850 שגרת קורונה

רבבות מבודדים והורים שנעדרו מעבודה: סיום עגום לבית הספר של החופש הגדול

מסגרת הקיץ של משרד החינוך שאמורה לסייע לתלמידים ולהוריהם נגמרה בבלגן: עשרות אלפי ילדים נחשפו להתפרצויות מקומיות וההורים נאלצו לעזוב את העבודה ולהישאר איתם. "שיבש את שגרת החיים, מפחיד לחשוב מה יהיה פה בפתיחת שנת הלימודים"

תמר טרבלסי חדד | פורסם:22/07/2021
ההיערכות לקראת פתיחת שנת הלימודים: פאנל מומחים באולפן ynet (צילום: משה מזרחי)
כיתות שלמות שנסגרו, בתי ספר שהפסיקו את הפעילות בכל השכבות, עשרות אלפי ילדים ומורים שנשלחו הביתה לבידוד, וכמובן הורים - שקיוו כי השבועות האלה יאפשרו להם לחזור לשגרת עבודה אבל שוב מצאו עצמם סגורים בבית עם הילדים: כך נראה בפועל פרויקט בית הספר של החופש הגדול שבא היום לסיומו.
המיזם, שאמור היה להיות לעזר להורים, הפך לנטל ולכאב ראש. בסך הכל נסגרו 39 בתי ספר ו-237 גני ילדים ונכון לאתמול נרשמו 3,342 מאומתים ו-28,479 מבודדים - בהם גם ילדים וגם מורים.
צילום: רועי עידןבית הספר של החופש הגדול. ארכיון (צילום: רועי עידן)
"התחושה היא שלא למדו כלום", אומרת בתסכול אנה נבות, יו"ר הנהגת ההורים בפתח תקווה, שבית הספר היסודי "הדר" בו לומדת בתה נסגר לאחר התפרצות קורונה במקום. לדבריה, בכל יום התגלו שני תלמידים מאומתים בכל פעם בשכבה אחרת עד שבית הספר נאלץ לסגור את שעריו. "בסך הכל אלף ילדים והורים נכנסו אצלנו לבידודים, והכל התחיל מאשת צוות שחלתה. לצערי משרד החינוך לא נערך כראוי לפתיחת בית הספר של החופש ואני מקווה שלפתיחת שנת הלימודים ייערכו נכון יותר".
אור, אמא לשניים מתל אביב, טוענת כי "הגנים עובדים לפי ההנחיות, אבל ההנחיות עצמן מנותקות וחסרות היגיון. איך יכול להיות שילדים שחלו בקורונה חוזרים לגן אחרי ימים ספורים ובלי לעשות בדיקת קורונה לפני? איך יכול להיות שסייעות שנחשפות לחולים מאומתים ממשיכות להסתובב בין הגנים והכיתות ולהפיץ את הנגיף? אנחנו יודעים שגם מחוסנים יכולים להידבק ולהדביק, זה פשוט חסר היגיון. בית הספר של החופש הגדול הוקם כדי שאנחנו נוכל להמשיך לעבוד אחרי השנה הקשה שהייתה לנו. איך אפשר לעבוד כשאנחנו נכנסים ויוצאים מבידודים כבר כמה שבועות?".
צילום: יריב כץ"אם לא ייערכו בהתאם, אין ספק שנגיע למקום גרוע הרבה יותר". דני בני וילדיה (צילום: יריב כץ)
אור החליטה להוציא את הילדים שלה מהמסגרות. "איבדנו אמון במערכת, ואם היא ממשיכה לפעול בניתוק ובחוסר היגיון אנחנו נקבל את ההחלטות על סמך ההיגיון שלנו. בפורמט הקיים התחלואה רק תלך ותעלה וגם תגיע למבוגרים שבאים במגע עם הילדים. אני לא מבינה למה הם מחכים".
דנה בני מפתח תקווה נאלצה לשבות מעבודה בשבוע האחרון לאחר שבתה מעיין, תלמידת כיתה ה', נשלחה לבידוד לאחר שנחשפה לתלמיד מאומת. "נשארתי בבית גם עם הבן שלי רותם, בן השלוש וחצי, כיוון שבהתאם להוראות מהרשות המקומית אם אחד מהילדים נשלח לבידוד גם האחים שלו אינם מורשים להגיע למסגרת החינוכית", הסבירה.
"החלטתי לא להחזיר את מעיין לבית הספר של החופש משום שאני חוששת שתידבק, ושוב כל השגרה בבית תשתבש", סיפרה אור. "בית הספר של החופש משבש את שגרת החיים לכל המשפחה. אני מוטרדת מהחזרה לבית הספר בספטמבר. אם לא יבצעו שינויים וייערכו בהתאם, אין לי ספק שנגיע למקום גרוע הרבה יותר. מפחיד לחשוב מה יהיה פה בפתיחת שנת הלימודים".
צילום: מוטי קמחיתלמידים עם מסכות בבית ספר עירוני א' לאמנויות תל אביב (צילום: מוטי קמחי)
בתוך כך, הבוקר פנתה המועצה לצרכנות לשרת החינוך בקריאה להשיב חלק מהכסף להורים בגין ימי הלימוד שהתפספסו. "למרות שלא התקיימה הפעילות, בקשתם של ההורים לקבלת החזר כספי לא נענתה ולהורים נמסר כי ההחזר יינתן רק בכפוף לאישור משרדך", כתב המנכ"ל עופר פינשטיין. "אי-השבת הכסף גורמת לפגיעה משמעותית בציבור ההורים שנאלצים להפסיד ימי עבודה, למצוא מסגרות חלופיות ויקרות ולהמשיך ולשלם על המסגרת שפעולתה הופסקה".
יו"ר איגוד מנהלי מחלקות חינוך ברשויות המקומיות, אבי קמינסקי, טוען כי משרדי החינוך והבריאות לא לקחו בחשבון אפשרות של התפרצות נוספת במהלך הפעלת בית הספר של החופש הגדול. "חייבים להפסיק את האווירה של סיום קורס ולזכור שהקורונה נשארת איתנו בינתיים", אומר קמינסקי. "אנחנו מצפים שהגורמים הרלוונטיים יפיקו את הלקחים כדי לאפשר פתיחה סדירה של שנת הלימודים. החשיבה חייבת להיות מקצועית ולא פוליטית".
בהסתדרות המורים דורשים ממשרדי החינוך והבריאות לכלול במתווה פתיחת שנת הלימודים את החזרת הקפסולות לגני הילדים ולבתי הספר. "ההתכחשות לקצב ההדבקה וההתעלמות מהשפעת צפיפות הכיתות על כמות התלמידים המבודדים, ובאופן ישיר גם על הוריהם, היא תעלומה שאיננו מצליחים להבין", מסרו בהסתדרות. "לכל אדם בישראל ולכל גוף יש אינטרס שמספר התלמידים בכיתה ובגן יקטן משמעותית, והנה נקרתה בדרכנו ההזדמנות ובמקום שיתאגדו כל הנוגעים בדבר ויילחמו למען זה, באופן אבסורדי רק הסתדרות המורים קוראת לפעול להסדיר כיתות קטנות כבר מספטמבר הקרוב".
בהסתדרות המורים ציינו עוד, כי אם משרד האוצר ימשיך לתקצב את משרות הקורונה, יהיה מספיק כוח אדם להפעיל כיתות קטנות מכל שכבות הגיל. "לפני שמתפרסם מתווה כלשהו ראוי שישבו איתנו - אנשי השטח, מנהלות, מורות וגננות, ועם נציגי הארגונים ויוודאו שהמתווים אפשריים ליישום ומוסכמים עלינו", הדגישו בהסתדרות המורים. "בניגוד לעבר, הפעם לא ניתן לעובדי ההוראה להפעיל מתווה מבלי שהוא נעשה בתיאום ושיתוף פעולה".
82

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
60.

59.

כמו שזה נראה כרגע השנה הזו גם אבודה

58.

אין ברירה

57.

אז בבקשה... תפסיקו לכתוב כתבות שליליות. ותדאגו שסייעות/מורות.ים לא מחוסנות.ים, לא יכנסו לבתי הספר.

56.

שאשא ביטון תפסיקי להכחיש קורונה על חשבון האחרים

55.

למה לצבוע הכל בשחור, לבקר ולפסול כל הזמן? רק לחפש מה רע ועל מה אפשר להתלונן. האם עדיף היה שמראש כולם היו נשארים בבית???

comment-2-comment

באותה מידה אפשר לשאול על דברייך, למה להשתיק את מי שרוצה שיכירו במחיר ששילם? בפרט כשמצויינים כאן כשלים, כל עוד זה לא נוגע לך אישית זה לא מעניין? זה בדיוק מה שמאפשר שגשוג החלם הישראלי. רק מי שנפגע מתריע כשלשאר לא אכפת ואז מישהו מהשאר האלה מתפלא שכשקורה לו משהו את איש זה א מעניין. חשבת מי מרוויח מחוסר האחדות של החברה הישראלית? קחי דוגמה קיצונית וברורה שלא ניתן להתווכח עליה, מקרי האלימות בפעוטונים. כמה הורים היכו על חטא שהתייחסו לאלה שהתריעו ראשונים כ'חמוצים' שזה בדיוק מה שאת עושה עכשיו? התגובה של שטחית להחריד, זו לא כצבה בה מילל ומבכה מי שנדפק באין ברירה כמו שאת מנסה להציג אלה זו כתבה שמעלה למודעות כשלים!

54.

קחו אחריות ודרשו מילדיכם לעטות מסכה. המאבקים העקרים שאני מנהל בעניין זה בכיתה מיותרים, ומהווים תעודת עניות לחברה הישראלית.

53.

52.

ככה זה גם ההורים שילמו 300 שח , 450 שח . לכאורה זול . אבל אחרי יום לא מחזירים שקל ... לאיפה הכסף הולך

51.

זה פשוט ביזיון ממשלה כושלת לא עושה כלום בנוגע לזה החיסונים לא עובדים אלפים נדבקים גם אם התחסנו מרגיש שהגל הזה גרוע יותר מכל הגלים למה להסתכל על החולים קשה ולא על כמות הילדים שלאף אחד אין מענה מה יהיו ההשלכות של זה בעתיד

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

גב' שאשא מתכחשת לקורונה, אפילו את ילדיה הפרטיים לא חיסנה. יהיה שמח עם צרת החינוך הזאת.

50.

49.

לא יאומן שאנחנו עומדים בפתח של עוד שנה כזו

48.

47.

אתה הקימותה את הגולם הזה, ועליך לפרק אותו בטרם שואה...לך לנשיא ובקש סליחה!!!

comment-2-comment

ואם לשפוט לפי הגלים הקודמים, הממשלה הקודמת הייתה עושה בערך את אותו הדבר שהממשלה הנוכחית עושה. וחבל (צריך לפעול בנחרצות רבה יותר, כדי שלא ניגרר לצעדים קיצוניים כפי שקרה בשתי הפעמים הקודמות).

46.

45.

44.

43.

42.

כל שרשרת הבידודים והסגרים מתחילה בבדיקות.

41.

40.

בהצלחה לכולם

39.

זו מחלה קלה וככה יהיה חיסון עדר

38.

שאשא את תגרנית בשוק! לכי

comment-2-comment

חבל שאין הרבה כמוה

comment-2-comment

מזל שאין הרבה כמוה!

37.

מנותקים. זאת רק ההתחלה. חכו שתתחיל שנת הלימודים. ברור שקפסולות זה חובה.

36.

לא נבדקים! לא נדבקים!

35.

34.

ולא היו פותחים אותו רגע לפני שהם יורדים מהשלטון, כל זה לא היה קורה.

comment-2-comment

עכשו זה זה כבר לא ביבי,עכשיו זה בי. (בי אחד. ב.נט)

33.

נמאס כבר ממכם עם כל השקרים שלכם על הקורונה

32.

צריך שכל הילדים ידבקו, הם עוברים את המחלה קל. ואז לא יצטרכו חיסונים והכל יהיה סבבה

31.

30.

עוד לא הבנתם

comment-2-comment

אדם מסביבתך או עצמך נדבקתם בקורונה? אתה מכיר אנשים שנדבקו? לפי התגובה שלך אני מבין שלא.

29.

ההורים לא מקפידים על הכללים נוסעים לחול עם הילדים אבל יותר קל להיתלונן על מישהו אחר

28.

תודה לגב ביטון וזו רק ההתחלה חבורת ליצנים שמנהלים את המדינה

comment-2-comment

27.

זה מה שקורה שיש שרת חינוך מנותקת. אני מציע שתשלח את הילדים שלה להידבק ותעזוב את שלנו בשקט.

comment-2-comment

comment-2-comment

שאלוהים יעזור לנו

26.

25.

24.

לא נחסל את הילדים שלנו, תפסיקו לנסות

23.

23.

איזה ראש ממשלה זה רק דרך התקשורת שומעים דברים מה זו החוצפה הזו בזמן ביבי כול דבר ידעו מה עושים אילו הנחיות ניתנו היום רק מאיימים עלינו בקיצור מי שבחר בנת שלא יתלונן שילך ימכור פיתה עים חומוס ויוכל אותה אין על ביבי נקודה

22.

21.

20.

הרי גם מחוסנים ומחלימים נדבקים. מה ההגיון?

19.

18.

17.

אז הילדים ידבקו, שום דבר לא יקרה להם.

16.

15.

סתם מכניסה אנשים בריאים לבידוד ודופק עם הכלכלה. חוץ מהבריאות הנפשי, אבל מטרד החולי צריך לקוחות, כמה שיותר.

14.

לדעתי הממשלה מתכננת לסגור אותנו בחגים בבית שוב, כמו בפסח שעבר.. נקווה שלא נגלה שגם בנט בילה עם המשפחה שלו כמו שאר השרים העלובים בפסח.

13.

הביתה

12.

11.

10.

והצוותים בהנהגה של משרד החינוך וברשות שדות התעופה לא עושים כלום פשוט הראש שלהם טמון בחול

9.

כבד עליך התפקיד.אתה נראה ונשמע כמו חולה פרקינסון אבוד.שחרר לפני שתקבל איזה אירוע.מדינת ישראל זה לא חברת היי טק...

8.

7.

6.

comment-2-comment

comment-2-comment

5.

4.

מדובר ההתפרצות של בדיקות שלא אמינות ולא מתאימות לאיבחון וזאת עובדה מדעית. כל העניין אינו כולל היבט בריאותי אלא רק עניין של השתלטות פשיסטית על אזרחים. מה משבש את השגרה זה לא הקורונה אלא מקבלי החלטות שתוקפים אזרחים.

3.

כנראה שכן...מזל שאני לא מאמין לזה יותר!

comment-2-comment

comment-2-comment

2.

אז תרגיעו. ה' ישמור כשזאת אחראית, היא והדוקטורט שלה

comment-2-comment

צרת החינוך לא חיסנה את ילדיה הפרטיים. ממש דוגמה ומופת!

1.

כל תלמיד מקבל חצי משעות המקצוע ובסוף ניגש לבגרות רגילה. די, צריך לחזור לשגרה. מסכות על הפנים וזהו.

comment-2-comment

זן הדלתא הוא קטלני. לכי תראי כמה מאושפזים יש בבתי חולים, רובם מחוסנים אגב. מדהים כמה אנשים לא חכמים יש בישראל.

comment-2-comment

למספר החולים קשה עלה רק במעט מאוד

comment-2-comment

זה טמטום של אנשים כמוך. זן הדלתא הקטלני לא הורג אף אחד כמעט, ואפילו חולים קשה אין. רק טירוף ואנשים חסרי שכל שקונים אותו. לך תיכנס לאיזה בונקר ותן לאנשים לחיות.

comment-2-comment

באמת לכינתראי כמה מאושפזים יש. כמה עשרות חולים קשה מתוך מיליונים שחיים במדינה!נשמע לך הגיוני לעצור את החיים של מיליונים בגלל כמה עשרות? זה לא שפוי! חוץ מזה זן הדלתא לא קטלני יותר מהשנים האחרים. הוא פשוט יותר מדבק(הרוב בכלל ללא סימפטומים).

לכל התגובות
0