צילום: AFP ,AP
צילום: AFP ,AP

הטליבאן מבקש כסף מארה"ב: יש לכם לב גדול

מדינות ברחבי העולם התחייבו להעביר לאפגניסטן הענייה כספי סיוע של יותר ממיליארד דולר. שר החוץ במשטר הטליבאן קרא גם לארה"ב - שהשלימה את נסיגתה מאפגניסטן בתום 20 שנות לחימה - לתרום בנדיבות: "עזרנו לכם בפינוי, ובמקום להודות לנו הקפאתם נכסים. המדינות צריכות לעזור אחת לשנייה"

סוכנויות הידיעות | פורסם:14/09/2021
הטליבאן הודה היום (ג') לקהילה הבינלאומית, שהבטיחה להעניק לאפגניסטן כספי סיוע של יותר ממיליארד דולר. בארגון הטרור האיסלאמיסטי קראו לארה"ב לגלות נדיבות ולסייע למדינה הנחשלת.
בפסגת האו"ם אתמול בג'נבה התחייבו מדינות העולם לתרום 1.2 מיליארד דולר כדי להעניק סיוע הומניטארי לאפגניסטן, שמצוקותיה מחריפות מאז עליית הטליבאן לשלטון. אפגניסטן הענייה תלויה במשך שנים בסיוע בינלאומי. כעת היא סובלת מבצורת, ממשבר רעב שהולך ומחריף וממצוקת עוני. מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר אתמול שהשירותים הציבוריים באפגניסטן נמצאים על סף קריסה.
גוטרש הזהיר אתמול שאפגניסטן ניצבת בפני משבר הומניטארי גדול במיוחד. בפסגה בג'נבה אמר: "אחד מכל שלושה אפגנים לא יודע היום מהיכן תגיע הארוחה הבאה שלו. שיעור העוני עולה בקצב מסחרר והשירותים הציבוריים הבסיסיים נמצאים על סף קריסה. מאות אלפים נאלצו לברוח מבתיהם – ובמקביל אפגניסטן סובלת מבצורת קשה – השנייה שפוקדת את המדינה בארבע השנים האחרונות. אנשים רבים עלולים להישאר עד סוף החודש ללא אוכל, לקראת החורף".
בחודש שעבר הושלמה נסיגת של ארה"ב (ומדינות נוספות) מאפגניסטן אחרי 20 שנות לחימה. על רקע מסע הכיבושים המהיר של הטליבאן, והזעם של אפגנים שטוענים שארה"ב "הפקירה אותם לגורלם", אמרו כמה נואמים בג'נבה שלקהילה הבינלאומית יש "מחויבות מוסרית" להמשיך לעזור לאזרחים האפגנים, שחיים כעת תחת משטר השריעה של הטליבאן. מזכ"ל האו"ם אמר: "בואו נהיה ברורים: הפסגה הזאת היא לא רק על מה שניתן לאזרחי אפגניסטן, היא על מה שאנחנו חייבים להם".
צילום:APאמיר חאן מוטאקי. מבטיח שקיפות בהעברת הסיוע לנזקקים (צילום:AP)
אמיר חאן מוטאקי, שר החוץ בממשלת הטליבאן, אמר במסיבת עיתונאים שהטליבאן ישקיע את התרומות בצורה חכמה וישתמש בהן כדי להקל על מצוקת העוני. "האמירות האיסלאמית תנסה בצורה הטובה ביותר להעביר את הסיוע לנזקקים – בצורה שקופה לחלוטין", טען שר החוץ.
"אפגניסטן היא מדינה מוכת מלחמות וצריכה סיוע של הקהילה הבינלאומית בתחומים רבים – במיוחד חינוך, בריאות ופיתוח", אמר שר החוץ של משטר הטליבאן. "פרויקטים לא-גמורים צריכים להסתיים כדי למנוע בזבוז של משאבים", הוסיף שר החוץ – וקרא לסיוע מגופים בינלאומיים.
צילום: Getty Imagesפליטים בפארק בקאבול. המונים נמלטו מבתיהם בעקבות כיבושי הטליבאן (צילום: Getty Images)
במערב עוקבים בחשש אחרי המצב, וממתינים לראות כיצד יפעל הטליבאן בזירה הבינלאומית: כשהטליבאן עלה לשלטון הבנק העולמי וקרן המטבע הבינלאומית השעו את הגישה של אפגניסטן לכספי הסיוע. ארה"ב הקפיאה נכסים בשווי 9.5 מיליארד דולר ששייכים לבנק האפגני המרכזי.
מוטאקי קרא לארה"ב – שיצאה מאפגניסטן אחרי שאשתקד חתמה עם הטליבאן על הסכם שלום – לתרום בנדיבות: "אמריקה היא מדינה גדולה, צריך להיות לה לב גדול. עזרנו לארה"ב עד הפינוי של אחרון האנשים שלה, אבל לצערנו ארה"ב - במקום להודות לנו - הקפיאה את הנכסים שלנו". שר החוץ האפגני הוסיף שארה"ב ואפגניסטן "צריכות לעזור אחת לשנייה". מוטאקי אמר שאפגניסטן כבר קיבלה סיוע מפקיסטן, קטאר ואוזבקסטן. הוא הוסיף שסין התחייבה להעביר "בקרוב" 15 מיליון דולר.
צילום: AFPחיילים אמריקנים מחלקים מים לילדים אפגנים בנמל התעופה בקאבול (צילום: AFP)
על רקע חוסר האמון של המערב בהבטחותיו של הטליבאן, מזכ"ל האו"ם גוטרש מקווה שכספי הסיוע יגרמו לטליבאן לשפר את יחסו לזכויות אדם. "בלתי אפשרי לספק סיוע הומניטארי באפגניסטן מבלי לנהל מגעים עם הרשויות בפועל", אמר גוטרש. "חשוב מאוד לנהל מגעים עם הטליבאן ברגע הנוכחי".
הטליבאן מנסה להציג את עצמו כמתון מכפי שהיה כשעלה לראשונה לשלטון ב-1996, אך באפגניסטן התפרסמו עדויות קשות על מעשי זוועה – כולל מסעות נקמה שבהם נרצחו מי ששיתפו פעולה עם המשטר הקודם. מישל בצ'לט, נציבת האו"ם לזכויות אדם, אמרה שהטליבאן לא מקיים את הבטחותיו ובין השאר פוגע בזכותן של הנשים לעבוד ולרכוש השכלה. מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן הזהיר בעבר שהטליבאן יישפט "על-פי מעשיו", ורק אם יעמוד בהבטחותיו יזכה בלגיטימיות ותמיכה.
66

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
56.

העקרב ביקש מהצפרדע להעביר אותו לצידו השני של הנחל. והבטיח לא לעקוץ אותה. בזמן המעבר. הוא עקץ אותה. אמרה הצפרדע. עכשיו נמות שנינו. מדוע עשית זאת. ענה העקרב. כי זה ב dna שלי לעקוץ.

55.

54.

זה מזכיר את הבדיחה הישנה: " איך ישראל תהפוך למדינה ה 51 של ארה"ב?" היא תכריז מלחמה על ארה"ב וזו תכבוש אותה.

53.

הדוד ג׳ו ידפיס עוד כמה טריליונים.

52.

51.

50.

טרוריסטים רמאים אסור לאמריקה לתת להם כסף זה הכל ילך לחימוש שלהם ולצבא הטרוריסטי שלהם אלא אם כן האמריקאים נאיביים והם רוצים עוד הפעם אירועי 11/9

comment-2-comment

49.

48.

47.

אם המערב לא ימצא דרך לעודד מדיניות סובלנית של מנהיגות הטאליבן, סין, איראן, רוסייה ודומיהן יקנו השפעה האזור בתמורה לתמיכה כלכלית וצבאית. האתגר הוא להתנות עזרה כלכלית ובניית תשתיות לטאליבן, תמורת השגת וויתורים מהטאליבן בנושאים של חרויות הפרט, הגנות לנשים, השכלה וכו.

46.

כתוב שהטליבן מתלונן שארהב הקפיאה נכסים שלהם אז הם כותבים שביידן ייתן

45.

44.

מבלי להבין זאת

43.

"שלחו לנו כסף ואורניום לטובת קידום פרויקט הגרעין. ישראל היא מדינה מתקדמת עם מוחות מעולים, סייעו לנו לשפר את רווחת המשטר ו(אולי) העם"

42.

אמריקאים ...

41.

שום דבר טוב לא יצא מהכסף הזה. ועוד הם צוחקים על אמריקה - "עזרו להם לצאת" בדיחה.

40.

ציוד צבאי

comment-2-comment

39.

38.

כן פיניתם את כל מרכז הסחר העולמי ב2001. זבלים.

37.

עדיף שתשלחו להם אוכל ותרופות.

36.

35.

34.

33.

32.

31.

30.

29.

שיתנו להם, כמי ישראל.... יורים עלינו טילים, אנחנו 24שעות אחר, מעבירים להם מלט.... התפרעויות ערבים בכל הארץ במבצע שומר חומות, ולא על תספרו לי על קומץ. התקשורת לא סיקרה אפילו לא רבע ממה שהיה באמת. אנחנו משקיעים יותר ממילארד שקל בהסכם גג באום אל פאחם!!!! הגיוני, איפה ניצלוי השואה? נכי צהל? הנכים שמתחננים שנים להגדלת הקצבה???? מדינה פח ואני עומד מאחורי זה

28.

מי שמרחם על רוצחים צמאי דם שלא מסכימים לקבל דרך אחר מלבד החרב, סופו שיתאכזר על יהודים שנטבחים על ידי רוצחים פלסטנאים.

27.

פתאום כולם חכמים אבל כשצריך לבקר את הממשלות בישראל שמממנות את הטרור כולם שותקים.

26.

ביידן והטליבאן זה בול כמו נתניהו והחמאס!

25.

העולם השתגע..אם הכסף יגיע לטאליבן אז ישתמשו בכסף כדי לקנות שעונים

24.

לתרום והרבה!!!

23.

לא רוצים להלחם אז תשבו בשקט ותמצצו קש לארוחת ערב.

22.

ארגון טרור מבקש ומקבל כסף בינלאומי. חמאס וחיזבאללה הבאות בתור

21.

20.

זאת בדיחה, נכון?

19.

18.

ממשלה עם בעיות פותרת את הבעיות או מוחלפת.

17.

מתי הם העניקו משהו לאחרים?

16.

כל הכבוד למערב שתורם לארגון טרור..... פחחח נו באמת, ערימה של דבילים, אין לי מילים.. הגיע הזמן שתפסיקו ללקק למדינות האיסלאם הקיצוניות ונתקו איתם את הקשר. לא שזה יקרה..הכל אינטרסים..

15.

זה היה ברור שלנהל מדינה זה דונה מארגון טרור הם מבינים יפה מאוד שכדי לשרוד הם חייבים להפתח למערב

comment-2-comment

comment-2-comment

כי לפי הדוח של האום הם דיי ממשיכים בקו שמנחה אותם מאז ההקמה שלהם..

14.

comment-2-comment

מעשה שמאלני אלא מעשה טפשי, אני לא חושב שיש, לפחות בישראל שמאלני אחד שחושב שהטליבאן הם ממשלה לגטימית, להפך הם מדכאים נשים, מעוטים אתנים ומתנגדים פוליטים באכזריות.

comment-2-comment

זה לא חדש שהאירופאים לא מבינים כלום. ואם יש שמאלנים קיצונים שחושבים שזה נכון להעביר להם כסף.. זה רק אומר שהם צריכים כדורים חזקים יותר.

13.

12.

למה לא מלמדים אותם לחפור בשביל מים כמו הזאת מהארץ שעושה את זה באפריקה?, מים זה חיים, יוכלו לגדל תבואה ולהאכיל חיות משק אפילו, האם הבובות שנשלטות שם בהנהלה בכוונה מכוונות לכאוס ואי שגשוג?

comment-2-comment

זו ארץ הררית

comment-2-comment

השיטה פשוטה. אתה רוצה שקט ? תשלם. ישראל עושה זאת בגלל כל הלחצים אך אירופה לאמריקה זה בגלל טיפשות וחוסר יכולת לראות את העתיד .

11.

הורגים, מענים, כופים על מיליונים דרך חיים, אכזריים, ברוטליים אבל רוצים תרומות בנדיבות.... צריך לממן את כל הרוע הזה.....

10.

לא יאמן, מנחילים טרור על העולם ועוד דורשים עזרה כספית

9.

8.

7.

comment-2-comment

6.

שום נשיא אמריקאי לא יתרום דולר אחד למשטר טרור דתי וקיצוני , אולם שאר העולם יתרום גם יתרום

5.

מי אמר בני ישראל ולא קיבל?

4.

3.

האמריקאים הם אלו שהרסו את המדינה אם הם לא רוצים שהמדינה לא תהפוך שוב לקן צרעות של "אירגוני ג'יהאד" אז שיסייעו וישקמו את המדינה.

2.

1.

ארהב פשיטת רגל מוסרית

comment-2-comment

לכל התגובות
0