11
צילום: אופיר גבוליצילום: אופיר גבולי

הרפתקנים? בואו לחצות את נמיביה בג'יפים

לחצות את הדיונות האדירות, להתרגל למרחבים הבלתי נתפסים ולתחושה שיש פה יותר ג'ירפות מבני אדם. לפגוש שבטים מרתקים, להתרגש מפילי מדבר ומאריות ים. מנחם עבדי, מנכ"ל מאגמה, מספר על המסלול החדש של "אפריקן דרייב" ומגלה למה הוא כל הזמן חוזר לנמיביה

מנחם עבדי | עודכן:17/03/2022
בשיתוף מאגמה
נדמה לי שכל מי שטייל בנמיביה הבטיח לעצמו שהוא יחזור אליה. המרחבים העצומים, הנופים הפראיים, השבטים המרתקים, תופעות הטבע המיוחדות, כל אלה גורמים לנו להרגיש שהגענו למקום מדהים ולהבטיח לעצמנו באמונה שלמה: לכאן עוד נחזור. וגם אני כזה, כבר טיילתי בנמיביה לא מעט פעמים ובניתי בה מסלולים לטיולי ג'יפים מיוחדים וגם אני נשביתי בקסם של נמיביה והבטחתי לעצמי שלכאן עוד אחזור.
נמיביה היא מדינה עצומה שגודלה מעל 800,000 קמ"ר (כמעט פי 40 מישראל) אבל חיים בה רק 2.5 מיליון תושבים, דבר שהופך אותה לאחת המדינות הריקות בעולם. נמיביה מתבססת על התשתיות הטובות של הגרמנים ששלטו כאן החל מהמאה ה-18 במשך 200 שנים והיא מדינה מדברית בעיקרה אבל מגוונת להפליא.

ארץ המרחבים האדירים

בנמיביה צריך לנסוע, והרבה. הרבה מהדרכים טובות אבל המרחקים "נמיבים" ונסיעה של 300 ק"מ היא חלק מהשגרה למי שחי פה, אבל התמורה לנסיעות עצומה וברוב המקרים הדרכים עצמן הן חלק מחווית הנסיעה: נופי פרא חולפים מול העיניים, מרחבים אדירים נמתחים עד האופק, ליופי של נמיביה אין סוף.
אני מגדיר את עצמי "כחולה בעלי חיים" ואוהב אפריקה כך שיצאתי בשמחה להכין את היעד החדש של פרוייקט "אפריקן דרייב": זה התחיל לפני שש שנים כשפתחנו את המסלול הראשון שחוצה את מזרח אפריקה, והמשיך במסלול חדש שחוצה את נמיביה - במסע שחולף דרך נתיבים נהדרים שנמצאים הרחק ממסלולי התיירות הרגילים. מקומות שבהם זה אנחנו והטבע.
אנחנו מתחילים בעיר הבירה ווינדוק, מצטיידים במים, דלק וציוד הכרחי ויאללה. יוצאים לדרך.

לנהוג בין דיונות עצומות לחופי האוקיינוס

ככל שנלך ונתרחק מעיר הבירה נתחיל לפגוש את המרחבים האדירים של נמיביה וביום השני למסע אנחנו כבר נכנסים בנסיעה איטית אל מדבר החולות, נוסעים על גבי דיונות עצומות המתנשאות לגבהים של מעל 700 מטרים. החול שנמצא בתנועה מתמדת יוצר מערבולות באוויר והן מקשות על בחירת הנתיב וההתמצאות כך שהנהיגה מחייבת הרכבת משקפי שמש כהים המאפשרים לנהוג בבטחה.
צילום: מאגמהלחצות את מדבר הדיונות בנמיביה (צילום: מאגמה)
עוד דיונה ועוד דיונה ולפתע מתגלה לעיננו האוקיינוס האטלנטי במלוא הדרו, ירידה ארוכה על המורדות המתונים של הדיונות והנה אנחנו מגיעים אל הים. השילוב בין דיונות החול הצהובות והאוקיינוס הכחול מרגש ומדהים ביופיו והנסיעה לאורך החוף, ממש על קו המים לצד מאות אריות ים, קורמורנים, שחפים, תנים כסופי גב וצבועים נקודים המשחרים לטרף מאפשרת לנו להיות הכי קרוב שאפשר לפסיפס העצום של הטבע.
וכמו כל מסע בטבע, יש בו גם הפתעות: שום דבר לא הכין אותנו למפגש עם גוויתו האדירה של לוויתן גדול סנפיר שנפלט אל החוף. זהו לוויתן המגיע לאורך של מעל 20 מטרים במשקל של 60 טון, שניזון מפלנקטון (סרטנים קטנים) אותו הוא בולע באמצעות "לגימה" של כמויות מים אדירות.
צילום: אופיר גבולימי אמר ארבע על ארבע. (צילום: אופיר גבולי)
את המים המיותרים הוא דוחף החוצה בעזרת לשונו דרך זיפים המשמשים כמעין מסננים.
אני מודה ומתוודה שלמרות שאני מטייל שנים ברחבי העולם מעולם לא נגעתי בלוויתן, בזיפים, בצדפות המחוברות אליו ובעור המחוספס. לכם זה אולי נשמע מוזר, בשבילי זאת חוויה מרגשת. אבל גם אם לוויתנים לא עושים לכם את זה, אין ספק שהנסיעה על חופי האוקיינוס היא אחת מגולות הכותרת של המסע ואת אריות הים נפגוש פה לא רק כשהם שרועים על החוף, אלא ממש מקרוב, כשרכבי השטח ייקחו אותנו הכי קרוב שאפשר אל המושבות האדירות שלהם.

אל פילי המדבר ושבטי הנשים האדומות

מה עוד נעשה שם? במהלך המסע, שיצא ביולי הקרוב וימשך 12 ימים נחצה את ארץ הדמארה וחבלי הפרא הבלתי נגמרים שם נצא לחפש את פילי המדבר שהסתגלו באורח מופלא לחיים באיזור המיוחד הזה.
צילום: מאגמהבעלי החיים קרובים מתמיד. (צילום: מאגמה)
צילום: גיל לאנהבנות שבט ההימבה בנמיביה - עם מסכות נגד קורונה. (צילום: גיל לאנה)
נמשיך אל חבל קאוקולנד שהוא חבל ארץ מדברי עצום ויפהפייה בצפון נמיביה. נחלוף על פני הכפרים הקטנים של מחוז קוננה הפראי בדרכנו אל נהר קוננה שהוא הגבול הטבעי והבינלאומי בין נמיביה ואנגולה. ניסע לאורך הנהר השופע ונבקר את שבט ההימבה שנשותיו חשופות החזה מורחות את גופן בתערובת של בוץ אדום וחמאה מקומית מכף רגל עד ראש.
צילום: גיל לאנהילד צעיר משבט ההימבה בנמיביה. (צילום: גיל לאנה)
אני מודה שהמפגש איתן, כשהן עושות קניות בסופר-מרקט המודרני לצד תושבים שלובשים ג'ינס וטי שירט הוא חלק מהדברים שרק בנמיביה אפשר לפגוש.
לא נוותר על ספארי בשמורת אטושה העצומה שהיא אחת משמורות הטבע הגדולות באפריקה שבה נמצאים יותר מתשעים אגמים קטנים שאליהם מגיעים מאות בעלי חיים: פילים, זברות, ג'ירפות, אנטילופות ובעקבותיהם כמובן, גם האריות והנמרים ומכיוון שכבר אמרתי שאני "משוגע" על בעלי חיים, נשלב גם את שמורת מאונט אדג'ו בה נצפה על חיי הלילה של הטורפים הגדולים.
צילום: שמעון ברזןאי אפשר שלא להתרגש ממושבות ענק של דובי ים. (צילום: שמעון ברזן)
כשאני חוזר ממסע בנמיביה, בניגוד להרגלי, הטלפון שלי מלא בתמונות: דיונות עצומות נושקות לחופי האוקיאנוס, מושבות של כלבי ים, מרחבים מטורפים, שבטים פראיים ועשרות בעלי חיים שמתנהלים בדיוק כמו שאלוהים ברא אותם ובכל פעם מחדש אני מבטיח לעצמי את ההבטחה הקבועה של המגיעים לנמיביה: חכי לי, אני עוד אחזור.
צילום: מאגמהלהגיע למקומות שבהם זה רק אנחנו והטבע. (צילום: מאגמה)
בשיתוף מאגמה
פורסם לראשונה: 12:15, 03.02.22
0
מצב לילה
מצב לילה