58
צילום: shutterstockצילום: shutterstock

למה שתחסכו כסף? כך מקשות חברות האינטרנט על מי שרכש ראוטר פרטי

מי שירכוש ראוטר פרטי כדי להתחבר לסיבים האופטיים של חברות האינטרנט יכול בתאוריה לחסוך עשרות שקלים בחודש. הבעיה: ב-HOT אין אופציה כזאת, בבזק דורשים תשלום נוסף על רכיב שאפשר לקנות רק דרכם, בפרטנר גובים 5 שקלים בחודש על מתאם כזה ובסלקום זה בחינם אבל "חסרים מודמים במלאי"

מירב קריסטל | פורסם:23/01/2022
למה לשלם 25-20 שקל בחודש על ראוטר בשכירות מחברת האינטרנט, אם אפשר לקנות ראוטר (נתב) לבד בתשלום חד-פעמי של 400-200 שקל? יש מגוון נתבים כאלה ברשתות מחשבים ישראליות, עלי אקספרס ואמזון. בעלות על נתב משלכם תעזור לכם מאוד כשתרצו בעתיד להתנייד לחברה אחרת עם הראוטר שלכם. לא תצטרכו לטרוח להחזיר ציוד לחברה הקודמת ולא תתחילו לשלם שוב על ראוטר לחברה אחרת.
>> לסיפורים החשובים והמעניינים בכלכלה ובצרכנות - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
כך לדוגמא, בתוך שלוש שנים תשלמו על ראוטר בחברות האינטרנט שכירות של 900-700 שקל ואם תרצו לעבור חברה בשנה הרביעית, תתחילו לשלם גם אצלה על ראוטר שנמכר כאמור בעלי אקספרס או ברשתות ישראליות בסביבות 300 שקל בלבד.
נראה אם כך שהפתרון המתבקש הוא ראוטר פרטי לכל דיכפין. האומנם? רוב החברות שמספקות אינטרנט מהיר מאוד על גבי סיבים אופטיים מאפשרות לכאורה חיבור עם ראוטר פרטי, אבל מערימות קשיים ומכשולים.
צילום מסךראוטר וואווי שניתן לרכוש בעלי אקספרס. מתאים לכל רשת סיבים עד גיגה (בתנאי שרוכשים מודם או משכירים מודם מהחברה) (צילום מסך)
HOT למשל, כלל לא מאפשרת חיבור לראוטר פרטי, לא באינטרנט כבלים ולא בסיבים אופטיים. כלומר, אתם חייבים לשכור או לקנות ראוטר מ-HOT כדי להתחבר לאינטרנט של HOT. בעולם, חברות כבלים דומות מאפשרות חיבור כזה ברשת הקואקס (כבלים), למשל של חברות כמו מוטורולה. החברה מסרה ל-ynet כי היא "מאפשרת לקבל את הציוד בשכירות, בהשאלה כנגד פיקדון, או ברכישה". שאר החברות בארץ כן מאפשרות חיבור כזה בסיבים אופטיים, אך כאמור: מערימות קשיים.
צילום מסךנתב פרטי של מוטורולה לחיבור לחברות כבלים בעולם, אך לא בארץ (צילום מסך)

בזק: שלמו על SFP ועל מודם

בחברת בזק אמרו לנו שכמובן שאפשר להשתמש בראוטר פרטי והפנו אותנו לרשימת מכשירים מתאימים. אבל בחיבור לתשתית סיבים אופטיים, לא תוכלו להתחבר עם ראוטר בלבד, אלא תצטרכו מודם והחברה לא תיתן לכם אותו בחינם.
צילום מסךראוטר שיאומי בעלי אקספרס (צילום מסך)
בזק הגדילה לעשות והפרידה את רכיב ה-SFP (מתאם סיב - ממיר מדיה אופטי שממיר בין חיבורים) ואת המודם. על SFP בזק גובה תשלום חד-פעמי של 180 שקל ואת המודם תאלצו לרכוש בשוק הפרטי (בכ-100-80 שקל), שכן הוא לא נמכר בבזק בכלל. רק כך תוכלו להתחבר לבזק ללא ראוטר של בזק, אבל תהיו תקועים עם ה-SFP שהחברה כפתה עליכם לקנות ממנה, מה שלא נדרש בחברות האחרות.
לפי עמית דהאן, מקבוצת הפייסבוק "סיבים אופטיים ILfiber מהפכת האינטרנט המהיר בישראל", לא ניתן כיום לרכוש בשוק הפרטי (חנויות, רשתות או אתרי אינטרנט שאינם שייכים לחברות האינטרנט - מ.ק) מודם מלא שתומך ברשת של בזק או רק את ה-SFP.
"נכון שיש רשימת ציוד מורשה באתר בזק, אבל הציוד הזה הוא רק של ספקיות", הוא מסביר. "אז אפשר לקנות ראוטר בשוק הפרטי בהחל מ-200 עד 1,200 שקל ומעלה, אבל בזק מכריחה אותך לשלם לה 20 שקל בחודש, כי לכי תמצאי את שני הרכיבים האחרים. גם ברוב החברות האחרות יש כשלים דומים. כל הנושא כמובן מהווה חסם מעבר מספקית אחת לאחרת - שכן לקוח רוכש ציוד ממיטב כספו ומצפה שיוכל לעבור מספקית אחת לאחרת בלי מגבלות ציוד כאלו ואחרות".

פרטנר נתנה בעבר מודם חינם

גם פרטנר מאפשרת רכישה של ראוטר פרטי במקום תשלום חודשי על ראוטר, אבל גם פה יש קוץ: עד לפני כחודשיים פרטנר נתנה ללקוחות האלה מודם מתאם סיב בחינם וכעת החלה לגבות עליו חמישה שקלים לחודש.
צילום מסךממיר מדיה אופטי של TP-Link באמזון 19.99 דולר. ניתן לחיבור בפרטנר' בבזק דורש קניית SPF מבזק. סלקום מאפשרת מודם שלה בלבד בחינם, אך הוא חסר במלאי לחלק מהלקוחות (צילום מסך)
כלומר, אם תשכרו ראוטר מפרטנר תשלמו 25 שקל לחודש, אם תבואו עם ראוטר "מהבית" תשלמו חמישה שקלים בחודש ואם תרצו לחסוך חמישה שקלים בחודש תוכלו לקנות מודם בחנויות פרטיות ב-100-80 שקל, בנוסף לראוטר שיעלה לכם כאמור 400-200 שקל.
גם סלקום מאפשרת שימוש בראוטר פרטי והיא גם מספקת מתאם סיב בחינם, כמו פרטנר בשעתה, אבל לפי גורמים בסלקום כבר זמן רב שאין מודם כזה במלאי גם ללקוחות תשתית הסיבים של IBC - אנלימיטד וגם ללקוחות התשתית של בזק.
אנלימיטד עצמה לא מספקת ציוד לצרכנים, אבל הספקיות שמספקות שירותי אינטרנט על גבי התשתית שלה מספקות ללקוחות ראוטר שכולל מודם ולמרביתן אין אפשרות לחבר מודם מתאם סיב למי שמעוניין להתחבר עם ראוטר פרטי. כלומר, גם באנלימיטד יש חסם למי שמעוניין להתחבר לתשתית עם ראוטר משלו.
מסלקום נמסר כי "סלקום מאפשרת ללקוחות להתחבר עם נתב פרטי. לשם כך סלקום משאילה ללא תשלום מודם. בנקודה זו יש בעיה זמנית של מלאי מודמים שאמורה להיפתר בתחילת פברואר. לקוחות המעוניינים להצטרף עם נתב פרטי מוזמנים לעשות זאת ולתאם התקנה לתחילת פברואר".
לכתבה זו 58 תגובות
הוספת תגובה
58

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
32.

נותנים לך ראוטר מדגם שידוע שהוא דפוק, זה מאלץ אותך לקנות מהם ראוטר שעובד כמו שצריך, אבל אז הם לא תומכים בו ולא מעדכנים לו גרסאות חומרה. חברה של רמאים

31.

30.

comment-2-comment

29.

28.

הפכו לשם נרדף ל עשה כמה שפחות כדי להרוויח כמה שיותר

27.

26.

איזה שינו חחח ממש תודה לכם

comment-2-comment

comment-2-comment

25.

זה בחסות משרד התקשורת לגנוב כמה שיותר את האזרח

24.

הטכנאי העביר כבל ישיר לקיר עם נקודת רשת מחברים איזה ראוטר שרוצים והכל עובד...

comment-2-comment

23.

22.

ולמה יועז הנדל לא עושה כלום בנושא?

21.

20.

comment-2-comment

מתרגם האותות שלהם

19.

18.

בזמנו הייתי מחובר דרכם. לא היה צורך בשום מודם. החיבור בקיר שהם מתקינים הוא כבר נקודת גישה לאינטרנט. המודם שלהם נמצא כבר בלוח הראשי שלהם המותקן בבניין. וכל שנותר הוא לחבר ראוטר פרטי בתוך הבית במידת הצורך.

17.

מוצרים זהים של אותם חברות עולים פחות בחו"ל

16.

להקה של ניאנדרטליים בחסות הקפיטליזם החזירי

15.

כי יש להם את הברקוד של החברה שנותנים לאנשים. הם יגידו שזה לא משלנו לא ככה?

comment-2-comment

14.

comment-2-comment

13.

12.

11.

איזה פרסומת

10.

הנתב, איפה הרגולטור?

comment-2-comment

מתנתקים ועוברים למתחרים בהזדמנות הראשונה...

9.

comment-2-comment

8.

אף אחד לא מכריח אותכם לקנות אף אחד מהרכיבים ישירות מספק האינטרנט. אתם יכולים להזמין הכל באיביי, אמזון, עלי או כל מקור אחר ובתנאי שהוא מתאים לתשתית של הספק.

comment-2-comment

אפילו שהוא מתאים לתשתית

comment-2-comment

comment-2-comment

מי שרוצה לקנות ידע בדיוק. אבל זה לא חוכמה מצידם לא להגיד מראש איזה ג׳יביק צריך, לדוגמה. אם הם אומרים ״אנחנו מוכנים לספק ג׳יביק במחיר עלות״ ואתה דואג ליתר, אני בעד.

comment-2-comment

comment-2-comment

הייתה מבין שלא תמיד מתאפשר לקנות ולחבור ראה דוגמה הוט

comment-2-comment

החברות מערימות קשיים על מי שמגיע עם נתב משלו

7.

בהמלצת חברים קנינו ראוטר טוב ומאז אין לנו יותר בעיות גלישה או מגבלה של כמה מכשירים מחוברים. במקורי כשכמה מחשבים מחוברים פתאום הראוטר לא עומס בעומס ויש מלא ניתוקים ותקיעות.

comment-2-comment

6.

ברגע שתפנו לספק הנינטרנט שלכם לבעיות גלישה ניתוקים בקו ואו תקלות- הם ייבדקו ואז יגידו: אה אנו רואים שלי לך נתב פרטי. זו הבעיה בנתב ואנו לא תומכים בו. ונשארת עם תקלה ללא פתרון.

comment-2-comment

יש נתונים טכנים על העוצמת אור של הסיב, אם זה חורג ישלחו לך טכנאי, אם הבעיה היא בWIFI אז שבור את הראש הבעיה בציוד שלך.

comment-2-comment

הבעיה היתה בתשתית של בזק אבל הם טענו שזה הראוטר הפרטי עברנו לסיבים של סלקום במקום לריב איתם מזל שהיה לנו אופציה לעשות את זה

comment-2-comment

זה לא ממש מדויק, אומנם יש נציגים כאלו, אך הם מחוייבים לתת שירות, ויתנו אותו אם תבקשו מהם לעשות את עבודתם ולא להתעצל.

comment-2-comment

comment-2-comment

כנותן שירות תמיכה באחת הספקיות לפני כמה שנים כל לקוח שהתקשר עם ציוד פרטי בזק עשתה לו את המוות, התשובה הראשונה היא שהציוד תקול והקוו תקין אפילו במקרים שהוחלף הציוד פעמיים, שהייתי בפיילוט של ציוד שלנו אצל תשתית בזק ששם היה לי גישה לנתוני הקוו וטכנאי שלנו החליף את הציוד עדיין בזק טענו הציוד תקול הקוו תקין רק אחרי שהלקוח היה אוסף מודם בהשאלה מבזק סטור מחבר אותו לכמה ימים רק אז בזק היו עושים טובה ושולחים טכנאי אבל כמות הלקוחות שהיו מוכנים לעבור מסע כזה הוא פיצי רובם בצדק היו מרימים ידים משלמים על מודם מבזק במקום

5.

יקרנים בטירוף על כלום, סלקום התקנה חינם, אינטרנט תענוג!

comment-2-comment

אף אחד לא מכריח אותך

4.

וגם על הספק שספק זה בעצם שם משתמש וסיסמא.איזה יופי.

comment-2-comment

ואין להם שום אינטאקציה עם התשתית, תתקדם, עבר כמעט עשור מהמהפכה הזאת.

3.

הן "מאשימות" קודם כל את הראוטר הפרטי, ללא כל קשר לבעיה. כמי שהיה לו ראוטר פרטי הרבה שנים, בסופו של דבר אף פעם לא הייתה בעיה עם הראוטר הפרטי.

comment-2-comment

הם לא אשמים, זה הרגולטור שלאנותן הוראות לספקי האינטרנט.

2.

כל מי שאכפת לו מאבטחת מידע לא ישים מבטחו בספקיות האינטרנט, מן הסתם אם יהיה להם אפיק ריווחי מהמידע שלנו הם לא יהססו להשתמש במידע שלנו. אני לא אתחבר לספקית שלא תתן לי להשתמש בציוד שאני אמציא, גם אם אצטרך לקנות מודם כזה או אחר. מה שאני קונה בכוחות עצמי זה שלי לתמיד וספקי שירותים תמיד יחפשו לתחוב את הידיים הדביקות שלהם לכיסים שלי. אני משלם על שירותים שאני צורך ותו לא

comment-2-comment

1.

בזק כל כמה ימים מתקשרים לבלבל לי במוח שאשדרג לזה.. מעניין למה זה כל כך משתלם להם. קניתי לאחרונה ראוטר פרטי ב250 שח והאינטרנט הרבה הרבה יותר מהיר וטוב ממה שהיה לי קודם. שווה כל שקל שגם ככה דמי השכירות לאורך שנים יוצא הרבה יותר יקר.

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה