12

בשל שינוי האקלים: הסיכוי לגלי חום בדרום אסיה גדל פי 30

בחודשים מרץ ואפריל פגע גל חום כבד בחלקים מהודו ובפקיסטן. לדברי המדענים, כעת כשהטמפרטורה הממוצעת היא כ-1.2 מעלות מעל המצב לפני המהפכה התעשייתית, הסיכוי לאירועים כאלה גדל פי 30. הם הזהירו כי אם מגמת ההתחממות תימשך - הסיכויים לגלי חום קיצוניים בדרום אסיה יעלו

רויטרס | פורסם:24/05/2022
הסיכויים לגלי חום קטלניים בדרום יבשת אסיה, כמו אלו שפגעו בהודו בחודשים מרץ ואפריל, גדלו פי 30 בשל שינויי האקלים. כך אמרו אמש (יום ב') מדעני אקלים. גם בחודש מאי נמדדות בהודו טמפרטורות גבוהות, אך המחקר התייחס לשני החודשים הקודמים.
בחודש שעבר הגיעו הטמפרטורות בחלקים בצפון הודו ובפקיסטן לכמעט 50 מעלות, לפחות 90 בני אדם מתו מסיבות הקשורות לחום. גל החום הכבד, שבמהלכו נשברו שיאי החום בהודו לחודש מרץ, פגע קשות גם ביבול החיטה של המדינה.
צילום: APגל חום גם במאי בניו דלהי (צילום: AP)
צילום: APאזורים שהתייבשו בנהר יאמונה בצפון המדינה (צילום: AP)
ללא שינויי האקלים, גלי חום כאלה היו "נדירים בצורה יוצאת דופן", אמרו מדענים מ-World Weather Attribution, גוף מחקר בינלאומי שפועל על מנת לגלות עד כמה שינויי האקלים ממלאים תפקיד באירועי מזג אוויר קיצוניים.
כעת, כשהטמפרטורה הממוצעת היא כ-1.2 מעלות צלזיוס מעל הממוצע שהיה לפני המהפכה התעשייתית, יש סיכוי גבוה פי 30 להתרחשות של גלי חום כאלה בדרום יבשת אסיה. לדברי המדענים, התדירות הזו צפויה לעלות ככל שהטמפרטורות ימשיכו לעלות.
לדוגמה, "בעולם שחם יותר ב-2 מעלות מזה של טרום המהפכה התעשייתית, מה שהיה אירוע של 1 ל-100 שנה, עכשיו יכול להיות תכוף כמו אירוע של 1 ל-5 שנים", אמרה ההידרוקלימטולוגית ארפיטה מונדאל מהמכון ההודי לטכנולוגיה במומבאי.
צילום: AFPמתרעננים מהחום באחמדאבאד (צילום: AFP)
כדי לבדוק את השינוי בטמפרטורות, המדענים השוו את קריאות נתוני הטמפרטורה לחודשים מרץ ואפריל בעשרות השנים האחרונות. הם השוו את הנתונים עם התנאים שהיו יכולים להיות ללא שינויי האקלים, זאת באמצעות הדמיות מחשב.
"אנשים בדרום יבשת אסיה רגילים לרמה מסוימת של מזג אוויר חם", אמר רופ סינג, יועץ סיכוני אקלים במרכז האקלים של הצלב האדום. "אבל כשזה מגיע ל45 מעלות ומעלה, קשה מאוד לבצע פעילויות רגילות". לדבריו, עובדים כמו רוכלים ברחוב ופועלי בניין, נפגעים באופן קשה מעליית הטמפרטורה, מכיוון שאין להם מקום קריר לנוח ולהתאושש. לדבריו, מומחים צופים שמספר ההרוגים בגל החום יעלה ככל שיגיעו נתונים נוספים לגורמים רשמיים.
צילום: EPAסכנה לעובדים בחוץ. עובד בניו דלהי (צילום: EPA)
לפי World Weather Attribution חודש מרץ היה החם ביותר בהודו, מאז החלו הרישומים לפני 122 שנים. בפקיסטן נרשמה חריגת הטמפרטורה החיובית הגבוהה ביותר בעולם במהלך חודש מרץ ובכמה תחנות מזג אוויר נרשמו שיא חודשי של כל הזמנים במרץ.
במקביל, מהנתונים עולה כי חודש מרץ היה יבש במיוחד באזור, עם 62 אחוזים פחות מכמות הגשמים הרגילה בפקיסטן ו-71 אחוז מתחת למצב הרגיל בהודו. גל החום נמשך במהלך חודש אפריל. עד 29 באפריל - 70 אחוז מהאזורים בהודו הושפעו מגל החום.
צילום: APאזורים שהתייבשו בנהר יאמונה בצפון המדינה (צילום: AP)
צילום: APהיבול נפגע. חלקאי בג'אמו שבצפון הודו (צילום: AP)
החוקרים אמרו כי אמנם גלי חום אינם נדירים בעונה זו של השנה, אך הטמפרטורות הגבוהות מאוד בתחילת השנה, יחד עם כמות גשם נמוכה בהרבה מהממוצע הובילו לתנאי חום קיצוניים עם השלכות הרסניות על בריאות הציבור והחקלאות. עם זאת, הוסיפו החוקרים, יידרשו חודשים לקבוע מהם ההשלכות הבריאותיות והכלכליות המלאות וההשפעות המדורגות מגל החום הנוכחי, כולל מספר מקרי המוות העודפים, אשפוזים, אובדן שכר, הפסקת ימי לימודים וצמצום שעות העבודה - בשל גל החום הכבד.
גם זה קורה: שיטפונות בהודו באוקטובר
כיתובגם זה קורה: שיטפונות בהודו באוקטוברכיתוב מקורי: השיטפונות בהודו קרדיט
לכתבה זו 12 תגובות
הוספת תגובה
12

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
7.

6.

5.

4.

פשוט, העולם לא יכול להכיל כל כך הרבה אנשים

comment-2-comment

מה שנקרא, הגמל לא רואה את הדבשת של עצמו... כשכאן יבינו זאת ויישמו, תהיה לך הזכות בכלל לבוא למישהו אחר בתלונות באותה הסוגיה.

comment-2-comment

3.

אלא הנדסת אקלים ברוטלית של ממשלות פושעות. למה שיעשו את זה מה האינטרס? כל התשובות נמצאות עבור מי שעם ראש פתוח, נטול ציניות, לא סומך על אנשים בעמדות כוח וממשלות פושעות שחטיפת ילדי תימן זה רק קצה הקרחון מהפשעים שלהם.

comment-2-comment

2.

והרבה. בסופו של יום, הם פינו את הדרך למינים אחרים טובים יותר. אישית, במחקר שעשיתי לא ראיתי שהטמפרטורה עלתה בעולם. זה שקר גס.

comment-2-comment

כי מספיק ניתוח פשוט של מדידות של השירות המטאורולוגי שזמינות באופן חופשי כדי לראות התחממות ברורה בעשורים האחרונים.

1.

אם אנחנו כבר לא מתאימים לסביבה מישהו אחר יתפוס את מקומנו

comment-2-comment

הפעם יכחדו איתנו גם כל שאר המינים הנהדרים בעולם. זה לא שנלך לבדנו לאבדון

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה