90
גלעד קוולרצ'יקגלעד קוולרצ'יק

הפרקליטות מתנגדת: רוצחת הנער אסף שטיירמן מבקשת שחרור מוקדם

ועדת השחרורים תדון בקיצור מאסרה של סיגלית חיימוביץ', שהשתתפה ב"רצח ללא מניע" בכפר סבא ב-1996 ואמורה להשתחרר רק ב-2025. פניות קודמות של חיימוביץ' נדחו, ואם בקשתה תתקבל הפעם - היא עשויה להשתחרר כבר אחרי החגים. הפרקליטות מתנגדת. עורכי דינה: "אין צל של ספק שצריך לשחררה"

תמונה כללית
גלעד מורג | פורסם: 23/09/2021
ועדת השחרורים של הנהלת בתי המשפט תכריע בקרוב באפשרות לשחרור מוקדם של אחת האסירות המפורסמות במדינה - סיגלית חיימוביץ', שהשתתפה ברצח הנער אסף שטיירמן בכפר סבא ב-1996. ההחלטה עשויה להתקבל כבר אחרי החגים, ואם בקשתה תתקבל תשוחרר חיימוביץ' באופן מיידי מאחר שריצתה כבר יותר משני שליש ממאסרה.
עורכי הדין ציון אמיר וענבל רוזנבאום מסרו: "מדובר באסירה שיושבת יותר מ-20 שנה על מעשה שביצעה בהיותה בת 17. לאורך כל השנים האלה, תפקדה באופן נדיר ויוצא דופן מבחינת השיקום ויעידו על כך כל גורמי הטיפול שליוו אותה לאורך כל השנים האלו. לא יכול להיות צל צילו של ספק שהגיעה העת לשחררה ממאסר".
שאול גולן, אייל פישררעי חורב, סיגלית חיימוביץ' וליהי גלוזמן (שאול גולן, אייל פישר)
ב-2002 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב 24 שנות מאסר על חיימוביץ', לאחר שהורשעה שרצחה את שטיירמן עם ידידה רעי חורב (שנדון למאסר עולם. מאז נקצב עונשו והוא אמור להשתחרר במרץ 2037). חיימוביץ' אמורה להשתחרר בינואר 2025 ופרקליטות מחוז מרכז מתנגדת לשחרורה המוקדם. שתי בקשות קודמות שלה, שהוגשו ב-2018 וב-2019, נדחו בוועדה. על האחרונה היא ערערה לבית המשפט העליון, אך נדחתה.
עד היום נחשבת הפרשה ל"רצח ללא מניע". ב-5 בדצמבר 1996 נמצאה גופתו של שטיירמן בן 18, שהיה אמור להתגייס ליחידה מובחרת בצה"ל, מוטלת ביער אוסישקין בכפר סבא. על הגופה היו סימני אלימות קשים. צוות החקירה המיוחד של המשטרה עצר כמה חשודים אך הם שוחררו מחוסר ראיות, והרצח נותר לא מפוענח במשך ארבע שנים.
המפנה חל בדצמבר 2000: אישה בת 36 הגיעה למשטרת ירושלים והתלוננה שבעלה, רעי חורב, מכה אותה. היא הוסיפה שבעבר הוא התוודה בפניה שרצח את שטיירמן וכי הוא מתעניין בפעילות כת השטן.
תמונה כללית
חורב נעצר וסיפר בחקירתו שהחליט לבצע "רצח מושלם" שאיש לא יפענח. "הייתה לי הרגשה של רוע והחלטתי שזה הזמן לבצע רצח מושלם", אמר. לדבריו, הוא, חיימוביץ' והמעורבת השלישית ליהי גלוזמן ישבו בליל הרצח בביתה של חיימוביץ' ועישנו מריחואנה על המרפסת. בשלב מסוים, לדבריו, מישהו התגרה בהם וחיימוביץ' אמרה לחבריה: "בואו נהרוג אותו".
הם ירדו למטה מצוידים בפגיונות וצעדו ליער אוסישקין כדי למצוא את האלמוני שהתגרה בהם. חורב הבחין בשטיירמן, שאותו הכיר כיוון שאחיו היה חבר של אחותו, ותקף אותו בפגיונות ובאגרופים. גלוזמן נמלטה מהמקום מבלי להזעיק עזרה ואילו חיימוביץ' סייעה לחורב להשלים את הרצח.
גלוזמן, שהעידה נגד חבריה, לא הועמדה לדין על אי מניעת פשע. חיימוביץ', שהייתה קטינה בעת האירוע, הורשעה בכך שהייתה שותפה מלאה לרצח ופעלה מתוך מודעות למעשיה. השופטים קבעו שהיא נתנה לחורב את האבן ששימשה לריצוץ גולגולתו של הקורבן.
השופטים נחלקו בדעותיהם לגבי גזר הדין. אב בית הדין, השופט נתן עמית, ביקש לגזור על חיימוביץ' מאסר עולם. השופטת רינה משל-שוהם סברה שיש לגזור עליה 18 שנות מאסר, ואילו השופטת שרה ברוש ביקשה לגזור עליה 24 שנות מאסר. במקרים שבהם השופטים חלוקים בדעותיהם, קובע אב בית הדין את העונש, ועמית החליט על 24 שנות מאסר בפועל.
תמונה כללית
"לא יכולים להיות עוררין לגבי העובדה שאילולא השתתפה בפועל בהכנעתו ובהמתתו של אסף, רעי חורב בעצמו לא היה מצליח בכך", כתב בגזר הדין. "קבענו בהכרעת הדין שהנאשמת היא מבצעת בצוותא, וככזו דין אחד לה עם מי שביצעה עמו בצוותא את העבירה. אמרנו לא אחת שהיה זה רצח לשם רצח. מעשה רשעות אכזרי ונתעב לשמו. ללא מניע. ללא זיק של היגיון. ללא קינטור, ללא כל סיבה הנראית לעין. ללא רגש של חמלה וללא היסוס של חרטה. ככה סתם, בערבו של יום, בשכונה פסטורלית של עיר, כנגד מי שחצה באקראי את דרכם של הנאשמים.
"אינני סבור שיש מקרה חמור יותר המצדיק הטלת העונש המרבי שבחוק. הנאשמת גם זקוקה לזיכוך נפשה ולטיהור נשמתה יום יום, ושעה שעה, שנים על שנים, ורק מאסר ארוך טווח הוא שיכול לשמש לה לשיקום".
השופטת ברוש הוסיפה: "חיימוביץ' לא הסתפקה בהגשת כלי הרצח לחורב, אלא אף הכתה וניסתה לחנוק אותו, ואף לא נענתה לקריאותיה של ליהי גלוזמן לעזוב את המקום. השקפתי היא כי מעורבותה של הנאשמת ברצח הייתה פחותה אמנם מזו של רעי חורב, אך היא הייתה מעורבת במידה רבה ונכבדת במעשה הנקלה. ויש לתת לכך ביטוי הולם בגזר הדין".
לכתבה זו 90 תגובות
הוספת תגובה
90

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
79.

צריכה לעבור למוסד פסיכיאטרי ולא לצאת משם

78.

פסיכופתית שישבה בכלא רק צברה שם עוד כלים להתעמר ולפגוע באנשים אחרים, ואולי חלילה גם בבעלי חיים וילדים. לא רוצה לראות בנאדם כזה מסתובב בחוץ בלי פיקוח. סכנת נפשות.

77.

76.

מזכיר את הרצח של תאיר ראדה, גם כאן היו מעורבים נערים שרצחו מתוך שעשוע ולא הורשעו עדיין. מקווה שייתנו את הדין לפני שיעשו יותר נזק.

75.

74.

ממש מזכיר את הסיפור של תאיר

73.

72.

מעשה מזוויע. המצפון לא נקף אותה במשך שנים. במדינות רבות הייתה מקבלת מאסר עולם, עד מותה. העונש שקיבלה הוא מתון, קל. שתחכה בסבלנות לשיחרורה.

71.

היותה אישה ממש שווויון זכויות מעניןן מה יש למרב מיכאלי להגיד עלזה

comment-2-comment

70.

רצחה בדם קר נער שרק היה בדרכו הבייתה, אכזריות בלתי נתפסת ועכשיו תוכל לשים מאחוריה ולהשתחרר?! והאמא של אסף ז״ל תמשיך לאסוף את השברים אבוי למערכת המשפט אם תשחררה. רוצחת תמיד רוצחת.

69.

68.

67.

אבל לקחה תשלם בייייי עוד עשרים שנה

66.

65.

comment-2-comment

comment-2-comment

בחרת ולא התקשרת לסיוע? ארבע שנים שמרת סוד ולא העדת ורק כאשר התעלומה נפתרה הפכת לעדת מדינה? גם לה מגיע עונש כי היתה יכולה למנוע את זה ולא עשתה זאת.

comment-2-comment

64.

חייבת להשאר במסגרת סגורה!!

63.

מי ישכיר לה דירה? מי ימכור לה משהו? מי יתן לה שירות? מי יקנה ממנה משהו? שקופה תהיה מחמאה למה שהיא תרגיש. אני מקווה בכל ליבי שהיא תסבול בכל רגע עד יומה האחרון.

62.

61.

60.

שתרצה את העונש עד הסוף. מי שרצח פעם אחת, יכול לעשות זאת שוב.

59.

לא צריכה לראות אור יום

58.

57.

אם בית המשפט גזר על נאשם עונש אז זה אחרי שהכל כבר נשקל וחושב והחליטו שזה העונש המתאים. להקל בעונש לאחר כמה שנים זה פשוט זילות של החלטת בית המשפט. לא משנה אם בבית הכלא האדם היה שה צחור ותמים, עדיין הוא צריך לשלם במלואו על מה שהוא עשה.

comment-2-comment

יש תורה שלמה של כליאה והחזרה למוטב, לא מדובר על עניין של מה בכך

56.

מה הבלבול מח הזה "עשתה שיקום"? אולי שתעשה גם שיקום למשפחה של הנער שנרצח ? אין מחילה לרוצחים. אין.

55.

חירבה משפחה. מה יש לה לחפש בחוץ??

54.

בגיל 17 היא כבר אדם בוגר שמודע להשלכות מעשיו. רצח = מאסר עולם, ולא שני שליש מאסר עולם.

53.

אין סיבה להקל ולשחררה טרם עת.מעשה הרצח בו היתה שותפה הוא מהסוג הנבזי ביותר והמסוכן ביותר.מי שם התחייבותו בכף הציבור שעם שיחרורה היא לא תושפע שוב ותפגע באנשים נוספים.כשיגיע זמנה על פי בימש אז יהיה צורך לדון לא רק בשחרור אלא כיצד מבטיחים שמסוכנות כמוה לא תחזור לסכן את הציבור.

52.

51.

גדלתי ממש ליד. סיפור מזעזע. היער לא חזר להיות אותו דבר עבורנו לאחר הרצח. ולמרות זאת, הגיע הזמן לקבל את בקשתה לשחרור מוקדם. לא ברור על סמך מה הפרקליטות מתנגדת, הרי המנגנון של שחרור מוקדם קיים מסיבה. לאורך השנים כל הזמן דיברו על התנהגותה הטובה בכלא, היא הייתה קטינה בעת ביצוע העברה, יש לה עבר פסיכיאטרי והיא מגיעה ממשפחה באמת טובה עם הורים מקסימים שבטוח ישמרו אותה קרוב לחזה גם עם השחרור.

comment-2-comment

כזה אל החברה.

50.

49.

צריכה להיות מאחורי סורג ובריח עשרים שנה נוספות. אחד הרצחים הכי מזעזעים שנראו בארץ. האישה הזו פסיכופטית ומסוכנת

48.

47.

46.

צר לי לומר, אבל אני לא קונה אפילו לשנייה את ה"השתקמות" הזו שלה. כבר היו דברים מעולם. חולי נפש שהשתקמו הם עדיין אנשים מסוכנים מאוד, ויכול להיות שהיא תהיה מלאך תמים כשהיא תשתחרר, אבל אין לדעת מתי תגיע אותה נפילה שתגרום לה להשתגע עוד פעם ולעשות עוד מעשה קיצוני. אני באמת לא מבינה מה היגיון...הם מחכים שהיא תרצח עוד מישהו, ורק אז אולי הם יבינו שזו טעות? האישה הזו צריכה להירקב בכלא עד סוף ימיה, ולא לראות אפילו שנייה של אור יום

45.

44.

43.

יושבת על "מעשה" שביצעה בגיל 17. זה לא "מעשה" - זה רצח.

42.

41.

מוסר כפול למגדרים שונים. ככה עובדת מדינת ישראל

40.

39.

38.

זה צדק?

37.

36.

הישראלית. שני המקרים גם התרחשו כמעט באותה שנה בדיוק

35.

הפרקליטות חתומה על דוח דורנר הטוען שמאסר מועיל בעיקר כדי להרחיק אנשים מסוכנים. היא ישבה 20 שנה. האם עוד כמה שנים בכלא ישנה משהו? היא מסוכנת? לפחות בשחרור מוקדם יש פיקוח ותוכנית שיקום מה שאין בשחרור מלא...

34.

אותו דבר אם הקורבן היה בן שלהם

33.

שתשב שם בדיוק עד הרגע האחרון. מה שעורך הדין שלה אומר מתאים לניגוב הישבן. כשתשתחרר, לנדות את הצואה הזו. השתקמה? צואה נשארת צואה, כם אחרי השתקמות

32.

מספיקה העובדה שחסכו ממנה מאסר עולם כפי שהיה מגיע לה!!

31.

לא מגיע לה שחרור מוקדם, לרוצחת הזו מגיע עוד 20 שנה בכלא שתירקב שם

30.

זוכר את המקרה היטב.לרחם על אמו של אסף ז"ל ולא על הרוצחים הנתעבים!

29.

ציון אמיר הנכבד הנער אשר נרצח בדם קר שוכב בקבר כבר 20 שנה אין מחילה על רצח

28.

צריכה ״במקרה הטוב ״להישאר בכלא עד סוף שנות חייה!!

27.

זה שהיא אסירה למופת אמור לשנות את זה שהיא צריכה לשלם על הפשע הנוראי שהיא ביצעה?

26.

25.

24.

היתה צריכה לקבל מאסר עולם כמו רעי חורב. זאת מפלצת שלא ראויה לבוא בין אנשים.

comment-2-comment

הוא בסהכ 27 שנים ולא לכל החיים.

23.

22.

21.

20.

אין תעוזה של עורכי הדין "אין ספק שצריכים לשחררה" איזה ספק היא נתנה לשטיירמן עאשר רצחה אותו "ללא מניע"? שתסיים את כם 25 השנים שנגזרו עליה וכך תאבד חלק מחייה כמו שלעולם לר ניתן יהיה להשוות עם החיים שהם גזלו ללא כל מניע

19.

שתרצה את עונשה עד יומו האחרון!

18.

זכור לי היטב הרצח האכזרי ונמרושע הזה. דקרו חנקו ניסו לשרוף, ריזקו באבן את ראשו של הצעיר. מוות מהגיהנום עשו לו. שני הרוצחים השטניים צריכים להיכלא לכל ימיהם, וגם השלישית שלא מנעה ולא סיפרה - הייתה חייבת לשבת בפנים לפחות כמה שנים.

17.

אסור בשום פנים לשחרר אותה חבל שקצבו לה את העוש היא צריכה להרקב בכלא

16.

אוקיי לא היתה שותפה אקטיבית וברחה בעת הביצוע, אבל עדיין היתה שותפה לשיחה שקדמה לזה ולא עשתה כלום. ואחכ עוד הלכה איתם כשותפה לפשע. רק על זה שלא התריעה והודיעה צריכה להיענש או לפחות שיהיה נגדה כתב אישום

comment-2-comment

וכחלק מההסכם פטרו אותה מעונש כדי שתעיד

15.

חסד מרובה הופך לדינים

14.

שהרוצחת תשב בכלא את הזמן שנשאר לה ואחר כך יותר עדיף לה לעבור לאלסקה או לזימבבואיי, במדינת ישראל אין לה מה לחפש!!

13.

גם כאשר התנהגותה בכלא טובה אפילו טובה מאוד אסור לשחרר אותה שחרור מוקדם! יש להתחשב בהורי הילד שנרצח וכן שהעונש יהיה מרתיע !! לא משחררים על רצח ושותפות לרצח גם על התנהגות טובה.!!

12.

ברגע שמקלים על נשים כולם לומדים שפשע זה סלקטיבי

11.

מתאפשר ל"השתחרר" מוקדם ולחזור לחיים? ברור שלא. אז למה שלרוצח/ת תהיה אפשרות כזאת? לדעתי, צריך לקבוע סייגים מוגדרים לכל נושא השחרור המוקדם. ואם כבר מדברים על זה, גם נושא העונשים הקלים מדי שניתנים בבתי המשפט בישראל צריך להיפסק (יש לקבוע עונשי מינימום גבוהים בחקיקה מחייבת שלא תאפשר שיקול דעת לשופטים או לעסקאות טיעון הזויות למיניהן).

10.

על רצח לא צריך לנכות שליש.

9.

"לא יכול להיות צל צילו של ספק שהגיעה העת לשחררה ממאסר". דמו של אסף זועק מן האדמה.

8.

7.

גם 24 שנה זה מעט מדי

6.

5.

4.

נשים הן לא אלימות מטבען, המקרה הזה וודאי קרה בהשפעתו הפסולה של החבר. הרוצח השפל צריך לשלם גם לה פיצויים על כל השנים שישבה בכלא על לא עוול בכפה.

comment-2-comment

comment-2-comment

3.

2.

comment-2-comment

היא חולת נפש רוצחת. היא רצחה בדם קר ילד ומעולם לא הביעה צער על המעשה

1.

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה