47

מצעד הדגלים נפל בסלקטיביות של השמאל

ליברל אמיתי היה תומך גם בפלסטינים עם דגלי הרשות בלב תל אביב וגם במצעד הדגלים בירושלים. אבל השמאל הישראלי לוקה בגזענות של ציפיות נמוכות

זאב אברהמי | פורסם:24/05/2022
צילום: עמית שאביארכיון. צעדת הדגלים (צילום: עמית שאבי)
אחת הסיבות העיקריות לקריסת השמאל הישראלי הציוני היא הסלקטיביות שנוקטים חבריו בכל הנוגע לליברליות האמיצה והנאורה שהם אוהבים להתגנדר בה. הפגנה של תומכי פלסטין עם דגלי אש"ף ברחבה המרכזית של אוניברסיטת תל אביב? אהלן וסהלן, תפאדלו. תלייה של דגלוני ישראל בכיתה באותה אוניברסיטה? "ככה נראית מחלה", לפי מרצה בכירה בחוג לפילוסופיה. אלו לא דוגמאות סתמיות. הנאורות השמאלנית מכילה הרבה יותר את הצרכים של הנרטיב הערבי-פלסטיני מאשר את זה הישראלי-יהודי.
בתוך ההכלה הזו טמונים ביטויים שונים של גזענות כלפי ערבים - גזענות של ציפיות נמוכות בעיקר. גרוע מכך, ההכלה הזו היא גם ראי לפטרוניזם הישראלי כלפי הערבים. רגשות האשם והרצון לרצות את הציבור הערבי על ההיסטוריה ועל הקיפוח המתמשך שלהם מצד הרשויות והאוכלוסייה הישראלית, מובילים לכך שהציבור הערבי יכול לפעול בדפוסי התנהגות שונים ללא שום אכיפה. זה מה שקרה וקורה בכל מה שקשור להימצאות המטורפת של כלי נשק ואלימות בחברה הערבית. אף אחד לא אמר מילה, כי זה לא נעים והמילייה סביבך יכולה לרמוז שאתה גזען, אז כולם שתקו, ופתאום אין משילות בפזורות ובערים הערביות.
כמובן, מדובר ברצף אירועים שמכפיל את עצמו כשמדובר בפלסטינים ובאזורים פלסטיניים. הייתי בשנה שעברה בצעדת הדגלים. התאספו מאות יהודים וצעדו בטור עם דגלי ישראל. הם הלכו במתווה לכיוון שער שכם, כוחות הביטחון אבטחו את צעדתם. פלסטינים רבים עמדו מחוץ לגדרות, ביצעו תנועות מגונות וקראו בשמות גנאי כלפי הנערות הדתיות שצעדו; חלק מהיהודים קיללו בחזרה, והחוו באצבעותיהם.
הם הגיעו לשער שכם, הניפו את דגליהם, רקדו בטליתותיהם, יישרו כיפתם אל פדחתם. האירוע נגמר. המשתתפים פנו אל הכותל. הפלסטינים חיכו כשעה, ואז הגיעו עם דליים של מים וסבון - וכעשרה ילדים חיטאו את הרצפה במשך דקות ארוכות. "לנקות את הסימנים של היהודים", אמר לי אחד מהם, לפני שמבוגר אחר היסה אותו והזכיר לו ש"אנחנו לא מדברים עם יהודים".
(צילום: חגי דקל)
ברור שלפלסטינים לא נוח עם המצעד הזה. הוא לא בא להם טוב. אז מה? האם מפני שמצעד הגאווה לא בא טוב לקהילות מסוימות בישראל, נבטל מצעדי גאווה? ח"כ מיכל רוזין שברה בשבוע שעבר שיאים של דו-פרצופיות וצביעות, כשבתוך חמש שעות השתמשה באותם תירוצים כדי לתמוך במצעד הגאווה בנתיבות ולהתנגד למצעד הדגלים בשער שכם.
תמונה כללית
זאב אברהמי
מי שליברל, דמוקרט ונאור אמיתי, יתמוך בכל המצעדים הללו. אני אתמוך בגאים שעולים לקברו של הבאבא סאלי, ביהודים שצועדים עם דגלי ישראל בירושלים ובפלסטינים שמפגינים עם דגלי הרשות בלב תל אביב (בגבולות הראוי: ישראלים שיבטאו תמיכה קולית בכהנא יועפו מהמצעדים). אם מישהו נפגע מכל אחד מהמצעדים הללו, שיילך לטיפול רגשי.
אני הרבה יותר רגיש להליך הדמוקרטי ולרשות לצעוד - בעיקר בגלל הנראות המכוערת, שלפיה הרגש הישראלי מקבל סדר עדיפות משני. זהו תהליך של כשני עשורים שהוביל להצטמקות מוחלטת של השמאל. המשך יחס כזה יוביל להיעלמותו המוחלטת. הפטרוניזם כלפי הציבור הערבי הוא בדיוק זה: השמאל צריך לתת לציבור הזה לקיים חיים נורמליים, כולל קבלה של צעדת דגלים בשער שכם.
  • זאב אברהמי הוא עיתונאי "ידיעות אחרונות"
מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com
לכתבה זו 47 תגובות
הוספת תגובה
47

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
34.

אנשים שמניפים את ישראל ותוקפים זקנה ערביה. בנוסף לזה שהם חלאות הם גם מבזים את דגל ישראל.

33.

מצד אחד- זו פרובוקציה לקיים את המצעד ורחמנא ליצן להניף את דגל ישראל מצד שני היא לא רואה שום בעיה בהנפת דגלי אשף באוניברסטות אנטישמית צבועה !

32.

31.

אתם במערכת מפרסמים רק מה שנוח לשמאל ולא לדיעות של חברה מהימין .וחבל באמת בגלל שיגיע הרגע הם לא יבחינו בך עם ההיתה ימיני או שמאלי די בזה שאתה יהודי אז אתה כשיר לשחיטה .אפילו הם יטבחו בדרוזים וגם בכם ערבי ישראלי עצם העובדה שקוראים לכם ערבים ישראלי גם לכם ימצאו תירוץ של שיתוף פעולה ואז אתם ערבי ישראל גם אותכם ישחטו .למה מה רע לכם בחיות ביחד מה חסר לכם לחיות בדו קיום בשלום אל תיגררו אחרי הברברים מעזה תאמינו לי אחד שקצת מבין מה קורה בשטח תיראו איך החמאס ודעאיש מתנהגים אחד לשני שוחטים גם צרפתים וגם מכול העולם תהיו חכמים ולא להיגרר אחרי השינה.

30.

29.

28.

27.

זו שורש הבעייה - וגם אתה חוטא באותה יוהרה.

comment-2-comment

26.

יהודים שצועדים עם דגלי ישראל בירושלים ובפלסטינים שמפגינים עם דגלי הרשות בלב תל אביב

25.

דוגל במצעד בשם חופש הדיבור והזכות להפגין, כמו גם דוגלים שלאפשר ליהודים להתפלל בהר הבית בהתאם לחופש הפולחן

24.

כןתב המאמר צודק. יש מקום להביע את כל הדעות. אבל, צריך להיות חכם ולא צודק, ולזה הכותב לא מתייחס

comment-2-comment

לשיטתך צודק ולא חכם רק כשמצעד הדגלים לֹא בא טוב לערבים. אבל כשמצעד הגאוה לא בא טוב לתושבי נתיבות ולאחרים, שם אתה שוכח שזה ״לא חכם״.

23.

לא ברור לי על מה אתה מדבר. על כמה קיצונים סהרורים?

22.

21.

השמאל הרדיקאלי המתיפייף מוכן לוותר על המדינה בשביל הערבים. עיוור למה שקורה פה, מתנגד לציונות ומעדיף את שלטון חמאס. אין הגיון וטין איפה לחפש אותו. אטומים כמו קרש ושונאים את מקורם ועמם

20.

לפני שבוע היתה הפגנה עם דגלי פלטסין. אנשי הימין לא הסתפקו במחאה על עצם ההפגנה, ודרישה שהפגנה שכזאת לא תתקיים, אלא אף הציעו לשלול אזרחות ממניפי הדגל ואפילו גירוש. (ההנפה של דיגלי פלסטין לא נעשתה בקריית ארבע, אלא באוניברסיטה, ולמעשה באוניברסיטה הכי ליברלית. לעומת זאת מי שמוחה על צעדת הדגלים בשער שכם לא הציע לשלול אזרחות ממישהו, גם לא לגרש, מה גם שהצעדה נעשית באחד המקומות הכי ריגישים (להבדיל מהמקרה הקודם). ולמרות ההבדל התהומי בין התגובות לשתי ההתרחשויות, ובין מיקום הארוע, הכותב מצע בעייתיות רק בצד אחד של המפה - אולי הוא צריך לבדוק במראה כהוא כותב על סלקטיביות. בעייני מצעד הדגלים בשער שכם הוא אכן משהו שצריך להגן עליו, אבל זה כואב שהסאבטקסט של מצעד דגלי ישראל הוא אצבע משולשת לתושבים המקומיים או אמירה "אנחנו הולכים לגרש אתכם מפה". אפשר לראות בהפגנה עם דגלים פלסטינים כאמירה דומה (כוונתם לסלק אותנו מפה), אבל במערך הכוחות הנוכחי, יותר פשוט לראות אותה כאמירה - גם אנחנו נמצאים כאן. הלוואי שהדגל יפסיק לשמש ככלי לשנאת האחר.

19.

לצעוד עם דגלי ישראל בתוך הר הבית קרוב למסגד אל אקצא זה לא בדיוק לצעוד עם דגלי ישראל בתוך ירושלים. כן, יש שטחים שבשליטה ישראלית ועדיין טוב שיש אבחנה שלטונית שלא לגרור פגיעה בציבור המאכלס את אותם שטחים. אם היית מביע דעתך בהוגנות, היית מעלה אפשרות ליברלית שדגל פלסטין יונף ליד הכותל המערבי. בכלל כדאי שתבדוק כמה מקולות השמאל בכלל מעוניינים בליברליזם, מבטיח לך שתופתע שליברליזם והשמאל הישראלי לא הולכים יד ביד ואין שום צביעות בכך.

18.

17.

מומלץ שתחפס לך מדינה כזו, למשל רוסיה, שם יש חופש מוחלט, אתה מוזמן לעבור לשם ולתמיד. כל מיני טיפוסים כאלה שיועמדו לדין, תנאי ראשון לפני הכל לשלול את האזרחות ולשלוח אותו או אותה לעזה וגרורותיה, בהצלחה, ששם הם יעלו את ההצעות והרעיונות שלהם.

16.

מה עושים? אוסרים על מצעדי דגלים. רוצים להפגין? שיפגינו, בבקשה, אבל בלי אצבע בעין. הפגנות דגלים פלסטיניים באוניבכסיטת תל אביב ודגלי ישראל בשער שכם כל מטרתן לעורר מדנים. איסור הדגלים אין פירושו הגבלת חופש הביטוי, אולי גם אינו הכי צודק, אבל בוודאי יותר חכם. ונמאס לשמוע את הטפות המוסר לשמאלנים, מה מותר להם ומה אסור להם לחשוב.

comment-2-comment

15.

אני חושב שאלו שהיו מעורבים בהסכם אוסלו צריכים לחזור הבייתה לנשים, ילדים ואפילו נכדים שלהם ולהראות תוצאות על כל הרעש שהם עשו. העניין שזה היה בסך הכל הסכם ראווה בלי שום תכלית שבמקום למצוא מזור ליחסים היהודים-ערבים קיבע את הקרע. אז על מנת לפצות על זה הם מפיצים תעמולה פרו-פלסטינית ומתנהגים כאילו מי שהורס את היחסים עם הפלסטינים הם הימין והפלסטינים הם טליתות שכולן תכלת ובעצם מאז הסכם אוסלו הכל טוב לולא הימין.

comment-2-comment

הסכם אוסלו לא קיים מאז רצח רבין. שלטון הימין הוא מאז רצח רבין - רצוף (למעט שנה של ברק)

14.

לא סתם המצעד הזה לא תופס בציבור שהוא לא סרוג, הוא כולו מצעד של הפגנת שנאה ואלימות, בכל שנה חוזרים המראות של הפיכת דוכנים ואלימות כנגד התושבים הערבים.

13.

הרי דגל פלסטין מצהיר במפורש על גירוש/רצח היהודים, יורת גרוע אפילו ממה שכהנא הציע בנוגע לערבים כנראה שגם אתה חולה באותה מחלה שאתה מזהיר מפניה

12.

עד מתי עיתונאים פופוליסטיים ימשיכו בסתירה שהשמאל 'קטן ולא רלוונטי' ומאידך יישות דומיננטית. בזמן טקס הנכבה הונפו דגלי ישראל ללא התנגדות בתל אביב ובאר שבע, די להמצאה שאסרו זאת. להכנס לשער שכם גם דגלים זה כמו לשחוט חזיר בבני ברק, זה לא קשור לפטרונות או לא, סתם מיותר. כל כך הרבה לאומניים לא מבדילים בין החופש להיות יהודי בארצנו לבין החופש להתריס ולבטא עצמנו בכל סיטואציה ומקום, ועושים מכל איפוק סממן להכנעה וקורבנות. זו גישה שמטרתה לגרש כל מי שאינו ציוני מוחצן במסווה של דמוקרטיה. חיי חברה מרובים התאמות, והאמן לי אברהמי שפלסטינים עושים המון כאלה ולרובם, בניגוד אליך ולצועדי ירושלים, יש תיקים בשבכ ומעקב אינסופי.

comment-2-comment

אז תדאג לתיקון אפלייה, לא ליצור אפלייה אחרת. הכותב צודק ב100%. לימין והשמאל אותה בעיה. אם אתה מחליט על כלל, אל תעשה איפה ואיפה ביוצא מן הכלל.

11.

הבעיה ב"מצעד הדגלים" שעובר בלב אוכלוסיה מוסלמית איננו הדגלים עצמם כי אם האלימות שמפעילים חלק מהצועדים בעבקיות נגד בעלי דוכנים וחנויות בתוואי המצעד. לתשומת ליבך. והכל בחסות המשטרה שלא מונעת זאת.

10.

מדינה יהודית. עיין ערך שטיפת הכביש במאמרך

9.

החשבון פשוט מאוד. הפגנת נכבה בת"א? צורם אבל לא נעים תהלוכת דגלים בשר שכם? נפיץ עד כדי שומר חומות שתיים. הבעיה עם הימין? אחד ועוד אחד יוצא לכם תמיד חד קרן וקשת בענן... כמו שהרוסים למדו יש הבדל בין להראות חזק ולהיות חזק, כדי שתיישמו את התובנה הזו. רוצים להיות חזקים בשומר חומות 2? קודם תהיו חזקים....על פנטזיות לא מניעים מדינה.

comment-2-comment

Good to see that not everyone in this country is an idiot

8.

מסתבר שאתה צבוע בעצמך, כי את מי שתומך בטרור מוסלמי לא טרחת לציין שצריך להעיף מהמצעד.

7.

6.

ועוד שמאלני קיצוני רדיקלי. מהסוג שחושב שהמציאות לא משנה. רק מה שאתה חושב שהמציאות צריכה להיות. בתיאוריה אתה צודק. אין סיבה שאי אפשר ללכת בחצאית מיני במאה שערים. אין סיבה שמצעד הגאווה לא יעבור בלב בני ברק ממש שני מטר מישיבת פוניבז' . או בלב חברון (העיר לא הישיבה בירושלים). ואין סיבה לא לעשות מצעד דגלים שני מטר מחבית הנפץ שנקראת הר הבית. כמו כל פנאט אידאולוג אתה פועל לפי המוטו "תהיה צודק, לא חכם". עבור אנשים ריאליסטים ולא משיחיים המשפט עובד הפוך.

comment-2-comment

5.

4.

3.

אנשים במכוון מתריסים כדי להלהיט את הרוחות באיזור שהוא חבית חומר נפץ. הסיכון הוא על כולנו ולא בחירה אישית. במצעד הגאווה אנשים נוטלים על עצמם סיכון בדקירה.

comment-2-comment

יהודים בין הים והנהר זה כדי ״להלהיט את הרוחות״. ומה תעשה כשערביי יפו, לוד ורמלה יחליטו שמתריסים אותם? זכותו של כל ישראלי להסתובב עם גדל ישראל היכן שהוא רוצה.

2.

רמת הצביעות עולה על כל דימיון כשמדובר בישראל. אפילו ישראלים כלפי ישראלים עצמם.

comment-2-comment

"בגבולות הראוי: ישראלים שיבטאו תמיכה קולית בכהנא יועפו מהמצעדים". לגבי מי שמבטאים תמיכה קולית בשהידים (ולא מהסוג שתומך בנזקקים) הוא לא דורש שיועף מהמצעדים... טור באמת מוזר.

1.

שמצעד הגאווה לא עלול לגרום למטח טילים על ישראל

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה רומס את הדמוקרטיה בשם הציםיות הנמוכות מהפלשיתנאים 0עושה להם ויתורים)

comment-2-comment

הרי כל מה שמפריע לערבים זה הקיום שלנו פה, בלי יהודים החיים שלהם דבש אז אולי פשוט נעזוב ונשאיר להם את המדינה ואז לא יהיו טילים, לפחות לא על יהודים. אולי הם יהרגו אחד את השני, אולי הם גם יהרגו את כל ה״גאים״ בין אם הם ערבים או לא אבל מה איכפת לנו, העיקר לא יפלו עלינו טילים.

comment-2-comment

זה זהה למה שאתה כתבת. אנשים אלימים גורמים לאלימות, לא מצעד זה או אחר

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה