176

אלפים בכותל המערבי: "בגלל המצב, התפילות שלנו חשובות במיוחד" | שידור חי

בצל המצב הביטחוני זורמים עשרות-אלפי יהודים לכותל המערבי – השריד המזוהה ביותר עם בית המקדש – להתאבל על החורבן. ביישובי עוטף עזה קראו את מגילת איכה במרחבים המוגנים. נשיא המדינה: "יש רגשות מעורבים. הקפידו על הנחיות פיקוד העורף". ynet מעביר בשידור חי את התמונות מהכותל

תמונה כללית
קובי נחשוני, אלי מנדלבאום, איתמר אייכנר, מתן צורי | עודכן: 06/08/2022
תשעה באב בכותל המערבי (צילום ועריכה: אלי מנדלבאום)
1,952 שנים לחורבן הבית השני: כשברקע המצב הביטחוני, אלפים רבים של מאמינים נהרו החל מצאת השבת לרחבת הכותל המערבי, עם תחילת צום תשעה באב (השנה נדחה, לאחר ש-ט' באב נפל על שבת שבה אין צמים) – והאבל על חורבן שני בתי המקדש ועל אובדן הריבונות היהודית בירושלים. המתפללים ישבו על הארץ יחפים לאות אבל, קראו את מגילת איכה, שרו שירי נשמה יהודיים ואמרו קינות על חורבן בית המקדש – ברחבת השריד המזוהה עימו ביותר. ynet מעביר שידור חי מהכותל המערבי לאורך היום.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
צילום: רפי קוץחיילים בכותל בערב תשעה באב (צילום: רפי קוץ)
צילום: רפי קוץמתפללים בכותל (צילום: רפי קוץ)
במקביל להמונים שגדשו את הכותל, 2,200 יהודים עלו במהלך היום להר הבית – כך על פי ארגון "בידינו – למען הר הבית". הארגון התגאה בכך שמספר העולים למקום שבו שכן בית המקדש, מכלל המגזרים, עולה משנה לשנה.
בין האלפים שמילאו את רחבת הכותל אמש (מוצ"ש), היה גם אברהם שרקי שהגיע מבאר שבע. "מרגש לראות את ההמונים שנוהרים לכותל", אמר. "כל עם ישראל – מקרוב ומרחוק". הוא סיפר כי "לפני כמה שנים הייתי פה בתשעה באב שיצא במוצאי השבת, כמו השנה – אך הרחבה הייתה אז ריקה. היום ממש הכול מלא באנשים ממגזרים שונים – דתיים, חילונים וחרדים, חסידים וציונים. כל העם מגיע ומזדהה. במיוחד עכשיו כשאנחנו בתוך מלחמה, התפילות שלנו חשובות במיוחד".
צילום: גד שפררקריאת מגילת איכה בקיבוץ עלומים שבעוטף עזה. אחד מבתי ילדים הממוגנים הוסב השבת לבית כנסת (צילום: גד שפרר)
רבים ישבו על הרצפה כשהם מזילים דמעות. "הגעתי למרר פה בבכי על החורבן", אמר יצחק – וזכריה קאר מדרום אפריקה מתפלל "לשקט, לשלום – ושיהיה זה התשעה באב האחרון של כל עם ישראל". הקרן למורשת הכותל, המנהלת את האתר, נערכה לקליטת ההמונים. בגמר הצום יחולקו ברחבת הכותל שתייה ומצרכי מזון למתענים.
צילום: הקרן למורשת הכותל המערביקינות בכותל (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)

"ללמוד את הלקחים"

גם ברחבה הדרומית של הכותל, "עזרת ישראל", התקיימו קינות ותפילות. מנכ"לית התנועה המסורתית, רקפת גינסבורג, סיפרה כי למקום הגיעו כ-200 מתפללים מזרמים שונים – קונסרבטיבים, רפורמים ואורתודוכסים. "התפללנו ביחד וקראנו ביחד מגילת איכה", אמרה. "ישבנו לרגל תשעה באב ברחבה השוויונית, ללא מחיצה, גברים ונשים יחד, לקרוא ולהתפלל".
צילום: הקרן למורשת הכותל המערביעזרת הנשים בכותל (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)
צילום: הקרן למורשת הכותל המערבימתפללות בכותל (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)
נשיא המדינה, יצחק הרצוג, השתתף בקריאת מגילת איכה בבית כנסת "חיי עולם" ברמת השרון. "זהו ערב עם רגשות מעורבים", אמר אמש. "קריאת המגילה הייתה מרגשת מאוד עבורי. בכל מקום ובכל קהילה מציינים את חורבן הבית באבל כבד. כשקוראים בין השורות של המגילה, לומדים גם את הלקחים. המגילה מזכירה את שנאת החינם, את הקשר בין זו לחורבן הבית ולאובדן הלאומיות והעצמאות שלנו. זה לקח שחייב ללוות אותנו מדור לדור".
תמונה כלליתהנשיא הרצוג בקריאת מגילת איכה ברמת השרון. מימין לנשיא המדינה, ראש העיר אבי גרובר
בהתייחס למצב הביטחוני, הוסיף: "אזרחי ישראל נמצאים תחת מתקפה, וחיילינו ואנשי מערכת הביטחון נמצאים בכל אתר ואתר, שומרים עלינו ומגנים עלינו". הוא ביקש לשלוח "ברכת הצלחה ותשואה לכל מגינינו באשר הם, כפי שנאמר בתפילה לשלום המדינה שחיבר סבי, הרב יצחק אייזיק הלוי זצ"ל, שהקדוש ברוך-הוא יעטרם בכתר ניצחון, וייתן להם ישועה ונזכה לשלום ושלווה בכל מחוזותינו". הוא פנה וביקש מכלל האזרחים "להקפיד על הנחיות פיקוד העורף. רק ככה נוכל להציל חיים ולנצח במערכה".
צילום: הקרן למורשת הכותל המערביליל תשעה באב בכותל (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)
צילום: הקרן למורשת הכותל המערביקריאת מגילת איכה (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)

תקווה לגאולה עוד לפני סיום הצום

מדובר באחת משתי התעניות הקשות והחמורות בלוח השנה העברי: בדומה ליום הכיפורים, ובשונה מהצומות האחרים, הקצרים יותר, היא נמשכת יותר מיממה – ובמהלכה נמנעים מאכילה, שתייה, רחצה, נעילת נעלי עור, סיכת הגוף וקיום יחסי אישות, וכן מדברים אחרים העשויים לשמח את האדם ולהשכיח ממנו את האבלות, כמו האזנה למוזיקה ואף לימוד תורה. במקום זאת, נהוג לקרוא את מגילת איכה, פרקי קינות וספרים אחרים שבהם מתוארות זוועות המלחמה על ירושלים, החורבן והגלות.
צילום: הקרן למורשת הכותל המערבימתפללים בכותל (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)
השנה חל ט' באב בשבת, ובגלל האיסור להתענות ביום המנוחה, נדחה הצום ביממה והוא מצוין משקיעת החמה שלפני מוצאי השבת – ועד היום (ראשון בערב), עם חשכה. לפי המסורת, אם משיח יבוא ועם ישראל ייגאל – תבוטל התענית, ט' באב יהפוך ליום משתה ושמחה, והיהודים המאמינים מצפים ומתפללים שהדבר יקרה בכל רגע.
תשעה באב חותם את תקופת "בין המצרים" – שלושת השבועות שהחלו בצום י"ז בתמוז. בימים אלה הלכו דיני האבלות והתחזקו – כל עדה בישראל ומסורתה – עד לשיא, ביום חורבן הבית, שבו כאמור צמים ונוהגים עינויים נוספים.
צילום: רפי קוץמתפללים בכותל בערב תשעה באב (צילום: רפי קוץ)
צילום: רפי קוץתפילה בכותל המערבי בתשעה באב (צילום: רפי קוץ)
כך, למשל, נמנעו תחילה מתספורת, מגילוח, מהאזנה למוזיקה קצבית, מקיום אירועים ומסיבות ואף מחתונות, ובהמשך לא אכלו בשר ולא שתו יין בתשעת הימים (מ-א' באב), ויש שאף החמירו והתנזרו מרחיצת הגוף ומכיבוס הבגדים.

קריאת "איכה" לאור ירח באתרי מורשת

אלפים יצאו אמש לקריאת מגילת איכה לאור ירח בגנים לאומיים ואתרי מורשת של רשות הטבע והגנים. בפארק (גן לאומי) הרודיון, בגן הלאומי תל ערד ובשמורת הטבע והגן הלאומי ארבל התאספו לקריאת המגילה מתוך חיבור לשורשים, לאדמה ולאתרים ההיסטוריים הקדומים.
ד"ר חגי דביר, מנהל המוצר התיירותי ברשות הטבע והגנים, אמר כי "תשעה באב הוא יום לאחדות לאומית, אהבת חינם ויצירת גשרים בתוך החברה הישראלית. אנחנו שמחים לפתוח את שערינו לטובת פעילויות מעולמות תוכן ייחודיים, שמעמיקים את השיח ומחברים בין העבר להווה".
צילום: אלי שעשועקריאת מגילת איכה בגן הלאומי תל ערד (צילום: אלי שעשוע)
צילום: אביה דבירקריאת מגילת איכה בשמורת הטבע ארבל (צילום: אביה דביר)

הצום הקשה בשנה

לפני 1,952 שנים (ויש המונים 1,953 או 1,954 שנים) נחרב בית המקדש השני – והעם היהודי הוגלה מארצו. המוות, ההרס והחורבן מצוינים מדי שנה בתשעה באב, שלא פחות מהעלאת המקדש באש, מסמל את קץ ממלכת היהודים בארץ ישראל – עד לימינו.
צילום: הקרן למורשת הכותל המערביתשעה באב בכותל (צילום: הקרן למורשת הכותל המערבי)
על פי המנהג, בשל האבל, יושבים המתפללים על כיסאות נמוכים או על הרצפה – וישנם אף כאלה שישנים על הרצפה. בבתי הכנסת נהוג לקרוא את המגילה באור חלש, או אפילו לאור נרות. תשעה באב נחשב לצום הקשה בשנה בשל העובדה שהוא מתחיל כבר בלילה, ובשל תנאי מזג האוויר הקייצי.
ברחבי הארץ נערכים מפגשי הידברות ושיח בין מגזרים שונים, בכפוף להנחיות פיקוד העורף. במרכזם – קריאה לתיקון חטא שנאת החינם שעל פי המסורת הביא לחורבן בית המקדש השני. בין ההלכות השונות, בליל תשעה באב חל איסור הלכתי על לימוד תורה, מאחר שלימוד התורה נחשב לפעולה משמחת.
פורסם לראשונה: 02:49, 05.08.22
לכתבה זו 176 תגובות
הוספת תגובה
176

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
105.

היום, השימוש היחיד ביהוה הוא להתסיס ולעורר מלחמות אחים. לא רק זה, כבר מזמן יהודים מתפללים לאבנים ולקברי שייחים. עבודת אלילים שלא נופלת מאף עבודת אלילים אחרת.

104.

103.

בית המקדש היה סטקיה אחת גדולה שבה שחטו חיות (מנהג ברברי !) ועשו את בשרן על האש . את הסטייקים אכלו הכוהנים ולכן היו שמנים נורא ! הכל בבית המקדש היה מושחת כמו בימינו שכל (רוב) הרבנים והרבנות מושחתים . בקיצור אין אלוהים והדתיים/חרדים מתפללים לעננים ולוקחים כסף ממאמינים טיפשים

102.

במקום להתמודד עם החיים עצמם

101.

להתנדנד חזק, אלוהים אוהב את זה..זקוק לזה.

100.

לכו תעבדו

comment-2-comment

99.

98.

ואף תפילה ואף רב לא הצליחו לעצור את זה, עד שבאו האם-16 והאף-16 של צה"ל ושמו לזה סוף.

97.

96.

מענין איפה אלוהים היה בזמן השואה

95.

אנחנו 1954 שנים לחורבן הבית

94.

93.

92.

91.

comment-2-comment

90.

89.

88.

87.

86.

85.

לא משנה הייטק, אלביט, 8200, צה"ל או כל אוניברסיטה שנבנה. הדת היא הגורם הקבוע שלא השתנה וזה שגורם ויגרום לנו להישאר מדינה פרימיטיווית ובמלחמה תמידית.

84.

83.

כי הקב"ה החזיר את עמו ישראל לארצו ובנה להם מדינה. מדינת ישראל היא הכלי האלוקי לגאולה. ולכן כולם חייבים להתפלל לשלום מדינת ישראל, ראשית צמיחת גאולתנו. אשריך ישראל!

82.

את הטוקבקים יהי רצון שנרבה הרבה באהבת חינם והשכינה תשכון בכל הארץ ואיש תחת גפנו ותחת תאנתו ונזכה לגאולה שלמה ב"ה

81.

80.

79.

שכל

78.

77.

76.

בביאת המשיח מלכות השם תתגלה בעולם, אין יותר בג"ץ אין ממשלה אין כנסת אין פיגועים אין יוקר מחייה, העולם חוזר לאותו סדר שהיה לפני חטא האדם הראשון, עולם ללא יצר הרע, ללא צרות, רק שפע ורק טוב, שנזכה כולנו לגאולה השלמה במהרה בימינו

75.

חורבן המקדש גמל את היהודים מפולחן פגאני של הקרבת קורבנות והיררכיה של מעמד הכוהנים. הגלות החלה הרבה זמן לפני חורבן ירושלים . גלות מרצון של יהודים שחיפשו מפלט ממלחמות האחים והטירוף הדתי

74.

73.

72.

71.

הקנאות והמשיחיות יביאו עלינו את חורבן המדינה

70.

כל המתאבל על ירושלים זוכה ורואה בשמחתה, ואת החלק השני פחות מכירים מי שלא מתאבל על ירושלים לא רואה בשמחתה.

69.

הם החרדים גרמו לחורבן בית ראשון שני ושלישי זה בטוח

68.

67.

אז אין אח גדול היום??

66.

65.

64.

63.

חברה די לשנאה בשביל מה יש לנו מדינה ליהודים? שכחנו למה אנחנו פה? אנחנו כולנו אחים ואיש איש באמונתו יחיה. תפסיקו לשנוא ולפלג לשסע ולהרוס די לימין די לשמאל די נמאס זה מי שאתם ? ימניים או שמלאנים? זה האופי שלכם? זה האמונה שלכם? לא חבל?

62.

*(שועלים הכוונה לערבים. ועל זה בוכים - על הכיבוש הערבי העויין.)

61.

אבל לא אכפת להם שהמפעל הציוני, גזר את דינו לכיליון בגלל מפעל ההתנחלויות המתועב מוסרית ערכית ובטחונית

comment-2-comment

איכפת מאד ממה שקרה לפני כ-2000 שנה, זה חלק מתולדות העם היהודי אם רוצים להתעלם מכך- אפשר, אך על תולדות אלה, אנו מבססים זכותנו על ארץ זו ותולדות אלה איפשרו לעם היהודי לשמור על קיומו כעם ולחדש ימינו כקדם במדינה ריבונית על האדמה , עליה שכן בית המקדש אשר נחרב. אין צורך להיות דתי או שומר מצוות, צריך פשוט להיות יהודי המעבד את עברו , בסיס לעתיד יותר טוב.

60.

comment-2-comment

אתה רוצה להיות כאילו עצוב? תהנה. לא אפריע לך לשגרת יומך. אל תפריע לשלי! אל תנסה לשכנע אותי להיות עצוב על בית שהתקלקל.

comment-2-comment

תמיד היתה רגישות לשמר את היום הזה כיום אבל לאומי, אתה לא חייב להיות עצוב, אבל זה רק מראה כמה אין ערכים לאחראים ברדיו.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

למה הציבור שהכי מקרב אותנו לחורבן נוסף חושב שהוא יכול להגיד לי איך לחיות מה לעשות ומה לא. דרעי (שעבר על לפחות אחת מעשרת דיברות) אומר לי איך לחיות, לימצן (תומך בפדופילים - אפילו לא חשבו שצריך להכניס תועבה כזו לעשרת הדיברות) מנסה להגיד לי מה זה להיות יהודי. תפסיקו להסתכל לי בצלחת ובחיים ותתחילו להסתכל במראה

59.

אם אלוהים החליט שצריך להחריב את בית המקדש אז על מה הבכי זה כמו שיבכו על סדום ועמורה

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

למה ישות על כזאת צריכה להתעצבן על משהו בכלל?

comment-2-comment

comment-2-comment

זה בכי מדרבנן.

58.

בגלל זה כל דבר אומרים שזה משנת איכה עכשיו הבנתי

comment-2-comment

57.

חלפו 1954 שנים מאז שחרב בית המקדש לא 1952 ולא 1953 נא לדייק בבקשה

comment-2-comment

56.

comment-2-comment

55.

גוש אמונים,סבסטיה וההתישבות ביהודה ושומרון המצאותם בכל יחידות העילית וטייס ואהבת כל רגב בארץ האבות.

comment-2-comment

comment-2-comment

לחורבן בית שלישי. ראינו בבוקר את גיבור ישראל שלא היה בצבא בן גביר עם מאבטחים בהר הבית, מוקף כולו בתלמידי ישיבה שלא הולכים לצבא.

comment-2-comment

comment-2-comment

את היהדות של היום המציאו רבנים שמינו את עצמם כנציגי אלוהים עלי אדמות. ביהדות של היום אין אלוהים, אין תורה ואין דבר פרט לרדיפה כסף, כוח וכבוד של רבנים. מעניין אם יחזירו את פסל יהווה ואשרה אישתו למיקדש שבן-גביר רוצה לבנות.

54.

חורבן הבית אירע בשנת 68 לספירה

53.

comment-2-comment

comment-2-comment

שיפץ יותר נכון

comment-2-comment

הקיר שסוגדי האבנים בוכים מולו הוא רק קיר תמך לייצוב הרחבה שעליה נבנה המיקדש על ידי הורדוס. אז אתם מתפללים לקיר תמך שניבנה על ידי גוי שמינה בעצמו כוהנים שלא ממשפחות הכוהנים הקיימות, בעצם כאילו מינה זרים לעבודת השחיטה בבית המקדש.

52.

שהיא רבע מגודל עזרת הגברים, ומפוצצת

51.

מורידים חיים מהלועזי 2022-68=1954

50.

49.

השלישי בדרך...

48.

47.

תלכו קצת לשמוע את השנאה , את הקשיים , את העוני, את הפחד המצב הכלכלי חברתי , תלכו לשמוע את העם .. בחירות כל שנה , משרדי ממשלה שלא מתפקידים , עיתונות פוליטית עם אינטרסים -העסק פה מתפורר .

46.

ישראלים רוצים חיים נורמליים ולא קיצוניים דתיים שיחריבו את הבית שלנו

comment-2-comment

כי אתה לא יודע מה זה לחיות אם בית מקדש. אם היתה יודע היתה מת לחיות עם מקדש

comment-2-comment

comment-2-comment

בית המקדש השלישי יקום ויהיה. עוד בימינו בע"ה. ובידיך תהיה ההחלטה אם לקבל את התורה או לעזוב לכל עם גוי שיסכים לקבל אותך.

45.

דוסים סתומים. אין שכל איןמדאגות. תפסיקו לבכות ותוציאו מכרז לבניית המקדש.

44.

2000 שנה בכינו לא קרה כלום. עדיף להפוך את היום ליום של בניית הארץ. הרבה יותר אפקטיבי מלשבת ולבכות

43.

אי אפשר לשנוא כל השנה וביום אחד לכפר על זה. אם אתם רוצים לצום בשביל הפיגורה - אחלה. אבל תענית על שנאת חינם היא בזבוז זמן מוחלט אם אתם מצביעים לביבי או לימין.

42.

אם יקום בית מקדש, רק הכוהנים יחיו על חשבון האחרים, ורוב החרדים יידפקו

comment-2-comment

comment-2-comment

41.

comment-2-comment

40.

בן גביר הטמבל רוצה לעלות להר הבית כדי להתסיס את השטח ולצמצם את חלון הזמן שיש לצה״ל לפעול בעזה לחיסול הגיהד.

comment-2-comment

39.

38.

comment-2-comment

37.

1954 שנים חילוני

36.

שיבנה בע״ה במהרה בימינו אמן

35.

רצינו לסלק את הכהנים וכל דרך כולל שתפ עם הרומאים והעם ישא בתוצאות

34.

33.

מהסיבה שנעשו בו מעשים שלא ייעשו וכשאלוהיהם של הכוהנים והלוויים צפה בהם הוא החליט על חורבנם. אז אין מה לייחל לבניית בית מקדש שלישי שעל פי התנהגות המאמינים החרדים יהייה לו אותו גורל

comment-2-comment

וכנראה יחרב גם פעם שלישית כמו אז גם היום הימין הלאומני הכה צודק וכה פטריוטי לא היה מוכן להתפשר עם המציאות ולקבל מה שיש עד שיתאפשר בעתיד לשנות את המצב. אין לו סבלנות. הוא רוצה הכל כאן ועכשיו, ולא אולי בעוד כמה דורות, ובאופן הזה מחריב גם את מה שיש. לצערי בדיוק אותו דבר קורה גם עכשיו, כאן במדינה שלנו שהיא הבית השלישי.

32.

31.

comment-2-comment

comment-2-comment

בושה שזו הרבנות הבזויה, שמציינת את צום גדליה, אך לא את השואה. איפה הפרופורציה?!

comment-2-comment

ושכל העם יסכים ללכת אחריהם. אבל בוודאי שזה חורבן גדול מאוד.

comment-2-comment

comment-2-comment

על מנת לפסוק צום לכל העם - יש למצוא ערכאה דתית שיהיה בכוחה לפסוק למען הציבור כולו. בזמן שבו רוב הצבור מזלזל בתורה ובמצוות, על אחת כמה וכמה בחכמים (ראה את התגובות כאן...) אין מקום לפסיקה בעבור כולם.

comment-2-comment

comment-2-comment

אלוהים נשאר שם בשואה,באושוויץ....

comment-2-comment

30.

1954

29.

28.

כל כך עצוב שעם ישראל לא מאוחד ולא כולם מחוברים לשורשיו. עם שאין לו עבר, אין לו עתיד. אנחנו לא עם ככל העמים. יש לנו מורשת ומסורת מאוד מיוחדים. חבל שרבים פה מתכחשים, מזלזליפ ולועגים לה.

27.

26.

כל העניין הדתי. חבל סתם לצום ולהתאבל על דברים בטלים ולא רלוונטיים. אני אישית נהנה מיום חופש מהעבודה

comment-2-comment

ברור לטפשים כמוך שרק רודפים אחרי הנאת הגוף שבסוף ירקב בקבר, לא למי שמאמין שהנשמה אחרי המוות עולה לשמיים!

25.

האבל הוא על חורבן העם והמדינה היהודית הקודמת שהייתה פה. בית המקדש היה הסמל של אותה ריבונות. לכן הרומאים החריבו אותו עוד לפני שהם החריבו את המדינה עצמה והגלו את אזרחיה (זה קרה רק עשרות שנים אחרי).

24.

כאלה הם המנשקים, המתנדנדים והמשתטחים. הם כל כך עסוקים בפולחן שהם שוכחים את הפואנטה. עם הגישה הזאת, נפילת הבית נמצאת ממש מעבר לפינה.

23.

יש לנו מדינה, ירושלים בנויה ומפוארת- יותר מבכל תקופה אחרת בהיסטוריה. נכון, אין בית מקדש- אבל מצד שני כבר מזמן החלפנו את הפולחן עם קורבנות בתפילות, ואת הכוהנים ברבנים. אז לא בדיוק חסר לנו משהו. להתאבל ולבכות במקום להכיר בנס שקרה זאת בושה וביזיון. מזמן היה צריך לבטל את מנהגי האבלות המיותרים.

comment-2-comment

על ירושלים הבנויה והמפוארת. בתשעה באב, זוכרים את מה שעדיין אין. האבלות היא לא רק על החוסר בבניין הפיזי, אלא גם על מה שהוא מסמל. שנזכה לבניין המקדש והרבה הרבה אהבת חינם...

comment-2-comment

בית המקדש חרב ויצאנו לגלות של 2000 שנה, בדיוק 40 שנה אחרי צליבת ישוע המשיח בהתאם לכל דברי נביאי ישראל. מלכות ישראל חרבה כי עם ישראל דחה את המשיח. עד היום עם ישראל עיוור ולא מבין אלא סומך על צדקתו ולא על הצדקה שבאה מקורבן המשיח ישוע על הצלב. עכשיו שוב קיבלנו מדינה. מה יקרה אם הפעם שוב נדחה את המשיח?

comment-2-comment

ידידי אתה שוכח כמה דברים, למשל את כל מליוני היהודים שנטבחו לאורך ההסטוריה במקומות גלותם - אם היינו עם חופשי בארצנו היינו מונים היום לפחות חמישים מליון. זו רק דוגמה. רק לחשוב על ההישגים שיכולנו להגיע אליהם למען קידום כל האנושות. ומעל לכל אנו אבלים על עצמנו שהבאנו עלינו את האסון של אבדן חרותינו וארצנו.

comment-2-comment

comment-2-comment

המסורת היא על עצם חורבן הבית פיזית - חורבן הבית שהיה המרכז הרוחני הכלכלי וכמובן הדתי של עם ישראל. מעבר להרס והחורבן הגליית חלקים מהעם למדינות אחרות. העניין הוא לזכור.

comment-2-comment

שלטון ציוני אינו נחשב לגאולה אלא לברירת מחדל בכפוף למצב. הגאולה תהיה עצמאות רוחנית מוחלטת משוחררת מכבלי הנאורות והקידמה הפרוגרסיביים. ׳הן עם לבדד ישכון,ובגוים לא יתחשב, הן עם כלביא יקום וכארי יתנשא, לא ישכב עד יאכל טרף, ודם חללים ישתה, ועיננו תראינה מלכותך כדבר האמור בשירי עוזך על ידי דוד משיח צדקך.

22.

"ומשנאת אחים חרב בית המקדש " בן גביר ומפלגת עדת קורח,,,,,,

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לפני שאתה מחפש גורמים אחרים. שנאה זאת מידה מושחתת ורעה

21.

ש"י אגנון סיפר שהוא נולד בתשעה באב, אך הוא סתם בחר לעצמו תאריך סמלי. לעומת זאת, נתן אלתרמן - "נתן החכם" - באמת נולד בתשעה באב. כדאי לקרוא לפעמים את יצירותיו הנצחיות ולהתבשם מהם. כדאי גם לקרוא עליהן באתר הבא (בקטגוריה "נתן אלתרמן"). יש חידושים רבים ומפתיעים. https://www.zivashamir.com/

20.

השתחררו מאמונות מטורללות והתחילו להתנהג יפה זה לזה! החרדים המשתוללים שקרעו ספרי תפילה של קונסרבטיבים בכותל היו צריכים להיות מוקעים על ידי הקהילה שלהם, אבל זה לא יקרה.

19.

לזכור את החורבן ולחגוג את היות מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית ולעלות את נס הקמת מדינת ישראל

18.

יאללה תתקדמו כבר. רוצים טלפון של קבלן טוב? שיבנה מחדש אם כל כך חסר לכם. אגב אם כל כך מפריע לכם שנאת חינם שמוזכרת בסוף הכתבה אני יכול לשנוא את כולם ללא אפליה תמורת תשלום

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

17.

16.

שאנו הולכים לקראת חורבן בית שלישי ולהתמקד בניסיון למנוע זאת להקיא את מפיצי השינאה ובעיקר הפוליטיקאים וגם את השופרות שלהם ובתוכם אתר זה

comment-2-comment

אמת צריך ללמוד על מה חרב הבית. להסיק מסקנות זה חשוב. הכי חשוב כיצד למנוע חורבן בית שלישי. זה הכל.

15.

14.

13.

comment-2-comment

12.

ושישלח את משיחו לגאול אותנו גאולה אמיתית ונצחית, אכי"ר.

comment-2-comment

11.

comment-2-comment

comment-2-comment

הדתיים מתגייסים לקרבי יותר מכולם ותורמים דם ואיבריים יותר מכולם.

comment-2-comment

זה לא יום שמתאים לזה

10.

במקום לבכות על חורבן הבית לפני אלפיים שנה, עדיף שתתעוררו לפני חורבן בית שלישי.

comment-2-comment

גם את והחברים שלך תתעורו לפני החורבן השלישי

9.

חסר רק בית המקדש והשראת השכינה.

8.

בית המקדש נחרב בגלל שנאת חינם. אותם אנשים שעולים לכותל הם הגורם מספר אחד לקרעים בעם עכשיו

comment-2-comment

ובגלל שגעון גדלות של קנאים דתיים? מעניין...

7.

הגיע הזמן להיות ראליים. לא רלוונטי חורבן לפני 2000 שנה יש הווה יותר מטריד צריך לטפל בו מייד

6.

לפני שמתחפרים בחורבנות מלפני אלפי שנים, הביטו סביבכם ובכו על החורבן הנוכחי..

5.

comment-2-comment

ראה בכל המחקרים שנעשו, החילונים שונאים חרדים ולא להפך. ולשנאה תמיד היו ויהיו אלפי תירוצים, למרות שאין תירוץ לשנאה כללית ויש תוצאות של חורבן

4.

לפני שנה איבדתי את הנייד שלי באוטובוס בדרך לבסיס (הייתי עייף רצח מהמסיבות בסופ״ש), התאבלתי קצת התבעסתי קראתי ״איכה״ הורדתי נעליים בתחנת האוטובוס והנייד לא חזר ולא נמצא. זה היה כמו לאבד את הקשר לאלוהים. אחרי כמה שבועות ונייד חילופי שכחתי מכל הסיפור. תלמדו ממני תלחצו NEXT ותמשיכו את החיים.

comment-2-comment

3.

הפלגנות עדיין טבועה עמוק ב-DNA שלנו. גם אצל אלה שמתריעים ממנה בלי הרף. אנחנו לא מצליחים להתעלות מעליה.

2.

1.

שהרי הבית השני ניבנה על ידי הורדוס - גוי. הבית הראשון נבנה על ידי שלמה המלך והיה כתובת המגורים של השם, כפי שמסופר, ירד עמוד עשן אל קודש הקודשים בו הייתה התיבה. הבית השני, זה סיפור אחר. קדושה כבר לא הייתה בו, רק פוליטיקה של כוהנים מושחתים. על מה יש להתאבל?

comment-2-comment

אותנו עם תורן אחר?

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

מתקופת דוד. בכיבוש בבל מרכז הכח מת. בבניית בית שני הם קיבלו את מרכז הכוח שנית ועכשיו הם מנסים לשמר את מה שנשאר: מאמינים ותקציבים

comment-2-comment

נבנה על ידי עזרא ונחמיה בעזרת כורש מלך פרס ,הורדוס שיפץ אותו .

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה