75

חצי מרתון ללא נעליים: רום מעדיף לרוץ יחף ובטוח שזה יעיל הרבה יותר

בשמש לוהטת או בקור מקפיא, על אספלט, כורכר, חול ים או כל משטח אחר - רום כרמי מעדיף לוותר על הנעליים ולרוץ יחף. בשיחה עם ynet הוא מספר מה גרם לו לוותר על הנעליים, למה הוא חושב שריצה טבעית עדיפה יותר ומה התגובות שהוא מקבל ברחוב (ויש לא מעט): "אני תמיד מציע לכולם לנסות גם"

איתן גפן | פורסם:02/05/2022
קשה מאוד לפספס את רום כרמי בן ה-26 כאשר הוא חולף בריצה ברחובות תל אביב. בשונה מרוב הרצים ה"מדוגמים", הלבושים במיטב האקססוריז ובגדי המותגים, כרמי רץ כשלגופו בגד ים פשוט ושיערו הארוך הפרוע בולט למרחקים. אך לא זה הדבר שכנראה יגרום לכם לסובב את הראש בעודו חוצה את כיוונכם, אלא העובדה הפשוטה שכרמי פשוט רץ יחף, ללא כל נעליים לרגליו. אספלט, חול, שדות וחופי ים - אין מקום שהוא לא חצה בשנים האחרונות. ואם תשאלו אותו, הוא יגיד לכם שהוא מאוד נהנה, ולא רק זה – שזה אפילו בריא יותר ממה שחשבתם.
כתבות נוספות:
"התחלתי לרוץ כשהייתי יותר צעיר", אומר כרמי, 26, יוצר תוכן ובעל עסק לצילום והפקת וידיאו. "הייתי ילד שמן יחסית, היו צוחקים עלי בכיתה, אז בכיתה ה' התחלתי לרוץ ומאז לא הפסקתי. גדלתי בקיבוץ בערבה אז הייתי רץ בטבע ובשטחים הפתוחים".
עם השנים הריצה הפכה בשביל כרמי לטבע שני ותחת רגליו עברו קילומטרים רבים. אל הריצה היחפנית הוא נחשף לראשונה בתור נער, כאשר צפה בחבר קיבוץ אחר אשר תרגל אותה. "הייתי מסתכל עליו ותמיד אומר שיום אחד גם אני אנסה", הוא מספר, אבל נקודת המפנה הראשונה שגרמה לו לחשוב ברצינות על השארת הנעליים בארון, הגיעה בכלל לאחר השחרור מצה"ל.
"ראיתי סרטון ביוטיוב של אבבה מיקלה - אצן קנייתי שניצח את מרתון רומא ומרתון טוקיו ב-1960 ו-1964 כשהוא רץ יחף, והשיג את כל האנשים שרצו עם נעליים", הוא אומר. "אני ממש אוהב ללכת יחף אז החלטתי לנסות. עברתי לנעליים מינימליסטיות: בתחילה סנדלים עם סוליה של 12 מ"מ, לאחר מכן נעל סגורה עם סוליית 6 מ"מ, ומשם הורדתי את הנעליים לגמרי. כל התהליך ארך שנה".
דוד פוגלמעדיף לרוץ הכי טבעי שיש. רום כרמי בחצי מרתון תל אביב (דוד פוגל)
איך היה לרוץ בלי נעליים בפעם הראשונה? "היו לי המון חששות. זה היה השלב הכי קשה פסיכולוגית, להבין שאתה באמת יכול לרוץ בלי משהו על כף הרגל. לוקח זמן להרגיל את הרגל. אתה יודע, דורכים על אבן וזה כואב. התחלתי עם 3 ק"מ כי לא רציתי להעמיס יותר מדי על כף הרגל או הגוף. אחרי שסיימתי הייתה לי הרגשה של מסוגלות. הרגשתי שלרגל באמת יש מנגנון טבעי לריצה, ושאנחנו לא באמת צריכים נעליים בשביל לרוץ".

להיות מחובר יותר לקרקע

היום הוא סוגר כבר שנתיים של ריצה יחפנית והזיכרונות מהאימון הראשון כבר רחוקים. בזמן שעבר מאז הספיק כרמי לא מעט והתחביב כבר הפך לדרך חיים. "אני רץ בכל שבוע 3 פעמים לפחות, ריצות של 30 ק"מ ומעלה", הוא מפרט, ומסביר כי כף רגלו התקשחה עד כדי כך שהוא אינו מרגיש כמעט בכלום: "היום אני יכול לדרוך על זכוכיות, לחזור הביתה ורק אז לראות שיורד לי דם בכף הרגל".
איפה יצא לך לרוץ יחף? "בכל מקום. אני עדיין לא ברמה של לרוץ בשטח הררי קיצוני, אך חוץ מזה אין מקום שלא רצתי בו. בחורף האחרון היה שלג בהר איתן ורצתי שם 6 ק"מ. היה קר מאוד אבל הגוף מתחמם תוך כדי. זאת הייתה חוויה מטורפת".
"כמו שהאדם הקדמון הלך, רץ וצד יחף, כך גם אנחנו צריכים. יש לנו מערכת בלימה טבעית בכף הרגל, זה משהו שנולדנו איתו, שריר שצריך לעבוד עליו. הקרסול שלי היום יותר חזק מזה של אדם שנועל נעליים כל חייו. אני מחובר ומודע יותר לקרקע. גם בפן הרוחני אני הרבה יותר מחובר לסביבה שאני רץ בה, לטבע שמסביבי או לנופים"
בעידן שבו חובבי ריצה רבים נמדדים לא רק בזכות כישוריהם הספורטיביים, אלא גם לא מעט לפי הנעליים שהם נועלים, כרמי סבור שהכל טמון באינטרסים כלכליים של בעלי עניין. "אחד הסיפורים המעניינים בספר 'נולדנו לרוץ' הוא הסיפור של נייקי ואדידס", הוא מסביר. "ב-1970 נציגים שלהם הגיעו לראות אימון של רצי מרתון אולימפיים בארה"ב ונדהמו לגלות כי כולם התאמנו יחפים. הדבר הזה לא התאים למוצר שהם רצו לשווק וכך למעשה הם יצרו את ההגבהה בנעל הריצה שאנחנו מכירים עד היום. כשאתה רץ עם נעליים אתה נוחת קודם כל על העקב ורק אחר כך על כריות כף הרגל - זו תנועה הפוכה לגמרי ממה שאנחנו מבצעים באופן טבעי".
גל אהרונוביץ'"הייתה חוויה מטורפת". כרמי רץ יחף בהר איתן (גל אהרונוביץ')
בתור חסיד נלהב של הריצה היחפנית הוא סבור כי תנועה טבעית תמיד תהיה עדיפה על זוג נעלי ריצה, יוקרתיות ומתקדמות ככל שיהיו. "אני מאמין בתנועה טבעית של הגוף, הנעל מנוונת אותנו", הוא אומר. "כמו שהאדם הקדמון הלך, רץ וצד יחף, כך גם אנחנו צריכים. צריך להבין שיש לנו מערכת בלימה טבעית בכף הרגל, זה משהו שנולדנו איתו, שריר שצריך לעבוד עליו. הקרסול שלי היום יותר חזק מזה של אדם שנועל נעליים כל החיים שלו, זה מטורף בעיניי. אני מחובר ומודע יותר לקרקע – איפה אני רץ ועל מה אני דורך. גם בפן הרוחני אני הרבה יותר מחובר לסביבה שאני רץ בה – בין אם זה לטבע שמסביבי או לנופים".
תמונה כללית

המטרה: להשלים מרתון שלם בריצה יחפנית

עם זאת, הוא עדיין מודה כי תשובה מחקרית חד משמעית בנושא טרם נמצאה. "המחקרים חצויים", הוא אומר, "יש תורה שלמה של חוקרים שיגידו כמה ריצה יחפה טובה ובריאה לגוף ויש כאלה שיטענו בתוקף שהיא הורסת את הברכיים. מבחינתי, אני כבר שנתיים רץ יחף לגמרי ואין לי בעיות ברכיים ולא בעיות גב ולא כואב לי שום דבר. גם מכל הרצים היחפנים שאני מכיר, אני לא מכיר אחד עם בעיות ברכיים ופציעות רציניות".
הוא כבר רגיל למבטים ולתגובות שהוא מקבל כשהוא רץ ברחוב. האם זה מפריע לו? לא באמת, הוא אפילו נהנה מכל רגע. "אני רץ בטיילת בתל אביב ובנוסף לריצה היחפה אני עם שיער פזור ובגד ים מינימליסטי וזו תמיד חוויה תרבותית לאנשים מסביב", הוא צוחק, "יש המון תגובות. כל הזמן ילדים צועקים 'אמא תראי אותו, הוא רץ יחף', וגם קרה לי הרבה שחבורות ילדים רדפו אחריי עם קורקינטים. פעם מישהו שנתקלתי בו צעק לי הומלס. אין ריצה שלא זורקים לי הערות – שואלים אותי למה אין לי נעליים ואם אני צריך שיקנו לי. אני לוקח הכל בהומור וברוח טובה, צועק להם בחזרה שינסו גם".
לאן מכאן בעצם? "המטרה היא בעצם להגיע למרתון. אני גם רוצה לשבור את השיא העולמי בריצה יחפה על שלג. בארץ פשוט אין מספיק שלג אז אני צריך לנסוע לאירופה לעשות את זה. יש לי גם חלום להצליח לרוץ יחף לגמרי על הרים, שטח הארדקור ממש. זה קשוח, אבל אני מאמין שזה אפשרי".
לכתבה זו 75 תגובות
הוספת תגובה
75

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
52.

comment-2-comment

51.

ולכן לא נולד בתנאים שלהם על מנת שיוכל לחקות אותם

50.

49.

גם נראה כמו האדם הקדMון.

48.

אז לכן הנשים מותר לרוץ עם מחשוף עמוק וחזייה קטנה שרק דואגת שהציצי לא יעשה לכן פלופ פלופ לתוך הפנים תוך כדי ריצה אבל לנו אסור לרוץ בלי חולצה?

47.

רק למה בלי חולצה?

comment-2-comment

46.

45.

אין כמו גבר שעיר.זה כל כך גברי. ויש לו גוף חטוב ויפה. מי נמשך לכל הכוסונים המרוטים שנקראים בטעות גברים??

44.

43.

ברוב המקרים בשלב הסופי היו שבורים לגמרה וכן גם אז אנשים הצליחו לחיות חיים ארוכים אבל הם היו מעטים יש סיבה למה האדם הקדמון המציא את הנעל\סנדל בכל מקרה אם זה עושה טוב אז למה לא בכיף

42.

41.

40.

39.

טבעי זה גם שלאנשים יש פלטפוס ובעיות וחייבים מדרסים.. וללכת יחפים ידפוק אותם לחלוטין. תודה רבה

38.

ריצה יחפה ושחייה עם נעליים (כמו האדם הקדמון).

37.

למה לרוץ? אם את ממהרת, קחי מונית או תזמיני אובר.

36.

35.

לי נגרם נזק לכף הרגל כשרצתי יחף תקופה קצרה, בכלל ריצה זה ספורט בעייתי מבחינת לחץ על כף הרגל והבירכיים ולכן צריך להזהר ולדעת בדיוק מה עושים. לא שאני פוסל את זה לגמרי אבל יש אנשים שעדיף להם נעליים למבנה כף הרגל שלהם

34.

33.

32.

כיום בעולם המודרני ניתן למצוא מדי פעם שברי בקבוקים על המדרכה/כביש, ברגים ומסמרים, אבנים חדות ועוד. מניסיון אישי גרוע, לפני הרבה שנים, אחרי שדרכתי על זכוכית, הפסקתי להסתובב בחוץ ללא נעלים. זה אולי התאים לאדם הקדמון, אבל עברו כבר מיליון שנה מאז. זה לא מתאים היום!

comment-2-comment

האדם הקדמון ממש לא היה יחפן וגם לא ערום. מאמין לו שזה כיף לרוץ יחף.

31.

30.

ושומר על עור הידיים (על הרגליים גם כך לא מסתכלים)

29.

28.

חלק מברזל או מזכוכית לרגל, בסוף הריצה הוא יהיה בבית קברות. זה כמו לדמם בעת צלילה בים. אין לו מודעות לאיבוד הדם שלו עד שזה כבר מאוחר מידי.

comment-2-comment

27.

אם אני רוצה ללכת ברגל מיישוב ליישוב אני לא תמיד הולך על המדרכה, ובמקרים שאין מדרכה מעדיף שביל עפר. בשבילי העפר צריך להיזהר מנחשים ועקרבים. אז יש לי לפחות נעליים על הרגליים.

26.

רק לדמיין את בעלי נכנס למיטה עם עור קשה בכפות הרגליים, זה מגעיל אותי. כן, ואני לא אשה.

25.

comment-2-comment

24.

23.

לא מבין מה מיוחד בזה הרי הקיבוצניקים המתורבתים תמיד יחפים בקיבוץ.

22.

21.

20.

סתם גנדרנות

19.

אולי שיתחיל עם זוג גרביים וימשיך הלאה

18.

comment-2-comment

17.

16.

15.

14.

13.

comment-2-comment

comment-2-comment

12.

וגם שיתקלח

11.

הקונספט של ריצה יחפה מלווה את כל קהילות הריצה בכל פלפורמה אפשרית כבר שנים ארוכות. חלק אוהבים את זה חלק לא. אין בזה דבר חדש, אין בזה דבר מוזר.

10.

9.

בנאדם שמח עם הגוף שיש לו (וכנראה שאתם קצת פחות), זאת לא סיבה לרשום הערות עלובות כאלה, כאילו מי אתם בכלל שתחליטו בשבילו מה עדיף? זה שאתם חסרי ביטחון וצריכים עזרים מלאכותיים כדי ללכת לפני נורמה מסויימת זה דבר אחד. אבל להציג את זה כאילו הוא זה שלא בסדר זה כבר שטיפת מוח שעברתם ואתם מנסים להעביר אותה הלאה. תמצאו חיים. בנאדם שמח וטוב לו עם איך שנראה- מאחל לכם שתגיעו לזה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

8.

אדם כבד משקל ידפוק לעצמו את כף וקרסול הרגל-דרבנים, דלקות, ציפורניים חודרניות, פגיעות בעצבים...

comment-2-comment

תבין קודם במה שאתה מדבר. אוגה בוגה.

comment-2-comment

7.

comment-2-comment

6.

תראו כמה פרסומות יש פה על זה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

כן, האופנה הזאת נובעת מפדופילות. גבר זה אחד עם שיער על הגוף. גם נשים, אבל בממוצע פחות שיער.

5.

רוץ עם נעלי עקב מצידי, רק שים חולצה ימזעזע, למה כולם צריכים לראות אותך ככה?

comment-2-comment

ומלא ביטחון עצמי אני בטוח

comment-2-comment

comment-2-comment

מלך היופי, או עף על עצמי, במרחב הציבורי שישים חולצה, בסיסי ביותר

4.

comment-2-comment

3.

כיף גדול לרוץ יחף!

2.

comment-2-comment

או לפחות לא למדת איך הגוף שלך מנצל אנרגיה

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה