18

מי זכאי למלגה? איך נרשמים? | שאלות ותשובות על "ממדים ללימודים"

אחרי שהפוליטיקאים הצליחו להגיע להסכמות על מלגת הלימודים לחיילים משוחררים, הגיע הזמן לעשות סדר: מהם התנאים לקבלת הכסף? איך נרשמים? והאם אפשר להשתמש בה ללימודים בחו"ל? כל הפרטים

תמונה כללית
נינה פוקס | פורסם: 24/05/2022
צילום: אוהד צויגנברגסטודנטים באוניברסיטה העברית (צילום: אוהד צויגנברג)
הלוחמים המשוחררים יכולים לנשום לרווחה, אחרי שבאישון לילה (בין שני לשלישי), אחרי חילופי דברים קשים בין הקואליציה לאופוזיציה, אושרה סופית ההצעה למימון לימודים עבור חיילים משוחררים - שניתנת בשיתוף האגף והקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון.
מהי מלגת "ממדים ללימודים"? "ממדים ללימודים" היא מלגה המיועדת ללוחמים משוחררים ואוכלוסיות ייחודיות משוחררות.
מה המלגה מעניקה? המלגה מעניקה סיוע של 75% משכר הלימוד האוניברסיטאי לתואר ראשון או לתואר שני.
הלוחמים מדברים על החוק שעבר: הדרך לא מספקת, עכשיו אנחנו שמחים (צילום: אסף חן)
מי נותן את המלגה? המלגה בשיתוף האגף והקרן לחיילים משוחררים, צה"ל ,"יחד למען החייל" וקרן אדמונד דה רוטשילד.
מי זכאי למלגה? הזכאות להיכלל במלגה נקבעת על ידי צה"ל בתום שירות החובה וכוללת לוחמים ולוחמות משוחררים, ששירתו שירות מלא ותקין והינם בעלי תעודת שחרור בכבוד זהב. כמו כן, היא מיועדת גם לחיילים וחיילות משוחררים השייכים לאחת מהאוכלוסיות הבאות: חיילים בודדים משוחררים, זכאי תשמ"ש, עולים חדשים כהגדרת צה"ל ובני מיעוטים, ששירתו שירות מלא ותקין והם בעלי תעודת שחרור בכבוד. המלגה מיועדת לחיילות ולחיילים משוחררים שהתגייסו החל מ-1 ביולי 2013.
כיצד נרשמים למלגה? יש להירשם למוסד המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, לאחר מכן, להירשם באתר "ממדים ללימודים". אם אתם זכאים להיכלל במלגת "ממדים ללימודים" תופיע המלגה "ממדים ללימודים" באיזור האישי בלשונית הטבות / מלגות.
צילום: אוהד צויגנברג (צילום: אוהד צויגנברג)
מהם תנאי המלגה? המלגה היא לכל שנת לימודים לתואר וסך הכול עבור שלוש שנות לימוד בלבד, למעט לימודי הנדסה ורפואה אשר ימומנו עבור ארבע שנות לימוד. בעבר נדרשו מקבלי המלגה למספר מסוים של ימי מילואים או להתנדבות, אך דרישה זו כבר אינה תקפה.
המלגה כוללת גם תואר שני? משוחררים בעלי תואר ראשון העומדים בתנאי הזכאות למלגה, יהיו זכאים למימון תואר שני עבור שתי שנות לימוד בלבד.
עד מתי הזכאות למלגה נשארת? הזכאות היא למשך שלוש שנים מיום השחרור משירות החובה ועד לסוף השנה הקלנדרית (31 בדצמבר) השלישית מהשחרור, בתנאי שסיום הלימודים לתואר יושלם תוך חמש שנים מתחילת הלימודים.
האם הזכאות של משרתי קבע תישמר? זכאים שחתמו קבע לפחות לשנה ומעלה - זכאותם תוארך בתקופה נוספת בהתאם לתקופה שחתמו ועד שנתיים נוספות מהשחרור משירות חובה, ובכפוף לכך שבמועד תחילת הלימודים, יהיו עדיין חיילים משוחררים לפי הקבוע בחוק (חמש שנים מסיום שירות החובה).
האם יש להירשם למלגה בכל שנה? ההרשמה למלגה נדרשת בכל שנה אקדמית מחדש.
צילום: רונן טופלברגהמדשאה באוניברסיטת תל אביב (צילום: רונן טופלברג)
אם נמצאתי זכאי למלגה, אך כבר התחלתי ללמוד לתואר ראשון או שני ושילמתי את שכר הלימוד לא מכספי הפיקדון האישי, מה עליי לעשות? אם תימצא זכאי לקבלת המלגה, עליך לבצע את תהליך ההרשמה למלגה במועדים בהם היא פתוחה ותתבקש בהמשך לשלוח גיליון תשלומים.
האם המלגה כוללת לימודי תואר בחו"ל? לא. המלגה מיועדת רק ללימודים במוסדות לימוד המוכרים על ידי המועצה להשכלה גבוהה.
איך התשלום למלגה מתבצע בפועל? התשלום בפועל בגין המלגה יינתן רק בכפוף לשליחת גיליון התשלומים או תשלום מלוא שכר הלימוד מכספי הפיקדון האישי בכפוף להצגת אישור התשלום אשר הועבר לצוות "ממדים ללימודים" ולעמידה בשאר תנאי המלגה.
מהי מדיניות כפל המלגות? מלגות אשר כרוכות בהתנדבות כולל מלגות הצטיינות עד 5,200 שקל לא יקוזזו ממלגת "ממדים ללימודים". מעל 5,200 שקל - יקוזז סכום ההפרש באופן יחסי משכר הלימוד המוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה, או התשלום בפועל (הנמוך מבניהם) ותזוכו ב-75% מיתרת סכום זה.
מה בנוגע למלגות אשר אינן כרוכות בהתנדבות? כל מלגה אחרת שאינה כרוכה בהתנדבות תקוזז באופן מלא מגובה שכר הלימוד או התשלום בפועל (הנמוך מביניהם) ותזוכו ב-75% מיתרת סכום זה. אם תימצאו זכאים בשנה הראשונה למלגת פריפריה מטעם האגף והקרן ותלמדו במוסדות המוכרים, המימון לשנה ראשונה יינתן במסגרת מלגת הפריפריה ואין צורך להירשם למלגת "ממדים ללימודים" לשנה זו. המימון לשתי שנות הלימודים הבאות יינתן ממלגת "ממדים ללימודים" וללומדים לימודי הנדסה או רפואה לשלוש שנים.
לכתבה זו 18 תגובות
הוספת תגובה
18

