349

"זו רעידת אדמה בחקר המקרא": נחשפה "קללה" בת 3,200 מ"הר הקללה"

כתובת בכתב עברי קדום, ובה שם האל המפורש, התגלתה בהר עיבל שבשומרון, והיא מתוארכת למאה ה-13 לפני הספירה. פרופ' גרשון גליל מאוניברסיטת חיפה אומר כי מדובר בכתובת העברית העתיקה ביותר שנמצאה עד כה – עדות לשימוש בשפה העברית בתקופת המקרא

יצחק טסלר, אלישע בן קימון | פורסם:24/03/2022
ממצא ארכיאולוגי נדיר מהר עיבל: לוח עופרת קטן ומקופל, בן 3,200 שנה, שופך אור חדש על חקר המקרא – ונחשף היום (ה'). בתוכו – קללה עתיקה בכתב עברי קדום ("פרוטו-כנעני"), עם שם השם המפורש. פרופ' גרשון גליל, מאוניברסיטת חיפה, מכנה את התגלית "רעידת אדמה בחקר המקרא". לדבריו, "הממצא החדש שנחשף היום הוא הכתובת העברית המוקדמת ביותר שנמצאה עד כה".
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
צילום: Michael C. Luddeniהממצא שהתגלה בהר עיבל (צילום: Michael C. Luddeni)
פרופ' גליל מספר כי עד היום, עם מציאתה של הכתובת מהמאה ה-13 לפני הספירה, תוארכה הכתובת העתיקה ביותר בעברית למאה העשירית לפני הספירה. "מדובר היה בכתובת שנמצאה בחורבת קיאפה, סמוך לעמק האלה, על ידי פרופ' יוסי גרפינקל מהאוניברסיטה העברית, ואני זה שפענחתי אותה", הוא אומר.
קראו עוד בערוץ היהדות:
"הממצא החדש הוא מכת מוות לכל מכחישי המקרא", מדגיש פרופ' גליל. "רבים ממבקרי המקרא טענו כי במאה ה-13 לפני הספירה, עם ישראל לא ידע קרוא וכתוב, ולכן לא יכול היה לכתוב את התנ"ך. לפיכך מכחישי המקרא טענו כי התנ"ך נכתב מאוחר מאוד, בתקופה הפרסית או ההלניסטית".

"יצירה ברמה גבוהה"

לוח העופרת הקטן, מהמאה ה-13 לפני הספירה, התגלה כאמור בהר עיבל שבשומרון, הידוע כ"הר הקללה" המקראי – ובתוכו נחרטה הקללה:
ארור, ארור, ארור, ארור לאל יהו. תמות – ארור, ארור – מות תמות. ארור ליהו, ארור, ארור, ארור
לא ברור מי כתב את הקללה העתיקה, אך לדברי פרופ' גליל מדובר ביצירה ברמה גבוהה: "מי שיודע לכתוב טקסט עם תקבולת כיאסטית, יכול לכתוב הכול", הוא אומר. "בשלב זה, לצערי, עדיין לא ניתן לחשוף את כל המידע שהתגלה, מאחר שהוא ממתין לביקורת-עמיתים ולפרסום אקדמי. אבל גם על מה שנחשף היום, אפשר לומר 'דיינו', ו'שהחיינו' על מציאת השם המפורש בעברית".
באדיבות המצולםפרופ' גרשון גליל (באדיבות המצולם)

התייחסות עתיקה לאלוהי ישראל

פרופ' גליל סבור כי העובדה שהממצא החדש נחשף דווקא בהר עיבל, היא בעלת משמעות חשובה מבחינה היסטורית. בספר דברים (פרק כ"ז) מצווה משה רבנו את העם לקיים טקס מיוחד אחרי הכניסה לארץ. אירוע שזכה לכינוי "מעמד הברכה והקללה", בהר גריזים ובהר עיבל שבשומרון. בטקס נאמר לעם כי הוא יבורך אם יקיים את מצוות התורה – והוזהר כי הוא יהיה ארור ומקולל אם יפר את הברית: "וְעָנוּ הַלְוִיִּם, וְאָמְרוּ אֶל כָּל אִישׁ יִשְׂרָאֵל קוֹל רָם. אָרוּר הָאִישׁ אֲשֶׁר יַעֲשֶׂה פֶסֶל וּמַסֵּכָה תּוֹעֲבַת ה', מַעֲשֵׂה יְדֵי חָרָשׁ וְשָׂם בַּסָּתֶר. וְעָנוּ כָל הָעָם וְאָמְרוּ אָמֵן".
צילום: נדב גולדשטיין, TPSמזבח יהושע בהר עיבל (צילום: נדב גולדשטיין, TPS)
בהמשך יש עוד אזהרות, שהמשותף לכולן – שהן פותחות במילה "ארור". "אלו לא קללות", מדגיש פרופ' גליל. "פירוש הביטוי 'ארור' הוא מקולל. זה טקסט משפטי שמזהיר שמי שלא יעשה את המצווה עליו, יהיה מקולל. בקשר שבין ישראל לאלוהים, יש יחס לא פורמלי שבו האל מצהיר כי הוא אוהב את העם, ויש גם מרכיב פורמלי ומשפטי. גם אצל עמים אחרים, בכל חוזה יש ברכות וגם קללות שיחולו על מי שיפר את ההסכם, וזה מתואר גם בירמיהו ל"ב".
לדברי פרופ' גליל, "באותה תקופה החוזה המשפטי כלל חפץ, ובו כתובת זהה בצד החיצוני ובצד הפנימי. כשהייתה מחלוקת, היו שוברים ורואים מה הטקסט שכתוב בחלק הפנימי. גם בממצא החדש שנחשף כעת, המהווה כאמור מסמך משפטי, יש שני צדדים של טקסט".
איך יודעים שזה מסמך משפטי של יהודים? "בגלל ההתייחסות לאלוהי ישראל. לאדם כנעני השם 'יהו' לא אומר כלום, כי הוא בכלל לא מכיר את אלוהי ישראל".

חוזה משפטי או סוג של קמע

ב-6 באפריל 1980 גילה צוות בראשותו של פרופ' אדם זֶרטָל, מומחה לארכיאולוגיה של ארץ ישראל באוניברסיטת חיפה, אתר פולחני בהר עיבל. בהמשך נערכו חפירות שבעקבותיהן קבעו מספר חוקרים כי מדובר ב"מזבח יהושע בן נון", המקום שבו התקיים הטקס החגיגי וכריתת הברית המחודשת בין האל לעם ישראל שנכנס לארץ, לאחר יציאת מצרים וארבעים שנות נדודים במדבר. אלא שמספר לא מבוטל של אנשי אקדמיה התעקשו לטעון כי מדובר באתר פולחן כנעני, שאין לו שום קשר ליהדות.
צילום: אסף קמרמזבח יהושע. הממצא התגלה בסינון העפר מהמקום (צילום: אסף קמר)
הקמע נחשף במהלך סינון עפר שנותר מחפירות שעשה בעבר זרטל. ב-2015 נפטר פרופ' זרטל, אבל מי שהמשיכו להאמין כי מדובר במזבח יהושע בן-נון, הם אנשי ארגון Associates for Biblical Research מטקסס. בדצמבר 2019 הוביל הארכיאולוג ד"ר סקוט סטריפלינג צוות, במטרה לבצע ניפוי מיוחד בעפר שנחפר באזור "מזבח יהושע" בידי זרטל וצוותו, בשנים 1982–1989.
השיטה שבה הם השתמשו היא "ניפוי רטוב", באותו אופן שבו הצליחו הארכיאולוגים יצחק (צחי) דבירה וד"ר גבריאל ברקאי, לגלות ממצאים מדהימים במסגרת פרויקט סינון עפר הר הבית. במהלך הניפוי גילה סטריפלינג לוח עופרת מקופל, ובעזרת סריקות סיטי נחשפו בו 40 אותיות. הוא התייעץ עם מספר מומחים, ובהם פרופ' גליל מאוניברסיטת חיפה.
סטריפלינג, המתייחס לממצא כסוג של קמע, מסביר: "סוגי הכתובות הללו מוכרים היטב בתקופות ההלניסטית והרומית, אך החרסים שנחפרו בידי זרטל מתוארכים לתקופת הברזל ולתקופת הברונזה המאוחרת. כך שבאופן הגיוני, הלוח נגזר מאחת מהתקופות המוקדמות הללו. למרות זאת, הגילוי שלנו – של כתובת מתקופת הברונזה המאוחרת – הדהים אותי". סטריפלינג ציין כי מאמר אקדמי הכולל ביקורת עמיתים צפוי להתפרסם בהמשך שנה זו.
צילום: רועי חדייוסי דגן מתבונן בממצא לצד ד"ר סקוט סטריפלינג בזמן החפירות (צילום: רועי חדי)
כיצד חיבר עם ישראל, שחזר ממאות שנים במצרים, טקסט בעברית? פרופ' גליל: "תחשוב על ישראלים שחוזרים מניו-יורק. הם אולי יודעים אנגלית, אבל הם מדברים עברית, יש להם תודעה לאומית ואמונה באל אחד. מילה כמו 'ארור' וקללה למי שלא יקיים חוזה משפטי היו מקובלים בתרבות של עמים שחיו באזור באותה תקופה. אבל 'יהו', השם המפורש של אלוהי ישראל, לא היה מוכר אצל עמים אחרים, וכמובן לא נעשה בו שימוש. למעשה, כל הזמן הולכות ומתרבות העדויות והממצאים שתומכים בעדות המקראית".
"לא ניתן להפריז בחשיבות הממצא הזה לעם ישראל לדורותיו ולמדינת ישראל", אומר יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון. "קיבלנו דרישת שלום מיהושע בן נון ועם ישראל בתקופת התנ"ך, הוכחה נוספת לקשר הבלתי ניתן להתרה בין עם ישראל לשומרון ולארץ ישראל. אנחנו כמועצה נמשיך לפעול כדי לשמר את המקום, ודורשים מהרשויות להידרש לנושא ולדאוג להגן עליו".
ראש הממשלה, נפתלי בנט, הגיב כי מדובר "בדרישת שלום מרגשת מההיסטוריה של העם היהודי, ותזכורת חשובה לנוכחות שלנו כאן בארץ ישראל במשך דורי דורות".
משה גוטמן, מנהל ארגון "שומרים על הנצח", מוסיף כי "הגילוי המרעיש נושא בחובו סיכון גדול לאתר, ולפיכך אנו מגדירים אותו כאתר בסיכון – ברמת הסיכון הגבוהה ביותר. הגילוי גם מוכיח שאין מדובר ב'עניין מקומי', אלא בערך מורשת עולמי, מושא התעניינות של מאות מיליונים ברחבי העולם. לא ייתכן שממשלת ישראל מסירה אחריות ולא שומרת על האתר". לדבריו, "ראש הממשלה התחייב שדין המזבח כדין הכותל. עכשיו הגיע זמן המימוש – שמרו על ההיסטוריה שלנו".
לכתבה זו 349 תגובות
הוספת תגובה
349

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
178.

177.

הבעיה הקשה ביותר שלנו בהתנגחות הפוליטית בארץ, שמאל ימין, שמרנים מול פרוגרסיבים, דתיים ואתאיסטים, היא לא הבדלי ההשקפה, אלא חוסר היושר וחוסר תום הלב, וההימנעות מהורדת הכובע בפני העובדות. בפרט ובמיוחד כואבת, קשה ומזיקה ״בגידת האליטות״ שתייג ד״ר משה ברנט, כשהוא התכוון לאליטות האקדמיות, שבגדו במחויבותן לאמת למחקר למדע להגינות - לטובת נטייה פוליטית ושיוך עדתי תרבותי. אני חושב שגילוי הכתובת הזו מספיק בולט וחשוב, מספיק משמעותי ומרשים כדי שאותם חוקרי מקרא שסברו שההתנחלות לא התקיימה, ושאנחנו התקבצות של שבטים כנענים לכלל עם מונותאיסטי - יסתכלו שוב בעובדות ויסיקו את המסקנות ויעשו פומבי לאמת ההיסטורית.זה יעזור לכולנו לבנות אמון הדדי ולהמשיך להתדיין מתוך שיתוף פעולה ורצון טוב. נגיע יותר רחוק יחד.

comment-2-comment

בגלל שהעניין הולך לגרום להמון מתנגדים וצרי עיין מכול רחבי העולם חובה לתת יותר פרטים. ההכרזה היא מאוד לא מקצועית, ולחכות למאמר יגרום לכל העניין להתקרר. מדובר בתגלית ברמת מגילות קומרן.

176.

"אלא שמספר לא מבוטל של אנשי אקדמיה התעקשו לטעון כי מדובר באתר פולחן כנעני, שאין לו שום קשר ליהדות"....

175.

https://thehebrewman57.wordpress.com/about-the-books/free-reading-snipits/

comment-2-comment

גדול פי 6 כך סתם פתאום. עוד מבית נוח לי הררי. ההבדל בין מדען אמיתי אתאיסט וואנאבי דומה להבדר בין מאמין אמיתי למאמין וואנאבי, שני האמיתיים יודעים שאין להם תשובות מספיק טובות בשביל להכריע בשכל.

174.

בשביל לנשק לאמריקאים את הישבן.

173.

קביעותיו של פרופ' גליל באמת מעוררות תדהמה, שכן הן כוללות כמה טענות-שווא, שהוא צריך היה להיות מודע להן. זה לא המקום לדיון מעמיק אבל די לומר כאן את הדברים הבאים. שם האלוהות יהוה היה ידוע, לפחות למצרים, כמשויך לכמה שבטים שמיים כבר במאה ה-15 לפני הספירה, ראו למשל: "The Name Yahweh in Egyptian Hieroglyphic Texts" (חפשו את המאמר בגוגל) (https://biblearchaeology.org/research/exodus-from-egypt/3233-the-name-yahweh-in-egyptian-hieroglyphic-texts) השם הופיע בהירוגליפים מאמארה-מערב, סולב ומדינט האבו. הוא היה קשור למה שכינו המצרים "שאסו": שבטים נוודים ונוודים למחצה, המאכלסים את השטחים שבין הערים והמדבריות סביב כנען, מצפון, מזרח, ודרום-מזרח לה. בפרט עם השאסו של אדום, מיקומו של הר סעיר. נשמע מוכר, למישהו? למעשה, ניתן לטעון ששבטים כאלה היו משולבים בברית השבטים הישראלית והביאו איתם את אלוהות היהו שלהם, שאומצה על ידי הברית השבטית הישראלית (לצד האלוהות הכנענית שכונתה "אל מכאן שטענתו של פרופ' גליל שהלוח והכתובת הינם בבירור "יהודיים" כי עבור הכנעני השם "יהו" לא היה אומר כלום, הוא לא הכיר את אלוהי ישראל, ושהתווית "יהו" לא הייתה ידועה לעמים אחרים, וגם לא הייתה בשימוש על ידי אף אחד. אפשר לטעון בבירור כי היא בניגוד מוחלט למימצאים ארכיאולוגים מבוססים אחרים. . מה גם שהשאסו ,מהיותם שבטים שמיים מערביים, דיברו בלשון פרוטו-עברית או קרובה לעברית, ואם כתבו, אכן כתבו בפרוטו-כנענית הגילוי גם אינו שולל את האפשרות שהמזבח בהר עיבל כן יכול היה להיות אתר כנעני פולחני ללא קשר ליהדות. ובכן, או ששם האלוהות הזה היה ידוע לאומות אחרות שהשתמשו בו, כלומר השאסו, או שבני ישראל הראשונים כללו שבטי שאסו בברית שלהם, אימצו את האלוהות שלהם ועבדו לה

comment-2-comment

שהיא העובדה שבתקופת הברזל ידעו לכתוב טקסטים מורכבים. עד היום מרבית החוקרים הניחו שהטקסט המורכב בתנך נכתב כ 1200 מאוחר יותר, עכשיו אפשר בברור לומר שבתאריך הארועים היתה יכולת כתיבה ברמה הנידרשת לעריכת הכתוב.

comment-2-comment

comment-2-comment

מכיון שאתה מדבר על עברית.... אנא ממך אל תאמר "לפספס" ! זה מערבית גסה -- "לתקוע נוד בעברית" גסה צריך לומר "להחטיא מטרה" או "להחמיץ שלום

172.

171.

זה לא מוכיח על קיומו של אלוהים... זה רק מוכיח שכמו היום, גם אז היו תמימים שהאמינו...

comment-2-comment

מאמינים בתקופה שמכחישי התנ"ך טוענים שבכלל לא היתה קיימת מבחינת הישראלים. מכחישי התנ"ך יכולים עכשיו ללכת לשתות את המים של ים עזה...

comment-2-comment

זה מעיד שגם היום כמו פעם היו צנוניות וצנונים כמוך וכמוכי....

comment-2-comment

המבוגרים שבנינו לא עושים מספיק להסביר

comment-2-comment

comment-2-comment

לא משנה אילו הוכחות יהיו- מי שמחליט לכפור- יכפור.... ממש כמו שמי שמחליט להאמין -מאמין. מה שחשוב לכופר- "אני מוכן להאמין בכל דבר, אבל רד לי מהראש עם המצוות שלך..." מאוד בוגר...

comment-2-comment

170.

ארור יהיה מי שלא שומר על מדינת ישראל

comment-2-comment

אם בנט אומר שדין האתר כדין הכותל אז הלך על האתר והכותל

169.

comment-2-comment

חלק מהנרטיב...

168.

167.

זה עופרת לא פחמן. אז השיטות הרגילות של תיארוך לפי בדיקת פחמן רדיואקטיבי לא עובדות פה. או שההנחה היא שקוראי וויינט מטומטמים ובולעים ללא שאלות כל מה שמאכילים אותם?

comment-2-comment

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%AA%D7%99%D7%90%D7%A8%D7%95%D7%9A_%D7%A4%D7%97%D7%9E%D7%9F-14

comment-2-comment

(או לפחות זה שהגיב ונתן קישור) באמת מטומטמים. ציטוט מהקישור: ״תיארוך פחמן 14 זו אחת מהשיטות המדויקות ביותר להערכת גילם של ממצאים גאולוגיים וארכאולוגיים אורגניים״. לוח עופרת זה מתכת, לא חומר אורגני. כמו שהמגיב מורדי ציין.

comment-2-comment

לאותם מטומטמים שבולעים ללא שאלות כל מה שמאכילים אותם. ״בדיקת פממן 14״, יהונתן חמוד, זה לחומרים אורגניים שמכילים (ולמעשה, עשויים ברובם) פחמן. הממצא שהתגלה עשוי מעופרת, מתכת, לא מכיל פחמן.

comment-2-comment

כתוב בפירוש: "סוגי הכתובות הללו מוכרים היטב בתקופות ההלניסטית והרומית, אך החרסים שנחפרו בידי זרטל מתוארכים לתקופת הברזל ולתקופת הברונזה המאוחרת. כך שבאופן הגיוני, הלוח נגזר מאחת מהתקופות המוקדמות הללו. " כלומר התיארוך נעשה על החרסים שנמצאו באותה שכבת אדמה, אז הגיוני שהיא מאותה תקופה לפחות או מוקדם יותר!

comment-2-comment

כתוב בפירוש: "סוגי הכתובות הללו מוכרים היטב בתקופות ההלניסטית והרומית, אך החרסים שנחפרו בידי זרטל מתוארכים לתקופת הברזל ולתקופת הברונזה המאוחרת. כך שבאופן הגיוני, הלוח נגזר מאחת מהתקופות המוקדמות הללו. " כלומר התיארוך נעשה על החרסים שנמצאו באותה שכבת אדמה, אז הגיוני שהיא מאותה תקופה לפחות או מוקדם יותר!

comment-2-comment

יש שיטות רבות לשער תאריך של ממצא - אפשר לעשות השלכות ממצאים אחרים ושיטות שונות! פחמן רדיואקטיבי לא תמיד מדויק כמו שמנסים להשפיע עליך.... יש מקום לטעות! הטעות הגדולה שעשו בישראל, שהביאו אנטישמים מאירופה, שטוענים שישראל היא ארצם, אך אותם אנטישמים מסרבים להכיר בתנ"כ שהוא למעשה ההוכחה שארץ ישראל שייכת לעם מיהודה -- יהודים ! ואותם אנטישמים באים ומשליכים ספק בתנ"כ וביהדות ! רק אצל היטלר -- השמאלמי! -- הם היו יהודים !!!

166.

ללא ספק מסקרן גם איך הם כתבו את זה ויצרו מעין דף מאבן

165.

164.

163.

רק שלום

162.

אני צריכה אץ הקללה הזו לאבא שלי הוא ניתק לי את הפרנסה שלי

161.

160.

החשובים שבהם מכילים עשרות אותיות

comment-2-comment

השם המפורש כנראה רשום שם, אבל מסיבות דתיות השמיטו את האות האחרונה כנראה. בכתבה שנכתבה באנגלית בנושא היה רשום YWHW.

comment-2-comment

ולכן לא קוראים את זה עם שווא מתחת לי' ושורוק בו' אלא בדרך שאני כיהודי לא יכול לכתוב וללא הה"א מאותיות א.ה.ו.י שמסיימת אלא בדיוק כפי שמופיע שם ה' בתורה היום לאחר שהוסיפו את אותיות א.ה.ו.י - ברור?

comment-2-comment

159.

The website for Associates for Biblical Research claims that the earth is 5700 years old. If Israel needs these fraudsters' help to make a claim for the land then they really have should close the basta and move to Uganda.

158.

כרגע מדובר על ארגונים נוצריים שערכו סינון רטוב, לטענתם, ומצאו ממצא מדהים, שמתגלה רק תחת רנטגן, ועוד לא פורסם. לא מדובר בחפירה מסודרת, של אוניברסיטה ישראלית מוכרת. אם אותנטי - זה היסטורי מהרבה בחינות (כתיבה בתקופה מוקדמת כזו, פולחן האל, אימות המזבח כעברי) אבל כמו שמבינים משורת ההישגים הגדולה - כך גם גדול המניע לזייף דבר כזה

157.

מזבח יהושוע בנון, אנשים שכחו אבל המזבח לא שכח, תזכורת למאמינים ולמפקפקים.

comment-2-comment

מה זה אומר? שהאצטקים צדקו בהקרבת בני אדם לאל השמש? דתות אלו הן אמונות שהומצאו ע"י בני אדם בכדי לשלוט בקבהל גדול. אין בהם שום דבר בכדי להוכיח קיומו של אל כזה או אחר. גם היהדות סופה להיעלם. כמו הרבה דתות אחרות. לא בימינו.. זה תהליך אבולוציוני איטי. אבל הוא ייקרה. האמונה בביאת משיח ובתחיית מתים היא "חבל הצלה" הניתן למאמינים בידי השולטים שעושים לביתם על חשבון האומללים.

156.

עיריית תל-אביב יפו בקומה 10 באבן גבירול 69 אמן

155.

שאבות אבותיהם חיו בפלסטין להבין שאבותיהם היו יהודים והם צריכים להיתגייר

comment-2-comment

כי אין דבר כזה שנקרא שפה עברית . האדמה שייכת לכנענים , נקודה

comment-2-comment

אף אחד לא טוען שהיהודים לא שלטו בארץ ישראל. זו עובדה מוגמרת וממוסמכת בארכיאולוגיה. אין בזה ובזכותם של בני אדם שאינם יהודים לחיות בשלום (רק שיכירו בזכותינו ויניחו את הנשק, או אז תגיע הכרתינו). והשטות הזו שכתבת שהם צריכים להתגייר?? הרגת אותי...חחח

154.

ה מכל העמים,ואגב,חפשו לי איפה נאמרה לראשונה הקללה,ססססס-אמק.

153.

יש שם סתם תמונה של אבן

comment-2-comment

לא מפרסמים עבודות אקדמאיות בלי לבדוק כמה פעמים על ידי אנשי מקצוע וחוקרים נוספים

comment-2-comment

זו פשוט פארודיה

152.

151.

כבר בפפירוסים פרעוניים מוזכר אל מדייני בשם יהו, שאומץ ע"י העברים הקדומים שבשלב מסויים הוסיפו 'ה' סופית לשמו. שמו של האל הפך למרכיב מקובל בשמות רבים כאליהו, ישעיהו וכו'.

150.

חבל שלא נכתב במאמר כיצד כותבים את המשפטים האלה בכתב הפרוטו כנעני,. כי אני לא מצליח להבחין באותיות. בכל אופן במאמר נרשם שהמילה יהו מופיע רק פעם אחת, חבל שלא היה רשום כיצד היא נכתבה בכתב העברי הכתוב.

149.

הממצא לא מאמת את טיעוני המקרא, אלא חושף שהיו אנשים שידעו קרוא וכתוב בכתב העברי הקדום. אין כאן שום הוכחה לנכונות סיפורי המקרא ההזויים. תיכף מטיפי הדת יתחילו לחגוג עם אפס טיעונים אמיתיים

comment-2-comment

השם "יהו" בעברית בארכיאולוגיה לא נראה מעולם לפני המאה-9 לפנה"ס. אמנם השם "יהו" מוכר מתקופות קדומות אבל תמיד במקומות אחרים, כגון במצרים העתיקה ובסוריה. אם הממצא אמיתי מדובר על הפעם הראשונה בה השם "יהו" מוזכר בכתב עברי קדום, שזוהי עדות שהפולחן לאל הזה היה נפוץ בקרב עמים עבריים בתקופת הברונזה.

comment-2-comment

comment-2-comment

בהר הקללה עיבל למצוא כל כך הרבה פעמים את המילה ארור בדיוק כמו שמוזכר במקרא בזמן הכניסה לארץ לפי התארוך זה בינגו מושלם , רק שלך אין שום יכולת להבין את זה כי לא למדת , למי שלמד את תורה ומסורת ישראל זה אומר , הבלתי אפשרי קרה למצוא כתובת שהיתה אמורה להכחד , עם חצים ברורים על העניין והאתר והמקרא ושם השם המפורש והזמן , בקיצור לכופרים נשאר רק לקלף בטטות , הם תמיד רוצים שנביא להם ראיה שאין סיכוי בעולם שנמצא הפעם זה קרה , השגחה

148.

נחכה לפירסום המדעי. מוקדם מדי להרים כוס.

147.

היו אלים רבים ברחבי המזרח התיכון. המינוח "אליל" הוא מונח שלועג לאלים הרבים ושהומצא ע"י חז"ל. למעשה מדובר באלים. אז היו אלים רבים בהם בעל, יהוה, אשרה, דגון(פלשתי) ומולך. אשרה מופיעה פעמים רבות במימצאים ארכיאולוגיים כבת זוגו של יהווה. יתכן שליהוה יש כינויים נוספים כגון יהו. ואולי מדובר רק בכיתוב שונה. במימצאים ארכיאולוגיים רבים מתברר שליהוה יש כל מיני גירסאות כגון יהוה שומרון (האל הפרטי של שומרון). נראה שיש להמתין לביקורת עמיתים, כולל ביקורת של יגאל בן נון שהמימצאים הללו תואמים היטב את טענותיו.

comment-2-comment

בס"ד התורה מדברת על הר יובל כבר הקללה, שם המילה ארור מוזכרת פעמים רבות, זה מתאים מבחינת התיארוך. מה מגמתי פה?

comment-2-comment

לך תקרא ספר דברים פרק כז

146.

ככה או ככה לדעתי אין עוררין על כך שהתנ"ך הוא מסמך היסטורי. מה שקרה שם- קרה באמת. זה לא הופך את זה אוטומטית לספר קדוש, מה גם שמצוות התנ"ך, מלבד עשרת הדיברות, לא תקפות מאחר ובית המקדש כבר לא קיים. אם הן היו אז לא היה צריך להמציא את התורה שבעל פה, לא? אז מציעה לקחת את הממצא הזה כהוכחה היסטורית לקיומו של התנ"ך. לא כהוכחה לקדושתו. ממילא לפי אותו ספר הדבר היחיד שקיבלנו מאלוהים הוא לוחות הברית. כל השאר- נכתב על ידי בני אדם. כלומר תיעוד היסטורי מנקודת מבט אנושית.

comment-2-comment

145.

המשמעות כאן היא כפולה: גם אחיזתו של עם ישראל בארץ ישראל על חלקיה במשך 3000 שנה לנוכח שינאת המתבוללים,עוכרי ישראל והאנטישמיים זה קודם מעבר לזה זו מלחמתו של עם ישראל בכל עובדי העבודה הזרה, עם ישראל היה היחיד שהלך אחרי בורא עולם והיו הרבה מאוד יהודים שנפלט לפיתוי של העבודה הזרה ... ניצחיותו של עם ישראל והחסד לאורך אלפי השנים של מלך מלכי המלכים ששומר על ילדיו

comment-2-comment

144.

משה אמת ותורתו אמת ,ספר כמו התנ"ך לא נכתב מעולם וכל הזמן ממצאים שתומכים.

143.

לא בכל מדינה ניתן לקבל דרישת שלום כזו מההסטוריה הקדומה. זכינו. אז מסתבר שהר עיבל היה הקללה כבר לפני יותר מ 3000 שנה, כמו שכתוב בתנ"ך... מרגש למצוא את ההוכחות החומרית.

142.

הצעה למתלהבים ולמתלהמים: שתו כוס מים וחפשו בגוגל "השסו של יהו".

comment-2-comment

141.

מומלץ לקרואהאפיקורסים והאתאסטים דרכם לסתור ולסלף כל מה שכתוב בתורה וביהדות, בגלל שקשה להם מאד שהתורה ויהדות אוסרת פגמי ברית עריות ומאכלות אסורים, אז דרכם להאמין בכל שטות שיגיד איזה מדומיין ובור שיגיד משהו כנגד היהדות מכל מקום בכדור הארץ הם מקבלים את דבריו ללא עוררין, אז האתאיסאטים רואים הפוך ומבינים הפוך את היהדות והם בורים ועמי ארצות עם לב אטום ושכל ביהדות אטום, ואסור לשמוע למילה אחת שלהם כי הכל שקר, ולא ניתן לסתור את דברי יהיה אשר יהיה, כי אני מכיר את היהדות הייטב, ומכיר את האתיאסטים יותר טוב ממה שהם מכירים את עצמם, ויש לי את כל ההוכחות שהיהדות אמת

comment-2-comment

140.

139.

מה שאכן מוכיח שהרגריזים הוא המקום הקדוש ולא ירושלים

138.

comment-2-comment

137.

אפילו יצליחו למצוא מאובן של דינוזאור שעבר ברית מילה מתחת למערת המכפלה. מגוחך.

comment-2-comment

136.

מה זה השטויות האלה? בני ישראל היו חלק מהעם הכנעני, דיברו אותה שפה, והיה להם פנתאון אלים זהה, עד שבני ישראל החליטו לסגוד רק לאל אחד מהפנתאון הזה.

135.

היה יותר נחמד עם הגברת המקריאה היתה מדיקת יותר בקריאה ולא עושה טעויות מביכות.

134.

133.

שכתבו את התנך בתקופה הזאת. כל העדויות מראות שהתנך נכתב בזמן גלות בבל והוא בעצם ברובו אוסף אגדות מומצאות. אז שישב בשקט ויירגע החוקר הביביסט-ציוני-לאומני-משיחי הזה

132.

לפרסום חלקי מוקדם שכזה יש טעם של סנסציה. וגם אם הסיפור יופרך חובבי הקונספירציות ימשיכו לצטט אותו בלי חשבון.

131.

130.

129.

מנשקי אתרוגים

comment-2-comment

זה לא אומר כלום לגבי שאלת קיומו של אלוהים או לא. רק מוכיח שהתנ"ך הוא כנראה ברובו ספר היסטורי שנכתב מנקודת מבט תיאולגית

128.

אחרת לא ברור לאן הוא נעלם. ואם קללה של כמה מילים היא הוכחה למשהו, אני רוצה חזרה את כספי המיסים שלי שמבוזבזים על ארכיאולוגיים

127.

126.

גם כן המאמינים - חתיכת עופרת עם כמה שורות בכתב - יש אלוהים.

125.

124.

123.

122.

comment-2-comment

אחר כך תטען שטויות כאלה

121.

התנ״ך אינו טקסט היסטורי, והניסיון להפוך מזבח פולחני בהר עיבל ל-׳מזבח יהושע בן נון׳ לא שונה מהאופן שבו קברי שייח מוסלמים מנוכסים והופכים לקברי צדיקים. הקמע מעניין, כמובן, אבל הוא לא קשור ללהג הלאומני שמוצג בהקשר אליו.

120.

119.

118.

117.

116.

פרטים טכניים לארכיאולגים חובבים בבקשה.

115.

comment-2-comment

וככה הם ידעו לקרוא.

114.

כי באמת מעניין אותם ממורשת מזבלה כל מה שמעניין אותם זה דירות במגדלי יוקרה ומותגים מחול יאללה

113.

מפורש בבעל הסולם בזוהר לא בהכרח כמקום פיזי, לגבי א"ל יהו"ה, יש 3 א"ל שיחד הם מג"ן, אחד מהם זה א"ל יהו"ה, לגבי ארור ה11 ארורים, קשור לפיטום הקטורת

112.

111.

המקור שלו ככל הנראה מדייני, וכתובות עם השם יהו נמצאו עד לבנון.

110.

הארכיאולוגים האמיצים שלנו כבר מקיפים את האתר

109.

נכתב בידי אלוהים, להיפך היא אומרת שהיא כתובה על ידי עם שהגיע ממצרים ושחי באזור ישראל, אין פה אמירה דתית אלא היסטורית. ככה אני הבנתי בכל אופן. אני אישית אטאיסט.

108.

107.

קברו את זה חזרה, לא הספיקו לנו השנתיים האחרונות עכשיו צריך גם קללה מקראית? ראינו מספיק סרטים בשביל לדעת שזה לא הולך למקום טוב!

106.

105.

קיים פער עצום בין הפרגמנט הקטנטן הזה לטקסט המקראי. לשרבט לחש של כמה מילים זה דבר אחד, לחבר פרוזה של מאות עמודים זה דבר אחר לחלוטין. מקובל על חוקרים רבים שדברים כמו שירות ותפילות שמוצאים במקרא (כגון שירת דבורה) יכולים להיות מאוד עתיקים כי טקסט נוסחתי או שירי קל לזכור ולהעביר בעל פה. חיבור של פרוזה לעומת זאת דורשת יכולת ספרותית מתקדמת בהרבה מהעלאה בכתב של נוסחי תפילה או לחש קצרים. לכן אי אפשר להסיק מהפרגמנט הזה כלום לגבי תקופת חיבורו של הטקסט המקראי.

104.

עבד יהיה לאחיו

103.

אנחנו יודעים שאתם וכל התורה שלכם היא מתקופה חשוכה זו הסיבה שאתם בדיחה

102.

יש שם במה/מקום פולחן - כן בהחלט. "עמים" אחרים לא ידעו את יהו? כן או שלא. אבל מכאן להסיק שמדובר בעם שלם הנכנס לארץ ישראל- קצת הזוי. שלב בבקשה את הבדיקות הגנטיות עם הממצאים הארכיאולוגים, ותמצא שעם ישראל הוא שילוב של כל עממי כנען פלוס אלו שמסביב פלוס אלו שכבשו אותנו. גם בגנום שלך, יש חיתי וכנעני, אמורי, וגם פלישתי. שלב את זה עם הממצאים ותלמד שבפועל התקיים כאן שילוב של ערי מדינה לממלכה ריכוזית. הדת העברית היא כח מאחד תחת שלטון ריכוזי.

101.

למטה בחלק הלא מפוענח אני די בטוח שכתוב "תתפטר יא בונקריסט"!

100.

99.

וכאשר הוזכרה אזהרתו של משה רבנו לגבי ההשלכות של קיום ואי-קיום המצוות, ענו הלויים: "אז הוא אמר".

98.

לאדם כנעני השם 'יהו' לא אומר כלום, כי הוא בכלל לא מכיר את אלוהי ישראל". טיעון ממש מושכל.... נו באמת... זה כמו לומר שהתנ''ך לא הכיר את האלים הכנענים, הבבלים, ושאר העמים. אפילו המדרש מספר על אברהם אבינו שהיה מאכיל את העוברים על פתחו בחינם, וכשהודו לו על האוכל, ביקש מהם להודות לבורא עולם שאכלו משלו. ומה עם פרעה שמכיר את יהוה ? וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה--מִי יְהוָה אֲשֶׁר אֶשְׁמַע בְּקֹלוֹ, לְשַׁלַּח אֶת-יִשְׂרָאֵל:

97.

שש מאות אלף גברים ועוד מאות אלפי נשים עמדו בהר סיני וקיבלו את התורה. זו העובדה של עם ישראל! לא צריכים שום ארכילוגיה ושום ראיה לכך.

96.

הזמן הוא האויב הכי גדול של המכחישים. ככל שעובר הזמן - התאוריות הכוזבות שלהם מופרכות יותר ויותר. פרופ' פינקלשטיין חייב למחוק את מאמריו שהם הבלים ופייק מדע, ולהחזיר את הפרסים שקיבל על הכלום והשום דבר שבדה. כדרכו, הוא ינסה לתרץ גם את הממצא החדש בעוד תרוצים מתחכמים, אבל הכל מבינים כבר שהכל אצל פינקלשטיין ומרעיו פייק גמור, פרי עוינות מולדת לתנ"ך וניכור יהדותי חולני.

comment-2-comment

היהדות שכללה לדרגת אמנות את ההתפתלות וההתפלספות. לא משנה מה העובדות, תמיד אפשר לעקם את הסיפור כדי למשוך אותו הלאה.

95.

94.

comment-2-comment

comment-2-comment

93.

92.

ובני מאמינים, תקועים באותה תפיסה כבר 3200 שנה. תתקמו כבר...

91.

90.

תמיד יהיה את המגיב שיגיד שזה לא נכון שהכל קישקוש הרי זה ידוע אלה רשעי ישראל שתמיד היו גם אז הם היו לא יודע כאילו מישהו לא אוהב אותם

89.

88.

87.

86.

הוכחה חותכת שיהו הוא אל פגני ואין לו קשר לבורא עולם

85.

84.

במזבח יהושע בהר עיבל נמצאו רק עצמותיהן של בהמות כשרות.ובכניסת עמנו לארץ המובטחת לאבותינו,עמדו הלויים בין הר גריזים והר עיבל ופנו לצד אחד לשמוע הברכות וענו אמן,ולצד השני לשמוע -מי שלא יקיים את המצוות,ההפך מברכה.אפילו את המלה לקלס אפשר לפענח לברך או ההפך..גילוי הכתב העתיק ממש הגשמת "ואראנו נפלאות."

83.

בתקופה זו לא היו יהודים. אולי יהודאים. הר עיבל בנחלת שבט אפריים

82.

81.

1. זו לא רעידת אדמה, בניגוד לאמור בכותרת, זה לכל היותר תגלית חשובה ביותר. יש בה לחזק את היות הר עיבל כנחשב להר "קללה" במסורת הישראלית, בניגוד למכחישים, אך אין בכך להוכיח כלום מעבר לזה (לא יהושע, ולא יציאת מצרים/ כניסה לארץ ממצרים, ולא כלום). 2. שימו לב שהשם של יהו-ה מופיע בכתובות הארכאולוגיות כ"יהו", ללא הא סופית, וכניראה זה השם, כמו "חזקיהו", ירמיהו, התוספת התאופורית היא יהו בלבד. 3. אין מחלוקת במחקר שהאל "יהו" היה אל מוכר בקרב הישראלים כבר בתקופת השופטים, אלא שהיתה מחלוקת קשה בעם לגבי "מעמדו". העם עבד את הבעל מתחילתו (לפחות מתקופת השופטים) ועד לימי המלך יהוא (שימו לב לשם המלך שהשמיד את הבעל...יהוא). העם עבד הרבה אלים, בו זמנית, יהו, בעל (היו נביאים לבעל בימי אחאב), מלכת השמים, תמוז ושאר ירקות. הוא הפך לאל יחיד ובלעדי כניראה רק לאחר חורבן ממלכת ישראל, החל מימי חזקהיהו ויאשיהו.

80.

79.

78.

77.

ארכיאולוגים מה"מיינסטרים" מפחדים שילעגו להם והולכים "על בטוח"

76.

קצת צניעות. מה הביטחון הזה.

comment-2-comment

75.

74.

73.

72.

זה אומר ששיטת המחקר והממצא לא עברו ביקורת עמיתים מינימלית, ואולי זה חרטוט גמור. מציע לחכות לפרסום המדעי קודם.

71.

70.

חזרת ישראל ממצרים מתוארכת למאה ה 12 לפנהס, אז, מי כתב? אולי בכל זאת התאוריה של פינקלטיין היא הנכונה? התגבשות שבטים כנענים מקומים בעקבות ירידת המעצמות?

comment-2-comment

אם יצאו ממצרים במאה ה 12 לפני הספירה איך זה נכתב במאה ה 13 לפני הספירה?? איך אדון פינקלשטיין מתארך ארוע שלטענתו לא קיים - אם לא היתה יציאת מצרים אז אין לה תאריך!! ודבר אחרון - זה לא אותו פינקלשטיין שאמר שלא היה בית דויד עד שמצאו כתובת שהשם בית דויד מופיע ב

comment-2-comment

comment-2-comment

יהושע נכנס לארץ לפי המסורת במאה ה13 לפני הספירה, על התפר עם המאה ה12 לפנהס

comment-2-comment

במקום לתארך אצל החרדים יש ספר שנקרא ספר הדורות ושם מצויין מה היה בכל זמן מבריאת העולם בגלל תיארוך שגוי תגיע להחלטה שגויה בזמן שיש ספר הדורות חפש בפנים ותגלה את האמת

comment-2-comment

והיא מזכירה את ישראל כקבוצה לאומית היושבת בארץ ישראל כבר אז..

comment-2-comment

עבד יהיה לאחיו

comment-2-comment

התיארוך הזה אינו מוסכם ובטח שאינו מדויק

comment-2-comment

בניית בית המקדש של שלמה הייתה 480 שנה לאחר יציאת מצרים.

comment-2-comment

כמו כן מדוע אסטלת ישראל מופיע במצרים אם ישראל התגבש בכנען?

comment-2-comment

מתוארכת למאה ה-13.

comment-2-comment

69.

ממצא מדהים אבל מציע לקהילת הארכיאולוגים לבדוק אותו בזהירות רבה. החוקר שמצא אותו הוא ככל הנראה ממכון דתי נוצרי שהגיע למקום במטרה להוכיח את אמיתות התנך והפלא ופלא הוא מצא....

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

גם כשמנפנפים לכם עם הוכחות אתם עדיין ממשיכים להתעלם, כמה מתאים לשמאל האנטי ציוני, בדיוק כמו שהתייחסתם לאדם זרטל

comment-2-comment

מה חשובה זהות המוצא?

comment-2-comment

comment-2-comment

רק אל תיפול לכיוון של ספקנות מוגזמת וקבל האמת מי שאמרו, אם הראיות נוטות לשם. גם את המפץ הגדול גילה כומר קתולי.

comment-2-comment

"גרשון גליל הוא פרופסור מן המניין בחוג לתולדות ישראל ומקרא באוניברסיטת חיפה, ולשעבר ראש המחלקה להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטה. פרסם למעלה מ-150 מאמרים וספרים בעברית ובאנגלית על המקרא ועל ההיסטוריה של עם ישראל והמזרח הקדום. גרשון גליל הוא אחד ההיסטוריונים המובילים בעולם בתחומים אלה..."

comment-2-comment

comment-2-comment

למעשה להיקסוס היה מלך בשם יקוב-הר ומלך בשם חמודי (כן, באמת כך קראו לו..) אז הטענה ש"לא יכול להיות שדיברו עברית במאה ה-13 לפנה"ס", מראש לא מחזיקה מים.

comment-2-comment

כמו שיהודי ישראלי לא ידע מה זה אללה

comment-2-comment

אוונגליסט עם אג'נדה משיחית מוצא חפץ לא בקונטקסט ארכיאולוגי טוב, אלא מסינון עפר שאולי (ואולי לא) הוא מחפירה מלפני עשרות שנים. ככה לא עושים ארכיאולוגיה. וגם פרופ' גליל ופרשנותו לא בדיוק... ביזיון אם המאמר הזה עובר ביקורת עמיתים.

comment-2-comment

comment-2-comment

אז הכי טבעי ש"תחשוד" ולא תתייחס לממצאים, ותמשיך הלאה בחייך למרות שעכשיו כבר ברור שכל "מבקרי המקרא" הם אנשים רדודים שטעו טעות מרה.

comment-2-comment

מה בדיוק כואב לך, בן נעוות המרדות?

comment-2-comment

comment-2-comment

אם זה האל שלנו הוא לא מרשים במיוחד...קצת בעיית נפשיות...הוא ככ חסר ביטחון שדורש סגידה 24/7, יוצר בני אדם עם מגבלות ואז מאשים אותם על שגיאותיו שלו..תירוץ די עלוב ליישות נשגבת

comment-2-comment

68.

comment-2-comment

comment-2-comment

ע"מ לקלל אדם אחר.

comment-2-comment

בשביל לשלוט כל חבורה של כבשים בההההה

comment-2-comment

עליך נאמר, גם אוויל מחריש לחכם יחשב

67.

ארור ארור ארור בררררררר

comment-2-comment

66.

מערביי האזור ומסתם שודדים שירצו לגנוב ולהרוס את תכולתו

65.

64.

אני זוכר את זה כאילו זה היה אתמול. בערב הלכנו כל החבר'ה למרגלות ההר, היה שם אירוע של "מעמד הברכה והקללה" למוזמנים בלבד. מסרו שם הרבה מידע בעל-פה. כולם יודעים שהזיכרון של שימי הוא לא משהו, אז תמיד הוא היה כותב לעצמו פתקים.. איזה קטע שהם מצאו את הפתק של שימי

63.

ברכות לחוקרים.

62.

61.

60.

59.

comment-2-comment

אוי לא,כמה חבל,דווקא רציתי להאמין באגדות לילדים של אבותינו הקדמונים על בע"ח מדברים. נו טוב.

comment-2-comment

58.

57.

comment-2-comment

גם לא פינקלשטיין. הוא רק טען שלא היינו במצריים.

56.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

חומות ירושלים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

55.

תגלית מדהימה!

54.

ושכל סיפור ההתיישבות בארץ הם סיפורי פוגי?

comment-2-comment

"רשעים אפילו על פיתחו של גהינום אינם חוזרים בתשובה"

comment-2-comment

חחח

comment-2-comment

53.

אותי זה מרגש ביותר שכן אנו הדתיים אמנם מאמינים בני מאמינים ומקבלים את הכתוב בתורה כאמת לאמיתה. אולם כאשר החיזוק לאמונה מגיע מן הצד החילוני המתנגש לאמונה. זה מרומם מאד. אם ההשערה של גיל הכתובת נכונה , משמע שזאת נכתבה כ300 שנה לאחר יציאת מצרים. ומה היה ליהודים לעשות שם לאחר כניסתם לארץ ישראל. ומעניין שיהושע הצדיק והמנהיג בנה דווקא שם את מזבחו. ואילו השומרונים בתוהו בהר גריזים הסמוך. דבר הוכיח שהמחלוקת בין עדת השומרונים לבני ישראל היתה כבר לאחר ליציאת מצרים. . מאד מעניין. תצליחו.

comment-2-comment

למה להמציא??

comment-2-comment

השומרונים הם עמים זרים שהאשורים הגלו לצפון ישראל אחרי חורבן הממלכה הצפונית בסביבות 720 לפנה"ס. השומרונים לא היו קיימים עדיין בתקופת יציאת מצרים. כדאי לך לקרוא תנ"ך ולא רק לשים כיפה וללכת לבית כנסת. איך תדע על פי מה תישפט ביום הדין? זה יהיה רק על פי דבר אלוהים.

comment-2-comment

comment-2-comment

הגיון בריא!

52.

זו מכת מוות למאמינים

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

הכתבה לא אמורה להוכיח את קיום אלהחפ, אלא את הפלחן הישראלי וטקסיהם מהמאה ה-13. כמו שזה לא מוכיח את קיום האל, כך גם האבן בחצרך אינה מוכיחה להיפך.

comment-2-comment

comment-2-comment

מכוח מה אבותינו באו לארץ? מה בן גוריון הניף ואמר שזה הקושאן שלנו? אתה לא חייב...

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

51.

50.

הטיעון בכתבה שקרי. מעולם לא נטען שאי ידיעת קרוא וכתוב היא הסיבה לכך שספרי האגדה המתוארים בתורה ובנביאים לא נכתבו בזמן התרחשותם לכאורה. ניתוח הטקסטים , השפעת מקורות רבים וכל הסתירות בהם מוכיחים זאת. כל מה שהכתובת הזו מוכיחה היא שהיה פולחן לאליל יהוה . זה הכל

comment-2-comment

1. יש סיכוי שה־ה׳ שבסוף השם המפורש היא אמת קריאה שנוספה בשלבים מאוחרים יותר. 2. ייתכן שה־ה׳ שבסוף השם המפורש נוספה לשם קדושה, כמו שהאות ה׳ נוספה לשמות של אברהם ושרה.

comment-2-comment

comment-2-comment

חחח

comment-2-comment

3000 שנים .וכפי שהמיקרא כותב ,נו זו כבר התקדמות,לכופרים כמוך.

comment-2-comment

להיפך - הם רק עוזרים להם..

49.

comment-2-comment

48.

גלית דיסטל כנעניאן וזה נכתב נגד שבט נפתלי.

comment-2-comment

47.

בין ממצאים ארכיאולוגים היסטוריים לסיפורים תנ"כיים, קשה להבין מהכתבה מה עובדתי ומה השערתי

46.

נורא רוצה לראות מה יגידו כל הבורים הכופרים בשם יתברך

comment-2-comment

לאמונה באלוהים לא צריך הוכחות בשטח.

comment-2-comment

היו פה אנשים והם עשו דברים, חלק מאותם דברים נכתבו בתנך על ידי אנשים אחרים. זה הכל נכון ואין עם זה שום וויכוח. אבל לטעון שיוצר היקום כתב את התנך או תקשר אותו למישהו, זה לא רעיון סביר שיש סיבה להאמין בו. הרבה יותר סביר שהתנך נכתב על ידי אנשים רגילים כערבוב של מיתולוגיה אגדות ואמת היסטורית, כמו גם שאר הכתבים הדתיים של עמים אחרים.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

כי זה שוב מוכיח שהיינו לאורך כל התקופה בכנען ולא במצריים.

45.

.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

את שמו של הקב"ה אסור לבטאות בפה אלא רק במחשה ולכן כותבים אתו בשם בפירוש אך מכנים אותו בשם אדנות בזמן תפילה וברכה ולא את השם המפורש.

comment-2-comment

44.

תורת משה אמת

43.

לפני כל התגובות הפוליטיות, הגזעניות והטפשיות: ממצא מדהים ומרגש. כל הכבוד לחוקרים.

42.

העברית היא הכנענית, הכתב שלנו הוא פיתוח של הכתב הפיניקי. באשר ליציאת מצרים והנדודים במדבר, לא תמצאו ממצאים בנושא. ומי שמחפש תיעוד בחרסים לקיומו של משה, חבל על זמנו. מספיק לנו ממצאים: בית דוד, בית עמרי, אחאב, שישק, וכהנה וכהנה.

comment-2-comment

comment-2-comment

אז מה?

comment-2-comment

צודק בהחלט

comment-2-comment

comment-2-comment

יש הרבה ממצאים שקשורים ליציאת מצריים..פקח עינים שים משקפיים

comment-2-comment

לא צריך שום ממצאים מעבר למה שיש אתה צודק ארץ ישראל לעם ישראל. משה קבל תורה מיסני לאחר יציאת מצרים. והופ כבר פסח להזכיר לך שהממצא הגדול ביותר זה אנחנו שכל שנה מאז ועד היום עושים זאת שנה בשנה.

41.

comment-2-comment

40.

39.

38.

ממצא מדהים אבל נראה שהמקלל שכתב הינו מאבי אבות הביביסטים של היום.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

37.

36.

35.

comment-2-comment

comment-2-comment

34.

33.

אם הם ניפו שפוכת של זרטל, שמצא חרסים מברונזה מאוחרת ומתקופת הברזל, איך הם יודעים ממתי בתקופות אלה הלוח?

comment-2-comment

יש תארוך של סגנונות שונים מן הפרוטו כנעני לכנעני לעברי העתיק וכו'. אולי יש גם שיטות פיזיקליות לתיארוך עופרת. לא בטוח.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

32.

הכתב העברי הקדום נקרא בפשטות ״עברי קדום״ או כתב ״דעץ״ (וגם יש אליו התייחסויות במשנה). הכתב הפרוטו-כנעני, מבחינת ציר הזמן לפי מחקר התפתחות הכתבים, מגיע לפני העברית הקדום והוא בעצם, לפי המחקר, צורת כתב שהייתה לפניו.

31.

אני חילוני ולכן לא משוחד ומימצא כזה הוא מידע מאלף על ההיסטוריה של האיזור

30.

29.

שאין אדם שיכל להמציא את סיפורי המקרא את משפטים ואת החוקים

comment-2-comment

מאשר שהאנשים שחיו באותה התקופה המציאו לעצמם אגדות. ע"ע תורת התעודות של וולהוזן. אבל כן, הם דיברו עברית וכן, הם קיללו בעברית וכן, יוספוס פלביוס צדק וגם החפירות של מנפרד ביטק מוכיחות את זה - אבות אבותינו הם ההיקסוס ושמה העברי של אוואריס הוא עבר, לאמור אנחנו עברים כי אנחנו מאוואריס. וכן, כבר ההיקסוס דיברו עברית ויותר מכך - הכתב הנורמלי הראשון בעולם (לא כמו כתבי ההירוגליפים המצרי והסיני) הוא ש-ל-נ-ו: ההיקסוס המציאו את הכתב הנורמלי הראשון.. וגם את המרכבה, אבל זה סיפור אחר. אז כן, העם שלנו מתחיל עוד לפני המאה ה-18 לפנה"ס ואין שום טעם לנסות להכחיש את זה. רק מה? זה לא אומר שסיפורי המקרא, הם לא אגדות עם יח"צ. אם אתה באמת מאמין שהים נבקע לשנים וכך עמנו הצליח לברוח מהמצרים ולא - כפי שבאמת קרה - המצרים השיגו את כל מי שברחו לתל שרוחן, צרו עליו 3 שנים והרגו את כולם, אבל חלק פשוט ברחו למקומות אחרים - אז תאמין. סה"כ אין שום דבר רע באמונה, כי בלי אמונה, צסק"א לא הייתה אוכלת אותה.

28.

27.

זה פשוט בדיחה . אנחנו לא חיים על ממצאים אלא על מסורת עדות

comment-2-comment

אי אפשר לאמר שמסורת מתבססת על אמת. גם הנוצרים חיים לפי מסורת. גם המוסלמים. אז ישו הוא בן האלוהים? אז מוחמד הוא נביא אמת? גם היוונים הקדמונים חיו לפי מסורת. אז זאוס אמיתי?

comment-2-comment

תמשיך להאמין, זה טוב. ולעולם אל תיכנס לבית חולים משום ששם הכל עובדות.

comment-2-comment

26.

גרשון גליל יכול לספר סיפורים כאוות נפשו . באקדמיה (החוגים לעת העתיקה וארכיאולוגיה )לא סופרים אותו והם יודעים למה . מבחינה היסטורית טהורה פרשנות גליל היא משאלת לב ולא מציאות היסטורית

comment-2-comment

comment-2-comment

לידיעתך לאונ' תל אביב אין מונופול על התואר "אקדמיה"

25.

האל ׳יהו׳, בדיוק כמו האל ששמו ׳אל׳ הם חברים בפנתאון האלים הכנעני.... ביחד עם בעל, אשרה, דאגון ומולך. כל עיר מדינה/ממלכה בחרה את ׳אל הבית׳ שלה...יהוה היה האל הלאומי של יהודה רק לאחר גלות בבל....השם ׳יהו׳ נמצא בשם יהודה. ״אלוהי ישראל״ הוא כנראה יותר ׳אל׳ מאשר ׳יהו׳, שהוא יותר מיוחס לממלכת יהודה שלאחר הגלות הבבלית, בה ה״יהודים״ החלו להכחיש את עצם קיומם של אלים אחרים, בניגוד לתיפסתם היותר קדומה שיש עוד אלים (״ויעשה שפטים באלי מצרים״) אך אלוהי ישראל הוא החזק ביותר. בקיצור, ״עם ישראל״ הם כנענים בעצמם, ובדילו את עצמם משאר הכנענים עם נרטיב של יציאת מצרים ו״כיבוש כנען״. עברית היא שפת אחות של פיניקית, ו״כנענית קדומה״. לכן, מי שכתב את הלוחית הזאת היה כנעני ולא בן ״עם ישראל״.

comment-2-comment

יהו אינו חלק מהפנתאון הכנעני , ע"פ הממצא הארכאולוגי מקורו של יהו במדין בכלל (גם בתנך עצמו זה נרמז -"הופיע מהר שעיר") .. לרבים מהמלכים והנביאים בימי בית ראשון היה את השם התאופורי "יהו" וזה כמובן על בסיס עדויות חוץ תנכיות כולל מנסרת סנחריב המפורסמת המזכירה את המלך חזקיהו כמו גם התגלית של גמריהו בן שפן ועוד .. להגיד שיהו היה האל הלאומי של יהודה רק לאחר גלות בבל? נו באמת .. עם ישראל אינם כנענים בעצמם גם אם גנאולוגית היה להם קשר לכנענים . התיאוריה המינימליסטית אינה סבירה כלל וכלל , שכן מדוע היהודאים ימציאו נרטיב מגוחך על מלחמה בציוויליזציה ותרבות שנעלמה מהשטח כבר מזמן כשהם בקושי יודעים דבר אודותיה ? (ורק על פי הפרטים היבשים בתנך נראה שהם ידעו ועוד איך ידעו, אז מה זה אומר בעצם ? שהם היו כנענים שכתבו כנגד עצמם?) , ובכל מקרה אם התנך אכן נכתב בימי גלות בבל הרי שהיה עליהם לכתוב כנגד התרבויות העוינות להם באותם ימים או בתקופות סמוכות כמו הבבלים , המצרים , אולי גם הפלשתים והארמים ... אך מדוע להם לצאת כנגד כנען של תקופת הברונזה? מה הרציונל? מהי הריאליה? כמובן שזה לא סותר את העובדה שאכן הייתה התפתחות מונותאיסטית - בשלב ראשון עבודה של מספר אלים במקביל , בשלב הבא עבודה של אל אחד תוך הכרה בקיומם של אלים נוספים עד השלב האחרון של עבודת אל אחד והכחשה של כל צורת אלוהות נוספת.

comment-2-comment

0
מצב לילה
מצב לילה