33

המשטרה: לא ניזום את פינוי הקהל בהילולה במירון

שלוש יממות לפני ההילולה במירון, מבהירים במחוז הצפוני כי לא יזמו פינוי של קהל ממתחם ההילולה, ולא יבדקו מי שוהה במתחם בלי כרטיס, גם אם המשמעות תהיה שההר ייסתם וייחסם לכניסת החוגגים הבאים: "זה לא התפקיד של המשטרה אלא של הפרויקטור והמפיק, כמו בהופעה של שלמה ארצי". מפקד המחוז: "יש לנו מידע על קבוצות המבקשות להפר את הסדר"

קובי נחשוני, איתן גליקמן, ליאור אל-חי | פורסם:15/05/2022
מירון לפני האסון – ואחריו (צילום: משה מזרחי, משה ביטון)
ועדת החקירה לאסון מירון המליצה להגביל את מספר המשתתפים בהילולת ל"ג בעומר שתיערך ביום רביעי השבוע, והממשלה קבעה מתווה שלפיו בכל 4 שעות יפונו ממתחם האירוע אלפי חוגגים כדי לאפשר את כניסתם של הבאים אחריהם. ואולם, שלוש יממות בלבד לפני פתיחת החגיגות, נראה כי אף גורם אינו מתכוון לקחת אחריות על תחלופת הקהל.
<< הכול על העולם היהודי – בדף הפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>
תמונה כללית
במחוז הצפוני של משטרת ישראל, המפקד על מבצע מירון, מבהירים הערב (א') כי לא יזמו פינוי של קהל ממתחם ההילולה – תנאי בסיסי שהציבו הממונים לקיומה, במטרה למנוע את האסון הבא – וכי הדבר נמצא, מבחינתם, באחריות פרויקטור ההילולה הממשלתי, צביקי טסלר, וחברת ההפקה שארגנה את האירוע. המשמעות היא שלמעשה, המשטרה אינה מתכננת לבדוק מי שוהה במתחם בלי כרטיס – גם אם זה אומר שההר ייסתם וייחסם לכניסת החוגגים הבאים. מצבת הכוחות על ההר תכלול, אגב, 8,000 שוטרים.
צילום: אלעד גרשנקורןפרויקטור מירון, ניצב בדימוס צביקי טסלר (מימין), ומפקד מחוז הצפון ניצב שמעון לביא (צילום: אלעד גרשנקורן)
ועדת החקירה המליצה לווסת את מספר המבקרים, וכן להגביל את מספר הנוכחים במתחם ההדלקה, אך במשטרה התנגדו מחשש שהמתווה יקרוס וחלק מהאנשים יסרבו להתפנות, או יעקפו מחסומים ויגיעו רגלית, כפי שקרה בזמן הלווייתו של הרב קניבסקי לפני כחודשיים.

"מי שבא לחבל – ייתקל ביד קשה"

מספר המבקרים באזור הקבר הוגבל לכ-17 אלף איש (16,870 אם נדייק) בכל רגע נתון, שאמורים להתחלף בכל ארבע שעות – אך קצין המבצעים של המחוז הצפוני, נצ"מ רן לוי, הבהיר כי הטיפול במקרים שבהם אדם שוהה במקום מעבר לשעה שנקבעה לו ומחזיק בכרטיס כניסה שפג תוקפו, "זה לא התפקיד של המשטרה אלא של הפרויקטור והמפיק, כמו בהופעה של שלמה ארצי".
תמונה כלליתמפת ההילולה
כלומר, לשיטתם, אין זו אחריותה של המשטרה לפנות אדם שנכנס למתחם ללא כרטיס, וזו בעיה שהמפיק והסדרנים אמורים להתמודד איתה. התערבות השוטרים תהיה רק במקרה שסדרן לא יצליח להוציא אדם מהמקום, ויתפתח עימות. עם זאת, אמר לוי כי אם אנשי ההפקה יבקשו את עזרת המשטרה בעניין, היא תאכוף זאת – "כולל פינוי בכוח".
מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שמעון לביא, אמר בתדריך שנערך היום (א') לקראת הילולת ל"ג בעומר במירון כי במשטרה "ערים לשיח וחשופים למודיעין על כוונה של קבוצות מסוימות להפר את הסדר". הוא הוסיף כי "אלה שבאים לחבל, ייתקלו ביד קשה ובמלוא חומרת הדין".
צילום: משה ביטון (צילום: משה ביטון)
זה כנראה תרחיש הבלהות של מארגני ההילולה מטעם המדינה, ובראשם פרויקטור מירון, ניצב בדימוס צביקי טסלר – החשש הוא שאף גורם לא ייקח אחריות על מספר השוהים על ההר, וכך לא יהיה מי שיבדוק כל העת מי מבין 17 אלף עולי הרגל, בכל רגע נתון, נמצא שם בהיתר ומי לא, והדבר ימנע את המשך זרימת הקהל, שאמור להתחלף בכל ארבע שעות. מבחינת המשטרה, הפרויקטור הוא זה שצריך לעדכן כמה אנשים נמצאים בכל רגע נתון על ההר והאם אפשר להעלות את האוטובוסים הבאים או לעכב אותם. טכנולוגיה מתקדמת ברשות מפיק האירוע תסייע לספור את הקהל.
שני ספסרים מירושלים נעצרו בידי המשטרה בחשד שניסו למכור כרטיסים למירון. "היו ניסיונות למכור כרטיסים בספסרות, והם מטופלים ביד קשה", אמר על כך ניצב לביא. נצ"מ לוי הוסיף כי המשטרה נאבקת גם במכירת כרטיסים מזויפים.

משפחות הנספים תובעות עשרות מיליונים

כשנה לאחר האסון האזרחי הגדול בתולדות המדינה, משפחות של 10 מהנספים באסון מירון תובעות עשרות מיליוני שקלים מהמדינה ומשורה של גופים. עשר המשפחות יגישו מחר (ב') תביעה אזרחית לבית המשפט המחוזי בחיפה, בסך עשרות מיליוני שקלים נגד המדינה, משרדי ממשלה ושורה של גופים.
"דמם של קדושי מירון היה כתוב על הקיר", טוענים בני המשפחות השכולות, "זה היה אסון צפוי מראש, ודבר לא נעשה למנוע אותו לאורך שנים רבות". את התביעה בשם המשפחות יגישו עו"ד ערן בקר ועו"ד מורן כהן יונתן. התביעה האזרחית תוגש נגד 16 גופים במדינה, ביניהם משטרת ישראל, המשרד לביטחון הפנים, המשרד לשירותי דת, משרד הפנים, משרד התיירות, הקדשים דתיים, המועצה האזורית מרום הגליל, מגן דוד אדום, כבאות והצלה ועוד.
תמונה כללית
עו"ד ערן בקרצילום: אלוניס
"האסון אירע בשל התעלמות מכוונת של הגופים השונים מהסכנות הרבות והמגוונות שהיו באתר מירון", אומרות המשפחות, "אלה, השלימו עם ההזנחה רבת השנים, עם חוסר ההסדרה של תחומי האחריות והתעלמות מהליקויים הרבים בתשתיות. הם גם התעלמו מהעלייה במספר המתפללים במהלך השנים באירועי ההילולה. כולם היו מודעים לסיכונים והתעלמו".
עו"ד בקר אמר ל-ynet כי "האסון במירון היה צפוי. הכתובת הייתה חקוקה על הקיר עם סימן קריאה. דוחות מבקר המדינה התריעו לאורך שנים כי אסון מתקרב. כל נורות האזהרה הבהבו, אבל המדינה על מוסדותיה, רשויותיה וכל הנתבעים שבכתב התביעה, טמנו את הראש בחול והתעלמו מהסכנות הגדולות שרבצו בהר ובהילולה – אשר לצערנו התממשו וגרמו למותם של 45 אזרחים תמימים".
לכתבה זו 33 תגובות
הוספת תגובה
33

תגובות

close-fullscreen-comment
הוספת תגובה
23.

עבודת אלילים. שטח טמא

22.

תבקשו בקשת פיצוי מהאדמ״ור. זה האתר שלו. כמו כן זה היה רצון השם כי חטאתם.

21.

בלתי מתקבל על הדעת. הימור שני יש רק בלוטו. גםהתקשורת הצבועה מאז ימיי חלוף הביבי פתאום הכל בסדר, אין דרמות, לא נורא אז יפקד על המבצע מה כבר יכול להיות, הרי מעד באותו מבצע. צביעות של התקשורת אבל לא נורא העם קיים ברשת של העם, נטול מניפולציות של כתבים מניפולטיבים.

comment-2-comment

20.

לא צריכים בכלל להיות שוטרים במירון כי המקום הוא טריטוריה חרדית. שיעשו שם מה שמתחשק להם ומבחינתי שימותו לא 45 איש אלא 450. בתנ״ך קוראים לזה מולך. אתה מקריב אנשים למולך כי הקב״ה ציווה על כך.

comment-2-comment

כמה שטויות , תתבייש לך ותחשוף את זהותך כנראה שנועדת לעשות תשובה

comment-2-comment

לג בעומר חג מזעזע עם השלכות קשות חג מסרטן ומזהם כמה זה טיפשי.

comment-2-comment

שם מסומם כמוך יכול להתגאות בדברי הבל הבלים שלך .. איש בזוי ושפללל .. המקום שלך בברלין לא בישראל .

19.

18.

לא מעניינת אותם בשום צורה, ועדיין הם רואים בה כתובת לתביעות.

comment-2-comment

מי שמדבר ככה על יהודים שילך לעזה הלוואי...החברים שלו בעזה יזכירו לו מי הוא...

comment-2-comment

אין אחריות בלי סמכות

17.

8000 שוטרים זה מסמן לחרדים ,היא המשטרה פה, כמות שוטרים שתעשה משהוא, סדר, ומוכנות ל.... אם אני הייתי מפקד מחוז הצפון, הייתי שם 300 שוטרים במעגלים שני ושלישי, רחוק רחוק !! מתנדבים של מד"א וכוחות כיבוי חרדים, ועוד מתנדבים של חרדים, שישימו ווסט צהוב ויבוא באלפים לעשות סדר. על הדרך להביא 5 משאיות עם משטחי מארזי בקבוקי מים. 300 שוטרים שלא במעגל ראשון ישדר לבאים , המשטרה פה לשמור על הצומת שלא יהיה פקקים, רק מכוונים תנועה....

16.

אתם יודעים מדא פועלת על 80% מתנדבים נכון? הם יודעים שהפעילו אתם כולם כדי לעזור להם? הם יודעים שיש חברה שמתמודדים עם הטראומה של שנה שעברה עדיין? הם יודעים כמה אנשים דתיים מתנדבים כי יש להם ערכים שלא כמו שתובעים?? לא מגיע להם אגורה בתביעה. מנסים לנשוך את היד המאכילה. חוצפנים. שילמדו להציל את עצמם.

15.

14.

לא לחסום אנשים מי לצאת ולא יהיה בעיות חסמו ואנשים נהרגו למה חסמו יציאה

comment-2-comment

ועדת חקירה הוקמה כדי לטייח את זה

13.

comment-2-comment

מסכן

12.

11.

צריך לקחת כסף מכל משתתף כדי לממן את זה.

10.

9.

השם של גוף שיטור זה נכון להיום הוא משטחרה. הם מצליחים לקחת את כל הפניות הלא נכונות. בכל תחום בהם הם עוסקים. הילולת המרון הוא המקום בו אולי יש להם סיכוי להראות על יכולת לימוד. אבל על פי הנאמר בכתבה הזו. גוף השיטור של ישראל מסרב ללמוד ולתקן עצמו. וממש רוצה שנקרא לו משטחרה.

8.

7.

6.

5.

comment-2-comment

4.

צודקת המשטרה הפסיקו להיות פראיירים של המדינה בדיוק כמו בהופעה אחראית החברה שמפיקה את הארוע בהצלחה

comment-2-comment

3.

2.

1.

בדיחה טובה

לכל התגובות
0
מצב לילה
מצב לילה