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
14.

13.

12.

הגיע הזמן לתת מלגה גם לתושבים הפלסטינים

11.

חוק שהיה צריך להיות לפני עשרות שנים

10.

למה לא מגיע מימון גם ללוחמים שלומדים קורסים שונים

9.

פעם חיילים היו באים לשרת ולתרום למדינה. היום המדינה צריכה לחלק להם כסף כדי שיעשו משהו. מעבר לכך שכבר יש מענק שחרור של כמה אלפי שקלים. זה שרובם מוציאים את הכסף בקומבינות כדי לטייל בתאילנד זה בעיה שלהם. סביר להניח שגם את המלגה החדשה יימצאו קומבינות כדי לקחת את זה לכיס. אה, כן. לא לשכוח לבכות שנה הבאה כשלא מבינים איך שוב יש בור בתקציב המדינה וצריך להעמיס עוד מיסים. ככה זה ממשלה שמאלנית חסרת אחריות שרק מחלקת כסף על חשבון העתיד

8.

7.

לא כל אחד רוצה ללמוד ולא כל אחד יכול להתקבל וללמוד מקצועות מכניסים (למה שלא ישתמש במענק לפתוח לעצמו עסק?). אפליה מטומטמת של המכשלה.

6.

כל מוסלמי מקבל מילגה מלאה ופטור מפסיכומטרי ומתחיל ללמוד מגיל 18 חייבים מילגה לכל חייל או מתנדב

5.

מתקופת הלימודים בטכניון. עוכרי ישראל כולם שם באוניברסיטאות.

comment-2-comment

שעד סוף הדורות לא יהיה מימון לאחרים שלא תרגיש מקופח???

comment-2-comment

4.

3.

פשוט לא תקין ולא הוגן,

comment-2-comment

אין כמו לשרת בחוליה טכנית. יושב עם פלוגת הלוחמים במוצבים, אוכל שמירות, נפרס איתם בשטח ומשרת איתם. אבל תמיד נשאר סוג ב ויציאות מחורבנות שלא משתפרות. חבל שהתייגסתי

2.

אני סטודנט באו"פ לתואר ראשון וזכאי למלגה

1.

גם כאשר מצב בריאותי גרם לשחרור מהצבא, ובכל זאת התנדב לשירות מלא, יהיה זכאי למלגה ממדים ללימודים?תודה

comment-2-comment

כן, הוא עדיין שירת שירות מלא, גם אם זה התנדבות

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה