207
צילום: Les Kasyanovצילום: Les Kasyanov

80 שנה לטבח היהודים באוקראינה: נחשפות עדויות השכנים שראו הכול

"הנערות שראיתי בכו חזק כל כך. הן כל כך רצו לחיות"; "ילדה יהודייה בת שלוש שאלה את אימה בדרך למוות: 'אימא, למה הם לוקחים אותנו? הייתי ילדה טובה'" | עדות ראייה אוקראיניות מספרות לראשונה את מה שראו ולעולם לא ישכחו – רצח שכניהן היהודים בשואה

איתמר אייכנר, קייב | פורסם:31/01/2022
רייזה, כיום קשישה אוקראינית, הייתה בת שמונה בשנת 1943 כשראתה כיצד יהודי הכפר, בהם ילדים, זקנים ואימהות, נטבחו בחצר בית ספר לעיני התלמידים. ליד ביתה היה קבר אחים גדול. היא ותלמידי הכפר נשלחו לנקות את דם הנרצחים מהאדמה: "כמות הדם מבורות הירי יכלה להטביע את אוקראינה כולה".
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
גלינה הייתה בת 11 כשרצח היהודים ביער הסמוך לביתה הפך לדבר שבשגרה. היא זוכרת את הרציחות, את הבורות ואת צעקות הנערים והנערות שנרצחו: "עד היום היהודים קבורים פה ביער, בשני קברי אחים גדולים, כולם יודעים את זה".
צילום: Les Kasyanovגלינה ביער שבו יהודים נרצחו (צילום: Les Kasyanov)
ליובינה, שהייתה בת 16 כשהייתה עדה לרצח יהודים בכפר שלה, מספרת: "ילדה יהודייה בת שלוש בלבד שאלה את אימה בדרך למוות: 'אימא, למה הם לוקחים אותנו? הייתי ילדה טובה'. שלושה ימים אחרי הירי הייתה תזוזה בבור המוות – יהודים נקברו חיים".
שלוש העדויות המצמררות האלה הן חלק ממחקר גדול שמוביל בשנתיים האחרונות הכומר פטריק דובואה, חוקר רצח עם. הראיונות המתפרסמים כאן נחשפו לראשונה לקראת יום השואה הבינלאומי במסגרת כנס למאבק באנטישמיות ובהכחשת שואה שיזמו איגוד הארגונים היהודיים באירופה (EJA), המרכז להנצחת השואה בבאבי יאר והפדרציה של הקהילות היהודיות באוקראינה, בהשתתפות כ-100 שרים, מחוקקים ודיפלומטים אירופאים.
צילום: Les Kasyanovליובינה, שהייתה עדה לטבח ביהודים כשהייתה בת 16 (צילום: Les Kasyanov)

ילדים נקברו חיים

במלחמת העולם השנייה הייתה רייזה ילדה מכפר קטן ליד העיר ווזנסנסק באוקראינה. היא זוכרת היטב את השכן היהודי של סבא שלה, גרישוביץ', שהיה מוזיקאי וניגן בתזמורת. היא זוכרת שהוא ניגן גם כשהגרמנים כבשו את האזור – הם הכריחו אותו לנגן באירועים שלהם. במשך כל תקופת הכיבוש הגרמני הוא נשאר לגור בביתו, וכך גם היהודים האחרים בכפר.
קצת לפני שהרוסים הגיעו לאזור, ב-1943, הרגישו הגרמנים שהם הולכים לאבד את השטח, והוציאו להורג את כל היהודים שנשארו בחיים. סבה, שכנו הטוב של גרישוביץ', הלך אחרי הגרמנים כדי לראות מה קורה. את מה שראה שם הוא תיאר למשפחתו בזעזוע: "ראיתי הכול, שמעתי את המילים האחרונות שלו וראיתי איך יורים בו, בגרישוביץ', ולא רק בו. היו שם גם ילדים. הם ירו בכולם".
צילום: Les Kasyanovרייזה, שהייתה עדה לטבח ביהודים כשהייתה בת שמונה בלבד (צילום: Les Kasyanov)
רייזה הייתה עדת ראייה לטבח אחר וסיפרה שכל בני הכפר ראו את שיירת היהודים צועדת, מהבוקר עד הערב, בבכי ולעיתים גם בצעקות: "כולם היו שם, ילדים וזקנים. אימהות שהחזיקו תינוקות בוכים על הידיים. הגרמנים לא ירו בילדים, הם פשוט זרקו אותם לבור יחד עם המבוגרים. הם נקברו חיים. הגרמנים היו אכזריים כל כך, זה היה זוועה".
היא זוכרת שברגע שהיהודים הובלו למקום הרצח, ליד חצר בית הספר, הפשיטו אותם, לקחו להם הכול וירו בהם במכונות ירייה. "אנחנו, כל הילדים בכפר, רצנו לראות מה קורה. ראינו את היהודים הולכים בשיירה ארוכה, שמענו אותם מדברים בשפה יהודית (יידיש, א"א), ראינו את הילדים עירומים ויחפים. זה היה נורא", היא מספרת. "אחרי זה הגרמנים הכריחו אותנו לחזור לכיתות ומאוחר יותר הכריחו אותנו לנקות את שאריות הדם מהטבח. חלק מהרציחות התקיימו בשלג, היה קל לראות את הדם. אם היינו אוספים את כל הדם שהיה שם היה אפשר להטביע את כל אוקראינה בדם".
צילום: Les Kasyanov"אם היינו אוספים את כל הדם שהיה שם היה אפשר להטביע את כל אוקראינה בדם". רייזה (צילום: Les Kasyanov)

הנערה שביקשה מחסה ולא שרדה

גלינה גרה בכפר באזור קייב שנקרא טוניקי (Tunyky), והייתה בת 11 כשכוחות גרמניה הנאצית פלשו לאוקראינה. היא מספרת שלפני המלחמה לא היו בכפר יהודים, אלא רק בעיר הסמוכה בוגוסלב (Boguslav). היא זוכרת שהגרמנים החלו להביא משם יהודים ולירות בהם ביער, שם חפרו בורות מבעוד מועד. נערה יהודייה אחת, בערך בת 16, שהמשפחה שלה הכירה, התחבאה אצלם ללילה אחד. אחרי כמה לילות היא חזרה עם עוד שני יהודים. אימה אמרה שהיא לא יכולה להחביא אותם, כי היא לא יכולה לסכן את הילדים שלה.
גלינה מספרת שהיא ראתה לפחות ארבע פעמים, יום אחר יום, כיצד היהודים מובלים ליער ונרצחים שם. "הלכנו מדי פעם ליער וראינו כיצד ירו ביהודים. לא ירו בהם יחד, בבת אחת – הם היו עושים את זה בהדרגה", לדבריה. בין אלה שנרצחו, זיהתה גלינה את הנערה שביקשה מחסה בביתה יחד עם חברותיה: "שלוש הנערות האלה בכו חזק כל כך. הן כל כך רצו לחיות".
צילום: Les Kasyanovגלינה, שהייתה עדה לטבח ביהודים בכפר טוניקי (צילום: Les Kasyanov)
במקרה אחר, ראתה גלינה קבוצה של 15 יהודים מובלים אל הבור, בהם ילדים. "הביאו אותם ליער במשאית, ואז הובילו אותם ביער עד לבור, שם העמידו אותם בשורות עם הגב לחיילים שרצחו אותם".

"השפל הגדול ביותר שידעה האנושות"

ליובינה הייתה בת 16 כשראתה את הטבח ביהודים בכפר שלה. "יום אחד בקיץ ראיתי טור ובו יהודים מהכפרים הסמוכים אלינו, מלווים בידי 15 שוטרים מקומיים. לשוטרים לא היה נשק אלא רק מקלות", היא מתארת. "היו שם בעיקר בני נוער וזקנים. ראיתי אימא אחת ועליה ילדה בערך בגיל שלוש. הילדה לא הפסיקה לדבר ולשאול שאלות: 'לאן אנחנו הולכים, אימא? הייתי ילדה טובה, למה לוקחים אותנו?' האם לא השיבה לה.
צילום: Les Kasyanov"שלושה ימים אחרי הירי, הייתה עדיין תזוזה בבור". ליובינה (צילום: Les Kasyanov)
"השיירה הגיעה לבור הירי שנחפר קודם לכן, והיו בו כבר גופות של יהודים מכפר אחר. הגרמנים היו חמושים ברובים ובמכונות ירייה. עקבתי אחריהם ועצרתי בערך 50 מטר מהבור. היהודים כבר הופשטו מבגדיהם. הם הועמדו סמוך לבור ונורו בידי הגרמנים. שלושה ימים אחרי הירי, הייתה עדיין תזוזה בבור... יהודים נקברו חיים".
תמונה כללית
הכומר פטריק דובואהצילום: Les Kasyanov
במסגרת המחקר של הכומר פטריק דובואה וצוותו בארגון Yahad in Unum, קיימו אלפי ראיונות עם עדי ראייה לרצח היהודים במזרח אירופה. "השואה הייתה השפל הגדול ביותר שידעה האנושות ויש להתייחס אליה בהתאם", מסכם דובואה, "המשימה שלי היא לחשוף ג'נוסייד מעבר לשמות הגדולים והמספרים הגדולים. רצח היהודים היה אישי, במיוחד במזרח אירופה, שם נורו היהודים אל מותם, בזה אחר זה. הרבה אנשים היו מעורבים או עדים לרצח היהודים, והמשימה שלנו במרכז להנצחת השואה בבאבי יאר היא לחשוף את כל ההיבטים האנושיים של הרצח, גם כעבור 80 שנה".
לכתבה זו 207 תגובות
הוספת תגובה
207

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
102.

לקרוא איך ילדה קטנה שואלת את אימא , אני לא יכול, זה קשה. אני הייתי רוצה את האנשים שעשו את זה היום יש לרוצח הזה מצבת זיכרון שהקימו לא מזמן ובאים אוקראינים נאצים ומדליקים נרות והיהודי הזה שהוא היום נשיא נותן להם יד, הרוסים צודקים

101.

לא נשכח ולא נסלח.

100.

אלוהים ישמור איזו כתבה עצובה

99.

עכשיו נקמה משמיים.

98.

97.

96.

טיילתי בוורשה עם חבר פולני ופגשנו פולני זקן שכששמע שאני ישראלי, הוא סיפר שכשהיה ילד באחד הכפרים בפולין, הוא וחברו שמעו קולות משונים של ריסוק מאחד הבניינים בפאתי הכפר. כילדים הם היו סקרנים וניגשו לאחד מפתחי הבניין והציצו לתוך הבניין ושם הם ראו חיילים גרמנים זורקים תינוקות יהודים אל הקיר ומרסקים אותם.

95.

רצח יהודי אוקראיינה עי האוקראינים עצמם חייב להיות ידוע לכל ילד עברי ומבוגר.היום לממשל האוקראיני יש טענות שמדינת ישראל לא תומכת בהם מספיק בסכסוך עם הרוסים.ממשלת אוקראינה עדיין לא התנצלה ולקחה אחריות על מעשיו של העם הזה בשואה!הם היו יותר גרועים מהגרמנים.

comment-2-comment

האוקראינים היו אנטישמים, והיו בהם שהיו קורבנות. רבים מהאוקראינים השתתפו במעשי הרצח אבל הרוצחיפם הגדולים מכולם היו הגרמנים. הם יזמו רצחו והשמידו את היהודים. הנטייה לומר שהאחרים היו גרועים יותר אין לה אחיזה במציאות.

94.

אפילו אם משתפי הפעולה האוקראינים מיד היו מלשינים עליהם, עדיין לא מבין איך הם הסכימו לצעוד בשיירה בצורה מסודרת לעבר בורות המוות.

comment-2-comment

הם קיוו כל הזמן שיקחו אותם לאיזה שהוא מקום רחוק רחוק וישאירו אותם שם... מי האמין שיהרגו אותם? תחשוב שהיום להבדיל אלפני הבדלות אם שוטר עוצר אותך ולוקח אותך לאיזה שהוא מקום אתה פשוט צועד איתו כמו ילד טוב.

93.

92.

נכנסו לבתים מרוהטים עם אוכל על השולחן, השלכו החוצה את הפמוטים , המזוזות וספרי הקודש והתחילו בחיים חדשים. הקשישות האלה, שפעם היו ילדות הצטוו לשתוק ולא לספר כלום. היום כאשר הן מבוגרות ואף אחד לא יכול להשתיקן הן מדברות ומספרות הכל.

91.

comment-2-comment

comment-2-comment

מעניין שיש אלפי גויים שהחביאו יהודים. אני לא מכיר יהודי שהיה מציל גוי. טוב, טוב אנחנו רגילים להיות השנואים ובו זמנית שונאים (דרך הדת) את הגויים. כמו הביצה-והתרנגולת. אין לדעת מה קדם למה...

comment-2-comment

מנין הקרצת את ההגנה הטוטאלית שלך כלפי אלפי גויים. רוב רובם של האוקראינים היו אכזריים יותר מן הגרמנים והתנדבו לעשות את התפקיד של יחידות הקומנדו הקטלניות של האס אס שכונו:קומנדו האיין זאץ גרופה. יותר מ-3,000 רוצחים מיומנים שניתנה להם פקודה אחת בלבד והיא:לרצוח כמה שיותר יהודים. כשהגיעו לאוקראינה, אלפי גויים אוקראינים ימח שמם ביקשו מהקומנדו הגרמני לבצע את המשימה שאליה נשלחו בתמורה ל: שעונים של הנרצחים, משקפיים, עקירת שיניים מזהב של הנטבחים, וכל מה שהיה שייך ליהודים הנשחטים בדם קר. היו ביניהם חסידי אומות העולם אך לצערנו הרב הם היו בטלים בשישים. מעל מליון יהודים אוקראינים נדבחו בדם קר כשרוב האוקראינים קיבלו זאת בשלוות נפש מקפיאת דם. וכל שכתבתי לעיל הינו רק בדל של כל הפשעים הארורים שהסבים והסבתות של האוקראינים שחיים כיום חוללו כנגד בני עמנו.

90.

בכל הכתבה אין ולו אזכור אחד לאכזריות הנוראית של האוקראינים עצמם, שאפילו הנאצים הזדעזעו מהמעשים שלהם. האוקראינים טבחו בהם ללא רחם גם כשלא היו נאצים בסביבה, והלשינו על השכנים שלהם שהתחבאו לנאצים שהגיעו לאיזור. סבתא שלי הלכה לקנות אוכל בבוקר בשוק כשהיתה בת עשר, וחזרה הביתה כששחטו את כל המשפחה שלה (תשעה נפשות) ובחוץ חיכו לה כל השכנים האוקראינים (שהלשינו עליהם) והנאצים ביחד צוחקים למראה התגובה שלה. היא ניצלה בנס לאחר שהצליחה לברוח, אבל יש צורך להזכיר ולא לשכוח את המעשים הנפשעים של האומה האוקראינית! במיוחד לצערי לכל אותם אלו שחושבים שהיום אוקראינה אחרת, וזה שיש שם נשיא יהודי איכשהו אמור לשנות את השנאה של הגויים שם.

comment-2-comment

89.

האם הם נכללו בין ה-6 מיליון???

88.

המדינות האירופאיות האלה שהם היצואניות הגדולות ביותר של גזענות בורות ואנטישמיות במשך 70 שנה בהתפוררות איטית.. אליהן יצרפו בקרוב איטליה וצרפת

comment-2-comment

הוא אמר, מאז שהיהודים עזבו מצרים חרבה.

87.

בחיפוש אחר תכשיטים וזהב על השלדים. הם גם ניפצו את המונומנטים במספר עיירות. זה מרוב "אהבה" ליהודים. יש שם בתים שהיהודים בנו שעד היום הם מחזיקים כי הם גם ב2022 לא מסוגלים לבנות עץ ברמה כזאת. ברגע שהיהודים נרצחו ושארית הפליטה עזבה הם חזרו לתקופת האבן הפרמיטיבים האלה.

86.

אני פשוט קוראת את זה ובוכה... פשוט בוכה.

comment-2-comment

למה "השם" לא הציל אותם מלכתחילה? הרי הוא "כל יכול" "בוחן כליות ולב". הוא לא הציל כי אין דבר כזה. אין גם "עם סגולה". יש רק בני אדם. יש טוב בעולם ויש רוע. אנשים המציאו את אלוהים כי פחדו מפני הלא נודע. בעיקר מפני המוות. בעקבות המצאת אלוהים התפתחו הדתות ועל ידי זריעת פחד מפני העתיד צברו כח ועושר בלתי יתואר. והמטרה של כל הדתות וראשיהן, כמו של כל ארגון בתבל, להמשיך להתקיים ולצבור עו כח ועוד עושר עבור מנהיגיו. תקראו להם בישופים, רבנים, מנהלים איך שאתם רוצים. זהו. זה כל הסיפור. הכי חשוב זה להיות בן אדם ערכי.

comment-2-comment

comment-2-comment

בשטויות כמו אלוהים ובתפילות כשהעולם פרוש לפניהם כל בוקר.

comment-2-comment

אם תלמדו קצת הסטוריה יהודית, תבינו ותפנימו שעם ישראל שרד אלפי שנים, עם אלפי אלפים של נסיונות להשמידו ונשארנו, למרות הכל! בגלל כח התורה, בגלל הייעוד שלשמו הגענו לעולם. וכאשר סטינו מדרך הישר נטבחנו בכמויות! רשעים וצדיקים גם יחד! מכח הערבות ההדדית של עם ישראל. מי שיחקור וילמד את הנושא יגלה עולם שלא הכיר קודם..

85.

comment-2-comment

מכחישי שואה זאת פסגת שפלות אנטישמית שביניהם לא מעט אקדמאים ,פרופסורים בכל ארצות מתורבתות הםמקבלי אקסטזה משנאה!

comment-2-comment

של מכחישי הקורונה והשוואת 2 המאורעות פשוט מראה כמה הבור במוח גדול

84.

83.

ותחזרו הביתה ותגלגגלו עיניים לשמיים...

82.

נאצית ופולני ןסילבסקי הציל את אבי ועוד שני יהודים ליחדיעתכם ישראלים חפיפניקים ובראשם לפיד שר החוץ

comment-2-comment

81.

מיד אחרי סיום מלחמת העולם השניה היו לאמריקאים את השמות והפרטים של כולם אבל בגלל המלחמה הקרה שעמדה בפתח היה חשוב להם להתחנף לגרמנים כדי ליצור חזית נגד הסובייטים ולכן לא העמידו את רוב הרוצחים האלה למשפט. לא יאמן שהגרועים שבפושעים הנאצים הפכו תוך כמה שנים לפקידי ממשל, שוטרי תנועה וסתם אזרחים רגילים (ושומרי חוק כמובן) במערב גרמניה הדמוקרטית. למי שלא יודע, האיינזצגרופן היו אחראים לנקות את מזרח אירופה מיהודים ועשו זאת בהנאה מרובה.

80.

כל יהודי באוקראינה באותה תקופה דיבר יידיש. לא מסתדר לי שהיא הבינה.... לא מאמין... נכון שהיו כפרים משותפים ובחלקם גם אוקראינים דיברו יידיש, אבל יש לי ספק במקרה.... חוץ מזה, אוקראינים התחילו להרוג יהודים עוד לפני שנאצים הגיעו ועזרו להם יפה בהמשך... בטוח שמכפריהם עזרו לנאצים ושיתפו פעולה איתם.

comment-2-comment

שטויות במיץ. חמותי ז"ל נולדה בכפר שבו היו מעט פולנים והרבה יהודים ואוקראינים. האומנת שלה היתה אוקראינית. רוב היהודים דיברו את שתי השפות - יידיש ואוקראינית. לגבי שת"פ של אוקראינים עם הגרמנים ויוזמתם להרג יהודים עוד לפני הגעת הגרמנים - הכל נכון. עם מתועב, רע לב - כמו הפלסטינים.

79.

יהודים מטומטמים, תמיד יאשימו את עצמם באנטישמיות כלפיהם. עם מטומטם, שלא למד דבר, עד שישמידו אותו שוב. אבל אנחנו לא מטומטמים, ולא ניתן לזה לקרות שוב

comment-2-comment

78.

77.

כל אלה שמהללים את "בנדרה וחבריו" הם שונאים את כל מי שלא אוקראיני ,בדיוק כמו הנאצים רצחו בעיר לבוב כ3000 יהודים בתחילת במלחמת העולם 2. וכמובן כמו שנאמר מקודם גרמנים לא היו מצליחים לרכז ולהרוג לבד , האוקראינים היו עוזרים להם. יש כמובן מיעוט שעזר אבל הרוב שונא יהודים

comment-2-comment

שמישהו בארץ מהלל את בנדרה וחבריו? ועוד משהו, איך ייתכן שראש הממשלה והנשיא לשעבר של אוקראינה יהודים? הרי זה כמו שראש ממשלת ישראל והנשיא יהיו פלשתינים...

76.

את המשפחה שלי הרגו האוקראינים באכזריות רבה.

75.

לפלשתינאים

comment-2-comment

יכול לכתוב ככ הרבה זבל במשפט אחד

comment-2-comment

74.

תודה לכומר העושה עבודת תיעוד חשובה. אסור שהעולם ישכח או יתכחש לטבח הנורא בעם היהודי.

73.

72.

71.

למה שותקים להם? למה לא מפרסמים בעולם את פשעיהם?

70.

אנחנו צריכים להפנים את הלקח

comment-2-comment

comment-2-comment

תקרא היסטוריה תקרא ארכיאולוגיה ותבין שכיבוש אין פה אלא פלישה ועוד מעט עם אנשים מטופשים כמוך אנחנו יכולים לחוות שואה פה בארץ ישראל

comment-2-comment

חיים בסרט של אושוויץ השמאלניים האלה.... גם בבורות המוות כשהם ערומים, הם יגידו בגלל הכיבוש.

69.

שמים בקשו רחמים על המדינה הציונית היחידה בעולם - ישראל.

comment-2-comment

העם היהודי נבחר בגלל התורה מאלוקים ולא בגלל צהל כזה או אחר יאנטישמי לך תלמד מה זה עם ישראל יקקר

68.

comment-2-comment

האבסורד הוא, שעכשיו צאצאי הקוזקים הארורים האנטישמים נוהרים בהמוניהם למדינת היהודים, כי מצאו שהיה להם איזה סבא רבה יהודי.. בושה למדינת ישראל!

67.

האוקראינים היו במקרים רבים גרועים וסדיסטיים יותר מהגרמנים.אין סיבה לרחם על האוקראינים

comment-2-comment

66.

comment-2-comment

אוקראינה הכי גרועה

comment-2-comment

comment-2-comment

הליטאים והאוקראינים רצחו וירשו. בלי סימן שאלה.

65.

המפתחות לבורא עולם אם אכן קולם לא נשמע כל השנים

64.

הם ראו הם טבחו. הם בזזו.הם רצחו. שלא יתממו. הזיכרון של הניצולים תולה בהם את האשמה לרצח יהודים אוקראינה. לא נשכח ולא נסלח!!

comment-2-comment

שרון, מעשי הרצח באוקראינה נעשו בעיקר בין השנים 1942-1944, קרי לפני 80 שנים. לא נותר מעדי הראיה מישהו שלפני 80 שנים היה מבוגר מספיק בכדי להיות שותף, בוזז או אחראי למשהו. קצת בינה לא תזיק למיתון ההתלהמות. הכאב והכעס ההיסטוריים מוצדקים, האחריות של העם (שבאופן מקומם מעולם לא נלקחה) שרירה. אחריות אישית של העדים הנ"ל לא אפשרית.

63.

62.

אחרי שואה אכזרית וללא תקדים הגרמנים נכנסו לשיגרת חיים. היו צריכים לפרק את גרמניה לחלקים קטנים ולתת למדינות אירופה. אם היה לי פצצת אטום הייתי מפצח את הנאצים האנטישמיים והרוצחים גם היום

comment-2-comment

ותירגע

comment-2-comment

comment-2-comment

למה? שאלה מצוינת.

61.

אותה גברת אוקראינית לא מתביישת לספר איך היא לא הצילה את אותן נערות והיא ידעה באופן ברור מה יעלה בגורלן,לא היה לה ממה לפחוד סתם סיפורים להצדיק את חוסר העזרה שלה.

comment-2-comment

מה רצית שתסתער על הצבא נגרמני עם הבובה שלה?

comment-2-comment

באותה תקופה?

comment-2-comment

comment-2-comment

הם אנטישמים רצחניים לא פחות מהאוקראינים וההיסטוריה שלפי השואה תעיד על כך.. בקיצור, בהצלחה לכל הצדדים שמה..

comment-2-comment

comment-2-comment

כי אם הגרמנים היו מגלים שהם מחביאים ילדה יהודייה - הם היו מוציאים להורג את כל המשפחה. לכן גבורתם של חסידי אומות העולם בולטת יותר וזוהרת באור יקרות - כי לא רק שהם החביאו והצילו יהודים בזמן המלחמה, אלא במעשה זה הם סיכנו את חייהם ואת חיי משפחתם.

60.

ימח שמם

comment-2-comment

59.

בגלל ההיסטוריה הנוראית ביננו ובין האוקראינים, אין לי כל טיפת חמלה או אכפתיות בסכסוך בינם לבין פוטין. כמאמרו של מנחם בגין, אני מאחל הצלחה רבה ל 2 בצדדים בסכסוך במלחמה אם תהיה ביניהם.

comment-2-comment

עדיף לא לשחרר את כלבי המלחמה

58.

זו התשובה בלי להיתנצל ובלי צדק עולמי

57.

שתגיד את האמת...הם הלכו לראות בשמחה את רצח היהודים

56.

תזכורת כואבת לעם ללא זיכרון אשר רודף אחר אזרחות זרה מהמדינות שרצחו בנו . גזלו את רכושינו וכבודינו מדינות שסגרו את השערים בפיננו תמשיכו לתרץ בבושה הילד ילמד בחינם לא נעמוד בתור ששדה התעופה וכדומה האמת תעודת ביטוח וחוסר אמונה בפרויקט הציוני

comment-2-comment

ללא שנאת חינם - גזל - התעללות בזקנים וניצולי שואה - בריאות - ודיור ציבורי - תנו תקווה לדור הצעיר לפני שישארו פה רק זקנים ועשירים

comment-2-comment

לצערי כל מילה בסלע

55.

האוקראינים והגרמנים היו רק שליחיו של אלוהים

comment-2-comment

comment-2-comment

מי שעושה רע הוא חוטא הוא לא שליח של אלוהים הוא שליח של עצמו ושל בחירתו הרעה

54.

האוקראינים היו לא פחות גרועים מהגרמנים, אם לא יותר

comment-2-comment

53.

52.

מי שצפה ועמד מנגד שותף מלא לפשע. הפולנים שיתפו פעולה וקח גם במדינות אחרות . לא נשכח ולא נסלח .

51.

הורי סיפרו לי איך האוקראינים והפולנים שמחו מאוד לעזור לנאצים. הם ידעו מי יהודי ואיפה הם גרים.

50.

בדיוק לפני פלישה של רוסים לאוקראנה יוצאת כתבה. על מיליוני רוסים שעבור לצד הנאצים שכחו לכתוב כאן? כולם שיתפו פעולה עם נאצים - אוקראינים, בלארוסים, פולנים. כולם. אבל מה קשור את זה לסכנה של פלישה רוסית עכשיו? רוסים שונאים אוקראינים מאות שנים כהם לא רצו להיכנע גם לאימפריה רוסית וגם לאימפריה סובייטית...

comment-2-comment

שיתפו פעולה עם הנצים. שים לב ש"שוטרים מקומיים" עשו רב העבודה. כתבה לכבוד יום השואה הבינלאומי ולא קשור לרוסיה. ממש לפוטין יעזור אם יפרסם איזה "אוקראינים רעים" לפני הפלישה.

49.

רוצח מתועב, חבל שבית המשפט בישראל לא גזר עליו מוות

comment-2-comment

comment-2-comment

למרות שהוא זוהה בוודאות. מאד אירוני שדווקא הגרמנים עשו לו משפט כי לא התביישו להגיד שזה הוא

48.

יחידת 371 סין..

47.

אפילו לבקר את האנטישמיים האלה

46.

פשוט לא מסוגל ..... הגרמנים האלה אכזרים בטירוף עד היום

45.

44.

רק הצבא האדום נלחם בנאצים והציל יהודים! וכמובן מדינות קטנות באירופה שלא הסגירו כמו האוקראינים! מצידי שרוסיה תשתלט על כל אוקראינה... אני לא אפסיד דקת שינה

comment-2-comment

comment-2-comment

בזה גם אם יש מה להרוויח

comment-2-comment

היו מיעוט יחסי שעזר להם וכנגד היו אוקראינים שמסרו נפשם להצלת יהודים אז אל תשנה עובדות והיסטוריה את הרב לאו...הצילו משפחה נוצרית

comment-2-comment

comment-2-comment

בצבא האדום היו הרבה חיילים יהודים שרובם באו לשרת את רוסיה. הצבא האדום לא בא להציל יהודים, אלא לנצח את גרמניה. להציל יהודים זו לא הייתה מטרתם.

43.

comment-2-comment

הייתה ילדה/נערה

42.

יש הרבה דברים שלא אומרים ולא מספרים לנו על רצח יהודים כמו. יבגני יבטושנקו המשורר רוסי לא יהודי שחשף את טבח באבי יאר ב 1961 לעולם , סיפרו תורגם ל 82 שפות , אשר תירגום ראשון היה בעברית , אז תחת שלטון דקטטורי מאוד קשה ושילם על זה מחיר. וזה בושה שעד היום אין רחוב על שמו, אשר יש רחובות עלחפצים כמו ברזל ונחושת או קצינים בריטיים שאין להם קשר כלשהו.

comment-2-comment

41.

עד היום נקודה למחשבה בפעם הבאה שישראלים נוסעים לשופינג

40.

ללא דחיפת וסיוע האוקראינים לא היה הרצח הענק הזה יוצא אל הפועל. האוקראינים רצחו את היהודים באוקראיינה גם 20 שנה קודם בשלהי מלחמת העולם. 100,000 יהודים נרצחו באותם פרעות, 15 שנה לפני שהיטלר בכלל עלה לשלטון.

comment-2-comment

כי במלחמת העולם הראשונה אוקראינה היתה חלק מהאימפקיה הרוסית

comment-2-comment

להורים שלי עזרו אוקראינים שהתנגדו לגרמנים ונלחמו נגד האוקראינים שעזרו לגרמנים

39.

אומרים לי סע לבקר בגרמניה .... לא יכול להתקרב . עדויות כאלה רק מחזקות את הרגש החזק כנגד האומה הזו וכל מה שהיא מיצגת

38.

.... על עשרות אלפי היהודים שנרצחו בידי האוקראינים עצמם, הרבה פעמים שכניהם הטובים

37.

בעולמינו יש 3 סוגי יהודים: - אלא החושבים על עתיד העם היהודי רובם חי בישראל. - אלא החיים את ההווה רובם חיים בחו"ל וחלקם אנטי-ציונים או שהדעת היהודית אינה מרכיב חשוב באישיותם. - אלא שמתלבטים. הם אלא שחיים ללא תוחלת בחו"ל. עובדים עם משפחות אבל תמיד עם הרגשת החמצה.

36.

35.

עדי ראיה התרייאנו בסרט שואה של קלוד לנצמן וסיפרו את הסיפור

34.

comment-2-comment

comment-2-comment

אתה בטוח?

comment-2-comment

לא יודע אם יצא לך להכנס לבתים שלהם אבל מתוך הכרות עם השכנים שלי אני יכול להגיד לך שהרבה מהם מחזיקים עצי אשוח בבית. סמל יהודי?

33.

32.

31.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

כי אם לא - מקומך לא איתנו בעם הזה

comment-2-comment

comment-2-comment

זה רק מראה איך אתה פשוט לא תופס מה היה שם. עצם העוז שלך להשוות דעות פוליטיות להשמדת עם... בושה, בושה למי שחינך אותך.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

לשמוע אמירות מטומטמות של ימנים שאין להם שביב של קשר לשואה, כמו יוסף. תמשיך להגיד לעצמך שאתה ציוני, אנחנו יודעים מה אתה באמת - נבלה סרוחה במקרה הטוב.

30.

כל עוד אתם ממשיכים להשוות בין מה שהיה בשואה למה שקורה במציאות שלנו מול הפלשתינאים- אתם ממשיכים את הכחשת השואה ואתם בוגדים בעם היהודי. שימו לב .

comment-2-comment

סבא סבתא וכל המשפחה של אמא שלי נרצחו בברות ההריגה האלה. אמא שלי מתה מצער כשהייתי נער. אחת המסקנות שמלווה אותי כל החיים זה שכל בני האדם נולדו שוים ושכולנו צריכים מאוד להזהר לא לפגוע בחרות של הזולת.אם זה הופך אותי לבוגד בעינייך כנראה שלא הבנת כלום

comment-2-comment

כל המשפחה מצד אבא שלי נרצחו בפולין. אתה לא הדובר של ניצולי השואה או של המשפחות שלהם. אותם הערבים שאתה כל כך דואג לחירותם, היו מבצעים בנו שואה שניה בהינתן ההזדמנות.

comment-2-comment

זה כנראה נכון

29.

ולא. אין כוונה להשוות רצח ברצח

comment-2-comment

נאצים.

comment-2-comment

comment-2-comment

comment-2-comment

סיפור טנטורה כבר הוכח כהמצאה. והממציא כבר הודה ושילם לתובעים

comment-2-comment

מה הקשר בין זה לבין המפגעים המרושעים שרוצחים אפילו ילדים?

28.

27.

האוקראינים המקומיים דאגו להסגיר או לרצוח במקום את כל מי שכן הצליח לברוח ליערות. וגם ללוות אותם לבורות ההריגה ולרכז אותם בעיר ולהלשין על אלה שהתחבאו. אולי כדאי להזכיר גם את זה. היו מעט מאד אוקראינים שניסו לעזור או לא ניסו לעשות כלום. הרוב שיתפו פעולה, יותר מזה, רצחו ושמחו לרצוח! סבא שלי אחרי זמן רב ביער בלי אוכל דפק על בית של אוקראיני בשביל לבקש קצת לחם. האוקראיני רצה להרוג איתו, אשתו לא רצתה ללכלך את החצר שלה בדם, אז הם התחילו לריב בצעקות ובזמן שהם רבו סבא שלי ברח חזרה ליער. מזל שהיה שם מיעוט פולני מזורי בשלושה כפרים כי הם היו מאד דתיים והאמינו שאלוהים לא מרשה לעשות דברים מרושעים כאלה ,הם נתנו קצת אוכל בתמורה לעצים שנחטבו ע"י היהודים שהתחבאו. אחר כך האוקראינים דאגו גם להלשין על הפולנים המזורים שהם עוזרים ליהודים ושהם עוזרים לפרטיזנים היהודים והרוסים ואז הגרמנים העלו באש את כל הכפרים של הפולנים המזורים הנוצרים.

comment-2-comment

סבתא רבא שלי ניצלה בזכות אוקראיני בשם דנילה שעבד ברכבת, שהכיר אותה בגלל שהיתה רופאה בעיירה שגרו, וכשהנאצים פלשו לאוקראינה סבתא רבא שלי כמעט ולא הספיקה לרכבת האחרונה שיצאה משם, למזלה דנילה היה שם ודאג לחבר קרון נוסף כדי שעוד יהודים, והיא בניהם יוכלו לברוח. יותר מזה, בזמן שהיו שמועות שגרמנים רוצחים יהודים, דווקא השכנים הלא יהודים שלה דחקו בה לברוח, היא לא האמינה שהגרמנים מסוגלים לזה, הגרמנים הרי עם מתורבת, לבסוף השתכנעה ברגע האחרון

comment-2-comment

אבל הם היו מיעוט

26.

אחרי שהיהודים נרצחו האוקראינים פשטו על הבתים וגם לפני הרצח בעניים חמדניות לקחו את הרכוש היהודי .

comment-2-comment

25.

24.

או שלא

23.

22.

החיים העלובים שהם חיים. העוני המלחמות עם רוסיה. כל האדמה שלהם ספוגה בדם יהודים

21.

comment-2-comment

הצדק אם חטאים נעשו גם מצידנו, אחרת הינך זהה לפולנים ולאמריקאים שמתעלמים מהאחריות של הוריהם. מה קשה כלכך להגיד- גם אנחנו עשינו דברים רעים? מה הבעיה? אין לכם זכות להתבכיין ולצעוק על עוולות שקרו לנו, אם אינכם מוכנים להכיל עוולות שאנו עשינו לעמים אחרים.

comment-2-comment

אין שום הצדקה להשוואה. אבל יש הצדקה לתבוע מיהודים בישראל להתנהג באנושיות כלפי עם כבוש, ולצערנו, יהודים רבים נכשלים במבחן הזה.

comment-2-comment

comment-2-comment

דבר ולא היה שום דבר שהם יכלו לעשות על מנת להפסיק את הרצח. בכל המקרים האחרים מדובר בהתקוממות, מלחמה או דרישה לעצמאות וכל מה שהקורבנות צריכים לעשות זה לוותר על הדרישות שלהם. בפרטה טרוריסטים כאן שרוצחים אזרחים וילדים אין אופציה להגיע איתם לשלום כי מטרתם לזרוק את כולנו לים

comment-2-comment

20.

אלוהים שילם לכם - ועוד ישלם. קורונה - הרימה ראש - עשתה בהם שפטים.

19.

18.

נזכור ולא נשכח לעולם את העמלקים האלה

17.

16.

נבלה וטרפה. בהצלחה לשני הצדדים

15.

אל תאשימו את אוקראינים, תאשימו את הגרמנים. עם של רוצחים..

comment-2-comment

המקומיים הארורים עזרו להם בכל ארץ באירופה המקוללת. האוקראינים היו בין הרצחניים ביותר, אז אל תבלבל את המוח שהאוקראינים לא אשמים!

14.

הגרמנים השתמשו ברובים , האוקראינים גרמו למוות איטי ומזעזע - בגרזנים, סכינים ,מקלות ואבנים

comment-2-comment

comment-2-comment

בטרבלינקה היה בור עם אש תמיד שהיו זורקים אליו אנשים ככה כתחביב.

13.

12.

11.

זמנם לקבל כגמולם מפוטין,איך שגלגל מסתובב לו

comment-2-comment

10.

שכחתם לציין בכתבה כיצד המשטר המקומי וחלק מהאזרחים המקומיים שמחו לעזור לנאצים... גם כיום יש מפלגות נאציות מוצהרות באוקראינה. משם החל הפילוג של העם הקייברוסי - חלק רצו להיות עם אחיהם בבריה"מ וחלק הצטרפו לנאצים! פילוג שמרים ראש גם כיום כאשר חלק עדין רוצה להיות שייך לרוסיה כעם מאוחד וחלק רוצה להתרחק מהם בעקבות אותה השנאה הלא ברורה. נ.ב. סבתי הייתה אוקראינית אשר החביאה משפחה יהודית בזמון המלחמה - יודע את הסיפורם ממקור ראשון.

comment-2-comment

שונאים ומסכסכים ומתאכזרים

comment-2-comment

כן באמת אותו משקל בדיוק מתאימות להשוואה . פשוט אנשים זחוחים שמאפשרים להם להגיב , חבל שאנחנו באמת לא מתאכזרים קצת יותר ....

comment-2-comment

comment-2-comment

9.

ונתחזק בעבודת השם. כדי שלא נגיע שוב לאותו מצב

comment-2-comment

היהודים מסכנים שמתוארים בכתבה הבינו בדרכם האחרונה שאין שם ואין בטיח,,,,

comment-2-comment

comment-2-comment

ואז תבין שיש סיבה לכל מה שקורה ... או בעצם עדיף להאמין בעצמי או בפחית ....

comment-2-comment

comment-2-comment

8.

לי זה נראה כמו דמעות תנין.

comment-2-comment

comment-2-comment

אם היו רוצות היו מכחישות הכל

7.

הייתי באוקראינה , בעיירת הולדתם של הורי. שכנים ומכרים אוקראינים לא הפסיקו לספר כמה היו ביחסים טובים עם היהודים, כלל לא הבדילו ביניהם לבין הגויים, כמה הכל עשו רק הגרמנים. יחד עם זאת, לא הפסיקו להתלונן על מצבם הכלכלי הקשה, במטרה לקבל תמיכה כספית מהמבקרים. השאירו בי תחושה קשה מאד, לא האמנתי לרוב הדברים. עדויות אישיות חשובות, אך לא נטולות פניות ואינטרסים

6.

5.

והכי חשוב: גם היום יש אנטשמיות ומה שקרה יכול לקרות שוב.

4.

הזה - הדבר מוכיח שוב, שישראלים אוהבים את השואה אבל לא את ניצולי השואה ישראל מאוהבת במוות ובתמים אבל לא מעוניינת להנציח ולחקור - ראה את מקרה הבמאי פישר שהוציא סרט בימים אלה שעוזר למכחישי שואה. חבל חבל חבל

3.

2.

באזכור ובזכר השואה, במניעת מסחר בחפצים יהודים גנובים ומזכרות נאצים, באירועים המוניים הקשורים בשואה, (כמו במקרה זה הבאת מעל 100 דיפלומטים אירופים לבבי-יאר, הרצאות, סמינרים, מצעדי החיים וכו,) ארגון הEJA יושב בבריסל בהנהגת הרב מנחם מרגולין, איש חבד אציל ופעלתן וצוות מסור.

1.

מעבירים עכשיו את כל האחריות לגרמנים

comment-2-comment

comment-2-comment

גם ההולנדים והצרפתים עזרו להשמיד את היהודים. אין שום הבדל. בכל זאת כל האחריות על הגרמנים שיזמו את ההשמדה ולרוב גם ביצעו אותה במו ידיהם.

comment-2-comment

חשיבה כמו שלך היא כחומר ביד היוצר עבור תנועות פאשיסטיות. ככה זה מתחיל. ה-יהודים הם בנקאים שגובים ריבית וגוזלים. ה-ערבים מפוצצים אוטובוסים.

comment-2-comment

הוסגרה

comment-2-comment

comment-2-comment

האוקראינים "עוד בסדר", הקרואטים היום היחידים חוץ מהנאצים שהקימו מחנות ריכוז והשמדה בשטחה

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה