרב האחים - לעיתים הנתק מוצדק בהחלט. במקרים אחרים, בודאי שאין הצדקנ לנתק, לא מצד ההורים ולא מצד מי שהשתנה.

comment-2-comment

איזו אמא נוטשת את הילד שלה כי הוא לא מאמין יותר? כי הוא לא מקבל את שילטון הרבנים המושחת? כי הוא בוחר במוסר של הנביאים ולא בטפלות של ההלכה ושחיתות הממסד הרבני? הורים אמורים לאהוב את ילדם אהבה ללא תנאי. רק החרדים מייצרים מלא ילדים ואוהבים רק את אלו שנשארים במשבצת החשוכה של הכת

comment-2-comment

כמה כאלה ניתקו קשר??? - הרבה יותר!!!!

comment-2-comment

22.

שירבו כתבות כאלו, והורים כאלו חרדים ונאורים.

21.

מצפה מבחור שבא ממשפחה חרדית להבנה במוסג "תשובה", מי שמבין מה פירוש "תשובה" לעולם לא ישתמש בביטוי "יוצא בשאלה" אלא אם כן הוא רוצה להכשיר נשירה מהחיים לפי ההלכה, כאילו "היציאה" הזאת נעשת בעקבות מחשבה שיכלית ולא בגלל חולשה רוחנית וחוסר יכולת לעמוד בפני הפיטויים.

comment-2-comment

comment-2-comment

העוזב מבין את עולם השקר בו חי. ההלכה כולה שיעבוד, הפסקת החשיבה וביצוע רובוטי של הלכות. ההלכה זנחה את המוסר של הנביאים והתנך ומתמקדת בבניית כת מאמינים משועבדים

20.

נהניתי מאוד לקרוא והסכמתי עם הרבה מהנכתב, אבל לא חושב שצריך לפרסם את זה בynet, אני מניח שאתרי החדשות החרדים לא רצו לפרסם בגלל זה זה פורסם פה אבל בכל זאת

19.

יחד עם שאר הבנים שהם תלמידי ישיבה?? למה הבנים צריכים לראות דברים שהם נגד מצפונם? לא נתפס אצלי..

comment-2-comment

ולהתלבש כמו שבא לה באיזור שאינו חרדי.

comment-2-comment

comment-2-comment

אבל היא מצפה שלא תזרוק אותה מהבית כמו זרה רק כי החליטה לא להאמין באלוהים

comment-2-comment

comment-2-comment

במקרה של המשפחה בכתבה - ברור שהילד המקסים הזה מכבד את הוריו המקסימים, בדיוק כמו שכתוב בעשרת הדברות ואפילו יותר מזה. הוא אוהב אותם והם אוהבים אותו. נראה לך שהוא ישים להם מול העיניים בחורות במיני? אני חותם על זה שהוא יוצא מגדרו לכבד אותם בכל תחום ודקה בחיים.

18.

מה עם אהבה?

17.

ואת הקצבאות להפנות לקטין שנזרק מתחת לגלגלים ללא השכלה, פרנסה וקורת גג ראויה. זאת כמובן לאחר ביקור של הרווחה ובדיקת מצב שאר הילדים בבית מחשש שהם חיים תחת איומים בגירוש וענישה

comment-2-comment

חלקם התרגלו שלא לעבוד

16.

וזה לא קשור בכלל לדת או לכל נושא אחר. כל פרט בחברה, זכותו לחבב או לא, פרט אחר.

comment-2-comment

כמו שמבקרים גזענים שרק לא מחבבים מישהו בגלל מוצא או צבע עור.

15.

להציל נפש ישראל מהשתייכות לכת.

comment-2-comment

ודוחפים את היוצא לעמוד על "זכותו" להתנהג איך שבא לו גם בבית ההורים ולדרוש שיכבדו את רצונו. זו הסיבה העיקרית לתופעת הניכור. אין כמעט מקרים של הורים או אחים שמנתקים קשר עם היוצאים כשיש הבנה מצד היוצא לכבד את אורחות החיים בבית. חבל שבמרחב הציבורי החילוני לא מודעים לעובדות הפשוטות המוכרות לכל אחד בתחום

14.

תעודת עניות למדינה, שלא אוכפת את החוק החל על הורה לדאוג לילדיו עד הגיעם לגיל 18. כיצד ייתכן הדבר שילדים בני 14 ישנים ברחוב? ולא משנה מה הסיבה.

13.

מאיפה הבאתם את ההנפצה הזו???

12.

כיום זה אוסף של כתות שמחקות את הסממנים החיצוניים של היהודים שחיו במזרח אירופא

11.

הכותב מציג בעייה בתחילת הכתבה, הבעיה של החרדים עם הילדים היוצאים בשאלה.. ולא מציג דרך פתרון, אלא סתם כתבה ארוכה ארוכה שחוזרת על עצמה כל שורה שוב ושוב.. שצריך לשנות.. תודה..

10.

ביתי הנפלאה יודעת שתמיד נאהב אותה ללא תנאי, בלי קשר לרמת קיום המצוות שלה. אני מכירה הורים אחרים שממש כמונו מרעיפים אהבה על ילדיהם השונים מהם מבחינה דתית. כל כך כואב לשמוע על מקרים של נתק. כל כל חשוב שהבאת דעות מגדולי הדור ורבנים שדעתם נחשבת וקובעת אצל רבים. בצבור שדעת תורה היא שקובעת, חשוב שהורים ידעו שעל פי תורה הדרך הנכונה היא תמיד לאהוב ותמיד להרעיף אהבה גלויה.

9.

למה לך מותר לעשות מה שמתחשק ולא לקבל את דרך ההורים. אתה לא חושב שאתה פוגע בהורים אחיך ואחיות וכל המשפחה המורחבת. נולדת להורים חרדים תמשיך את דרכם.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

כשאתה בוחר להביא ילד לעולם, אתה אמון על בריאותו הנפשית והגופנית. הקדוש ברוך הוא לא מאפשר לך לבחור את המאפיינים של האדם העצמאי הקטן שנבע ממך, רק לדאוג לו ולחנך אותו כמיטב יכולתך. אין פטורים, גם אם הילד קשה לגידול, סובל ממחלה או כל דבר אחר. ככה יצר אותו השם, והתפקיד של ההורה נתון והוא מחובתו. מאידך, כשאדם בוחר לקיים חיים עצמאיים שונים מדרכה של משפחתו - גם אם הדבר מסב לקרוביו כאב לב, זו זכותו המלאה. הוא לא פוגע במזיד, הוא לא פושע, הוא בסך הכל נוהג לפי אמונתו, עם עצמו, בינו ובין השם. הוא לא בחר להיוולד למשפחה שנולד והוא לא קיבל על עצמו אחריות מעצם היוולדו, ולכן הרשות נתונה לו.

comment-2-comment

מצאתי את האור אצל החילונים

8.

למה אתה לא כותב את הכתבות שלך במקום שהם קוראים?!?! ולא בויינט שרוב רובו מתנגדים ושונאים את החרדים?

7.

אם היית הבן שלי כן היית מתבייש בך.

6.

זה אפילו יותר קשה להורים דתיים או חרדים, ובכלל לא מדובר ואין תמיכה.

5.

comment-2-comment

4.

ההורים לא יכולים להכנס לתוך היחסים של הילד שלהם עם השם. זה דבר פרטי. השם יכול להתמודד עם הילד שלכם לבד, הוא לא זקוק שתגנו עליו.

3.

2.

ההפך זה הנכון לאהוב אותו לא סתם השם נתן ליהודי זכות בחירה אז סבלנות לגוי אין זכות בחירה יש רק 7 מצוות נח

1.

חשוב להעביר לכל החרדים שהדרך הוציא ילד מהרשימה בגלל שהוא החליט לא להיות חרדי לא נכונה מבחינת דתית וערכית

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה