28
צילום: shutterstockצילום: shutterstock

בנק ישראל לא מפסיק לרכוש דולרים: יתרות המט"ח חצו לראשונה 200 מיליארד

בנק ישראל רכש סכום יוצא דופן של 27 מיליארד דולר מתחילת השנה, כאשר בתחילתה התחייב הנגיד לרכוש 30 מיליארד במהלך 2021 כולה - אך מאז עדכן את הודעתו וקבע כי הבנק יפעל בהתאם לדרוש. מיוני 2020 גדלו יתרות מטבע החוץ ב-53 מיליארד דולר

תמונה כללית
גד ליאור | פורסם: 07/07/2021
ישראל חצתה לראשונה בתולדותיה את רף 200 מיליארד הדולרים ביתרות מטבע החוץ שמחזיק בנק ישראל. זהו שיא חדש מאז קום המדינה ביתרות המטבע, שרק בעשור הקודם הסתכמו עדיין בעשרות בודדות של מיליארדי דולרים.
>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
בנק ישראל דיווח היום (רביעי) כי יתרות המטבע החוץ הסתכמו בסוף חודש יוני 2021 בסכום של 200.175 מיליארד דולר, גידול של 1.825 מיליארד דולרים לעומת סוף החודש הקודם. היתרות מהוות 48.8% מהתוצר המקומי הגולמי של ישראל, מעבר לשיעור הדרוש להבטחת סכום שיאפשר למדינה לפעול גם בימים קשים.
הגידול ביתרות מוסבר על ידי רכישות מטבע חוץ על ידי בנק ישראל בסכום של 3.166 מיליארד דולר במהלך חודש יוני. חלק מהרכישות נעשו כדי לקלוט את עודפי הדולרים שנכנסים לארץ במסגרת הפקת הגז הטבעי וחלק נעשו במסגרת רכישות הדולרים שנועדו לבלום ירידה נוספת בשער הדולר בישראל אל מול השקל. לאחרונה שער הדולר יציב למדי סביב 3.25 עד 3.28 שקל לדולר.
נתונים: בנק ישראל (נתונים: בנק ישראל)
מאידך, הגידול בסכום יתרות הדולרים בבנק ישראל קוזז בחלקו מהסיבות האלה: שערוך יתרות מטבע חוץ בסך של כ-1.057 מיליארד דולרים, העברות הממשלה לחו"ל בסך של כ-155 מיליון דולרים והעברות המגזר הפרטי בסך של כ-129 מיליון דולרים.
יצוין כי בשנה האחרונה, מחודש יוני 2020, גדלו יתרות מטבע החוץ בסכום גבוה של 53 מיליארד דולר. מאז תחילת שנת 2021 כבר גדלו היתרות ב-27 מיליארד דולר, כאשר בנק ישראל התחייב תחילה לרכוש 30 מיליארד דולר בשנת 2021 כולה, לעומת 21 מיליארד דולר בשנת 2020, אך לאחר מכן תיקן הנגיד, פרופסור אמיר ירון, את הודעת הבנק המרכזי ואמר כי בנק ישראל יפעל בהתאם לדרוש וירכוש אף יותר מ-30 מיליארד דולר השנה.
לכתבה זו 28 תגובות
הוספת תגובה
28

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
22.

21.

20.

זה אחד הטעיות הגדולות שבנק ישראל עושה ואזרחים פה ישלמו מחיר כבד על קנית דולרים שבעתיד לא היו שווים הרבה

19.

תשחררו קצת לנכים הרעבים

comment-2-comment

18.

17.

עוד מעט ישתמשו בדולרים במקום נייר טואלט

16.

ששיפסיקו לחלק רק לקרובים לצלחת.

15.

באג''ח ומניות והנפקות במיליארדים שלא שווים את ההשקעה

14.

מיועד בדיוק למצבים כאלה. האם בנק ישראל יפעל פעם אחת למען האזרחים, שהוא זולל ב10 ספרות בשנה את המיסים שלהם?

comment-2-comment

בדיוק כמו שהיתרות של בנק הפועלים הן לא של הפועלים... יש הפרדה מוחלטת בין המדינה/ממשלה לבנק ישראל.

13.

הדולר יתרסק?

12.

comment-2-comment

11.

מבזבזים את כספי המיסים שלנו כדי לקנות אגרות חוב שנמצאות בתחילתה של היפראינפלציה. הדולר ירד ב67 אחוז לאחרונה. מחירי המזון והמצרכים הבסיסיים בארצות הברית עלו ב67 אחוז. זה מצביע על המחיר האמיתי של הדולר, הדיקסי זה רק שיקוף של מניפולציות, כמו זו שעושה בנק ישראל ברגעים אלו. אם לא היה קונה דולרים, השקל היה מזנק ביחס לדולר, והוא אמור לזנק, כי הדולר בהיפראינפלציה. מנסים למשוך את הרגע כמה שיותר זמן... שחכתי שבנק ישראל כמו רבים אחרים רוקדים לקול השופר של הפדרל רסרב.

10.

9.

8.

comment-2-comment

7.

אותנו לאבדון הוא מנסה בכל כוחו להחזיק מטבע שאין לו שום השפעה עליו אם המטבע יתרסק אזרחי ישראל יפסידו יותר כסף מבקורונה הבעייה היא שזה כמו סמים אי אפשר עכשיו לעצור ראו מקרה ניק ליסן בבנק ברינגס זה יגמר אותו דבר

6.

בנקים מרכזיים בעולם מקטינים את האחזקות בדולר ואילו בנק ישראל רוכש אותם בטירוף. ארה"ב הלכה למעשה בחדלות פירעון ואין שום סיכוי שתחזיר איפעם את חובותיה. הדרך היחידה העומדת בפני הפד היא לייצר אינפלציה שתשחוק את החובות המפלצתיים של ארה"ב. גם רכישת האגח על ידי בנק ישראל בשוק המקומי לחלוטין מיותרת ולא מובנת. התשואות גם ככה ברמה היסטורית נמוכה ולא היה בכך שום צורך.

comment-2-comment

בדיחת השנה ,הצחקת אותי

5.

לא רק דולר החיים שלנו לא חופפים לאמריקה

4.

3.

comment-2-comment

2.

השקל המטבע החזק בעולם היום בזכות נתניהו,יש להמשיך לקנות דולרים לפני שליברמן יהרוס הכל

1.

לפחות איתו עושים שימוש

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה