660

פרויקטור מירון הודיע: בעקבות ההתפרעויות – מסיימים את ההילולה בקבר רשב"י

כמעט יממה לפני סיומה הרשמי של ההילולה במירון, החליט פרויקטור מירון לסיימה באופן מיידי. קיומו של טקס הזיכרון ל-45 הנספים בהשתתפות המשפחות, הוטל בספק – אך הוחלט לבסוף לקיימו: "אנו מתנצלים בפני העולים הרבים על עוגמת הנפש שנגרמה בשל הקבוצה הקיצונית שבחרה להפר את הסדר הציבורי". במקום לפחות 17 עצורים, המשטרה התפנתה "כדי למנוע אסון"

איתן גליקמן, קובי נחשוני, משה מזרחי | עודכן:19/05/2022
עימותים והפרות סדר בהילולה בהר מירון (צילומים: משה מזרחי, יעקוב הרשקוביץ – חדשות מהרגע)
לאחר שעות של התפרעויות מצד גורמים קיצוניים, החליט פרויקטור מירון לסיים את ההילולה באופן מיידי, כמעט יממה לפני מועד סיומה הרשמי, והודיע כי גם "האפשרות לקיום אירוע הזיכרון לנספים באסון מירון התשפ"א, תיבחן בהתאם להמלצת גורמי המקצוע". החשש היה שמא קבוצות של קיצוניים ינסו לפוצץ את הטקס מכיוון שהוא "בחסות המדינה", ואולם ברגע האחרון, לאחר שהמשפחות כבר היו על ההר, הוחלט לקיימו.
צילום: AFPעימותים במירון (צילום: AFP)
ניצב (בדימוס) צביקי טסלר, מי שמונה מטעם הממשלה על קיומה של ההילולה במירון באופן בטיחותי, ועל פי המלצות הביניים של ועדת החקירה לאסון, הבהיר כי "בעקבות חבלה מכוונת בתשתיות הבטיחות במתחם ציון קבר הרשב"י, שנגרם על ידי גורמים קיצוניים, ואי יכולת להמשיך ולעמוד בכללי הבטיחות שנקבעו – הוחלט על עצירת התחבורה לציון הקבר, וסיום ניהול ההילולה במתכונתה הנוכחית".
עימותים בין ממתינים לכניסה בחום הכבד, לכוחות המשטרה במירון (צילום: משה מזרחי)
צילום: AFPעימותים במירון (צילום: AFP)
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
תמונה כללית
לדבריו, תינתן אפשרות להגיע רק למי שכבר שוהים בפועל בחניונים הקרובים (עין הוזים ואליפלט) – ורק הם ימשיכו למירון. "האוטובוסים בחניונים המרוחקים לא ימשיכו להר", אמר. "אוטובוסים שטרם יצאו לכיוון מירון, לא יצאו לדרכם". המשמעות: סיומה של ההילולה. מאות מהרוכשים שקנו כרטיסים מבעוד מועד, לא יוכלו להגיע. "אנו מתנצלים בפני העולים הרבים על עוגמת הנפש שנגרמה בשל הקבוצה הקיצונית שבחרה להפר את הסדר הציבורי", הוסיף.
החום הכבד, ההמונים שתקועים בחניונים ועוד מאות הממתינים לכניסה למתחם ההילולה במירון, הובילו לקריסת האבטחה, ומאות אנשים – רבים מהם מחסידויות אנטי-ציוניות שאינן מקבלות את מרות המדינה – פרצו בצהריים (ה') את ציון קבר רבי שמעון בר יוחאי. במקום נרשמו עימותים, ולפחות 17 בני אדם נעצרו בתקריות שונות. במתחם הקבר שוהים כעת למעלה מ-400 מאמינים, במקום 170 המותרים על פי התקנות שייעודן שמירה על חיי המתפללים, לאחר האסון הנורא בשנה שעברה.
צילום: איתן גליקמןמעצרים במירון (צילום: איתן גליקמן)
המשטרה וכן המאבטחים והסדרנים עזבו את מתחם הקבר. בעקבות האירועים הוחלט במשטרה לעצור לחלוטין הגעה של אוטובוסים למירון. ממשטרת ישראל נמסר כי "לפני זמן קצר עשרות קיצונים פרצו לציון, שברו את המחיצות בין מתחם הגברים לנשים, זרקו את הגדרות בפראות וסיכנו חיי אנשים, נשים וטף. המתפרעים החלו משחיתים את מתחם הקבר. השוטרים חילצו את הנשים והילדים מחוץ לציון, ופועלים למנוע את הדוחק וסיכון חיי אדם. בשלב זה תנועת האוטובוסים להר הופסקה. הציבור מתבקש לא לנסות להגיע למקום".

חבלה בתשתיות

עד לשעות הצהריים עלו להר כ-55 אלף איש בסך הכול, בתנועות מעגליות. נכון לשעות הצהריים ממתינים עשרות אוטובוסים, הנוסעים אינם מורשים לרדת מהם – ועמותות מחלקות להם מים.
ההמונים שרים במקום, קוראים "שמע ישראל" ואומרים: "כבשנו את ההר". ככל הנראה חיבלו ונדליסטים במצלמות האבטחה שהציבה המשטרה. ברקע, קריאות של רבנים לצאת מהמקום: "זה פיקוח נפש". המשטרה פינתה את המחסומים כדי למנוע דוחק, ואלפים ממשיכים לזרום למקום. בעקבות הוראה, השוטרים נסוגו מהמקום. במשטרה הבהירו: בעקבות האירועים הוחלט לפנות במהירות שוטרות, שוטרים, סדרנים ומחסומים בשל פיקוח נפש, כדי למנוע אסון נוסף, חלילה.
צילום: איתן גליקמןהכניסה לציון קבר רשב"י (צילום: איתן גליקמן)
אחים יצחק נתן מירב - מתנדבים בהילולה 
את מאות-אלפי האנשים מחליפים רק כ-17 אלף בכל רגע נתון, וההר המלא כל כך בליל הילולת הרשב"י, נראה ריק ושומם. "יש פה יותר שוטרים וסדרנים מחוגגים", אמר לנו אחד המבקרים במירון. המוזיקה איננה, הפרנצ'ס – אותן טריבונות ברזל שהיו עמוסות במאמינים שרקדו – הוסרו, ועימן שרשרת המדורות הבלתי נגמרת. כך נראית מירון בשנה שאחרי האסון האזרחי הכבד ביותר שפקד את ישראל. 45 אנשים לא חזרו מההילולה הצוהלת של השנה שעברה, והשנה עצוב פה.
צילום: איתן גליקמןהעימותים לפני הפריצה (צילום: איתן גליקמן)
צילום: איתן גליקמןהפריצה למתחם (צילום: איתן גליקמן)
שעות הלילה עברו ללא אירועים מיוחדים, למעט הפרות סדר נקודתיות ושריפות מקומיות בעקבות הדלקות לא חוקיות - אלה גם אלה כובו עד מהרה על ידי הכוחות הפרוסים בשטח. במד"א מדווחים על 119 בני אדם שטופלו במרפאות מד"א במירון, רובם על רקע מחלה, התייבשות, התעלפות או חבלה קלה. 14 מתוכם נזקקו להמשך טיפול בבית החולים ופונו ל"זיו" בצפת, כולם במצב קל.
צילום: איתן גליקמןצעיר חרדי מובל במהלך העימותים במירון (צילום: איתן גליקמן)
צילום: איתן גליקמןמחכים להיכנס (צילום: איתן גליקמן)
ההילולה במירון - שנה אחרי האסון (צילום: משה מזרחי)
דקל, שהגיע כל הדרך מביתר עלית, מספר לאולפן ynet שיצא לדרך באחת בלילה. שבע שעות נסע עד לחניון, שם המתין עוד – ובשעה עשר בבוקר הוא עוד עמד מחוץ לשערים, מבקש להיכנס להתפלל. "אנחנו מותשים", סיפר. "אנחנו עומדים כבר שעה וחצי בשמש, מחכים להיכנס לציון, מזיעים, מותשים".
הוא אומר כי "אי אפשר לשמוח אחרי מה שקרה בשנה שעברה". כבר אתמול בבוקר (יום ד') אפשר היה לקבל רמזים מטרימים לשינוי הדרסטי באווירה של ההילולה המסורתית במירון. 1,900 איש בלבד, שעות לפני פתיחתה של מה שנחשבת ל"הילולה הגדולה בעולם", כאשר בשנים עברו היו כאן כבר עשרות אלפים. זה היה צפוי, לאור התקנות שקבעה הממשלה לקיומה של הילולה בטיחותית, לאחר שרשרת המחדלים שהובילו למותם של 45 חוגגים בהילולת מירון התשפ"א (2021).
האדמו"ר מבויאן מדליק את המדורה בציון קבר רשב"י (צילום: מזמור הפקות)
צילום: גיל נחושתןריקודים במירון, למרות הכול (צילום: גיל נחושתן)
מתווה מירון כלל את הרחקתם של הטישים לסביבות ההר, את הגלייתם של המאהלים העליזים שהקימו משפחות מסורתיות בסמוך לאתר כבר שלושה שבועות לפני ההילולה – ואת הסרת "אוהלי החסד" שסיפקו ארוחות ושתייה קרוב-קרוב לקברו של "התנא האלוקי", רבי שמעון בר יוחאי.

"אווירת ההילולה איננה השנה"

מה שבלט בשטח הוא השקט. שקט יחסי. עד להדלקה ממש לא נשמעה מוזיקה על ההר, אפילו הקבצנים נעלמו מהנוף. רק שלטים שמזכירים שאין לשהות באתר יותר מארבע השעות שהוקצו לכל מבקר, על פי המתווה, תלויים בכל עבר, מזכירים לכולם על מה ולמה. "אווירת ההילולה איננה השנה", אומרת ברכה לוי מצפת. היא מגיעה לכאן קבוע, ונאנחת: "כאן היינו אמורים לקבל ישועות. ברכות לפרנסה טובה, לזיווג. הכול נורא עצוב פה השנה".
הדלקת נרות לזכר הרוגי אסון מירון (צילום: מזמור הפקות)
צילום: גיל נחושתןתספורת "חלאקה" לילד בהר (צילום: גיל נחושתן)
בהדלקה עצמה, פתיחת החגיגות, היו במקום לפני כשנה בין 100-70 אלף אנשים, בשל הקורונה. לפני כשנתיים – כרבע מיליון שנהרו למקום. השנה נאספו ברחבה שהושטחה לצורך האירוע כ-5,000 מאמינים שהגיעו לצפות באדמו"ר מבויאן, מי שבידיו החזקה על ההדלקה הראשונה בזכות אבות – והשנה גם היחידה. "ההר עצוב", אומר משה כהן מבית שאן. "אין שמחה, אין כמעט אנשים ובכלל לא מרגישים פה את ההילולה. ריק. ריק ועצוב פה מאוד".
שרה דוד מבית שמש עמדה במקום שבו היו בשנה שעברה טריבונות, וקראה בספר תהילים. "אני מתפללת לישועות ולזיווג, ואני לא מצליחה להבין למה אין פה שום מוזיקה ושמחה".
צילום: AFPהאדמו"ר מבויאן בהדלקה (צילום: AFP)
צילום: גיל נחושתןהדלקת נרות לזכר ההרוגים באסון מירון (צילום: גיל נחושתן)
גם המדרגות בדרך לקבר רשב"י ריקות. בכל פינה פרוסים שוטרים וסדרנים רבים. "בשנה שעברה התפללנו ונכנסנו לקבר רשב"י", אומר אברהם כהן מצפת. "הייתה כאן אווירה חגיגית עד לאסון הגדול. זה נורא שמגיעים לפה ואי-אפשר להתפלל בקבר הקדוש".
"אני לא מרגיש בכלל אווירת חג. אין מוזיקה, אין כמעט אנשים ורק הדלקה אחת בלבד. ללא אוהלים, ללא דוכני קמעות, דוכני תמונות רבנים שהיו כאן. הכול שונה ועצוב פה", אומר גם אברהם אוחנה מירושלים.

אחד-אחד הוקראו שמות הנספים

במתחם קבר רשב"י – התנא רבי שמעון בר יוחאי – החלה ההילולה העצובה: "נזכור את נשמותיהם של 45 הקדושים הטהורים שעלו השמיימה", קרא הכרוז. אחד-אחד הוקראו שמות הנספים, והאדמו"ר מבויאן הדליק 45 נרות נשמה לפני הדלקת המדורה המסורתית.
את השמחה הגדולה שנהגה במקום כל שנה, החליפו שירים חסידיים שקטים שהושרו בא-קפלה. לאחר הקראת השמות נאמרו פרקי תהילים לזכר הנספים ולימוד משניות, כנהוג בטקסי זיכרון דתיים, שהסתיימו באמירת קדיש. גם אמירת תפילת "מי שברך" לרפואת הפצועים "שנפצעו באתרא קדישא" נאמרה במקום, ובסיום שירת "אני מאמין" – המנונם של יהודים בכל הדורות. רק אז ניתן האות לחגיגה האמיתית, ההדלקה של האדמו"ר מבויאן והמאושרים שזכו להגיע להר רקדו לצלילי ניגוני מירון.
צילום: רויטרסהאדמו"ר מבויאן (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרסהילולה שונה מהרגיל (צילום: רויטרס)
צילום: גיל נחושתןהדלקת נרות לזכר הנספים, שנה אחרי האסון (צילום: גיל נחושתן)
ביום ג' ניתן סוף-סוף האור הירוק לקיום האירוע, עם קבלת הרישיונות וההיתרים לכך מטעם הרשויות, ובזמן ההדלקה דווח על תפוסה מלאה ברחבה שבה היו אמורים לשהות כ-5,000 בני אדם. במהלך הלילה דווח כי 22 אלף אנשים כבר עלו להר, וגם בשעות הקטנות של הלילה שהו בו כ-13 אלף מתפללים.
בשעת ההדלקה המרכזית, כמה מאות אנשים שהחזיקו בכרטיס לאירוע המרכזי עוכבו בכניסה למתחם ההר, הרחק ממקום ההילולה, ולא הורשו להיכנס, שכן אלה שעל ההר לא התפנו מהמקום. "הגעתי לכאן עם המשפחה אחרי 7 שעות בכבישים כדי לגלות שהכרטיס שלי לא שווה כלום", אמר אחד הממתינים. המשטרה עצרה גם את האוטובוסים שהיו בדרכם למירון, אך אלה שוחררו להמשך נסיעה לאחר שהחלה יציאת חוגגים מההר בתום ההדלקה.
צילום: AFPרק מי שהשיג כרטיס קיבל רשות להגיע (צילום: AFP)
צילום: גיל נחושתןחגיגות בהילולה במירון (צילום: גיל נחושתן)
צעיר חרדי שהגיע מירושלים, אמר ל-ynet: "אני גר במאה שערים, שייך לאחת החסידויות שביטלו להן את ההדלקה. האדמו"ר ואנשי הקהילה לא רצו לקנות כרטיסים ויש אצלנו כאלה שקראו להגיע לכאן בלי תיאום כדי לשבש את האירוע. אני, לעומתם, בחרתי לנהוג באחריות וקניתי יחד עם חברים נוספים כרטיס לשעה 18:00. בסוף אני מגיע לכאן ומגלה שזה לא שווה כלום".
"עברו שעתיים וחצי ולא נותנים לי להיכנס", אמר. "עוד מעט נגמרות לי ה-4 שעות. יש יותר שוטרים מאנשים בהילולה, אז אולי מישהו סופר אותם בטעות במכסת החוגגים. המתווה הזה לא שווה כלום. זה נראה שהמשטרה משאירה את כולנו בחוץ בכוונה כדי להראות שבפנים רגוע ויחשבו שהמבצע הצליח".
צילום: איתן גליקמןתפילות ובכי. רבי יוסף יואל קאהן, המכונה "האדמו"ר ממבקשי אמונה" (צילום: איתן גליקמן)
צילום: מזמור הפקותמתכוננים להדלקה בהר (צילום: מזמור הפקות)
במהלך הלילה כובתה שריפה שהתפתחה בעקבות מדורה מאולתרת ולא חוקית במתחם חסידות "תולדות אהרן". המשטרה פזרה מספר התפרעויות והפרות סדר נקודתיות.

התנועה יחסית דלה

הרבי מבויאן מנהיג חצר קטנה יחסית, שאיננה מהמרכזיות בעולם החסידי, אך הוא נהנה מ"חזקה" של יותר ממאה שנים על הצתת האש הראשונה, ומארגני ההילולה מקפידים לשמור עבורו מדי שנה את הכבוד הגדול. השנה, בסימן הפקת הלקחים מהאסון שבו נמחצו למוות 45 חוגגים בל"ג בעומר שעבר, הוחלט להגביל לראשונה את כמות הקהל במתחם, ובין השאר לאפשר הדלקה אחת בלבד – של חסידות בויאן.
שנה לאסון מירון: ההילולה חוזרת להר | משה מזרחי עם העולים (צילום: משה מזרחי, שמוליק דודפור)
למקום הגיעו השר לביטחון פנים, עמר בר-לב, וסגן השר לשירותי דת, מתן כהנא. "זהו אירוע דתי רוחני חשוב ביותר", אמר בר-לב, "המטרה של כולנו היא שהילולה תעבור בשלום". כהנא הזכיר את "הטקס המרגש", לדבריו. הוא הביע תקווה "שכולם יגיעו ויעזבו לפי השעות שלהם".
האירוע החל כבר בבוקר יום ד' ויימשך שתי יממות – עד יום שישי. בכל רגע נתון יורשו לשהות בהר עד 17 אלף איש (16,870 ליתר דיוק), וכל אחד מהם יידרש להתפנות מהמקום כעבור 4 שעות, כדי לאפשר את כניסת הבאים אחריו. במהלך הבוקר שלפני ההילולה נרשמה תנועה דלה יחסית לשנים עברו – רק כ-1,900 בני אדם – לעומת עשרות-האלפים שמילאו בעבר את מירון עוד הרבה לפני ההילולה הרשמית, חלקם גם שלושה שבועות מראש.
צילום: גיל נחושתןרחבת ההדלקה התמלאה בכ-5,000 המאמינים שהורשו לשהות במקום (צילום: גיל נחושתן)
תמונה כלליתמפת ההילולה

130 אלף במקום כחצי מיליון

ההשתתפות בהילולה מתאפשרת רק באמצעות כרטיסים שנרכשו מראש, כדי שהמשטרה והמארגנים יוכלו לשלוט במספר הנמצאים במירון. 175 אלף כרטיסים הועמדו למכירה – מתוכם 130 אלף בלבד ליממת ההילולה עצמה (בשנים עברו זרמו להר כחצי מיליון חוגגים ללא ויסות).
האתר במירון – לפני האסון ואחריו (צילום: משה מזרחי, משה ביטון)
המשטרה חסמה כבר החל מליל ג' את הצירים המובילים למירון, והתנועה לתושבי הסביבה מתאפשרת באמצעות הצגת תעודות זהות. עומסים כבדים נרשמים מהבוקר בכביש 90 לצפון כורזים – אליפלט. אלה הכבישים שייחסמו לנסיעת רכבים פרטיים מהיום עד ליום ו': כביש 866 מצומת פרוד עד צומת מירון, מצומת חנינה עד צומת מירון, מצומת דלתון עד צומת עין זיתים. כביש 89 מצומת ג'יש – צומת מירון, עין הוזים/ עין זיתים – צומת מירון, צומת חירום דרך ג'יש – צומת מירון, מחלף אליפלט – צומת מירון. כביש 8900 מצומת בירייה עד צומת עין זיתים.
באדיבות משטרת ישראלמפת הסדרי התנועה והחניה בזמן ההילולה במירון (באדיבות משטרת ישראל)
במסגרת המאמצים להבטיח זרימה יעילה של החוגגים ותחלופה שלהם בקצב הרצוי, הוחלט לצמצם ככל האפשר את מוקדי משיכת הקהל על ההר – בין השאר, כאמור, בקיום הדלקה אחת בלבד (במקום 24 ההדלקות הנהוגות מדי שנה), ובאיסור חלוקת מזון ושתייה במתחם. המארגנים מקווים כי בעקבות ההגבלות הללו יתפנו המשתתפים משטח ההילולה בתוך ארבע שעות באופן טבעי, לאחר שיעברו בכל ה"תחנות" וימצו את ביקורם במקום.

כך תגיעו להילולה

במשטרה הבהירו כי העלייה לכניסה למושב מירון תתבצע בצורה מבוקרת ובהתאם לכמות הנוכחים בהר, ולשם כך נפתחו חניוני ויסות והמתנה באליקים, חוף גיא, צומת גולני, ביג כרמיאל, חצור ואליפלט (אליפלט ישמש כחניון לרכב פרטי בעל כרטיס בלבד).
שוטרים מכוונים נהגים בדרך למירון (צילום: משטרת ישראל)
האוטובוסים של התחבורה הציבורית וההיסעים הפרטיים יגיעו לחניון ההמתנה הרשום בכרטיס הנסיעה שנרכש מבעוד מועד. חניוני ההמתנה יקלטו את כלל האוטובוסים וההיסעים, ויקבלו היתר המשך נסיעה אל ההר רק בהתאם לכמות החוגגים שיצאו ממנו ועל בסיס המקום שהתפנה, ובמשטרה הזהירו כי "יש להיערך להמתנה באזורים אלה".
בניסיון לשלוט על כמות השוהים בהר, הודיעה המשטרה כי "כלל האוטובוסים והשאטלים יעברו דרך חניון עין הוזים לצורך ספירת האוטובוסים והשאטלים העולים להר", וכי "ההסעות אל ההר לא יורשו לצאת כל עוד אין מקום פנוי". מחניוני ויסות ההמתנה, יגיעו נוסעים בהסעות פרטיות לחניון כחל, משם יחליפו לשאטל עד למסוף ההורדה בסמוך לישוב מירון, דרך חניון עין הוזים. הנוסעים בתחבורה ציבורית, לא יזדקקו לשאטל.

התמודדות מול קיצונים

אלא שלצד ההכנות יש גם חששות, ואלה נוגעים בעיקר ליכולת לשלוט בפועל על כמות השוהים על ההר ועל ויסות המבקרים, וכן דאגה בשל קבוצות קיצוניות המנסות בפועל, במיוחד בימים האחרונים, לשבש את המתווה, להתפרע ולהרוס את התשתיות החדשות, מתוך תפיסה שאיננה מכירה ברשויות הישראליות כסמכות לקבוע באתר הקדוש.
צילום: גיל נחושתןהבוקר שלפני ההילולה במירון (צילום: גיל נחושתן)
צילום: גיל נחושתן (צילום: גיל נחושתן)
כמה פעמים עצרו שוטרי היחידה המרכזית של מחוז צפון אוטובוס עם נשים וגברים, שחלקם משתייכים לפלג חרדי קיצוני, שנשאו שקים מלאים בציוד שנועד, על פי החשד, לשמש לחבלה בתשתיות החשמל, התקשורת והכריזה, וכן במסכים שעלותם מיליוני שקלים, ופוזרו בשטח כדי למנוע צפיפות ולאפשר לראות את ההדלקה בכל מקום.
באזור מערת התפילה, שם התקבצו רבים שביקשו להיכנס להתפלל, נרשמו מפעם לפעם עימותים. אחת מהחלטות הממשלה הייתה הגבלת מספר המתפללים בתחום המבנה לכ-170 גברים ועוד כ-170 נשים (לאחר שבשנים קודמות נדחסו שם כאלף איש בכל רגע נתון, בצפיפות, בדוחק ובדחיפות). כתוצאה מהעימותים, התגלגלו שוטר ומתפלל במדרגות, כפי שתועד בסרטון.
שוטר ומפגין מתגלגלים יחד במדרגות במירון (צילום: יעקב הרשקוביץ, חדשות מהרגע)
"המשטרה תפעל בנחישות, במטרה לאפשר את שגרת התפילות וההכנות במקום, ותנקוט יד קשה נגד אותם פורעי החוק", מסרו במשטרה, אך מוקדם יותר השבוע הבהירו כי לא יזמו פינוי של קהל ממתחם ההילולה – תנאי בסיסי שהציבו הממונים לקיומה, במטרה למנוע את האסון הבא – וכי הדבר נמצא, מבחינתם, באחריות פרויקטור ההילולה הממשלתי, צביקי טסלר, וחברת ההפקה שארגנה את האירוע. המשמעות היא שלמעשה, המשטרה אינה מתכננת לבדוק מי שוהה במתחם בלי כרטיס – גם אם זה אומר שההר ייסתם וייחסם לכניסת החוגגים הבאים.
הממונה על הילולת הרשב"י במירון, ניצב (בדימוס) צביקי טסלר, אמר כי הוא "מודע לגורמים קיצוניים שאולי נחשבים מיעוט, אך הם ללא ספק קולניים", והבהיר כי "נדע לתת מענה. כאשר אנשים יפרו חוק, או תקנה, תידרש אכיפה והמשטרה תעשה זאת".

הטישים הצטמצמו

על פי המלצות ועדת החקירה הממלכתית, הותרה הקמת מאהלים רק בשטח המושב, הרחק מקבר הצדיק, וכן גם קיומם של הטישים המעטים שאושרו. "עשינו מאמצים גדולים לאפשר את קיומם", אמר טסלר, "אבל לצערי החסידויות לא צלחו את תהליך הרישוי מסיבות שונות. אין ספק שלהבא נצטרך לחשוב על כך, ולראות איך כן ניתן לעשות זאת".
סרטון הדרכה של ישיבת אור הרשב"י (יידיש)
מתחם ישיבת בני עקיבא הסמוך לקבר רשב"י, יהפוך למקום שבו ייערכו טישים במהלך ל"ג בעומר, בכפוף לאישור מהנדס בטיחות. בין השאר, ייערכו במקום אירועים של חסידי קרלין וזווהיל ושל הרב הראשי של צפת, שמואל אליהו.
ועדת החקירה המליצה לפקח על מספר המתארחים במירון וביישובים שסביב, בסמוך לל"ג בעומר, כדי למנוע מצב שבו עשרות אלפים ינסו לעקוף את ההגבלות על נסיעה למירון, באמצעות המתנה באזור והגעה רגלית. במטרה לצמצם את התופעה של אנשים המתארחים במושב בימים שלפני ל"ג בעומר, קיבלו תושבי מירון הקצאה של היתרי שהייה ביישוב, ואילו מי שיתארחו בצימרים של מירון, לא יוכלו להיכנס באופן חופשי למתחם ההילולה, אלא יצטרכו לרכוש כרטיסים.

"אנחנו סוחבים צלקת גדולה"

במתחם ההדלקה והאזור הסמוך לו תיאסר הקמה של דוכני מכירות ומאהלי חלוקת מזון, כאמור לעיל, אך תותר חלוקת שתייה. רק בשטחי המושב מירון, שהוגדר כ"מעגל ההר", יהיה מותר להקים אוהלים ולחלק מזון כבשנים עברו. העמותות הרבות שנהגו להאכיל כחצי מיליון חוגגים בתוך יממה, בשטח מצומצם למדי, צריכות להתרגל לשינוי רציני בסטטוס קוו: הן בהקטנה משמעותית של כמות החוגגים שתורשה להגיע להר – והן במתחם הפעילות שלהן עצמן, הרחק מקבר הצדיק.
צילום: גיל נחושתןהבוקר שלפני ההילולה בהר (צילום: גיל נחושתן)
"אנחנו נחלק על ההר 240 אלף בקבוקי מים", אמר הרב אליעזר קרליבך, מנכ"ל עמותת "הכנסת אורחים רשב"י", וסיפר כי החלוקה כבר החלה, למעשה, ביום שני – והיא תימשך כמעט שבוע. "נהיה בשלושה מוקדים: ברחבת ההדלקה, במקום שבו הייתה ההדלקה של תולדות אהרן בשנה שעברה, ובאזור שבו הנשים יוצאות מציון הקבר".
מה לגבי האיסור לחלק מזון בהר? "הפרויקטור של מירון והצוות שלו באו עם הרבה רצון טוב. הם הבינו שאנשים חייבים להכניס משהו לפה, ושזה חלק מהמסורת ומהשמחה. היה אירוע מצער בשנה שעברה, ואנחנו לא יודעים חשבונות שמיים. ברור שצריך לנהוג במשנה זהירות, אבל צריך גם להכניס משהו לפה, אז ביום שני בערב אישרו לנו חלוקת עוגות אישיות ארוזות שאותן לוקחים לדרך".
הרב קרליבך אמר כי העמותה תחלק בחניון 20 אלף ארוחות בשריות ארוזות שהוזמנו מקייטרינג, לטובת מי שיוצא הביתה, וזאת "נוסף על חלוקת העוגות האישיות, שלצערנו לא יכולנו להזמין מהן יותר בגלל שזה היה ברגע האחרון".
צילום: דוד כהן – אור הרשב150 אלף בקבוקי משקה ו-100 אלף עוגות אישיות הוזמנו (צילום: דוד כהן – אור הרשב"י)
הוא וחבריו לפעילות החסד, מספרים כי הטראומה מהשנה שעברה לא עוזבת: "אנחנו מבינים שעברנו אירוע קשה מאוד, והמתנדבים שלנו סוחבים צלקת גדולה מאוד. אני זוכר את הפראמדיק של מד"א, שצעק לנו לזרוק מים לעבר האנשים שהיו דחוסים. אני גם זוכר את הטלפונים מקנדה של ההורים של דובי שטיינמץ. חצי שעה לפני האסון הוא היה אצלנו בהכנסת אורחים, התפלל, היה שמח והגשנו ביחד אוכל לבאי ההילולה. כשההורים שלו התקשרו, לא היה לי מה להגיד להם, אלא רק לשלוח את התמונה שלו איתי, חצי שעה בלבד לפני האסון".

230 אלף מנות קוגל

בעמותת "אור הרשב"י" החליטו לפצל את הפעילות. על ההר עצמו קיבלו אישור לחלק שתייה ומאפים בלבד, ולשם כך הזמינו 150 אלף בקבוקי משקה ו-100 אלף עוגות אישיות ארוזות. אנשי העמותה קיבלו אישור להקים את האוהלים שלהם רק בכניסה הראשית למירון, בסמוך ל"כביש מהדרין".
צילומים: AP, רויטרס"אנחנו סוחבים צלקת גדולה מאוד" (צילומים: AP, רויטרס)
צילום: הכנסת אורחים רשבהרב אהרון קרליבך עם דובי שטיינמץ ז"ל שנהרג באסון מירון. התמונה צולמה חצי שעה לפני האסון (צילום: הכנסת אורחים רשב"י)
האוהלים הענקיים שעברו הליך של בדיקות ואישורים, כוללים את "היכל התורה אור הרשב"י" שבו יתקיימו שיעורים ולימוד תורה. מעבר לכך יהיו שם אוהלי "שטיבלך" המצוידים בספרי תורה, לטובת תפילת שחרית של יום חמישי – והאוהל הענק של "הכנסת אורחים" שבו מוגשות הסעודות.
הרב חיים הורוביץ, מרבני "אור הרשב"י", סיפר כי חלוקת האוכל תיערך השנה באוהל שבכניסה למירון, היום ומחר – ועוד אלפי מנות, בקבוקי מיץ ענבים לקידוש ומאות סירי קוגל וצ'לונט, יחולקו גם בשבת שלאחר ל"ג בעומר, לטובת מי שאינם ממהרים לחזור לבתיהם.
ומה בתפריט ל"ג בעומר של "אור הרשב"י"? הנה רשימה חלקית: 120 אלף מנות קוגל אטריות, 110 אלף מנות קוגל תפוחי אדמה, 45 אלף שניצלים בשריים, 60 אלף רולדות בשר, 1,500 קילו של אורז, 2,000 קילו של פסטות, תוספות של תפוחי אדמה, אורז ועוד, עשרות-אלפי מנות של סלטים מכל הסוגים – וכמובן הרבה מאוד שתייה חמה ומשקאות מוגזים.

י"ח באייר - "יום שמסוגל"

ל"ג בעומר שחל בי"ח באייר, הוא היום ה-33 (מתוך 49) בתקופת ספירת העומר שבין פסח לשבועות. הוא התפרסם בזכות שני מאורעות עיקריים שעל פי המסורת היהודית קרו בו – סיום המגפה שבה נספו 24 אלף תלמידי רבי עקיבא, ופטירת רבי שמעון בר יוחאי.
צילום: דוד כהן – אור הרשבהכניסה לאוהל "היכל התורה" של אור הרשב"י, שבו התקיימו שיעורים ולימוד תורה (צילום: דוד כהן – אור הרשב"י)
על פי המסורת, ימי ה"ספירה" התאפיינו בעבר דווקא בשמחה והתעלות רוחנית – הכנה הדרגתית מיציאת מצרים והפיכת ישראל לעם (בפסח) ועד לשיא בקבלת התורה (שבועות). אלא שבמאה השנייה לספירה פגעה מגפה קשה ב-12 אלף זוגות ("חברותות") מתלמידי רבי עקיבא, באותה תקופה בשנה, והם מתו – עונש משמיים על כך ש"לא נהגו כבוד זה בזה".
מאז מתאפיינים ימי הספירה במנהגי האבלות המפורסמים שבמסגרתם נמנעים מגילוח ותספורת, אין מתחתנים בהם ואף לא מנגנים מוזיקה קצבית ומשמחת. בל"ג בעומר, כאמור, נפסק הקטל, וכך גם אותם המנהגים. זו גם הסיבה לכך שי"ח באייר – ל"ג בעומר – מזוהה כפתיחת עונת החתונות, משום שבו הותר שוב להינשא.
צילום: ישראל ברדוגוההילולה במירון, 2008 (צילום: ישראל ברדוגו)
צילום: APל"ג בעומר במירון, 2011 (צילום: AP)
הדלקת המדורות וההילולה במירון קשורות לעניין אחר – פטירתו ביום זה של רשב"י, שנקבר בהר הגלילי. רבי שמעון מזוהה עם תורת הסוד והקבלה ("פנימיות התורה") ומיוחסת לו כתיבת "ספר הזוהר" פורץ הדרך והמפורסם ביותר בנושא זה.
הטעם העיקרי להדלקת האש סמוך לקברו ובכל רחבי הארץ הוא כדי לרמוז לאור הגדול שהביא עימו אותו תנא לעולם בעיסוקו בקבלה. המדורות הם גם כעין נר נשמה גדול לזכר הצדיק. מנהג נוסף המזוהה עם ל"ג בעומר הוא משחק בחץ וקשת – רמז לכך שבכל ימי חייו של רשב"י לא נראתה הקשת בענן, שהיא רמז לכך שעם ישראל חוטא. עוד נהוג לקיים סמוך לקבר טקסי "חלאקה" – התספורת הראשונה לבני ה-3 שחגגו או יחגגו את יום הולדתם סביב י"ח באייר.
פורסם לראשונה: 18:42, 18.05.22
לכתבה זו 660 תגובות
הוספת תגובה
660

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
477.

למה אנחנו צריכים לממן לחצופים הצבועים האלו שירותי בריאות , חינוך , תחבורה ובטחון ?

476.

אולי כי 45 אנשים מתו כאן רק לפני שנה בגלל השחיתות של הרבנים שלך? אין שכל אין דאגה.

475.

אתה רחוק מלהיות נאור עם שאלה כזאת

474.

בארה"ב אנשים כאלה היו מוצאים את עצמם בכלא מזמן.

473.

472.

אני לא מבין מדוע המשטרה יכולה להשתלט על הערבים ומגרשי הכדור רגל ורק על חרדים הם לא מסוגלים,עם זה היה מגרש היו עוצרים את הפורעים וממשיכים .יש לי תחושה שהמשטרה רצתה לעצור את החגיגות במירון ונתנו לקומץ אנשים להפרע ,חלקם חוזרי בתשובה שחזרו בכלא,חלק מהפועים הם בוגרי בתי כלא זה קומץ קטן שהורסת את החגיגות ונותנת תדמית רעה רק אדם על מוח קרמינלי יעלה להר עם כלי עבודה כדי לטרפד את החגיגות ,הי לי כרטיס למוצאי לג בעומר ובגלל הפורעים לא עליתי השנה למירון כשנים עברו

471.

זהו. חלאס. נגמר. אין יותר הילולות. תבואו להתפלל בימים כתיקונם ואת ההילולה תעשו בבית. לבד. בלי מדורות מכעיסות ובלי עבודת האלילים שלכםםם. שכחתם לגמרי מה זאת יהדות כי נוח לכם במדינה ציונית שמקריבה את טובי בניה בשביל הטימטום והבורות והפרימיטיביות שלכם. נמאסתתםםם. פשוט. נמאסתם. אין לי כח יותר להתמודד עם הפלגים הקיצונים שחוסמים לי את הדרך הביתה אחרי יום עבודה מפרך של 11 שעות בשכר מינימום ללא שינה. אלוקים יישלם לכם על שנאת ישראל שלכם!

470.

שומר נפשו ירחק

469.

468.

אבל כשקרה אסון ידעו את מי להאשים

467.

הקבר מלפני יותר מאלף שנה והכל הסתדר מעולה !!!!! משטרה הביתה שנה שעברה המשטרה התחילה להתערב וראינו מה קרה........!!

466.

465.

אז לא קיצונים פרצו את המחסום. אלא כל הציבור החרדי מאחוריהם! במשטרה משקיעים ביועצים איך להתנהל נכון מול הערבים אבל אפס השקעה איך להתנהל מול אנשים מאמינים באופן כללי שנלחמים עבור משהו.

comment-2-comment

comment-2-comment

464.

comment-2-comment

463.

comment-2-comment

אין מדובר בהפרת חופש דת, אלא במניעת השתוללות חסרת רסן והפרת חוקי המדינה. סגידה לאדם איננה חופש דת, ואם אינני טועה, היהדות מתנגדת לביטויים כאלה. הרי מסיבה זו לא נודע מקום קברו של משה, נכון?

462.

רחמנות על השוטרים, ואנשי הבטחון, לא יודע מה ההבדל בין הערבים בהר הבית לבין החרדים בהר מירון, וכמה כסף זה עולה למשלמי המסים..

461.

460.

459.

comment-2-comment

458.

457.

456.

455.

comment-2-comment

לפני ארבע שנים עמדתי בתוך החצר של ר' שמעון וחיל אחד היה לו בעיה אם בחור אחד ובשביל זה הוא זרק משהו (שכואב מאד לעינים) לא יודע איך זה נקרא. וכמעט נהיה אסון כמו שנה שעברה. ולא רק זה למחרת ל"ג בעומר צבא? הגנה? לישראל? הכחישו את הדבר. שאני בעיני ראיתי אני כמעט נדרסטי מתחת רגלי אנשים בפני היו לפחות 15 אנשים על הרצפה, תוצאה מהבהלה שנהיה ב"ה שעליתי המדרגות וניצלתי מנזק אז תגידו לי מי הם החיות!!??

454.

comment-2-comment

למרות שההתפרעויות מהצד הערבי הרבה יותר פעמים והרבה יותר חמורות מההתפרעויות של החרדים. אפשר להניח שאתה איש שמאל, נכון? מתאים לך.

comment-2-comment

453.

השוטרים חסרי מוח, אחרת לא היו בוחרים חהיות שוטרים. חוץ מנשק וטוסטסטרון אין להם

452.

צריכים משהו יותר רציני כדי להבין

451.

450.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

מעולם לא ראיתיך ומעולם לא קיבלתי ממך שקל . לך חפש את חבריך הערבים שאתה עובד בשבילם 53 מיליארד לעבאס . מיליונים לחתולים ולבית של הנוכל. אהה ! וזה מהמיסים שלי גם.

449.

448.

447.

חבורת עובדי אלילים חוליגנים שמשניאים את הדת על כולם

446.

אחר כך עוד היו מאשימים אותו באובדן הסדר ומבקשים פיצויים מהמדינה. שהרוב ישתלט על הקיצוניים ולא ישאיר את זה למשטרה

445.

לכו לעבוד שלמו מיסים וצייתו לחוקי מדינת ישראל- חבורת פרזיטים....

444.

לא רוצה לא את אלו ולא את אלו בסביבתי

443.

במשך עשרות שנים גידלו ממשלות ישראל דור של פרזיטים חרדים. הליכוד לימד אותם שמותר להשתמט מחובות ואפשר לקבל לחם חסד מהמדינה ואז הגולם קם על יוצרו. אם יש סכנה קיומית למדינת ישראל היא מהחרדים ומערביי ישראל שלא מכירים בריבונותה של המדינה.

442.

ושייתפללו במקום להזמין אמבולנסים כל פעם שקורה משהו...

441.

המשטרה מתגרה בבאי ההילולה . התמונה האמיתית בהיפוכה . מכרו כרטיסים ורימו את האנשים . השוטרים קיבלו הוראה להתסיס ולפגוע במתפללים . חבל שכך . כולנו אחים

comment-2-comment

comment-2-comment

440.

תרוצים חש לא פלא כשכהנא התפטר שבוע לפני . כל הממשלה בראשות בנט די נמאסתם אתם הורסים את המדינה

439.

438.

437.

אפסים, קודם כל המפקדים שדיברו בטלויזיה כאילו שהם שולטים במצב.

436.

דייי כבר ללכלך על ציבור שלםששנים עולה להר ואין אסונות ולפני חודשיים בלוויה של חצי מיליון איש לא היה אסון ולפני 9 שנים בלוויה של מיליון איש לא היה אסון, האסון היחיס זה המשטרה, כמו תמיד היא עושה הכי הרבה בלאגן

435.

434.

433.

comment-2-comment

432.

נדמה לי כי גם רשב"י יחזיק בדעה זו.

431.

שישלחו את השוטרים ללוד , רמלה ,עכו , יפו .........באר שבע .....נגב ..... גיבורים על חלשים .

430.

429.

428.

הוא היה מתבייש בכם. חילול השם חילול המת.

427.

חבל זה גורם לנזק לכולם לשוטרים למתפללים ואם לא היו סדרנים ומאבטחים שוטרים היה אסון 2 חס וחלילה , דיי בטוח שיש אנשים שמבינים עניין

426.

425.

אלה רבים עם שוטרים כי אל אקצה ואלה רבים עם שוטרים כי רבי שמעון. פשוט לתת לכולם להידחס ולהתפלל ולמות בשקט. מהרגע שהרשויות עשו הכל כדי למנוע אסון והם בכוח רוצים להביא על עצמם אסון אני ניתקתי רגש ומבחינתי שהמשטרה תבוא עוד יומיים כדי לספור את הגופות.

424.

עדר פראי אחרי רועה הזוי,בלי מחשבה בלי הגיון.אטימות. שאלוהים יעזור להם.

423.

יש רק אלוהים אחד. וגם זה לא בטוח

422.

פח....

421.

420.

ולואי וזו תהיה ההתחלה להעלמות המנהג הפגאני מאתריים נוספים

419.

418.

417.

שעכשיו יבינו מי כאן הבעל הבית, ועד כאן שיטת הסמוך..... שיעשו מה שבא להם אצלם בבית ולא במקום במקום ציבורי, שכללי המשחק הם אחרת , חוק זה חוק ושילמדו לאכוף אותו. דת לא מכשירה שטח ציבורי, לפוגרום השחתה ונדליזם ואלימות....

416.

גוף אנטי ציוני שמרוויח מליונים מהכשרות הזאת. כל העדה הזו חיה במימון של כל אזרח שקונה מוצרי אוסם כמו שקדי מרק, קורנפלקס קרקרים ועוגיות או סוכר וקמח של סוגת. נמשיך להיות הפראירים המממנים את שונאי המדינה הללו.

415.

נכשלת באופן קולוסאלי בניהול האירוע החשוב הזה, התנהלת בגסות ובזלזול, לא הסכמת לשתף פעולה עם נציגי הציבור החרדי, התעללת בנוסעים במשך שעות ארוכות בדרכים, ולמרות מיעוט המשתתפים שהגיע לכרבע מהכמות הרגילה האירוע יצא משליטה. ואתה עוד יש לך העוז לבוא ולסגור את האירוע?? מי אתה בכלל? עשית כל טעות אפשרית, תתפטר במקום ותעוף משם, תן לאנשים להגיע למקום ותראה איך בלעדיך הכול יתנהל למישרין.

414.

413.

עבדים בלי כבוד..לכו הביתה עדיף

412.

411.

410.

409.

מבזות את האירוע והורסות לכל הציבור החרדי עצוב מאוד וחבל

comment-2-comment

ככה זה

408.

407.

406.

405.

ציטוט מטקסט מופלא שלכם: ""עשרות קיצונים שברו את המחיצות בין מתחם הגברים לנשים, זרקו את הגדרות בפרעות". נו, שוין.

404.

403.

402.

401.

אנרגיה אצל החרדים חייבת להיות מנווטת לצבא. גייסו אותם לחיל רגלים, לשריון או לכל חיל קרבי אחר. הם ירוצו. יקפצו, ירקדו, ישתוללו ולא יצטרכו לנווט את האנרגיה מול השלטונות.

400.

399.

398.

היה צריך לפזר את כולם במחתזיות גז מדמיע ופרשים. בכל הכוח! מספיק עם האלימות החרדית. צריך שהחרדים יפחדו מהמשטרה

397.

הם זורקים בקבוקי מים על שוטרים ופראמדיקים. קוראים לפראמדיות "שיקסע". איכס דוחים! אוכלי חינם. לא דתיים בכלל, באים לחלל את הקבר.

comment-2-comment

מתי נתעש לא צריך לשלוח שוטרים לשמור במתחם הקבר צריך לשלוח שוטרים לשמור בבית החולים יותר חשוב יותר יעיל מאשר לשמור על אלו שרורפים דגל ישראל שלא עומדים בצפירות ומכים שוטרים וחיילים עד מתי תתנו יד לעברינים לנהל את המדינה ביזיון

396.

פיקוח נפש דוחה הידבקות בטומאת מתים.

395.

394.

גם האחריות על הרוגים אסונות פיצויים וסדרנים. על הרבנים ןהרבנים בלבד. למה כי אח"כ הם באים בטענות למדינה ולמשטרה. די עזבו אותם -פנאטים שטופי מוח - תנו להם לחגוג ולמרות הקידוח זה ממילא הוא אקסטרטוריה בישראל, די שהמשטרה הסדרנים ןמדא יצאו משם.

393.

ולמשטרה, תנו להם לעלות להר ולעלות אחד על השני. אמונה עיוורת, הלקח לא נלמד.

392.

הפסיכים משתוללים

391.

390.

389.

388.

גם צהל יסוג כשהחיזבאלללה יטפס על הגדרןת ??????.

comment-2-comment

ואז מה יהיה עלינו על כולנו נלך לים אוי לנו אם נתן יד לכל מני חולגנים

387.

הם לא מעניינים ומבחינתי שיקימו לעצמם מדינה משל עצמם שמהר מאוד תהייה מדינת פלשתין

386.

הגיע הזמן לממש את מקותה של המדינה על כל ההזויים והכתתות וכל החותרים תחת המדינה . לכל אלה אסור שתהיה סובלנות

385.

הם נמצאים ומחכים כמה שעות אז מה מצפים מהם? קצת הבנה. לא מבינה איך שוטר מסוגל להכות יהודי?! איך?!!

comment-2-comment

384.

383.

382.

381.

זה מה שקורה שמי שאחראי לא מבין בכלל איך המגזר הזה חי ומה הצרכים שלו. צריך להגביל. כן. צריך לשמור על סדר. כן. אבל לא ככה. עוד אי מוכנות מובהקת של המשטרה

380.

379.

378.

377.

אותם אנשים שטסים לאומן ומלכלכים ומטנפים איזה צדיקעס … שהמדינה תחליט שההילולה לא חוקיצ וגמרנו

376.

375.

מעניין לרדת לפשר התופעות. ההמונים הזהים...ההנהגה השולטת וכנראה מנצלת מנגנונים פסיכולוגיים...

comment-2-comment

יש המון פלגים בחרדים

374.

373.

comment-2-comment

comment-2-comment

לחלק זה אלוהים, לחלק זה הם עצמם.

372.

371.

לא נורא אם כמה ימותו בדרך להתפלל להתפלל להתפלל

370.

השאלה האנטישמים שגם מאשימים את היהודים הם צודקים או לא?

comment-2-comment

comment-2-comment

אתמול נכנסתי במישהו בכביש והוא בתגובה קילל אותי ודרש את פרטי הביטוח. אין ספק שהוא אנטישמי חחח

comment-2-comment

צריך לגייס את כולם

369.

368.

למה אתם מתערבים בתחומים שלא שלכם? אתם עשיתם את האסון בשנה שעברה- המשטרע שמה מחסומים במעבר הצר וכך קרה האסון. כולם עסוקים בלמרוח את החקירה יותר משנה ולבלבל את המח אבל כולם יודעים שהאשמים זו המשטרע. ניסו פה למנוע את ההילולה יותר מאשר ליצור אבטחה. אם היה אסון במשחק כדורגל היו מונעים את הההגעה אליו כדי שלא יהיה עוד אסון? אל תתערבו בקדושים ואל תכתבו שזה חרדים קיצונים שדחפו - זה כל המגזרים וכולם מרגישים את השנאה של החילונים בכל תחום לחרדים. בכלל למה שוטרות ולמה בלי כיפות????

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

בזכות משטרת ישראל יש שמירה על החוקים והסדר חבל שאנשים שכאלה לא מסוגלים לכבד חוק וסדר וגורמים רעה לשאר

comment-2-comment

comment-2-comment

ואתה לא נותן לגייר אותם אז מה אתה רוצה?

comment-2-comment

אותה ישראל שנותנת לכם כסף חינם, בטח עם זה אין לך בעיה

367.

מה שקורה שם זה בזיון אחד גדול. אם אין למשטרה כוחות עמידה כנגד פורעי החוק הללו פשוט לסגור וזהוא. יום עצוב לעם ישראל שיש כאלו בתוכם ועוד יותר עצוב לראות שוטרי משמר הגבול שתפקידם להגן על גבולותינו ולא מפני חוליגנים. מיום ליום משתחררתשליטה של המדינה ואנחנו קרובים מאד תוהו ובוהו. פשוט בזיון!!!!! ואף רב לא פוצה פה!

366.

אין להם דעה מישל עצמם. מאבדים את השיקול דעת וההגיון למען מטרה פנאטית שרבנים המציעו.

365.

364.

כמו ילד שכועס על ההורים שלו שמומעים ממנו לרוץ לכביש כי בא לו... חבורת מטומטמים. על קדושת החיים שמעתם ? רק בשנה שעברה מתו 45 גברים וילדים בגלל מנטליות העדר הברברית שלכם. השנה הייתם צריכים להישמר עוד יותר ומה אתם עושים ? ההפך. כל מה שיקרה מגיע לכם.

comment-2-comment

comment-2-comment

וכמה לא-מגוייסים את מכירה שפרצו מחסום כלשהו? זה נראה כמו קטע לא להתגייס ולפרוץ מחסומים.

363.

הם כמו ילדים קטנים שצריך להגן עךיהם מעצמם, פשוט להוציא משם שוטרים וסדרנים ולתת לכולם להיכנס שאלוהים יהיה הסדרן

comment-2-comment

תפור עליו, הוא מאד מסודר וקפדן

comment-2-comment

כת ליצנית

362.

בטיחות לא מעניינת אותם

comment-2-comment

comment-2-comment

תגובה מטומטמת של אישה טיפשה.

comment-2-comment

מתי תלמדו להבדיל בין הקיצוניים למתונים???

comment-2-comment

comment-2-comment

שבחרו להתנהג כמו בהמות ולדרוס אחד את השני ?

361.

שאלה שרגמו בשנה שעברה להריגת מתפללים ישאו באחריות גם השנה, לא רק לתשלום פיצוי אלא גם באחריות אישית. פשוט בושה וכלימה, ואחר כך שיהיו חס וחלילה נפגעים מה יאמרו משתתפי ההילולה שילכו לדרעי ולראשי הליכוד ויפרעו מעצמם ומהם. כל חלקה טובה הרסו והשחיתו והתירו אחריהם לבאים אחריהם מדינה מפולגת על כרעי תרנגולת. ולא יעזרו האשמות נגד בנט או נד אחרים, עובדה כי התבצע שנה שעברה פשע, ואיש לא נושא באחריות. תסירו אחריות ואל תבואו בטענות לא למשטרה לא לשר הדתות שהיה הנוכחי עד התפטרותו , לא למתאמים, פשוט בושה זו צורת המדינה שהשאיר שלטון מושחת ומשחית באופן מזעזע,

comment-2-comment

360.

359.

יש כל מיני אמונות: אמונה ביהוה אמונה באל האש דורשים אל המתים מאמינים במשיח מת (אבל חי) מאמינים בישוע ועוד הרבה סוגים. מותר לכם להאמין במי שתרצו. המדינה הוציאה עליכם 60 מליון ש"ח- שהיו יכולים לעזור במקומות נחוצים באמת. ועדיין- זכותכם להאמין ולחגוג. אבל בבקשה- הוציאו נא את אלמנט האלימות מחגיגותיכם.

comment-2-comment

358.

הם ילדים גדולים שישמרו על עצמם...ממש ביזיון ! ובאמת שלא בקטע רע - כבודם במקומם.

comment-2-comment

בלי יכולת החלטה עצמאית, וככה הם, ילדים קטנים. והכל בשביל קולות בקלפי

357.

כולל הכל מחטזיות, רימוני הלם, כדורי גומי ועוד. אח''כ הם יהרגו בצפיפות ועוד נצטרך לשלם פיצוי למשפחות שלהם.

356.

כישלון של המשטרה, והחוליגנים זה בכיף, למה ? תמשיכו , בכל מקרה אתם עושים מה שאתה רוצים.

355.

354.

353.

comment-2-comment

אין על ר שמעון בר יוחאי למי שיש ניצוץ יהודי יודע להרגיש את ההקגשה . ואת התפילות שמתקבלות שם. עובדי אלילים זה מי שמכור לאנינטרנט אולי ולעוד עבירות חמורות

352.

והמשרתים הם החילוניים שעושים צבא, לומדים באוניברסיטאות, עובדים ומייצרים. כל חילוני מתון בדעותיו וליברל בדרכו שעיניו בראשו צריך להתחיל לארוז. שיישארו החרדים המשיחיים והביביסטים יחד עם הערבים לנהל את המדינה.

comment-2-comment

פעם חשבת אחרת ???? מאז ותמיד זה ככה .. תפניםםםםםםם אנחנו פה עמ' להישאר ,, אתם כנראה תמשיכו הלאה לחו"ל ,, לעולם הגדול ,, לעוד מסיבה בטבע עם תחתונים וטיטול על הראש ..

comment-2-comment

המפעל הציוני בדרך להעלם והמדינה תהפוך לאירן בגדול.

comment-2-comment

הערבים הם אדוני הארץ

comment-2-comment

האמיתית . שנזכה לגאולה שלמה

comment-2-comment

החילוניים הציונים שבנו את המדינה מתהפכים בקברם אנחנן עזבנו מציעה לאחרים לעזוב ילדיי לא ישרתו בצבא ההגנה

comment-2-comment

comment-2-comment

351.

חבל על השוטרים. פשוט מאוד להביא שוטרות היו מתפזרים כמו נמלים.

350.

גם רוה"מ לשעבר לא דאג להם וגם לא הרבנים ודרעי. כולם עם הראש בחול.

349.

איפה מה שאתם אמורים לייצג , לא תחלקו עם אחרים . גונבים מצוות כאילו .. תוציאו אותם אלו לא יהודים ובאו לעשות בלאגן ולמנוע מכולם לעלות להר

348.

יהודי או לא, מגיע לו שיסדרו את העצמות בגוף מחדש

comment-2-comment

347.

העיקר להצביע נגד הלוחמים שלנו

346.

סוף סוף הם עובדים,מזיעים,לחוצים. שירגישו מה יש לנו 365 ימים בשנה.

comment-2-comment

345.

1. גברים 2. דתיים

comment-2-comment

יהיה שלום ואחווה רק שנשים ישלטו בכל מקום

comment-2-comment

comment-2-comment

או אולי הצמד זועבי וסילמן שלא עונות לטלפון ומודיעות בהפתעה על פרשיה. אבוי לנו אם העולם יישלט על ידי נשים - היסטריות, רגשניות, לא רציונליות ובורחות מקונפליקטים באמצעות שיטת בת-יענה.

comment-2-comment

344.

לא משנה דתיים, חילוניים, ערבים, יהודים ההגבלה לפי שעות לא היתה עובדת בשום חברה בישראל. היה צריך להגביל את מספר העולים להר וזהו,

comment-2-comment

תתפללו תדליקו נר וצאו כדי שאחרים גם יוכלו לעשות את המצווה כמוכם. אבל מה אפשר לצפות ממגזר שפעם היה צנוע ונהיה מפונק יותר מהבן שלי בחנות ממתקים התרגלו ש"אני ואפסי עוד"

comment-2-comment

רק שלא יבקשו פיצויים מהמדינה.

comment-2-comment

שלוחי מצוה אינם ניזוקים, כמובן שאתם אנטי ציונים אכן הרשבי והקבה לא שומרים על עוכרי ישראל

343.

342.

חבורה של מסטולים

341.

340.

זאת הוכחה שאין לחפש מחדלים לאסון שת שמה שעברה. הסיסה המרכזית היא הברבריות של האנשים נקודה

339.

338.

אבל מי שייפגע מהמשתתפים, זה על אחריותו בכלל, ואני לא יכול להגיד שאני אזיל דמעה עליהם. קוראים לזה הברירה הטבעית

337.

336.

קנאים דתיים , יאללה חברים הימורים באיזה שנה זה יקרה בישראל? בעשור הנוכחי, הבא או שאחריו, אני נותן יחסים טובים.

comment-2-comment

אחרים להטיב איתם

comment-2-comment

335.

334.

שלחו שלם ביובית זה ישליט שם קצת סדר.

333.

יש לשוטרים דברים טובים יותר לעשות בימינו. העולים להר רוצים לסכן את עצמם, בעיה שלהם!

comment-2-comment

ימות, ועדיין יש למדינה ולשוטרים אחריות לעצור את זה

332.

לתת להם לעשות מה שהם רוצים!! אבל לא לשלם אח"כ אגורה על המתים !!! שיקחו את הכסף מהמעכרים ומההקדשים שם. ואם רבי שמעון בר מינן לא יעזור להם אז אף אחד אחר לא יעזור להם.

331.

330.

הרי כך או כך הם שונאים ומאשימים את הממשלה בכל דבר

329.

למה לפרוץ זה יביא שוב לאסון איפה האחריות האישית, קדושת החיים . גם אני פוקדת את הקבר אבל ממש לא בלג בעומר בהילולה . גם אם חשוב להיות בקבר יותר חשוב לשמור על החיים. צריך סובלנות ולשמוע להוראות , השכונה שהיתה בשנים הקודמות הביאה לאסון חייבים לשנות התנהגות . בסוף המשטרה היא לא קוסם , יש גם אחריות אישית

comment-2-comment

ואם הקב"ה רוצה שימותו כמה בדרך כך יהיה אנחנו מתפלל בכל מחיר

328.

327.

comment-2-comment

נמאס לי שלא יודעים להבחין בין טוב לרע. אני חרדי. מה אני קשור? אתה רוצה שאני יכליל אותך ביחד עם בני סלע רק כמשל?

326.

תנו להם לעשות מה שרוצים ומי שימות שם בעיה שלו

325.

עובדי אלילים

324.

323.

comment-2-comment

322.

אי אפשר להציל כאלה אנשים.

321.

320.

מה לכל הרוחות עושה שם המשטרה? מה אכפת לכם מהאנשים האלה? שידליקו, שידרסו, שיישרפו... למי אכפת ????

319.

ענין של זמן שיהיה אסון מירון 2

comment-2-comment

318.

317.

comment-2-comment

316.

315.

אבל עם ההנהלות של הפאגנים? לא אתפלא באם כן. עשו הכל כדי לאפשר את ההילולה הזו, בטוב ובשלום ובאים חלק וכאילו שבא להם עוד אסון, כדי שיוכלו להאשים את כל העולם מלבד את עצמם.

314.

313.

החרדים חיים במדינה משלהם עם חוקים משלהם . אם הם רוצים להצטופף ולמות בחנק זאת כנראה בעיה שלהם . יש גבול כמה המדינה יכולה לשמור ולהגן על אזרחייה .

312.

מה השקר לדת,תורה,יהדות,כל ההמולה הזו זה יותר קשור לתעשיית הכסף,ולעבודת אלילים מאשר לעבודת השם.

311.

310.

comment-2-comment

או שזה שוב הציבור החרדי שחייב למצוא אשמים בחוץ?

comment-2-comment

אם רק אוסף המטורללים לא היה ממשיך לנהור לשם ולא לכבד או להקשיב להנחיות ולא היה דורס את חבריו למוות ומנסה לחזור על זה שוב ושוב ולצפצף בכל הזדמנות על הנחיות המדינה והמשטרה ואז להאשים אותה.....

309.

* יהודים דופקים יהודים ולא עוזבים את המתחם אחרי 4 שעות * מי זה ההוא שאמר ״ואהבת לרעך כמוך״ - במירון עושים ההיפך * למה לא מענישים וקונסים בחומרה מפירי סדר במירון? חבל שהכותרות הן נגד אלו שמעושים מאמצים כבירים לדאוג שלא נתעורר לבוקר שחור כמו לפני שנה.

308.

מסכנים ההורים שלהם

307.

306.

שיא חדש

305.

304.

303.

302.

301.

אחר כך יש אסונות והם בוכים. במקום למנוע הם חוזרים על אותו לופ וכולם אשמים.

comment-2-comment

300.

299.

298.

comment-2-comment

297.

האספסוף שפרץ את המחסומים וחגג כי "כבשנו את ההר" מתבקש להתיצב מחר בבוקר בלשכת הגיוס.

296.

295.

מזל שזה לא אלוהים שלי....

294.

293.

הציון של הרשבי ריק ועשרות אוטובוסים תקועים בצירים המשטרה לא מאפשרת להם להתקדם אנשים התחילו להתקדם רגלית פשוט מתעללים באנשים כהנא ובנט הרשעים הארורים

292.

ישראל לא תשרוד בעתיד אם לא תתחיל פה משילות

291.

שאלוהים יעזור להם

290.

אבל לא יעזור לכם כלום עם ישראל והתורה יתרבו.

comment-2-comment

comment-2-comment

ממשלה אוהדת חרדים, חובשי כיפות, נוער גבעות, מתנחלים מורעלים נגד המדינה. תאכל מה שבישלה

289.

אומנם דאגו להסתיר את זה יפה בתקשורת, אבל בין השוטרים כולם מדברים על זה. וגם על זה שהרבה שוטרים בהר היו ערבים ולפני האירוע הרביצו מכות סתם למתפללים רנדומלים. אז אל תבלבלו את השכל, נכון, המתחם מסוכן וצפוף אבל האשמה הראשונה בטרגדיה שנה שעברה היא המשטרה, ואם ניהיה יותר ספציפים- החמישה שוטרים ששמו מחסום ביציאה היחידה שהייתה ממתחם ההדלקה של תולדות הארון. כמו תמיד משטרת ישראל מכסתחת על עצמה ונותנת לשוטרים מטומטמים ליצור אסונות. במקום לטפל בבעיות ולחזק שוטרים טובים. עצוב.

comment-2-comment

288.

אני חילוני, תושב הסביבה של מירון, נולדתי וגדלתי באזור הזה וכל שנה אנחנו מתרחקים בזמן הזה מהאזור כמו מאש הגהנום. כל שנה הכי כואב לראות את הסביבה אחרי ההילולה.. הכל לכלוך זבל בכל מקום, האוויר מסריח ברמה שאי אפשר לנשום כל הסוף שבוע מרוב שמחניק מפייח. והעצים מלאים באפר של האש והעשן. עוד שבועיים נשטוף את השדה ואת כל הבית מחדש בגלל המדורה ההזויה שלכם..

287.

זו ממש לא יהדות. זו עבודה זרה על גבול העלאה באוב.

comment-2-comment

comment-2-comment

ולא העולם החילוני

286.

comment-2-comment

285.

ואת זה מכילים. פתחו את נתב"ג והמשיכו לנסוע כי החיים החילוניים של טיולים בחוץ לארץ חייבים להימשך

284.

283.

עם הזמן זה יתאזן. יגיעו הכי הרבה אנשים שהסבלנות עומדת בזה.

282.

comment-2-comment

ומה שבטוח זה לא עניינך כל עוד הם מקפידים על הכללים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

281.

כרטיס כניסה הוא ל 4 שעות אז אם החרדים מצפצפים על מי שבחוץ ולא יוצאים אי אפשר להכניס את מי שמחכה ונוצרים פקקים. זו המנטליות של החרדים שדואגים רק לעצמם אז שגם יבואו בטענות רק לעצמם

comment-2-comment

ההר ריק !!! מחסומים מיותרים הפגנת כח מוגזמת של המשטרה... אנשים מחכים בשמש וכולם בעצבים

comment-2-comment

תפסיק לקשקש סתם לשון הרע

280.

עצוב זה לגלות ש-45 בני אדם מתו בגלל חוסר אחריות של הממשלה הקודמת. עצוב זה לעמוד שעה וחצי בתור לתרומת דם למחרת, כי יש חוסר מטורף במנות, כשאת יודעת שהמתרימים על הרגליים כבר מ-2 לפנות בוקר. 17,000 איש בחגיגה זה לא עצוב.

comment-2-comment

ותעמדי שעות בתור ולא תכנסי נגיד לאיזה הופעה שממש בא לך , תבואי אחרי זה לספר איך הרגשת

comment-2-comment

זו ההתנהלות של החרדים שם. לא כולם, לא מכלילה. אבל אותם אלו שלא מאפשרים לאחרים להיכנס בזמן שלהם, אותם אלו שפורצים גדרות ונכנסים, הם האשמים האמיתיים בכל מה שקורה.

279.

278.

משאבת כספים שלא נגמרת, זלזלו בנו בקורונה, משתמטים מהצבא, הגמחים מקלט לכסף שחור, ביטוח בריאות וחינוך של ימי הביניים על חשבוננו, קדימות לתורים במערכת הבריאות על חשבוננו.

comment-2-comment

comment-2-comment

בגללם היתה ממשלת שמאל עם ערבים. אם הם היו חלק מהציבור, עובדים, ותורמים, חלקם היה תומך בממשלה מאוזנת במרכז ולא רק בליכוד

277.

276.

275.

274.

273.

272.

שוב מנסה להרוס עוד סממן דתי יהודי

comment-2-comment

אולי חלק מהנפשות לא מספיק חכמות להבין את זה

comment-2-comment

45 הרוגים, עשרות משפחות שנהרסו, פצועים שכבר לא ירקדו לעולם. מי ששלח אתכם לשם שכח מהי יהדות. ונשמרתם לנפשותיכם ופיקוח נפש, מצוות שגוברות על כל סממן אחר. אתם ממש מבולבלים. מוטב תתחילו מבראשית.

comment-2-comment

אין שום קשר בין פולחן האלילים הזה ליהדות "אל תידרוש את המתים" ו "אל תעשה לך פסל או תמונה"

comment-2-comment

271.

קבוצה של עסקנים בעלי שררה כוח ואינטרסנטים כלכליים השתלטו על הר מירון כבר לפני שנים. הם מבצעים פולחן אלילי שלא קרוב בשום דבר ליהדות. זו לא דת משה בישראל זו אלילות פגאנית במסווה של יהדות. ככה זה באומן ככה זה בקבר רחל קבל יוסף כל מיני קברים פיקטיביים בחלקם. ביהדות קבר הוא מקום טמא אסור באיסור חמור לכוהנים .......

comment-2-comment

מסכים עם כל מילה

0
מצב לילה
מצב לילה