61
צילום: רויטרסצילום: רויטרס

זה הרבה יותר מסכסוך עם חברת ריגול דיגיטלי מהרצליה

בירושלים הבינו שהממשלה צריכה להתגייס ולפתוח במערכה לביטול ההחלטה על הכנסת NSO לרשימת הגופים שפועלים בניגוד לאינטרס הלאומי האמריקני - ומערכה זו תהפוך למלחמה על שורת נושאים רגישים וסודיים הנוגעים לביטחון המדינה. פרשנות

רונן ברגמן | פורסם:08/11/2021
ביום רביעי שעבר, כשנודע על הכנסת NSO לאחת מרשימות החרם של משרד המסחר האמריקני כונסו במערכת הביטחון כמה הערכות מצב דחופות שאחד מהמשתתפים הבכירים בהן סיכם באופן לא מאוד פואטי במילים "What the Fuck?!"
ההצהרה הפתיעה, אם לא היממה, את הדרג הפוליטי, הצבאי והמודיעיני הבקיאים בנושא המורכב והרגיש. רק כשעה קלה לפני שפורסמה ברבים, נחת מייל יבשושי מטעם משרד המסחר האמריקני במשרדי החוץ והביטחון ובמשרד ראש הממשלה - המבשר את הבאות. משך ההתרעה על הצעד החריף הוא עוד הוכחה ליחס החשדני של ממשל ביידן כלפי ממשלת ישראל בנושא, אם לא למעלה מכך.
בישראל העלו הרבה השערות באשר לסיבות שהניעו את הממשל: בגלל ההתנחלויות שאושרו, בגלל ההתנגדות לקונסוליה במזרח ירושלים, בגלל רצון להראות לגורמי זכויות אדם שמדובר על הצגה אחרת לגמרי מהיחס המזלזל של ממשל טראמפ כלפיהם, בגלל לחץ של עיתונאים שסיקרו את חברת NSO על הממשל לפעול ועוד.
צילום: אבי אוחיון, לענשיא ארה"ב ביידן ורה"מ בנט (צילום: אבי אוחיון, לע"מ)
הפרסום של ארגון זכויות האדם "מגיני החזית הקדמית" (Front Line Defenders) מהבוקר, ומידע נוסף שהצטבר בשבועיים האחרונים במערכת הביטחון, מספק כנראה תשובה מלאה הרבה יותר. ההכרזה של שר הביטחון גנץ על שישה ארגוני זכויות אדם כמסייעים למימון טרור, הפרסום הבוקר וההכנסה של NSO לרשימה השחורה, לא התרחשו כך במקרה בכזו סמיכות זמנים, אלא חבוקות כולן זו בזו.
מדובר בחלק ממערכה שמזמן אינה רק סכסוך בין תעשיית האינטרנט האמריקנית לחברת הסייבר מהרצליה, וגם לא סכסוך בין הממשל ל-NSO, אלא חזית רחבה שנפתחה בין הבית הלבן ומחלקת המדינה לבין ממשלת ישראל. כן כן, גם ממשלת ישראל בראשות נפתלי בנט, שאומרים שהממשל עושה הכול כדי לסייע לו, העיקר שנתניהו לא ישוב.
צילום: יואב דודקביץ'שר הביטחון גנץ (צילום: יואב דודקביץ')
הדו"ח של "מגיני החזית הקדמית" כולל בתוכו לוח זמנים מפורט שלא רק מציף את ההאשמה כי שירות הביטחון הכללי משתמש בפגסוס (תוכנת ריגול) כדי לחדור לטלפונים של פעילי זכויות אדם, אלא קונספירציה רחבה הרבה יותר. לישראל נודע כי "מגיני החזית" ו"סיטיזן לאב", מעבדת ביטחון הסייבר המסונפת לאוניברסיטת טורונטו ואשר מקדישה מאמצים רבים לעקוב אחרי פעילות NSO וכדי לתת לגיטימציה בדיעבד למעקבים אחרי הפעילים הזדרזה להכריז על הארגונים שלהם כקשורים לטרור, ביקשה להקדים את הפרסום מהבוקר.
בשב"כ טוענים להד"ם. "מדובר בתהליך אשר החל בראשית שנת 2021 ומועד אישור ההכרזה נגזר מסיום התהליך וגיבוש כלל החומר", אומרים שם. גורמים בסביבתם של בנט וגנץ הכחישו באופן גורף כי פגסוס שימשה למעקב אחרי הפעילים של הארגונים.
אבל, מאידך, בישראל סבורים כי בממשל או לפחות חלקים במועצה לביטחון לאומי ובמחלקת המדינה, לא השתכנעו מההסברים שישראל מסרה להם על אודות הראיות שהביאו להגדרת ששת הארגונים כתומכים בטרור. אחד מהפעילים שלפי הדו"ח ספג התקפת סייבר על הטלפון שלו הוא אזרח אמריקני, והוא ככל הנראה הגיש תלונה. האמריקנים רתחו כששמעו על השימוש בכלי סייבר נגד מי שהם רואים כפעילי זכויות אדם, ופתחו או לפחות העצימו מאוד את ההליך נגד NSO, זאת כדי לשגר לממשלת ישראל שורת מסרים חדים וחריפים.
סערת הריגול הישראלי והקשר למקרון: ריאיון עם חבר הפרלמנט הצרפתי (צילום: משה מזרחי)
יש להבין את משמעות ההכרזה מיום רביעי כי NSO "פוגעת בביטחון הלאומי וביחסי החוץ של ארצות הברית", בכך שמוצרים שלה נמכרו למדינות רודניות שעשו בהם שימוש לפגיעה ברוטלית בזכויות האדם. NSO נזקקת לרישיון שיווק ואחר כך רישיון יצוא ממשרד הביטחון לכל מכירה של מערכת פגסוס, לא רק בפירוט לפי המדינה הרוכשת והתחייבות שלה כלפי משרד הביטחון כי תעשה בו שימוש רק לצורכי מלחמה בפשע או בטרור, אלא בפירוט מלא, כולל חולשות הסייבר המדויקות הנכללות במערכת, ואיזו סוכנות ממשלתית באותה מדינה תעשה בה שימוש.
כלומר, הממשל מאשים ברמז דק כפיל את משרד הביטחון שהוא פוגע בביטחון הלאומי האמריקני, וזאת אחרי שהאגף שמעניק את הרישיונות, אפ"י, הוקם בעקבות שערוריית מכירת מטוסי התרעת המודיעין פאלקון לסין מתחת לאפה של ארצות הברית, וכדי לספק את מאוויו של הדוד סאם. הדבר דומה לכך שרפאל, נניח, תמכור טיל להודו, גם זה דורש אישור של אפ"י, הודו תשתמש בטיל ותחריב איתו כפר בקשמיר, והממשל יכניס את רפאל לרשימה השחורה. האקט הזה משנה באופן דרמטי את היחסים וההבנות שבין ישראל וארצות הברית.

עכשיו - קשובים קצת יותר

בירושלים לא הבינו את השינוי שחל בדעת הקהל האמריקנית כלפי ישראל, ובעיקר - כלפי כל מה שנתפש כפגיעה בזכויות אדם. עכשיו הם כנראה קשובים קצת יותר.
וזאת הסיבה מדוע בימים ובשבועות הקרובים משרדי הביטחון, החוץ, ראש הממשלה המשפטים עומדים להתגייס בחזית רחבה ולפתוח מערכה מול הממשל כדי לבטל את ההחלטה שלו בנוגע ל-NSO.
אין המדובר סתם בהתגייסות למען חברה מסחרית, אלא במלחמה על שורת נושאים מרכזיים, סודיים ורגישים ביותר הנוגעים לדעת הגורמים הבכירים בישראל לביטחון המדינה.
לכתבה זו 61 תגובות
הוספת תגובה
61

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
40.

כל הכבוד לרף המוסרי שלנו. העיקר הכל בשם "בטחון המדינה"

39.

38.

האמריקאים ממשיכים למכור נשק במיליארדים לאותן מדינות.

37.

בארצות הברית לא סופרים את בניטו הנוכל. יש להתחנן לנתניהו שיסכים לחזור לראשות הממשלה. הקשרים של עם כל הסנאטורים החזקים בארצות הברית, שווים זהב.

comment-2-comment

רק ביבי יכול מהכלא לתת הוראות לאמריקאים

36.

כאשר אחוז היהודים הנרצחים, מעונים ונאנסים בין כלל הקורבנות היה הרבה יותר גבוה מהשיעור שלהם באוכלוסיה, פשוט מפני שהם היו פעילים בתנועת המחאה והמחתרת, בזמן שהיה מן הראוי לנתק איתם את היחסים ולזרוק את השגריר שלהם ממטוס לים. על מכירות הנשק והתחמושת לאירן של חומייני בתקופת מלחמת אירן-עירק כבר לא נדבר. מה הקשר? שבשני המקרים הקארמה רדפה ותפסה אותנו - האירנים היו אחראים לשני הפיגועים הגדולים בבואנוס איירס שבהם נרצחו עשרות יהודים, היום האירנים דוהרים לנשק גרעיני, מה שגרם לנו להוציא כבר עשרות מיליארדים של $ כדי להתמודד עם הסיכון הזה. בסופו של דבר האנטישמים כנראה צודקים - יהודים אוהבים רק כסף, וכל השאר - לא מעניין...

35.

ארצות הברית היא אויב

34.

comment-2-comment

33.

חברה מסחרית שמייצאת כלי טרור לממשלים מפוקפקים. למה מדינת ישראל צריכה להגן עליה? את ההגנה שלנו שיעשה גוף ממשלתי, לא גוף פרטי שמונע על ידי כסף.

32.

וטוב היה שיעשו זאת מהר. הם הופכים יותר ויותר לבעיה מאשר לפתרון או להגנה על ישראל. הם מנצלים את המצב לטובת חברות אמריקאיות. מנסים להרוס את יחסי ישראל סין. ובתחום הסייבר מדובר בצביעות שלא תאמן

comment-2-comment

באמריקה,, מה,,, לא ידעתם כאילו?

comment-2-comment

31.

30.

29.

28.

ביבי תעזור לממשלה נגד ארצות הברית הם מגזימים

27.

26.

25.

על החוסר ניסיון שלו שילמנו ב 1700!!!מתי קורונה. היו חיסונים.היה אפשר למנוע.אם רק היו מקבלים החלטות בזמן. החלטות נכונות ולא פופוליסטיות.אנשים יקרים מתו סתם וכולם שוכחים... ראיתם את אלקין עם השקיות בקרמלין? ראיתם את הגולם הזה נפתלי מפנה את הגב לפוטין למשך שניות ארוכות? זה ולפיד הבור והנבער ינהלו את מדיניות החוץ והביטחון?? לפיד שהוציא מהאנטישמיות את כל המשמעות העיקרית שבה?? חדלי אישים כלומניקים.קחו את אלי אבידר הבדיחה אתכם חחח ואת הנכדה.של קסטנר.ואת בלגאנץ והמימד החמישי. ואת הרוסי השמן המושחת.... מנהיגי העולם מבינים היטב שיש כאן בובה על חוט.דחליל.

comment-2-comment

24.

פרסם את הרשימה כדי לקבל נקודות זכות בימין המשיחי

23.

ממשלת תדמית שבשקט מרסקת את מעמדנו בעולם

22.

הוא מבין דיפלומטיה

21.

כדי שלא נתערב בהסכם שבין האמריקאים לאיראן הם מיצרים מחלוקות אחרות ומרחיקים אותנו.

comment-2-comment

אבל עושה רושם שביידן עדיין חדור תקווה שאיזשהוא הסכם מצויין עם איראן והאייתוללות ייחתם, משום מה. גם התקווה שלו לא תחזיק מים הרבה חודשים.

20.

אנחנו לא בחרנו לחיות במלחמה מתמדת, הם כופים עלינו אלימות ואפליה במשך אלפי שנים. מן הראוי שכל נשק שנפתח להגנה עצמית, נוכל למכור למי שמתייחס אלינו טוב.

19.

18.

17.

16.

15.

14.

כי אם לא, הכלי היקיר הזה יעלה לנו ביוקר

13.

כשהכלי עבודה הראשי שלו, נחשף.....

12.

היחס נהיה אלים ותוקפני בצורה מאוד ברורה נגדנו, זאת לא ידידה ולא חברת ברית

comment-2-comment

11.

10.

9.

8.

והותקפתי על ידי תוכנות שכביכול מיוצרות עבור גורמי ביון, אין לי שום פרטיות וכל צעד שלי במעקב כאשר אני פטור משירות צבאי עקב סעיפים נפשיים. מה הועלנו בכל הלוחמה בטרור כשהממשלה מתנהלת בעצמה כמו ארגון טרור.

comment-2-comment

7.

טיפשים קצרי ראיה.

6.

אנחנו מתלוננים שהעולם לא לוקח ברצינות את האיום ממשטרים חשוכים כמו אירן, ובאותו זמן עושים עסקים עם משטרים חשוכים אחרים, זה לא צביעות?

comment-2-comment

comment-2-comment

מוצר ישראלי זקוק לאישור משרד הבטחון בלבד אלא אם יש בו טכנולוגיה אמריקאית

comment-2-comment

5.

4.

comment-2-comment

כמו איראן

3.

מסוכנת יותר לישראל אפילו מרוסיה. צריך להתעורר, ארה״ב בתהליך גסיסה ושינוי ערכים לרעה. כמו שגרמניה הנאורה באירופה עברה מהפך נוראי בתחילת המאה הקודמת, שום דבר לא מבטיח שנהפך דומה הוא בילתי אפשרי גם בארה״ב. השינוי שם כבר התחיל מזמן.

comment-2-comment

comment-2-comment

שנאה עצמית תאכל אותך קודם

comment-2-comment

2.

comment-2-comment

comment-2-comment

הלוואי שהחברה תיסגר

comment-2-comment

קמו עשרות תוכנות ואתרים לשיתוף קבצים במקומה. אי אפשר לעצור טכנולוגיה.

comment-2-comment

כי האמריקאים כועסים? רכיכות אתם

comment-2-comment

comment-2-comment

1.

למרות כל ההצהרות כלפי חוץ

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה