159
צילום: רויטרסצילום: רויטרס

תהליך הגנציזציה של נפתלי בנט

שניהם, כל אחד בתורו, הפרו התחייבויות, הלכו נגד הבייס וראו את סיעותיהם מפרקות את ממשלותיהם. גנץ יצא מזה מחוזק. אבל מה יהיה על בנט? | פרשנות

תמונה כללית
מורן אזולאי | פורסם: 17/06/2022
שתי דמויות פוליטיות שונות בתכלית, רחוקות מבחינה אידיאולוגית ובכלל, מצטלבות בימים האחרונים בחסות המשברים הפוליטיים והמבט אל האופק בואכה בחירות נוספות שמתקרבות והולכות. כשבוחנים מקרוב את דרכו הפוליטית של ראש הממשלה נפתלי בנט, אי אפשר שלא לחזור אחורה לסיפורו הדומה להפליא של שר הביטחון שלו, בני גנץ.
מדובר בשתי דמויות פוליטיות שעברו טרנספורמציה קשה לעיכול, כל אחד מול המחנה שלו: גנץ, כשנכנס לממשלת החילופים של בנימין נתניהו, חרף הצהרותיו ונגד עמדת רוב בוחריו, וספג מהם השמצות וגידופים ללא הרף. אחריו היה זה בנט, שהקים את ממשלת "השינוי" בשיתוף רע"מ ומרצ - אירוע שמבחינת רבים מבוחריו היה בבחינת מדע בדיוני, וסופג מאז גם הוא מבול של השמצות שנמשכות יום יום, שעה שעה, גם ברגעים אלה.
שניהם הפגינו, בשתי תחנות זמן שונות, גמישות גדולה ואימצו מודלים שנויים במחלוקת שהמטרה הרשמית שלהם הייתה מניעת כאוס (כלומר, מערכת בחירות נוספת), אבל בפועל היוו עבורם מקפצה פוליטית. מודל הממשלה הפריטטית ומעמד ראש הממשלה החליפי שבהם התנסה גנץ, השתמרו גם בממשלת בנט-לפיד. בשני המקרים היה לכך מחיר: הרכב קואליציוני מפולג ורב-תככים, חוק נורבגי מורחב בהתאם לצרכים המיוחדים, וממשלה מנופחת לכיבוי שריפות קואליציוניות פוטנציאליות.
נתניהו על אורבך: "עשה את המעשה הנכון" (מתוך טלגרם)
ויש עוד קווים מקבילים בין השניים. היה דמיון מעורר השתאות בין הלשכות של גנץ ובנט בתחילת דרכן וסביב אירועי הקמת שתי הממשלות האחרונות: סביבה מסוכסכת, מאבקי אגו בלתי פוסקים ושליפת חרבות על בסיס קבוע. בשני המקרים, הכוורות של הקרובים ביותר לראש הממשלה בנט ולראש הממשלה החליפי דאז גנץ לא השכילו להבין שהן עצמן לא הסיפור, אלא הבוס שמעליהן.
השיא היה חלחול עמוק ושיטתי מהלשכות מטה, אל תוך הסיעות של שני היו"רים, שהושפעו מהמתרחש מלמעלה. וכמו שנטשו אז את גנץ, שאיבד כמעט מחצית מסיעתו בפרישות ומעברים למפלגות אחרות, כך נוטשים בשנה האחרונה גם את בנט.
הן גנץ והן בנט הובילו בתחילה את המפלגות שלהם למטרה מאוד ספציפית ואז זנחו אותה. גנץ הקים את כחול לבן כאלטרנטיבה שמטרתה להחליף את נתניהו ובסוף חבר אליו, ואילו בנט הקים סיעה שתהווה רשת ביטחון מימין לליכוד, ובסוף בנה קואליציה שהשמאל התמקם בה על חשבון הליכוד והחרדים.
צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסתח"כ סילמן ושיקלי. ההתפוררות מתחילה בסיעה (צילום: נועם מושקוביץ', דוברות הכנסת)
בשני המקרים, שינוי המטרה הוביל להיחלשות פוליטית בסקרים ונטישות מבפנים תדלקו את הבוז הכללי כלפיהם. בשני המקרים, הצד שלהם נשבר ראשון: ליל החניונים של אסף זמיר, מיקי חיימוביץ' ורם שפע היה זה שהפיל את ממשלת החילופים הראשונה. הפעם, עמיחי שיקלי, עידית סילמן וניר אורבך עושים את זה לבנט.
אלא שייתכן שיש כאן לקח ממקרה כחול לבן: מתוך המקום הנמוך שאליו הידרדר גנץ אחרי פירוק ממשלת החילופים עם נתניהו, דווקא אז, משהו השתחרר פתאום. הוא נשאר עם סיעה קטנה אבל מהודקת, צוות קטן שלמד לעבוד והחל פתאום לפרוח. בבחירות האחרונות הוא הפתיע עם מספר מנדטים שאיש לא חזה לו, ובבחירות הבאות הוא כבר צפוי להיות אחד השחקנים החשובים, המעניינים והבלתי צפויים. אולי אפילו לשון מאזניים.
וכאן עולה השאלה המתבקשת: האם הדמיון ביניהם יימשך? האם גם בנט, כמו גנץ לפניו, יהפוך לציפור פוליטית חופשייה, משוחרר מכבלי הבייס הקשוח שפעם ליווה אותו, ויביא הישגים בהתאם? או שהתוצאה תהיה שונה בתכלית? כלומר, הסוף.
לכתבה זו 159 תגובות
הוספת תגובה
159

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
79.

78.

77.

76.

בנט שיקר בידיעה שהוא עומד לעשות וכבר פועל ההפך מהבטחותיו. בנט הבטיח הבטחות שעה שכבר היה עסוק בלבנות את ממשלת השמאל. זה הבדל גדול. גנץ הפר הבטחותיו בשל מצב פוליטי אבל לא ירד לגודל הרמאות של גנץ זה לא היה מתוכנן מראש.

75.

כל השטויות ביבי,לא ביבי,בנט או גנץ...אנשים תומכיםנאו פוסלים בהכללה. האמת היא שאין מנהיגות שהוכיחה שהיא באמת למען האזרחים:ישראל היתה ממש יקרה אצל ביבי והתיקרה עוד יותר אצל בנט. מחירי הדירות הרקיעו שחקים אצל ביבי והוסיפו גם אצל בנט. התחבורה הציבורית היתה ונישארה מזופתת. יש עוד... עד שהציבור לא יתיחס בצורה עניינית למועמדים,יבחרו מנהיגים שלא יבינו שהם צריכים לפעול למען העם ושום דבר לא ישתנה. לדוגמא: בתקופה של ביבי הגענו למצב שזוגות צעירים לא יכולים לקנות דירות או שממשכנים את נשמתם לעולם לפיד לא הפסיק לתקוף את נתניהו על יוקר המחיה וההתנהלות ו...בחר להיות שר החוץ ולא שר עם יכולת השפעה על האזרח וכמו כן עושה מינויים פוליטיים בדיוק כמו אויבו ביבי.

74.

שמצביעי גנץ יעברו להציל את בנט. וכל אחד יקבל את שמגיע לו.

comment-2-comment

גנץ הוא איש ערכי אין לי שום ספק בכך לא תצליחו למחוק את עשרות השנים שהוא תורם מחייו למדינה. עולה בסולם הדרגות עד לרמטכלות ואח"כ מכהן כשר ביטחון בשתי ממשלות. הכלבים נובחים/משמיצים, אך השיירה עוברת...

comment-2-comment

גם הגדלת הפנסיה התקציבית באופן גורף לכל אנשי הקבע ערכית? גנץ הוא בעיקר יו"ר ועד עובדים שמתמחה בבזיזת העם

73.

בנט לא מתאים להיות ראש ממשלה מי שהצביע עבורו קיבל מרץ מחוזק עים האחים המוסלמים וכל החותרים להשמדד מדינת ישראל לראש הממשלה הבא תהיה משימה קשה ביותר כולל הגדלת מישטרת ישראל כולל הגדלת המשכורות המצחיקות לטפל במשבר המורים ישנה נטישה של מאות מורים ושוטרים לטפל בפשיעה החקלאים ולא עים כפפות משי כולל חקיקה נוקשה פיסגת ההתגברות ולטפל בהתנחלויות הבדואיות באגרוף של ברזל

comment-2-comment

אי משילות בנגב, משטרה הזויה, כסף לחמאס, כלי נשק במיגזר הערבי, יוקר המחיה הגבוה בעולם והרשימה ארוכה. כל זה ביבי

72.

בבחירות הבאות אצביע לבנט. מעולם לא הצבעתי לימין אבל הוא הוכיח שיש לו אומץ ויכולות ואני תומכת בו בלב שלם!

comment-2-comment

comment-2-comment

נשמעת להמלצות שלו...

71.

comment-2-comment

comment-2-comment

70.

אני מצביע ימין, אבל בעבר לא הצבעתי לבנט. בבחירות הבאות הקול שלי הולך לבנט. הוא הוכיח שהוא מנהיג פרגמטי וראוי. לא מושלם, אבל תמיד יש למה לשאוף...

comment-2-comment

69.

לזבל שקורים לא מיכאל שילך כפרה על ביבי ושילם לאלף עזזל אמן ואמן

comment-2-comment

comment-2-comment

לא יהיה ג'ובים לרגב, ולא יהיה כוח לאמסלם, לא יהיה מקור גניבות לקרעי ולא יהיה מקום לאגו של כץ, הדרך היחידה בה לליכוד יש סיכוי לשרוד, היא להתפטר מי ביבי.

68.

וניהל פה ממשלה מעולה בשנה האחרונה מאוד מקווה שימשיך עם יאיר לפיד שניהם זהב טהור

comment-2-comment

67.

comment-2-comment

ואתה פחות מאםס

66.

גנץ יש לך עשר מנדטים אתה יכול לעשות אחלה ממשלה אני בטוח למדו לקח אן לךמה להפסיד העם יתן גבוי

65.

עיתונאית

comment-2-comment

עיתונאית חצר

comment-2-comment

64.

כתבה הזויה

63.

comment-2-comment

המשמעות של המילה, כי לפי מה שכתבת אתה לא מבין את המילים בהם אתה משתמש.

62.

אפסים שלא יודעים להנהיג

61.

60.

הוא פשוט בחר בילדים בכיינים להיות חלק מהמפלגה שלו וזה מה שיצר את הבלגאן. אם היו במפלגה שלו אנשים שבאו לעבוד ולדאוג שהממשלה תתנהל באחדות ובממלכתיות כמו יועז הנדל וחילי טרופר הכל היה עובר יותר בקלות.

comment-2-comment

comment-2-comment

59.

בנט איש אמיץ שהציל את המדינה. לא בחרתי בו בעבר אבל עכשיו אבחר בו. בשקט בשקט אני שומע על עוד ועוד אנשים שאומרים שזה מה שיעשו. תודה לך בנט

comment-2-comment

בנט אחרי הרוטציה עם לפיד לראשות הממשלה יעלם מהמפה הפוליטית וייזכר כנוכל הפוליטי הכי גדול בתולדות המדינה לדורותיה שהוליך שולל את בוחריו

comment-2-comment

58.

57.

56.

55.

54.

תודה רבה בנט ולפיד ממשלה מצויינת מתפקדת לטובת המדינה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

תתפכח

53.

52.

הבייס של בנט זה דתי לאומי רובו.זה חברה מאוחדים בדכ...נפגשים בתנועות נוער,תפילות,אירועים..וכגו. וכמעט כולם כועסים ובזים לנוכל הגדול. וכולם יפנו לו עורף וכמעט אף אחד לא ייסלח לו בכל מצב בנט סיים את הקריירה בכל מצב

51.

יש כאלה שאמרו בסקרים שנשאלו שיצביעו לבנט בעוד שבפועל הם יצביעו למרצ, הם פשוט רוצים לחזק אותו בסקרים

50.

49.

48.

בשונה מגנץ, שלא עזב אידיאולוגית את בוחריו, בנט ממש עזב את בוחריו תוך שהוא בוחר להיות בשותפות עם השמאל הקיצוני...

comment-2-comment

זה לא קרה רק בגלל סירוב של סמוטריץ.

comment-2-comment

והפר אותה

47.

comment-2-comment

46.

הדמיון הוא שגם גנץ וגם בנט הם מגלומנים שרחוקים מהמציאות. אבל גנץ היה רמטכ"ל ובכל זאת אוטוריטה. בנט הוא כלום שבהתחלה ניסה להידמות לביבי ובסוף השתכנע שהוא אפילו טוב מביבי. ובדיוק בנקודה הזאת הוא התנתק מהמציאות והתחיל לחיות בעולם דמיוני. ההתפקחות כואבת מאוד.

comment-2-comment

פשוט דואגים קצת למדינה וזהו

45.

שני חמורים שעושים נזק למדינה בנט ולפיד תפסו את הטמבל הזה ‏בן ערובה ‏את בני גנץ

44.

הביתה

43.

כי גנץ עשה עסקים עם נתניהו הנוכל שאין לו מילה. בנט עשה עסקים עם לפיד שעמד מאחריו במאה אחוז.

42.

אבל בנט, בשרשרת של מהלכים שנתפסים כיום כשקריים, מיתג את עצמו כאידאולוג ימני. כל הקריירה שלו נבנתה על תפיסות הימין. אלה הבדלים משמעותיים עד כדי כך, שלא ניתן בכלל להשתמשש בדוגמת גנץ כדי ללמוד על עתיד בנט (אם יש לו בכלל כזה).

comment-2-comment

רק הכסא והש.מאל מעניינים את הבוגד

41.

comment-2-comment

40.

זאת בדיחה?

comment-2-comment

נציג חבר בממשלה פחחחחח

39.

גם גנץ וגם בנט בחרו להתפשר כי לא היתה להם דרך אחרת חוץ מאשר להוביל לעוד בחירות חסרות טעם. שניהם המשיכו לפעול למען מטרות מפלגתם גם לאחר שנכנסו לממשלה לא אידיאלית מבחינתם. זו הדרך שבה נאלצים לפעול בדמוקרטיה פרלמנטרית. כל מי שתוקף אותם פשוט לא הפנים את כללי המשחק.

comment-2-comment

38.

גנץ הוא קודם כל נציגם של מועדון חבר. אחר כך כל השאר. מן רובין הוד כזה שלוקח מעניים ומחלק לעשירים.

comment-2-comment

תפסיק לבלוע כדורים ולדמיין דברים ועוד לפרסם את ההזיות האלה

comment-2-comment

תעשה הפסקה ונקה את הלשון אחרי ביקור אצל יו"ר גמלאי צהל

37.

comment-2-comment

36.

comment-2-comment

ביבי נאלץ להפר הסכם משום שגנץ לא התנהג בנאמנות אלא פגע יום יום באמצעות שר המשפטים (האידיוט ניסנקורן) בראש הממשלה נתניהו. האם ניתן להמשיך שותפות בצורה כזו? שאלו את בנט ולפיד כמה נאמנות לדרך קיבלו מגנץ... הוא ידוע כנעלב ורעב לתשומת לב סדרתי...

comment-2-comment

comment-2-comment

אין על ביבי. ישר כמו בננה

comment-2-comment

אפילו זה לא ישכנע את הביביסטים.

35.

בנט השם רק בדבר אחד ,שלא קיים הבטחה הראשונה והיקרית ביותר הגבלת כהונתו של רה"מ

34.

comment-2-comment

חחחחח.באמת...

33.

מה שהפיל את הממשלה הקודמת היה נתניהו, ששיקר לגנץ חמש דקות אחרי החתימה על ההסכם, ושעשה הכל כדי שהתקציב לא יעבור ממניעים אישיים. אותם מניעים שיפילו את הממשלה הנוכחית בגלל אותו אדם בדיוק. ועוד משהו: המחאה נגד גנץ היתה לא אלימה, ואנשים שכבר חוו את נתניהו, אמרו לו מראש אינספור פעמים שההסכם לא שווה דבר, כי ביבי לא יעמוד בו לשנייה. לא היתה לרגע הסתה נגד גנץ, לא היתה מכונת תעמולה ושקרים, לא פעלו נגד משפחתו, לא הציעו לאנשי מפלגתו שוחד כדי לערוק. בקיצור, השוואה מקוממת.

comment-2-comment

גנץ פוליטיקאי ישר

32.

31.

comment-2-comment

comment-2-comment

קוקוריקו

30.

מרתק איך הניתוח מושפע מהחלום של הכולב

29.

28.

שבנט אשכרה עובד למען המדינה, משתף פעולה עם כולם ויש לו שכל, וגנץ.. נראה טוב בחליפה

comment-2-comment

לבנט אין קהל בוחרים.

comment-2-comment

27.

comment-2-comment

26.

comment-2-comment

לא יודעת אם בנט יעלם אבל מפלגת ימינה כנראה שכן.

25.

24.

comment-2-comment

23.

22.

comment-2-comment

21.

באמת אני מנסה להבין

comment-2-comment

הבעיה זה שהוא מנוהל ולא מנהל

comment-2-comment

comment-2-comment

מי שרץ למרחקים ארוכים ולא לשנה שנתיים. האנשים בכחול לבן הם אנשים שעובדים, לא רק מקשקשים

comment-2-comment

את התשובה תקבל בבחירות...

20.

דבר שבה במרמה אן בו

19.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

חחחח

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

צמד נוכלי על שרימו את הבייס שלהם ויתאדו בבחירות הבאות

18.

מכיוון שהקשר שלהם למציאות הינו מקרי בהחלט...

17.

comment-2-comment

comment-2-comment

16.

comment-2-comment

שכנעת אותי. הגעת למסקנה שקוראים לה משאלת לב. תתקדם ליצן.

comment-2-comment

15.

14.

והבטחה זו, עד כמה ש"רק לא ביבי" היא האידיאולוגיה החדשה עבור רבים (בדומה ל"רק ביבי"), אינה בסופו של דבר הבטחה אידיאולוגית אמיתית. בנט הסית נגד השמאל, נגד עבאס, נגד ערביי ישראל, ובסיטונאות. ברגע האמת הוא התהפך ב180 מעלות ועשה את כל מה שהוא מטיף נגדו כבר שנים רבות, בניגוד לגנץ שנמצא בפוליטיקה זמן מועט, ולדעתי האישית גם לא ישאר זמן רב נוסף. גם רבים ממצביעי גוש השמאל מרכז, שלפתע רואים בבנט משיח, שפתאום נזכרו להגיד עד כמה הם יצביעו עתה לבנט בגלל צעדו האמיץ, יודעים טוב מאוד בליבם שברגע האמת מאחורי הפרגוד, הם לא יוכלו לסמוך על מילתו של נוכל.

comment-2-comment

אחרים רק מובילים לעוד בחירות עם הרק לא ביבי או רק ביבי שלהם אז כנראה בנט האופציה היחידה נגד בחירות. גם עבאס מוכן ללכת עם ביבי אבל עבאס לא יכול כי ביבי צריך גם את סמוטריץ לקואליציה, וסמוטריץ עם יותר מנדטים.

13.

הבייס שלו שאני אחד מאלו שבחרו בו. המטרה היה להצר את כוחו של נתניהו אבל להישאר בימין מרכז (לא עבודה ושמאלה מזה)

13.

ביביסטית מורעלת

comment-2-comment

הזוי

comment-2-comment

12.

גנץ מחוזק? מ-35 מנדטים ל-8 מקסימום והמדינה שנמכרה לנוכל

11.

כל חודש כאשר מקבלים את הפנסיה אומרים אין כמו גנץ

10.

מורן זה הסוף,ממש הסוף כי המצביעים שונים,כאחד שהצביע עבורו אני לא מפסיק לקרוא לו נוכל וגם רוב רובם של מצביעיו.

comment-2-comment

אם רוב מצביעיו חשים נבגדים? ואם סמוטריץ לא היה עוצר את עבאס הייתם מוחאים לכולם עכשיו כפיים נכון?

9.

בבחירות האחרונות הצבעתי לגנץ רק בגלל האנשים הטובים שהוא הביא איתו. אנשי עשיה עם רקע ועומק. בנט הביא מעט אנשים טובים אבל המון עסקנים וחתולים בשק. אבל אריק שרון היה במקום הרבה יותר גרוע והצליח להישאר על הגלגל. מעניין מה יהיה עם בנט עוד כמה שנים/בתקופה שאחרי ביבי

8.

7.

בנט הפר את המהות, שיכרון השררה, האדרת העצמי (בדיוק כמו הבוס שלו "האח" לפיד)

comment-2-comment

את הנורמות הציבוריות ועשוי להשפיע על ההליך המשפטי דרך ניצול כוחו השלטוני זה עיקרון. במקרה של בנט אי ישיבה עם סיעות מסוימות היא גם עיקרון. במקרה של בנט היו הבטחות אחרות כמו להיות ראש הממשלה ולמנוע הבחירות נוספות.

comment-2-comment

6.

comment-2-comment

בשביל לייקים

comment-2-comment

5.

וגנץ רק הפר הבטחה אחת שלא להכנס לקואליציה. בנט הונה באופן חמור וציני את בוחריו והשתמש בקולותיהם למעשה פוליטי הפוך לזה שהטיף לו והבטיח להם. לא נשכח את ההסכם עליו ניסה להחתים את ביבי, בעינים מטורפות ובצרחות בטלביזיה, שביבי יחתום שלא ישב עם עבאס. חחחחחחח. בנט לא עשה זאת לשם ערכים ובשם אידיאולוגיה אלא רק כדי לקנות לעצמו תפקיד שלא הגיע לו כי רוב הציבור לא רצה בו וממשיך להביע חוסר רצון בו.

comment-2-comment

וקיבלתי את הצורך לרוץ ביחד עם הקואליציה.

comment-2-comment

4.

כאשר לוקחים חתיכת דרעק ליד ולוחצים חזק, מה שיוצא מצד ימין ומה שיוצא מצד שמאל, זה "היינו הך". נא להתאים הגדרה זו לבנט, לגנץ, לביביהו ןעוד.

3.

גנץ אופוטוניסט מצוי שנגרר שמאלה נאמן לדיקטטורת בגצ. מצביעיו לא מתעניינים בהבטחותיו. הם מרגישים שקטים עם מצפונם לבחור רמטכל לשעבר (בינוני למדי). העיקר רק לא ביבי. אבל בנט נוכל שייזכר כנוכל הכי גדול בתולדות עם ישראל.

comment-2-comment

יש אנשים בינוניים שכותבים שטויות.

comment-2-comment

ניתוח מדוייק

2.

היא לא כותבת פרשנות אלא יח"צ להפלת הממשלה, וזה כבר שנים ככה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

זה מוסלמי שמנסה לסכסך בין יהודים

1.

יחי ההבדל הקטן

comment-2-comment

לאלה שמתנגדים לדעתך, ובנט הפר לאלה שתומכים בדעתך. זה הכל.

comment-2-comment

comment-2-comment

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה